PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τρίξιμο παραθύρων οδηγού-συνοδηγού

jimgas1984
08-02-2005, 16:57
Πως μπορεί να λυθεί?

Peper
08-02-2005, 16:58
apo tin stigmi pou den to eixes apo prin k to epathe meta ta fime ego pisteuo oti prepei na pas na sto koitaksei.... :?

gavanos
08-02-2005, 18:46
Είναι σύνηθες πρόβλημα, μην ανυσυχείς. Και μάλλον απλό στο να φτιαχτεί. Έχει να κάνει με τις βάσεις του παραθύρου εσωτερικά. Το είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα με τον παλιό smartako και τον πήγα στον Μιχάλη και το λύσαμε :wink:

Athina
08-02-2005, 22:55
Και το δικο μου smartακι παρουσιαζει το ιδιο προβλημα στο παραθυρο του συνοδηγου :cry: Ειναι σιγουρο πως Έχει να κάνει με τις βάσεις του παραθύρου εσωτερικά και οχι με το λαστιχο γυρω απο το τζαμι??? :roll:
Ρωταω γιατι οταν πειραζω το λαστιχο αυτο μειωνεται η εισαγωγη αερα...

gavanos
08-02-2005, 23:05
Άρα άλλο είναι το πρόβλημα? Εισαγωγή αέρα? Όχι τρίξιμο και μετακίνηση (περισσότερο του μπροστινού μέρους από ότι το πίσω του παραθύρου) όταν αυτό ανεβοκατεβαίνει ή όταν πέφτει το αυτοκίνητο σε μικρές λακούβες ανωμαλίες κλπ?

Εάν πρόκειται για αέρα, πρέπει να έχει να κάνει με στεγανότητα-λάστιχα κλπ. Αλλά στην άλλη περίπτωση πρέπει να έχει να κάνει με βάσεις. Θέμα σφιξίματος είναι αυτό το τελευταίο. Τίποτα σημαντικό.

Athina
08-02-2005, 23:14
Τι να πω.,... εχω μπερδευτει λιγο :?
Ακουγεται ενα μικρο τριξιμο αλλα αυτο που με ανησυχει ειναι η εισαγωγη αερα (και ο ενοχλητικος ηχος που δημιουργειται απο αυτη).

gavanos
08-02-2005, 23:19
Πρέπει να πρόκειται για 2 διαφορετικά πράγματα τα οποία έτυχε να παρουσιαστούν ταυτόχρονα.

1. Μικρό τρίξιμο: (--> που θα μεγαλώνει σιγά σιγά εάν λασκάρουν και άλλο οι βάσεις). Μια επίσκεψη στον τεχνικό. Θα βγάλει τα πλαστικά της πόρτας και θα σφίξει τις βάσεις. Μου το έχει κάνει μέχρι τώρα 2 φορές στη "γριά". Και τις 2 είχε αντιμετωπιστεί με τον ίδιο τρόπο.

2. εισαγωγή αέρα (και θορύβου). Την εισαγωγή την νιώθεις πίσω από το αυτί σου? Δηλαδή ο αέρας και ο θόρυβος ακούγεται π.χ. στο ύψος της κλειδαριάς? Γιατί σε μένα εκεί ακούγεται στο παλιό smartaki. Δεν έχω κάνει τίποτα για αυτό. Με νερά βροχής κλπ δεν είχα πάντως ποτέ πρόβλημα.

Athina
08-02-2005, 23:27
Την εισαγωγή την νιώθεις πίσω από το αυτί σου?

Οχι ευτυχως γιατι τοτε θα ανησυχουσα μηπως προερχεται απο καπου αλλου!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
ON TOPIC : σιγουρα υπαρχει εισαγωγη αερα... απλα δεν ειμαι σιγουρη αν φταιει το λαστιχο η καποια χαλαρωση στις βασεις οπως εγραψες.
Και εγω προσεξα οτι δεν δημιουργει προβλημα οταν βρεχει αλλα ο ηχος ειναι αρκετα ενοχλητικος για να το αφησω ετσι...

gavanos
08-02-2005, 23:38
Θα έλεγα με την πρώτη ευκαιρία να το πας στην Αντ/πεία για να το δούν και να το φτιάξουν ΔΩΡΕΑΝ το πρόβλημα. Αρκεί να το εντοπίσεις πρώτα. Βασικά είναι ευκαιρία να τους πεις και για τα δύο. Αλλά μην κάνεις την άσχετη. Να πας λέγοντάς τους ότι "μάλλον φταίει αυτό (οι βάσεις παραθύρου) ή εκείνο (βάσεις της πόρτας)". Υποχρεωμένοι είναι να το δούν.

Athina
08-02-2005, 23:42
Αυτο θα κανω!
Thanx Λευτερη.... :wink:

jimgas1984
09-02-2005, 02:23
Και το δικο μου smartακι παρουσιαζει το ιδιο προβλημα στο παραθυρο του συνοδηγου :cry: Ειναι σιγουρο πως Έχει να κάνει με τις βάσεις του παραθύρου εσωτερικά και οχι με το λαστιχο γυρω απο το τζαμι??? :roll:
Ρωταω γιατι οταν πειραζω το λαστιχο αυτο μειωνεται η εισαγωγη αερα...

Athina emena den mpainei katholou aeras!apla kineitai otan to anevokatevazo!logika esena tha ftaine ta lastixa!

gkblue
09-02-2005, 06:31
KΛΑΣΣΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΟΧΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ,ΤΟ ΑΝΕΒΑΖΩ 1-2 ΠΟΝΤΟΥΣ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΑ ΙΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΙΖΕΙ.ΟΜΟΛΟΓΩ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΑΚΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ.ΛΕΣ ΜΕ ΤΟ 30ΑΡΙ ΣΕΡΒΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΩ? :roll:

gavanos
09-02-2005, 10:57
...ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ.ΛΕΣ ΜΕ ΤΟ 30ΑΡΙ ΣΕΡΒΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΩ? :roll:

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ! ! ! Σιγά μην τους αφήσεις! Υποχρεωμένοι είναι να το φτιάξουν και μάλιστα τσαμπέ. Καλύτερα τώρα παρά μετά που πιθανώς να χειροτερέψει.

Alex
09-02-2005, 11:00
Κι εγω το εχω αυτο με το τριξιμο. Ειναι πολυ εκνευριστικο, αλλα δεν ειναι
αρκετος λογος για να τρεχω μεχρι το Λαινοπουλο. Στο 15αρι σερβις θα
απαιτησω να μου το φτιαξουν.

gkblue
09-02-2005, 16:01
ΩΡΑΙΑ,ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΨΙΛΑ!Ε,ΡΕ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ...ΚΑΝΟΝΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΕΙΣ!! :lol: :lol:

jimgas1984
09-02-2005, 16:10
........

Alex
09-02-2005, 16:14
Εμενα παντως και τελειως κλειστο οταν ειναι, στις λακουβες κοπαναει.
Το ειχε κοιταξει ο Μιχαλης και δε βρηκε τιποτα. Μου σπαει τα νευρα αλλα
το αγνοω μεχρι το σερβις.