PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΤΕΤΑΚΕ ΜΕ ΤΟ ΣΜΑΡΤΑΚΙ...

ΟΜΗΡΟΣ
05-03-2005, 21:34
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ :?: :?: :?: ΟΔΗΓΩ ΕΝΑ FORTWO PASSION ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ.ΕΧΘΕΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΨΙΛΟΒΡΟΧΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ,ΞΕΚΙΝΑΩ ΣΕ ΕΝΑ ΦΑΝΑΡΙ ΣΤΟ ΨΥΧΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΣΤΡΙΒΩ ΓΥΡΝΑΩ ΜΕ ΜΟΥΡΗ ΣΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΡΕΥΜΑ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΠΟΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΝΑ ΠΑΤΑΩ ΑΤΣΑΛΑ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΓΙΝΑΝ ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΟΜΑ.ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ?ΕΥΤΥΧΩΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΗΤΑΝ ΑΔΕΙΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΔΥΣ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. :? :shock:

jimgas1984
06-03-2005, 02:11
to smart os gnosto exei piso kinisi!ta kainouria exoun ta systimata ta opoia to kratane stin poreia tou!OMOS kato apo orismenes synthikes (glitsa ston dromo ktl)mporei na petaxei apsogous kolous!apla tromaxes otan arxise na gyrnaei kai patises parapano to gazi!an to afines tha erxotan pali stin poreia tou! :wink:

jimgas1984
06-03-2005, 02:18
gia koita kai sta binteo!tha deis to smartaki tou alpanera na gyrnaei teleia!na toniso oti einai 55 aloga!pigaine na deis kai tha euxaristitheis patilikia...

atsirik
06-03-2005, 10:03
apla tromaxes otan arxise na gyrnaei kai patises parapano to gazi!an to afines tha erxotan pali stin poreia tou! :wink:

Όταν αρχίσει το τετακέ το αυτοκίνητο το καταλαβαίνει και 'μπαίνει' το Trust+ στα παλιοτερα / ESP στα πιο καινούρια, το οποίο αφήνει από μόνο του το γκάζι ακόμα κι αν το έχεις πατημένο τέρμα, οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα (εκτός αν έχεις off το αντισπίν). Το δικό μου, με μαμά λάστιχα, έχει ήδη 2 τετακέ στο ενεργητικό του, με διαφορετικούς οδηγούς κάθε φορά. Θέλει ΠΟΛΛΗ προσοχή στο βρεγμένο, ειδικά όταν έχει γλίτσα.

johnk102
06-03-2005, 10:52
Αν δεν κάνω λάθος, το ESP ενεργοποιείται όταν το αυτοκίνητο πηγαίνει ευθεία και σπινάρουν οι τροχοί.
Αν όμως το αμάξι πλαγιολισθήσει, υπάρχει κάποια γωνία που δεν το αντιλαμβάνεται το ESP και έτσι μπορεί να γίνει το τετακέ. Είχα ακούσει κάποια στιγμή τον Χρήστο (ChridO) να το λέει αυτό.
Χρήστο, τι λες;

ΟΜΗΡΟΣ
06-03-2005, 16:21
Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ ΠΙΣΩΚΙΝΗΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΣΠΙΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΥΧΕΙ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ...ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΑΝ... :oops: :)

onyx
06-03-2005, 22:37
Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ ΠΙΣΩΚΙΝΗΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΣΠΙΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΥΧΕΙ.Τα τυπικά σύγχρονα πισωκίνητα αυτοκίνητα δεν έχουν τέτοια συμπεριφορά. Τα ιδιαίτερα στοιχεία του Smart που το καθιστούν πιο ευαίσθητο είναι η σχετικά σφιχτή ανάρτησή του και κυρίως το μικρό μεταξόνιό του. Όπως και τα κάρτ μπορούν εύκολα και χωρίς να το καταλάβεις να γυρίσουν έτσι και τα Smart.....
Βέβαια όλα τα αυτοκίνητα σε ελληνικό δρόμο με γλίτσα είναι πολύ εύκολο να γλυστρήσουν ή να μην σταματήσουν και καλό είναι σε τέτοιες συνθήκες οι χειρισμοί να είναι πολύ απαλοί και να κυριαρχεί η αυτοσυγκράτηση και η πρόληψη....

Sphinxgr
07-03-2005, 08:19
kai mena mou exei ginei kati paromoio alla hthela kai to prokalesa me glitsa kato. Me ameso freno mazepse mias kai doulepsan ta ABS kai milame panta gia polu liga KM kai plagiolisthish isxyos.

atsirik
07-03-2005, 09:07
Αν δεν κάνω λάθος, το ESP ενεργοποιείται όταν το αυτοκίνητο πηγαίνει ευθεία και σπινάρουν οι τροχοί.
Αν όμως το αμάξι πλαγιολισθήσει, υπάρχει κάποια γωνία που δεν το αντιλαμβάνεται το ESP και έτσι μπορεί να γίνει το τετακέ. Είχα ακούσει κάποια στιγμή τον Χρήστο (ChridO) να το λέει αυτό.
Χρήστο, τι λες;

Στο δικό μου πάντως και στα 2 τετακέ (στο 1ο ήμουν συνοδηγός) το λαμπάκι του Trust+ αναβόσβηνε και ήταν φανερό ότι είχε κόψει το γκάζι. Φαντάζομαι ότι υπεύθυνος γι'αυτό είναι ο αισθητήρας πλευρικών επιταχύνσεων. Βέβαια αυτό έγινε αφότου είχε ξεκινήσει το τετακέ οπότε όσον αφορά το ίδιο το τετακέ δεν το γλίτωσε.

Alex
07-03-2005, 11:53
Με ταχυτητα κοντα στο 0 το ESP λειτουργει σαν αντισπιν. Δεν υπαρχουν οι απαραιτητες μετρησεις απο τα επιταχυνσιομετρα για να καταλαβει το συστημα ποια διορθωση πρεπει να κανει. Αν λοιπον ο δρομος γλυστραει πολυ και ξεκινησεις απο ακινησια τη στροφη σου με πολυ γκαζι, οι πισω ροδες σιγουρα θα γλυστρησουν. Το αντισπιν θα κοψει το γκαζι αλλα δεν θα χρησιμοποιησει φρενο. Επομενως μεχρι να σταματησουν να γυρνανε οι ροδες το αυτοκινητο θα γλυστραει κανοντας αυτο το μικρο τετακε. Πρεπει παντως ολοι να ξερετε οτι τα ESP και τα αντισπιν δεν ειναι πανακεια. Πρεπει να αντιμετωπιζετε το smart σαν ενα οποιοδηποτε πισωκινητο και να περιμενετε τετοιου τυπου αντιδρασεις και μαλιστα πιο εντονα απ'οτι στα κοινα αυτοκινητα.

onyx
08-03-2005, 21:26
..... να αντιμετωπιζετε το smart σαν ενα οποιοδηποτε πισωκινητο και να περιμενετε τετοιου τυπου αντιδρασεις και μαλιστα πιο εντονα απ'οτι στα κοινα αυτοκινητα.Όχι σαν ένα οποιοδήποτε πισωκίνητο... αλλά λόγω μικροσκοπικού μεταξονίου σαν το χειρότερο δυνατό πισωκίνητο.... Δηλαδή πχ μετακίνηση-κωλιά του πίσω άξονα κατά μισό μέτρο σημαίνει πχ 30 μοίρες γωνία ενώ σε ένα αυτοκίνητο με μεγάλο μεταξόνιο η ίδια μετακίνηση μπορεί να είναι μόνο 20 μοίρες. Σε συνδυασμό με την απότομη εμφάνιση του φαινομένου λόγω κατανομής βάρους και σφιχτής ανάρτησης και το αργόστροφο τιμόνι σημαίνει ότι έχεις πολλές περισσότερες πιθανότητες από ότι με οποιοδήποτε άλλο σύγχρονο πισωκίνητο να μην το προλάβεις....
(δεν έχουν γίνει υπολογισμοί, όποιος έχει πρόχειρα νούμερα και θυμάται τριγωνομετρία μπορεί απλά να βάλει μια κάθετο τριγώνου με μήκος το μεταξόνιο 1812 χιλιοστά και μια άλλη κάθετο με μήκος τη μετακίνηση των 500 χιλιοστών και να βρει την γωνία στην εμπρός κορφή του τριγώνου. Η 3άρα ΒΜW έχει μεταξόνιο 2730χιλιοστά. Ο παραπάνω τρόπος υπολογισμού εμπεριέχει λάθος αλλά είναι αρκετά κοντά και είναι εύκολος τρόπος.)

gavanos
08-03-2005, 22:48
(δεν έχουν γίνει υπολογισμοί, όποιος έχει πρόχειρα νούμερα και θυμάται τριγωνομετρία μπορεί απλά να βάλει μια κάθετο τριγώνου με μήκος το μεταξόνιο 1812 χιλιοστά και μια άλλη κάθετο με μήκος τη μετακίνηση των 500 χιλιοστών και να βρει την γωνία στην εμπρός κορφή του τριγώνου. Η 3άρα ΒΜW έχει μεταξόνιο 2730χιλιοστά. Ο παραπάνω τρόπος υπολογισμού εμπεριέχει λάθος αλλά είναι αρκετά κοντά και είναι εύκολος τρόπος.)

:lol: :lol: :lol: Έεεεεετσι herr Onyx :wink:

onyx
09-03-2005, 11:55
:lol: :lol: :lol: Έεεεεετσι herr Onyx :wink:off topic αλλά να ξεκαθαρίσω ότι κατέχω την αγγλικήν, την γαλλικήν και την ιταλικήν αλλά η γερμανική δεν έτυχε της ανάλογης από μέρους μου επιμέλειας και παρά τα λίγα χρόνια ενασχόλησής μου δεν πήγα μακριά.... Ως εκ τούτου θα προτιμούσα το όνομά μου να μην συνδυάζεται με γερμανικές προσφωνήσεις!
Εκτός βέβαια και αν αποσκοπούν στο να μου αποδώσουν χαρακτηριστικά συμπεριφοράς για την οποία έχουν κατηγορηθεί σε κάποιες άλλες εποχές εκπρόσωποι της Αρείας φυλής οπότε τότε φυσικά τις αποδέχομαι! :twisted: :lol:

(αστειεύομαι φυσικά, ό,τι θέλεις να με λες.....) :wink:

Giovanna
06-02-2007, 20:14
Εντωμεταξύ, διαβάζοντας ξανά αυτό το post δεν κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα...
Φανταστείτε να πάρει ο φίλος μας Όμηρος καμία 911 τι έχει να γίνει...