PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Pipercross Viper induction kit

cynomad
30-11-2005, 17:25
http://www.smartarsedesign.com/performance.html

250 Λίρες Αγγλίας. Για Roadster & For2

http://www.smartarsedesign.com/images/viper_technical2.jpg
http://www.smartarsedesign.com/images/large_viper.gif

http://www.smartarsedesign.com/images/viper_toadster.jpg

"Recent testing on a modified Mk6 have shown a measured increase in both power and torque
after fitting the Pipercross Viper intake system - a huge plateau of max torque from 3300rpm to 4900rpm and additional 8 bhp "

http://www.smartarsedesign.com/images/vipergraph.jpg

gavanos
30-11-2005, 18:33
Από ότι βλέπω έχει βγεί όλο το φιλτροκούτι έτσι? Εγώ στο παλιό smart έχω ένα "απλό" συρμάτινο φίλτρο της pipercross. Τότε που το έβαλα, το Viper δεν υπήρχε. Σαν πολλά όμως μου φαίνονται τα χρήματα που κοστίζει... :? :roll: :sad:

skgr
30-11-2005, 18:43
και τι κανη το φιλτρο και ανεβαζη ιπποδυναμη?

Alex
01-12-2005, 12:11
Αφηνει περισοτερο αερα να μπει στη μηχανη σου, οπου με περισοτερη βενζινη κανει μεγαλυτερο μπαμ και το αυτοκινητο παει πιο γρηγορα.

onyx
06-12-2005, 17:43
Αφηνει περισοτερο αερα να μπει στη μηχανη σου, οπου με περισοτερη βενζινη κανει μεγαλυτερο μπαμ και το αυτοκινητο παει πιο γρηγορα.Συμπληρώνω: αφήνει περισσότερο αέρα και περισσότερη σκόνη να μπει στη μηχανή σου (ίσαμε 10 φορές περισσότερη σκόνη) που δρα σαν γυαλόχαρτο στο εσωτερικό του θαλάμου καύσης περιορίζοντας την μακροζωία του κινητήρα. Και βέβαια για να δώσει περισσότερο αέρα δεν αρκεί το φίλτρο και ο σωλήνας.... το κύριο πρόβλημα στη ροή του αέρα έχει αποδειχτεί ότι είναι ο αισθητήρας αέρα (MAF) που μάλλον μένει ο ίδιος. Οπότε αφενός η αύξηση δεν είναι και τόσο σημαντική και αφετέρου θα πρέπει ο εγκέφαλος να την αντιληφθεί (όρια αισθητηρίων, χαρτογράφηση εγκεφάλου) και να έχει τη δυνατότητα (αντλίες καυσίμου, μπεκ) να δώσει το παραπάνω καύσιμο που χρειάζεται για να μην έχεις πολύ φτωχό μίγμα (κακή καύση, αύξηση θερμοκρασιών)....
Πάντως σε ψιλοστραγγαλισμένους κινητήρες η διαφορά γίνεται σισθητή συνηθέστερα στις μεσαίες στροφές (στις ψηλές ίσως το σύστημα δεν μπορεί να δώσει την παραπάνω βενζίνη οπότε μπορεί να μην έχει κέρδος).
8 άλογα δηλαδή 15% με μόνο αλλαγή φίλτρου αέρα ακούγεται υπερβολικό. Αν όμως προσέξετε λέει για modified μοντέλο. Ίσως να εννοεί ότι έχουν γίνει κι άλλες αλλαγές τις οποίες επικουρεί το φίλτρο και όχι ότι το φίλτρο μόνο του θα σας δώσει 8 άλογα.....
Συμπέρασμα: για την καλύτερη εκμετάλλευση ενός φίλτρου αέρα/συστήματος εισαγωγής (που παραδοσιακά καλό είναι να συνδυάζεται με εκκεντροφόρους και εξάτμιση) καλό είναι να γίνει επαναπρογραμματισμός του εγκεφάλου ειδικά για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (στο δυναμόμετρο με την βοήθεια παρακολούθησης της καύσης) και αν χρειαστεί και αλλαγή συνοδών εξαρτημάτων (αντλίες, πεταλούδες, MAF)....

gavanos
06-12-2005, 22:13
Τρέχα γύρευε δηλαδή... :lol:

skgr
07-12-2005, 07:19
με συνχωρητε ρε παιδια δεν ξερω πολλα αλλα με τις μικρες μου γνωσεις καταλαβαινω οτι με αερα δεν ανεβενουν τα αλογα και μαλιστα 8.

STELIX
07-12-2005, 08:06
Νομιζω αυτο εχει βαλει ο koulis. Ο Κυπριος απο Λονδινο που ειχε γραφτει πριν απο κανενα 2μηνο στο κλαμπ. Αντε και το εβαλες αυτο. Τι και καθε ποτε πρεπει να το καθαριζεις; 250 λιρες ειναι γυρω στα 400 ευρω. Προτιμω να δωσω 500 και να βαλω τον εκκεντροφορο(αγωνιστικος) που εχει και ο chridO στο δικο του παρα να παρω ενα φιλτρο.

onyx
12-12-2005, 22:31
.... Προτιμω να δωσω 500 και να βαλω τον εκκεντροφορο(αγωνιστικος) .....παρα να παρω ενα φιλτρο.Κι όμως το σωστό είναι να γίνει συνδυασμένα μια τέτοια κίνηση. Φίλτρο-εκκεντροφόροι-εξάτμιση. Ο λόγος είναι ότι αυτά είναι όλα σχετικά με την αναπνοή του κινητήρα και μεταξύ τους συνεργάζονται με τρόπο που αν ρυθμιστούν και ταιριαστούν καλά το συνολικό πλεονέκτημα είναι μεγαλύτερο από το άθροισμα του πλεονεκτήματος του καθενός μόνου του.
Δηλαδή (είπαμε μερικοί θέλουν να το ακούνε και να το ξανακούνε...) αν πχ βγάζεις 3 άλογα με φίλτρο και 4 από εξάτμιση και 8 από εκκεντροφόρους δηλαδή 3+4+8=15 άλογα ίσως αν τα βάλεις όλα μαζί και τα ρυθμίσεις σωστά να βγάζεις 20 αντί για 15....
Στα σύγχρονα αυτοκίνητα τέτοιες αλλαγές απαιτούν και ενημέρωση-τροποποίηση των περιεχομένων του εγκεφάλου.... ή και των μπεκ.... (ενώ στα παλιά του καρμπυρατέρ).
Οπότε βάζεις ό,τι έχει βάλει κάποιος που ξέρει ή βάζεις ό,τι θέλεις εσύ και μετά αρχίζεις τις ρυθμίσεις χρονισμού του εκκεντροφόρου και το πείραγμα του προγράμματος.
Όλα αυτά μπορεί να είναι ακριβά αλλά θα έχεις την μεγαλύτερη δυνατή αύξηση για τα λεφτά που δίνεις με την καλύτερη δυνατή αξιοπιστία άρα τελικά είναι η πιο φτηνή και πιο power for money λύση. Αν δεν τα κάνεις όλα αυτά και βάλεις τώρα ένα φίλτρο, μετά μια εξάτμιση, κάποτε ένα πρόγραμμα και κάποιος σου πουλήσει κι εκκεντροφόρο τότε είναι που πρέπει να είσαι πλούσιος και σπάταλος.
Σημείωση: τα νούμερα είναι τυχαία....

spyrospal
25-12-2007, 03:38
εχω κ&n και θελω να το αλλαξω σε κατι τετοιο
το εχει κανει κανεις? και τι αποδοσεις παραπανο δινει ενα καλο φιλτρο?
εχει βγαλει κανεις εντελως το φιλτροκουτι του για κατι τετιο?http://www.evilution.co.uk/index.php?page=modpage&id=384&men=engine

εχει κανεις επηχηρηση να βαλει βαρελακι bmc?

στην αγγλια ειναι πολυ διαδεδομενο και καλητερο στα site το κιτ της viper και αμεσως μετα το venom..μηπως ηρθε η ωρα να κανουμε καμια κινηση να βαλουμε? γιατι με τα k&n kai green δεν βλεπουμε αυτα που προσφερουν τα υπολοιπα 2 που ανεβερα πρακατω...

stp_cv
26-12-2007, 15:26
spyrospal δεν είσαι ευχαριστημένος απο το Κ&Ν? Για ποιον λόγο θα τ άλλαζες σε κάτι τέτοιο..?:g::smt017

alex27
26-12-2007, 16:23
Εχω δυο μερες που εβγαλα το γνησιο φιλτροκουτι, μεσα ειχα k/N φιλτρο.Στη θεση του εβαλα ενα bmc τις simota.Βεβαια ηταν πολυ δυσκολο για να μπει!!!!!!!! Αφου επρεπε να βγει ο εγκεφαλος και να τοποθετηθει σε αλλο σημειο.Και επισης οπως ολοι ξερουμε ειναι ολα στριμωγμενα εκει μεσα...Επισης εβαλα σωληνωσεις μεταλικες και ενα βελτιωτικο σιληκονουχο κολλαρο που παει στην τουρμπινα.Το σμαρτακι εγινε πυραυλος!!!!! Σε λιγες μερες θα βαλω και photo.Συγνωμη που εγραψα εδω για την βελτιωση,αλλα πιστευω οτι ταιριαζει με τα παραπανω.

spyrospal
31-12-2007, 20:45
spyrospal δεν είσαι ευχαριστημένος απο το Κ&Ν? Για ποιον λόγο θα τ άλλαζες σε κάτι τέτοιο..?:g::smt017
γιατι και μετρισης που εχουν γινει βγενει μακραν καλητερο το προ-αναφερθεν...τωρα δεν εχω πρωσοπικη εμπιρια,ευχαριστημενος ειμαι αλλα μιας και χριαζεται αλλαγμα να εβαζα κατι καλητερο...

spyrospal
31-12-2007, 20:47
Εχω δυο μερες που εβγαλα το γνησιο φιλτροκουτι, μεσα ειχα k/N φιλτρο.Στη θεση του εβαλα ενα bmc τις simota.Βεβαια ηταν πολυ δυσκολο για να μπει!!!!!!!! Αφου επρεπε να βγει ο εγκεφαλος και να τοποθετηθει σε αλλο σημειο.Και επισης οπως ολοι ξερουμε ειναι ολα στριμωγμενα εκει μεσα...Επισης εβαλα σωληνωσεις μεταλικες και ενα βελτιωτικο σιληκονουχο κολλαρο που παει στην τουρμπινα.Το σμαρτακι εγινε πυραυλος!!!!! Σε λιγες μερες θα βαλω και photo.Συγνωμη που εγραψα εδω για την βελτιωση,αλλα πιστευω οτι ταιριαζει με τα παραπανω.
ποσο σου πηγαν ολα?ροδο τα εκανεσ?

alex27
01-01-2008, 18:53
ναι ροδο τα εκανα ολα.180ευρω οι σωληνωσεις 130ευρω το κολλαρο τις τουρμπινας και 100 το bmc.κοπο δεν πληρωσα γιατι τα εκανα ο ιδιος.

MERBEIND
01-01-2008, 19:50
Παντως αν γινει καποια ομαδικη παραγγελια για το club εγω ειμαι μεσα για το viper

djvolis
02-01-2008, 16:37
αν σας ενδιαφερει ομαδικη τοτε μαζευτειτε τουλαχιστον >5 ατομα και αστε το πανω μας

spyrospal
09-01-2008, 23:56
ΘΕΛΟΥΜΕ VIPER! ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΜΟΝΤΙΦΑ ΜΕ ΤΟ BMC ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΤΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΟΙΤΕ ΓΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...

kos700
10-01-2008, 00:45

Αυτο ειναι αλλο φιλτρο απο αυτο που μπαινει πισω στην μηχανη και ειναι και
πιο free και δεν θελει συχνα αλλαγη ? Γιατι εγω αυτο το φιλτρο ξερω μονο υπαρχει και αλλο μπροστα ?

jos
10-01-2008, 14:06
Αυτο ειναι αλλο φιλτρο απο αυτο που μπαινει πισω στην μηχανη και ειναι και
πιο free και δεν θελει συχνα αλλαγη ? Γιατι εγω αυτο το φιλτρο ξερω μονο υπαρχει και αλλο μπροστα ?
Μιλάει για αυτό το φίλτρο, δεν υπάρχει και άλλο άλλωστε. Απλά δεν αλλάζεται μόνο το φιλτρο αλλά όλο το σύστημα εισαγωγής μέχρι καί το φίλτρο

jos
12-01-2008, 14:03
Tα post για το Venom induction Kit μεταφέρθηκαν εδώ:
http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=29417