PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : K&N φίλτρο

pgp
27-03-2003, 23:03
Καλησπέρα σε όλους (και όλες) και συγχαρητήρια για το καινούργιο board. Θάθελα να βάλω ένα K&N φίλτρο σε ένα νέο passion (698cc). Αν κάποιος το έχει ήδη δοκιμάσει, γίνεται αισθητή στον δρόμο η βελτίωση; Μειώνεται ο χρόνος αλλαγής ταχυτήτων; Χρειάζεται και scoop για να λειτουργήσει το φίτρο αποτελεσματικά; Και ίσως το πιό σημαντικό, αυξάνει ο θόρυβος του κινητήρα;

Lgeor
28-03-2003, 09:53
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ :D
Κ&Ν ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ (ΚΑΛΥΤΕΡΑ), ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΙΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.......
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ SCOOP ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ 8)

gavanos
28-03-2003, 19:52
Kalispera kai apo mena...Ki egw exw balei filtro edw kai 1,5 xrono. Einai tis Pipercross, surmatino, kai den thelei allagi. Parousiastike beltiwsi stis ipsiles taxutites (apo 100+) se epitaxynsi en kinisei, diladi allon exei anebei kapws i ropi psila. Episis o thorubos apo tin anarofissi einai pio "sexy"... :razz:

jos
29-03-2003, 00:25
Και εγώ έχω τοποθετήσει φίλτρο της K&N εδώ και ένα χρόνο και έχω παρατρήσει βελτίωση στις υψηλές ταχύτητες και βελτίωση στο θόρηβο μόνο που εμένα ακούγεται ένας ήχος σαν ουρλιαχτό όταν μπαίνει η τουρμπίνα σε Ovrboost ( 4200Rpm περίπου) .
Μην το φοβάσαι πάντως γιατί κακό δεν κάνει σε καμία περίπτωση και σίγουρα θα σου ανεβάσει την ψυχολογία.....

gavanos
29-03-2003, 19:06
Nai nai...! EIDIKA gia tin psixologia, leei polu...!

pgp
31-03-2003, 09:18
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Από τράβηγμα πάντως δεν έχω παράπονο από το νέο smart. Ο χρόνος αλλαγής ταχυτήτων είναι το πιό ενοχλητικό μειονέκτημα. Το kick down πάντως δουλεύει καλά και στο softip στις max RPM αλλάζει μόνο του σε μεγαλλίτερη ταχύτητα.

jos
01-04-2003, 23:09
Απ'οτι καταλάβατε παιδιά μάλλον μας περνάει αποπάνω το 700άρι....

stargazer
02-04-2003, 13:19
Xalara mas pernaei... :( :(

Gia peite kamia timh gia filtro K&N giati tha allaxw kai egw aytes tis hmeres...

Twra forao ayto pou vazoun sto service (to aplo ypothetw...!)

Lgeor
02-04-2003, 13:41
Xalara mas pernaei... :( :(

Gia peite kamia timh gia filtro K&N giati tha allaxw kai egw aytes tis hmeres...

Twra forao ayto pou vazoun sto service (to aplo ypothetw...!)

60 ΕΥΡΩ (ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ) ΑΠΟ KOSMART

stargazer
02-04-2003, 14:01
K&N Lampro?? Kathe pote to allazeis?? :?:

Lgeor
02-04-2003, 14:04
K&N ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑΓΗ, ΜΟΝΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ

stargazer
02-04-2003, 14:14
Xmmm...

Kalh fash! :lol:

gismo
02-04-2003, 14:42
telika den mas eipes genika omws ti tha tou kaneis twra pou tovales mesa

Mike
08-04-2003, 21:49
ΦΙΛΤΡΟ Κ&Ν, τιμη 50 ευρω

jos
09-04-2003, 00:15
Το κιτ με τα καθαριστικα πόσο κάνει?

gismo
09-04-2003, 09:37
50???????????? plaka kaneis???????????????? erxomai 17 xixixixiix :lol:

angelo-1
26-05-2004, 18:31
:evil: κατα την γνωμη μου το φιλτρο αυτο εχει κανει τιν υχο του smart εμφανος πιο αγριο..!

gavanos
26-05-2004, 18:39
Καταρχήν Welcome!!!
Πως έμαθες για το club?

onyx
26-05-2004, 18:41
:evil: κατα την γνωμη μου το φιλτρο αυτο εχει κανει τον ήχο του smart εμφανώς πιο αγριο..!...αγαπητέ ανορθόγραφε καλώς ήρθατε στην παρέα μας....εδώ θα έρθετε σε επικοινωνία με πολλούς άλλους ομοίους σας....! :twisted:
....ήχος που είναι φαίνεται???(εμφανώς?)......σαφώς ίσως?... :twisted: (ο αντιδραστικός του club) :lol:

Lgeor
26-05-2004, 20:01
...αγαπητέ ανορθόγραφε καλώς ήρθατε στην παρέα μας....εδώ θα έρθετε σε επικοινωνία με πολλούς άλλους ομοίους σας....! :twisted:
....ήχος που είναι φαίνεται???(εμφανώς?)......σαφώς ίσως?... :twisted: (ο αντιδραστικός του club) :lol:
|off^
ΠΡΩΤΟ POST, ΠΡΩΤΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.............
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΝΘΑΡΥΝΟΥΜΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ CLUB

gismo
26-05-2004, 20:04
pali kala pou evales k to "(antidrastikos tou club)" xristo... :lol:

den kserw an vgazeis ta grammata mias k greeklish...!!!

onyx
26-05-2004, 20:14
pali kala pou evales k to "(antidrastikos tou club)" xristo... :lol:
den kserw an vgazeis ta grammata mias k greeklish...!!!Ε, ναι να μην μας φοβηθεί κιόλας το παιδί! Μην νομίσει ότι όλοι είναι σαν κι εμένα! :lol: :lol:
Κύριε πρόεδρε τον καλωσόρισα....του είπα ότι θα βρει και ομοίους του για να νιώσει πιο άνετα....ανορθόγραφους και φίλους των Smart! :lol: :wink:
Τα βγάζω, τα βγάζω τα γράμματα......τουλάχιστον δεν είναι κεφαλαία.... :twisted:
Ας επιστρέψουμε στα φίλτρα λοιπόν για να μην είμαστε πολύ |off^
Τα φίλτρα της Κ&Ν είναι διάσημα και πολύ όμορφα και παράγουν και ωραίο θόρυβο και είναι και καθαριζόμενα άρα κρατάνε για πάρα πάρα πολύ. Διατίθενται ως ανταλλακτικά του μαμίσιου και ως ειδικά κιτ εισαγωγής (όπως το διάσημο 57i για πολλά αυτοκίνητα) οπότε μπορείς να βελτιώσεις τη θέση του για να ρουφάει πιο εύκολα πιο δροσερό αέρα.... Βασικά ό,τι φίλτρο και να βάλεις βελτιώνεται ο ήχος αν καταργήσεις το φιλτροκούτι, προσοχή όμως, ίσως τότε να ρουφας ζεστό αέρα....οπότε από φωνή φωνάρα αλλά από άλογα πόνυ! :razz:

gavanos
26-05-2004, 23:01
Γιαυτό λύσεις του τύπου "αφαίρεση του καπακιού του φιλτροκουτιού" ή "άνοιγμα τρυπών στο καπάκι" δεν ενδείκνυνται...

dianic
27-05-2004, 00:09
Χμμμμ Λευτέρη, οι φιλοι μας στο Αγγλικό forum διαφωνούν... Ενας εκανε δυο τρυπούλες απο πανω στο φιλτροκουτι, εβαλε και σιτες για να μην μπαινουν σκουπίδια ή ποντίκια τελως παντων και ορκίζεται οτι εκανε διαφορα... Τωρα τι να πω. Το καλοκαίρι στην Ελλαδα ισως δεν κανει καλό λογω ζεστης... Αλλα θα ηθελα μια μέρα να παω μια βόλτα χωρίς το καπακι του φιλτροκυτίου να δω...

gavanos
27-05-2004, 00:19
Το ξέρω αυτό που λές, έχω δει και Photo! Πάντως έχω δει ΄μικρή διαφορά (μεγάλη σε ήχο) χωρίς το καπάκι, αλλά μου είπε ο Χρήστος να μην το κάνω επειδή τραβάει ζέστη...

dianic
27-05-2004, 00:21
Το ξερω. Ειναι λογικό... Αλλα τελος παντων, το μετεφερα σαν αποψη απο αλλο forum.

jos
27-05-2004, 01:02
Αντί για τρύπες μπορείτε να βάλετε την μεταλική εισαγωγή που έχω στο πλάι! Στον δρόμο κάνει διαφορά και ειδικά στην ζέστη! Επίσης ο V@G και οι m&m έχουν φιλτροχοάνη Κ&Ν και είναι ακόμα καλύτερη!!!

gavanos
27-05-2004, 08:49
Δηλαδή το έχουν καταργήσει το φιλτροκούτι;

gismo
27-05-2004, 10:32
k egw exw k&N stin ellada alla den exw vgalei to kouti!!!

den thimamai omws tin diafora xixixixixi

dianic
27-05-2004, 11:07
Αντί για τρύπες μπορείτε να βάλετε την μεταλική εισαγωγή που έχω στο πλάι! Στον δρόμο κάνει διαφορά και ειδικά στην ζέστη! !
Eιναι δεδομένο οτι όλη αυτή η συζήτηση γίνεται με ΔΕΔΟΜΕΝΗ την χούφτα στο πλαι για αυξηση ροής του αέρα. Χωρις αυτή δεν αξίζει το έξοδο της αλλαγής φίλτρου. Το φιλτροκούτι δεν αντικαθιστάται απο την φιλτροχoάνη απ'οτι μου έλεγε ο VAG.

Flat Fred
27-05-2004, 14:56
I xoufta kanei kali doulia exw akousei! Alla vrisko mono nikel (pou den mou aressei).Kserei kaneis an uparxei se mauro opos tou klwvou i estw carbon vre aderfe?

atsirik
27-05-2004, 15:10
Το φιλτροκούτι δεν αντικαθιστάται απο την φιλτροχoάνη απ'οτι μου έλεγε ο VAG.

Μια φορά που συζητούσαμε με το Μιχάλη στο συνεργείο, μου έλεγε ότι το induction kit της K&N για το smart αντικαθιστά και το φιλτροκούτι μαζί με τη χούφτα της εισαγωγής. Τη χούφτα δεν την αντικαθιστά πλήρως, αλλά χρησιμοποιεί τον πλαστικό κορμό της, στο οποίο προσαρμόζεται μια εισαγωγή της K&N (και είναι και λίγο μπελαλίδικη στην τοποθέτησή της).

jos
27-05-2004, 16:21
Δεν αλλάζει τίποτα από την υπάρχουσα κατασκευή εκτός από το αυτό το συρταρωτό Stop που κρατάει το κανονικό φίλτρο στην θέση του το οποίο πρέπει να φύγει! Η φιλτροχοανη μπαίνει πάρα πολύ έυκολα και ακινητοποιήται με σφινγκτήρα μεταλικό μέσα στο φιλτροκούτι. Στον V@G που δεν έχει την μεταλική εισαγωγή στο πλάι έδωσε αισθητή διαφορά και ακούγεται πάρα πολύ δυνατά το φτερούγισμα που κάνει ο αέρας όταν αφήνουμε το γκάζι σε όλο το εύρος στροφών.... Πιστεύω κρίνοντας μόνο από το ακουστικό αποτέλεσμα ότι είναι καλύτερο σε σχέση με το K&N φίλτρο που έχουμε οι υπόλοιποι (αυτό που στοιχίζει περίπου 60Ε).

gavanos
27-05-2004, 17:41
Κόστος Φιλτροχοάνης;
Η φιλτροχοάνη όμως δεν πρέπει να "δουλεύει" ελεύθερα χωρίς φιλτροκούτι? Αυτός άλλωστε δεν είναι και ο λόγος του συγκεκριμένου της σχήματος? :roll:

angelo-1
28-05-2004, 16:45
τι εχει καποιος με προβλημα δυσλεξιας στη γραφη και στην αναγνωση..??

..ΠΛΟΒΡΗΜΑ

jos
29-05-2004, 01:37
Δεν νομίζω ότι υπάρχει καποιος ιδιαίτερος λόγος στα Turbo να δουλέυει ελέυθερο.... Κοστίζει 100 Ευρώ περίπου και ηχητικά έχει τρελή διαφορά! Όχι μούγκρισμα όμως κάνει στα ατμοσφαιρικά.... :sad:

Andreas
01-06-2004, 13:39
Μια φορά που συζητούσαμε με το Μιχάλη στο συνεργείο, μου έλεγε ότι το induction kit της K&N για το smart αντικαθιστά και το φιλτροκούτι μαζί με τη χούφτα της εισαγωγής. Τη χούφτα δεν την αντικαθιστά πλήρως, αλλά χρησιμοποιεί τον πλαστικό κορμό της, στο οποίο προσαρμόζεται μια εισαγωγή της K&N (και είναι και λίγο μπελαλίδικη στην τοποθέτησή της).

Epeidi skeftomai na agorasw to induction kit tis K&N mporei kapios na mou pei an mporei na topo8eti8ei se fourtwo montelo tou 2000??An 8imamai kala o egefalos mou einai epanw sto filtrokouti,ti ginete se aftin tin periptwsi an antikatasta8ei?
Thank u!

dianic
01-06-2004, 13:43
Ειναι ενα χουφτακι Κ&Ν που προσαρμόζεται πάνω απο την εισαγωγή, και ενα φιλτρο. Προσεξτε γιατι στο εξωτερικό εχω δει ενα φιλτρο που δεν ειναι στρογγυλό-κυλινδρικό, αλλα τετράγωνο... Δεν ξερω τι γινεται ακριβως, αλλα θελει λιγο προσοχή.
Δεν εχει σχεση το φιλτροκουτι, δεν ανικαθιστάται τίποτα. Το "induction kit" ειναι η χουφτα εισαγωγής στο πλαι...

Andreas
01-06-2004, 13:55
Afto exw dei:
http://www.funkysmart.co.uk/srus/shop/item.asp?itemid=159

AN einai etsi opws ta les einai ipervolikes oi 73 liritses mono gia tin eisagwgi!
8a parw pantws kai til na tous rwtisw!

dianic
01-06-2004, 15:09
Ετσι είναι. Δεν ειναι 73 λίρες η εισαγωγή, ειναι και το φίλτρο. Καπου εκει κανουν. 60 ευρο το φιλτρο και απο 25-70 ευρω η χουφτα...
Μεγαλυτερη Φωτο Εδω (http://www.smartsrus.com/images/text_banners/03K&N-induction-text.jpg)

Andreas
01-06-2004, 15:21
8a tous rwtisw an ginete na agorasw mono tin xoufta,filtro K&N exw idi.Logika 8a ginete..