PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

DVCam
02-12-2005, 11:33
Καλημέρα σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς σχετικά με αμορτισέρ για For4.
Ενα από τα πράγματα τα οποία δεν μου αρέσουν σε όποιο αυτοκίνητο οδηγούσα,ήταν αυτό. Θέλω λοιπόν,παρά το καλό στίσιμο, να διατηρήσω και καλή επαφή με το δρόμο μιας και το αμορτισέρ το κάνει αυτό και μάλιστα όσες φορές το εψαξα η αλλαγή ήταν πολύ καλή!
Το κακό είναι ότι στο Smart δεν βρίσκω πληροφορίες και γενικά οι εταιρίες δεν αναφέρουν κανένα μοντέλο!!!
:sad:

MaD
02-12-2005, 23:39
giwrgo kai egw adimetopizw ta idia problimata se themata beltiwsis.
den xerw giati alla den asxolite sxedon kanenas me to for4.
pisteyw pos o monos tropos einai i koinws legomeni pateda...
ta amortiser pou xrisimopoiisa egw sto palio mou mercedes itan ta billstein ta kitrina. Group N nomizw oti legontai alla den eimai sigouros alla to xrwma to thimamai.
prin to aftokinito xtipage sto dromo alla meta pou ta ebala eide tromeri diafora.
den xerw an se boithisa katholou alla egw afta tha ebaza

DVCam
03-12-2005, 11:31
Στην ΕΚΚΑ πάντως μου είπαν πως τα σκληρά δεν τα συνιστούν σε καμία περίπτωση. Το πολύ ημίσκληρα! Απλά το θέμα είναι να δούμε πόσο κοστίζουν και ποιών εταιριών. Σίγουρα αυτά που φοράει SACHS δεν είναι και ότι καλύτερο. Κάτι σε ΚΑΥΑΒΑ ή BILSTEIN ή ΜΟΝROE θα προτιμούσα σίγουρα. Μπορεί σους καταλόγους ίσως να μην το έχουν αλλά σίγουρα ταιριάζουν με άλλα.
Ίσως ο ChridO αν διαβάζει καθόλου για το θέμα να μπορούσε να μας βοηθήσει σε επιλογές.
Πρέπει να μάθουμε και να κάνουμε την πιο σωστή επιλογή μιας και δεν λέει να χαλάσει το σωστό στήσιμό του σε καμία περίπτωση.

MaD
03-12-2005, 13:19
sigoura an einai na baleis amortiser prepei na baleis imisklira giati me ta sklira tha kaneis kai xartografisi stis lakoubesw pou einai gemati i athina.
ta kitrina pou eixa balei pados den itan kai toso sklira oso kati amortiser pou forane kati saxoralla pou sto kathe goup pas ston giatro gia loubago

DVCam
03-12-2005, 13:32
Ναι αλλά το θέμα είναι ποιά???

MaD
03-12-2005, 13:34
apo oti eixa dei ektos apo ta kitrina bilstein pou eixa balei egw eixe kai allo ena modelo pou itan ta klasika mavra kai itan imisklira pros to malaka.
an thes kanonizoume mesa stin ebdomada na pame na rwtisoume se afton pou xerw alla aftos exei adalaktika mercedes.
an kanoun tha ta parw egw ;) se kaliteri timi fisika

skgr
03-12-2005, 13:41
παντα το αιωνιο της καλιτερης τιμης.
θελουμε καλιτερη τιμη για τα παντα.
και το ξερουν και τα ανεβαζουν και μετα εκπτωση 20% για σενα και καλα και ημαστε ευχαριστιμενοι.
μπορη να ειμαι λιγο εκτος αλλα δεν μπορεσα να μην το πω.
καλημερα σας

MaD
03-12-2005, 13:46
diladi an mporeis na agoraseis kati se kaliteri timi logo gnwrimias ti prepei na kaneis? na afiseis ton allo na paei na xtipisei to kefali tou ston kathe ena pou exei magazi...
den einai etsi ta pragmata kai apo tin stigmi pou exeis afisei trela lefta oxi se kapio katastima adalaktikwn alla stin idia tin Mercedes kai sou kanoun ekptosi giati na min tin ekmetalefteis...
den mporw na to katalabw afto

MaD
03-12-2005, 13:47
giwrgo des afto to link isos mporei na se boithisei metis leptomeries pou exei.

http://www.bilstein.com/hotrod.php

skgr
03-12-2005, 13:54
ΣΤΑΥΡΟ με παραξηγησες δεν ειχα καθολου στο μυαλο μου αυτο που ειπες.
ζητω συγνωμη

MaD
03-12-2005, 14:41
sorry kai egw parasirthika

DVCam
04-01-2006, 21:39
Κανένα νέο κανείς με αμορτισέρ???

MaD
04-01-2006, 21:45
giwrgo telos tou mina tha eimai athina.
steile mou ena pm to kinito sou na pame mazi ston diko mou stin leoforo kavalas pou einai i adiprosopia tis mercedes na rwtisoume

DVCam
04-01-2006, 21:57
Η Mercedes δίνει τα SACHS αλλά από μόνοι τους λένε πως τα 40.000Χλμ είναι αρκετά για αυτά και το κόστος... πολύ υψηλό!

MaD
05-01-2006, 02:24
pados mporoume na rwtisoume kai gia alles markes.
den einai aparetito afta pou poulaei i mercedes.
apla na xereis peripou ti thes kai tha tin broume tin lisi.

kanellakis
02-01-2007, 23:32
τα μαμα αμορτισερ μου εχουν σπασει 2 φορες και μου τα εχουν αλλαξει με εγγυηση. Τωρα τριτωσε το κακο και στην Mercedes λενε οτι δεν δινουν πια καθολου εγγυηση για τα αμορτισερ.

Ξερετε καποια after market που να ειναι παρομοια με τα μαμα να μου προτεινετε?
Ευχαριστω πολυ και καλη χρονια σε ολους.

Sphinxgr
03-01-2007, 00:51
An rwtisete koitakste mpas kai uparxoun kai KW gia For4... An yparxoun de xreiazete na psaksete allo (an kai tha exoun "kapoia" timh)

DVCam
06-01-2007, 09:29
1500EURO τοποθετημένα είναι πολλά!
Ξέρω σχετικά με την αξιοποιστία τους αλλά γίνεται ακόμα πιο σκληρό από αυτά της Brabus αν και ρυθμιζόμενα.
Τέλος έχει βγάλει και η Bilstein τα μαύρα αλλά δεν λένε καθόλου....
και τώρα παίζει και KYB αλλά μόνο πίσω.
Και πολύ φοβάμαι πως πίσω αυτά και μπροστά μαμά.... ίσως να μην είναι ότι καλύτερο!
Καλή χρονιά σε όλους!

antonispa
27-11-2007, 21:10
Είμαι ένας απο τους ευτυχισμένους κατόχους ενός ForFour με ανάρτηση KW Variant 2! Είναι σαν να οδηγώ άλλο αμάξι. Για όσους θέλουν να νιώσουν την εμπειρία και εφόσον διαθέτουν τα ανάλογα βαλάντια ( € 1.350 με τοποθέτηση - ευθυγράμμιση ) αξίζει τον κόπο. Όποιος θέλει στοιχεία για το που έγινε η αγορά και τοποθέτηση... ας το πεί!!!
Ακόλουθεί η μετατροπή φρένων... έχετε να προτείνετε κάτι καλό ?

MaD
27-11-2007, 21:42
πολύ καλός και ωραία επιλογή!
πέρασε όμως απο το παρακάτω λινκ να μας πεις 2 πράγματα για σένα

http://www.smartmania.gr/forum/forumdisplay.php?f=337

Inferno_lb
14-08-2009, 11:16
Καλημέρα παιδιά! ήρθε η ώρα αντικατάστασης των αμορτισέρ και ακούγοντας τρελλή τιμή σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, αποφάσισα, να ψάξω για aftermarket (γνωρίζοντας όμως πόσο δύσκολο είναι το f4 σε αυτόν τον τομέα) έχει βρεί κανείς κάτι πιο συγκεκριμένο? κοίταξα και εδώ: http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=31591, τελικά φοράνε τα ίδια αμορτισέρ, f4 και colt? αν ναι, είμαστε εντάξει γιατί η bilstein βγάζει για colt, αλλά όχι για f4, γνωρίζουμε αν υπάρχει κάποια άλλη κατασκευάστρια εταιρεία που να βγάζει αμορτισέρ για το f4? (εγώ όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι ρε γμτ.)

SB1
17-10-2009, 13:47
Καλημέρα παιδιά! ήρθε η ώρα αντικατάστασης των αμορτισέρ και ακούγοντας τρελλή τιμή σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, αποφάσισα, να ψάξω για aftermarket (γνωρίζοντας όμως πόσο δύσκολο είναι το f4 σε αυτόν τον τομέα) έχει βρεί κανείς κάτι πιο συγκεκριμένο? κοίταξα και εδώ: http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=31591, τελικά φοράνε τα ίδια αμορτισέρ, f4 και colt? αν ναι, είμαστε εντάξει γιατί η bilstein βγάζει για colt, αλλά όχι για f4, γνωρίζουμε αν υπάρχει κάποια άλλη κατασκευάστρια εταιρεία που να βγάζει αμορτισέρ για το f4? (εγώ όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι ρε γμτ.)
KW μπενει χωρις κανενα προβλημα αλα ειναι ακριβα