PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΔΥΣΤΥΧΗΜΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΕΙΡΙΟ

diamos
14-11-2003, 02:16
Καλά,παιδια παρα λίγο να με βλέπατε τελευταία φορα σημερα...Στο γυρισμό απο το Σειριο (περάσαμε αρκετά καλά μπορώ να πω),λίγο μετα το Λαϊνόπουλο κι ενώ πήγαινα στον κόφτη (140) περνάει ξαφνικα απο μπροστά μου ενας ΣΚΥΛΟΣ :shock: :shock: :shock: !!! και ίσα που τον χτύπησα. :oops: :oops: :oops: Πρέπει να του έφαγα την ουρά,ήταν πολύ δυνατό χτύπημα,ακούστηκε αρκετά μεσα! Αποτέλεσμα της σύγκρουσης σπασμένο το μπροστινό σπόιλερ το μαύρο το μαμίσιο κάτω δεξιά καθώς και η τρύπα που κουμπώνει το σπόιλερ πάνω στη μάσκα!
Μιλάμε οτι τα είδα όλα :shock: ,έμεινα κόκκαλο,δεν υπήρξε χρόνος για αντίδραση!!!Τον είδα μισό μέτρο μπροστά μου και τον πέτυχα την ώρα που περνούσε η ουρα του!!! Και σκέφτομαι...Για φαντάσου να τον έβρισκα κλάσματα δευτερολέπτου πιο πρίν... :oops: Γειά σας!!! Με 140,στάνταρ θα άνοιγαν οι αερόσακοι και μετα τοίχος...Ούτε να το σκέφτομαι...
Απο τη μία ευτυχώς που τη γλύτωσα,απο την άλλη,γιατί ρε γαμωτο... :?: :?: :?:

Joe
14-11-2003, 03:23
Για φαντάσου να τον έβρισκα κλάσματα δευτερολέπτου πιο πρίν... :oops: Γειά σας!!! Με 140,στάνταρ θα άνοιγαν οι αερόσακοι και μετα τοίχος...Ούτε να το σκέφτομαι...ευτυχώς που τη γλύτωσα...

Κραταω αυτο...και μη χειροτερα...Τελος καλο, ολα καλα.

ttasos
14-11-2003, 08:19
ΜΑ ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ :shock: :shock: :shock:

ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΣ??? ΣΕ ΕΙΔΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΣΕΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ!!! :( :( :(

ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!! :wink:

ΤΟ ΜΑΜΑ ΣΠΟΙΛΕΡΑΚΙ ΕΧΕΙ 30 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ!!! :( :( :(
ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΟΛΗΤΟ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ!!!

Lgeor
14-11-2003, 11:35
ΚΑΛΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝΑ???????????????????????
ΧΑΜΠΑΡΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ
ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

onyx
14-11-2003, 13:27
Ξεκαθαρίζω ότι λυπάμαι το σκύλο αλλά βάζω τον κίνδυνο για ανθρώπους πολύ πιο ψηλά και χαίρομαι που δεν πάθατε τίποτα (είτε ήταν ουρά του σκύλου είτε κάτι περισσότερο....)
Είναι εντυπωσιακή η ζημιά που μπορεί να κάνει σε αυτοκίνητο σκύλος όταν τον συναντήσεις (δε λέω πετύχεις γιατί μπορεί να σε πέτυχε ο σκύλος όπως τώρα) με μεγάλη ταχύτητα.
Και βέβαια είναι ένας από τους λόγους για τους οποίους οι ελληνικοί δρόμοι δεν είναι κατάλληλοι για πολύ μεγάλες ταχύτητες. Μερικοί λένε ότι ταξιδεύουν άνετα με 150+ κλπ. Όχι ότι το όριο των 120 με τα 150 έχει καμιά μεγάλη διαφορά αλλά η παραπάνω ενέργεια που πρέπει να απορροφηθεί είναι κάμποση παραπάνω αφού εξαρτάται από το τετράγωνο της ταχύτητας και τυχόν ελιγμός είναι πιο δύσκολος.
Οι ελληνικοί αυτοκινητόδρομοι δεν είναι κλειστοί όπως σε άλλες χώρες και έχουμε πολλά αδέσποτα, βοσκούς με αρνιά και συνανθρώπους με ευφυία αρνιού....
Σε άλλες χώρες σε συγκεκριμένες περιοχές μπορεί να αναφέρουν προσοχή ελάφια αλλά έχουν κι ένα 3μετρο φράχτη στην εθνική.
Πάντως εγώ για λαγό γάτα μικρό σκύλο ή αρνάκι έχω αποφασίσει ότι δεν κάνω προσπάθεια αποφυγής μια και ο ελιγμός μπορεί να είναι πιο επικίνδυνος. Για μεγάλο σκύλο ίσως αλλά για ελάφι, γάιδαρο, άλογο οπωσδήποτε γιατί μπορεί να είναι μοιραίο για τους επιβάτες.

Συμπέρασματα:
1ον τα μάτια μας 1014! :wink:
2ον ζήτω οι πίστες! :P

johnk102
14-11-2003, 19:53
Μη μου πεις πως έγινε πριν την αριστερή στροφή στο ύψος του Σκλαβενίτη (που είναι στα δεξιά μας κατεβαίνοντας) και πριν την γέφυρα της Λένορμαν; Κάτι είδα να πετιέται μπροστά σου σε εκείνο το σημείο από αριστερά προς δεξιά και μου κόπηκε το αίμα αλλά εφόσον δεν σταμάτησες νόμισα πως ήταν σακούλα. Εγώ ήμουν ακριβώς πίσω σου.
Τάσο και Λάμπρο είχατε στρίψει εσείς δεξιά εκτός εθνικής όταν συνέβη αυτό.

gavanos
15-11-2003, 00:14
...
...Για μεγάλο σκύλο ίσως αλλά για ελάφι, γάιδαρο, άλογο οπωσδήποτε γιατί μπορεί να είναι μοιραίο για τους επιβάτες.

Xairomai pou ola telika einai kala diamos! Thqa mporousan na einai apostefta xeirotera!
Oson afora ti sugkrousi me megalo zwo, kata megalo pososto einai moiraia! Exw paradeigma Mercedes E-Class (!) (montelo 1994) pigaine se "Ethniki" me 140Km, kai xtupise gaidaro!!! Ektos tou gegonotos oti to zwo kopike sta dyo(!), o odigos skotwthike akariaia, giati o gaidaros petaxtike panw apo to kapw (logw upsous tou), kai epnije ton odigo! Eixa dei kai photografia tis Mercedes, pou eixe ginei agnwristi! Na fantasteis i orofi eixe anoijei oli san konserva mexri to pisw parmpriz! Opote katalabaineis oti megalo zwo einai apistefta epikindyno, giati sunithws einai psilo, opote kata pasa pithanotita tha "kulisei" panw apo to kapw! :!: :!: :!:

Twra oson afora to gegonos oti se periptwsi mikrou zwou kalutera na to xtupiseis, den jerw kata poso tha antidrasw etsi, afou einai to enstikto tis aftosuntirisis pou tha me kanei na prospathisw na apofugw tin sugkrousi (isws kai me xeirotera apotelesmata telika :cry: )

johnk102
15-11-2003, 02:41
Λευτέρη, ήμουν από πίσω του και είδα τι συνέβη. Ο Διαμαντής δεν είχε καθόλου χρόνο αντίδρασης γιατί α) το σημείο ήταν σκοτεινό (γαμ@ την Εθνική οδό της Ολυμπιακής πρωτεύουσας), β) το ζώο έτρεχε και πετάχτηκε ανάμεσα από τα κάγκελα που έχει στη νησίδα και γ) τρέχαμε με 140 χλμ.

Εμένα μου έχει τύχει ανάλογη περίπτωση στην Κεφαλλονιά το καλοκαίρι του 1999 αλλά με πρόβατο που πήδηξε από τα βράχια και έσκασε 2 μέτρα από το αυτοκίνητο που οδηγούσα (ένα Saxo). Επειδή είχα 4 άτομα μέσα το αυτ/το και ήταν κατηφορικά (ταχύτητα περίπου 60-70 χλμ) το μόνο που πρόλαβα να κάνω ήταν να κεντράρω το πρόβατο ώστε να το χτυπήσω με όλη την μάσκα κι έτσι είχα μόνο ένα σπασμένο φανάρι και καμμία άλλη ζημιά. Είναι να 'χεις τύχη μη σου συμβεί κανά χειρότερο.

tkarayannis
15-11-2003, 05:23
ama eisai kouLO$!!!
haha....

diamos
15-11-2003, 14:20
Ναι,Γιάννη,μαλλον εκεί που λές ήταν αλλα
Μη μου πεις πως έγινε πριν την αριστερή στροφή στο ύψος του Σκλαβενίτη (που είναι στα δεξιά μας κατεβαίνοντας) και πριν την γέφυρα της Λένορμαν; Κάτι είδα να πετιέται μπροστά σου σε εκείνο το σημείο από αριστερά προς δεξιά και μου κόπηκε το αίμα αλλά εφόσον δεν σταμάτησες νόμισα πως ήταν σακούλα. Εγώ ήμουν ακριβώς πίσω σου.

Ναι,Γιάννη,μαλλον εκεί που λές ήταν αλλα δεν ήταν σακούλα τελικα... :!: