PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΧΡΩΜΑΤΙΚΟΙ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ROADSTER 62 PS...

demis_n
30-11-2004, 12:40
Την καλησπερα μου σε ολους...
ειμαι νεος στην παρεα και υποψηφιος (και τρελαμενος) αγοραστης ενος Roadster 62 PS. θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορω να το επιλεξω σε ασημί (speed silver) χρωμα για αμαξωμα/tridion (καθως απο οτι εχω δει, αυτο δεν πρoσφερεται στον τιμοκαταλογο, ουτε για τα 82αρια παρα μονο για τα Brabus!)
Αν τελικα δεν γινεται, μπορω να το βαψω αργοτερα σε οποιοδηποτε φανοποιο, ή υπαρχει καποιο προβλημα (πχ απαιτει καποια εξειδικευση απο τον μαστορα..). Οποιος καλος ανθρωπος εχει τπτ υπ'οψη ας με διαφωτισει...

Ευχαριστω!!

gavanos
30-11-2004, 13:01
Καταρχήν καλωσήρθες στην παρέα μας!
Εύχομαι σύντομα να το αποκτήσεις το αμαξάκι :D

Σχετικά με το χρώμα δεν ξέρω για ποιο λόγο να μην μπορεί να γίνει παραγγελία (αν μη τι άλλο). Το να τα δώσεις μετά τα πλαστικά για βάψιμο (και δεν είναι και όλα πλαστικά, π.χ. καπώ, πορτ μπαγκάζ) θέλει πολύ καλή δουλειά, έτσι ώστε να μην έχεις πρόβλημα, ειδικά στα πλαστικά.

Οπότε για ρώτησε εάν γίνεται αυτό για τα υπόλοιπα μέρη εκτός του tridion (γιατι το tridion μπορείς να το πάρεις ασημί έτσι κι αλλιώς).

Αν είναι αρνητικοί στο Λαϊνόπουλο, πάρε και ένα τηλέφωνο στην kosmart. Φαντάζομαι θα μπορούν να το κάνουν (δεν ξέρω με τί τίμημα όμως).
Τέλος αυτό που θα συνιστούσα είναι να κάνεις ένα email στην "μαμά" smart. Να τους ρωτάς αν γίνεται αυτό με παραγγελία. Έτσι μετά θα είσαι σίγουρος ότι θα το έχεις ψάξει συνολικά το θέμα.

Περιμένω νέα!
Και πάλι καλωσήρθες!
:wink:

demis_n
30-11-2004, 14:10
Eυχαριστω πολυ για την απαντηση. Μαλλον ειναι καλυτερα να ξεκινησω απο τη "μαμα" Smart και μετα βλεπουμε για τα υπολοιπα! Οταν θα τους στειλω mail και οταν μαθω κατι θα ενημερωσω...

και παλι ευχαριστω!!

Υ.Γ. το forum με εχει βοηθησει αφανταστα σε ολα οσα ηθελα να μαθω (και δεν εβρισκα πηγες, παρα μονο σε ξενα links). Μπραβο παιδια, κανετε πολυ καλη δουλεια!!!!

gavanos
30-11-2004, 15:06
Τίποτα, να είσαι καλά :D

Αν και είμαι |off^ , αν μπορείς άλλαξε ή μίκρυνε το avatar σου γιατί έχει πάει όλη η σελίδα πολύ δεξιά... :wink:

IGNITION
30-11-2004, 20:15
Καλώς ήρθες και από 'μένα καλύτερα να πάς στην Kosmart κατευθείαν, γιάτι έχουν μεγαλύτερη γκάμα σε χρωματισμούς απ' ότι ο Λαινόπουλος! Εκεί έχει κάτι χρώματα ΘΑΝΑΤΟΣ!!! 8)

Σε περιμένουμε! :lol:

gavanos
30-11-2004, 21:35
H Kosmart χρεώνει (τουλάχιστον στα for2) τα έξτρα χρώματα 1200 ευρώ!
Δεν λέω βέβαια ότι ένα "απλό" ασημί θα το χρεώσει τόσο, οπότε αξίζει να το ψάξεις. Ταυτόχρονα ρώτα και τη smart έξω, για να ρωτήσεις αν γίνεται, έστω με παραγγελία (που θα σε καθυστερήσει βέβαια χρονικά). Αλλά μην μασάς. Και η kosmart θα σε καθυστερήσει μάλλον ούτως ή άλλως. :wink:

demis_n
01-12-2004, 13:04
Παιδια καλησπερα,

πηρα τηλεφωνο στην Kosmart και μου ειπαν οτι δεν γινεται παραγγελια, αλλα μπορουν να το αναλαβουν αυτοι μετα αν θελω, με ενα κοστος γυρω στα 1600-1800 € (ειπαν οτι εχει ποοοολλη δουλεια να γινει, για αυτο....)!
Το νεο που εμαθα (αν και βγαινω off topic) ειναι οτι απο τον καινουργιο χρονο αναμενονται νεες τιμες! Δε μου ειπαν εκτιμηση, αλλα μου ειπαν να περιμενω :D :D :D :D

gavanos
01-12-2004, 14:25
Παιδια καλησπερα,

πηρα τηλεφωνο στην Kosmart και μου ειπαν οτι δεν γινεται παραγγελια, αλλα μπορουν να το αναλαβουν αυτοι μετα αν θελω, με ενα κοστος γυρω στα 1600-1800 € (ειπαν οτι εχει ποοοολλη δουλεια να γινει, για αυτο....)!
Το νεο που εμαθα (αν και βγαινω off topic) ειναι οτι απο τον καινουργιο χρονο αναμενονται νεες τιμες! Δε μου ειπαν εκτιμηση, αλλα μου ειπαν να περιμενω :D :D :D :D

Στην μαμά Smart πήρες? Στο Λαϊνό???

demis_n
01-12-2004, 14:39
Οχι, Kosmart πηρα...λες να παιξει καμια αυξηση και οχι μειωση?? :roll: (γιατι μου ειπε αν ειναι να παραγγειλω να περιμενω λιγο...οτι αλλαζουν οι τιμες !! αλλα δεν ειπε προς τα πανω ή προς τα κατω...λες να μας πιασουν μετα?? :shock: ) Εγω την ρωτησα ποσο περιπου θα πεσουν και γελωντας μου λεει "δεν ξερω...δεν σου λεω.." :D

01-12-2004, 23:36
ΑΝΤΕ ΡΕ ΞΑΔΕΡΦΕ ΠΑΡΑΙ ΤΟ ΤΟΥΜΠΑΝΟ ! ! ! ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΑΙ ! ! ! ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ! ! !

gavanos
02-12-2004, 00:34
Οχι, Kosmart πηρα...λες να παιξει καμια αυξηση και οχι μειωση?? :roll: (γιατι μου ειπε αν ειναι να παραγγειλω να περιμενω λιγο...οτι αλλαζουν οι τιμες !! αλλα δεν ειπε προς τα πανω ή προς τα κατω...λες να μας πιασουν μετα?? :shock: ) Εγω την ρωτησα ποσο περιπου θα πεσουν και γελωντας μου λεει "δεν ξερω...δεν σου λεω.." :D

Το ότι σου το είπε αυτό δεν είναι σίγουρο ότι ισχύει κι όλας.
Συνήθως όταν ξέρεις αν θα αλλάξουν οι τιμές ξέρεις και αν θα έχεις αύξηση ή μείωση. Δεν γίνεται να μην ξέρεις. Επομένως σαν να ναι κάτι άλλο μου φαίνεται. Αν το δεις δηλαδή καθαρά από την μεριά του εμπόρου, ο έμπορος αφενός συνήθως δεν θέλει να χάσει τον πελάτη, άρα δεν τον παροτρύνει να "το καθυστερήσει", αλλά (αφετέρου) τον συμφέρει να "κλειδώσει" τον υποψήφιο πελάτη για μετά εφόσον υπάρχει η πιθανότητα να έχει μεγαλύτερο κέρδος.

Σου λέω λοιπόν και πάλι ότι είναι βασικότατο να ρωτήσεις και στο Λαϊνόπουλο καταρχήν για τις τιμές, αν δηλαδή επίκειται καμία αλλαγή, και κατά δεύτερον τί γίνεται (και εάν γίνεται) να το παραγγείλεις με χρώμα. Γιατί το να δώσεις 1800Ευρώ για ένα χρώμα που δεν είναι custom αλλά υπάρχει ήδη το θεωρώ καθαρή κλοπή! Το πιο πιθανό δηλαδή είναι να κάνουν "τράμπα" με τα αντίστοιχα ασημί υλικά ενός άλλου roadster!

IGNITION
02-12-2004, 08:52
ΑΝΤΕ ΡΕ ΞΑΔΕΡΦΕ ΠΑΡΑΙ ΤΟ ΤΟΥΜΠΑΝΟ ! ! ! ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΑΙ ! ! ! ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ! ! !

Μπράβο ρε Pitsiriko είπες την σωστή κουβέντα!! :D :D

demis_n
02-12-2004, 09:58
Ignition, το κοκκινο δεν "κοβει" καπως με τον καιρο, επειδη δεν ειναι μεταλλικο? Και μενα μου αρεσει και του παει, αλλα φοβαμαι μην ξεθωριασει...(ειδικα με ασημι tridion ειναι σκετος θανατος :) )

Υ.Γ. Ξαδερφε, οταν το παρω με το καλο, η πρωτη βολτα ειναι δικη σου (εκειστα περιξ, ξερεις εσυ.. :D :D :D )

Lgeor
02-12-2004, 10:26
Η KOSMART ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΓΙΑ ROADSTER ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑΤΙ, ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ, ΤΑ ROADSTER 2005 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΕΙΑ. :wink:

DVCam
02-12-2004, 10:36
Ναι αλλά΄πώς θα ξέρεις αν η γραμμή παραγωγής του 2005 θα είναι αυτή που θα πάρεις ή απλά ο κάθε έμπορος θα σου πουλήσει το 2004 για 2005. Προσωπικά αυτό που γνωρίζω είναι πως κάθε εταιρία με την σύμφωνη γνώμη της ΕΕ μπορεί να δείνει αύξηση μετα τον πρώτο χρόνο παρουσίασης ενός μοντέλου κατα κάτι λίγο της% το οποίο μεταφράζεται ένα καλό ποσό και αυτό γίνεται πάντα στους νέους καταλόγους της χρονιάς.Αρχές δηλαδή Γενάρη.
(το έχω ζήσει το έργο)
Πιστεύω όμως και θα συμφωνήσω με τον πρόεδρο πως για ένα μοντέλο που δεν είναι καινούργιο (που πρόσφατα κυκλοφώρησε) καλό είναι μιας και ψιλοαλλάζει να πάρει κανεις το δεύτερο μιας και θα έχει σίγουρα μεγαλύτερη αξιοπιστία,πολλές βελτιώσεις και ίσως καλύτερα πακέτα εξοπλισμού αλλά και άλλα χρώματα.

demis_n
02-12-2004, 10:40
Καλημερα Igeor!! Σε ποιο post λες για τα σημεια βελτίωσης των roadster 2005?? :roll: (αν θες μου λες και εδω τα σημεια, αλλα θα βγουμε off topic :wink: )

Lgeor
02-12-2004, 11:10
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ, ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΙΚΡΟΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΑ ROADSTER (ΤΡΙΓΜΟΙ, ΣΤΕΓΑΝΟΤΗΤΑ κτλ) ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΑ

VAG
02-12-2004, 11:26
Ignition, το κοκκινο δεν "κοβει" καπως με τον καιρο, επειδη δεν ειναι μεταλλικο? Και μενα μου αρεσει και του παει, αλλα φοβαμαι μην ξεθωριασει...(ειδικα με ασημι tridion ειναι σκετος θανατος :) )

Του ignition δεν κόβει με τίποτα το πάει όλο τσίτα (όσο τσιτα δηλαδή μπορεί να πάει) Ο μεγαλύτερος φόβος του είναι μήπως του κάνουν βαθούλωμα τα μυγάκια με τα 200km/h (ή κάπου εκεί κοντά τέλος πάντων 10 πάνω-30 κάτω δεν θα τα χαλάσουμε) στο καπώ!!! :lol: :lol: :lol: :lol: Όσο για το τελευταίο o IGNITION είναι όπως τό είπες ΣΚΕΤΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΕ ΚΟΚΙΝΟ ΑΣΗΜΙ!!!! :lol: :lol:

VAG

IGNITION
02-12-2004, 17:37
O Vag πιστεύω οτι με κάλυψε απόλυτα!! Αν θες έλα στην συνάντηση σήμερα να το δείς! Το έχω 2 χρόνια και έχω κάνει 38000 χλμ. και 3000 πλυσίματα με πιεστικό δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα!!1 :D :D