PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΔΟΚΙΜΗ ΤΕΛΕΤΗΣ ΕΝΑΡΞΗΣ ΟΛ. ΑΓΩΝΩΝ 2004

gavanos
11-08-2004, 10:52
Καταρχήν δεν θα αναφερθώ σε λεπτομέρειες από τα γεγονότα της τελετής, γιατί μπορεί να υπάρχει κάποιος που θα είναι μέσα την Παρασκευή.

Χτες λοιπόν ήμουν στο ΟΑΚΑ για την τελετή έναρξης. Στην άφιξη, αν και ο έλεγχος ήταν χρονοβόρος (ουρές κλπ), το πέρασμα μέσα στον χώρο γύρω από το γήπεδο ήταν εντυπωσιακό. Καμία σχέση από αυτά που θυμόμαστε από διάφορους ποδοσφαιρικούς ή μπασκετικούς αγώνες. Βέβαια το μάτι του έμπειρου και κλασσικά γκρινιάρη Έλληνα παρατήρησε διάφορες προχειρότητες, (όπως πανώ "ΑΘΗΝΑ 2004" που κάλυπταν παρατημένα και χαλασμένα/σπασμένα κλιματιστικά πίσω τους κλπ), τις οποίες όμως ο ξένος δεν θα παρατηρήσει, λόγω κυρίως εντυπωσιασμού του από τα υπόλοιπα. Σε διάφορα σημεία υπήρχαν πολλές καντίνες στη σειρά, οι οποίες είχαν νερά, cocacola (& light :D ), Ice Tea, Heineken, και απο φαγώσιμα HotDog (δεν έλεγε τίποτα), chips, κάποια sandwiches, κάποια γιαούρτια και παγωτά. Οι τιμές ήταν αρκετά normal (0,5€ το νερό, 1,0€ η cocacola των 0.5lt κλπ). Επίσης υπήρχαν και McDonalds.

Επίσης υπήρχαν αρκετά πυκνά εθελοντές με τηλεβόες που ενημέρωναν το κοινό στα αγγλικα, γαλλικά και ελληνικά πως να πάει στο γήπεδο ανάλογα με τις θύρες. Αν και εκει υπήρχε πρόβλημα, καθώς για τη θύρα 24 που ήμουν εγώ όπως και για τις παραπλήσιες σε οδηγούσαν έτσι ώστε να κάνεις τα 3/4 του γηπέδου!

Μπαίνοντας στο γήπεδο στις 8:30, τα πράγματα είναι εντυπωσιακά. Εδώ όπως είπα δεν θα αναφερθώ σε λεπτομέρειες, το μόνο που θα αναφέρω ότι ήταν εξεραιτικά βαρετό (κράτησε περίπου 45' με 1 ώρα) ήταν η παρέλαση με τις σημαίες. Τα υπόλοιπα ήταν καλά, κάποια καλύτερα και κάποια κάπως χειρότερα. 2 μεγάλες οθόνες στα "πέταλα", έδειχναν ότι υποτίθεται θα δείχνει και η TV...

Βγαίνοντας από το γήπεδο κανονικά όταν τελείωσε η τελετή, έγινε ο χαμός! Κόσμος να στριμώχνεται, οι διάδρομοι που είχαν έξω από τις θύρες ήταν σε κάποια σημεία στενοί, με αποτέλεσμα πολλοί να κόβουν δρόμο παραμερίζοντας τα δεντρα...

Φτάνοντας επιτέλους κοντά στον σταθμό του ηλεκτρικού "ειρήνη" κολλήσαμε, ενώ οι εθελοντές να μας λένε από τους τηλεβόες να μειώσουμε το ρυθμό που περπατάμε (!) γιατί έχει κολλήσει ο κόσμος στο σταθμό. Και βέβαια αυτό και στις 3 γλώσσες. Επειδή όμως αυτό πήρε αρκετή ώρα, δεν έλειψε ο εκνευρισμός. Οι εθελοντές να λένε "μην πηδάτε τους φράχτες" :lol: Και βέβαια μέσα στο τρένο, όταν αυτό ερχόνταν (η αλήθεια είναι ότι κάθε 3' ερχόταν συρμός) γινόταν ο χαμός. Τόσο μέσα όσο και έξω από το συρμό. Ευτυχώς που κατέβηκα σχετικά νωρίς, γιατί λυπάμαι αυτούς που πήγαιναν προς πειραιά.

