PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : For4 (o megalos adelfos)

tsouts
01-06-2004, 12:34
Meta apo sxedon ena xrono xwris smart apofasisa na parw ena.

Mallon entos tou mhna tha to exw. Opote an to parw tha eimai o monadikos me for4 h exei emfanistei ki allos?

Rwtaei na dw an exw thn prwtia... :D :D :D[/i]

esteban
01-06-2004, 12:51
Συγνώμη που θα σε απογοητεύσω....αλλά στην τελευταία συνάντηση είχαμε και ένα ForFour....

tsouts
01-06-2004, 12:55
lypamai. exasa

Skorpini
01-06-2004, 12:56
Συγνώμη που θα σε απογοητεύσω....αλλά στην τελευταία συνάντηση είχαμε και ένα ForFour....

Νομιζω Στεφανε οτι το ειχαν φερει μονο για διαφημιση :-k

esteban
01-06-2004, 12:56
Δεν πειράζει....πάρ'το εσύ κι ας έχουμε 2 :D !!!!

esteban
01-06-2004, 12:59
Νομιζω Στεφανε οτι το ειχαν φερει μονο για διαφημιση :-k

Αν είναι έτσι ο Tsouts έχει ακόμα ελπίδες για την πρωτιά!!! :supz:

Skorpini
01-06-2004, 13:02
Αντε tsouts ποιος τη χαρη σου :smt023

smartass
02-06-2004, 16:34
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΤΟ SMART CLASSIC

tsouts
03-06-2004, 09:18
einai mia eygenikh xorhgia ths oikogeneias mou, opou vevaia den mporw na pw oxi. Kai egw protimw to classic cabrio, alla oti einai free einai kai to kalytero lene. :D

gavanos
03-06-2004, 10:23
Tsouts welcome back...! Καλορίζικο και το for4!!!

Y.Γ. Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος τι έγινε με το προηγούμενο πυραβλάκι???

smartass
03-06-2004, 12:52
einai mia eygenikh xorhgia ths oikogeneias mou, opou vevaia den mporw na pw oxi. Kai egw protimw to classic cabrio, alla oti einai free einai kai to kalytero lene. :D

SMART ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ !!!!! :D

tsouts
03-06-2004, 12:59
gavane to eida kapoia stigmh n kykloforei ston dromo, opote h etaireia mou elege malakies oti den ftiaxnete an den paei germania.
thymhsou oti eixa akyrwsei thn symvash meta apo asymfwnia me thn etaireia pou to eixa parei (to eixa me xronomisthwsi).

jos
18-06-2004, 14:50
Μου ήρθε φυλάδιο στο σπίτι που με καλεί να πάω να αγοράδω το Forfour.... Λες και περίμενα να με καλέσουνε για να πάω να το πάρω... Δεν πρέπει να έχει πουλήσει και πολύ.....

Flat Fred
18-06-2004, 14:53
Vasika de poulaei tipota!
Alla na thimisw oute to fortwo pige kala stin arxi!
Tha doume.........

halfprice2
18-06-2004, 15:34
ετσι ειναι και το δικομας στιν αρχη δεν πουλαγε τωρα πουλαει αλλα το four4 δεν νομιζω να εχει τισ πολισεις του δικουμας εχει ανταγωνιστες στιν κατηγορια του

gavanos
18-06-2004, 18:06
Παιδιά δυστυχώς έτσι είναι. Με 16.000-20.000€ ανάλογα με τον κινητήρα παίρνεις ένα σωρό άλλα αυτοκίνητα παρόμοιων δυνατοτήτων. Βέβαια το for4 έχει μοναδικό στύλ (σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι αλλά αυτό δεν αναιρεί τα περί μοναδικότητας). Μόνο αυτό όμως πουλάει σαν στοιχείο διαφορετικότητας. Είναι όμως πανάκριβο. Για να πάρει κανείς το 1.3 (μέση επιλογή) σε έκδοση passion (η καλύτερα εξοπλισμένη), χρειάζεται περίπου 18.000€.

Αντίθετα το for2 εκτός από μοναδικό στυλ, προσφέρει και μοναδική επιλογή στην νέα κατηγορία (που έφτιαξε το ίδιο), αυτή των hyper-mini πόλης. Και αυτό δικαιολογεί περισσότερο την υψηλή τιμή του. Δίνει μια επιπλέον δικαιολογία στον επίδοξο αγοραστή να το επιλέξει.

Ελπίζω πάντως να "πιάσει", γιατί εκεί στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό το μέλλον της Smart... :?

halfprice2
21-06-2004, 15:46
etsi akribvs einai

jig
21-06-2004, 21:17
Το αγόρασε μια φίλη πριν λίγες ημέρες κ τις έκαναν εκπτωση 2000 euro!!!!!!@ Eίναι SUPER!!!
Τον Σεπτέμβριο 99% θα πουλήσουμε ένα από τα 2 μικρούλια(μάλλον το cabrio) κ θα πάρουμε κ ένα 4 four!!!! 8)

gavanos
21-06-2004, 23:31
Βέβαια θα ήταν μια καλή λύση για τους...οικογενειάρχες, όταν αρχίσει η οικογένεια να αποκτάει νέα μέλη... :wink:

jig
22-06-2004, 15:11
Αυτό ακριβώς συνέβη με την φίλη μου! Ενώ είναι ξετρελαμένη με το "μικρούλι" έκανε παιδάκι πριν 8 μήνες οπότε ....................4four!!!!

Flat Fred
23-06-2004, 15:35
Kseroumai posoi exoun for4 mesa apo to club?

Rwtaw san upopsifios agorastis :D

DVCam
25-08-2004, 11:15
παιδιά εδώ και δύο μήνες σχεδόν έχω ενα forfour 1,3 passion σε χρώματα ασημί μπλέ και μπορώ να σας πώ τα πάντα για αυτό μετά από 7000Κm απίστευτης οδήγησης!!! Πάρα πολύ γρήγορο και σταθερό!!! Υπερβολικά δεμένο στις στροφές τόσο που δεν φαντάζεσαι αρκεί τα λάστιχα που δυστυχώς του φοράννα ζεσταθούν λιγάκι εώς αρκετά.Και δυστυχώς τα Bridgeston θέλουν αρκετά για να έρθουν σε καλή κατάσταση.Τα Continental που είδα σε κάποια ίσως είναι καλύτερα αν και πιστεύω πως ένα Pilot θα ήταν ιδανικό. παρόλα αυτα μπορώ να πώ πως αν και με μπροστά την κίνηση... διασκεδάζεις απίστευτα και ο μέσος οδηγός γίνεται πολύ γρήγορος. Ο γρήγορος δεν θα χαθεί πίσω από το ESP που λειτουργεί τέλεια μιας και διορθώνει αλλά σύντομα ο έμπειρος θα βρεί την γραμμή του στην οδήγηση και δεν θα το χρησιμοποιεί!! Γενικά πολύ καλό και με το μεγάλο πλεονέκτημα του "Πάμε βόλτα φίλοι μου" και όχι μόνο "κορίτσι μου" ή "φίλε μου" αλλά ξεχάστε κάθετο παρκάρισμα και βρίσκω παντού. Γενικά είναι αυτοκίνητο το οποίο στο κοντερ στην ευθεία πρίν την έξοδο της θήβας δείχνει άνετα και γρήγορα πάνω από 205Km την ώρα στο κοντέρ και δεν σε αγχώνει καθόλου στις υψηλες ταχύτητες.

25-08-2004, 16:21
καλα τα λες αυτα φιλε μου αλλα εχτωςςς απο ολα τα αλλα εχεις και το πλεωνεκτιμα του ταριφα . :lol: :lol: :lol: . . .και το μιονεκτιμα της εμπος κινησης . . . πισοκουνα και σβουρες για παντα

DVCam
25-08-2004, 16:29
Καλά τα πισωγυρίσματα αλλά κάποια στιγμή ψάχνεις την ταχύτητα και γενικά τα όρια.Ειλικρινά φίλε δοκίμασε το. Όσο για το θέμα του ταρίφα....Απλά μπορώ να σου πώ και κάποιο άλλο πλεονέκτημα!!! Αν και 1,83 κάθομαι με το κοριτσάκι μου στο πίσω κάθισμα και βλέπουμε άνετα τα ασδτέρια χωρίς να κινδυνεύουμε απειλητικά να μας... ο λεβιές!!! Να μας μπεί στο μάτι ήθελα να πω!!! :lol:

gavanos
25-08-2004, 16:38
Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Άσε που απο ευρυχωρία πίσω το for4 απλά γ@μ@ει...

Anastasis
25-08-2004, 21:17
ama einai omws pernw ena minivan me ta idia lefta kai kanw kai party......

piswkouna kai pali piswkouna,sin oti to forfour gia emena einai ena mitsubishi colt me polla pio polla xrwmata(to idio patwma xrisimopoioun)

gavanos
25-08-2004, 21:40
Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων και αναγκών. Σκέψου μόνο να χρειαστείς να πας μέχρι το σπίτι τους 2-3 φίλες σου που έχουν πιεί λίγο παραπάνω. Και δεν λέει να τις αφήσεις να πάρουν taxi... :lol: :wink:

Anastasis
25-08-2004, 21:59
pame stoixima oti treis files mporw na tis strimwksw?mia panw mou kai oi alles duo stou sinodigou to kathisma kai anoixti i koukoula,etsi kai pio "konta" tha eimaste oloi kai fash tha exei....

gavanos
26-08-2004, 01:13
Ναι αλλά εγώ σου λέω ότι τις "στρίμωξες". Και ερωτώ. Απο εκεί και πέρα? Τίποτα. Ενώ στο for4, ειδικά εάν έχεις το extra ανακλινόμενο κάθισμα συνοδηγού... :wink:

DVCam
26-08-2004, 09:26
Φίλε anastasi πες μου ένα τόσο όμορφο minivan με τα ίδια λεφτά και τόσο γρήγορο , με τέτοια οδική συμπεριφορά,με τέτοιο εξοπλισμό και μετά θα έχεις δίκιο. Θα κάνω και εγώ party με το for four.Θα πάρω εναν dj και 2 - 3 sub στα κλεισμένα πίσω καθίσματα και πάμε για beach party.Γιατί το forfour δεν είναι μόνο για να κάθεσαι και να απολαμβάνεις το πίσω κάθισμα με την... αλλά και για τη δουλειά.Ενδικτικά θα αναφέρω πως η γερμανική τηλεόραση zdf έχει φέρει ένα μικρό στόλο από Forfour για τις ανάγκες κάλυψης των Ολυμπιακών Ρεπορτάζ. Ως συνάδελφός τους cameraman έκανα την αγορά αυτή με τα ίδια κριτήρια.Εαν η δουλειά κάποιου δεν απαιτεί την μεταφορά ενός laptop η ενός χαρτοφύλακα η μιας βαλίτσας αλλά κάτι παραπάνω και το ίδιο άτομο θέλει ένα smart, το Forfour είναι μια καλή λύση.+όλα τα άλλα καλά ότι δεν έχεις να πέρνεις μαζί σου μόνο την γκρινιάρα κοπελιά σου να σου λέει για το αντικοινωνικό διθέσιο.Ασε που σε συγκεντρώσεις λες... " Αμα θέλεις να πάρουμε και τις φίλες σου....!!! :) " Γιατί έχει κάτι φίλες!!! :roll: Γενικά πέρα από τα καλά και πρακτικά είναι και αν σου αρέσει.Και επειδή έχω κάτσει αρκετά πίσω,λόγω της γυάλινης οροφής σου δίνει μια πολύ ωραία αίσθηση ειδικά για τους πίσω που την χαίρονται συνέχεια στη διαδρομή. Όσο για το Mitsubisi... θέλει πολύ συζήτηση.Απλά θα πώ πως το μόνο κοινό τους στοιχείο είναι το Block του κινητήρα και κομμάτια από μηχανικά μέρη τα οποία είναι απίστευτα αξιοπιστα.Το Colt δεν έχει την ίδια όμως συμπεριφορά και αυτό οφείλεται σε πολλές διαφορές τις οποίες πρέπει να αναλύσουμε.Πάντως προτιμώ αυτό το κινητηράκι παρά τον 1400 του Α140.Μιλάμε για τεράστια διαφορά στην απόδοση και την ευχαρίστηση.Με βάση τα χαρτιά το 1,3 κ 1,5 ForFour είναι τα πλέον γρήγορα εργοστασιακά Smart.

esteban
26-08-2004, 22:40
Όπως και να'χει.....καλοτάξιδο και να το χαίρεσαι....εσύ....η φίλη σου.....και οι φίλες της!!!!! :lol: :lol:

DVCam
27-08-2004, 01:59
:) Σε ευχαριστώ πολύ esteban

Peper
27-08-2004, 10:11
Anastasi CABRIO den exoun omos......!!!! xexexexe!!!! Vasika prosopika pisteuo pos i sugkriseis pou kanete einai teleios anousies afou ta 2 autokinita den exoun apolutos kammia sxesi....! alla epeidi tethike thema pisteuo oti prepei na sumvallo k ego stin upostiriksi tou roadster san idioktitis...! epeidi exo mpei mesa se Forfour gia volta eida oti polu duskola tha mpei se strofi opos mpainei to roadster(gernei ligo...........!). oso gia to thema gaziou duskola stin Kastania i stin Katara tha paei kalutera to forfour apo to Roadster se thema prosperaseon! Oxi mono se thema ropon k gaziou alla kme to seiriako piso apo to timoni pou se krata kathilomeno k se kanei sigoura grigorotero.

A! k svoures DEN kanei....!!!! 8)

gavanos
27-08-2004, 10:23
Στέλιο και εάν το for4 έχει και αυτό 6τάχυτο σειριακό?

Παιδιά το λάθος που κάνουμε όλοι μας είναι ότι συγκρίνουμε μεταξύ τους 3 αυτοκίνητα επειδή είναι της ίδιας εταιρίας. Είναι σαν να συγκρίνεις A-Class, C-Class, E-Class προσπαθώντας να βρείς που υπερτερεί το καθένα. Το θέμα δεν είναι εκεί. Το for2 είναι σίγουρα το πιο ευέλικτο και το πιο ευρύχωρο για 2, το roadster είναι το πιο ευχάριστο οδηγικά, πάλι για 2, το for4 είναι ίσως το πιο trendy μικρό 4θέσιο (άντε και 5θέσιο) της αγοράς μαζί με το mini, αλλά πολύ πιο ευρύχωρο από αυτό.

Ας συγκρίνουμε λοιπόν ομοειδή πράγματα, το καθένα στην κατηγορία του.

DVCam
27-08-2004, 13:03
Σαν κάτοχος Forfour θα συμφωνήσω με τον προλαλήσα αλλά η ευχάριστη πλευρά του ForFour και όπως ίσως να έχετε διαβάσει και πιο πάνω... χωράει πολλά πράγματα,τέσσερις και σύμφωνα με πολλούς που το έχουν οδηγήσει... πάει πολύ γρήγορα και είναι απίστευτα σταθερό.Οσο για τη διαδρομή της κατάρας... μιας και αναφέρθηκε,από Μέτσοβο στην Ηγουμενίτσα... 1 ώρα και40 λεπτά κάπου κοντά.Στη διαδρομή μια Lancia Καππα 2.0 δεν με έφτανε με τίποτα και ο τύπος το έχασε δύο φορές,Δεν συγκρίνω τα Smartakia μεταξύ τους αλλά απλά θέλω να πώ πως είναι το πιο Smart τετραθέσιο στην κατηγορία του και συγκριτικά με κάτι άλλα τύπου Getz1,3,Corsa1,4,206 1,4 2003,Yaris 1,3 και πολλά άλλα(ανεφερα τα παραπάνω ως αυτοκίνητα που έχουμε στην παρέα) κανένα δεν είναι τόσο γρήγορο και με τέτοια κρατήματα. Ούτε κάν η πιοότητα των υλικών δεν συγκρίνεται.

gavanos
27-08-2004, 13:07
Ένα από τα καλά του που βλέπω επίσης είναι ότι συνδυάζει κάποια εμφανισιακά στοιχεία smart έχοντας έναν (στα χαρτιά τουλάχιστον) πιο αξιόπιστο κινητήρα.

DVCam
05-09-2004, 23:02
Μετά απο τη διαδρομή ΑΘΗΝΑ - ΒΟΛΟΣ - ΤΣΑΓΚΑΡΑΔΑ - ΜΟΥΡΕΣΗ _ ΑΓ>ΓΙΑΝΝΗΣ υπο καταρακτώδη βροχή... έχω να πω πως το ForFOUR ειναι απίστευτα σταθερό στην εθβική,σβέλτο στις προσπερασεις στους επαρχιακούς δρόμους και στα στενά αλλά ΚΟΡΣΙΚΗ κομμάτια... το στοιχείο του και όλα αυτά υπό βροχή!!!

Peper
05-09-2004, 23:06
vasika exo akousei oti to autokinito exei ekseretiko stisimo. malista eixa dei ena sugkritiko me to punto k itan me diafora anwtero se pollous tomeis. :)

DVCam
05-09-2004, 23:10
Ολο το μυστικό κρύβεται στο μπροστινό φαρδύτερο μετατρόχιο και και στο φαρδύ αλλά κοντό αμάξωμα και σε μήκος και σε ύψος.Βάλε και λίγο σφηκτή ανάρτηση... Έπρεπε να κατέγραφα τη διαδρομή.Ήταν απίστευτη και μου έκανε τρομερή εντύπωση πως με 190 Km/H στην επιστροφη και αέρα δυνατό και κανένας φόβος.¨ολα καλά.Μπορύσα να ανεβάσω κι αλλο στο κοντέρ.Πάει σφαίρα.Προσπέρναγα πολύ μεγαλύτερα αυτοκίνητα και τα αφηνα πισω.

Peper
05-09-2004, 23:11
poio for4 exeis? kammia foto uparxei??

DVCam
05-09-2004, 23:16
1,3 Passion ασημί TRIDION μπλέ χρώμα.Φοτο αναμενεται από τον πρόεδρο να μπεί σαν ΑΒΑΤΑΡ σύντομα.΄
Εχει μόνο τρείς "ατέλειες".
1.Δεν έχει κάλυμα χώρου αποσκευών
2.Ακόμα πουθενά αξεσουάρ
3.Δεν υπάρχει ακόμα θήκη για άλλης εταιρίας RD-CD

Peper
05-09-2004, 23:18
mporeis k monos sou na valeis to avatar. einai polu eukolo

DVCam
05-09-2004, 23:20
Can you help me?

Peper
05-09-2004, 23:25
pano stin gonia leei smartmaniacs photogallery. mpes ekei k kane upload tin foto se ena album pou tha dimiourgiseis. afou anevei i foto mpaineis stis idiotites tis k kaneis antigrafi tin dieuthinsi(url). meta pigaineis sto profil sou k kaneis epikollisi to url ekei pou leei avatar k eisai etoimos!

DVCam
05-09-2004, 23:38
Πως να την upload?

DVCam
05-09-2004, 23:40
Εαν σου στειλω με e-mail δυο φωτογραφιες μπορείς να τις βάλεις σε κάποιο άλμπουν και από εκεί να τις πάρω?

DVCam
05-09-2004, 23:43
Μην σε ζαλίζω.Άσε θα πω στον πρόεδρο.Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.Καληνύχτα

05-09-2004, 23:44
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΑΙ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΣΟΥ ~~~

Peper
06-09-2004, 00:12
opos theleis... perimenoume. 8)

Σοφία
14-01-2005, 10:00
Γειά σε όλους!

Σύντομα θα αποκτήσω ένα πανέμορφο for4 1300 passion!!!!! Έχω πάθει πλάκα! Μόνο από εμφάνιση ΣΚΙΖΕΙ! Που να πούμε για τα υπόλοιπα! :D Περιμένω με αγωνία... σε 2 εβδομάδες θα είναι δικό μου!!

DVcam γειά σου!, έχουν περάσει αρκετοί μήνες που το απέκτησες! Τι σχόλια έχεις? Έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα? Είσαι ακόμα ευχαριστημένος?

Pls πες μου!

Φιλικά,
Σοφία

DVCam
14-01-2005, 11:29
Σοφία καταρχήν σε καλοσορίζω στο Club και χαίρομαι πολύ που αποκτώ αδερφάκι (μάλλον αδερφό πρέπει να πώ For4,εμείς είμαστε οι... "μεγάλοι" της παρέας!!!)΄
Εύχομαι να πήρες κάτι διαφορετικό από ασημί-μπλέ!!! Αλλιώς θα είμαστε δίδυμα!
Λοιπόν... για το For4 τώρα. Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο :D :D :D
Ότι και να σου πώ είναι λίγο και ευχαρίστως να σου λύσω και αποροίες που τυχόν θα σου γεννήσει.
1.Τρομερά ευχάριστο!!!
2.Θα χαίρεσαι να βγαίνεις με την παρέα και θα χαίρονται όλοι με την πανοραμική οροφή , ειδικά οι πίσω!!! Κάτσε μια φορά για δοκιμή!
3.Σαν οδηγός τώρα που θα είσαι από ότι καταλαβαίνω. Τ Ρ Ε Ν Ο !!!!
Είναι απίστευτα σταθερό και θα δείς στη βελόνα σου αν θέλεις τα 200 για πλάκα.Έχω κάνει 17.000Κμ ήδη και με έχει ευχαριστήσει τόσο πολύ που θα έκανα και άλλα τόσα αν μπορούσα.
4. Α Ν Ε Τ Ο ! ! ! Στην αρχή θα σου είναι λίγο σκληρό σαν ανάρτηση αλλά σύντομα θα έρθει στα κανονικά του μιας και είναι λίγο σπορτιφ από τη μαμά εταιρία.
5. Ο Ι Κ Ο Ν Ο Μ Ι Κ Ο Τ Α Τ Ο ! ! ! Ειδικά στα πρώτα 1000-1000+κάτι χιλιόμετρα μην ξεπεράσεις τις 3000-3500 στροφές. Μετά άνοιγέ το σιγά σιγά.
Αν σε προβληματίζει αυτό θα οσυ πώ ότι εγώ με 3500 πάω κοντά στα 140!!! Άρα άνετα το στρώνεις στην εθνική.Πήγαινα καθημερινά σχεδόν Χαλκίδα.
Με ένα γέμισα θα φτάνεις πάντα με άνεση τα 560 χιλιόμετρα μέσα στην πόλη και πολλά περισσότερα στην εθνική! Πάντα βενζίνη 95 οκτανίων και μόνο!!!
Σημαντικό αυτό.
6.Λαδάκια και σέρβις. Λάδια άλλαξα στα 10.000 χιλιόμετρα για πρώτη φορά και στοιχίσαν 82 ΕΥΡΩ με εργασία και κάτι υγρά υαλοκαθαριστήρων και ΦΠΑ , ποσό καθόλου απαγορευτικό ή μεγάλο.Μιλάμε πάντα για αντιπροσωπεία.
7.Προβλήματα ..... Κ Α Ν Ε Ν Α!!!!
8.Συμβιβασμός (προς το παρών) ότι δεν έχει κάλυμμα χώρου αποσκευών και οι γύρω βλέπουν τί έχεις μέσα.Σύντομα σύντομα όμως το πρόβλημα θα λυθεί με δύο τρόπους. Θα σε έχω ενήμερη με ΠΜ (προσωπικό μήνυμα).
9.Χάρηκα πολύ και σε δεκαπέντε μέρες την παράλη Πέμπτη δηλαδή που έχουμε συνάντηση... θα χαρώ να σε δώ! Θα σε αναγνωρίσω μιας και προς το παρών είμαι μόνος μου (For4) σε ένα χάος από For2!!!
Γιώργος

ΥΓ Ότι άλλο θέλεις....

Σοφία
18-01-2005, 08:45
Καλημέρα!

ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Πολύ καλά τα νέα λοιπόν! Δεν είμαστε δίδυμα! Το δικό μου είναι ασημί με τιτάνιο.
Έχω κάποιες ερωτήσεις σε αυτά που μου είπες:
-Γιατί μόνο βενζίνη 95 οκτανίων? Υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος?
-Το κάλλυμα για το προτπαγκαζ με προβληματίζει. Ρώτησα στη Merecedes και μου είπαν ότι κοιτάνε να το λύσουνε αυτό το θεματάκι αλλά δεν ξέρουν πότε. Η λύση που έχεις εσύ ποιά είναι?

Φιλικά,
Σοφία

STELIX
18-01-2005, 08:53
SOFIA GIA TIS BENZINES KOITA STA TEXNIKA.EXOUME ARKETA TOPICS. DEN YPARXEI KAPOIOS PERIORISMOS.STA FOUR2 STO KAPAKI LEEI 95 ALLA OLOI SXEDON BAZOYME 100. H 95 EINAI FTHNOTERH ALLA OI KATOSTARES POLY KALYTERES KAI GIA OIKONOMIA KAI GIA OLA.EGW APO THN PERIODO STRWSIMATOS ME 100ARES TO EXW.

Nikel
18-01-2005, 11:14
Γειά σε όλους!

Σύντομα θα αποκτήσω ένα πανέμορφο for4 1300 passion!!!!! Έχω πάθει πλάκα! Μόνο από εμφάνιση ΣΚΙΖΕΙ! Που να πούμε για τα υπόλοιπα! :D Περιμένω με αγωνία... σε 2 εβδομάδες θα είναι δικό μου!!

DVcam γειά σου!, έχουν περάσει αρκετοί μήνες που το απέκτησες! Τι σχόλια έχεις? Έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα? Είσαι ακόμα ευχαριστημένος?

Pls πες μου!

Φιλικά,
Σοφία

Καλοριζικο...Και εγω περιμενω το δικο μου 1.3 passion απο μερα σε μερα

Nikel
18-01-2005, 11:17
6.Λαδάκια και σέρβις. Λάδια άλλαξα στα 10.000 χιλιόμετρα για πρώτη φορά και στοιχίσαν 82 ΕΥΡΩ με εργασία και κάτι υγρά υαλοκαθαριστήρων και ΦΠΑ , ποσό καθόλου απαγορευτικό ή μεγάλο.Μιλάμε πάντα για αντιπροσωπεία.

Ρε George στα 10.000 χλμ. ειναι η 1η αλλαγη λαδιων??? R U sure???Γιατι μου φαινονται πολλα :-k

Japonezos
02-02-2005, 23:51
ΧΑΛΟΟΟΟΟΥ κι απο μένα.. Πρώτη φορά κανω ποστ στο σαμπφόρουμ μας! Λοιπόν ναι στάνταρ η πρώτη αλλαγή λαδιών είναι στα 10.000 χλμ. Εχω ρωτήσει κι εγω. Βεβαια ακόμα δεν με απασχολεί γιατί ούτε τα μισά δεν εχω κάνει....
DvCam απ'ότι βλέπω τελικά είμαστε δίδυμοι...! :) :D

gavanos
03-02-2005, 02:52
Κατοχυρώθηκε λοιπόν :wink:

By the way, welcome :D

DVCam
03-02-2005, 11:38
Ένας συνάδελφος μου το πήρε μια εβδομάδα μετά από εμένα και έχουμε ακόμα και σχεδόν τις ίδιες πινακίδες!!! Έτσι κάποιες φορές τα βάζουμε δίπλα δίπλα και έχει πλάκα. Δεν μας ενοχλέι!!! Τραβάνε το μάτι ακόμα και όμοια που είναι!!! Πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος συνδυασμός είναι πολύ ωραίος συγκριτικά με πολλά άλλα.Για εμένα smart = διχρωμία. Πάντως με το καλό αν έρθεις θα βάζουμε τον Nikel ανάμεσά μας να σπάει την ομοιότητα!!! :wink:
Γειά σου ρε NIkel!!!

DVCam
03-02-2005, 11:43

Ρε George στα 10.000 χλμ. ειναι η 1η αλλαγη λαδιων??? R U sure???Γιατι μου φαινονται πολλα :-k

Τι στιγμή που ένα GETZ & ATOS χρειάζονται κάθε 15.000 αλλαγή και δεν έχουν πιεί ούτε μια σταγόνα... το βρίσκω πολύ λογικό το 10.000 το δικό μας. Παιδιά... ο κινητήρας είναι διαμάντι (MITSUBISHI)!!! Εγώ που το παρακολουθώ στα 9700 που άλλαξα τα πρώτα, δεν είχε χάσει σταγόνα και τώρα στα 17.000 πάλι είναι στο ίδιο σημείο από την ημέρα αλλαγής. Δεν ανησυχώ πια αν και σαν νεό αμάξι το κοιτάω συχνά. Κάθε 10.000 λέει... κάθε 10.000 θα το πάω!!! Είμαι πολύ τυπικός σε αυτά.

DVCam
03-02-2005, 11:45
Καλημέρα!

ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Πολύ καλά τα νέα λοιπόν! Δεν είμαστε δίδυμα! Το δικό μου είναι ασημί με τιτάνιο.
Έχω κάποιες ερωτήσεις σε αυτά που μου είπες:
-Γιατί μόνο βενζίνη 95 οκτανίων? Υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος?
-Το κάλλυμα για το προτπαγκαζ με προβληματίζει. Ρώτησα στη Merecedes και μου είπαν ότι κοιτάνε να το λύσουνε αυτό το θεματάκι αλλά δεν ξέρουν πότε. Η λύση που έχεις εσύ ποιά είναι?

Φιλικά,
Σοφία

Όσον αφορά το κάλυμμα θα σας απαντήσω με τρείς συνολικά λύσεις και με fotos αν και έχω ήδη βρεί μάλλον την επικρατέστερη. Πριν κάνω το παραμικρό θα σας ειδοποιήσω μιας και θα γίνει ολόκληρη κατασκευή χωρίς να πειραχτεί το αμάξωμα και θα σας την δείξω κι όλας, Υπομονη,το ψάχνω μιας και αντικείμενα της σουλειάς μου είναι καθημερινά εκτεθημένα και ανησυχώ διπλά!!! Για όλους τους άλλους... μαύρο πανί προς το παρών!

Όσο για την βενζίνη Σοφία έχουμε αναφερθεί αρκετά αλλά αφού ο κατασκευαστής λεέι 95 και είναι και πιο φθηνή... εσύ γιατί να κάνεις πειράματα και να βρεθείς με προβλήματα.Νεός κινητήρας είναι που δουλεύει με 95 εσύ να του ρίξεις 98ή100? Πέρα από ζημιά μπορεί να κάνει διάφορα αργότερα. Εγώ πάντως με την V-Power είδα λίγα περισσότερα χιλιόμετρα και την έκοψα. Δεν σου φτάνουν τα 500-550 KM κατα μέσο όρο??? (και γρήγορα) :wink:

gavanos
03-02-2005, 13:38
Ένας συνάδελφος μου το πήρε μια εβδομάδα μετά από εμένα και έχουμε ακόμα και σχεδόν τις ίδιες πινακίδες!!!

Και δεν του έχεις πει για το Club??? :twisted:

Εγώ πάντως με την V-Power είδα λίγα περισσότερα χιλιόμετρα και την έκοψα. Δεν σου φτάνουν τα 500-550 KM κατα μέσο όρο??? (και γρήγορα) :wink:

Ma και η V-power είναι 95άρα. Εκτός αν μιλάς για την Racing :wink:

DVCam
03-02-2005, 13:42
Ο συνάδελφος μου είναι γύρω στα 50 και έχει ένα γιό όπυ έχει τρελλαθεί με το όχημα! Απλά δεν προλαβαίνει ποιός να το πρωτο πάρει να το οδηγήσει από ότι μου έχει πεί! Και βέβαια πάντως του έχω πεί!!! Αυτό έλειπε!!!

Για τη Racing έλεγα.Και την 100 BP φίλε!!!
(πάμε για σαμπάνια ή είναι πρωϊ???)

m@nOs
03-09-2005, 01:53
geia sas!!!
kai apo oti katalaba milate gia emena!!!
telika apofasisa na grafto!!! 8)
kai exo trelathei na diabazo ola ta topics......!
siharitiria gia to site einai apisteuto
:wink: :wink: :wink:

Japonezos
03-09-2005, 02:23
Καλώς ήρθες...!
Γίναμε τρίδυμοι τώρα....!!! :lol: :lol: :lol:

m@nOs
03-09-2005, 11:37
EYXARISTO!!!
:D :D :D

DVCam
03-09-2005, 17:06
Καλώς τον!
Τί κάνεις? Όλα καλά? Του το πήρες το όχημα του Σπύρου??? Χα χα χα!
Πες του να πάρει άλλο,αυτό είναι για νέους!
(Ή μάλλον μην του το πείς γιατί δεν θα το ξαναδείς και θα μου κόψει και την καλημερα)
Όλα καλά? Ότι χρειαστείς... εδώ μέσα!
Ξέρεις εσύ! Καλυμματάκι του βάλαμε... όλα τα καλά.
Θα σου στείλω και με ΠΜ το κινητό μου,αν χρειαστείς κάτι και αν είναι θα κανονίσουμε να πάμε τα "τρίδυμα" σε συνάντηση και το κουφό ποιό θα είναι???
Καλυμματάκι βλέπετε να έχουν οι άλλοι γύρω???
Μπαάαααα!!!!

m@nOs
03-09-2005, 17:39
Μια χαρα.........! 8)
Εντάξει τα βρίσκουμε αφού δε συμπίπτουν οι ώρες μας!!!
Όποτε θέλετε να κανονίσουμε να βρεθούμε
:wink:
Ε δεν μπορούν να έχουν και όλοι το κάλυμμα. Τι να κάνουμε???
Βέβαια χάρη σε εσένα το βρίκαμε...
Θα τα πούμε!!!

MaD
08-09-2005, 14:11
giasas paidia
meta tis 27 tou mina tha eimai kai egw stis sinantiseis tou club.
DVDCam pos tha ginei na apoktisw kai egw to kalima tou port bagaz? pezei akoma to conne sou?
diabasa ola ta post tou topic kai ilikrina den katalabenw an kapioi agorasan smartaki giana trexoun se agwnes kai na to pezoun grigoroi i giana kanoun tin zwi tous pio efkoli sto thema parking kai kinisis sthn poli...
anyway.
egw to 1.1 agorasa prin 2 mines kai to pira epidi prwton den goustara allo na afinw 60 me 65 euro thn ebdomada ston benzina mou kai na eimai ligo prin tin fasi na mou kanei kai agalma pisw apo to benzinadiko logo tis ebdomadieas kamia fora kai 2 fores tin ebdomada sindronis mou. gia emena to forfour einai ena aftokinito polis kai etsi to blepw. mou exei lisei ta xeria tis fores pou to xreiastika kai ilikrina epatha plaka me ton xwro tou otan erixa kai ta kathismata giana koubalisw aposkeyes logo diakopwn...
by the way otan xreiastike na ftiaxw sto allo mou aftokinito mia apo tis zades mou o tipos mou edwse ena for2 giana tou paw thn zada kai ilikrina me ta xilia zwria xwrese h 17ara sto portbagaz...
sorry pedia kalo to for2 alla mono an exeis kai 2o aftokinito, giati an sou katsei kanena skiniko aproblepto tote iparxoun alles diskolies...

elpizw na ta poume meta tis 27 tou mina se mia apo tis sinantiseis tou club kai na mou peite pou na paw gia papoutsia sto mikraki mou. psilo xalane sto mati ta tasia