PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΕΓΑΝΟΤΗΤΑΣ....

Lambros
08-11-2004, 09:38
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΕΧΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ROADSTER COUPE ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΕΧΩ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ.
ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΜΙCROCAR (ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΩΡΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΒΑΛΕΙ) ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΒΡΕΙ ΛΥΣΗ.
ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΠΑΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΩΙ (ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΦΗΣΕΙ ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΙΛΟΤΗ) ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΩ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΝΕΡΑ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΡΕΓΜΕΝΟ ΤΟ ΜΙΣΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΕΙΧΑΝ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ. ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ??? ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ??

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΕΜΑΙL ΤΗΣ SMART ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΠΟΥ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΟ ΕΝΑ ΕΜΑΙL Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΦΑΞ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΟ EMAIL ΤΟΥ ΛΑΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΧΕΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΔΩΣΕΙ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

airmax
08-11-2004, 10:47
smart@sellbytel.de
file lampro me ayto to e-mail exo epikoinonisei kai eixa amesi apantisi,,tous eixa steilei e-mail gia ta aparadekta rantevou tou lainopoulou kai se dyo meres me pire o dieythintis tis mercedes benz gia na pao amesa gia service....hope this help

Lambros
08-11-2004, 10:54
σε ευχαριστω πολύ θα δοκιμάσω και θα ενημερωσω τι θα γινει.

Lambros
08-11-2004, 11:46
ετσειλα αυτο στην διευθυνση που μου υπέδειξες. Ειμαι με πολλα νευρα :evil: :evil:
σε ευχαριστω και παλι

Dear sir / madam

My name is Lambros Nikolaras and I am from Greece.
I bought in June/2004 a Black with silver tridion Roadster Coupe (sport package) ( serial number : WME4523341L008999) my car has unitl now 8500 klm and got it from Lainopoulos Greece Smart Center.
The day I went to take my car was after one month delay from my cash payment!!!!! I heard excuses from the sales person in Smart center that my plates are postponed and I have to wait more.
After a call that I made again in very angry way they admited that they give my plates to another person. After this incedent they said to me that I can come and get my car in 2 days!!!!.
When I went to take my car I saw something that I will never forget. They gave me a car with all the plastics outside and inside ( left speaker cover plastic) washed up from the sun!!! The hard top rubbers also were in a very bad condition and the hard top ; one piece of it was having a small hole!!!!!!!!!!
The plastics were in a a very bad codition and the sales person named MR. STAIKOS INSIST to take the car, leave and come back some other day to fix them, and he continue and continue and continue to telling me lies that it was nothing. I got crazy we speak about a new car that I spend MONEY to get it.
I left the car to Lainopoulos and go back to them next day morning. MR. STAIKOS didnot expect me and when he saw me it was obviously in a bad situation. I saw him try to take the car and try to hide it from his superior, but I stop him and say to him wait to see the car your supervisor.
As you understand until now we speak about crazy things from a company that it called smart center to a customer like me that I bought "several" cars from mercedes benz and one smart for2 from smart laionopoulos.!!!!!! I am wondering what will you do if you were me ???
The supervisor came to see the car , he admit that the car was in a bad condition and said that if he was me he wouldnt take the car.
After that they saw me a new car and I agree to take it (roadster coupe). After one day they call and say to me that they will do a 1500 euro discount to me if I take the Black roadster with new plastics and rubbers and hard top. I agree and went and take it. This deal I made it with mrs. Grigoropoulou that she was very helpfull.
Last week my car appears new problems. These are my rear brakes did a strange noise also my hard top was very noisy and the left mirror rubber was cut off!!!
I take my car back after servicing it but again the mirror rubber didnot replace it telling me that it was made a wrong order and I must come back!!!!! All the noises were fixed though. I went my car for servicing in Smart Glyfadas to MR. SISMANIDIS HEAD OF SERVICE.
MRS. KONSTANTOPULOU from Mercedes Benz help me to have a replacement car until mine fixed cause MR. SISMANIDIS said to me that he hadnt something availiable, Strange words to customer that got through all these things dont you thing???
Yesterday here in Greece it rained a lot and the car when I went to take it from my open garage I saw inside that it was full of water especially the driver seat and the speakers cover palstics.
Now what I must do sir or madam? To go and do a prosecution to SMART GREECE LAINOPOULOS or not?? To think that they never replace my roof rubbers or door rubbers or to think that they replace them. I dont know what to think. And know that until now they didnt replace my mirror rubber!!!!! It is madness.
And you know something funny, after all these I ask MR.SISMANIDIS if I can add the comfort package to my car and I got an answer after 3 weeks!!!! it was yes but he dont know when threy will be able to add it. If you can see neither service nor sales can be done. Everything is incomplete.

PLEASE PROCEED with something that it will sutisfy me and dont foget that I bought smart roadster coupe because I think that it is a special car and I thought that I spend special time with it but until now I spend most of the time in service.

If nothing will be done by Smart my laywers will take action against Smart Center Greece.

BEST REAGRDS
LAMBROS NIKOLARAS
MOBILE NUMBER: 00306947321574
FAX NUMBER: 00302109356873

airmax
08-11-2004, 12:11
file lambro kala ekanes kai tous ta exoses giati einai m....es kai etoimazo deytero e-mail gia ton parakato logo
http://www.smartmania.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1531&highlight=

Lambros
08-11-2004, 12:16
θα το στειλω και στον λαινοπουλο ως κοινοποιηση για να το δουν και αυτοι.
το email einai auto smart@mercedes-benz-net.gr ????

airmax
08-11-2004, 12:26
perimene ligo na pareis apantisi apo tous germanous kai steile meta file!!!

Lambros
08-11-2004, 12:50
to esteila idi kai se autous tous giozides

Lambros
08-11-2004, 14:29
λοιπον με πηρε τηλέφωνο ενας ονοματι ΜΑΡΑΓΚΟΣ απο μερσεντες και αρχισε τα γλυψιματα και ολα τα συναφη και του τα εχωσα ευπρεπως .
θα κλεισουμε ραντεβου και θα μου κανει και τεστ στεγανοτητας απο οτι ειπε ,,, εγω απειλησα με μηνυση λεγοντας του εσεις τι θα κανατε στην περιπτωση μου και μου λεει το ιδιο και του απαντω ε επειδη εγω θελω να κανω και κατι παραπανω θα σας κανω μηνυση για ελλατωματικο προιον κτλ κτλ.
Οχι κυριε και οχι κυριε ηταν μετα....
Αντε να δουμε

esteban
08-11-2004, 14:55
Λάμπρο, μια χαρά τα είπες... ελπίζω να βγει κάτι από την ιστορία. :?

Lgeor
08-11-2004, 15:00
ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΩΜΟΣΥΝΗ JUST CALL ME :wink:

Lambros
08-11-2004, 15:32
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ... ΜΕ ΞΑΝΑΠΗΡΕ Ο ΜΑΡΑΓΚΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΜΑΞΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΗΣ ΜΒΑCH MERCEDES ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΥΤΟΙ. ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.

ΛΑΜΠΡΟ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ, ΕΧΕΙΣ ΠΜ.

onyx
08-11-2004, 22:22
Ακριβώς την εικόνα που περιγράφεις, νερά και το μισό κάθισμα βρεγμένο την έχω δει σε φωτογραφία σε αγγλικό site!
Να είσαι σίγουρος λοιπόν ότι δεν αποτελείς ειδική περίπτωση.... αυτό είναι και καλό (το πρόβλημα είναι γνωστό και υπάρχουν προτάσεις βελτιώσεις ίσως και λύσεις) και κακό (είναι απαράδεκτο να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα στεγανότητας σε τέτοιο αυτοκίνητο)....
Αν θυμάμαι καλά έχουν απομονωθεί τα σημεία από όπου μπαίνουν τα νερά και είχα ακούσει ότι η Smart θα βελτίωνε τα στεγανοποιητικά λαστιχάκια γύρω από τον καθρέφτη, την πόρτα και την οροφή κλπ....

Lgeor
08-11-2004, 22:29
ΤΑ ROADSTER Β' ΕΞΑΜΗΝΟ 2004 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.
ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΡΚΕΤΑ ΓΝΩΣΤΗ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ROADSTER ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΤΑ ΤΟ 2005 ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.

Lambros
09-11-2004, 14:56
Eseis nomizete oti prepei na tous enimeroso oti xreiazomai nea lastixa kai malista xronias 04 or not????

To rotao auto epeidi einai asxetoi oi tupoi ekei!!!!

VAG
09-11-2004, 15:28
OTAN TA ΛΕΩ ΕΓΩ!!! ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο!!! ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ ΤΟΣΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ 700 CC ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΥΛΑΕΙ ΧΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΚΟ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ. :evil: :evil:

ΦΙΛΕ ΛΑΜΠΡΟ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΠΑΡΑΣΤΑΘΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ, ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΑ Η ΥΠΟΠΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΜΕΡΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΕΙ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΗ ΒΛΑΒΗ (ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ, ΗΧΕΙΑ ΚΛΠ) ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΝΤΩΝ.

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!

VAG

Lambros
09-11-2004, 15:41
ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ VAG ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ...ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΩΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΣ.....ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΣΤΟΥΝ ΛΙΓΟ.

cynomad
09-11-2004, 17:37
OTAN TA ΛΕΩ ΕΓΩ!!! ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο!!! ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ ΤΟΣΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ 700 CC ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΥΛΑΕΙ ΧΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΚΟ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ. :evil: :evil:

ΦΙΛΕ ΛΑΜΠΡΟ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΠΑΡΑΣΤΑΘΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ, ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΑ Η ΥΠΟΠΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΜΕΡΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΕΙ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΗ ΒΛΑΒΗ (ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ, ΗΧΕΙΑ ΚΛΠ) ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΝΤΩΝ.

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!

VAG

Θα διαφωνήσω. Το κόστος ενός αυτοκινήτου είναι σύνολο πολλών παραγόντων και τα κυβικά του δεν είναι πλέον ο κύριος (παράγοντας). π.χ.. Mazda RX8-1300cc. Με την ίδια λογική κάποιος θα θεωρούσε απαράδεκτη την καταβολή €10000 για την αγορά του Fortwo, όταν θα μπορούσε κάλλιστα να φτάσει στα €15000 με μερικά extra τη στιγμή που το αντίστοιχο Matiz έρχεται στα μισά περίπου. Επίσης, η Ζ3 με την πρώτη βροχή γίνεται Βενετία (€40000 ).
Δεν διαφωνώ ότι η έλλειψη στεγανότητας είναι σοβαρό πρόβλημα , απλά το "απαράδεκτο" δεν είναι ο σωστός χαρακτηρισμός κάτι για το οποίο νομίζω θα συμφωνήσουν όλοι οι κάτοχοι Roadster. Τέλος, αγοράζοντας αυτοκίνητο που μόλις έχει βγεί στην αγορά είνaι αναμενόμενο ότι θα παρουσιάσει κάποια προβλήματa.

gavanos
09-11-2004, 23:52
Βαγγέλη sorry αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου. Σίγουρα οι Γερμανικές εταιρίες δεν φημίζονται για την αξιοπιστία τους όσο οι Ιαπωνικές για παράδειγμα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κακής αξιοπιστίας.

Σίγουρα διαφωνώ με τον όρο "απαράδεκτο". Προβλήματα νεότητας, όπως πολύ σωστά αναφέρει ο cynomad, είναι λογικό να υπάρχουν. Και πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για μια σχετικά νέα εταιρία και ένα ακόμα πιο νέο μοντέλο (και όχι αντικαταστάτη προηγούμενου μοντέλου). Ενδεικτικότατο παράδειγμα η Z4 που παθαίνει ακριβώς τα ίδια. Προβλήματα νεότητας είναι λοιπόν τα πλαστικά, αν "μπάζουν" νερά ή όχι. το ίδιο δεν συνέβαινε και στο for2 cabrio (τουλάχιστον σε κάποια)? ΄Το πρόβλημα έχει αντιμετωπιστεί επιτυχώς. Προσωπικά τουλάχιστον έχω βρεθεί σε 3 τρελλές καταιγίδες (εκτός από την τελευταία) και κανένα πρόβλημα. Ούτε σταγόνα.

Από εκεί και πέρα, αφού ένα πρόβλημα στεγανότητας -κατά τη γνώμη μου- δεν κάνει ένα αυτοκίνητο απαράδεκτο, τα υπόλοιπα, δηλαδή αν αξίζει τα λεφτά του ή όχι το roadster έχει να κάνει με την προσωπική κρίση του καθενός. Για άλλους αξίζει, για άλλους όχι. Όπως και πολλά άλλα αυτοκίνητα. Το ότι προσωπικά θα ήταν μια πιθανότατη επιλογή μου εάν ήθελα roadster, έχοντας σαν εναλλακτική μόνο το mx5, δεν νομίζω ότι λέει κάτι. Άλλοι θα ταχθούν για τους "Χ" λόγους υπέρ του ενός και άλλοι υπέρ του άλλου για τους "Υ" λόγους.

Να αναφερθώ τέλος στο "σε πουλάει χειρότερα και από ιταλικό". Σε τι σε πουλάει? Στην στεγανότητα? Εκεί ίσως, αλλά από ότι είπαμε αυτό δεν είναι ίδιον των ιταλικών (όχι μόνο τουλάχιστον). Απο εκεί και πέρα σε τί άλλο? Δεν έχω ακούσει κανένα μέχρι στιγμής πρόβλημα από κανέναν πέραν της στεγανότητας.

Φιλικά πάντα (εννοείται :) )

DVCam
10-11-2004, 08:58
Δεν έχεις ακούσει προβλήματα στεγανότητας στα alfa Romeo??? Να ξερες πόσα 147 και 156 έχουν μείνει από κιβώτιο γιατί στην πρώτη βροχ΄΄η έμπασε λέει νερά!!! Από που??? και μετά... ράβε ξήλωνε κινητήρα και τα σχετικά στους άσχετους μηχανικούς!!!
Ας μην κοροιδευόμαστε... το αμάξι μια χαρά αξιόπιστο είναι.Απλά σε κάθε αυτοκίνητο υπάρχει ένα σημείο ελάττωματικό η κάτι το οποίο δεν είναι 100% σωστό.
Διαβάστε προσεκτικά παράπονα αγοραστών σε περιοδικά υτοκινήτων και μετά πείτε μου αν είναι σοβαρό πρόβλημα αυτό.Γελείο θα έλεγα μιας και με μια αλλαγή ελαστικών στις πόρτες ή κάπια ρύθμιση στους αρμούς θα διορθωθεί.
Αυτό δεν είναι τίποτα μπροστά στην απαίσια και μη αναστρέψιμη εργοστασιακά οδική συμπεριφορά των γιαπωνέζων οι οποίοι δεν θα σου βγάλουν ζημιά στον κινητήρα αλλά σε όλα τα άλλα.... η των ιταλών οι οποίοι σου δίνουν το ψαράκι σε γυάλα ώστε όταν γίνει το αυτοκίνητο μπανιέρα να το έχεις έτοιμο μιας και τότε θα σταματήσοθν και οι τριγμοί και θα αντέχεις να έχεις πάρέα.
Το καλό με τα αυτοκίνητα μας είναι πως θα βγάλουν μια ζημιά το δίχρονο... της τάξης των 300 με 500 ΕΥΡΟ και αν την βγάλουν και τέλος.Πας μια φορά και τέλος.Τη στιγμή που άλλοι με 5 κ 6 χρόνια εγγύηση σε τρέχουν και χάνεις καθημερινά μεροκάματα επισκευάζοντας κατασκευαστικά λάθη τα οποία μπορεί και να μην επισκευάζονται.
Προσωπική εμπειρία με ΥΑΡΙΣ

gavanos
10-11-2004, 10:07
Έτσι είναι...
Βέβαια το Yaris είναι το λιγότερο χαρακτηριστικό παράδειγμα για μένα, γιατί έχω κι εγώ προσωπική εμπειρία, αλλά αυτά συμβαίνουν σε όλα τα αυτοκίνητα.

Ας μην ξεφύγουμε άλλο από το θέμα όμως. Θα δούμε τι θα μας πει ο Λάμπρος μετά την οποια επισκευή... :wink:

Lambros
10-11-2004, 15:05
σημερα με καλεσαν 3 φορες στο τηλεφωνο για να με ηρεμησουν και να μου ποθν οτι θα φτιαχτουν ολα και οτι εχει ερθει τεχνικος απο την Γαλλια και θα το δει το αμαξακι μου. Εγω τους ενημερωσα οτι θα το αφησω το αμαξι και στο πρωτο που θα δω θα τους κανω μηνυση εχοντας κανει πραγματογνωμοσυνη! Εκει κομπλαραν λιγακι και μου ειπαν δεν υπαρχει λογος και τετοια. Οταν ανεβω πανω θα επιφιωξω να μιλησω και με την Λαινοπουλου να της τα πω για να δω αν θα βγαλω ακρη.

DVCam
10-11-2004, 15:28
Lambro θα φτιάξει... μην στεναχωριέσαι!Ποντάρουν πολλά στους παλιούς πελάτες τους εν αναμονη νέων μοντέλων.

Lambros
10-11-2004, 15:48
να δουμε..... αν και θα ηθελα πολυ να καταφερω να βρω την Λαινοπουλου και να της μιλησω

Lambros
10-11-2004, 16:40
kai kati gia na sas APOTELEIOSO TELEIOS .... θα το παω αυριο το αμαξι και η κυρια Κωνσταντοπουλου υπευθυνη εξυπηρετησης πελατων μου ζητησε το διπλωμα μου σε τηλεφωνο που μου εκανε γιατι το for2 που θα μου δωσουν για να κινουμαι το εχουν νοικιασει απο εταιρεια ενοικιασης αυτοκινητων διοτι αυτοι δεν ειχαν τιποτα να μου δωσουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΑΥΤΟΙ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΥΠΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΗΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΡΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.

ΤΡΕΛΑ ΕΤΣΙ??? ΑΥΡΙΟ 8ΜΙΣΗ ΤΟ ΠΡΩΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ ... ΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΤΑ ΔΑΙΒΑΣΕΤΕ...

gavanos
10-11-2004, 17:58
Χωρίς να θέλω να φανώ υποστηρικτής του Λαϊνόπουλου (τους τα έχω χώσει αρκετές φορές άλλωστε), πάλι καλά να λες που θα σου δώσουν και αυτοκίνητο. Η πάγια τακτική τους είναι "δεν υπάρχει κάποιο διαθέσιμο", εκτός αν δείξεις τα δόντια σου. Χαίρομαι που το έκανες, για να λάβει ένα τέλος αυτή η ιστορία... :wink:

Lambros
11-11-2004, 12:20
ΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,,, ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΛΑΙΝΟΠΟΥΛΟ.
ΕΓΙΝΑΝ ΤΑ ΕΞΗΣ:
ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΧΩΣΑ ΤΟΥΣ ΑΠΛΕΙΛΗΣΑ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΣ ΤΟΥΣ ΤΑ ΞΑΝΑΕΙΠΑ ΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΡΙΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΤ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΕΤΟΙΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΧΙ ΣΚΟΡΠΙΟΧΩΡΙ ΟΠΩΣ ΕΣΕΙΣ. (METAJY MIA APO TA IDIA EINAI)
ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΠΕΛΥΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΜΕΣΑ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΛΥΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΑΝ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ.
ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΤΕ ΠΟΛΛΑ ΡΟΟΥΝΤΣΤΕΡ ΛΟΓΩ ΤΙΜΗΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΩΣΕΙ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ.
ΠΕΡΙΤΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΟΛΟ ΣΤΟ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΜΕ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΛΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΠΑΛΙΩΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ.

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΧΤΟΥΝ --ΣΚΛΗΡΗ ΟΡΟΦΗ , ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ, ΗΧΕΙΑ, ΚΑΘΙΣΜΑ ΟΔΗΓΟΥ K.A)

airmax
11-11-2004, 12:42
mpravo re labro ides me to xosimo ti katafernei kaneis? :)

claudio
11-11-2004, 13:21
περιττό να πώ ότι μετά από αυτή την ιστορία του Λάμπρου, και εν αναμονή του αυτοκινήτου, με έχουνε ζώσει τα φίδια...... :? :? :?

gAfaS
11-11-2004, 13:36
kai emena apo pantou stazw.....!!!!

to kerato mou... kathe fora pewnei nera apo ta tzamia apo tin orofi kai stazoun akrivws panw stous diakoptes tous ilektrikous twn parathirwn.....!!!

pairnw tharos siga siga....!!!

tha paw na tous ksexesw.....!!!!

ax xristougenna mou elate grigora... pls....!!!

claudio
11-11-2004, 13:50
τώρα .....
μου έκανες και εσύ την καρδιά περιβόλι...

DVCam
11-11-2004, 14:37
claudio ... με roadster coupe ασημι tridion με μπλέ?

gavanos
11-11-2004, 15:43
Εγώ πάλι no problem. Πάλι έφαγε καταιγίδα χτες και σήμερα, αλλά όλα καλά. Ας είναι καλά και τα παιδιά στην microcar βέβαια για τις συμβουλές περί σπρέυ σιλικόνης (κάνει και βαζελίνη πάντως... :lol: :lol: ).

claudio
11-11-2004, 17:07
ναι, φίλε dvcam όπως ακριβώς το έχω στο άβαταρ. το περιμένω από μέρα σε μέρα. άντε και να δούμε, τί μας επιφυλλάσει η μοίρα....
πάντως για καλό και για κακό , πρίν το παραλάβω, θα το πάω σε πλυντήριο να δώ άν μπάζει :evil:

DVCam
11-11-2004, 21:56
Οκ φίλε claudio... το smart σου θα πάρει μέρος σε ένα ταινιάκι αν θέλεις με άλλα smart τα οποία θα είναι όλα ασημι μπλέ.
For2
For2 Cabrio
Roadster
Roadster Coupe
For4
Ψάχνω τα αυτοκίνητα και τα 4 μοντέλα που θα πάρουν μέρος.
Όλα πρέπει αν είανι ασημί μπλέ και να μην μπαζουν νερά!!!
(για να μην βγω off topic το είπα :lol: )

Lambros
12-11-2004, 01:09
ναι, φίλε dvcam όπως ακριβώς το έχω στο άβαταρ. το περιμένω από μέρα σε μέρα. άντε και να δούμε, τί μας επιφυλλάσει η μοίρα....
πάντως για καλό και για κακό , πρίν το παραλάβω, θα το πάω σε πλυντήριο να δώ άν μπάζει :evil:

auto pou boreis na zitiseis kai einai dikaiomasou kai ipoxresosi tous opos mou eipan oi idioi oti boreis na peraseis test steganotitas prin to pareis

claudio
12-11-2004, 09:11
πολύ καλή η συμβουλή σου Λάμπρο, ευχαριστώ.
dvcam, μέσαααααααα( όταν με το καλο.....)

VAG
12-11-2004, 13:06
Γειά σας φίλοι,

Μόλις διάβασα τις απαντήσεις σας και βλέπω οτι σας ενόχλησε η λέξη Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο :shock: Εσείς δηλαδή θεωρείται φυσιολογικό να πληρώνετε € 22000 + (περίπου 7,5 εκατομμύρια) και το αυτοκίνητό σας (κάθε αυτοκίνητο) να βάζει νερά :shock: :shock: Υπενθυμίζω ότι το αυτοκίνητο αποτελεί προϊόν της MERCEDES CHRYSLER η οποία φημίζεται για την ποιότητά της και τιμολογεί ανάλογα. Δεν υπήρχε ούτε μία φορά που πήγα στο service του ΛΑΙΝΟ και δεν υπήρχαν roadster/coupe με πρόβλημα στεγανότητας. Σε όλα τα ξένa forum το ίδιο πρόβλημα. Μα καλά δεν περνάει κανείς στην SMART quality tests τα αυτοκίνητα πριν τα παραδώσει?? Συζητάτε για ανοχή. Συγνώμη εγώ δεν δείχνω ανοχή σε μία εταιρεία που πουλάει τα προϊόντα της πανάκριβα (ποιός είπε οτι το fortwo δεν είναι πανάκριβο??εγώ πάντως οχι), το δε service και η υποστήριξη της είναι τσουχτερή και (επαναλαμβάνω) απαράδεκτη!! Μου φαίνεται δεν διαβάσατε όλη την επιστολή του Λάμπρου. Επιμέναν να παραλάβει ελαττωματικό προϊόν και κατόπιν του το προσέφεραν με έκπτωση, όταν δε παρουσίασε προβλήματα αντί να τα λύσουν απλώς τους έβαλαν hadsaplast!!!! Κάποιος μας (σας) κοροϊδευει άσχημα. Εγώ δεν είπα τι αυτοκίνητο να διαλέξετε...είπα ότι η άποψη του καταναλωτή όταν πληρώνει τόσα λεφτα για ένα ελαττωματικό προϊον πρέπει να είναι καυστική και δυναμική γιατί πολύ απλά έχει δίκιο!!! Αλλιώς εξηγείστε μου γιατί γλύφουν τον Λάμπρο, στέλνουν τεχνικό από Γερμανία και απολύουν κόσμο. Φτάνει πια.... :evil:

VAG

PS Φίλε cynomad συγκρίνεις το μοτέρ του RX8 με το μοτερ του smart? Δηλαδή έαν τρικύλινδρο εμβολοφόρο 700κε με turbo με έναν wankel renesis (παρεπιμπτώντως κινητήρας της χρονιάς)? Ξέρεις πόσο κάνει η νέα έκδοση του RX8 με 192 (αντι 231) άλογα?? 28 000 € όσο δηλαδή ένα smart roadster brabus ή ένα φορτωμένο smart roadster (και πλυμηρίζει κιόλας). Το ένα είναι τεχνολογικό επιτεύγμα το άλλο... Εγώ πάντως, aπο μηχανολογικής και μόνο άποψης δεν θα έπαιρνα το roadster.... :wink: By the way και εγώ smart εχω αλλά δεν χαρίζομαι σε κανένα ..... 8)

Lambros
12-11-2004, 13:39
EXΩ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ VAG. ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. ΕΔΩ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟ FOR2 ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΡΟΑΝΤΕΣΤΕΡ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ. ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΩΣΑΜΕ. ΜΕ ΕΞΟΡΓΙΖΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕ ΕΞΟΡΓΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΜΕ ΕΞΟΡΓΙΖΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΣΑΝ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ. ΑΝ ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΜΗΝΥΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΘΑ ΑΝΤΙΣΟΙΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΑΜΑΞΙΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΣΤΑΝΤΑΡ ΑΛΛΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΑΜΑΞΙ ΠΗΡΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΓΚΡΕΜΙΣΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΧΩ.. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΞΕΝΕΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ FOR2 ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ROADSTER ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΝ ΠΡΩΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΖΗΤΑΓΕ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΙΧΕ ΣΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΕΓΑΛΗ ΞΕΝΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΛΟΓΩ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ. ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΕΧΩ ΠΙΑΣΕΙ ΝΑ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΜR2 OR MGTF OR AUDI TT ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ RX8. ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΓΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΟ.

drobi
12-11-2004, 17:25
Auto me to texnologiko epiteuma gia to renesis einai paramu8i.To 3eroume pws bgazoun ta car of the year kai engine of the year. Basika o renesis einai enas apo tous xeiroterous kinitires. Mesh katanalwsh panw apo 14 litra kai ama peis na ton patiseis paei 20 lt, apo ladia ta idia otan perasoun ta 30000 xlm 8a xreiasteis ena 5litro na koubalas mazi sou. Apo a3opistia den mou fainetai kai toso otan sou lene meta apo 80000xlm den 3eroun ti 8a ginei me tin mixani.
auta gia to renesis allo rx-7 kai allo rx-8 ta exw odighsei kai ta duo.To rx-7 eitan kai 8a einai ena apo ta kalutera stimena sportscars (ektos mixanika).

Gia to allo pou lete kai fwnazetai den exw na pros8esw kati giati exw kleisei 1 xrwno (me steilane kai epistoli ex8es apo tin smart me ena dwraki) xwris ta gnosta problhmata, akoma na mpei nero sto saloni kai to service edw panw....xmmmm kanou oti mporoun ta paidia.

gavanos
12-11-2004, 18:31
Επειδή το θέμα μας είναι η στεγανότητα στο συγκεκριμένο post, δεν θα θελήσω να επεκταθώ σε άλλα θέματα όπως κινητήρες κλπ. Θα πω μόνο ότι το αυτοκίνητο για μένα προσωπικά είναι έρωτας. Δεν είναι απλά ένα μέσον για να πηγαίνεις από το A στο Β. Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι. Το for2 το πήρα γνωρίζοντας ότι με τα ίδια λευτά (ειδικά το δεύτερο που μου στοιχισε 16.000+) είχα πάρα πολλές και πολύ πιο "λογικές" εναλλακτικές. Αλλά έτσι είναι. Αν δεν υπήρχε το θέμα "έρωτας" πιστεύετε ότι θα υπήρχαν οι Ιταλικές αυτοκινητοβιομηχανίες? (p.x. Αlfa?). Το roadster για μένα είναι έρωτας. Εμφανισιακά τουλάχιστον το θεωρώ ένα από τα πιο πανέμορφα roadsters. (Αλλά θεωρώ πολλά χρήματα σε αυτή τη φάση τα 23.000 για τη χρήση που θέλω από ένα αυτοκίνητο.). Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει αν γίνονται μαλακίες από την εκάστοτε εταιρία (ειδικά την Mercedes Benz, η chrysler δεν φημίζεται για την ποιότητά της, ξέρω εκ πείρας), να μην τις καυτηριάζουμε με τον πιο αυστηρό τρόπο. Άλλωστε ξαναλέω ότι τους έχω κράξει πολλές φορές στην αντιπροσωπεία και για αυτό δεν το ξαναπήγα κι εκεί. Άρα συμφωνώ σε αυτά που λέτε.

Δεν συμφωνώ ότι είναι κανόνας ότι όλα τα roadster ή όλα τα for2 cabrio έχουν πρόβλημα. Κάποια roadster όμως έχουν. Είναι όμως προβλήματα νεότητας και μόνο. Το ίδιο δεν συνέβαινε και με το for2 στην αρχή? Τα όποια προβλήματα λύθηκαν, τουλάχιστον μειώθηκαν σε μεγάλο βαθμό.

onyx
13-11-2004, 10:22
Και εγώ θεωρώ απαράδεκτο το να μπαίνουν τόσα νερά σε ένα σύγχρονο ευρωπαϊκό και πανάκριβο αυτοκίνητο. Δε μιλάμε να στάξει λίγο όταν βρέχει.... Πολύ περισσότερο μάλιστα όταν είχα παλιό ιταλικό ανοιχτό το οποίο παρά την παλιά σχεδίασή του και την γελοία στρεπτική ακαμψία του δεν έμπαζε νερά.... (και που δεν κιτρίνισε τα πίσω πλαστικό τζαμάκι.... για τους φίλους του άριστου miata η σπόντα) Βέβαια τα σχόλιά μου αυτά δεν μειώνουν τη χαρά που νιώθω όταν βλέπω ένα Roadster και την συμπάθεια που τρέφω για αυτά. Απλά είναι όπως ειπώθηκε θέμα δύναμης και χρήσης δικαιωμάτων του καταναλωτή που πληρώνει και δικαιούται να απαιτεί το καλύτερο. 8)

Για τον drobi: Γενικά όπως σε όλους τους διαγωνισμούς ο νικητής βγαίνει με κλήρωση από ειδικούς που μπορούν να κρίνουν και να εκτιμήσουν κάποια πράματα.... και όχι από όποιον θέλει να έχει άποψη επί παντός επιστητού και πιθανόν και μέσω άλλων διαδικασιών που όμως αν δεν μπορείς να αποδείξεις απλά λασπολογείς που δεν βοηθάει στη συζήτηση. Η κατανάλωση δεν είναι δείγμα κακού κινητήρα, όλα τα αγωνιστικά καίνε τρελλά νούμερα και η F1 κάτι εξωφρενικό. Αυτό που μετράει κάπως είναι η ειδική κατανάλωση δηλαδή λίτρα ως προς ίππους. Σε συγκριτικό τέστ η κατανάλωση ενός Yaris αν θυμάμαι καλά στην πίστα στα Μέγαρα ήταν γύρω στα 23 λίτρα..... και δεν βγάζει ούτε 110 άλογα (αντίστοιχες καταναλώσεις είχαν και τα άλλα του τεστ). Η κατανάλωση του RX8 δεν είναι παράλογη για την ιπποδύναμη απλά η ιπποδύναμη είναι πολλή για τα λεφτά του (ειδικά σε άλλες χώρες και ηπείρους είναι πολύ φτηνό) οπότε βρέθηκαν πίσω από το τιμόνι του άνθρωποι ακατατόπιστοι και ξένοι προς την κατηγορία ισχύος. Το πιο ήσυχο μοντέλο με τα 192 μόνον(!) άλογα φαίνεται ότι είναι πολύ πιο οικονομικό. Η κατανάλωση λαδιού προβλέπεται και δε σημαίνει φθορά ή κακή λειτουργία, κάτι σαν τα δίχρονα που θέλουν και το λαδάκι τους ή το δέχεσαι ή όχι (εγώ όχι, για να μην νομίσεις ότι είμαι κανένας φανατικός RX8άκιας). Όσο για την αντοχή στο χρόνο (ένα ακόμα σκοτεινό θέμα για το οποίο δεν σκοπεύω να επενδύσω σε αγορά wankel για να το διαφωτίσω! ) δεν πρέπει να είναι χειρότερη από των Smart οπότε είναι μάλλον λάθος να το σχολιάζουμε αυτό ειδικά εδώ μέσα (στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σκοινί!) :roll: :twisted:
Τουλάχιστον εκείνα τα φτιάχνει η Νο 1 εταιρεία σε αξιοπιστία (πρόσφατη μεγάλη έρευνα στην Αγγλία) ενώ τα Smart...... :?

airmax
13-11-2004, 13:31
signomi gia na katalavo h M.C.C micro company cars einai anexartiti etairia h thigatriki tis DAIMLER-CHRYSLER ??? sorry an eimai off topic!!!

gavanos
13-11-2004, 13:50
signomi gia na katalavo h M.C.C micro company cars einai anexartiti etairia h thigatriki tis DAIMLER-CHRYSLER ??? sorry an eimai off topic!!!

|off^

airmax, για ρίξε μια ματιά στις γενικές συζητήσεις, το θέμα αυτό υπάρχει ήδη.

Αν βαριέσαι να ψάχνεις, εδώ είναι και το LINK (ΚΑΤΑΓΩΓΗ SMART (http://www.smartmania.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=921) :wink:

drobi
14-11-2004, 08:31
Γενικά όπως σε όλους τους διαγωνισμούς ο νικητής βγαίνει με κλήρωση από ειδικούς που μπορούν να κρίνουν και να εκτιμήσουν κάποια πράματα.... και όχι από όποιον θέλει να έχει άποψη επί παντός επιστητού και πιθανόν και μέσω άλλων διαδικασιών που όμως αν δεν μπορείς να αποδείξεις απλά λασπολογείς που δεν βοηθάει στη συζήτηση.

Se auto den 8a apantisw dioti den einai mono dikh mou apopsi. Exoun graftei selides epi selides giauto to 8ema. Den einai tipota kainourgio apla einai kai dikh mou kai den laspologw. Den 3erw giati 8ugontai meriki otan leme mia gnomi pou den tous afora.

Η κατανάλωση του RX8 δεν είναι παράλογη για την ιπποδύναμη απλά η ιπποδύναμη είναι πολλή για τα λεφτά του (ειδικά σε άλλες χώρες και ηπείρους είναι πολύ φτηνό) οπότε βρέθηκαν πίσω από το τιμόνι του άνθρωποι ακατατόπιστοι και ξένοι προς την κατηγορία ισχύος.

Dhladh 8eleis na mou peis pws gia ta 231 hp kai me 1425 kila h mesh katanalwsh pou dinei h etairia sta 11.5 den einai paralogh?, pou gia 462 hp tis porsche GT2 me 1440 kila dinoun "mono" 12.5? Na min 3exnate ta kila poy paizoun sumantiko rolo stin katanalwsh enos autokinito.

Τουλάχιστον εκείνα τα φτιάχνει η Νο 1 εταιρεία σε αξιοπιστία (πρόσφατη μεγάλη έρευνα στην Αγγλία) ενώ τα Smart......

ouden sxolio..........

gavanos
14-11-2004, 12:30
2ο |off^ . :evil:
Στο 3ο θα κλειδωθεί το topic.

Anastasis
14-11-2004, 16:27
Και εγώ θεωρώ απαράδεκτο το να μπαίνουν τόσα νερά σε ένα σύγχρονο ευρωπαϊκό και πανάκριβο αυτοκίνητο. Δε μιλάμε να στάξει λίγο όταν βρέχει.... Πολύ περισσότερο μάλιστα όταν είχα παλιό ιταλικό ανοιχτό το οποίο παρά την παλιά σχεδίασή του και την γελοία στρεπτική ακαμψία του δεν έμπαζε νερά.... (και που δεν κιτρίνισε τα πίσω πλαστικό τζαμάκι.... για τους φίλους του άριστου miata η σπόντα) Βέβαια τα σχόλιά μου αυτά δεν μειώνουν τη χαρά που νιώθω όταν βλέπω ένα Roadster και την συμπάθεια που τρέφω για αυτά. Απλά είναι όπως ειπώθηκε θέμα δύναμης και χρήσης δικαιωμάτων του καταναλωτή που πληρώνει και δικαιούται να απαιτεί το καλύτερο. 8)

egw pou eimai katoxos tou roadster alla kai prohgoumenws tou for2 cabrio,den antimetopisa pote problima steganotitas....pisteuw se ola ta amaksia,akomi kai sta panakriva roadster-cabrio,kapoia autokinita tha vgaloun provlimata steganotitas!Bebaia auto de simenei oti einai apodekto auto to pragma!alla apo oti tin alli otan agorazeis tetoiou eidous amaksi ligo polu prepei na to perimeneis!Kata tin diki mou tapeini apopsi pisteuw auta ta amaxia einai erwtas....Twra oson afora epeishs kata poso aksizei na dwseis gurw sta 7ekatomuria gia ena amaksi pou einai 700cc ena exw na pw.....Dineis tosa lefta gia ena amaksi prototupo kai entelws diaforetiko apo ta kanonika,me aparamillo stul kai odigiki sumperifora gia ta dedomena tou....An to paroume etsi kai den erwteuosoun tetoiou eidous autokinita den tha evgaine stin agora i LOTUS ELISE pou den exei kan ilektrika parathira oute abs outa kala kala AIRCONDITION.....Opws ksanapa...auta ta amaxia einai gia anthropous me xehwristo stul kai diaforetiko tropo skepsis stin odigisi kai den simvivazontai me mazikis paragwghs montelwn cabrio giati apla den akolouthoun tis mazes......

claudio
15-11-2004, 11:12
έρωτας, ξε-έρωτας, δεν μπορώ να συγχωρήσω τέτοια αστοχία σε κανένα αυτοκίνητο ότι τιμή και να έχει και ότι μάρκα και να είναι. είναι πρώτα πρώτα κοροϊδία στον καταναλωτή....

Anastasis
15-11-2004, 11:30
έρωτας, ξε-έρωτας, δεν μπορώ να συγχωρήσω τέτοια αστοχία σε κανένα αυτοκίνητο ότι τιμή και να έχει και ότι μάρκα και να είναι. είναι πρώτα πρώτα κοροϊδία στον καταναλωτή....

den eipa na ta sugxwrhseis........kathe allo,emeis eimaste pou tha prepei na tous krinoume perissotero giati ama o "erwtas"sou,se plhgwnei,prepei na perneis esy to panw xeri,dhladh o katanalwths!

cynomad
15-11-2004, 12:00

Μην αγχώνεσαι πριν καν παραλάβεις το αυτοκίνητο!
Μην ξεχνάς ότι παίρνεις ένα αυτοκίνητο που προφανώς θα είναι παραγωγής '04-'05. Τα προβλήματα εμφανίζονται κυρίως σε Roadster του 2003. To δικό μου πάντως δεν βάζει ούτε σταγόνα......('04)

claudio
15-11-2004, 13:03
μα γι αυτό ακριβώς ανησυχώ. γιατί αυτό που παίρνω είναι με το χάρντ τοπ που ΄λεχει πάψει πλέον να βγαίνει, α΄ρα είναι σίγουρα του '03.....
το σάιτ της σμάρτ αναφέρει ότι ο έλεγχος στεγανότητας που γίνεται στο εργοστάσιο είναι δυνατή βροχή για 5 λεπτά :roll:

cynomad
15-11-2004, 14:20
μα γι αυτό ακριβώς ανησυχώ. γιατί αυτό που παίρνω είναι με το χάρντ τοπ που ΄λεχει πάψει πλέον να βγαίνει, α΄ρα είναι σίγουρα του '03.....
το σάιτ της σμάρτ αναφέρει ότι ο έλεγχος στεγανότητας που γίνεται στο εργοστάσιο είναι δυνατή βροχή για 5 λεπτά :roll:

Άσχετο με το θέμα μας αλλά .....μεγάλη απόφαση να παίρνεις αυτοκίνητο που έχει παραχθεί 1,5 χρόνο πρίν. Οχι μόνο για τις αλλαγές που μπορεί να έχουν γίνει σε αυτό το διάστημα όσον αφορά την κατασκευή του αλλά και του τι το κάνανε όσο "καθόταν" στην αντιπροσωπεία. Ελπίζω να πήρες καλή έκπτωση.

DVCam
15-11-2004, 17:39
Εγώ παιδιά πήρα το πρώτο For4 που πήρε πελάτης από το Λαϊνόπουλο και πολλοί μου έλεγαν ότι αυτό δεν είναι καλό. Παρατήρησα μετά την αγορά πως στα καθίσματα υπήρχαν κάτι ετικέτες οι οποίες ανέφεραν πως τα καθίσματα είχαν ελεγθεί ποιοτικά 2 μήνες πρίν. Άρα τέλη Απριλίου-αρχές Μάη. Ανησύχησα λοιπόν για πολλά και ειδικά για θέματα όπως υατά της στεγανότητας. Μετά την χθεσινή βροχή στην Τρίπολη και την υπερ-υψηλή ταχύτητα που οδηγούσα παρατήρησα πως δεν είχα την παραμικρή υγρασία που θενα... ακόμα και στα φανάρια.Θέλω λοιπόν να καταλήξω πως δεν είναι απαραίτητο πως ένα αυτοκίνητο ,ακόμα και αν είναι νέο μοντέλο που έχει καθίσει και όλας στην αντιπροσωπεία, δεν θα μπάσει νερά.Τυχαίνει απλά μια λεπτομέρια να είναι λάθος.Μακάρι να είναι κάτι τέτοιο απλό και θα έλεγα στο φίλο που αναμένεται να παραλάβει το Roadster coupe να μην ανησυχεί.
1000 φορές να βλέπεις το αμάξι σου με ανηπομονησιά παρά με καχυποψία.

Lambros
15-11-2004, 23:39
kai ego odigousa epi 1misi ora se dinati vroxi ,,,,alla otan to afisa akinito stin piloti tis polukatoikias mou to proi to vrika me nera!!!!!
otan odigousa den ipirxe provlima.

DVCam
16-11-2004, 00:48
Βασικά είναι το τρίτο μου αυτοκίνητο και μπορώ να πώ πως έχω ένα ιδιαίτερο τρόπο να το πλένω όπως τα άλλα κι ολας.Αφήνω το λάστιχο να τρέχει σχεδόν μόνιμα πάνω στην οροφή οπότε με τη σαπουνάδα και το σφουγγάρι να ταλαιπορώ όσο το δυνατόν λιγότερο το χρώμα.Ετσι... με το μπόλικο νερό που τρέχει στους αρμούς... όλο και κάτι θα είχα πάρει χαμπάρι.Τώρα αν τα λάστιχα κάποια στιγμή ξεραθούν η σκάσουν κάπου και αρχίζει να πέρνει νερά... θα φταίω μιας και αυτά θελουν τη συντήρηση τους ώστε να μην εμφανιστούν προβλήματα στεγανότητας.

claudio
16-11-2004, 10:37
Άσχετο με το θέμα μας αλλά .....μεγάλη απόφαση να παίρνεις αυτοκίνητο που έχει παραχθεί 1,5 χρόνο πρίν. Οχι μόνο για τις αλλαγές που μπορεί να έχουν γίνει σε αυτό το διάστημα όσον αφορά την κατασκευή του αλλά και του τι το κάνανε όσο "καθόταν" στην αντιπροσωπεία. Ελπίζω να πήρες καλή έκπτωση.

σωστή η παρατήρησή σου φίλε μου. ας όψεται που ήθελα οπωσδήποτε χαρντ τοπ.
παρόλα αυτά , το παρήγορο είναι ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ήταν στο τελωνείο όταν το παρήγγειλα στίς αρχές οκτωβρίου, και αυτός είναι ένας λόγος που δεν το έχω παραλάβει ακόμη. οπότε έχω μια ελπίδα ότι δεν είναι από τα πολύ τελευταία...

kai ego odigousa epi 1misi ora se dinati vroxi ,,,,alla otan to afisa akinito stin piloti tis polukatoikias mou to proi to vrika me nera!!!!!
otan odigousa den ipirxe provlima.

αυτό πραγματικά είναι πολύ παράξενο!!!

Lambros
17-11-2004, 17:01
παιρνω σημερα τηλεφωνο να δω σε τι κατασταση βρισκομαστε με το αμαξι μου και ζητησα τον κ.ΜΑΡΑΓΚΟ ειναι πριν τον διευθυντη ο τυπος και μου λεει η τηλεφωνητρια οτι εχει αποχωρησει απο την εταιρεια.
Μα καλα τι γινεται σε αυτην την εταιρεια ρε παιιδια ????
Θα παρω αυριο τηλ να ζητησω τον διευθυντη ελπιζω να μην εχει απολυθει και αυτος.

DVCam
17-11-2004, 18:36
Που ξέρεις μπορεί και να φτιάξουν τα πράγματα μετά από τόσες απολύσεις.Κοίτα να το εκμεταλευτείς.Standar θα υπάρχουν ψάρακες καλοθελητές έτοιμοι να κάνουν τα πάντα για να αποδείξουν ότι μπορούν να ικανοποιήσουν τους πελάτες της εταιρίας που εκπροσωπούν

Lambros
26-11-2004, 11:34
KAI ..... telika pira simera to amaksi mou apo pano....perasame test steganotitas 2 fores.... pou to test itane na to perasoun apo tis vourtses... stin kathodo pros tin douleia mou den eida kanena provlima ....
elpizo na pane ola kala kai na min iparkei kati allo... :)

george ap
29-03-2005, 01:21
file lambro eixa k ego provlimata steganotitatas na stazei ligo neraki sto ixeio klp. piga laino afou eixa diavasei to post sou kai tous eipa to provlima mou k xoris kan kan na pedefto mou eipe pos exei ksanaakousei to provlima k oti exei ginei paragkelia gia na erthoun setakia allagis se ola ta lastixa tis orofis k etsi se eikosi meroules tha paro na kliso rantevou gia na mou allaksoun afou kaliptei i eggiisi....mou eipan oti tha to xreiastoun 3meres gia na ginei sosti doulia.prosorna valane mia krema gia ta triksimata de leo apsoga den akougete katholou alla ksexniemai aggizo kapou ginomai xalia!!!

ps:tha metriso km an einai polla parapano tha kano samata

Lambros
29-03-2005, 10:23
file lambro eixa k ego provlimata steganotitatas na stazei ligo neraki sto ixeio klp. piga laino afou eixa diavasei to post sou kai tous eipa to provlima mou k xoris kan kan na pedefto mou eipe pos exei ksanaakousei to provlima k oti exei ginei paragkelia gia na erthoun setakia allagis se ola ta lastixa tis orofis k etsi se eikosi meroules tha paro na kliso rantevou gia na mou allaksoun afou kaliptei i eggiisi....mou eipan oti tha to xreiastoun 3meres gia na ginei sosti doulia.prosorna valane mia krema gia ta triksimata de leo apsoga den akougete katholou alla ksexniemai aggizo kapou ginomai xalia!!!

ps:tha metriso km an einai polla parapano tha kano samata

ego to provlima to elisa pliros pia afou mou evalan enisximeni silikoni ekei pou enonei o kathreftis me to soma tis portas apo tin esoteriki meria tou. :D

esykas
29-10-2008, 10:04
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι καινούργιοι μπορεί να μου πει κάποιος αν χρειάζεται όντως σιλικόνη γύρω από τον καθρέφτη στο σημείο ένωσις των δύο πλαστικών;
Όντως το νερό πάνω από τα ηχεία που βρίσκεις μετά το πλύσιμο προέρχεται από την ένωση τής τσιμούχας του σασί με την ένωση στον καθρέφτη.

jos
29-10-2008, 10:27
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι καινούργιοι μπορεί να μου πει κάποιος αν χρειάζεται όντως σιλικόνη γύρω από τον καθρέφτη στο σημείο ένωσις των δύο πλαστικών;
Όντως το νερό πάνω από τα ηχεία που βρίσκεις μετά το πλύσιμο προέρχεται από την ένωση τής τσιμούχας του σασί με την ένωση στον καθρέφτη.
Αν ρίξεις μια ματιά στο forum του Roadster θα βρεις μια ανανεωμένη έκδοση καλύματος καθρεύτη που υπάρχει και λύνει το πρόβλημα. Αν οστώσω έχεις τον νέο καθρεύτη και έχεις ακόμα προβλημα τότε μάλλον δεν είναι καλά τοποθετημένος...

esykas
29-10-2008, 10:33
δηλαδή της αλχημείες με σιλικόνες να μην της σκέφτομαι αν τοποθετηθεί σωστά οκ thanks

esykas
26-11-2008, 13:51
Επανέρχομαι με το θέμα σιλικόνη
Έβαλα και στους δύο καθρέφτες στο εσωτερικό τους κάλυμμα,από λίγη σιλικόνη στο κάτω μέρος τους που εφάπτεται με το κάτω πλαίσιο της κάθε πόρτας,έτσι ώστε να μη γλύφει το νερό από το λίγο κενό που έχει και περνάει το νερό της βροχής πάνω στο κάλυμμα των ηχείων.
Αποτέλεσμα,από τις τελευταίες νεροποντές ούτε ίχνος σταγόνας,το πείρα πέτυχε.