PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Οδήγηση: φρένο με το αριστερό πόδι!

onyx
24-09-2003, 17:36
Το να φρενάρεις με το αριστερό πόδι ενώ κρατάς με το δεξί το γκάζι πατημένο είναι μια τεχνική που διαδόθηκε πολύ περίπου ταυτόχρονα με την αύξηση της χρήσης του turbo. Ο λόγος είναι ότι έτσι διατηρείς την τουρμπίνα στις στροφές της ώστε μόλις αφήσεις το φρένο δε θα έχεις το turbo-lag. Η τεχνική όμως εξελίχθηκε και χρησιμοποιείται σε όλα τα αυτοκίνητα σαν τρόπος ζυγίσματος ή μάλλον ελέγχου του ζυγίσματος του αυτοκινήτου πάνω σε στροφή. Με το πάτα (με μέτρο και απαλά) το φρένο ελαττώνουμε την υποστροφή και όλα ωραία και καλά κλπ. Βέβαια αν το παρακάνουμε καταπονούνται τα φρένα....
Σαν απάντηση στη δυσπιστία μερικών ότι πώς θα ξεσυνηθίσουν να πατάνε το αριστερό πόδι απότομα όπως για το συμπλέκτη, σας υπενθυμίζω ότι κανένας δεν έχει πρόβλημα να το κάνει στα καρτ! Βασικά είναι θέμα εξάσκησης, την πρώτη φορά μπορεί να τρομάξετε αλλά μετά από λίγο και το αριστερό πόδι αποκτάει καλή αίσθηση.
Η ερώτηση είναι: λειτουργεί αυτή η τεχνική με αυτόματα και ημιαυτόματα αυτοκίνητα? Και τι γίνεται με τα κιβώτιά τους, πως αντιδρούν (υποπτεύομαι ότι μπορεί να θεωρούν ότι έτυχε ανηφόρα και να κατεβάζουν ταχύτητα), είναι κακό για το συμπλέκτη? :?:
Το έχετε κάνει και τι έγινε και τι είδατε (ελπίζω όχι τα ραδίκια ανάποδα :twisted: )?

Lgeor
25-09-2003, 14:17
ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΞΑΣΚΗΘΩ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ.
ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΗ ΟΔΗΓΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΛΕΨΕΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΑ ΓΩΝΙΑΣΜΑΤΑ :D

petrman
07-01-2008, 02:33
Αν ξέρω καλά, αυτή η τεχνική δουλεύει σε προσθιοκίνητα και τετρακίνητα: πατώντας σχετικά ελάφρά το φρένο (με γκάζι πατημένο) πάνω στη στροφή ο εσωτερικός τροχός σπινάρει δυσκολότερα (οπότε δεν παίρνει την ισχύ από τον εξωτερικό), η υποστροφή σχεδόν εξαφανίζεται και γενικά η μούρη είναι πιο άμεση. Πιθανό επακόλουθο η εμφάνιση υπερστροφής, λόγω μεταφοράς βάρους ή περισσότερου φρένου στους πίσω τροχούς (στα προσθιοκίνητα). Ουσιαστικά κάνεις το αυτοκίνητο να συμπεριφέρεται σαν να έχει μπλοκέ διαφορικό στον μπροστινό άξονα.
Στο Smart τώρα, αυτό πως μπορεί να λειτουργήσει; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι στην περίπτωση που το αυτοκίνητο έχει μπει από πριν στη στροφή με τοποθέτηση, το γκάζι είναι πατημένο συνεχώς, οπότε με το φρένο:
α) πριν το apex ρυθμίζεις την υποστροφή (αν θέλεις περισότερη ή όχι)
β) μετά το apex ρυθμίζεις την μεταφορά ισχύος, ώστε να πηγαίνει και στους δύο κινητήριους τροχούς (σαν να υπάρχει μπλοκέ στον πίσω άξονα)
Φυσικά το ESP είναι εκτός, το Smart έχει ν άλογα και οδηγό με χέρια.

petrman
07-01-2008, 03:16
Αυτή η τεχνική είναι γνωστή στους αγώνες πολύ πριν την επικράτηση των turbo. Αν σου τύχει να δεις κανένα παλιό βίντεο από αγώνες ραλλύ, εποχής Μίκολα, Ρερλ, Βατάνεν, θα έβλεπες οτι οι άνθρωποι χόρευαν με τα πενταλ. Απλά η οδήγηση "γκάζι και φρένο μαζί" έγινε ευρύτερα γνωστή στο πλατύ κοινο με την έλευση στους αγώνες του Audi Quatro: λόγω του μεγάλου λαγκ (μιλάμε για κινητήρες πριν από 26 χρόνια, αν θυμάμαι καλά) έπρεπε η Μουτόν στο φρένο να έχει πατημένο το γκάζι για να μην πέφτουν οι στροφές της μηχανής και κατ' επέκταση η πίεση του turbo (τεχνική μύτη-τακούνι, πράγμα εξαιρετικά κουραστικό, μέχρι που έβαλαν ηλεκτρικό συμπλέκτη με ενεργοποίηση από μπουτόν τοποθετημένο πάνω στο λεβιέ των ταχυτήτων!!!)
Τώρα πως δουλεύει με αυτόματα ή σειρειακά σανσμάν, είναι νομίζω θέμα setup. Αν μπορεί να κρατάει τη σχέση μέχρι τον κόφτη και να μην την αλλάζει σε μεγαλύτερη, τότε όλα καλά. Γνωρίζω πάντως οτι με cvt μετάδοση, η τεχνική αυτή δουλεύει πολύ καλα.

GeoGlx
07-01-2008, 09:59
εμένα μου αρέσει πάντως αυτή η "τεχνική", ιδίως κ πάνω σε κανένα συχνό προσπέρασμα με διαφορά μικροδευτερολέπτων για να προπορευτείς.

pepito
07-01-2008, 12:56
ολα πιστευω ειναι θεμα συνηθειας εγω εχω μαθει κ δουλευω μονο με το αριστερο κ γκαζι κ φρενο

georg
07-01-2008, 14:11
.................................................. .............!!!!!!:g::g::g::g:

midwife
07-01-2008, 15:18
Συγνωμη που ρωταω αλλα ετσι εχω μαθει οταν δε ξερω κατι να το μαθαινω......

γυναικεια ερωτηση που με απασχολει.....

με αυτον τον τροπο οδηγησης δεν τρωγεται ο δισκος;;;;

gavanos
07-01-2008, 15:22
Συμφωνώ με αυτές τις τεχνικές που αναφέρονται, αλλά μόνο ως γενικές γνώσεις. Στο smart και μάλιστα με το ESP Off, είναι πολύ επικίνδυνο. Δεν έχει να κάνει με "χερά" οδηγό. Είναι εντελώς απότομο όταν φύγει από το όριο, με ανεξέλεγκτες αντιδράσεις, για αυτό ΠΡΟΣΟΧΗ!

Sphinxgr
07-01-2008, 16:00
Συγνωμη που ρωταω αλλα ετσι εχω μαθει οταν δε ξερω κατι να το μαθαινω......

γυναικεια ερωτηση που με απασχολει.....

με αυτον τον τροπο οδηγησης δεν τρωγεται ο δισκος;;;;

Λιγάκι ναι... Πιστεύω πως ειναι άχρηστο στα fortwo.

Σε "κανονικά" αυτοκίνητα βοηθάει λίγο σε ορισμένες συνθήκες αλλά θέλει αρκετή εξοικείωση. Δοκιμάστε να πατήσετε σταδιακά φρένο με το αριστερό και θα καταλάβετε τι εννοώ...

mysmart.gr
07-01-2008, 16:02
Βοηθα οταν ειναι ολα off

dimitrisgf
07-01-2008, 16:07
Στην SuperSpecialStage στο μαρκόπουλο φέτος είχα την τύχη να με πάει βόλτα γρήγορη ο Νίκος Τσάδαρης με ένα Εvo της ΕΛΠΑ αγωνιστικό. Οδηγούσε με αυτό το τρόπο και έπαθα πλάκα πόσο καλά κράταγε το αυτοκίνητο μέσα στη πίστα και κράτουσε απίστευτες γραμμές! Σίγουρα αν το μάθεις είναι πολυ καλύτερος τρόπος οδήγησης. Έγω πάντως μια φορά που το δοκίμασα κόλησα στο παρ-μπρίζ! :D:D

MaD
07-01-2008, 17:28
Δοκιμάστε να πατήσετε σταδιακά φρένο με το αριστερό και θα καταλάβετε τι εννοώ...

:thumb::thumb:
θέλει πολλές ώρες εξάσκηση έστω για να μπορεί κάποιος απλά να πατάει το φρένο ικανοποιητικά!