Ίσως σκεφτεί κανείς ότι έπρεπε να καθήσει κανείς στο γήπεδο να περιμένει να φύγει ο πολύς κόσμος, για να φύγει με την άνεσή του. Σύμφωνοι, αλλά όταν είσαι εκεί από τις 3,5 ώρες (και χωρίς κινητό έ???) δεν μπορείς να κάτσεις άλλο.

Σε γενικές γραμμές όμως η ίδια η τελετή είναι αρκετά έως πολύ εντυπωσιακή. Εύχομαι να είναι και το ίδιο στην επίσημη τελετή έναρξης την Παρασκευή, χωρίς παρατράγουδα.

onyx
11-08-2004, 11:40
Το να σε βάζουν να πας το γύρο είναι λογικό αν και όχι ευχάριστο. Καλύτερα όμως να περπατάνε όλοι προς την ίδια κατεύθυνση κι ας κάνουν λίγα μέτρα παραπάνω. Αντίθετα αν οι μισοί πηγαίνουν δεξιόστροφα και οι μισοί αριστερόστροφα η ταχύτητά τους θα είναι μειωμένη μια και θα πρέπει συνέχεια να αποφεύγουν μετωπικές συγκρούσεις κλπ που συνεπάγεται εκνευρισμό και καθυστερήσεις και γενικά αναταραχή.
Χωρίς κινητό? Είναι από τα απαγορευμένα είδη? Είμαστε τόσο μαθημένοι να το έχουμε μαζί μας που θα μας λείπει! Βέβαια κινδυνεύεις και να στο κλέψουν μέσα στην πολυκοσμία....

gavanos
11-08-2004, 12:24
Μπορούσαν να χωρίσουν στα δύο τις θύρες ακριβώς στη μέση, έτσι ώστε να να κάνουν όλοι το πολύ το 1/2 του κύκλου.

Τα κινητά και οι φωτογραφικές μηχανές απαγορεύονταν, για να μη διαρεύσει (και καλά) κανένα από τα μυστικά της τελετής έναρξης πριν την επίσημη τελετή...Τώρα για τις 13 του μήνα δεν ξέρω τι θα ισχύσει από απαγορεύσεις...

onyx
11-08-2004, 18:30
Μπορούσαν να χωρίσουν στα δύο τις θύρες ακριβώς στη μέση, έτσι ώστε να να κάνουν όλοι το πολύ το 1/2 του κύκλου...Αυτό θα μπορούσε να ισχύσει μόνο αν όλοι πλησίαζαν από ένα και μοναδικό σημείο. Αν δηλαδή όλοι έρχονταν από το μετρό κάτι γίνεται. Αυτό όμως είναι απίθανο και δύσκολο να προβλεφτεί και έτσι κι αλλιώς προσπαθείς να το αποφύγεις για να μην έχεις συνωστισμό... Αν δεν έρχονται όλοι από το ίδιο μέρος δεν δουλεύει ενώ το σύστημα μίας φοράς δέχεται είσοδο και έξοδο ατόμων από οσεσδήποτε και οποιεσδήποτε εισόδους/εξόδους και είναι όντως idiotproof.... δεν ξέρω όμως αν είναι και greekproof.... :twisted:

smartspiros
11-08-2004, 18:51
Τα κινητά και οι φωτογραφικές μηχανές απαγορεύονταν, για να μη διαρεύσει (και καλά) κανένα από τα μυστικά της τελετής έναρξης πριν την επίσημη τελετή...Τώρα για τις 13 του μήνα δεν ξέρω τι θα ισχύσει από απαγορεύσεις...
Και τα κινητα και οι μηχανες επιτρεπονται κανονικα στην τελετη εναρξης.
Δεν τα αφησαν εχθες λογω ...απορρητου :D :D :D

gavanos
12-08-2004, 00:41
Σπύρο εσένα πώς σου φάνηκε? :roll:

Stratos
12-08-2004, 06:32
Λευτέρη, μην πεις παραπάνω γιατί έχω εισιτήρια για αύριο.Θα πάρω μαζί μου φωτογραφική και θα τις κρεμάσω μετά.

dianic
12-08-2004, 11:22
θα ειμαι gate 15 Οποιος παει αυριο, τηλ στο κινητο για hotdog κατα την διαρκεια της βαρετής παρέλασης...

smartGirl
12-08-2004, 11:41
wraia!!!
smartosinantisi stin enarxi!!!
posoi tha eimaste???

Stratos
12-08-2004, 15:29
Εμείς είμαστε Gate 26, Row 6, θέσεις 31-32

smartspiros
12-08-2004, 18:04
Σπύρο εσένα πώς σου φάνηκε? :roll:
Επιτελους μια εναρξη που δεν προσπαθει να αντιγραψει το .....χολιγουντ!!!!!!
Ειναι 100% ελληνικη ιστορια και ειναι πανεμορφη
Ενα μεγαλο μπραβο σε ολους ...και μια παρακληση για τους θεατες που θα παρακολουθησουν την εναρξη
Ακολουθειστε τις οδηγιες που θα σας δοθουν για το πως να χρησιμοποιησετε τον φακο τα καμπανακια και το χειροκροτημα σας .Καντε την εναρξη να μεινει για παντα στο μυαλο και στην καρδια ολου του κοσμου.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ !!!!!!

Stratos
12-08-2004, 19:57
Έχω και για τον τελικό 200 μ. ανδρών.

Stratos
13-08-2004, 07:48
Last year, Kenteris and Thanou missed an out-of-competition drug test -- they were in Qatar after informing anti-doping officials they would be training on the Greek island of Crete.

Neither has tested positive for drugs.

Kenteris was one of the biggest surprises of the 2000 Sydney Games, winning the 200 to become the first Greek man to win an Olympic medal in a running event since 1896. Thanou was the 100 silver medalist in Sydney.

Kenteris, who also won the world title in 2001, has competed in few international events since his Olympic victory. He dropped out of the 2003 world championships, citing a lingering thigh injury.

His rare appearances have frustrated fans and the Greek track federation, and led to rumors that he's trying to avoid drug tests.

Το παραπάνω απόσπασμα είναι από το CNN. Kαλά ξεκινήσαμε...Δυστυχώς τα ξένα μέσα βουίζουν ότι ο Κεντέρης ντοπάρεται για πάνω από ένα χρόνο, από την υπόθεση με το Κατάρ. Το Κατάρ από μόνο του σαν προορισμός δεν έχει κανένα πρόβλημα, εκτός αν είσαι εκεί την περίοδο που είναι το αρχηγείο των αμερικανών που την ίδια ώρα βομβαρδίζουν το Ιράκ...και ταυτόχρονα σε ψάχνει η WADA για έλεγχο στην Ελλάδα...
Εύχομαι τα παιδιά να είναι καθαρά και να μας ξανακάνουν υπερήφανους αλλά έχει μαζευτεί πολύς "καπνός"...Να δω τι θα κάνω τα εισιτήρια για τον τελικό των 200 που έχω αν δεν τρέξει ο Κεντέρης...

jig
14-08-2004, 23:09
θα ειμαι gate 15 Οποιος παει αυριο, τηλ στο κινητο για hotdog κατα την διαρκεια της βαρετής παρέλασης...

A βρε Νικόλα κρίμα γιατί θα γνωριζόμασταν!!! Ημουν στην θύρα 15, διάδρομο115, σειρά 4 θέση 87! Ήμασταν κοντά?
Αny way παιδιά ήταν Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Α!!!!!!!!!!!
Ραντεβού τον Σεπτέμβριο!!!!!!!!!!!!!!! :) :D :lol: :wink: 8)

dianic
16-08-2004, 13:39
Εγω σειρα 32, θεση 105.
Απιστευτα!!!
Και το καμπανάκι κοσμεί το κλειδί του smart. Προς το παρων το παω, αν στις λακούβες κανει πολύ θόρυβο ομως θα παει για ΣΟΥΤ ΒΟΛΕ!
:lol: :lol: