PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Θέλω την συμβουλή σας!!!!!!

Nemo
09-06-2004, 21:13
είναι η πρώτη φορά που στέλνω. συγχαρητήρια για το site αλλα και το club και ελπίζω κάποια στιγμή να γνωριστούμε απο κοντά. έχω τέσερρις ερωτήσεις απορίες:

1.είναι σωστό να βάλω μπροστά την διάσταση ελαστικού που υπάρχει πίσω? εππιρεάζει? τι άλλη λύση έχω?
2. θέμα σχάστρα, επιρρεάζει την απόδοση? έτσι μου είπαν σε λαϊνόπουλο. να μην βάλω γιατί χάνει το αμάξι. τιμή?
3. φίλτρο ιδανική λύση? μόνο με χούφτα πλάγια ή και με σίτα?
4. μπαρόμετρο. τιμή για ενα καλό και απο που?

ελπίζω να με βοηθήσετε γιατί έχω πελαγώσει!!!!!! :sad: :sad: :sad:
που μπορώ να βρώ αυτοκόλλητο με το σήμα του club και πως θα ενημερωθώ για εκδρομές και συναντήσεις?
συγνώμη που σας έπρηξα!!!!!!

jos
09-06-2004, 21:23
Η καλύτερηεπιλογή θα ήταν να έρθεις σε κάπια συνάντηση!!! Εκεί θα δεις Live διάφορες διαστάσεις ελλαστικών, πολλά μπαρόμετρα, αμάξια με σκάστρες και φίλτρα ή φιλτροχοάνες και γενικά ότι μπορείς να φανταστείς... έχουμε απ' όλα!!!! Επίσης θα προμηθευτείς επιτόπου και αυτοκόλητο. Αν δεν κάνω λάθος αν θες κάπια διαφορετική διάσταση θα πρέπει να το πείς από πριν!!!

gavanos
09-06-2004, 23:17
Mon ami kostantin καταρχήν καλησπέρα και καλωσήρθες! Ελπίζω να σε δούμε και από κοντά κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον. Έτσι πραγματικά θα δείς πολλά πράγματα live.

Στο θέμα μας τώρα.

1. Εκτός από τη "μαμά" διάσταση, μπορείς να βάλεις 175/55/15 μπροστά (δηλαδή αυτά που φοράς τώρα πίσω), και πίσω είτε να αφήσεις την ίδια διάσταση είτε να βάλεις την 195-50-15. Ο συγκεκριμένος συνδυασμός (175-195 εμπρός-πίσω) είναι και προτεινόμενος επίσημα από την smart. Εάν σκέφτεσαι να αφήσεις τις ίδιες ζάντες ίσως είναι δύσκολο να βάλεις τα φαρδύτερα πίσω, οπότε τα αφήνεις όλα 175/55/15. Σε συμβουλεύω (απο προσωπική εμπειρία πολλών χιλιομέτρων) να μην βάλεις τα continental που έχει από την μάνα του το smart. Γλυστράνε αρκετά. Καλύτερα προσανατολίσου σε Michelin και μάλιστα δεν χρειάζονται τα exalto (έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν σε 175). Τα michelin energy είναι πολύ καλά είτε βάλεις εμπρός-πίσω 175/55/15, είτε 175/55/15 εμπρός και 195/50/15 πίσω. Είναι υπέρ αρκετά για το αυτοκίνητο και κρατάνε καλά.
Σε περίπτωση όμως που σκέφτεσαι να αλλάξεις ζάντες, καλύτερα να βάλεις 175 εμπρός και 195 πίσω. Εκτός βέβαια εάν πάς σε ακόμα πιο extreme λύση, π.χ. σε 16"άρες ζάντες, οπότε έχεις άλλες επιλογές.
Με τα φαρδύτερα λάστιχα έχεις πολλά πλεονεκτήματα με μοναδικά μειονεκτήματα λίγο βαρύτερο τιμόνι, και ελαφρότατα χειρότερες επιδόσεις. Αμελητέα όμως η διαφορά μπροστά σε αυτά που κερδίζεις (καλύτερο σε στροφές, καλύτερο φρενάρισμα, λιγότερο ευπαθές σε πλευρικούς ανέμους κλπ).

2. Σκάστρα περίπου 150-200 € για μια καλή λύση. Θεωρητικά επηρεάζει λίγο την απόδοση, γιατί μεγαλώνεις το κύκλωμα που κυκλοφορεί ο αέρας, με αποτέλεσμα ελαφρά πτώση της πίεσης στην τουρμπίνα (περίπου κατά 0.1bar). Αλλά μην φανταστείς σημαντικές διαφορές. Και βέβαια τρελλαίνεις κόσμο με το τσαφ-τσούφ!

3. Καλά φίλτρα αυτά της K&N, της Pipercross κλπ. Πλένονται άρα δεν πετιούνται για αρκετά Km. Καλύτερα να τα συνδυάσεις με χούφτα η οποία να έχει και σιτούλα στο άνοιγμά της για ην μπεί τιποτα στο φίλτρο σου. Το να βάλεις απλά σίτα εκεί που έχεις την τάπα δεν δίνει σημαντικά πράγματα...

4. Για μπαρόμετρο οι τιμές ποικίλλουν. Είναι ανάλογα με τη μαρκα και την κατασκευή που θέλεις να κάνεις. Ενδεικτικές τιμές : από 100€ για ένα απλό (καλό όμως) ανάμεσα στα οργανάκια, έως και πάνω από 300€ για ένα super της HKS τοποθετημένο μέσα σε "μαμά" οργανάκι smart...

Ελπίζω να βοήθησα...

Nemo
10-06-2004, 00:50
:D :D σας ευχαριστώ παρα πολύ και τους δύο !!!!!

dianic
10-06-2004, 09:31
Σαφέστατα ο Λευτερης με καλυψε για το θεμα των ελαστικών. Παντος το μονο σίγουρο είναι οτι η αλλαγή ειναι απαραίτητη, είμαι καθετα ενάντια στο μαμα 145 μπροστα, το θεωρω τρομακτική ρίσκο ασφαλειας.
Ετσι, σαν καλυτερη και ισοροπημενη λυση βλεπω να βαζεις τα πισω λαστιχα μπροστα (εκτος αν εχεις την μπροστινη ζαντα ποδηλάτου οπου εκει ειναι λίγο σφιχτα τα πραγματα, αλλα γίνεται).
Τωρα, σχόλια στα γραφόμενα του GAV:

2. Σκάστρα περίπου 150-200 € για μια καλή λύση. Θεωρητικά επηρεάζει λίγο την απόδοση, γιατί μεγαλώνεις το κύκλωμα που κυκλοφορεί ο αέρας, με αποτέλεσμα ελαφρά πτώση της πίεσης στην τουρμπίνα (περίπου κατά 0.1bar). Αλλά μην φανταστείς σημαντικές διαφορές. Και βέβαια τρελλαίνεις κόσμο με το τσαφ-τσούφ!
Ετσι ειναι. Δεν ειναι οτι καλυτερο, γιατι ειναι δεδομένο οτι το wastegate του τουρμπο μας καλυπτει την αναγκη χρήσης βαλβίδας. Ναι μεν ο ηχος είναι μεθυστικός τουλάχιστον, και με κανει να γελάω σαν παιδάκι οταν σκαει,αλλα σου εμφανίζει λαδακια μεσα στην σωλήνωση, και φτυνει και λαδακια μεσα στον χωρο του κινητήρα, και το μονο σίγουρο είναι οτι ΔΕΝ βελτιώνει την απόδοση... Ετσι, ειναι καθαρα προσωπική επιλογη για χαβαλέ.

3. Καλά φίλτρα αυτά της K&N, της Pipercross κλπ. Πλένονται άρα δεν πετιούνται για αρκετά Km. Καλύτερα να τα συνδυάσεις με χούφτα η οποία να έχει και σιτούλα στο άνοιγμά της για ην μπεί τιποτα στο φίλτρο σου. Το να βάλεις απλά σίτα εκεί που έχεις την τάπα δεν δίνει σημαντικά πράγματα...
Χουφτα πασι θυσία. Πρωτο πραγμα και βασικότατο. Προτιμάω αυτα που εχουν σχημα χουφτας γιατι τραβανε αερα με δύναμη (ram air). Δευτερον, αυτο που λενε οι αγγλοι ως delipping. Διαβασε εδω για σχετικό θέμα Link (http://www.smartmania.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1149)
Μετά, φιλτράκι τυπου K&N. Και εκει αν ψαξεις λιγο θα βρεις πληροφορίες για το τι νομιζουν τα παιδια που εχουν βαλει. Παντως, είναι προτεινόμενο.

Αυτα προς το παρον απο εμενα. Διαβασε θεματα στις βελτιωσεις, θα βρεις αρκετες πληροφορίες....

gkblue
14-06-2004, 01:31
ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ ΣΤΟ CLUB ΦΙΛΕ!ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΙΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΜΕΣΕΣ!ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΠΙΟ ΦΑΡΔΥ ΛΑΣΤΙΧΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΕΝ ΠΟΛΥΞΕΡΩ.. :? :?

P.S. ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΜΑΘΕΣ ΓΙΑ ΜΑΣ? :D

mmike
14-06-2004, 04:45
Γειά σου και από 'μένα. Για το θέμα των ελαστικών συμφωνώ απόλυτα με τον dianic. Είναι απαράδεκτη η λύση της μπροστινής μαμά ζάντας με το ανάλογο ελαστικό ( 145/65/15 ). Κανένα κράτημα στις στροφές ( φεύγει η μούρη μπροστά ), απαράδεκτο κράτημα στα φρένα και σκέψου αυτά μεγενθυμένα στην περίπτωση που το ελαστικό ζεσταθεί από κάποια ... έντονη οδήγηση.
Βέβαια στην περίπτωση που βάλεις μεγαλύτερη διάσταση ελαστικού μπροστά στη μαμά ζάντα, το αμάξι ψαρεύει, έχει περίεργη αίσθηση στο τιμόνι, το ελαστικό εξέχει κατά πολύ από τη ζάντα ( λάθος διάσταση σε λάθος ζάντα ) και σε οριακές στροφές υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο ξεζανταρίσματος του ελαστικού και τότε τα πράγματα είναι σαφώς πολύ επικίνδυνα.
Συμφωνώ βέβαια και με το γεγονός ότι η σκάστρα είναι περισσότερο για χαβαλέ. Από συζητήσεις που έχω κάνει κατά καιρούς για το θέμα υπάρχει κάποια βελτίωση στην απόδοση του κινητήρα ΜΟΝΟ στην περίπτωση πολύ ακριβής σκάστρας και σε συνδιασμό με κάποιο πρόγραμμα βελτίωσης της απόδοσης του κινητήρα, σωληνώσεις κτλ. ( βλέπε θέμα Βελτιώσεις ) ώστε να καταλάβεις τη διαφορά.
Για το θέμα του φίλτρου σε κάλυψε απόλυτα ο dianic.
Καλωσήρθες λοιπόν.

jos
14-06-2004, 12:15
mmike εγώ έχω στην μαμά ζάντα 175 λάστιχο και δεν έχει φύγει εδώ και 9 μήνες! Επίσης το θεωρώ πιο πιθανό να ξεζαντάρει ένα λάστιχο μικρό για την ζάντα παρά ένα μεγάλο αφού το μεγάλο είναι ακόμα πιο στριμωγμένο...

mysmart.gr
15-06-2004, 14:38
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΖΑΝΤΑΡΕΙ ΑΛΛΑ ΤΣΑΚΙΖΕΙ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΣΤΡΟΦΗΣ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ,ΣΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ

onyx
15-06-2004, 15:00
H σκάστρα και οι σωληνώσεις της αυξάνουν τον νεκρό χώρο που πρέπει να γεμίσει η τουρμπίνα οπότε αν αυτή είναι οριακή μπορεί θεωρητικά να πέσει η πίεση. (όπως λέει και ο gavanos)
Το ίδιο θα συμβεί αν η σκάστρα είναι για άλλο αυτοκίνητο/πίεση/κυβικά κλπ.
Η σκάστρα δεν επηρεάζει τη μέγιστη ισχύ αλλά αν ταιριάξει καλά με όλα τα υπόλοιπα σου δίνει καλύτερη επιτάχυνση μετά την αλλαγή ταχύτητας (φροντίζοντας ώστε να μην μπουκώσει και επιβραδυνθεί η τουρμπίνα) και σου προστατεύει και την εισαγωγή από τουρμπίνα μέχρι και πεταλούδα από μεγάλες πιέσεις όταν αφήνεις το γκάζι. Το wastegate δεν μπορεί να το κάνει αυτό, ο ρόλος της είναι άλλος και για αυτό καλό είναι να υπάρχουν και τα δύο.(όπως δεν λέει ο dianic)

dianic
15-06-2004, 16:03
Το wastegate δεν μπορεί να το κάνει αυτό, ο ρόλος της είναι άλλος και για αυτό καλό είναι να υπάρχουν και τα δύο.(όπως δεν λέει ο dianic)
Χωρις να εχω ουτε κατ'ελαχιστο ενα κλάσμα των γνώσεων του Onyx σε τετοια θέματα, πρεπει να πω οτι το πρωτο κομματι που παραθέτει ειναι και το σημαντικό. Το wastegate του αυτοκινητου μας ελέγχεται ηλεκτρονικά, και νομίζω οτι το μονο που κανει η σχαστρα είναι οπως είπε να αδειαζει τον χώρο απο αέρα και να χρειάζεται να ξανασηκώσει πίεση μετά. Καλό ειναι να υπάρχουν και τα δύο σε εφαρμογές με μεγαλύτερα τουρμπο και κινητήρες... στο αυτοκινητάκι μας ίσως είνια πιο πολύ κακό αποτι καλό. Παρόλα αυτα είμαι ο πρώτος που θα πεί οτι ο θόρυβος γ@μ@ει... και μου αρέσει.

Σχετικό θεμα με απειρη φιλολογία απο το Αγγλικό forum ΕΔΩ (http://www.funkysmart.co.uk/topic.asp?TOPIC_ID=7803&FORUM_ID=10&CAT_ID=17&Topic_Title=Dump+valve+advice&Forum_Title=Fast+Smarts)

anzac
16-06-2004, 07:17
Το ίδιο θα συμβεί αν η σκάστρα είναι για άλλο αυτοκίνητο/πίεση/λυβικά κλπ.
:smt021 :axe: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

VAG
16-06-2004, 09:38
Πάντως σύμφωνα με τον τεχνικό διευθυντή του Λαϊνό στην Κηφισσία η σκάστρα τσιμπάει λαδάκι (πράγμα που επιβεβαιώνει και ο Dianic) και καλό είναι να αποφευγεται. Ο ήχος είναι βέβaια κάτι υποκειμενικό και ως γνωστόν ο Dianic αρέσκεται να κάνει φασαρία (βλ και εξάτμιση) μάλλον είναι οπαδός του ρητού "το τουτού μου είναι νάνος αλλά με κάτι...ήχους..ΝΑΑΑΑΑΑΑ" :lol: :lol: Σύμφωνα με τον ίδιο τεχνικό το φιλτράκι δεν κάνει διαφορά εγώ όμως έβαλα φιλτροχοάνη Κ&Ν (προσοχή όχι απλό φιλτράκι των 60 ΕΥΡΩ αλλά φιλτροχοάνη των 109 ΕΥΡΩ) και είδα διαφορά σε αίσθηση (δείχνει να αναπνέει καλύτερα) αλλά και ήχο (ρουφάει όμορφα χαμηλά και κάνει δυνατό ήχο το wastegate- σαν μια μικρή σκάστρα χωρίς τα ντεφώ της-γενικά η τουρμπίνα συμμετέχει ακουστικά σε όλη την πορεία πράγμα που βοθάει στον fun χαρακτήρα του τουτού). Η χούφτα είναι υπό σκέψη.

VAG

TEOS3
16-06-2004, 12:06
Με την σκαστρα απλα εχεις καλυτερη αποκριση στο γκαζι λογω κενης γραμμης αερα.Αν δεν υπαρχει εργοστασιακη κλειστου τυπου καλο ειναι να μπαινει (κλειστου ή ανοιχτου τυπου).
Αν δεν υπαρχει σκαστρα,ο αερας με το αφημα του γκαζιου επιστρεφει πισω στην τουρμπινα και ο αερας "σκαει"στο φιλτρο εισερχομενου αερα(τρρρρρρρρ.καπως ετσι ακουγεται).Το κοντραρισμα του αερα στην τουρμπινα,μειωνει τις στροφες του αξονα της φτερωτης,με αποτελεσμα με τον καιρο να αποκταει κενα και να θελει αντικατασταση...
Για αυτον τον λογο οι περισσοτεροι βελτιωτες τοποθετουν την σκαστρα ακριβως πριν απο την πεταλουδα γκαζιου,ετσι ωστε βγαινοντας ο αερας να σκαει απο εκει,πριν φτασει σε intercooler,turbo και φιλτρο αερος.

αν εχω κανει καποιο λαθος διορθωστε με.
φιλικα Θοδωρης.

dianic
16-06-2004, 12:38
Διαβασε το Link που εχω βαλει στο αγγλικό forum. Ετσι ειναι οπως τα λες, αλλα ισως οχι για το αυτοκινητάκι μας.
Βαγγέλη δεν ειμαι σίγουρος για την θεωρία σου, καθώς και η σχαστρα μου ειναι ιδιαίτερα σιγανή, αλλα και την εξατμηση την πήρα λόγω κατασκευής και εμφάνισης. Ο θόρυβος ηταν απλα κατι εξτρα, το οποίο με χαρά είδα οτι δεν είναι υπερβολικός. Θα με είχε χαλάσει αν στρίγγλιζε...

jos
17-06-2004, 00:58
Όσον αφορά τα λάδια η δική μου σκάστρα είναι σχετικά καθαρή... Δεν νομίζω αν σε 5000χλμ βγαίνουν από τη σκάστρα 10 γρ. λάδι (εαν ελναι και τόσα) τότε είναι δικαιολογημένος ο χαρακτηρισμός.... Επίσης τα λάδια που βρίσκονται στο κύκλωμα είναι αναθυμιάσεις οι οποίες έτσι κι αλλιώς θα καιγόντουσαν λίγα εκατοστά πιο κάτω αφού μετά την σκάστρα βρίσκεται ο κύλινδρος..... Δεν είναι λάδια τα οποία θα επέστρεφαν στο κύκλωμα του λαδιού λίπανσης

ttasos
17-06-2004, 07:16
Με την σκαστρα απλα εχεις καλυτερη αποκριση στο γκαζι λογω κενης γραμμης αερα.......

ΚΑΤΑ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΙΣΤΗΚΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ "TURBO LAG".... :D :D :D

TEOS3
17-06-2004, 08:18
Με την σκαστρα απλα εχεις καλυτερη αποκριση στο γκαζι λογω κενης γραμμης αερα.......

ΚΑΤΑ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΙΣΤΗΚΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ "TURBO LAG".... :D :D :D

Δεν το εγραψα γιατι δεν ξερω πως γραφεται... :lol: :lol: :lol:

dianic
17-06-2004, 09:30
Δεν συμφωνω... Διορθώστε με αν κανω λάθος, αλλα το αδειασμα του αερα απο την σχαστρα εχει σαν αποτέλεσμα να πρεπει να ξανα γεμίσει (spooling) το τουρμπο απο την αρχη... Ενω αλλιως, το wastegate εχει αδειάσει τον αερα, αλλα ισως οσο πρεπει, για να ξανασπουλαρει (απο το spooling!!!) το τουρμπο...

jos
17-06-2004, 10:31
Το wastegate δεν βγάζει αέρα αλλά καυσαέρια σταματώντας την επιπλέον περισρτοφή της τουρμπίνας. Το wastegate είναι ένα συστημα το οποίο επιτρέπει στην τουρμπίνα να φτάνει στο max της πίεσης πριν τις μέγιστες RPM της μηχανής αφού μετά βοηθά τα καυσαέρια να παρακάμψουν την τουρμππίνα και να μην δημιουργούν προβλήματα. Η σκάστρα αποσιμπιέζειτο συστημα του εισερχόμενου αέρα αφού στο άφημα του γκαζιού το μοτέρ δεν παίρνει πια αέρα και δεδομένου της αδρανειας της τουρμπίνας η οπόια σπρώχνει άκόμη δημιοπηργούνται υψηλότατες πιέσης με αποτέλεσμα να φρενάρει η φτερωτη, δηλαδή μεγαλύτερα θερμικά φορτία αλλά κα μεγαλύτερος χόνος για να επανέλθει σε αρκετές στροφές (lag)

dianic
17-06-2004, 11:32
Ναι, αλλα για να ξαναγεμίζει αέρα, και να σηκώσει πίεση? δεν ειναι κακό να εχει αδειάσει τελείως?

onyx
17-06-2004, 11:45
Έτσι όπως τα λέει ο jos. Η wastegate επηρεάζει τα καυσαέρια και βασικά μειώνοντας την ενέργεια προς την τουρμπίνα ελέγχει τη μέγιστη πίεση που θα φτάσει το σύστημα.. μηχανισμός feedback με κάποια καθυστέρηση βέβαια. Η σκάστρα αντίθετα λειτουργεί όταν αφήσεις το γκάζι οπότε η πίεση στο τμήμα από τουρμπίνα μέχρι πεταλούδα αυξάνει πολύ (όταν αφήνεις το γκάζι η τουρμπίνα συνεχίζει να γυρίζει και να στέλνει συμπιεσμένο αέρα στο σύστημα) και ο αέρας εγκλωβισμένος και με μεγάλη κινητική ενέργεια μπορεί να κάνει ζημιά. Η wastegate δεν μπορεί να κάνει τίποτα για αυτό και δεν προσφέρει αυτήν την προστασία.

Διάβασα τη συζήτηση του link του dianic και αν και πιθανόν λένε αρκετά σωστά διατηρώ τις αμφιβολίες μου για τη μη χρησιμότητα της σκάστρας. Απλά πρέπει να είναι η κατάλληλη για τα κυβικά, το νεκρό χώρο, την τουρμπίνα κλπ. Λένε πως δεν υπάρχει τόσο μικρή όσο χρειάζεται και αν είναι έτσι τα πράματα τότε είναι αναμενόμενο η σκάστρα να αδειάζει το σύστημα οπότε πρέπει η τουρμπίνα να ξαναγεμίσει με αέρα κλπ οπότε χάνεις σε επιδόσεις. Αλλά ελπίζω ότι κάποιοι πλέον μετά από τόσα χρόνια κυκλοφορίας των Smart πρέπει να κατασκευάζουν κατάλληλες σκάστρες.
Υποθέτω μάλιστα ότι μια σκάστρα λειτουργεί ιδανικά μόνο σε κάποιες συγκεκριμένες στροφές (οπότε το θέλουμε στον κόφτη σε αγωνιστικές εφαρμογές) όπου το μήκος της κολώνας αέρα και η κίνησή της είναι υπολογισμένη να είναι σε συντονισμό με τον συγκεκριμένο χρόνο αλλαγής ταχύτητας και κλειστής πεταλούδας έτσι ώστε να μην χρειαστεί να φρενάρει ή να παλινδρομεί χαζά ο αέρας αλλά τη σωστή στιγμή, όταν ανοίγει η πεταλούδα ο αέρας να πηγαίνει προς τη σωστή κατεύθυνση ώστε να συνεχιστεί η ροή του προς τους κυλίνδρους. Σε όλες τις άλλες στροφές η σκάστρα δε θα λειτουργεί ιδανικά για την απόδοση.

dianic
17-06-2004, 11:49
Ευχαριστω. Κατάλαβα τώρα. Αλλα παλι σκέφτομαι να την βγάλω... Δεν ειμαι σίγουρος οτι εχει βγει καμμία για το smart συγκεκριμένα...

gavanos
17-06-2004, 12:04
Βαρέθηκες δηλαδή τον ήχο Νίκο;

dianic
17-06-2004, 12:06
ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!!!
Απλα σκέφτομαι...

ttasos
17-06-2004, 12:10
ΝΙΚΟ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΥΝΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΝΕΙΣ ΠΙΕΣΗ (Η' ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΑΝΕΙΣ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΗ) :D

dianic
17-06-2004, 12:30
Σωστο. Υπαρχουν και ανταλλακτικά ελατηριάκια... Σωστος ο παικτης.

onyx
17-06-2004, 12:47
Το θέμα δεν είναι να ανοίγει σε μεγαλύτερη πίεση αλλά να μην φεύγει περισσότερος αέρας από όσος πρέπει.
Το σκληρότερο ελατήριο απλά απαιτεί μεγαλύτερη πίεση για να ανοίξει και μάλλον θα κλείνει νωρίτερα αλλά δε θα σε προστατεύει σε πιο χαμηλές υπερπιέσεις. Είναι μια λύση αλλά όχι η σωστή.
Καλύτερα νορμάλ ελατήριο αλλά στενότερο πέρασμα ώστε να μην προλαβαίνει να βγαίνει πολύς αέρας. Για αυτό χρειάζεται μικρότερη σκάστρα.

dianic
17-06-2004, 12:51
Σημαινει ομως οτι η σχαστρα θα λειτουργεί σε ψιλές στροφές, και ψιλές πιέσεις, και οχι σε κυκλοφορία με χαμηλες στροφες... Αρα αυτό νομίζω καλύτερο. Αρα καταλήγουμε, μικρή σχάστρα, σκληρό ελατήριο...

jos
17-06-2004, 13:00
Επειδή δοκίμασα 3-4 διαφορετικές ρυθμίσεις σας λέω ότι η σκάστρα του smart σκάει σε όλο το έυρος στροφώνεκτός και αν αλλάζεται ταχύτητα στις 2000Rpm και είναι και κατηφόρα... Με πολύ σφιχτή ρύθμιση στο ελατήριο απλά μπορούσες να πας ελάχιστα πιο γρήγορα χωρίς σκασίματα αλλά δεν μπορούσες να την πεις σε δαφόρους που ψάχνονται γύρω σου αν δεν κινήσαι....

onyx
17-06-2004, 13:56
Σημαινει ομως οτι η σχαστρα θα λειτουργεί σε ψιλές στροφές, και ψιλές πιέσεις, και οχι σε κυκλοφορία με χαμηλες στροφες... Αρα αυτό νομίζω καλύτερο. Αρα καταλήγουμε, μικρή σχάστρα, σκληρό ελατήριο...Λάθος, η σκάστρα δεν σκάει ανάλογα με τις στροφές αλλά με την υπερ-υπερπίεση η οποία επιτυγχάνεται και σε πολύ χαμηλές στροφές αν έχεις γκαζώσει και αφήσεις το γκάζι.... Εκεί ακριβώς που το μπαρόμετρο δείχνει αρνητική πίεση επειδή μετράει μέσα από την πεταλούδα....αν έβαζες μπαρόμετρο πριν την πεταλούδα τότε η μέγιστη πίεση εμφανίζεται όταν μετά από γκάζωμα έχεις αφήσει το γκάζι οπότε η τουρμπίνα συμπιέζει αέρα σε κλειστό χώρο.
Οπότε ισχύει αυτό που λέει ο jos αν και δεν καταλαβαίνω τη συνέχεια αυτών που λέει και πού το πάει. Συγκρίσεις είναι δύσκολο να γίνουν, αυτά που λέει ισχύουν ίσως μόνο για το δικό του κινητήρα και σκάστρα.

ttasos
17-06-2004, 14:11
Σωστο. Υπαρχουν και ανταλλακτικά ελατηριάκια... Σωστος ο παικτης.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΣΚΛΗΡΟΤΕΡΟ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΕΣΑ ΔΥΟ ΡΟΔΕΛΕΣ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΑΧΟΣ (Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Η ΣΚΑΣΤΡΑ ΤΙΣ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ) ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΖΟΝΤΑΣ ΜΕ 1, 2, 3, ΡΟΔΕΛΕΣ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ!!! :wink:

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ (TTASOS-LGEOR) ΟΤΙ ΧΩΡΙΣ ΡΟΔΕΛΕΣ Η ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ 0,7 BAR ΚΑΙ ΜΕ ΠΤΩΤΙΚΗ ΤΑΣΗ ΕΝΩ ΜΕ 2 Η' 3 ΡΟΔΕΛΕΣ ΠΙΕΣΗ ΣΤΑΘΕΡΗ 0,95 BAR
ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΡΟΔΕΛΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΣΑΦΦΦΦΦ ΕΝΙΩΘΑ ΟΤΙ Η ΤΟΥΡΒΙΝΑ ΑΡΓΟΥΣΕ ΝΑ ΞΑΝΑΓΕΜΙΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟ TURBO LAG.

dianic
17-06-2004, 14:34
Λάθος, η σκάστρα δεν σκάει ανάλογα με τις στροφές αλλά με την υπερ-υπερπίεση η οποία επιτυγχάνεται και σε πολύ χαμηλές στροφές αν έχεις γκαζώσει και αφήσεις το γκάζι....
Χμμμ δεν το εγραψα καλα. Ηθελα να πω οταν αυξάνεται το load του κινητήρα. Η μεγαλύτερες πιέσεις εμφανίζονται οταν πιέζεις απο χαμηλές στροφές, με ψιλή ταχύτητα επιλεγμένη και φουλ γκαζι. Ετσι για παραδειγμα, με 4αρτη και 2000 στροφες, αν σανιδώσεις το γκαζι, γραφει την ψιλότερη πιεση το μπαρόμετρο.
Αρα φαντάζομαι οτι αυτό που θέλω να πώ είναι οτι σε χρήση μεσα στην πολη οπου το load του κινητηρα παραμένει χαμηλό και η λειτουργια ομαλή χωρίς υπερβολικές πιέσεις, τοτε θα σκαει πολύ λιγότερο το σκληρό ελατήριο, καθως η πιεση θα ειναι 0.5-0.7bar...

onyx
17-06-2004, 15:25
Άρχισες σωστά στα περί φορτίου και μέγιστης πίεσης αλλά τελείωσες λιγότερο καλά.
Η σκάστρα δεν παίζει με την πίεση που ανεβάζει το μπαρόμετρο πχ 1 μπάρ και κάτι παραπάνω αλλά σε πολλαπλάσια αυτού πχ 4 μπάρ! Ακόμα και μικρή πίεση να έχεις μόλις αφήσεις το γκάζι πας πολύ γρήγορα πολύ πάνω από την μέγιστη φυσιολογική υπερπίεση....
Αν κάποιος έχει συγκεκριμένα στοιχεία με νούμερα κλπ ας τα παραθέσει. Αν πάλι δεν τα λέω καλά κοπανήστε με με δύναμη! :razz:

jos
18-06-2004, 01:04
Όταν λέω με λιγότερες στροφές εννοώ για τις φορές που πατάμε ελάχιστο γκάζι και η τουρμίνα απλά έχει χαμηλές στροφές. Τότε υπάρχει πάλι αδράνεια... Για να μιλήσουμε για νούμερα εμένα τώρα που είναι στην πιο μαλακή ρύθμιση σκάει ακόμα και με 0 bar στο μπαρόμετρο αν οι στροφές του κινητήρα μου είναι πάνω από 2500.

TEOS3
18-06-2004, 10:21
Για να μιλήσουμε για νούμερα εμένα τώρα που είναι στην πιο μαλακή ρύθμιση σκάει ακόμα και με 0 bar στο μπαρόμετρο αν οι στροφές του κινητήρα μου είναι πάνω από 2500.

Η σκαστρα εχει να κανει μονο με την πιεση οχι με τις στροφες του στροφαλου.
Αν το αυτοκινητο τουρμπιζει στις 2500 π.χ και αφησεις το γκαζι θα σκασει,αν το δουλευεις ατμοσφαιρικα δεν θα σκασει...
Αν λυσεις την σκαστρα και βγαλεις το ελατηριο και το τεντωσεις ή βαλεις ενα σκληροτερο,θα δεις οτι η σκαστρουλα σου θα σκαει με μεγαλυτερη πιεση του 0,1 bar.
Αν το σκληρινεις αρκετα μπορει να μην σκαει πριν το 0,6 bar και η διαρκεια σκασιματος θα ειναι πολυ μικρη αφου το ελατηριο θα πιεζει να κλεισει.Σε αυτην την περιπτωση ο υπολοιπος αερας θα φτανει στο φιλτρο αερος.
Eπισης αν το παρακανεις βαζοντας ενα πολυ σκληρο ελατηριο η σκαστρα σου θα λειτουργησει σαν ταπα. :lol:

Nemo
18-06-2004, 10:40
ενδιαφέρουσα η συζήτησή σας :lol: :lol: πάντως του lgeor που την άκουσα χθεσ το βράδυ δεν ακουγόταν άσχημα και σε επίδοση δεν είδα να χάνει ιδιαίτερα!!!!

jos
18-06-2004, 12:22
Το ίδιο πράγμα λέμε ρε παιδιά δεν γίνεται να επιταχύνεις χωρίς γκάζι απλά και τέρμα να το πατάς στις 1500 δεν θα σκάσει η σκάστρα αφού δεν ανεβάζει πίεση σε αυτές τις στροφές. Όσο πιο πολλές είναι οι στροφές του ινητήρα τόσο περισσότερες είναι και οι στροφές της τουρμπίνας.

esteban
18-06-2004, 12:29
πάντως του lgeor που την άκουσα χθες το βράδυ ......
Ε...τσάμπα είναι πρόεδρος ο πρόεδρος;;;;http://groups.msn.com/_Secure/0QgAAAEgUg68dYhEIsWdCbU!gfXSkWeLSKL0rJPz0onKoOYfZA 0XNyyzhHX9ONdnvVlQYCrByx0zrIGBFwvOioKgmo62375W0v70 doLTeAS0/angel_not.gif

TEOS3
18-06-2004, 12:46
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ Η ΠΙΕΣΗ ΠΕΦΤΕΙ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ 1BAR ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΚΟΦΤΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΟΥΡΜΠΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ.
ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥΡΜΠΟ,ΑΛΛΑ ΧΑΜΗΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΨΩΦΙΟ...ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ,ΕΙΣΑΓΩΓΗ,ΕΞΑΓΩΓΗ,ΜΠΙΕΛΕΣ,ΠΙΣΤΟΝΙΑ,INTERC OOLER,ΜΠΕΚ,ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ ΚΛΠ...ΚΛΠ...ΚΠΜΗΒ... :lol:

jos
18-06-2004, 12:51
Πίεση ανεβάζει η τουρμπίνα όταν της πατήσεις το γκάζι ακόμα και αν είσαι στις 5900 στροφές. Άσε που εκεί θα ανεβάσει πολύ πιο γρήγορα αφού παιρνούν περισσότερα καυσαέρια και με μεγαλύτερη ταχύτητα! Το πόσο πίεση ανεβάζει μία τουρμπίνα είναι θέμα wastegate το πόσα cc αέρα είναι θέμα τουρμπίνας.

gavanos
18-06-2004, 18:13
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ Η ΠΙΕΣΗ ΠΕΦΤΕΙ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ 1BAR ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΚΟΦΤΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΟΥΡΜΠΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ...

Μάλλον επειδή αυτό είναι το overboost... :wink:

TEOS3
21-06-2004, 12:01
Πίεση ανεβάζει η τουρμπίνα όταν της πατήσεις το γκάζι ακόμα και αν είσαι στις 5900 στροφές. Άσε που εκεί θα ανεβάσει πολύ πιο γρήγορα αφού παιρνούν περισσότερα καυσαέρια και με μεγαλύτερη ταχύτητα! Το πόσο πίεση ανεβάζει μία τουρμπίνα είναι θέμα wastegate το πόσα cc αέρα είναι θέμα τουρμπίνας.

ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΙΣ 5900 ΘΑ ΣΗΚΩΣΕΙ 0,7 :?: ΣΕ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΑΣΕ-ΠΑΤΑ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΑΝ ΣΗΚΩΣΕΙ 0,7 ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΡΩΤΑ... :D

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ EXTERNAL WASTEGATE,ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ

jos
21-06-2004, 12:04
Σήκωσε!.......... Τώρα?

TEOS3
21-06-2004, 12:08
...ΣΙΓΑ...ΣΙΓΑ...ΜΕ ΠΟΝΑΣ... :lol:

jos
21-06-2004, 12:17
Σοβαρά πάντως μετά τις 5500 σηκώνει κανονικά πίεση.... στις 5900 δεν προλαβαίνει γιατί πιάνει πρώτα ο κόφτης.... Υπόψιν ότι το κοίταξα με 30 βαθμούς σε ανηφόρα... Αν ήταν χειμώνας θα έπιανε 0,8 σίγουρα!

onyx
21-06-2004, 12:46
Γενικά δεν συμφωνώ απολύτως ή δεν θεωρώ εντελώς σωστά μερικά από αυτά που λέτε... αλλά δεν έχω και το αλάθητο!

Υπόψιν ότι το κοίταξα με 30 βαθμούς σε ανηφόρα...Η ανηφόρα βοηθάει στο να ανεβάσεις πίεση....οπότε μειώνεται η αξία της παρατήρησής σου...Σε κατηφόρα θα ανεβάσεις στροφές και ταχύτητα πιο γρήγορα αλλά λιγότερη πίσεη.... Όσο πιο πολύ ζόρι τόσο πιο πολύ πίεση ανεβάζεις από πιο νωρίς.... Νομίζω ότι την μεγαλύτερη πίεση θα την πιάσεις με τέρμα γκάζι με σχετικά χαμηλές στροφές (όπου με σχετικά λίγη απαιτούμενη παροχή σε αέρα μπορείς να φτάσεις τη μέγιστη πίεση) και μεγάλο φορτίο (ανηφόρα, μεγάλη σχέση στο κιβώτιο, βαρυφορτωμένο....).

jos
21-06-2004, 12:58
Αυτό είναι σωστό αλλά η τουρμπίνα του SMart αφού δεν κάνει και overboost σηκ΄βνει την ίδια πίεση σε όλο το εύρος τω στροφών ... Αν δεν το έκανε θα σήμαινε ότι τουρμπίνα είναι πολύ μικρή για τον κυβισμό του αυτοκινήτου συνεπώς ανίκανη να τροφοδοτήσει με τον απαιτούμενο αέρα στις υψηλές στροφές και το αυτοκίνητο θα κρέμαγε..... Αν η δοκιμή γινόταν σε κατηφόρα τότε δεν θα ανέβαζε ούτε 0.4 αφού δεν θα προλάβαινε.... Το ζητουμενο δεν ήταν να δούμε πόσο γρήγορα θα ανέβαζε πίεση αλλά αν θα ανέβαζε...... Οπότε δεν έχει σημασία ούτε το οδόστρωμα όυτε το φορτίο... Μόνο η θερμοκρασία είναι πρόβλημα γιατί το Smart μετά τους 23-24 βαθμούς την ακούει από την ζέστη!

onyx
21-06-2004, 13:36
Αν η δοκιμή γινόταν σε κατηφόρα τότε δεν θα ανέβαζε ούτε 0.4 αφού δεν θα προλάβαινε.... Το ζητουμενο δεν ήταν να δούμε πόσο γρήγορα θα ανέβαζε πίεση αλλά αν θα ανέβαζε...... Οπότε δεν έχει σημασία ούτε το οδόστρωμα όυτε το φορτίο... Μόνο η θερμοκρασία είναι πρόβλημα γιατί το Smart μετά τους 23-24 βαθμούς την ακούει από την ζέστη!Αν δεν υπάρχει αρκετό φορτίο, κόντρα δηλαδή (που μπορείς να το αυξήσεις πχ φρενάροντας ενώ γκαζώνεις...σε βάρος του συμπλέκτη), πίεση δεν ανεβαίνει. Οπότε έχει σημασία το φορτίο και η ανηφόρα είναι ωραιότατο φορτίο που σας διευκόλυνε ώστε ακόμα και με υψηλή θερμοκρασία να ανεβάσει πίεση.... Μη λες λοιπόν ότι δε έχει σημασία το φορτίο.... όταν μάλιστα αναγνωρίζεις ότι σε κατηφόρα όπου μειώνεις το φορτίο δεν θα ανέβαζε πίεση.... Και αυτό γίνεται όχι γιατί δεν προλαβαίνει αλλά γιατί δεν προβλέπεται/δεν βγαίνει....όσο πιο γρήγορα το σύστημα ανεβάζει στροφές, άρα ρουφάει περισσότερο αέρα πιο γρήγορα τόσο δεν προλαβαίνει η τουρμπινούλα να τον στείλει....δεν είναι θέμα χρόνου αλλά ρυθμίσεων, ικανοτήτων, διαστάσεων, συνολικής σχεδίασης κλπ της κατασκευής.

jos
21-06-2004, 13:41
Αν είναι κατηφόρα τόσο μεγάλη που να πατήσεις γκάζι και να προλαβαίνει το μοτέρ να ρουφάει περισσότερο αέρα από την τουρμπίνα το πιθανότερο είναι να μην έχεις προσέξει ότι βρίσκεσαι σε ελεύθερη πτώση.... Εμένα δεν μου έχει τύχει ποτέ να μην προλαβαίνει η τουρμπίνα το μοτέρ ακόμα και στην μεγάλη κατηφόρα από εκάλη προς διόνυσο απο τον δρόμο με τα σαμαράκια που είναι και μεγαλύτερη που έχω δει ποτέ.... (να φανταστείτε ότι πρέπει να έχεις πάρα πολύ δυνατό αμάξι για να την ανέβεις με 3 χωρίς να έχεις πάρει τρελή φόρα....)

onyx
21-06-2004, 14:12
Μάλλον κάτι δυσκολεύομαι να καταλάβω στον τρόπο που γράφεις.... μου μοιάζει σαν να λες και να ξελές συνέχεια....! Η το ίδιο συμβαίνει και σε εσένα με αυτά που λέω εγώ και καταφέρνουμε να μη συμφωνούμε χωρίς να διαφωνούμε!!!
Εσύ δεν είπες ότι στην κατηφόρα δε θα ανέβαζε ούτε 0,4. Αυτό ακριβώς δείχνει ότι η τουρμπίνα δεν προλαβαίνει να συμπιέσει αρκετόν αέρα. Μετά όμως λες ότι αυτό συμβαίνει μόνο σε ελεύθερη πτώση και ότι εσένα δε σου έχει συμβεί στη μεγάλη κατηφόρα κλπ....
Τι δεν καταλαβαίνω εγώ ή τι δεν εννοείς εσύ όπως το καταλαβαίνω εγώ....?? :roll:

gavanos
22-06-2004, 08:45
Αυτό είναι σωστό αλλά η τουρμπίνα του SMart αφού δεν κάνει και overboost σηκώνει την ίδια πίεση σε όλο το εύρος τω στροφών ... Αν δεν το έκανε θα σήμαινε ότι τουρμπίνα είναι πολύ μικρή για τον κυβισμό του αυτοκινήτου συνεπώς ανίκανη να τροφοδοτήσει με τον απαιτούμενο αέρα στις υψηλές στροφές και το αυτοκίνητο θα κρέμαγε..... Αν η δοκιμή γινόταν σε κατηφόρα τότε δεν θα ανέβαζε ούτε 0.4 αφού δεν θα προλάβαινε.... Το ζητουμενο δεν ήταν να δούμε πόσο γρήγορα θα ανέβαζε πίεση αλλά αν θα ανέβαζε...... Οπότε δεν έχει σημασία ούτε το οδόστρωμα όυτε το φορτίο... Μόνο η θερμοκρασία είναι πρόβλημα γιατί το Smart μετά τους 23-24 βαθμούς την ακούει από την ζέστη!

Έχω κάποιες παρατηρήσεις πάνω σε όλα αυτά που προαναφέρθηκαν:

Καταρχήν το Smart ΕΧΕΙ overboost! Και πιο συγκεκριμένα για το 600άρι είναι 0,2 bar παραπάνω από την κανονική max πίεση.

Μετά από μια βόλτα που έκανα χτες στην Αττική Οδό από Αθ.Λαμίας μέχρι Ελευσίνα και επιστροφή παρατήρησα τα εξής:

1. Καθώς πήγαινα σταθερά με 6η και 2500rpm χωρίς να πατάω γκάζι (άρα πίεση "αρνητική") πατάω τέρμα γκάζι και η πίεση ανεβαίνει ακαριαία μέχρι το "0" και στη συνέχεια ανεβάζει πιο αργά μέχρι τα 0,8bar. Μένει σε αυτήν την τιμή για 2-3" περίπου και μετά σταθεροποιείται στο 0,6bar.

2. Συνεχίζω τη διαδρομή με τα ίδια km όπως και πρίν, αυτή τη φορά με 5η. Στροφές κινητήρα περίπου 3500. Επαναλαμβάνω την ίδια διαδικασία, τέρμα γκάζι δηλαδή, η πίεση από "αρνητική" εκτοξεύεται άμεσα στο 0,8bar, μένει εκεί για 2-3" και μετά σταθεροποιείται στα 0.6bar.

3. Το ίδιο "πείραμα" με τα ίδια Km με 4η και στροφές περίπου στις 4200-4500. Τέρμα γκάζι και η πίεση ανεβαίνει άμεσα πάλι αλλά αυτή τη φορά μέχρι τα 0,6bar και σταθεροποιείται εκεί μέχρι τον κόφτη.

4. Γενικά, με στροφές λιγότερες από 2500, η πίεση δεν ανέβαινε εύκολα, ούτε έκανε overboost, έφτανε δηλαδή το πολύ μέχρι τα 0.6bar.

Να σημειωθεί ότι:

Α. Το πείραμα αυτό έγινε 2 φορές, μία προς Ελευσίνα (κατηφορικός δρόμος) και μία προς Αθηνών-Λαμίας (ανηφορικός δρόμος) με διαφορά μισής ώρας (λόγω απόστασης)

Β. Αυτά που αναφέρω παραπάνω έγιναν στο κατηφορικό κομμάτι. Τα ίδια έγιναν και στο ανηφορικό κομμάτι με τη διαφορά ότι η πίεση στην περίπτωση αυτή ανέβαινε ελαφρά πιο αργά σε σχέση με την κατηφόρα.

Γ. Η διαφορά ήταν στην ανηφόρα όταν επαναλήφθηκε το πείραμα "1". Εκεί ανέβασε πίεση μέχρι 0.8, αλλά αργότερα από ότι στην κατηφόρα. Το ίδιο ισχύει και για το "2".

Προσπάθησα να μην γράψω προσωπικά συμπεράσματα, αλλά να παραθέσω τα στοιχεία ώς έχουν. ΝΑ πω εδώ πως σε κάθε "μέτρηση" σταματούσα στη Λ.Ε.Α. για 2" και έγραφα τις παρατηρήσεις που είχα. (Αφού δεν με μάζεψαν στην Α. Οδό καλά ήταν :lol: )[/u]

mysmart.gr
22-06-2004, 13:30
DUMP VALVE ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΧΡΗΣΗ ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΤΑ ΚΕΝΑ ΤΗΣ WASTE GATE,ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΠΙΕΣΗ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΑΓΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ,ΑΡΑ ΚΑΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ,ΤΟ ΣΜΑΡΤ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ OVERBOOST 0,8 TO PASSION KAI 1 TO PULSE,ΨΗΛΑ ΔΕΝ ΑΔΕΙΑΖΕΙ Η ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΑΛΛΑ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΛΟΓΩ ΚΑΥΣΙΜΟΥ,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΟΦΤΗ ΜΕ 1,4 ΣΤΑΘΕΡΟ,ΘΕΛΕΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΗ ΣΚΑΣΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΚΑΙ ΔΙΠΛΟΥ ΕΜΒΟΛΟΥ ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΕΙΔΑΛΛΩΣ ΔΩΡΟ ΑΔΩΡΟ

Nemo
23-06-2004, 21:15
[b]ChridO τελικά εσύ πιστεύεις οτι σε ένα pulse μαμα πρέπει να βάλω ή οχι σχάστρα? είναι το 700αρι!!!! :?: :?:

mysmart.gr
25-06-2004, 15:30
ΟΛΑ ΤΑ 700ΑΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΛΟΓΑ,ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ.Η ΣΚΑΣΤΡΑ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΑΛΛΟΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ,ΠΑΝΤΩΣ ΒΟΗΘΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΧΛΜ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ,ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΦΤΥΝΕΙ ΛΑΔΙΑ...

AirBorN
13-04-2005, 23:22
Χμμ αν και σε κάποια φάση.. η συζήτηση βγήκε λίγο εκτός, πήρα κάποιες πληροφορίες απ'όλους σας με σαφήνεια.
αύριο ειναι να πάω να βάλω την forge με σωληνώσεις samco και μαλακό ελατήριο στο 700αρι pulse μου.Με ανησυχεί το γεγονός που ανέφεραν κάπιοι για την εμφάνιση στα λαδάκια που προκαλεί η σκάστρα.Υπ'όψην έχω 21000km και δεν μου καίει ούτε σταγόνα απ'όσο έχω ελέγξει ως τώρα.(το smarti είναι μαμά σε όλα).
Ανέφερα την μάρκα, γιατί πιστεύω πως ειναι η μία απ τις optimum στην αγορά για smart.
Κάποια συμβουλή/διευκρίνηση πάνω σε όλα αυτα?

thanx Nikos