PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ενημερωθείτε πριν ακουμπήσετε τα λεφταδάκια σας!

onyx
10-05-2004, 14:56
Εκεί μπορείτε να βρείτε μια πολύ καλή ιστοριούλα (με κάμποσα κεφάλαια 4-5 νομίζω, έχει link κάτω κάτω για το επόμενο) στην αγγλική για το σωστό και λάθος τρόπο βελτίωσης ηχητικών αυτοκινήτου. Τον διάβαζα και αισθανόμουνα ότι το είχα γράψει εγώ, τόσο πολύ συμφωνούσα!
http://www.decware.com/secrets1.htm
Επίσης αν πάτε http://www.decware.com/ και articles θα δείτε κι άλλα ωραία του ιδίου.

Το παρόν αποτελεί επανάληψη αυτών που έχω πεί κακώς σε κάποια αγγελία οπότε καλύτερα να το συνεχίσουμε εδώ.

onyx
10-05-2004, 15:04
Apistefti i istoria,pragmatika eida ton eafto mou se merikes periptwseis,eidika ekei pou akous to mpaso kapiou allou kai xamogelas me noima giati 8a exeis kai esi ena tetoio se ligo!!Den 8a mporousa na simfwnisw perisotero me ton sigrafea!

Den exw genika idea apo ICE giati panta epiana ton eafto mou na 8ewrei disanaloga ta xrimata pou 8a dwsei me afta pou 8a parei.To monadiko pragma pou me enoiaze itan na exw ena deck pou 8a paizei mp3 opws kai ekana!Me afta ta ar8ra twra ma8ainw gia ta free-air sub woofers kai pws stineis swsta ena olokliromeno sistima poli efxarista!Cheers Onyx!Tα free air είναι μεγάλη ιστορία που κανονικά πρέπει να μονώσεις πλήρως το χώρο κλπ. Επίσης όπως και λέει ανάλογα με την εφαρμογή θέλεις μεγάφωνο διαφορετικής compliance (συντελεστή Q βασικά) που έχει σχέση με το πόσο σκληρή ανάρτηση θα έχει. Σε ανοιχτό ηχείο (ή σε ότι έχει τρύπα bass reflex κλπ) θέλεις πιο σφιχτή ανάρτηση γιατί δεν έχει κόντρα συμπιεσμένο αέρα να συγκρατεί τον κώνο ενώ σε κλειστό κουτί θέλεις πιο μαλακή, ευκίνητη ανάρτηση για να έχει κινητικότητα γιατί αλλιώς με την κόντρα από τον αέρα του κουτιού δεν θα κουνιόταν ο κώνος εύκολα.

diinekis
10-05-2004, 16:16
Πολύ καλό το site, αλλά αυτό το "λεφταδάκια" δεν είναι sic μου θυμίζει κάτι σε παϊδάκια, κεφτεδάκια κτλ :cry: :cry: ](*,)

onyx
10-05-2004, 16:49
Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά όλα τα παραπάνω με τα -άκια τα εκτιμώ περισσότερο, είναι πιο κοντά μου, πιο οικεία, πιο δικά μου! Οπότε χαίρομαι περισσότερο να τα τρώω τα παϊδάκια, κεφτεδάκια, ντολμαδάκια κλπ και λυπάμαι περισσότερο να τα ακουμπάω τα λεφταδάκια μου!
Chic ή όχι μέχρι να βρω κάτι άλλο που να προσδίδει τον ίδιο σπαραγμό που νιώθει όταν αποχωρίζεται κάποιος τα λεφταδάκια του (...my preeecious..!) θα παραμείνει! Βεβαίως δεχόμαστε προτάσεις! :razz:

? Μάθημα πριν το πάθημα?

