PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πόσο κρατάει ένα φίλτρο?

Peper
21-06-2005, 09:49
Μόλις αγόρασα το αυτοκίνητο, μετά το πρώτο σέρβις των 5.000 του έβαλα ένα φίλτρο Κ&Ν. Πόσο όμως κρατάει ένα τέτοι φίλτρο? Το έχω καθαρίσει 3 φορες αφού έχω 17.000χλμ. Κάποια στιγμή όμως δεν χαλάει η ποιότητά του?

Dimitrios
21-06-2005, 11:13
stellio an deis tis odhgies tou leei oti oso pio brwmiko einai toso pio kala apodidei!! mhn me rwtas giati etsi lene oi idioi. krataei para polla xiliometra ftanei na exei ladi panw. to kako bebaia me to ladi einai oti an paei mia mikrh posothta panw ston metrhth aera tote mporei na exeis pesmenh apodosh. opote baze elaxisto ladi apo makria.

kai k&n na mhn exeis me thn koloskonh pou exoun oi dromoi egw lew bgalto to K&N. mhm mou peis oti katalabes diafora! san to mama den exei sthn ellada zoume.

Peper
21-06-2005, 12:30
thanks Δημήτρη..! Πάντως το έβαλα για τυπικούς λόγους ''υγείας'' του κινητήρα. :wink:

STELIX
21-06-2005, 13:14
Εχει διαφορα. Ο κινητηρας αναπνεει καλυτερα βελτιωνεται η ροπη και μπορεις να κρατας μια ταχυτητα πιο πανω σε σχεση με το μαμα. Θελει καθαρισμο καθε 10-15000 σε συνθηκες πολης και πιο συχνα αν το πας σε χωματδρομους κτλ. Κραταει ανετα για πανω απο 50000 χλμ αν το προσεχεις. Θελει πλυσιμο με κρυο νερο και ειδικο σαμπουαν, στεγνωμα στον ισκιο μεχρι να στεγνωσει καλα και προσοχη στο ποσο λαδι βαζεις. Μην το αφησεις στον ηλιο να στεγνωσει η μην το στεγνωσεις με πιστολακι. Το βρεχεις πρωτα να φυγουν οι πολλες σκονες και μετα εχει φαλει σε μια λεκανη το σαμπουαν και το περιστρεφεις μεχρι να παει παντου. Ξεπλενεις με κρυο νερο.Μην χρησιμοποιεις νερο με πιεση και οδοντοβουρτσα η οτιδηποτε αλλη βουρτσα.

Sphinxgr
22-06-2005, 09:15
Theoritika pantws einai gia 1.000.000 milia an thymame apoti grafei panw (h mhpws einai 100.000 milia arage?)

Peper
22-06-2005, 13:56
ευχαριστώ παιδια....! :wink:

εγώ έχω 17.500χλμ άρα δεν έχω προβλημα....! :lol:

gavanos
22-06-2005, 14:58
Μέχρι το 1.000.000 μίλια έχεις καιρό ακόμα :lol:

mysmart.gr
24-06-2005, 15:25
ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ,ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΚΑΘΕ 5.000ΧΛΜ ΣΤΕΛΙΟ ΣΤΟΜΩΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΚΟΝΗ ΕΑΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΒΡΩΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΤΟΥΡΜΠΟ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ ΤΟΥ ΣΜΑΡΤ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ ΣΚΟΝΗΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΕΚΕΡΜΑΤΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΦΤΕΡΩΤΗ,ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΤΗΝ ΝΑ ΑΚΟΥΓΙΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΟΥΡΜΠΙΣΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΙΔΙΩΣ ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΗΣ ΠΙΕΣΗΣ,(ΜΠΑΡΟΜΕΤΡΟ ΕΝΔΕΙΞΗ 0)ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΦΙΛΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΛΕΝΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ

Peper
24-06-2005, 17:26
ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ,ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΚΑΘΕ 5.000ΧΛΜ ΣΤΕΛΙΟ ΣΤΟΜΩΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΚΟΝΗ ΕΑΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΒΡΩΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΤΟΥΡΜΠΟ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ ΤΟΥ ΣΜΑΡΤ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ ΣΚΟΝΗΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΕΚΕΡΜΑΤΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΦΤΕΡΩΤΗ,ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΤΗΝ ΝΑ ΑΚΟΥΓΙΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΟΥΡΜΠΙΣΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΙΔΙΩΣ ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΗΣ ΠΙΕΣΗΣ,(ΜΠΑΡΟΜΕΤΡΟ ΕΝΔΕΙΞΗ 0)ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΦΙΛΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΛΕΝΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Χρήστο όταν λες σφουγγαρι τι εννοείς? :roll:

STELIX
27-06-2005, 09:33
Μαλλον αυτα που βγαζουν οι Καλυμνιοι σφουγγαραδες. :lol: Για να μην χαθει το επαγγελμα τους μπηκαν και στον χωρο των μετατροπων. Αν ειναι καθε 5000 ρε Χρηστο τοτε εγω που το φερνω καθε μερα σε χωματοδρομο θα επρεπε ανα δυο εβδομαδες να πλενω το φιλτρο. Δεν ειναι καπως υπερβολικο για πολη; Ποση σκονη να μαζεψει μεσα στην Θεσσαλονικη;

Peper
27-06-2005, 15:32
κ όμως αν το δεις όταν το καθαρίζω είναι μέσα στη μπίχλα....!

STELIX
28-06-2005, 07:38
Καθε ποτε το πλενεις; Φυσικο ειναι να εχει βρωμα αφου αυτος ειναι και ο λογος υπαρξης του. Να συγκρατει ολη αυτη την βρωμα απο το να μπει στο τουρμπο αλλα το καθε 5000 που λεει ο Χρηστος μου φαινεται υπερβολικο και ανησυχητικο για μενα που οπως ειπα λογω δουλειας περναω απο χωματοδρομο καθημερινα.

Peper
28-06-2005, 18:41
Καθε ποτε το πλενεις;

κάθε 5000. έτσι μου λένε όλοι. :wink:

airmax
30-06-2005, 15:03
ego den to pleno.. to fysao kai toy vazo kai ligo ladi. exo ena K&N..
Crhido ontos ti pezei me ta filtra sfougaria ?? poso kostizoun ??? ti markes pezoun sto emporio??

loko
30-06-2005, 16:03
Nai ontos kathe 5000 einai to best :!: