PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Κροτάλισμα!

sensitivekiller
29-08-2004, 15:01
Όταν ξεκινά το αμάξι μετά από δευτερόλεπτα (2-3) αισθάνομαι ένα κροτάλισμα στον χώρο κάτω από τα πόδι (του οδηγού). Δεν ξέρω τι είναι και με ανησυχεί! Πριν πάρω τον αντιπρόσωπο στο τηλέφωνο, μπορεί κανείς να βοηθήσει? Το smartακι είναι καινούριο, 500 Km σχεδόν.
α! και κατι ακόμα, μερικές φορές η θερμοκρασία αυξάνετε κατά ένα κυκλάκι (ή έλειψη αν θέλετε). Είναι κι αυτό ανησυχητικό? (στο παρκάρισμα ή σε στροφιλικια με σειριακό κιβώτιο πάντα)
Άντε και κάτι ακόμα… πότε «ανάβει» το turbo σε ποιες στροφές? Το βιβλίο δεν αναφέρει τίποτα.

ttasos
29-08-2004, 18:17
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΟΤΑΛΙΣΜΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΟ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ TTASOS ΚΑΙ Ο LGEOR ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ!!!

ΤΟ ΣΜΑΡΤΑΚΙ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΗ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΑΠ'ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΠΙΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΠΑΦΗ ΤΟΥ ΠΟΔΙΟΥ ΣΟΥ ΣΤΟ ΠΕΝΤΑΛ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ!!!

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΔΙΑΒΑΣΕ ΛΙΓΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΠΟΣΤ ΣΧΕΤΙΚΑ!!!!

gkblue
30-08-2004, 01:14
ΕΓΩ ΝΟΙΩΘΩ ΝΑ ΤΡΕΜΟΠΑΙΖΕΙ ΓΙΑ 1-2 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΜΟΛΙΣ ΠΑΤΗΣΩ ΓΚΑΖΙ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ...ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ 600ΑΡΙ ΜΟΥ...ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΤΑΣΟ?

sensitivekiller
30-08-2004, 04:07
Το κροταλισμα αυτό είναι σαν να τραβιέται κάτι κάτω από τα ποδιά μου μερικά δευτερόλεπτα αφού ξεκινήσω μια πορεία. Λες και είναι ένα κλαδί κάτω από το αμάξι.
Στην αρχή νόμιζα ότι είναι το ABS που ενεργοποιείται… αλλά μάλλον κάνω λάθος. Σαν να τραβιέται ένας λεβγιες… κάτι τέτοιο.

gavanos
30-08-2004, 09:58
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ένα κροτάλισμα που γίνεται ακόμα και εάν δεν έχεις ξεκινήσει να κινείσαι. Απλά βάζεις μπρος τον κινητήρα και ακούς αυτό τον ήχο για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά σταματάει. Είχα ρωτήσει για αυτό, και δεν θυμάμαι τι μου είχαν πει. Αλλά δεν είναι τίποτα. Στο δικό μου το έκανε πολές φορές (όχι συνέχεια) αλλά δεν έγινε τίποτα. Πρέπει να έχει να κάνει με κάποια υγρά. Σημειωτέον ότι το έκανε 1-2 φορές και στο καινούριο.

dianic
30-08-2004, 10:28
Και εμενα το εκανε το προηγούμενο μαυράκι μου. Νομιζω οτι δεν εχει σχεση με τα δευτερόλεπτα, αλλα μολις ξεκινήσεις, και συμφωνα με την ταχυτητα, πχ αν περάσεις τα 5 χλμ/ωρα.
Οσο για την θερμοκρασία, η τεταρτη βουλα ειναι φυσιολογική, δεν συμαινει τίποτα. Νομιζω ειναι οι 100 βαθμοι η κατι τετοιο, και το βεντιλατερ ενεργοποιήται λίγο παραπάνω (103-4) ετσι ξαναπέφτει στις 3 βουλες. Αυτο που μου εκανε εντύπωση είναι οτι την 4η βουλα την βλέπεις παντου, ακομη και οταν ταξιδευεις, ιδιως με γκαζια, ενω την βλεπεις πιο σπανια οταν δουλευει το a/c γιατι ο ενας ανεμιστήρας που δουλευει βοηθαει.
Ολα φυσιλογικά μου φαινονται που λες.

gavanos
30-08-2004, 10:51
Για το θέμα της θερμοκρασίας, ΕΔΩ (http://www.smartmania.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=730&postdays=0&postorder=asc&start=0)

sensitivekiller
30-08-2004, 11:54
Σωστά, με δυο ευτραφή, άτομα την αφεντιά μου (103 κιλά) και συνάδελφο επίσης καμία εκατοστάρια κιλά, με αναμμένο το a/c στην 1η σκάλα και με γαζάκι γύρω στις 3800-4000 στροφές δεν παρουσιάσθηκε τίποτε το στην θερμοκρασία. Μόλις βρέθηκα μόνος και άρχισα την αναζητεί χώρου στάθμευσης στο Παγκράτι τσούπα και το τέταρτο κουκλάκι!
Τελικά το smart είναι αμαξάκι με ιδιαιτερότητες και χαρακτήρα. Έχει πώς να το κάνουμε τα χούγια του!

sensitivekiller
30-08-2004, 11:57
Ειλικρινά σκάω από την χαρά που βρίσκομαι στο club. Όλοι έχετε την διάθεση να βοηθήσετε. Ευχαριστώ.

dianic
30-08-2004, 14:19
Ναι αμε!! Μονο φευγοντας, μην τρομάξεις με τον λογαριασμό!! :lol: :lol: Αμ τι νόμισες? ΤΣΑΜΠΑ ΕΙΝΑΙ?? :lol: :lol: :lol:

Αστειευομαι φυσικά!!

sensitivekiller
30-08-2004, 14:56
…Πήρα τους ανθρώπους στην Γλυφάδα για τους κραδασμούς, μου είπαν ότι είναι ουσιαστικά ένας μοχλός που έχει σχέση με τα φρένα και είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό το «φαινόμενο».
Πήρα να ρωτήσω κάποιον τεχνικό όσο αφορά την ηχητική εγκατάσταση, το ραδιο-cd που έχω δεν είναι της «μαμάς». Το εγκατέστησα μόνος μου ,δεν ήταν τίποτα το φοβερό, δυο-τρία φισάκια που και να προσπαθήσεις να τα βάλεις λανθασμένα δεν θα το πετύχαινες, αλλά υπερθερμαίνεται η συσκευή μέσα στα 10-15 πρώτα λεπτά της λειτουργίας του. Το πήγα στην Panasonic για έλεγχο, αυτή με την σειρά της μου είπε μήπως έχει γίνει κάποια πατάτα στην εγκατάσταση των ηχείων!
Αντε να δούμε ακόμη τι θα μου βγάλει ακόμη του smartακι μου… πάντως δεν το αλλάζω!
είμαι κολλημένος?

dianic
30-08-2004, 15:34
Δεν βγαζει νοημα να εχεις βαλει λαθος τα ηχεια, αν ειναι ενα στο δεξι καναλι και ενα στο αριστερο. η μοναδική περίπτωση να ζεσταθει ενισχυτης ειναι να βαλεις τα 2 ηχεια σε ενα καναλι παράλληλα (η σε σειρα δεν θυμαμαι) ρίχνοντας το impendance του ενισχυτη απο 4 ohm σε 2. Αλλιως η ανάποδα να βαλεις (φαση +/-) το ενα ηχειο και σωστα το αλλο, δεν εχεις προβλημα ζεστης απλα παίζει ΧΑΛΙΑ. Αν και τα δυο ειναι ανάποδα, δεν εχεις θεμα... Προσοχή λοιπόν, κατι δεν παει καλα. Αν δουλευει το balance δεξια αριστερα τοτε φταιει κατι αλλο...

sensitivekiller
30-08-2004, 15:58
Δεν έχω αλλάξει την εγκατάσταση ούτε τα μεγαφωνάκια της «μαμάς» απλά πρόσθεσα το radio-cd!
Ποσά watt είναι τα μεγαφωνάκια;
Το Panasonic βγάζει 4Χ45. Μήπως φταίει ότι είναι μόνο δύο τα μεγαφωνάκια?
Όσο για την συσκευή δουλεύει κανονικά αλλά ζεματάει! Μέχρι και το πανελ είναι ζεστό!

atsirik
30-08-2004, 16:24
Δεν έχω αλλάξει την εγκατάσταση ούτε τα μεγαφωνάκια της «μαμάς» απλά πρόσθεσα το radio-cd!
Ποσά watt είναι τα μεγαφωνάκια;
Το Panasonic βγάζει 4Χ45. Μήπως φταίει ότι είναι μόνο δύο τα μεγαφωνάκια?
Όσο για την συσκευή δουλεύει κανονικά αλλά ζεματάει! Μέχρι και το πανελ είναι ζεστό!

Το γεγονός ότι ζεσταίνεται, δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα! Και το δικό μου Sony ζεσταίνεται αρκετά (η οθόνη του, ειδικά τις ζεστές μέρες στο χέρι είναι ΠΟΛΥ ζεστή :D ), χωρίς όμως αυτό να αποτελεί πρόβλημα. Ορισμένα ηλεκτρονικά εξαρτήματα δουλεύουν στους 70οC, με συνέπεια για το χέρι μας να "ζεματάνε". Καλά κάνεις και το ψάχνεις, όμως μη φοβάσαι ότι ντε και καλά είναι πρόβλημα...

Nemo
03-09-2004, 00:08
ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΟΤΑΛΙΣΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ SMART ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ!!!!

gkblue
06-09-2004, 11:48
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ένα κροτάλισμα που γίνεται ακόμα και εάν δεν έχεις ξεκινήσει να κινείσαι. Απλά βάζεις μπρος τον κινητήρα και ακούς αυτό τον ήχο για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά σταματάει. Είχα ρωτήσει για αυτό, και δεν θυμάμαι τι μου είχαν πει. Αλλά δεν είναι τίποτα. Στο δικό μου το έκανε πολές φορές (όχι συνέχεια) αλλά δεν έγινε τίποτα. Πρέπει να έχει να κάνει με κάποια υγρά. Σημειωτέον ότι το έκανε 1-2 φορές και στο καινούριο.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΛΕΥΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ,ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ.ΑΠΛΑ ΣΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ (FACELIFT) KANEI ENAN ΘΟΡΥΒΟ - ΤΡΙΞΙΜΟ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ .ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ.ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΥΖΥΤΟΥΣΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΕ..ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ,ΠΑΛΙ ΚΑΛ. BTW ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ?

gavanos
06-09-2004, 14:51
Όχι...Κανένα κροτάλισμα μέχρι στιγμής... :roll: