PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ CLUB

Lgeor
01-10-2004, 09:30
ΜΙΑ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΤΟΥ GTC ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΘΕΙ
ΤΙ ΛΕΤΕ????

Με αφορμή τα τελευταία γεγονότα στο πέταλο του Μαλιακού , πιστεύουμε ότι είναι καιρός να δείξουμε σε όλους ότι τα club των αυτοκινήτων δεν ασχολούνται μόνο με αγώνες και εκδρομές αλλά έχουν και κοινωνικό πρόσωπο. Πλέον είναι η στιγμή να κάνουμε γνωστό στο κοινό ότι δεν θα ανεχτούμε άλλο την αιματοχυσία στην άσφαλτο. Γι’ αυτό το λόγο προτείνουμε την Κυριακή 10-10-2004 , να μαζέψουμε όσα περισσότερα μέλη μπορούμε ,στα διόδια Ελευσίνας και Μαλακάσας και να μοιράσουμε το επισυναπτόμενο φυλλάδιο στους διερχόμενους οδηγούς .

Επίσης όσα club είναι εκτός Αττικής , θα μπορέσουν να κάνουν την ίδια κίνηση στα κοντινότερα προς αυτά διόδια συμμετέχοντας έτσι στον αγώνα.

Για το GTC
Σβορώνος Γιώργος

IGNITION
01-10-2004, 09:49
Εγώ είμαι μέσα. :)

01-10-2004, 10:38
παρα πολυ καλη ιδεα!!!!!!

μπραβο!!!και εγω μεσα!!!

Anastasis
01-10-2004, 11:39
pisteuw oti einai polu kalh idea!!!!

to kako einai oti egw tha eimai ektos elladas kai de tha mporesw na erthw

gavanos
01-10-2004, 11:52
Μέσα!

Lgeor
01-10-2004, 12:57
ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΕΝΑ POST ΣΤΟ GTC.GR ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, ΜΕ ΑΦΥΠΝΙΣΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ

Το τραγικό δυστύχημα στο, γνωστό σε όλους πλέον, πέταλο του Μαλιακού είχε σαν αποτέλεσμα να ξυπνήσει τις μνήμες του ατυχήματος των Τεμπών και όλων των άλλων μαζικών θανατηφόρων ατυχημάτων. Η συνήθης σκύλευση των τηλεοπτικών καναλιών , τα γνωστά ‘ΘΑ’ των πολιτικών , οι αμέτρητες αναλύσεις του ποιος ευθύνεται και οι ‘μαιντανίστικες’ δηλώσεις ασχέτων (αλλά με γνώσεις επί παντός επιστητού ) επανήλθαν στην επιφάνεια. Μαζί τους επανήλθε και ο πόνος όλων αυτών που έχουν χάσει κατά καιρούς , γνωστούς , φίλους , συγγενείς σε διάφορα τροχαία . Και που είναι και οι μόνοι που δικαιούνται να ομιλούν και να φωνάζουν.

Υπάρχουν όμως και κάποιοι άλλοι που πρέπει να φωνάζουν. Και αυτοί δεν είναι άλλοι από τους οδηγούς . Ναι , οι οδηγοί . Δηλαδή ΕΜΕΙΣ. Εμείς που κυκλοφορούμε κάθε μέρα με τα αυτοκίνητά μας , που πηγαίνουμε εκδρομές , που πηγαίνουμε τα παιδιά στο σχολείο, που χαιρόμαστε την οδήγηση , που έχουμε φτύσει αίμα για να το αποκτήσουμε , που πληρώνουμε διόδια , τέλη , ασφάλειες , συντήρηση για μια ζωή . ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΟΜΑΣΤΕ στους δρόμους που χρυσοπληρώνουμε....

Η σκέψη είναι απλή .

Μέχρι τα τελευταία 2-3 χρόνια οι οδηγοί δεν είχαν κανένα τρόπο επικοινωνίας μεταξύ τους . Υπήρχαν κάποιες λέσχες διάσπαρτες που δεν είχαν τρόπο ούτε να συνεργαστούν και πόσο μάλλον να οργανωθούν για να πιέσουν. Αυτό πλέον έχει αλλάξει. Η χρήση του internet , επέτρεψε σε πολλούς οδηγούς και λάτρεις της οδήγησης να δημιουργήσουν αρκετά club και να συσπειρώσουν γύρω τους νέα παιδιά (και ίσως και πιο μεγάλα παιδιά) που ενδιαφέρονται και αγαπούν την αυτοκίνηση. Με ένα απλό ψάξιμο στο διαδίκτυο βρίσκουμε πλέον δεκάδες ελληνικά site που αφορούν τα αυτοκίνητα . Πολλά μελή πολλών clubs επισκέπτονται καθημερινά τα sites διαβάζοντας , ψάχνοντας , ρωτώντας για χίλια δύο πράγματα . Παρατηρούμε λοιπόν ότι υπάρχουν 2 κοινές βάσεις όλων μας :

Αγάπη για την αυτοκίνηση
Δυνατότητα επικοινωνίας

Βλέπουμε και διαβάζουμε λοιπόν τα διάφορα ευτράπελα , παράδοξα , επικίνδυνα που συμβαίνουν στους δρόμους μας και φυσικά σε ΟΛΑ τα forum διαβάζουμε παράπονα των οδηγών . Παράπονα για το οδόστρωμα , παράπονα για το φωτισμό , παράπονα για τα φορτηγά , παράπονα για την τροχαία , παράπονα παράπονα παράπονα . Και όλοι συμφωνούμε ότι κάτι πρέπει να γίνει . Και γινόμαστε και εμείς ένα είδος δικαστών , που δικάζουν και καταδικάζουν τα πάντα, αλλά ποτέ μα ποτέ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.

Γιατί άραγε ?

Μήπως ο τρόπος ζωής μας επιβάλει να κρατάμε πάντα το κεφάλι κάτω ? Μήπως βαριόμαστε να ασχοληθούμε πιπιλίζοντας πάντα την καραμέλα ‘και να κάνουμε κάτι μήπως θα αλλάξει τίποτα? ’ Μήπως μας βολεύει η κατάσταση γιατί έχουμε γαλουχηθεί έτσι και δεν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι ? Μήπως το Greece – Greek – Γραικός = ραγιάς, μας αξίζει αντί για το Ελλάς ?

Είναι κρίμα να συζητάς με νέους ανθρώπους για το τι μπορούμε να κάνουμε σαν clubs για να αλλάξουμε τα πράγματα και να σε ρωτάνε αν είσαι κομμουνιστής και θέλεις επαναστάσεις ! Ουχί κύριοι , κομμουνιστής δεν είμαι , Ιδεαλιστής είμαι. Θέλω να παλαίψω για τις ιδέες μου , θέλω να προσπαθήσω , να τρέξω , να απογοητευτώ , να αποτύχω . Αλλά να ξέρω ότι το πάλεψα . Να ξέρω ότι προσπάθησα με κάθε τρόπο να διορθώσω τα πράγματα . Όσο μου επιτρέπουν οι δυνάμεις μου και λίγο παραπάνω.
Αυτή η νέα εποχή μας δίνει τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα. Απίστευτος όγκος πληροφοριών και ελεύθερη και αδιάκοπη επικοινωνία . Εγώ σαν Γιώργος μόνος μου δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα . Το GTC και το κάθε club μόνο του μπορεί να κάνει λίγα παραπάνω απ’ότι μπορεί να κάνει ένας Γιώργος . Όλα τα clubs ενωμένα μπορούμε να κάνουμε πολλά . ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

Αν καταφέρουμε να δείξουμε κοινό πρόσωπο , με κοινούς στόχους και κοινή πολιτική , τότε μπορούμε να ασκήσουμε πίεση . Δεν θέλουμε να βγάλουμε χρήματα κύριοι , ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΟΤΩΝΩΜΑΣΤΕ θέλουμε. Δεν ζητάμε τρελά πράγματα , ζητάμε τα αυτονόητα.

Ας ολοκληρωθούν επιτέλους τα έργα στην Εθνική οδό Αθηνών – Θεσσαλονίκης . Νισάφι πια.

Ας τοποθετηθούν διαχωριστικά σε όλο το Εθνικό Οδικό δίκτυο

Ας μάθουν κάποτε οι υπεύθυνοι πως να φτιάχνουν το οδόστρωμα στις στροφές έτσι ώστε να έχει σωστή κλίση

Ας μάθουν κάποτε οι υπεύθυνοι πως να ‘βουλώνουν’ μια τρύπα χωρίς μετά να σπας το αυτοκίνητο

Ας μάθουν κάποτε οι υπεύθυνοι πως όταν αλλάζουμε διαγράμμιση στο δρόμο , σβήνουμε την παλιά και δεν αφήνουμε τον οδηγό να παίζει κορώνα-γράμματα

Ας τιμωρηθεί επιτέλους κάποιος υπεύθυνος που παρέδωσε δρόμο στον οποίο άρχισαν τα μπαλώματα σε 10 μέρες .

Ας λογικευτούν τα όρια ταχύτητας που έχουν παραμείνει στην δεκαετία του 50

Ας σταματήσει η τροχαία να ελέγχει τους οδηγούς στις όποιες ευθείες υπάρχουν και να τους γράφουν για 5 -10 χιλιόμετρα υπέρβαση και ας ξεκινήσουν να κάνουν ελέγχους στα επικίνδυνα σημεία

Ας σταματήσει επιτέλους το φακελάκι στα ΚΤΕΟ. Όλοι το ξέρουν και όλοι κωφεύουν

Ας σταματήσει επιτέλους το φακελάκι στα διπλώματα. Όλοι το ξέρουν και όλοι κωφεύουν

Ας φτιάξουν επιτέλους μια ριμάδα πίστα . Το Ελληνικό περιμένει και στα λιμανάκια συνεχίζουν να σκοτώνονται . Τι περιμένουν ?

Όλοι πρέπει να καταλάβουν τα εξής :

Δεν ήμαστε υποτακτικοί , ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε .
Δεν παρακαλάμε για χάρες , για αυτά που πληρώνουμε παλεύουμε .
Δεν θέλουμε θέσεις και δημοσιότητα , να γίνουν έργα θέλουμε.
Δεν είμαστε δικαστές , δικαιοσύνη για τους νεκρούς ζητάμε
Δεν είμαστε υπερβολικοί , δρόμους ασφαλείς απαιτούμε.

Ίσως βέβαια να είναι μια ουτοπία αυτά που σκέφτομαι .Ίσως να κυνηγάω και γω ανεμόμυλους . Ίσως ποτέ να μην γίνει τίποτα , ακόμα και αν όλα γίνουν όπως τα φαντάζομαι .

Τουλάχιστον δεν αξίζει να προσπαθήσουμε ?

01-10-2004, 14:33
MΕΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ !!! ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΟΓΙΑ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΣΚΕΥΤΟ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ !!! ΟΠΩΣ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ!!!

gkblue
06-10-2004, 01:30
ΚΑΤΑ ΤΙ ΩΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΜΑΖΩΞΗ?

gavanos
06-10-2004, 10:05
Δεν ξέρω, αλλά θα μάθουμε σύντομα :) Τέλεια θα είναι. Θα έχουμε και τα καπελάκια μας όμως εεεεεε????? :wink:

Lgeor
10-10-2004, 00:09
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΡΓΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΥΡΙΑΝΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ.
Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ, ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΟΛΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΠΡΙΝ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΜΕΡΕΣ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΕΝΑ EMAIL ΑΠΟ ΤΟ GTC CLUB ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
Η ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΜΕΣΗ.
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ.
ΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΜΟΛΙΣ ΥΠΑΡΞΟΥΝ.
ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 6/10 ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΞΑΝΑΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 7/10 ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ. (ΠΡΑΓΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΗΞΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ) ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΜΕΣΩ EMAIL Η ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ.
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.
ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ SITE ΤΟΥΣ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΗ ΣΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΕΜΑ, ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ: Παρ Οκτ 08, 2004 7:06 am

Κοιτάχτε ..... μαζευτήκαμε εχτές τέσσερα άτομα και ο κούκος πέντε..... και επειδή ένα κούκος δεν φέρνει την άνοιξη , το θέμα όλο ακυρώνεται .

Δεν υπάρχει λόγος να προσπαθείς για κάτι που δεν πιστέυει κανείς οτι έχει νόημα και ουσία .

Καλά είμαστε κι'έτσι ....... καμιά εκδρομούλα , καμιά μετρησούλα και έξω απ'την πόρτα .....

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ....................

13-10-2004, 13:45
ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΑΙ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΙΣΟΥΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΙΤΑ !!!

Joe
27-10-2004, 17:49
Για να κανονισουμε κατι τετοιο θελει πολλα και υπευθυνα ατομα και ημερομηνια εφικτη. Κυριακη, η μοναδικη μη εργασιμη απο πολλους, που θα κανονισεις με τη γυναικα σου και το παιδι σου να πας μια βολτα, θα την ακυρωσεις για να στηθεις στα διοδια? Δεν νομιζω.

Για να γινει δουλεια πρεπει να κανονιστει περιπου ενα μηνα πισω για το ραντεβου και μαλιστα οχι Κυριακη. Ας γινει Δευτερα ή Τεταρτη ή Σαββατο απογευμα. Ας γινει καθημερινη βραδυ. 100 αυτοκινητα στην Ελευσινα και 100 αυτοκινητα στο Καπανδριτι.