PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Προβλημα στο αμορτισερ

DVCam
26-01-2005, 01:40
Αλλάζοντας λάμπες στο αυτοκίητο μου διαπίστωσα "λάδι" στο μπροστινό δεξί αμορτισέρ. Έχω φτάσει στα 17.000 χιλιόμετρα,το οδηγώ μόνος μου και δεν έχω πέσει σε καμία ιδιαίτερη λακούβα. Μπορεί να ήταν νερί ή λάσπη γιατί είχε και λίγο χώμα επάνω στο λάστιχο που βρίσκεται πάνω από το πιάτο του αμορτισέρ. Έκλεισε ραντεβού τη Δευτέρα στην αντιπροσωπέια. Για να δούμε τι θα μου πούν.
Πάντως σαν οδήγηση δεν έχει αλλάξει κάτι. Ή έχει χάσει λίγο λάδι ή δεν τρέχει λόγος ανησυχίας μιας και δεν καταλαβαίνω τίποτα στο τιμόνι.Ούτε στο γκάζι ούτε στα φρένα.Παραμένει τέλειο και δεν τραβάει πουθενά.Αν είχα πρίβλημα κάτι δεν θα έκανε.
Anyway. Από Δευτέρα... βλέπουμε!

Nikel
26-01-2005, 10:45
Efxome na min einai tipota...Giati an einai amfivallo ean tha dextoun eggiisi sta amortiser...Tha sou poun 1002 m@l@kies oti esi ftes bla...bla...bla

VAG
26-01-2005, 12:12
Πάντως σαν οδήγηση δεν έχει αλλάξει κάτι. Ή έχει χάσει λίγο λάδι ή δεν τρέχει λόγος ανησυχίας μιας και δεν καταλαβαίνω τίποτα στο τιμόνι.Ούτε στο γκάζι ούτε στα φρένα.Παραμένει τέλειο και δεν τραβάει πουθενά.Αν είχα πρίβλημα κάτι δεν θα έκανε.

Εάν έχει "δακρύσει" το αμορτισέρ κλάφτα!!!! Μην περιμένεις να δεις διαφορές εάν έχει μικροδιαροή, όσο περνά ο καιρός και χάνει τα λάδια και την σκληρότητα επαναφοράς θα γίνεται πιο αισθητό. Και εάν θέλει αλλαγή καή τύχη με το ΜERCEDES σου :cry: :cry: :cry:

VAG

ttasos
26-01-2005, 12:16
ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΑΚΡΥΣΑΝ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΗ ΛΑΚΟΥΒΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΑ ΛΑΔΑΚΙΑ ΤΟΥ :sad: :sad: :sad:

ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ :sad: :sad: :sad:

DVCam
26-01-2005, 14:28
Τί μου λέτε τώρα??? Μετά από τρία αυτοκίνητα που είχα , μόνο στο ένα είχα αντιμετωπίσει το ίδιο φαινόμενο και δεν υπήρξε θέμα αντιπροσωπείας. Μου το αλλάξαν εντός εγγύησης μιας και δεν υπήρχε ίχνος χτυπήματος. Το ίδιο ισχύει και στο For4.Το αυτοκίνητο θα φύγει τη Δευτέρα με νέο αμορτισέρ από το Λαϊνο είτε εντός είτε εκτός εγγύησης γιατί το αγαπάω και θέλω να είναι τέλειο όπως ακριβώς αυτό προς εμένα μέχρι σήμερα! Απλά επειδή δεν το έχω χτυπήσει,εάν μου κάνουν κάποια νερά με το θέμα της εγγύησης,θα το δεχτώ,θα πληρώσω και θα το "πακετάρω" για τη Mercedes για να δούν αν όντως είναι χτυπημένο ή άν έγινε λάθος εκτίμηση και ας τα βρούν αυτοί έστω και αν έχω πληρώσει.Δεν νοείται να χάνει τα λάδια του ένα αμορτισέρ που δεν έχει χτυπηθεί.Ούτε καν δουλεμένο υπο φυσιολογικές συνθήκες.Αυτό θα ελεγχθεί πάντως και γενικά δεν χώνω γκάζια ούτε πάω κακοδιάθετος.
Σε λεπτομέρεια ψιλοτριγμό την οποία παρουσίασε το For4 μπορώ να πώ ότι με αντιμετωπίσανε με απίστευτη ταχύτητα και σοβαρότητα στο Λαϊνόπουλο.Δεν βρίσκω το λόγο να μην κάνουν το ίδιο.

DVCam
31-01-2005, 11:17
Με διαβεβαιώσαν πως δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος ανησυχίας και γράψαν στην καρτέλα την παρατήρηση μου και με διαβεβαιώσαν πως εάν σε 3000Km που θα πάω για ΣΕΡΒΙΣ φανεί η παραμικρή ένδειξη ότι δεν πάει καλά κ χάνει έστω κ λίγο... θα αλλάξουν αμορτισέρ.
Δεύτερη επισκεψή μου στο Λαϊνό και ειλικρεινά πάλι φέρθηκαν πολύ ευγενικά και με ενδιαφέρον για το αυτοκίνητο.
Πάντως το αυτοκινητάκι εξακολουθεί να είναι τέλειο!!! Τρένο!!!

onyx
01-02-2005, 10:39
Αν τυχόν αλλάξεις αμορτισέρ καλό είναι να αλλάξεις και τα δύο που είναι στον ίδιο άξονα για να μην υπάρχει ασυμμετρία σε συμπεριφορά. Το ίδιο ισχύει και για τα ελαστικά.
Τα αμορτισέρ λοιπόν όπως και τα γεμιστά πάνε σε ζευγάρια!! :lol: :twisted:

DVCam
01-02-2005, 10:41
Σωστά μόνο που τα γεμιστά όταν είναι ζευγάρι... το ένα ντομάτα και το άλλο πιπεριά!

Alex
01-02-2005, 12:09
Αν συνεχισει παντως να χανει θα γινει σα ντοματα |tom^ |tom^

DVCam
01-02-2005, 12:14
Αλεξ... έτσι λες να το αφήσω αν δώ και το παραμικρό δάκρυ??? :?:
Το αμαξάκι είναι σούπερ και θα είναι Jet όσο θα το έχω!!! F4!!!

jimgas1984
01-02-2005, 18:14
.........

DVCam
01-02-2005, 18:36
Έχει το ίδιο κράτημα όπως την πρώτη ημέρα! Οπότε... Μια χαρά είναι το F4!