PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ηχεία ταμπλό στο Smart...

anzac
28-03-2004, 15:13
Από την πρώτη μέρα έβαλα στο Smartάκι μου radio-cd με mp3 της Rockford-Fosgate 4x45W αλλά τα ηχεία που έχει προεγκατεστημένα κάνουν παραμόρφωση από τη μισή κιόλας ισχύ του radio-cd. Πόσοι από εσάς τα έχετε αλλάξει; Παίρνει μεγαλύτερα; Είναι θέμα ισχύος ηχείων, ποιότητας ή και τα δύο; Τι μάρκα και ισχύ έχετε βάλει όσοι τα έχετε αντικαταστήσει; Μιλάμε πάντα για τα ηχεία στο μπροστινό μέρος του ταμπλό...
Αντώνης

dianic
28-03-2004, 22:37
Ειναι χαρτινοι κώνοι χειρηστης ποιότητας! Πρεπει σαφως να βάλεις κατι καλύτερο αν θελεις να βελτιώσεις την απόδοση. Κοιτα φωτογραφία συγκρισης του woofer μαμας σε σχεση με αλλο εδω: Click:My system (http://public.fotki.com/dianic1/smart)
Τα ηχεία είναι peerless και είναι μια πολύ καλή πρόταση, ιδίως λόγω του οτι το tweeter ειναι soft dome και οχι τιτάνιο, αρα κατ'εμε με γλυκότερο ήχο.
Ακόμη, για βελτίωση των χαμηλών συχνοτήτων χωρις την προσθήκη subwoofer νομίζω είναι απαραίτητα κατι κουτάκια που πωλούνται απο την αντιπροσωπία (γνήσιο ανταλλακτικό) για τα woofer και κανουν ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ διαφορά στην ποιότητα του μπάσου απο μπροστά. Νομίζω κάνουν καμια 75αρια ευρώ αλλα δεν είμαι σίγουρος.
Αρα προχώρα σε αναβάθμιση ηχείων, θα δείς μεγάλη διαφορά.

gkblue
29-03-2004, 01:01
SOUNDPACKET ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΦΙΛΕ,ΘΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΡΕΛΗ! ΑΠΟΡΩ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΕΣ ΤΟ R/F ΔΕΝ ΣΤΟ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ! :D

jos
29-03-2004, 01:29
Και εγώ τα έχω αντικαταστήσει με Peerless ηχεία και tweeter της ίδιας μάρκας τα οποία οδηγούνται από έναν δικάναλο Sony και υπάρχει και ένα 10αρι sub στο πίσω μέρος...... Το sub κάνει όλη την διαφορά και γεμίζει το αυτοκίνητο με ήχο εξαφανίζοντας τη απαίσια εστίαση που υπάρχει από μπροστά!

gavanos
29-03-2004, 10:21
Νίκο καλημέρα και από μένα. Τα ηχεία τα μαμά είναι 10άρια και εσύ έβαλες 13άρια; η διαδικασία εγκατάστασης ποιά είναι; θέλει λύσιμο το ταμπλό, ή μπορείς και από κάτω; θέλει κάποια custom βάση για τα 13άρια;

Lgeor
29-03-2004, 10:52
ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 16αρια FOCAL ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑΜΠΛΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΒΑΣΗ. ΑΠΛΑ ΕΒΓΑΛΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΑ :D

dianic
29-03-2004, 11:38
Νίκο καλημέρα και από μένα. Τα ηχεία τα μαμά είναι 10άρια και εσύ έβαλες 13άρια; η διαδικασία εγκατάστασης ποιά είναι; θέλει λύσιμο το ταμπλό, ή μπορείς και από κάτω; θέλει κάποια custom βάση για τα 13άρια;

Καλημερα! Ειναι 13αρια νομίζω, και ειναι 3 λεπτά υπόθεση να τα βάλεις, απο κάτω. Το tweeter ειναι ελάχιστα πιο δύσκολο, αλλα όπως φαινεται στις φωτογραφίες, στο σημείο που το έβλα υπάρχει μια τρυπούλα στο ταμπλό και μπαινει η βασούλα του με μια βίδα χωρίς καν τρύπες και ιστορίες.
Καθώς ο Λαμπρος λέει οτι μπαινουν και 16αρια, θα δοκίμαζα και τετοια. Οσο μεγαλύτερο το woofer τοσο καλύτερο και το ηχιτικό αποτέλεσμα. Και τα Focal νομίζω έχουν soft dome tweeter, αρα θα παίζουν γλυκά.

onyx
29-03-2004, 11:51
Η παραμόρφωση μπορεί να οφείλεται στο ταίριασμα της πηγής με ενισχυτή (υπερδιαμόρφωση ή κάτι τέτοιο) ή στον ενισχυτή ή στη έλλειψη ρεύματος προς τον ενισχυτή, στην σχεδίαση των ηχείων (δηλαδή επιφάνεια και τρόπος στήριξης μεγαφώνων, όγκος, υλικά κλπ) και τέλος στα μεγάφωνα αλλά και στον χώρο(μπορεί να τρίζει κάτι άλλο). Απλά είναι το πιο εύκολο αφού τα μεγάφωνα είναι γνωστό ότι υστερούν να βελτιώσει κανείς αυτά οπότε και και με λίγη τύχη σπάνια χρειάζεται κάτι άλλο....
Πάντως ακόμα και με μέτρια μεγάφωνα αν προσεχτεί η εφαρμογή και το προσφερόμενο σήμα περιοριστεί κατάλληλα ώστε να μην οδηγεί τα ηχεία εκτός των παραμέτρων λειτουργίας τους το αποτέλεσμα μπορεί να είναι ηχητικά καλό. Βέβαια κάτι τέτοιο σπάνια έχει λόγο εφαρμογής αφού το επιπλέον έξοδο για δυο καλύτερα μεγάφωνα είναι μικρό σε σχέση με την αγορά και εξέλιξη του προηγούμενου συστήματος και την επιπλέον βελτίωση που μπορούν να προσφέρουν τα καλύτερα μεγάφωνα.

Οι χάρτινοι κώνοι δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό. Ο λόγος που στο αυτοκίνητο τείνουν να εκλείψουν είναι ότι δεν αντέχουν στα δύσκολα (υγρασίες κλπ). Ο λόγος που τα βάζουν είναι ότι ένα κακό μεγάφωνο είναι πιο φτηνό από αν είναι από χαρτί. Ένα καλό χάρτινο όμως μπορεί να είναι καλύτερο από ένα καλό από κάτι άλλο! Πολλά ηχεία κορυφαία χρησιμοποιούν χάρτινους κώνους συνήθως βέβαια εμποτισμένους με πλαστικό ή άλλα κόλπα για να τους σκληρύνουν.
Τα περισσότερα μεγάφωνα για subwoofer παραμένουν χάρτινα γιατί φαίνεται πως προσφέρει κάποιες πολύ καλές ιδιότητες βάρους κλπ.
Αντίθετα διάφορα μεγάφωνα από ίνες άνθρακα (kevlar) ή μέταλλο (κράματα αλουμινίου συνήθως) ακόμα δεν έχουν γίνει αποδεκτά ως καλύτερα από τα χάρτινα ακόμα και σε πανάκριβες hi-end κατασκευές.

esteban
29-03-2004, 12:13
Ωραία πράγματα διαβάζω εδώ σήμερα!!
Εμένα όταν είχα πάει σε μια Ηχοκίνηση να βάλω ραδιοcd μου είχαν πει ότι είναι μεγάλη ιστορία να αλλάξω ηχεία επειδής λέει εχω το sound pack και είναι δύσκολο να βγεί και θα με χρέωναν τρελά εργατικά....
Τελικά κύριοι γίνεται εύκολα η δουλειά;;;; :?
Και αν ναι χρειάζομαι οποσδήποτε ενισχυτη; (Το ραδιοcd μου είναι ένα sony που κάπου πάνω δεξιά λέει 4Χ45 watt)

onyx
29-03-2004, 12:43
Και αν ναι χρειάζομαι οπωσδήποτε ενισχυτη; (Το ραδιοcd μου είναι ένα sony που κάπου πάνω δεξιά λέει 4Χ45 watt)H ισχύς που διαθέτεις αν αναφέρεται σαν RMS, οδηγώντας και τα 4 κανάλια με μεγάφωνα αντίστασης 4Ω, για συχνότητες από 20-20.000Hz, με συνολική αρμονική παραμόρφωση σαφώς κάτω από 1% (που αμφιβάλλω αλλά αφού είναι επώνυμο θα είναι ανταγωνιστικό...) είναι παραπάνω από αρκετή για τους περισσότερους κοινούς ανθρώπους.
Από εκεί και πέρα το αν χρειάζεσαι ενισχυτή ή/και άλλα κόλπα είναι θέμα προσωπικών αναγκών γούστων κλπ.
Το πιθανότερο είναι με την παραπάνω πηγή συνδέοντας έναν ικανό αριθμό μεγαφώνων ικανού μεγέθους με καλή τοποθέτηση και ακόμα καλύτερα διαιρούμενου τύπου με παθητικό κροσόβερ θα είσαι μια χαρά. Με ένα καλά στημένο τέτοιο σύστημα μπορεί να έχει καλύτερο ήχο από τους άλλους με τους ενισχυτές....
Αν το ικανό μέγεθος δεν είναι εφικτό ή/και η παραπάνω εφαρμογή δεν βγάζει αρκετές χαμηλές συχνότητες (μην ξεχνάμε ότι η γυναικεία κλειτορίδα συντονίζεται σε συχνότητες γύρω στα 33Hz και αυτός είναι ένας λόγος που οι Harley-Davidson αρέσουν στις γυναίκες.... :twisted: ) ένα συμπαθητικό subwoofer λογικού μεγέθους (και εδώ ισχύει ότι το μεγαλύτερο και ισχυρότερο δεν είναι καλύτερο) σε καλής κατασκευής κουτί με τον σχετικό ενισχυτάκο θα σου προσθέσει το σχετικό μπουμ-μπουμ (αλλά καθόλου ζούμ ζούμ ή βαβαβούμ)!
Αν όμως τα παραπάνω δεν σου επαρκούν ή σε πείσουν οι άλλοι ή όποιος πουλάει τέτοια πράγματα ότι δεν σου επαρκούν υπάρχει πληθώρα συσκευών κλπ παρελκομένων που σίγουρα θα καταφέρουν να σε αρμέξουν καλύτερα οικονομικά χωρίς απαραίτητα να καταφέρουν κάτι καλύτερο ηχητικά....
Τα καλύτερα υλικά σε κακή εφαρμογή μπορεί να νικηθούν από μέτρια υλικά σε καλοσχεδιασμένη εφαρμογή. Μην προσπαθείς να εντυπωσιάσεις με τα υλικά, υποτίθεται ότι αυτό που θές είναι καλύτερος ήχος....έτσι δεν είναι.... :wink: :twisted:

dianic
29-03-2004, 13:13
Αν το ικανό μέγεθος δεν είναι εφικτό ή/και η παραπάνω εφαρμογή δεν βγάζει αρκετές χαμηλές συχνότητες (μην ξεχνάμε ότι η γυναικεία κλειτορίδα συντονίζεται σε συχνότητες γύρω στα 33Hz και αυτός είναι ένας λόγος που οι Harley-Davidson αρέσουν στις γυναίκες.... :twisted: )
Τι μαθαίνουμε σημερα!!! Με πέθανες onyx!
Esteban, ΄ριξε μια ματία στο link στην πρώτη μου απάντηση σ'αυτό το θεμα, που έχει φωτογραφίες του συστήματος μου. Τα μπροστινά ηχεία πάιζουν με τον ενισχυτη της πηγής, και θεωρώ οτι είναι αρκετά. Αλλα χρειαζεται και ενα μικρό vibrator κατα τα λεγόμενα του onyx. Την τοποθέτιση την εκανα στην ηχοκίνηση στο χαλάνδρι. Το soundpack εχει τα κουτάκια και τα ηχεία και πρέπει να βγεί το ταμπλώ απο επάνω γιαυτό σου λένε οτι είναι πολλή δουλειά. Νομίζω οτι η Microcar θα στο εβγαζε τσακα τσακα... τα ηχεια τα βιδώνεις και μονος σου!!

onyx
29-03-2004, 13:30
κάνουν παραμόρφωση από τη μισή κιόλας ισχύ του radio-cd. Πώς αποφάσισες ότι δίνεις τη μισή ισχύ?
Η ισχύς που αποδίδεται δεν έχει αναλογική σχέση με τη θέση του volume!
Η αύξηση απλά δεν είναι αναλογική. Μάλλον είναι λογαριθμική αφού και τα dB είναι έτσι και αντιστοιχούν καλύτερα στον τρόπο λειτουργίας του αυτιού μας! Βασικά το πρώτο 1/4 του volume κάνει πολύ περισσότερα από το 2ο 1/4 κοκ. Πρακτικά στη μέση της διαδρομής μπορεί να αποδίδεται σχεδόν πλήρως μέγιστη ισχύς αν η είσοδος στον τελικό ενισχυτή είναι επαρκής....
Η ένταση του ήχου έχει σχέση μακρινή με την ισχύ αλλά πιο κοντινή με την ευαισθησία των ηχείων και τον αριθμό αυτών!

IGNITION
29-03-2004, 14:57
Καλησπέρα και από εμένα. Εγώ έχω το soundpack στο ROADSTER (2 ηχεία και 2 ξεχωριστά tweeter) όποιος θέλει του το πουλάω 100 ευρώ :P

anzac
29-03-2004, 16:14
Πώς αποφάσισες ότι δίνεις τη μισή ισχύ?
Απλά από τη μέγιστη ισχύ που δείχνει το rcd που είναι +30 παραμορφώνει από το +15...

onyx
29-03-2004, 18:07
Πώς αποφάσισες ότι δίνεις τη μισή ισχύ?
Απλά από τη μέγιστη ισχύ που δείχνει το rcd που είναι +30 παραμορφώνει από το +15...Δε δείχνει ισχύ, αυτό είναι απλά οπτική ένδειξη που αντιστοιχεί στη θέση του volume, όχι στην ισχύ!

Giovanna
08-04-2004, 19:18
Δεν είναι περιττό να πούμε ότι στα κατά τόπου καταστήματα της Ηχοκίνησης οι τιμές των εργατικών και των υλικών ποικίλλουν σαν τις τιμές των ραδικιών στην λαϊκή...
Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη με τα παιδιά στην Ηχοκίνηση του Γέρακα που και σου κάνουν δουλειά και δεν σε γδύνουνε. Για παράδειγμα, όποιος εδώ μέσα συγγενεύει με τον Κόκκαλη, ας πάει στον Καλογερόπουλο του Ψυχικού να δείτε εκεί τριψήφια και τετραψήφια νούμερα.
Στο κάτω κάτω, επειδή ακριβώς δεν χρειάζεται κόψιμο-λύσιμο για την τοποθέτηση των μπροστινών ηχείων και ο ενισχυτής μπαίνει συνήθως κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού (όχι οδηγού...κάτι έπιασε το αυτί μου για μια θηλυκή ύπαρξη της οποίας το κάθισμα πιάστηκε στην γείωση του ενισχυτή) και τα καλώδια κρύβονται εύκολα κάτω από την μοκέτα. Επίσης ην κούτα τι είναι? Ξυλοκατασκευή και μοκέτα ηχομόνωσης. Δεν είναι και καμιά τρελή μοντίφα για να δικαιολογηθούν μεγάλα κονδύλια. Εκτός και αν θέλετε να φτιάξετε demo car της Alpine!

gkblue
09-04-2004, 13:37
Δεν είναι περιττό να πούμε ότι στα κατά τόπου καταστήματα της Ηχοκίνησης οι τιμές των εργατικών και των υλικών ποικίλλουν σαν τις τιμές των ραδικιών στην λαϊκή...
Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη με τα παιδιά στην Ηχοκίνηση του Γέρακα που και σου κάνουν δουλειά και δεν σε γδύνουνε. Για παράδειγμα, όποιος εδώ μέσα συγγενεύει με τον Κόκκαλη, ας πάει στον Καλογερόπουλο του Ψυχικού να δείτε εκεί τριψήφια και τετραψήφια νούμερα.
Στο κάτω κάτω, επειδή ακριβώς δεν χρειάζεται κόψιμο-λύσιμο για την τοποθέτηση των μπροστινών ηχείων και ο ενισχυτής μπαίνει συνήθως κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού (όχι οδηγού...κάτι έπιασε το αυτί μου για μια θηλυκή ύπαρξη της οποίας το κάθισμα πιάστηκε στην γείωση του ενισχυτή) και τα καλώδια κρύβονται εύκολα κάτω από την μοκέτα. Επίσης ην κούτα τι είναι? Ξυλοκατασκευή και μοκέτα ηχομόνωσης. Δεν είναι και καμιά τρελή μοντίφα για να δικαιολογηθούν μεγάλα κονδύλια. Εκτός και αν θέλετε να φτιάξετε demo car της Alpine!

ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ROADSTER,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΥΤ/ΤΟ :roll:

dianic
09-04-2004, 22:33
ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ROADSTER,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΥΤ/ΤΟ :roll:
Γιώργο, αυτό δεν μειώνει το γεγονός οτι ηταν απαράδεκτη τοποθέτηση. Κατα την ταπεινή μου γνώμη... Δεν αλλάζει κάτι στο αυτοκίνητο, ο τύπος ήταν κουλός με το κατσαβίδι? Τι θα πεί έφυγε η γείωση? Θα τους είχα ΣΠΑΣΕΙ το κεφάλι. Και αυτές οι βίδες μεσα στο αυτοκίνητο της Αννας που φαίνονται οτι είναι απο το κάθισμα τι είναι? Μα πως επιζούν κατι τέτοιοι ερασιτέχνες με εκπλήσει. Εκνευρίστηκα... :oops: :evil:
Τέλος πάντων... Τέλος καλό όλα καλά. Τουλάχιστον βρέθηκε το πρόβλημα, και δεν μακρυναν τα χέρια της Αννας που σχεδόν έφτανε στο τιμόνι!

IGNITION
10-04-2004, 15:58
Guys!! Απ' ότι ξέρω το ηχοσύστημα της Άννας στο Roadster δεν το έβαλε κάποιο συνέργειο αλλά ένας φίλος της που ψιλοήξερε. :wink:

jimmets
13-04-2004, 12:29
Ωραία πράγματα διαβάζω εδώ σήμερα!!
Εμένα όταν είχα πάει σε μια Ηχοκίνηση να βάλω ραδιοcd μου είχαν πει ότι είναι μεγάλη ιστορία να αλλάξω ηχεία επειδής λέει εχω το sound pack και είναι δύσκολο να βγεί και θα με χρέωναν τρελά εργατικά....
Τελικά κύριοι γίνεται εύκολα η δουλειά;;;; :?
Και αν ναι χρειάζομαι οποσδήποτε ενισχυτη; (Το ραδιοcd μου είναι ένα sony που κάπου πάνω δεξιά λέει 4Χ45 watt)Η ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕ ΘΑ ΕΒΑΖΑΝ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΒΓΑΖΑΝ ΟΛΟ ΤΟ ΤΑΜΛΟ.ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΕΜΕΝΑ.ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΥΤΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ Η SMART ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΑΛΛΙΓΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΑΝ ΚΟΥΤΑ ΗΧΕΙΟΥ.ΑΥΤΑ ΣΤΑ ΠΡΩΤΕΣ ΓΕΝΙΕΣ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ.ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ EXTRA.

gavanos
13-04-2004, 13:32
Παντως επειδή το έψαξα λίγο, ο Καλογερόπουλος έχει παρόμοιες τιμές με αυτές που βρίσκει κανείς στην Αθήνα (κέντρο). Για παράδειγμα, ηχοσυστήματα της Pioneer ή της Clarion που έχω ψάξει, που έχουν τιμές από 200-300 ευρώ, έχουν χαμηλότερη τιμή από αυτή που αναφέρει σαν "εκπτωτική" ο Καλογερόπουλος (!). Απλά ο Καλογερόπουλος τα δίνει κατά μέσο όρο 15-20 Ευρώ ακριβότερα, αλλά περιλαμβάνει και τοποθέτηση. Επομένως, χρεώνει οιυσιαστικά την τοποθέτηση 15-20 Ευρώ.

Άρα αυτά που λέει για "εκπτωση" είναι π@π@ριές... Τα 280 Ευρώ που ΛΕΕΙ ότι κάνει συγκεκριμένο ηχοσύστημα (και αυτός κάνει έκπτωση και το δίνει τελικά 210) δεν τα χρεώνει κανείς. Είναι η τιμή καταλόγου, η οποία όμως έιναι ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ, γιατί ΟΛΟΙ κάνουν τη λεγόμενη "έκπτωση".

digigram
26-12-2004, 00:19
paidia egw exw balei ston mikro 2 focal mprosta 2x50rms enan amp 4x60rms sony kai ena 10araki sony 300rms kai akougete poly kala!

jimgas1984
01-02-2005, 19:38
.......

15-02-2005, 18:38
ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 16αρια FOCAL ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑΜΠΛΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΒΑΣΗ. ΑΠΛΑ ΕΒΓΑΛΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΑ :D

THA MAS ENIMEROSIS SXETIKA TO PWS EGINE AYTO/?DILADI....PWS DIXOS VASI,K PWS XWRIS NA KSILOSIS TO TAMPLO,DIXOS NA EXW AMFIVOLIA FISIKA OTI DEN TA EXEIS VALI ROTO ETSI :wink: FILIKA GIWRGOS

jimded
04-05-2005, 23:05
θα αλλαξω τα ηχεια του ταμπλο , ειμαι αναμεσα στα ,magnat Xcess 102 και focal 100 ca με τιμη γυρω στα 120 για το καθενα ,ποια λετε να βαλω ?

dianic
08-05-2005, 21:10
Νομιζω οτι τα focal εχουν μαλακό tweeter, όπως και τα peerless που εχω βαλει. Σαν ηχο, προτιμάω σαφώς το μαλακό υφασμάτινο tweeter απο το τιτάνιο... Παρε τιμη και για τα peerless ιδια λεφτά κάνουν περιπου... Και ακου τα και τα 3 αν μπορείς. Το αυτί του καθενός ευχαριστίεται με διαφορετικά πράγματα...

TZIV
21-06-2005, 12:40
Λοιπον το sound packet εχει τα κουτακια και τα μαμα ηχεια ειναι 10".Τα 13" μπαινουν σε αυτα τα κουτακια?
Dianic,ποιο μοντελο ειναι τα peerless που εχεις βαλει?

dianic
21-06-2005, 22:19
Den eimai sigouros. Ena montelo exei polountai xwrista woofers kai tweeters... alla den eimai sigouros. Des edw an fainetai kati.
My fotki Stereo Install <click> (http://public.fotki.com/dianic1/smart/)

TZIV
22-06-2005, 10:04
Thanks Dianic.
Την παρασκευη θα ειναι στα χερια μου το smartaki.
Για να βαλω 13" ή 16" πρεπει να καταργησω τα κουτακια του soundpacket?

Sphinxgr
23-06-2005, 09:46
Thanks Dianic.

16aria de mpainoun gia 13aria eisai OK

gavanos
24-06-2005, 10:09
αν βάλεις 13άρια δεν χρειάζεται να καταργήσεις τα κουτιά του soundpacket. Απλά βγάζεις ταμπλό και αλλάζεις τα ηχεία από πάνω... :wink:

TZIV
04-07-2005, 08:29
Το smartaki πλεον κανει αισθητη την παρουσια του οπου περναει.Απο το Σαββατο απεκτησε ηχεια audax 13" στο ταμπλο και ενα "μικρουλι" earthquake 12" πισω. :lol: :lol:
Πανικος!!!! :shock: :lol:

gavanos
05-07-2005, 22:18
Λεπτομέρειες για τα ηχεία?
1. Τα μπροστινά είναι πόσων δρόμων? Ποσα Watt?
2. Έχεις ξεχωριστά tweeter?
3. Ο ενισχυτής τροφοδοτεί και τα μπροστινά ηχεία?
4. Τιμούλα? Τοποθέτηση σε ποιο μέρος?

Thanks εκ των προτέρων :wink:

TZIV
06-07-2005, 08:32
Τα ηχεια ειναι αυτα:
http://www.audax.fr/auto/vp130z0.html
Μπηκαν κανονικα στα κουτια του sound packet.Τα tweeter ειναι ξεχωριστα που αν και θελει λιγο δουλεια ακομα,μπηκαν στις εργοστασιακες θηκες.
Ενισχυτης Macrom (δεν τον βλεπω να μενει πολυ) τετρακαναλος,που παιζει τωρα ως τρικαναλος.Δυο για τα εμπρος ηχεια και γεφυρωμενα τα αλλα δυο για το sub.
Τιμη συνολικα περιπου στα 230 euro,για ηχεια-καλωδια-ασφαλειες.Το radio-cd,ενα jvc mp3,ο ενισχυτης και το sub τα ειχα ηδη απο το προηγουμενο αυτοκινητο.Η εγκατασταση εγινε απο εμενα κι ενα φιλο. :lol:

gavanos
06-07-2005, 10:20
Καλορίζικα λοιπόν!!!!

TZIV
06-07-2005, 11:16
Thank you!!!! :D :D

mixalhs_101
06-04-2006, 07:45
Thanks Dianic.

16aria de mpainoun gia 13aria eisai OK

ρε παιδια τελικα 16'' μπανουν?
θελω το σαββατο να παω να αλλαξω ηχειακια και σκεφτομουν για 13'' αλλα αν μπαινουν και 16'' ψηνομαι καλυτερα!

mik3
06-04-2006, 17:41
den gnwrizw an mpainoun 16",alla kai pio panw na bgoun kai na ftiaxeis panelaki...8a akougete apisteuta dioti einai oi kaluteres 8eseis gia hxeia sto smart!

mixalhs_101
07-04-2006, 07:42
ΡΩΤΗΣΑ ΕΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΗΧΟΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΣΕΠΟΥΛΕΣ ΣΤΗ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ 160Ε ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΟΨΗΜΑΤΑ Κ.Λ.Π ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ 16'!

Alex
07-04-2006, 10:07
Οι τσεπουλες αυτε πως ειναι και με τι ειναι ντυμενες? Μπορουν να στις ντυσουν με το μαμα υφασμα νομιζω, σωστα?
Σε ποια Ηχοκινηση πηγες?

mixalhs_101
07-04-2006, 11:20
ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΣ!

Alex
11-04-2006, 09:48
Κι εγω εκει παω. Τωρα ετοιμαζουν και το καινουριο addition για το δικο μου αυτοκινητο. Τα παιδια ειναι ευγενικα, προθυμα και ξερουν τη δουλεια τους.