dianic
10-05-2004, 17:49
Χαχαχαχαχαχα! Βρε Χρίστο με πεθαίνεις. Εγω τα λέω λεφτουδακια αλλα ο καλύτερος σπαραγμός όντως έρχεται απο το lord of the rings "my preeeeeeciooouussssss" αλλα θέλει και το γουρλωτό ματι που γυαλίζει και το ημιδιάφανο ασπρουλιάρικο δέρμα...
Εγω απ'την άλλη, ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΑΙ στο να σε βοηθήσω να το ξεπεράσεις αυτό το συναίσθημα και να ξοδεψεις. Ετσι, αν χρειαστέι να κάνεις μια μεγάλη αγορά και πρέπει να αποχωριστείς αρκετά απο τα precious ευρουδάκια, και χρειάζεσε αυτή την γνώμη του δήθεν ειδικού που λέει "φυσικά και έχεις ανάγκη αυτου του απίστευτα περίπλοκου gadget και απορώ πώς μπορούσες να ζείς τόσο καιρό χωρίς αυτο, και οτι πράγματι είναι το καλύτερο στην κατηγορία του, και ο ταδε φίλος μου το πήρε και είναι ενθουσιασμένος, και αν θέλεις παμε μαζί να το ψωνίσουμε" THEN I AM YOUR MAN!!! :twisted: :roll: :lol: :D :shock: 8) :?

onyx
10-05-2004, 18:18
Έτσι ξοδεύεις και τα δικά σου ή είσαι καλός μόνο με των άλλων τα λεφτά?
Και εγώ συμβουλεύω λιγότερο σχετικούς φίλους αλλά είμαι πιο αντικειμενικός, δηλαδή μόνο ό,τι πραγματικά χρειάζονται και υπάρχει περίπτωση να χρειαστούν θα τους προτείνω.
Για τον εαυτό μου το ψάχνω αρκετό καιρό με εκτεταμένη έρευνα αγοράς. Μετά επαναξιολογώ τις πραγματικές μου ανάγκες και με βάση τι διαθέτει η αγορά αποφασίζω αν θα το πάρω ή :
-αν θα πρέπει να περιμένω είτε να διορθωθούν οι τιμές στην αγορά (πχ οι φωτομηχανές έπεσαν αρκετά τα τελευταία 1-2 χρόνια που εδραιώθηκαν και έγιναν mainstream) είτε
-να βγεί το κατάλληλο για μένα μοντέλο (συνήθως αν υπάρχει ή αν βγει είναι πανάκριβο....έχω καλά γούστα) είτε
-το απορρίπτω γιατί τελικά δεν μου είναι χρήσιμο ή δεν θα με βοηθήσει αλλά απλά θα περιπλέξει τη ζωή μου.
Αν και ενημερώνομαι για τις τεχνολογικές εξελίξεις δεν μου αρέσει να πληρώνω εγώ τη νέα τεχνολογία συχνά προτιμώ κάτι υποδεέστερο ή προηγούμενης γενιάς συνήθως μάλιστα φτηνότερα εφόσον είναι εδραιωμένο και δοκιμασμένο.

Σχετικά με ICE η ιστορία του συγγραφέα και επαγγελματία στο χώρο με βρίσκει σύμφωνο και αυτό θεωρώ την πιο σωστή άποψη για βελτίωση με την καλύτερη σχέση βελτίωσης/τιμή.
Για τους μη αγγλόφιλους λέει ότι με περιορισμένο κονδύλι μεγαλύτερη αρχική βελτίωση θα επιφέρουν πχ καλύτερα μεγάφωνα παρά καλύτερη πηγή κλπ και γενικά προτείνει σειρά βελτιώσεων που σε κάθε στάδιο οι αγορές θα προσφέρουν την περισσότερη δυνατή βελτίωση διαθέτοντας επιπλέον και περιθώρια για εξέλιξη (και όχι αχρήστευση). Επίσης τονίζει ότι
η εφαρμογή (ο ανθρώπινος παράγοντας δηλαδή ο μάστορας) έχει μεγαλύτερη σημασία από τα μηχανήματα αυτά καθ'αυτά.

dianic
10-05-2004, 18:40
Με αρκετά αυστηρό γνώμονα, πρέπει να πω οτι έχω κανει αρκετά impulse purchases στην ζωή μου απο πολλές μ@λ@κίες. Και μετά έχω και κατι κρίσεις ωριμότητας (ή τσιγκουνιάς) και εχω αντισταθεί σε μερικές.... Ανάλογα και πως παίζουν τα εισοδήματα!
Στο θέμα του ICE, εχω περάσει απο αρκετά στάδια, αλλα η εννοια του χρήματος σε βαθος χρόνου και συναρτηση ηλικίας, αλλάζουν τα δεδομένα τόσο, ωστε να είναι μη συγκρίσιμα. Ετσι, στο πρώτο ΜΟΥ αυτοκίνητο, είχα βρεθεί με μια αρκετ ακριβή πηγή, μέτρια ηχεία, μεγάλο κουτί και 2 ενισχυτές ελληνικούς, απο 2χ100 RMS ο καθένας, με crossover και διαφορα αλλα πραγματάκια. Για την ηλικία μου,αρκετα, τότε. Την τοποθέτηση όμως την είχα κάνει όλη μόνος μου, στο φιλικό μαγαζί βεβαια αλλα για 3-4 μέρες. Ολα τα καθίσματα έξω, ταμπλώ, περασμένα ρεύματα και καλώδια χιαστή, για να μην εχουμε παράσιτα κτλ...

Το καλύτερο σύστημα μου το έκανα στην Αμερική. Ποιοτικό αλλα και με labor rate που σκότωνε.
Τώρα, θεωρώ οτι ξέρω τι θέλω και αν σιγουρο είναι οτι δεν θέλω να κάνω υπερβολές. Οπως λές, καλά ηχεία, πηγή ανευ σημασίας παρα μόνο για θέματα φωτισμού και δεσίματος με το ταμπλώ, και στο θεμα του SUB μεγάλη σημασία στην κατασκευή του κουτιού και στις προδιαγραφές. Το κόστος του sub καμία σχέση με την ποιότητα ήχου. Εχω ακούσει και πολύ φθηνά woofers να παίζουν απίστευτα σε καλό κουτί. Παράδειγμα, τα ηχεία που μου είχε βαλει ο Αμερικάνος στην τοποθέτηση του, ηταν των 100 δολλαρίων, τότε, 12ιντσα. Το κουτί το είχα πληρώσει διπλάσια και. Ομως, και το έχω ακόμη αυτο το κουτί για 3αρα BMW E30 μοντέλο, όταν πίεζες το ηχείο μέσα, ηταν τόσο καλά σφραγισμένο, που δεν ξαναγυρνούσε μονο του στην θεση του αμέσως, αλλα εκανε μερικά δευτερα να αποσυμπιεστει και να ερθει στο σημείο μηδεν! Απίστευτο.
Τέλος παντων. Για το smart, όπως εχω πεί επανηλειμμένως και εχω δείξει φωτογραφίες, βρηκα ενα καταπληκτικό κουτάκι με 350 ευρώ, ισοβαρικό, με built in ενισχυτή, μικρό σε μέγεθος, και παναπλο στην τοποθέτηση. Δεν λέω οτι δεν εχω ακούσει καλύτερα απο τα παιδία, αλλα για μένα, ήταν η ιδανική λύση, και πολύ απλή...
Αυτα προς το παρόν. Ευχομαι σε ολους που σκέφτονται συστήματα ήχου, να ψαξουν καλά και να μην ακούσουν τους πωλητές. Αντίθετα να ακούσουν οσα πιό πολλα συστήματα μπρούν. Γιατι το αυτί του καθενός είναι μοναδικό και ιδιαίτερο.

gavanos
10-05-2004, 21:58
Νίκο, μάλλον πρέπει να το ξαναδώ αυτό το post που λες γιατί με ενδιαφέρει...Μπορείς να μου θυμήσεις (αν θυμάσαι) που βρίεκσται; θα ήθελα να ξέρω τι έκανες με τα ηχεία του ταμπλό, καθώς και με ενισχυτή...

Θενκς ε λοτ... :wink:

gavanos
10-05-2004, 22:04
Το βρήκα το βρήκα! Παω για μελέτη τώρα... :wink:

Υ.Γ. Θέλω μια βασούλα για το κινητό σαν και αυτή που έχεις. Που μπορώ να βρώ ξέρεις; κόστος;
Y.Γ.2: Που έκανες την εγκατάσταση;
Υ.Γ.3. ΚΑλό το SUB. Που το αγόρασες;

dianic
11-05-2004, 09:59
Λευτέρη στην Ηχοκίνηση στο Χαλάνδρι. Τα παιδιά εκει τα ξέρω απο πρίν πάρω δίπλωμα! Και το sub απο εκεί και η τοποθέτηση λοιπόν.
Η βασούλα του κινητού είναι πονεμένη ιστορία. Κατ'αρχας προυποθετει ελαφρύ κινητο, οχι παντόφλα τύπου Ρ900!!
Είναι ενα συστημα μαγνήτη που ειχα παρει απο Λονδίνο πριν καιρό, και ειχα παρει 3-4. Φταιγμένα απο την jabra. Το LINK μαγαζι σταματησε να την φερνει, και εβγαλε δικό της, αλλα χειρότερης ποιότητας για δύο λόγους. Πρωτα ο μαγνήτης είναι καλυμενος με σκλήρό πλαστικό και όχι με μαλακό λαστιχο όπως το jabra με αποτέλεσμα το κινητό να γλυστράει πανω στον μαγνήτη, και δευτερον το μεταλάκι που παει μεσα στην πρόσοψη είναι πιό λεπτο με αποτέλεσμα να μην κολλαέι με τόση δύναμη στον μαγνήτη. Μεχρι να βαλω το μαγνητάκι που έχω τώρα, είχα κάνει μια ιδιοκατασκευή με μαγνήτη απο tweeter και μαλλον αυτό φαίνεται στην φωτογραφία. Δούλευε, αρκετά καλα, αλλα όχι τελεια.
Παω Λονδίνο την αλλη εβδομάδα, αν βρω, θα σου πάρω ενα.
Τωρα η βασούλα είναι ιδιοκατασκευή πατέντα, και χρησιμοποιεί μια βασούλα απο αλλη θήκη κινητου. Στοχος ήταν να είναι ενα μικρό σιδεράκι για να πατήσει ο μαγνήτης επανω και να πιάσει κάτω απο το κασετόφωνο.
Ελπίζω να σε διαφώτισα... 8)
Η συζήτηση που ανέφερα είναι εδω: Click Here (http://www.smartmania.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=692&postdays=0&postorder=asc&start=0)
Οι φωτογραφίες του συστήματός μου είναι εδώ: Dianic Fotki Album (http://public.fotki.com/dianic1/smart/)

gavanos
11-05-2004, 15:03
Ευχαριστώ πολύ...!

Sound by NGM
18-05-2004, 02:19
Οποιος ενδιαφερεται για ICE αγοραζω απο αποθήκη χονδρική(ο προεδρος με ξερει..Νικος με Clio :D :D ). Oτι θελεται καντε ενα τηλ. και θα τα πουμε καλα καλα.
693 6517270 και mail aijaki21@hotmail.com
Φιλικά,

german_smart
30-09-2005, 01:21
thanx my friend :D

Sphinxgr
30-09-2005, 08:47
thanx my friend :D

Giati akribws eyxaristeis kai poion 16 mhnes meta to teleftaio post tou topic?

ttasos
30-09-2005, 12:59
ΜΗΝ ΤΟ ΜΑΛΩΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ :D

ΕΧΕΙ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΑΝ ΔΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΥΓΧΩΡΟΥΝΤΑΙ :wink: :wink: :wink: