PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΠΑΙΔΙΑ ΠΗΡΑ SMART ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΙΧΕΙΑ!!

16-02-2004, 21:18
ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΔΕΕΣ(ΦΟΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

johnk102
16-02-2004, 22:14
Κατ' αρχήν καλωσήρθες στην παρέα μας φίλε smart. Κατά δεύτερον θα σου πρότεινα να έρθεις σε κάποια από τις συναντήσεις μας να τα πούμε από κοντά, να δεις τι έχουν τα μέλη του club μας και να πάρεις κάποιες ιδέες.
Επίσης, μίλα με κανένα τεχνικό να σου κάνει μελέτη, να διαλέξεις μεταξύ απόδοσης και χρημάτων που θέλεις να διαθέσεις.
Απ' το να σου στείλουμε φωτογραφίες είναι καλύτερο.

smartmcc
17-02-2004, 08:18
SYNFONO APO KONTA MPOREI NA PAREIS KAPOIES IDEES.......
ALOSTE TA PANEL STIS PORTES PANE KAI ERXONTE

TON PAO........

dianic
17-02-2004, 09:17
Ηχεια μονα τους θα κανουν λιγα πραγματα, προσπαθησε να το δεις σαν Ηχοσυστημα...
Ιδεες σιγουρα θα παρεις πολλές αν ερθεις. Αλλα αν το αυτοκινητο στην foto ειναι δικο σου, τοτε εισαι Αγγλία? Χμμμμ λιγο δυσκολο λοιπον. Τελως παντων, μερικες ιδέες:
Τα μπροστινα ηχεια ειναι λιγο χαλια. Καταρχην υπαρχει ανταλλακτικακι που ειναι ενα κουτακι που μπαινει κατω απο τα ηχεια που κανονικα παιζουν free air, και ειναι δυσκολο να βγαλουν σφιχτο μπασο. Το κοστος νομιζω ειναι χαμηλο, και η βελτιωση μεγαλη, ιδιως αν δεν θελεις να βαλεις subwoofer.
Τωρα, το ευκολο ειναι η αντικατασταση των μπροστινων ηχειων. Παιρνει 13αρακια η στην Αγγλια 5.25 ιντσες. Βαλε διαιρουμενα, mid bass και tweeters. Σε καποια αλλη συζητηση που ειδα προσφατα νομιζω ο Gavanos ειχε βαλει μια φωτογραφια απο ενα extreme ταμπλω με κατασκευη και woofer-midbass-tweeter. Τι μαρκα ειναι καθαρα θεμα προσωπικού γούστου. Εγω προσωπικα προτιμαω το μαλακο tweeter αντι για τιτανιο (κατι σε focal η peerless).
Απο εκει και περα, στο πισω μερος, the sky is the limit που λεμε, και μετα απο την πρωτη συναντηση που πηγα του club οντως μπορεις να βαλεις πολυ καλα συστηματακια.
Η λυση που διαλεξα εγω τελικως αποδειχτηκε απολυτα ικανοποιητικη, και σχετικα φθηνη. Με δεδομενο οτι ηθελα και λιγο το πορτ μπαγκαζ μου, και οτι χρειαζεσαι ενισχυτη για οτιδηποτε subwoofer βρηκα ενα κουτακι που εχει 2 οκταρια subs σε ισοβαρικο κουτι ΜΕ ενισχυτη μεσα στο κουτακι το οποιο ειναι ΜΙΝΙ!! Πρεπει να ομολογισω οτι ΠΑΙΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ! Ιδιως για το μεγεθος.
Ολη αυτη λοιπον ειναι η φθηνη λυση. Το κουτακι εκανε €350 και τα ηχεια γυρω στα €200 η κατι τετοιο. Απο κει και περα, το κοστος καθορίζεται απο το head unit που μπορει να παει απο €150-1000 αν θελεις να αλλαξεις το εργοστασιακό.
Για μερικες φωτογραφιες απο την τοποθετηση που σου περιεγραψα δες εδω: http://public.fotki.com/dianic1/smart/
Καλη τυχη, πες μας τελικως τι θα κανεις!

17-02-2004, 15:21
teliaka brika ena filaraki kai tha pao na mou bali 1 kouta me 2(10)aria(kiker) kai mesees kai touiter mpeima an exeta akousta 8)

P_H_PANOS
17-02-2004, 18:00
Isobariki diataksh ola ta lefta... :D :D :D

Wstoso se pao giati exoyme thn idia phgh...xixixix

digigram
18-02-2004, 20:37
geia kai apo mena egw exw balei 2 focal mprosta 60w rms enan 4x60 rms sony katw apo to kathisma tou odhgou kai pisw ena 10' sony pali sony sto portmpagaz kai paizei omorfa a! h phgh mou einai ena jvc 909r 4x50 mp3

Giovanna
24-02-2004, 18:47
Εγώ πάντως περιμένω 1/3 να μου έρ8ουν τα πράματα που παράγγειλα από έξω, ήτοι μια mp3/wma πηγή Alpine, τετρακάναλος Rockford Fosgate, ένα 10άκι Kicker και ένα ζευγάρι διαιρούμενα 5.25' Kicker. Επιφυλάσσομαι για το αποτέλεσμα, αλλά το περιμένω πως και πως!!Όσο για τις κατασκευές στο ταμπλό...με τους τριγμούς αναρωτιέμαι τι 8α γίνεται, καθώς δεν είμαστε Αγγλία εδώ πέρα. Σκέφτομαι πως οι εργοστασιακές θέσεις θα με καλύψουν, ίσως αν τις ξεχειλώσουν στο μαγαζί της τοποθέτησης.

P_H_PANOS
24-02-2004, 18:53
Ergostasiakes thesis den yparxoun... Oysiastika to megafono bidonete pano sto tamplo... gegonos poy exei san apotelesma to megafwno na pezei Free Air... me apotelesma arketa megales apoleies... me ligotero apo 76E pare kai bale ta koutia... tha deis megalh diafora kyrios stiw xamhles pou tha pareis apo ta mprosta hxeia...

gismo
25-02-2004, 16:04
Discoteque...........................

stargazer
25-02-2004, 16:19
:lol: :lol: :lol:

Kalo ari..!

gkblue
26-02-2004, 01:36
ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΙΑ DISCOBALL,ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ????????????????????????????????????? ΝΑ ΒΑΡΑΕΙ ΟΜΩΣ :D :D :D :lol: :lol: :lol:

gismo
26-02-2004, 17:39
xixixiixix

Giovanna
17-03-2004, 21:13
Τελικά τα πράγματα που παράγγειλα μπήκαν...Για όσους δεν αρκεί το τρανζιστοράκι που βάζει η μαμά smart, εξαιρετικά αφιερωμένες οι pix!
http://sc.groups.msn.com/tn/5A/70/MCCSMARTCLUB/27/201.jpghttp://sc.groups.msn.com/tn/5A/70/MCCSMARTCLUB/27/200.jpghttp://sc.groups.msn.com/tn/5A/70/MCCSMARTCLUB/27/202.jpg
Δώρο μία μίνι discoμπάλα! Είσοδος με ποτό 2,5 ευρώ!

P_H_PANOS
17-03-2004, 21:17
Kalorizika... Ante na se doume kai se kamia synanthsh na to akousoume kiolas... |smic^

jos
18-03-2004, 14:30
P_H_PANOS.... Όταν υπάρχει Sub τότε είναι περιτάα τα κουτιά!

Άσχετο αλλά και εγώ επιτέλους εγκατέσησα το Sub που διακοσμούσε την ντουλάπα μου τον τελευταίο καιρό. Είναι ένα 10άρι ΜΤΧ με ένα δικάναλο Phoenix Gold και μπροστά Ηχεία και tweeter της Peerless οδηγούμενα από άλλο ένα δικάναλο Sony. Για πηγή υπάρχει ένα πολύ φθηνό JVC Mp3.

gkblue
18-03-2004, 15:03
Τελικά τα πράγματα που παράγγειλα μπήκαν...Για όσους δεν αρκεί το τρανζιστοράκι που βάζει η μαμά smart, εξαιρετικά αφιερωμένες οι pix!
http://sc.groups.msn.com/tn/5A/70/MCCSMARTCLUB/27/201.jpghttp://sc.groups.msn.com/tn/5A/70/MCCSMARTCLUB/27/200.jpghttp://sc.groups.msn.com/tn/5A/70/MCCSMARTCLUB/27/202.jpg
Δώρο μία μίνι discoμπάλα! Είσοδος με ποτό 2,5 ευρώ!

ΕΓΩ ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙ |alc^ .....ΜΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

P_H_PANOS
18-03-2004, 15:04
Tha brethoume kai tha akouseis ti ennow... To zhtoumeno gia emena htan omoiomorfia ston hxo... Dhladi Oso to dynaton kalytero mpaso apo empros opou ypotiuetai oti einai h mousikh skhnh... kai oxi psiles kai mesaies apo empros kai mpaso apo piso...

dianic
18-03-2004, 16:28
Jos και εγω εντυπωσιαστηκα με τον ηχο του Πανου... Αξίζει να το ακουσεις. ειναι εντυπωσιακα σφιχτο μπασο, και το sub παιζει σε πολυ χαμηλες συχνότητες.

Scotch
30-03-2004, 00:31
Παιδιά ξέρει κανείς αν το "εξελιγμένο ηχοσύνολο" των 120 ευρώ που μπαίνει από το εργοστάσιο αξίζει;

Stratos
31-03-2004, 14:55
Σύμφωνα με όσα αναφέρονται παραπάνω από τους υπόλοιπους, μπορεί να μην αξίζει. εγώ πάντως αυτό έχω βάλει με radio-mp3 player sony( mp-70). τη δουλειά μου την κάνω αρκετά καλά. όπως ξέρεις προς τα πάνω σε ό,τι αφορά τις τιμές δεν υπάρχει όριο, οπότε το όριο θα το βάλεις εσύ.

Scotch
31-03-2004, 21:28
Σύμφωνα με όσα αναφέρονται παραπάνω από τους υπόλοιπους, μπορεί να μην αξίζει. εγώ πάντως αυτό έχω βάλει με radio-mp3 player sony( mp-70). τη δουλειά μου την κάνω αρκετά καλά. όπως ξέρεις προς τα πάνω σε ό,τι αφορά τις τιμές δεν υπάρχει όριο, οπότε το όριο θα το βάλεις εσύ.

Βασικά με ενδιαφέρει να βγάζει καλό ήχο για 120€. Γιατί όπως δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω κάποιο από τα πατατο-CD-players που διατίθενται με το αυτοκίνητο (αλλά με τα ίδια λεφτά θα πάρω ένα mp3 player του εμπορίου), θέλω να δω αν με τα 120€ βάζω κάτι καλύτερο.

Stratos
31-03-2004, 21:52
αν 120 euro είναι το συνολικό budget για ηχεια+mp3, τι να σου πω δεν ξέρω. δεν ξέρω και που βρίσκονται οι τιμές. πριν 2 χρόνια όταν πήρα το mp70 υπήρχαν mp3players της sony με 120 euro . τώρα για ηχεία δεν ξέρω. Βλέπεις το mp3 player το είχα πάρει προ 2ετίας για το προηγούμενο αυτοκίνητο και τα αναβαθμισμένα ηχεία τα είχε από τη μάνα του το αυτοκίνητο. τι να σου πω: ικανοποιημένος είμαι. θα μπορούσαν να ήταν και καλύτερα, αλλά και χειρότερα. τη δουλειά σου την κάνεις ικανοποιητικά. εξαρτάται πάντα τι θες. συγκριτικά με τα απλά ηχεία της smart η διαφορά είναι μεγάλη

jos
01-04-2004, 03:35
Το πρόβλημα του Smart Fortwo είναι ότι τα ηχεία είναι τοποθετημένα σε λάθος θέση. Για να γεμίσει η καμπίνα με ήχο πρέπει το ηχοσύστημα να έχει αρκετή ισχύ. Ομολογώ ότι στο παλιό Fortwo που είχε ο StarGazer στο οποίο υπήρχε και εργοστασιακός ενισχυτής και τα tweeter και οι σαλίγκαροι για το μπάσσο στα ηχεία το αποτέλεσμα ήταν απόλυτα αποδεκτό. Με κόστος όμως πολύ υψηλό. Με τα ίδια χρήματα αγοράζεις σίγουρα πολύ καλύτερο εξοπλισμό.Για παράδειγμα υπάρχει στο εμπόριο μία πηγή (Alpine νομίζω) η οποία βγάζει 4x75W και μπορεί να δημιουργήσει αρκετά καλό μπάσσο από τα ηχεία για όποιον δεν θέλει ενισχυτές και Sub. Επίσης με περ'ιπου 700 Euro πιστεύω φτιάχνεις ένα ηχοσύστημa με Sub το οποίο θα σε καλύψει παντού και θα γεμίσει ο ήχος. ( Για όποιον δεν ξέρει το Sub δεν είναι υποχρεωτικό να κάνει όλο το αυτοκίνητο να τρίζει. Έχει διαβαθμίσεις και ο καθένας το ρυθμίζει στην ένταση που επιθυμεί). Αν δεν κάνω λάθος το εργοστασιακό ηχοσύστημα είναι περίπου σε αυτό το κόστος συμπεριλαμβάνοντας μια μέτρια εως κακή πηγή.

Stratos
01-04-2004, 07:01
πραγματι το κόστος τόσο είναι περίπου. τα ηχεία κάνανε 120 και είχα δώσει και άλλα 600 για το mp3player που είναι 4Χ54 W. Δεν είναι ο τέλειος ήχος, αλλά είναι αρκετά ικανοποιητικός και σε ποιότητα αλλά και σε ένταση. τώρα, αν έβαζα ενισχυτές ή άλλα ηχεία (ta xplod της sony είναι καλύτερα;) δεν ξέρω τι διαφορά θα είχα. πάντως και εμένα με ενδιέφερε το κόστος να παραμείνει σε πολύ συγκεκριμένα νούμερα

Scotch
01-04-2004, 16:31
Την πηγή που προσφέρει το εργοστάσιο δεν τη συζητάω καθόλου. Αυτό που με προβληματίζει είναι αν αξίζει να διαθέσω τα 120 € για το "εξελιγμένο ηχοσύστημα" (όπως αναφέρεται στη λίστα του πρόσθετου εξοπλισμού και που προφανώς αφορά τον εργοστασιακό ενισχυτή, τα tweeters και τους σαλίγκαρους που αναφέρει ο φίλος jos) ή αν με τα ίδια λεφτά βάζω κάτι καλύτερο (και δοκιμασμένο-αξιόπιστο λόγω της ιδιαιτερότητας του όγκου του εσωτερικού) χωρίς να καταλάβει ούτε ένα χιλιοστό από τους λιγοστούς χώρους που διαθέτει το αυτοκίνητο (αποκλείω δηλαδή τα subs και ότι άλλο πιάνει χώρο). Επίσης, αν η λύση του "εξελιγμένου ηχοσυστήματος" είναι αποδεκτή, θα την προτιμούσα από τα να αρχίσω μόλις το πάρω καινούριο να το ξηλώνω για να περάσω ηχεία και καλώδια. Και επειδή το "αποδεκτή" είναι λίγο υποκειμενικό, εννοώ να υπάρχει ποιότητα, σε λογική για τα αυτιά ένταση ήχου, χωρίς παραμορφώσεις και ΟΧΙ να περνάς και να ακούγεσαι... :x

dianic
01-04-2004, 16:54
Υπαρχει οικονομική λυση για μπασο. Κατω η πίσω απο το καθισμα. H Clarion βγαζει ενα κουτακι με ενισχυτη, που τουλάχιστον στην Αγγλία ειναι οικονομικό (κατι σε GBP 139) SRV303. Λεπτομέριες εδω:
http://www.clarionworld.co.uk/speakers/sub_twet.asp

Εχει και remote με καλώδιο που παει στο ταμπλω και ελέγχεις ενταση και τα λοιπα.

Σχολια απο το Αγγλικό forum:

Picked up one of the Clarion SVR303's from SmartsRus yesterday and wired it in this morning. It must have been simple 'cause even I managed a nice neat job!

I had this recommended as I only have the standard Smart speakers in the dash (without the bins or tweeters). To say I'm impressed with the difference the SVR303 makes would be an understatement.

It fits nicely behind the seat, with the option of the detachable, wired remote control sat velcro'd in front of the gear-shift.

The bonus of not only having a simple and very easily installed sound upgrade is that I also get to keep my boot space for the weekly grocery shop.

-----------
Νομιζω δεν ακούγεται σαν κακή ιδέα... Και η τιμή ειναι καλή.
Μπορει σιγουρα να προστεθει στο εργοστασιακό συστημα, και ολα να μείνουν ως εχουν μπροστα (πηγή και ηχεία), αλλα νομίζω οτι η καλύτερη αξία θα ερθει απο ενα ολοκληρωμενο after market συστημα... Ποιότητα και οχι ενταση εννοω.

jos
01-04-2004, 17:38
Αν δεν θες να βάλεις κάποιου είδους Sub και δεν θες να κάνεις κάποια κατασκευούλα στην πόρτα (Καταργήσεις το διχτακι) τότε η καλύτερη επιλογή που έχεις είναι να αγορασεις σκέτους τους σαλίγκαρους και να βάλεις after Market ηχεία και tweeter της επιλογής σου και μια ισχυρή πηγή. Το αποτέλεσμα που θα έχεις με τους σαλίγκαρους σε μπάσσο δεν είναι εφικτό χωρίς Sub με κανένα οικονομικό αλλά καλό ηχείο (εννοώ χωρίς να πληρώσεις το κάθε ηχείο 500 Ευρώ.)

Εγώ αρχικά είχα το Ρ/CD το μαμά και τα μαμά ηχεία χωρίς tweeter και το αποτέλεσμα ήταν για κλάμματα. Μετά αντικατέστησα τα ηχεία με άλλα της Peerless και τοποθέτησα και tweeter της ίδιας και είχα αρκετά καλύτερη ευκρίνια αλλά καθόλου όγκο και μπάσσο. Μετά άλλαξα την πηγή με ένα JVC mp3 320Ευρώ και είδα ακόμα περισσότερη βελτίωση στην ποιότητα ΄και λίγο στο μπάσσο και τον όγκο λόγω μεγαλύτερης ισχύος της πηγής. Στο τέλος τοποθετήθηκαν και τα υπόλοιπα που λέω στα άλλα Post και το αποτέλεσμα είναι να μπορώ να ακούω ότι θέλω με πολή καλή ποιότητα (σχετικά) με ανοιχτά τζάμια και 140χλμ...

Υ.Γ. Δεν νομίζω ότι με 120 Ευρώ σου βάζουν και τους σαλίγκαρους και ενισχυτή και τα tweeter εκτός και αν είναι αναβάθμιση άλλου πακέτου οπότε το κόστος είναι 120 + το ραδιόφωνο η κάτι τέτοιο που δεν σε συμφέρει... Για ρώτησε το.

Stratos
01-04-2004, 20:31
Θα μου εξηγήσει κάποιος τι είναι οι σαλίγκαροι; το sub είναι το πάνω ή το μεσαίο στη σελίδα;πώς το προμηθεύεται κανείς; (δεν κάνω πλάκα-οι ερωτήσεις μου είναι απόλυτα σοβαρές) αν κάποιος μπει στον κόπο και απαντήσει: please keep it simple. Με την αργκό των soundsystems έχω μεσάνυχτα! :?:

Scotch
01-04-2004, 21:46
Δεν νομίζω ότι με 120 Ευρώ σου βάζουν και τους σαλίγκαρους και ενισχυτή και τα tweeter εκτός και αν είναι αναβάθμιση άλλου πακέτου οπότε το κόστος είναι 120 + το ραδιόφωνο η κάτι τέτοιο που δεν σε συμφέρει... Για ρώτησε το.

Στη λίστα του προαιρετικού εξοπλισμού λέει: "Εξελιγμένο ηχοσύνολο (2 ηχεία tweeter, 2 ηχεία bass reflex, μεταβολή συχνότητας)"
Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να ρωτήσω κάποιον πωλητή (αρκεί να ξέρει ... :lol: )

dianic
01-04-2004, 23:42
Θα μου εξηγήσει κάποιος τι είναι οι σαλίγκαροι; το sub είναι το πάνω ή το μεσαίο στη σελίδα;πώς το προμηθεύεται κανείς; (δεν κάνω πλάκα-οι ερωτήσεις μου είναι απόλυτα σοβαρές) αν κάποιος μπει στον κόπο και απαντήσει: please keep it simple. Με την αργκό των soundsystems έχω μεσάνυχτα! :?:
To sub ειναι το μεσαιο οπως σωστα κατάλαβες. Ψαχνεις την αντιπροσωπία της clarion και ρωτας για το μοντελο. Αν δεν υπαρχει Ελλαδα, νομίζω οτι το link που εβαλα σου επιτρεπει να παραγγειλεις απο Αγγλια, και στο στελνουν.
Οι σαλιγκαροι πρεπει να ειναι τα κουτακια που μπαινουν τα ηχεια. Με απλα λογια για να βγαλει ενα ηχειο υποτυποδες μπασο πρεπει να ειναι σε ενα κουτακι. Αν παρεις ενα ηχειο και το κρατας στον αερα αποκελιεται να βγαλει μπασο. Αρα τα κουτακια βελτιωνουν την αποκριση που εχει ενα ηχειο στισ χαμηλες συχνότητες. Δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλεις καλο ηχο χωρις αυτο. Αρα αν θελεις να εχεις αποδεκτο μπασακι χωρισ sub πρεπει να βαλεις αυτα τα κουτακια. Αν παλι καταληξεις οτι θα βαλεις το clarion τοτε μπορεις να κανεις και χωρις αυτα.

P_H_PANOS
02-04-2004, 01:06
Σαλιγκαρος = Bass reflex

Stratos
02-04-2004, 06:34
thank u , both of you. και τελευταία χαζή ερώτηση: τα ηχεία της μαμάς παίρνουν επιπλέον σαλίγκαρους ή πρέπει να τοποθετήσω και άλλα ηχεία; αν πρέπει να τοποθετήσω ποιοες είναι οι default διαστάσεις και αν υπάρχουν κάποια προτεινόμενα. ευχαριστώ!

dianic
02-04-2004, 09:55
Μπορεις να τα βαλεισ και στα μαμα. Κουτακια ειναι. Δεν στο προτεινω ομως. Τα μαμα ειναι ηχεια 10 εκατοστων με χαρτινο κωνο και σχετικα πολύ κακής ποιότητας.
Για να παρεις μια ιδέα δες τις φωτοργαφιες εδω:
http://public.fotki.com/dianic1/smart/mid-bass.html
http://public.fotki.com/dianic1/smart/mid-bass2.html

Υπαρχουν απειρες μαρκες για αντικατάσταση. Εγω, οπως και ο Jos (EDIT:) kai o Panos (sorry Pano!) εχω βαλει τα peerless. Αλλα ειναι θεμα γούστου. Ακουσε οσα πιο πολλά μπορεις, και διάλεξε.

P_H_PANOS
02-04-2004, 14:16
Και εγω μην με ξεχνας... :D :D :D

Stratos
02-04-2004, 19:58
thank u, thank u, thank u!!

dianic
03-04-2004, 21:14
Not me, God for making me this good!!! :lol: :lol: :lol:

Αστειεύομαι. Καλη τυχη, παρε φωτογραφιες και γραψε τις εμπειριες σου μετα.

anzac
09-04-2004, 10:17
Νίκο πού μπορώ να βρώ τους σαλίγκαρους για τα ηχεία;
Αντώνης.

gavanos
09-04-2004, 11:20
Νίκο, στην περίπτωση που αλλάξω τα "μαμά" ηχεία που είναι κάτω από το ταμπλό, είναι κάτι που μπορώ να κάνω και μόνος μου; Έχω ακούσει ότι δεν είναι δύσκολο, αλλά θα ήθελα την προσωπική σου εμπειρία (εάν έκανες εσύ την τοποθέτηση). Έχω ήδη tweeters (aftermarket) στο ταμπλό εξωτερικά, οπότε αν είναι θα αλλάξω μόνο τα midbass (ο θεός να τα κάνει).

diinekis
09-04-2004, 17:36
Νίκο πού μπορώ να βρώ τους σαλίγκαρους για τα ηχεία;
Αντώνης.

Sorry φίλε μου τους τελευταίους σαλίγκαρους τους πήρα χτες από το Λαϊνόπουλο στην Κηφησιά, μου είπαν ότι θα παραγγείλουν εντός των ημερών. Ρώτησα πρώτα στη Γλυφάδα όπου τους είχαν τελειώσει. Έχει τοποθετήσει κανείς τους σαλίγκαρους μόνος του? Σε κατάστημα που ρώτησα μου είπαν ότι πρέπει να λυθεί το ταμπλό και ζητάν περίπου 60 -70 ευρώ εργατικά. :-x :-x

P_H_PANOS
09-04-2004, 17:57
etsi einai prepei na lythei to tamplo...

gavanos
09-04-2004, 19:34
Πάνο, νομίζω ότι γίνεται να βέλεις τα ηχεία και χωρίς να λυθεί το ταμπλό. Τουλάχιστον για τα μοντέλα μετά του 6ο/2000. Πολλοί από ότι ξέρω τα έχουν βάλει από κάτω, ξεβιδώνοντας τα παλιά και βιδώνοντας στη θέση τους τα καινούρια... :!:

P_H_PANOS
09-04-2004, 21:05
Hxeia ginetai... xwris na lyseis tamplo... mpainoun apo katw...
Gia saligkarous omws den to glitwneis to lysimo...

dianic
09-04-2004, 23:26
Ο Πάνος έχει δίκιο. Τα κουτιά μπαίνουν απο πάνω. Πρεπει να βγεί ολο το ταμπλώ. Δεν είναι δύσκολο, αρκεί αυτός που το κάνει να το έχει ξανακάνει. Δεν είμαστε για πειράματα!
Τα woofer Λευτέρη μπορείς να τα βάλεις μόνος σου, δεν ειναι τίποτα. Ξεβιδώνεις και βιδώνεις. Αλλα όχι, δεν το έκανα μόνος μου. Βγαλε το αφρολέξ της μπαταρίας απο τα πόδια του συνοδηγού και ρίξε ενα βλεφαρο απο κάτω. Θα δείς, πρέπει να φαίνεται.
Αντώνη, τσέκαρε αν εχει και η κοσμαρτ, αλλιώς πάρε και τον Μιχάλη ένα τηλ. (microcar - banner στην κορυφή)... Δεν χρειάζεται ο Λαινό, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια. Στο κάτω κάτω, πάρε ενα τηλέφωνο τον Μιχάλη και ρώτα ποσο θα κόστιζε να σου λύσει το ταμπλώ, και να τοποθετήσει τα κουτάκια και δύο ηχεία της επιλογής σου. Μετά, πήγαινε στο μαγαζί που τα πήρες για την υπόλοιπη τοποθέτηση. Νομίζω οτι θα είναι πιό φθηνά.

anzac
10-04-2004, 08:06
Νίκο thanks for the info! Ο κολητός μου έχει ηλεκτρολογείο αυτοκινήτων και κάνει και τοποθετήσεις ηχοσυστημάτων κλπ., οπότε είναι μανούλα σε λύσιμο ταμπλό, συνεπώς με βλέπω να παίρνω εγώ τους σαλίγκαρους και να αναλαμβάνει αυτός τα ηχεία και την τοποθέτηση... ποια διάσταση ηχείων είναι η καλύτερη δυνατή; (μου είπε ότι θα βάλουμε διαιρούμενα...)
Αντώνης.

gavanos
10-04-2004, 12:16
13άρια είναι σίγουρα ΟΚ, ενώ κάποιοι έχουν βάλει και 16άρια. Απλά δεν ξέρω εάν τα 16άρια μπαίνουν στα σαλιγκάρια... :roll: