PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αναμνήσεις από SMART και SMARTMANIA

mmike
22-07-2005, 19:18
Σ' αυτό το topic, ας αναπολήσουμε το smart μας και το smartmania.

Το smart ήταν ένα αυτοκίνητο που ποθούσα μόλις πρωτοβγήκε. Βέβαια υπήρχαν μέσα μου πολλές αναστολές που δεν με άφηναν να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα. Ήταν πρωτόγνωρο σε όλα για την εποχή του.
Μετά η πίεση της δουλειάς μου, με έκανε για κάποιο διάστημα να ξεχαστώ όμως το σαράκι με έτρωγε.
Διάβαζα τα πάντα γι' αυτό, ρώταγα, ενημερωνόμουν σχετικά, το νοίκιασα κιόλας να το μάθω και όσο το γνώριζα το επιθυμούσα ακόμα περισσότερο.
Πλέον, το ήξερα καλά. Δεν το είχα ακόμα και ήξερα τόσες πολλές λεπτομέρειες γι' αυτό σαν να ήταν δικό μου.
Η απόφαση πάρθηκε και αγοράστηκε τελικά τον Απρίλιο του 2003. Ήταν και είναι μια γλύκα.
Τότε δεν κυκλοφορούσαν πολλά και θυμάμαι όλα τα βλέμματα πάνω του. Ωραίος καιρός τότε.
Μεγάλη η χαρά της απόκτησής του και μεγαλύτερη η ικανοποίηση της απόφασης που δεν μετάνιωσα και δεν θα μετανιώσω ποτέ. Πάντα το smart θα με συντροφεύει.

loko
22-07-2005, 21:00
Ax :!: :!: To eixa parei kai ego kai ypirxan alla dyo edo!!! Einai erotas to smartaki!!!! Kollas!!!!

gavanos
23-07-2005, 01:30
Εγώ θυμάμαι είχα διαβάσει για το smart στο Auto motor und sport, κάπου το 1998, ότι σκόπευε η Mercedes σε συνεργασία με την Swatch, να βγάλει ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο. Τότε δεν είχε αποφασιστεί καν το όνομα του.

Δεν έδωσα πολύ σημασία, καθώς και η φωτογραφία του είχε μόνο ένα όχημα με το tridion μόνο.

Στη συνέχεια, ενώ το είχα ξεχάσει, θυμάμαι έψαχνα να βρω αυτοκίνητο, μέχρι 1400cc. Της μόδας τότε ήταν το Polo 100Ps, Ibiza 100Ps, τα οποία ήταν στα υπόψιν. Επίσης στα υπόψιν ήταν και το 206Xs. Με όλα τα παραπάνω είχα μάλιστα συμβιώσει για 2-3 μέρες (με το καθένα). Στη συνέχεια είχα ερωτευτεί την Υ Elefantino Rosso, με το απίστευτο κράτημα και τιμόνι.

Ώσπου κάποια μέρα, στο άσχετο τελείως, εκεί που πήγαινα με καμια 120αριά km στην παραλιακή με περνάει με τελικές ένα τέτοιο ασπρόμαυρο κουβαδάκι. Αμέσως μου κίνησε την περιέργεια και αυτό ήταν! Διάβασα σε περιοδικά μόνο για αρχή, αφού δεν το έφερνε αντιπροσωπεία στην Ελλάδα αλλά έπρεπε να το πάρει κανείς από Ιταλία. Διαβάζοντας έμαθα ότι το αντιπροσώπευε πλέον ο Λαινό...

Μετά από αλλεπάλληλες επισκέψεις στην αντιπροσωπεία, και ψάχνοντας και σε εταιρίες ενοικιάσεως, έμαθα ότι υπήρχε μια εταιρία ενοικιάσεως στη Γλυφάδα (!) που νοίκιαζε smart! Εννοείται ότι πήγα εκεί με τρένο-λεωφορείο (χαχαχα) και νοίκιασα ένα, αν θυμάμαι καλά με 46.000δρχ για Παρασκευή απόγευμα-Δευτέρα πρωί...

Αυτό ήταν. Τελικά τον Οκτώβρη του 2000 έγινε η παραγγελία και στα τέλη Δεκεμβρίου το παρέλαβα...

Εννοείται όμως ότι όλο αυτό το διάστημα έψαχνα για κάτι internetiko στην Ελλάδα, αφού είχα ήδη γραφτεί σε clubs της Αγγλίας, προσπαθώντας να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα. Και κάποια στιγμή βρίσκω ένα δικτυακό τόπο που υπήρχαν Έλληνες που ενδιαφέρονταν για το Smart.... Ποιοί ήταν αυτοί? Μα φυσικά ο Lgeor και ο Ttasos!

Συναντηθήκαμε, στην αρχή οι 3 μας, και από ότι θυμάμαι είχαμε μαζευτεί στην πρώτη μας "συνάντηση" ο τρελλός αριθμός των ...5 αυτοκινήτων! Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως μας φαινόταν!

Από το μακρινό 2002 λοιπόν ξεκίνησε σιγά σιγά η δημιουργία του Smartmania... :D

Anastasis
23-07-2005, 03:49
εγω θυμαμε,οταν το 2001 πριν γινω 18,οδηγησα το σμαρτακι που ειχαμε αγορασει πρωτοι στην σαντορινη...ηταν η πρωτη μου επαφη με αυτοκινητο γενικοτερα!!!με το που κλεινω τα 18,ο πατερας μου ειχε πουλησει το σμαρτακι και μου φερνει το ασημι-γκρι καμπριο απο τα πρωτα που ειχαν ερθει στην ελλαδα....απο τοτε ειχα κανει τα απειρα με αυτο το σμαρτακι(που στην αρχη δεν το χωνευα γιατι ελεγα με τα ιδια λεφτα θα μπορουσε να μου ειχε παρει ενα golf)....
και τοτε...τρακαρα με το σμαρτακι με πολλα χιλιομετρα και τυφλα στο μεθυσι και απο τοτε το ερωτευομαι...με εβγαλε σωο ενα αμαξι που ηταν δυομιση μετρα....και με αυτα τα κριτηρια αποφασισα και πηρα το roadster...βεβαια κατα την διαρκεια μεχρι να μου ερθει το αμαξι,εψαχνα στο ιντερνετ,τα παντα σχετικα για σμαρτακια και τελικα,επεσα πανω στο smartmania...και απο τοτε...κολησα :D :D
μεσα απο το smartmania,εχω κανει φιλιες δυνατες,πραγμα που ειναι ανεκτιμητο για μενα....
βεβαια υπηρχαν και οι εχθρες,οι διαπληκτισμοι....αλλα ολα αυτα ηταν κατι που ξεπεραστηκαν....

αυτα:D

NEKTARIOS
23-07-2005, 08:56
loko pote to eixes parei?
giati ena apo ta alla dyo itan to diko moy?
to deytero sto iraklio an den kano lathos!!!!!!
palies kales epoxes!!
pernoysa sto dromo kai elegan ta paidakia stis mamades toys :
mama mama koita koita ena aytokinitaki!!!!

loko
23-07-2005, 18:29
Martio 2003 ayto teleytaio alla odigousa ena apo tis arxes tou etous!!!

Sphinxgr
25-07-2005, 08:28
Thymame prin 2 xronia opou hthela na parw aftokinhtaki kai egw... Hthela na parw kati me 100+ alloga na petaw!!! Sto mualo mou zousan oi Corolla G6R, to pollo 16v kai giati oxi to civic VTi an htan kalh timoula... Eixa skefthei kai to smart alla ellega pou na zhsw me tosa alloga??? To problhma tou parking htan ena teras... Eixa thn eykairia na exw polla xronia sthn katoxh mou ena suzuki alto kai mia corolla. Panta gyrnousa me to symantika xerotero Alto apla gia na metakeinoume kai ftanontas spiti na parkarw pragma adynato gia thn Corolla... Afth h katastash me ekane na kathisterw thn agora mias kai oti kai na eperna mallon mono sabbatobrada tha to xrhsimopoiousa.

Kai mia mera, mia kopela skeftotan na poulhsei to monadiko smartaki ths perioxhs mou giati den eixe xrhmata kai htan dwro... To phra se 2 meres afou den eixe prolabei na tou balei oute pwlhthrio, meta apo polu skepsh bebaia (eksetias ths ipodynamhs tou) alla h timh kai ta 7000 km&me service prin mia bdomada htan monadikos syndiasmos...

H prwth bolta mou de me syglonhse bebaia. Den eixa asxolhthei pote me toso argo aftokinhto... de kouniotan, terma oi xronies kontres pou htan o monadikos mou stoxos uparskhs stous aftokinhtodromous... Mathenontas thn aksiopistia twn smart pleon hmoun bebaios, h apla tha phgainw h de tha phgainw katholou... Eimai apoluta efxaristhmenos pleon, mou exei xarhsei zwh kai xrono.
An kapote milousa gia tis pampoles kontres mou twra apla eimai hremos, de kindyneyw kai kanw afto pou pragmatika xreiazomai... Metakinoume & zw xaropos!...

NEKTARIOS
25-07-2005, 08:40
ego to eixa parei 09-2001!!!!!!
file steile moy pm to kinito soy
se thelo gia to destinator

mmike
26-07-2005, 17:01
... Eimai apoluta efxaristhmenos pleon, mou exei xarhsei zwh kai xrono.

Πολύ μεγάλη κουβέντα είπες.
Μου έχει χαρίσει ζωή και χρόνο !!
Κάτι τόσο απλό και το πιο σημαντικό !

PapakiGr
26-07-2005, 18:06
I proti mou sinantisi me to smart itan 10/99 otan piga london gia spoudes. ixa perasi exo apo tin antiprosopia tote ke skeftomoun, mikro ine 600cc ftino tha ine, tha paro ena tetio na kikloforo. otan ixa rotisi tin timi mono egefaliko den me ixe piasi, nomizo 7000 lires...
I deuteri fora pou ekana skepsis itan meta apo 3 xronia opou ixa epistrepsi ke epidi ixa dialisi ena saxo vts meta apo 80000 epsaxna enalaktiko autokinito, pio mourato omos....
Me ton Lgeor ixa milisi sto xekarfoto kapia stigmi to 2001 opou kapios(Lgeor) mou ixe stili mail na me rotisi an mporo na kano alagi fotismou sto tamplo tou smart (tote ekana auti tin doulia...)
Telika to smartaki to pira 06/2004 ke peripou ena mina prin ixa xanavri to site to opio mou ixe dosi prin xronia o Lgeor ke ekana join tin pio kali parea pou exo gnorisi se epipedo car club.
Tin filosofia tou smart tin goustaro para poli, gi auto ke katelixa ke me roadster...
auta...

Andreas
27-07-2005, 16:58
Τωρα τι να γραψω...
Πριν απο δυο χρονια,αμουστακο παιδι ακομα, με πηρε ο πατερας απο το χερι να μου δειξει το διθέσιο πισωκινητο και turbo αμαξι που μου είχε βρει. Χαρούμενος που θα μου έπαιρνε SLK (κούνια που με κούναγε) έπαθα σοκ όταν τελικά είδα ότι αυτό που εννοούσε ήταν το μπεζ μαύρο σμαρτακι…

Μετά από δεκαλεπτες ,τουλάχιστον, διαπραγματεύσεις δέχτηκα να μπω λιγάκι μέσα να το δω…..

Μετά από μια εβδομάδα πίσω από το τιμόνι του, είχαμε δεκαλεπτες διαπραγματεύσεις για να βγω από μέσα.. ήμουν ερωτευμένος

Τέσσερις- πέντε μήνες μετά και ακριβώς πριν από 588 μέρες γράφτηκα στο smartmania, τρελάθηκα, πως είναι δυνατόν τόσοι πολλοί και τελείως διαφορετικοί άνθρωποι να περνάνε τόσο καλά?? Μάλλον η αυθεντική αγάπη όλων για αυτό το τόσο ιδιαίτερο αμαξάκι εξομαλύνει τις διαφορές..
Μέσα εδώ έχω κάνει φίλους, έχω γελάσει, έχω τσαντιστεί, βούρκωσα όταν είδα την φωτογραφία του φίλου που έφυγε… έντονα συναισθηματα..ομορφα…..

Σήμερα είναι ιδιαίτερη μέρα, σήμερα αισθάνομαι άσχημα, προδότης, πήρα την προκαταβολή, δίνω τον αστεριξ, δεν το θέλω αλλά πρέπει. Έκλεισε ο κύκλος. Ελπίζω να είμαι καλά και να ξαναπάρω κάποια στιγμή σμαρτακι.
Ο αστεριξ έφυγε (ελπίζω να τον κρατήσω μέχρι την Παρασκευή στην συνάντηση) εγώ όμως θα τριγυρνάω εδώ γύρω και θα προσπαθώ να έρχομαι στις συναντήσεις για να παίρνω τουλάχιστον μυρωδιά από smart.

Meloukos
29-09-2007, 14:25
H prwth bolta mou de me syglonhse bebaia. Den eixa asxolhthei pote me toso argo aftokinhto... de kouniotan, terma oi xronies kontres pou htan o monadikos mou stoxos uparskhs stous aftokinhtodromous... Mathenontas thn aksiopistia twn smart pleon hmoun bebaios, h apla tha phgainw h de tha phgainw katholou... Eimai apoluta efxaristhmenos pleon, mou exei xarhsei zwh kai xrono.
An kapote milousa gia tis pampoles kontres mou twra apla eimai hremos, de kindyneyw kai kanw afto pou pragmatika xreiazomai... Metakinoume & zw xaropos!...

Παναγια μου,καρμπον αυτος ειμαι,πηρα το σμαρτ ΚΑΙ για να κατσουν επιτελους τα μυαλα στη θεση τους,εχοντας κανει τις απειρες κοντρες-βλακεις-200++αρες και εχοντας γλιτωσει απο του χαρου τα δοντια 2-3 φορες λεω αυτο ηταν δεν προκειτε να φαω τα νιατα μου στην ασφαλτο,θα παρω κατι που θα ειμαι ασφαλης και θα το παιρνω παντου χωρις να νοιαζομαι για το παρκαρισμα.
Βεβαια πηρα την "λαθος" εκδοση με τα 84 ατια αντι τα 71,αλλα ελπιζω να βοηθησουν σε κανα ασφαλεστερο προσπερασμα.