PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Eνα βημα πριν την αγορα

gio72
19-01-2006, 13:26
Καλημεριζω ολα τα παιδια του club, θα μπω κατευθειαν στο θεμα το οποιο με απασχολει και ταυτοχρονα ζητω την γνωμη σας αλλα και την εμπειρια σας σε μια αγορα ενος roadster που εχω βρει. Καταρχην πρεπει να σας πω οτι εχω συμβιωσει απιστευτα καλα με ενα smartaki for two για 4 χρονια αλλα αποφασισα τωρα να το πουλησω και να ψαξω για roadster το οποιο μαλλον βρηκα ειναι μοντελο 2003, βασικος εξοπλισμος, εχει 19000 χιλιομετρα, hard top, ελληνικο, απο ιδιωτη και κοστολογειται στα 12000 ευρω. Αυτα, θελω να μου πειτε απο αυτα που διαβαζετε αν αξιζει, επισης θελω την γνωμη σας για συνεργειο που μου προτεινετε για ελεγχο του αυτοκινητου και επισης τι προβληματα εχουν βγαλει και αν ειναι ευκολο να επισκευαστουν για παραδειγμα εχουν ακουστει πολλα προβληματα στην στεγανοτητα της οροφης. Αν σας ζαλισα σας ζητω συγνωμη απλως ρε παιδια στηριζομαι πολυ σε αυτο που θα πειτε περιμενω λοιπον

Skorpini
19-01-2006, 14:20
Καλως ηρθες στην παρεα μας! :smt039
Το roadster που εχεις βρει ειναι 62 ή 82? Αν ειναι 62 αξιζει με 2000 παραπανω να παρεις το 82 με μαλακη οροφη ηλεκτρικη, γιατι το hardtop θα βαριεσαι να το ανοιγεις ενω η ηλεκτρικη με το πατημα ενος κουμπιου θα ανοιγει ανα πασα στιγμη
Οσο για την στεγανοποιηση ,πραγματι πολλα roadster θελουν, την οποια, πας στην ΕΚΚΑ (γιατι απο Λαινοπουλο σωθηκες) και στην κανουν μεσα στην εγγυηση και μετα δεν εχεις προβλημα
Τωρα για ελεγχο του αυτοκινητου μπορεις να το πας στη Microcar που τα παιδια ειναι εγγυηση και δεν θα σε κοροϊδεψουν :wink:
Αυτα, οτι αλλο θελεις ειμαστε στη διαθεση σου

gio72
19-01-2006, 14:29
Παω για αγορα με μετρητα και ετσι εχω βαλει συγκεκριμενο μπατζετ. Το αυτοκινητο που εχω βρει ειναι με τα 62 αλογα - να ρωτησω κατι, το hard top εχει καλυτερη συμπεριφορα ως προς την στεγανοτητα?

Skorpini
19-01-2006, 14:39
Δε νομιζω, και οι δυο οι οροφες μια απο τα ιδια ειναι ως προς στην στεγανοτητα. Αυτο ομως θα πρεπει να το ελεγξεις στην ΕΚΚΑ αν χρειαζεται σταγανοποιηση και μην το αμελησεις
Παντως πραγματικα δεν αξιζει να παρεις το 62, οσοι το εχουν τωρα το πουλανε ,αν ειδες και στις αγγελειες

Alex
19-01-2006, 14:43
Τα 62 αλογα δεν ειναι λογος για να μην το παρεις. Η σκληρη οροφη ομως ειναι. Στην πραγματικοτητα θα νιωθεις σα να εχεις κλειστο αυτοκινητο, αφου μολις χασεις τον αρχικο ενθουσιασμο θα βαριεσαι να μπεις στη διαδικασια να το ανοιξεις. Εγω θα σου προτεινα να βρεις καποιο με μαλακη οροφη. Στα χρηματα τα οποια το παιρνεις, δεν αποτελει καμια συγκλονιστικη ευκαιρια, αρα εγω θα σου προτεινα υπομονη και καλυτερο ψαξιμο.

gio72
19-01-2006, 14:44
Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου Scorpini αλλες βλαβες με μεγαλη συχνοτητα εχουν καταγραφει?

gio72
19-01-2006, 14:46
<Τα 62 αλογα δεν ειναι λογος για να μην το παρεις. Στα χρηματα τα οποια το παιρνεις, δεν αποτελει καμια συγκλονιστικη ευκαιρια, αρα εγω θα σου προτεινα υπομονη και καλυτερο ψαξιμο>.

Alex οσα εχω δει στην τιμη που ψαχνω ειναι ολα γερμανικα που δεν θελω με τιποτα

Alex
19-01-2006, 14:54
Δικιο εχεις, αλλα εγω θα προτιμουσα Γερμανικο πιο καινουριο και με υπολοιπο εγγυησης απο Smart παρα Ελληνικο και παλιοτερο. Στο κατω κατω ηξερες ο Ελληνας αν του φεροταν καλα η αν εχει γυρισει τα χιλιομετρα?

Το Γερμανικο θα το πας για εναν ελεγχο στη Microcar θα κοιταξουν οτι ειναι οκ σε ολα, θα σου πουν και αν ειναι γυρισμενα τα χιλιομετρα και αν ειναι ολα σωστα θα το παρεις. Η αγορα ειναι γεματη με τετοια. Θα βρεις το σωστο και στα ιδια χρηματα θα εχεις παρει καλυτερο αυτοκινητο.

Αν παντως αποφασισεις να το παρεις σου ευχομαι καλοταξιδο!!! :D

Skorpini
19-01-2006, 14:54
)
Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου Scorpini αλλες βλαβες με μεγαλη συχνοτητα εχουν καταγραφει?

Αλλη μια συχνη βλαβη, ειναι η βαλβιδα των φρενων (αν το λεω καλα :-k )
Αμα σου αναψει η ενδειξη στο ταμπλο του ESP και του ABS μονιμα και δεν πιανει τo ABS να καταλαβεις οτι ειναι αυτο. Στο φτιαχνουν μεσα στην εγγυηση Υποψιν οτι οι ενδειξεις σβυνουν μολις κλεισεις την μηχανη και μπορει να σου ξαναναψουν σε καποια αλλη στιγμη ,οποτε μην καθησυχαστεις :wink:

gio72
19-01-2006, 15:00
Και γιατι κοστος μιλαμε οσον αφορα
τη βαλβιδα και την στεγανοποιηση

gio72
19-01-2006, 15:03
Ρωταω γιατι ειχα το ιδιο προβλημα με το beetle μου(βαλβιδα φρενων) και με 20 ευρω καθαρισα

Skorpini
19-01-2006, 15:09
Και γιατι κοστος μιλαμε οσον αφορα
τη βαλβιδα και την στεγανοποιηση

Η σταγανοποιηση ειναι μεσα στην εγγυηση δεν πληρωνεις τιποτα, οσο για την βαλβιδα νομιζω οτι αν εχει περασει η εγγυηση του αυτοκινητου τοτε θα πρεπει να πληρωσει αλλα δυστυχως δεν ξερω ποσα. Μπορεις να ρωτησεις την Microcar για τιμη, σιγουρα ειναι πολυ πιο φθηνη απο ολους τους αλλους

Skorpini
19-01-2006, 15:13
Προσεχε ομως η σταγανοποιηση γινεται μονο στην ΕΚΚΑ ή Λαινοπουλο, δεν ξερω αν κανει και ο Ισμαηλος. Αλλα θα σου προτεινα την ΕΚΚΑ, αν χρειαστεις σου δινω και το τηλ και με ποιον θα μιλησεις για να κανονισεις να σου εχουν αμαξι αντικαταστασης μεχρι να σου φτιαξουν το δικο σου :wink: Εγω εκει πηγα το δικο μου και τωρα δεν εχω κανενα προβλημα

gio72
19-01-2006, 15:19
Eυχαριστω πολυ για το ενδιαφερον παιδια.
Κατι αλλο να προσεξω?
Να σας πω την αληθεια με αγχωνει λιγο η αλλαγη δηλαδη απο το For Two στο Roadster, ποσο διαφορετικο μπορει να ειναι?

Skorpini
19-01-2006, 15:29
ποσο διαφορετικο μπορει να ειναι?

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ το ενα με το αλλο. Στο roadster καταλαβαινεις οτι οδηγας αμαξι, τουλαχιστον με το 82 δεν εχω οδηγησει 62 και νιωθεις μεγαλυτερη ασφαλεια απο οτι στο For2 (Ας με συγχωρεσουν αυτοι που εχουν for2). Αλλη δυναμη, αλλη σταθεροτητα, γενικα αλλο πραγμα θα το δεις και μονος σου οταν με το καλο το παρεις. Το μονο κακο ειναι οτι επειδη ειναι ενα μετρο μεγαλυτερο, δυσκολευει λιγο περισσοτερο στο να βρεις να παρκαρεις :D
Καλοριζικο να ειναι και να το ευχαριστηθεις :wink:

gio72
19-01-2006, 15:43
Eυχαριστω πολυ μολις το παρω, ελπιζω απο εβδομαδα, θα ανεβασω φωτο στο φορουμ

Skorpini
19-01-2006, 15:46
Και οχι μονο φωτο .............να σε δουμε και σε καμια συναντηση :wink:

Alex
19-01-2006, 15:56
To fortwo ειναι το καλυτερο αυτοκινητο πολης. Παρκαρει παντου, ειναι πρακτικο, ευρυχωρο, χωραει ολα σου τα ψωνια κλπ.

To roadster ειναι αυτοκινητακι μουρης και χαβαλε. Ειναι πιο δυνατο, πιο παιχνιδιαρικο, πιο γρηγορο και πιο καλα στημενο και κανει πολυ καλυτερες αλλαγες. Απ'την αλλη, ο χωρος αποσκευων του ειναι αστειος, δεν εχει πλεονεκτημα παρκαρισματος, μεσα εισαι στριμωγμενος και στην ουσια δεν ειναι σπορ αυτοκινητο (βλεπε MX-5 η MR-2) γιατι δεν εχει αρκετο γκαζι και οι αναρτησεις και το κιβωτιο του ειναι ψιλοχαλια. Για 12000 ευρω ειναι καταπληκτικο, αλλα για τα 20000 που εκανε καινουριο, ηταν απλα αστειο.

gio72
19-01-2006, 16:02
Και οχι μονο φωτο .............να σε δουμε και σε καμια συναντηση :wink:

Oπωσδηποτε :D

gio72
19-01-2006, 16:06
To fortwo ειναι το καλυτερο αυτοκινητο πολης. Παρκαρει παντου, ειναι πρακτικο, ευρυχωρο, χωραει ολα σου τα ψωνια κλπ.

To roadster ειναι αυτοκινητακι μουρης και χαβαλε. Ειναι πιο δυνατο, πιο παιχνιδιαρικο, πιο γρηγορο και πιο καλα στημενο και κανει πολυ καλυτερες αλλαγες. Απ'την αλλη, ο χωρος αποσκευων του ειναι αστειος, δεν εχει πλεονεκτημα παρκαρισματος, μεσα εισαι στριμωγμενος και στην ουσια δεν ειναι σπορ αυτοκινητο (βλεπε MX-5 η MR-2) γιατι δεν εχει αρκετο γκαζι και οι αναρτησεις και το κιβωτιο του ειναι ψιλοχαλια. Για 12000 ευρω ειναι καταπληκτικο, αλλα για τα 20000 που εκανε καινουριο, ηταν απλα αστειο.

Αλεξ μακαρι να ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να το κραταγα το smartaki συμφωνω απολυτα με οσα λες δεν μπορεις να φανταστεις ποσο στεναχωριεμαι που το δινω :cry:

gio72
19-01-2006, 19:17
Kαι κατι αλλο ρε παιδια το roadster δουλευει αποκλειστικα με super αμολυβδη?

skgr
19-01-2006, 19:22
super αμολυβδη ειναι λιγο καλητερη.λιγο περισοτερα χιλιομετρα.

gio72
19-01-2006, 19:30
super αμολυβδη ειναι λιγο καλητερη.λιγο περισοτερα χιλιομετρα.

Ρωτω γιατι στο site υπαρχει ενα topic που περιγραφει τα μοντελα της smart
και στο roadster αναφερει ως προτεινομενο καυσιμο super αμολυβδη

skgr
19-01-2006, 19:43
καλο του κανη κακο δεν κανη.
θα δης να ειναι λιγο πιο ζωηρο και να πιανη τελικες λιγο πιο γρηγορα και να βγαζη λιγο περισοτερα χιλιομετρα.
το θεμα ειναι η τιμη.ειναι πιο ακριβη.ειναι θεμα δικο σου.
εγω δοκιμασα πολλες φορες και απλη και super , μεγαλη διαφορα δεν ειδα.την διαφορα την ειδα στην τσεπη.
με απλη παη φθηνοτερα.με super παη καλιτερα.βαζε super.

gio72
19-01-2006, 19:55
Οκ, ευχαριστω φιλε μου

mmike
20-01-2006, 01:36
Γεια σου φίλε και από 'μένα. Βλέπω και συνομήλικος.
Είμαι κάτοχος και των δύο smart ( fortwo και roadster ).
Και τα δύο αυτοκίνητα είναι μοναδικά και δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Το ένα είναι η αρχή και το άλλο το τέλος. Αν θες το ένα συμπληρώνει το άλλο.
Στη λέξη χρήση κρύβονται όλα . Το ένα είναι το καλύτερο αυτοκίνητο πόλης (ευέλικτο, μικρό, εύχρηστο, ιδιαίτερο, οικονομικότατο, κλπ) και το άλλο αυτοκίνητο για απόλαυση, το αντίθετο του μέσου μεταφοράς. Αυτοκίνητο εξόρμησης, τα λέμε, χαιρετώ και ... έφυγες μακριά, σε ανοικτούς δρόμους, σε στροφές ή ευθείες, στη φύση, εκτός πόλης.
Συνεπώς, εν κατακλείδι, βάζεις τα πράγματα κάτω, τα ζυγίζεις και πράττεις.
Επαναλαμβάνω, τα δύο αυτοκίνητα είναι εντελώς ανόμοια μεταξύ τους, άσπρο - μαύρο, μην το ξεχνάς.
Και επειδή μαντεύω το ... ζύγισμά σου καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Skorpini
20-01-2006, 09:40
Kαι κατι αλλο ρε παιδια το roadster δουλευει αποκλειστικα με super αμολυβδη?

Το roadster θελει μονο Super αμολυβδη το λεει και ο κατασκευαστης αλλα και επανω στο πορτακι της βενζινης. Εγω βαζω μονο BP ultimate, νομιζω οτι ειναι η καλυτερη, εχω δοκιμασει ολες τις super αμολυβδες και μου τις καιει πολυ πιο γρηγορα ενω με την BP βγαζω περιπου 460χλμ μεσα στην πολη, εξαρτατε βεβαια και πως το πας.
Το καλυτερο ειναι να τις δοκιμασεις ολες, να κανεις τις συγκρισεις και να δεις ποια σου παει καλυτερα :wink:

gio72
20-01-2006, 11:21
Εκλεισα την Δευτερα ραντεβου για τσεκ του αυτοκινητου αν ολα πανε καλα το πηρα!!!!!
παντως μου κανει εντυπωσει ποσο γρηγορα εφυγε το smartaki μου ποιος να το περιμενε πριν 4,5 χρονια οταν το πηρα η αγορα ηταν τελειως επιφαλακτικη προς αυτο, και τωρα.... χαμος

Skorpini
20-01-2006, 12:16
Λογικο, αφου ετσι οπως εχουμε γινει μονο αν εχεις smart παρκαρεις και ειδικα Γλυφαδα και Κολωνακι. Για να μην πω για την βενζινη που εχει παει στα υψη. Γιαυτο λοιπον ολοι θελουν ενα smart για ολες τις δουλειες. Μικρο, οικονομικο, χωραει τα παντα, ευκολο στην οδηγηση, παιχνιδιαρικο....... :D
Ελπιζω ολα να σου πανε καλα και να το παρεις, αν και δεν θα εχεις τις ιδιες ευκολιες οπως με το for2, αλλα αξιζει τον κοπο :wink:

gio72
20-01-2006, 12:32
Thanks scorpini, mmike, alex που μιλησατε μαζι μου, μου ειπατε καποια πραγματα χρησιμα, ελπιζω με την ελευση του Roadster να σας γνωρισω και απο κοντα αν και αυτο επρεπε να ειχε γινει ηδη αλλα... καλιο αργα παρα ποτε

gio72
23-01-2006, 13:36
Λοιπον εχουμε και λεμε το αυτοκινητο το πηγα για ελεγχο και απο οτι μου ειπαν οι μηχανικοι ειναι καθαρο και ατρακαριστο μεχρι εδω καλα, αφου βγηκε απο το συνεργιο ζητησα απο τον ιδιοκτητη του να το παω μια βολτα να δω την αισθηση που εχει, καθοτι δεν ειχα ιδεα, και οντως ρε παιδια δεν εχει καμια σχεση με το πρωην for two που ειχα φαινεται πολυ πιο διασκεδαστικο και πιο παιχνιδιαρικο επισης μου αρεσει πολυ που ακουγεται η τουρμπινα στις αλλαγες, αυτο ομως που χαλασε πολυ ειναι δυο πραγματα που εντοπισα 1ον οι τριγμοι στο hard top που ειναι εντονοι και ενοχλητικοι (βεβαια οταν ρωτησα μου ειπε οτι αυτοκινητο ειναι κλεισμενο στο γκαραζ καθοτι ο γιος του που το εχει λειπει στο εξωτερικο και οτι υπαρχει ειδικο σπρεϋ καθως και βαζελινη που εξαλειφει τους θορυβους) ενταξει ειναι cabrio και εγω ειχα παλιοτερα το mx5 αλλα ποτε δεν ακουσα το παραμικρο το δευτερο σημειο που ειδα ειναι στο δεξιο καθρεφτη μεσα στην καμπινα στο τριγωνακι που ρυθμιζουμε τον καθρεφτη απο κατω σαν να εχει τρεξει αφρωδες μονωτικο υλικο μην φανταστειτε κατι ασχημο αλλα φαινεται και οταν το ρωτησα για την στεγανοτητα της οροφης μου ειπε οτι δεν ειχε ποτε προβλημα κατα τα αλλα καλα. Πως το βλεπετε

gio72
23-01-2006, 16:15
:?: ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΑΔΕΡΦΙΑ ?

duke21gr
23-01-2006, 18:11
Mia pou exw akrivos to idio, tha sou pw oti oi trigmoi einai analoga me ti diathesi tou kai to pws tha kleiseis to hardtop. Alles fores trizei san trelo, kai alles fores den akous tipota. Apisteyto. Dokimase na vgaleis kai na valeis tin orofi mipos kai katsei kalitera.

mmike
23-01-2006, 21:52
Λοιπόν, μου το έχουν πει στο Λαϊνόπουλο και στην ΕΚΚΑ, το καλύτερο που έχεις να κάνεις για τυχόν τριγμούς, κατά καιρούς να βάζεις σιλικόνη στα σημεία τριβής.
Για τους καθρέπτες τώρα, βάζουν ειδικό σετ στεγανοποίησης ( μοιάζει με μαύρη σιλικόνη ) που το παρέχει η αντιπροσωπεία.
Κάτι τελευταίο που έχεις να κάνεις, να το βάλεις σε μια βούρτσα και μετά θα κρίνεις μόνος σου. Αν δεν δεις διαρροή πουθενά ... είσαι πολύ τυχερός, αν δεις μικρή-αμελητέα είσαι απλά τυχερός και αν δεις μεγάλη, δηλαδή να στάζει ή πολύ νερό τότε αν το καλύπτει η εγγύηση ( δεν έχει κλείσει δύο χρόνια ) δεν έχεις πρόβλημα, αντιμετωπίζεται πλήρως, αν όμως δεν το καλύπτει η εγγύηση ...... μακριά γιατί έμπλεξες.

IGNITION
23-01-2006, 22:16
Απ' ότι ξέρω στο hardtop δεν μπαίνει κανένα σπρεϋ!! To μόνο που πρέπει να δείς είναι τα λάστιχα γύρω απο το hardtop σε τί κατάσταση είναι επίσης κάτω απο τους καθρεπτες στα ηχεία αν έχει υπολείματα απο νερό και πίσω απο τα καθίσματα στο πατάκι.

gio72
24-01-2006, 09:25
Λοιπόν, μου το έχουν πει στο Λαϊνόπουλο και στην ΕΚΚΑ, το καλύτερο που έχεις να κάνεις για τυχόν τριγμούς, κατά καιρούς να βάζεις σιλικόνη στα σημεία τριβής.
Για τους καθρέπτες τώρα, βάζουν ειδικό σετ στεγανοποίησης ( μοιάζει με μαύρη σιλικόνη ) που το παρέχει η αντιπροσωπεία.
Κάτι τελευταίο που έχεις να κάνεις, να το βάλεις σε μια βούρτσα και μετά θα κρίνεις μόνος σου. Αν δεν δεις διαρροή πουθενά ... είσαι πολύ τυχερός, αν δεις μικρή-αμελητέα είσαι απλά τυχερός και αν δεις μεγάλη, δηλαδή να στάζει ή πολύ νερό τότε αν το καλύπτει η εγγύηση ( δεν έχει κλείσει δύο χρόνια ) δεν έχεις πρόβλημα, αντιμετωπίζεται πλήρως, αν όμως δεν το καλύπτει η εγγύηση ...... μακριά γιατί έμπλεξες.

Που ειναι το μπλεξιμο? γιατι το συγκεκριμενο αυτοκινητο ειναι του 2003

gio72
24-01-2006, 13:05
Μιλησα με ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο smart και μου ειπαν οτι ειναι αντιμετωπισιμο το προβλημα της οροφης (τριγμοι - νερα) αλλα οχι 100% εγγυημενο οτι δεν θα ξαναπαρουσιασει τα ιδια συμπτωματα, εχω τρομαξει λιγο με ολο αυτο δεν ξερω τι να κανω με λιγα λογια εχω μπλοκαρει για τα καλα!!!!

Skorpini
24-01-2006, 13:19
Μιλησα με ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο smart και μου ειπαν οτι ειναι αντιμετωπισιμο το προβλημα της οροφης (τριγμοι - νερα) αλλα οχι 100% εγγυημενο οτι δεν θα ξαναπαρουσιασει τα ιδια συμπτωματα, εχω τρομαξει λιγο με ολο αυτο δεν ξερω τι να κανω με λιγα λογια εχω μπλοκαρει για τα καλα!!!!

Κοιτα, οταν εισαι αποφασισμενος να παρεις ενα cabrio αμαξι ξερεις οτι ρισκαρεις. Απλα το περνεις και προσευχεσε να εισαι τυχερος. Οσο για το τριξιμο δεν το γλυτωνεις σε κανενα cabrio, ο πατερας μου ειχε πριν μερικα χρονια την slk και την εδωσε γιατι ετριζε. Αργα η γρηγορα δεν θα το γλυτωσεις :smt102

gio72
24-01-2006, 13:27
Παιδια πληροφοριες μαζευω να ξερω τι μου γινεται μην το παρω και τρεχω συνεχεια στα συνεργεια αυτο με ενδιεφερει περισσοτερο.

Skorpini
24-01-2006, 13:34
Παιδια πληροφοριες μαζευω να ξερω τι μου γινεται μην το παρω και τρεχω συνεχεια στα συνεργεια αυτο με ενδιεφερει περισσοτερο.

Καλα κανεις και μαζευεις πληροφοριες, αλλα και παλι ποτε δεν ξερεις τι αλλο μπορει να σου βγαλει, που ειναι και μεταχειρισμενο. Εδω καινουριο το περνεις και παλι δεν ξερεις. Ειπαμε, cabrio αμαξι = ρισκο
Μην μασας παντος, παρτο και οσο για την στεγανοποιηση διορθωνεται και δεν θα εχεις προβλημα, ασε που μπορει να μην χρειαζεσαι κιολας :wink:

Lambros
24-01-2006, 13:35
ego pou exo to coupe me hard top ekei na deis triksimo alla oxi panta ... einai me tis ores tou.

to provlima linetai mia kai kali otan vazeis kathe evdomada mia fora silikoni sto hard top i sto soft top stis kleidoseis.

gio72
24-01-2006, 13:40

Καλα κανεις και μαζευεις πληροφοριες, αλλα και παλι ποτε δεν ξερεις τι αλλο μπορει να σου βγαλει, που ειναι και μεταχειρισμενο. Εδω καινουριο το περνεις και παλι δεν ξερεις. Ειπαμε, cabrio αμαξι = ρισκο
Μην μασας παντος, παρτο και οσο για την στεγανοποιηση διορθωνεται και δεν θα εχεις προβλημα, ασε που μπορει να μην χρειαζεσαι κιολας :wink:

Μπραβο ρε παιδια δωστε μου ηθικο γιατι μου αρεσει πολυ το αυτοκινητο και θελω να το παρω

gio72
24-01-2006, 13:42
ego pou exo to coupe me hard top ekei na deis triksimo alla oxi panta ... einai me tis ores tou.

to provlima linetai mia kai kali otan vazeis kathe evdomada mia fora silikoni sto hard top i sto soft top stis kleidoseis.

Λαμπρο μολις το παρω θελω οδηγιες συντηρησης

Skorpini
24-01-2006, 13:43
ΠΑΡΤΟ ΠΑΡΤΟ !!! :lol:

skgr
24-01-2006, 13:45
ΠΑΡΤΟ

gio72
24-01-2006, 13:52
Ευχαριστω παιδια :D

ελπιζω να μην σας εχω ζαλισει :oops:

Skorpini
24-01-2006, 14:00
Κανενα προβλημα, ελα την Πεμπτη στη συναντηση να τα πουμε και απο κοντα, σε περιπτωση που δεν σε εχουμε πισει :lol:

skgr
24-01-2006, 14:36
να εισαι καλα και να το χαρης οσο μπορης.

gio72
24-01-2006, 15:10
Κανενα προβλημα, ελα την Πεμπτη στη συναντηση να τα πουμε και απο κοντα, σε περιπτωση που δεν σε εχουμε πισει :lol:

Την Πεμπτη δουλευω μεχρι αργα :roll:
αλλες μερες που παιζουν συναντησεις?

skgr
24-01-2006, 15:22
οι συναντησεις ειναι καθε δευτερη πεμπτη.

υπαρχουν και εκτακτες.θα ενημεροθης ποτε και που οπως ολοι.

gavanos
24-01-2006, 15:26
Μέχρι πόσο αργά δουλεύεις? (χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος :oops: ). Απλά εμείς συναντιόμαστε κατά τις 9+ το βράδυ (για το "που", θα δεις στις "συναντήσεις"), και φεύγουμε από το B.Volley κατά τις 10. Αυτή την Πέμπτη θα πάμε εκεί δίπλα, στο Olympiko, οπότε και αρκετά αργότερα αν θέλεις, μπορείς να έρθεις να μας βρεις εκεί :wink:

Ελπίζω να τα καταφέρεις!

gio72
24-01-2006, 16:05
Μέχρι πόσο αργά δουλεύεις? (χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος :oops: ). Απλά εμείς συναντιόμαστε κατά τις 9+ το βράδυ (για το "που", θα δεις στις "συναντήσεις"), και φεύγουμε από το B.Volley κατά τις 10. Αυτή την Πέμπτη θα πάμε εκεί δίπλα, στο Olympiko, οπότε και αρκετά αργότερα αν θέλεις, μπορείς να έρθεις να μας βρεις εκεί :wink:

Ελπίζω να τα καταφέρεις!

Πεμπτη και Παρασκευη δεν υπαρχω, δουλευω απο τις 11 το πρωι και ανετα φτανω τα μεσανυχτα βρυκολακας φιλε μου

gavanos
24-01-2006, 17:37
πω πω...κριμα...Τουλάχιστον θα μπορέσεις να παραβρεθείς σε κάτι "έκτακτο"... 8)

skgr
24-01-2006, 17:44
παλικαρι δεν ξερω τι κανης αλλα το μονο που μπορω να σου πω ειναι κουραγιο και να προσεχης τον εαυτο σου.

gio72
24-01-2006, 19:31
παλικαρι δεν ξερω τι κανης αλλα το μονο που μπορω να σου πω ειναι κουραγιο και να προσεχης τον εαυτο σου.

Ειμαι γραφιστας σε εφημεριδα, σ'ευχαριστω παντως για την κατανοηση. Μολις παρω το roadster θα προσπαθησω να ερθω σε επαφη μαζι σας , γουσταρω πολυ τα club αυτοκινητων γιατι υπαρχει πολυ μερακι

skgr
24-01-2006, 19:38
καλητεχνης δηλαδη.μαλιστα .πολυ ωραια.αλλα πολλες ωρες.
κουραγιο και θα παρης το σμαρτακι και θα σε αποζιμιωνη.

θα χαρουμε να σε δουμε απο κοντα.

gio72
24-01-2006, 19:44
Φιλε skgr με ψαρωνει η υπογραφη σου αναγνωριζει σε ποιο συστημα ειμαι πιο provider εχω σωστος!!!

touristas
24-01-2006, 23:18
Κι άλλος συνάδελφος!Καλορίζικο και καλοτάξιδο :!:
Μια παρατήρηση μόνο σχετικά με τους τριγμούς που προανέφερες...το δικό μου τρίζει όπου θέλει και όταν θέλει οπότε απλά δεν του δίνω σημασία(μην ξεχνάμε πως τα smart δε φημίζονται για την ποιότητα συναρμολόγησης,ξέρουμε τι παίρνουμε)βέβαια -κι αυτό θα το δεις στην πορεία- όλα τα ξεχνάς σε κάποια γρήγορη διαδρομή ή με κανένα ανάποδο που θα κάνεις για να το μαζέψεις αλλά και στις ξεσκέπαστες βόλτες ...είναι ΑΠΑΙΧΤΟ :lol:

mmike
24-01-2006, 23:31

Που ειναι το μπλεξιμο? γιατι το συγκεκριμενο αυτοκινητο ειναι του 2003

Άρα δεν το καλύπτει η εγγύηση και πληρώνεις την κάθε επισκευή πλέον.
Επειδή το θέμα στεγανοποίηση είναι κάτι πολύ αόριστο στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο, μπορεί να σου στοιχίσει κάπως. Μπορεί να ξεκινάει το όλο θέμα από μια απλή ρύθμιση στο hard top ή στα παράθυρα κλπ και στη χειρότερη αλλαγή του hard top.
Αυτή είναι η πραγματικότητα και έλεγξε όσο μπορείς τη στεγανότητα του αυτοκινήτου πριν το πάρεις για να ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις στο μέλλον.

gio72
26-01-2006, 19:50
Το πηρα το roadster σημερα το πρωι παιδια |mul^
εκανα την μεταβιβαση και στο καπακι το αφησα για service
Ενταξει τι να λεμε τωρα εχω χεστει απο την χαρα μου |smic^
Περιμενω πως και πως το ΣΚ για τρελο καθαρισμα - γυαλισμα - βολτα αλλα και φωτο για να τις ανεβασω και στο φορουμ

skgr
26-01-2006, 19:58
αντε καλοριζικο και καλοταξιδο.

gavanos
26-01-2006, 20:18
Μεγειά!!!! ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ και ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!!!! :D :D :D
Περιμένουμε φωτογραφίες!

Υ.Γ. Για service που το άφησες? περιμένουμε εντυπώσεις :wink:

gio72
26-01-2006, 20:28
E

Μεγειά!!!! ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ και ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!!!! :D :D :D
Περιμένουμε φωτογραφίες!

Υ.Γ. Για service που το άφησες? περιμένουμε εντυπώσεις :wink:

Ευχαριστω αδερφια για τις ευχες σας
Για Service το αφησα σ΄ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο mercedes - smart το οποιο βρισκεται 2 δρομους πανω απο το σπιτι μου, Παρασκευας λεγεται και ειναι πανω στην Γουναρη - ανω γλυφαδα
Θα πηγαινα στην microcar αλλα ειναι απελπιστικα μακρυα για μενα.

gavanos
26-01-2006, 20:30
Ωραία! Περιμένουμε εντυπώσεις!

Υ.Γ. Για τις εντυπώσεις από το service, αν θέλεις κάνε ένα νέο post στα "τεχνικά" :wink:

gio72
26-01-2006, 20:33
Οκ θα το εχω υποψην

DJ THEO
27-01-2006, 00:05
MEGALE KALORIZIKO K KALOTAKSIDO!!!

claudio
27-01-2006, 12:24
καλορίζικος και από μένα! καλοτάξιδος και αγρατζούνιστος,φίλε!

bullet_1800
27-01-2006, 13:03
Kaloriziko kai kalotaksido to ergaleio. Euxomai na to erwteuteis opws to exoume erwteutei kai emeis ;) . Stin epomeni sinantisi se perimenoume na ertheis na to figourareis :D .

gio72
27-01-2006, 13:39
Kaloriziko kai kalotaksido to ergaleio. Euxomai na to erwteuteis opws to exoume erwteutei kai emeis ;) . Stin epomeni sinantisi se perimenoume na ertheis na to figourareis :D .

θα προσπαθησω να ερθω, θελω πολυ να σας γνωρισω και να γινω και εγω μελος στην παρεα σας

esykas
27-01-2006, 16:09
Άντε να το χαρής με πολλά πολλά χιλιόμετρα
τελικά 12000 το πήρες;

ΣΤΑΘΗΣ
27-01-2006, 17:41
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ.ΤΟ ΑΜΑΞΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.

gio72
27-01-2006, 22:58
Άντε να το χαρής με πολλά πολλά χιλιόμετρα
τελικά 12000 το πήρες;

11700 αδερφε

esykas
27-01-2006, 23:10
||4 ||31|

mmike
28-01-2006, 04:05
Καλορίζικο, καλοτάξιδο !
Καλώς ήρθες στην παρέα μας πλέον, επίσημα.

gio72
28-01-2006, 13:39
Καλορίζικο, καλοτάξιδο !
Καλώς ήρθες στην παρέα μας πλέον, επίσημα.

ευχαριστω πολυ παιδια για τις ευχες σας το απογευμα θα ανεβασω και καιμια φωτο

gio72
28-01-2006, 16:10
Το Roadsteraki στο καινουργιο του σπιτι, μιλαμε για μεγαλη στιγμη στην αυτοκινηστικη μου καριερα :D

bullet_1800
28-01-2006, 16:34
Kaloriziko kai pali to koukli... Etsi na to pleneis oso pio sixna mporeis gia na deixnei koukli. Apo oti vlepw telika to pires kia Hard Top.
Kai kati akoma,otan me to kalo sou to epitrepsei to Budget sou pigaine gia mia tetrada zantes. Pisteuw oti i omorfia tou Roadster vasizetai arketa panw sta "papoutsia" tou. Kathe zanta deinei kai ksexwristo xaraktira se auto to amaksi.

Off Topic- To diko mou me ola auta ta xionia exei "roufiksei" tin vrwma. Pleon ta parathira kai ta plaina einai anaglifa... kai perimenw pws kai pws na liwsoun gia na to plinw oso den paei!

skgr
28-01-2006, 18:28
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑ ΔΙΠΛΑ.

gio72
28-01-2006, 18:34
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑ ΔΙΠΛΑ.

Tην πατισα αδερφε ειμαι ηδη παντρεμενος :shock:

sorry off topic

gio72
28-01-2006, 18:36
Kaloriziko kai pali to koukli... Etsi na to pleneis oso pio sixna mporeis gia na deixnei koukli. Apo oti vlepw telika to pires kia Hard Top.
Kai kati akoma,otan me to kalo sou to epitrepsei to Budget sou pigaine gia mia tetrada zantes. Pisteuw oti i omorfia tou Roadster vasizetai arketa panw sta "papoutsia" tou. Kathe zanta deinei kai ksexwristo xaraktira se auto to amaksi.

To εχω υποψην φιλε μου μολις μπορεσω θα γινει το
up grade
Off Topic- To diko mou me ola auta ta xionia exei "roufiksei" tin vrwma. Pleon ta parathira kai ta plaina einai anaglifa... kai perimenw pws kai pws na liwsoun gia na to plinw oso den paei!

gio72
28-01-2006, 18:38

To εχω υποψην φιλε μου μολις μπορεσω θα γινει το
up grade

bullet_1800
28-01-2006, 18:39
:wink: Wp wp kapoio lathos exei ginei sto Reply sou Gio kai exeis kanei quote kai to diko sou text..

Edited: Ok got it.

gio72
28-01-2006, 18:48
:wink: Wp wp kapoio lathos exei ginei sto Reply sou Gio kai exeis kanei quote kai to diko sou text..

Edited: Ok got it.

Sorry my friend - παντως απο την φωτο στο avatar σου σε βλεπω πολυ μαχιμο |dama^

bullet_1800
28-01-2006, 19:07
:wink: Xexexexe opws tha katalaveis kai esi meta apo ton kairo eksikiswsis, auto to autokinito exei ftiaxtei gia polles kai megales maxes :wink:

skgr
28-01-2006, 19:17
ναι ναι ναι ...............ναι ναι................ναι

touristas
29-01-2006, 01:27
Κουκλί το εργαλείο 8) ...μήπως θα έπρεπε να έσβηνες τις πινακίδες στις φώτο?

mmike
30-01-2006, 02:23
Έτσι, να πληθαίνουν τα roadster.
Το αμάξι αυτό είναι έρωτας μεγάλος.

Skorpini
30-01-2006, 15:41
Κουκλι ειναι το μωρο σου!!!!
Καλοριζικο και καλοταξιδο :D

cynomad
30-01-2006, 17:27
Χτύπα μια 18αρα ζάντα ...το 62άρι είναι υποθέτω...

gio72
30-01-2006, 18:57
Χτύπα μια 18αρα ζάντα ...το 62άρι είναι υποθέτω...

Ναι το 62αρι ειναι αδερφε - τωρα για ζαντες που λες σιγα - σιγα γιατι ξεφραγκιαστηκα χοντρα!!!!!

gio72
30-01-2006, 19:43
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας με συγκινησατε. Ελπιζω να τα πουμε και απο κοντα θελω πολυ να σας γνωρισω αλλα μεχρι τοτε θα τα λεμε διαδικτυακα... κατι ειναι και αυτο

Acid_burN
15-03-2006, 11:11
Μιας και το τοπικ αφορα και εμενα αφου και εγω ειμαι ενα βημα πριν την
αγορα θελω να ρωτησω το εξης: Βρηκα ενα roadsterακι με 7.000 χλμ
αλλα δεν εχει τα οργανακια στο ταμπλο.Μπορουν αραγε αυτα να μπουν
μετα?

touristas
15-03-2006, 11:15
Ναι.Έτσι έκανα κι εγώ με κόστος περίπου 250 σε εξουσιοδοτημένο.

Acid_burN
15-03-2006, 11:24
Αρα υπαρχει λυση... Ευτυχως... Σου το κρατανε πολυ το αμαξι, η ειναι
δουλεια μιας ημερας? Ευχαριστω για την απαντηση...

bullet_1800
15-03-2006, 12:21
Κουκλί το εργαλείο 8) ...μήπως θα έπρεπε να έσβηνες τις πινακίδες στις φώτο?

Τελικά ο Τιρουρίστας έχει πρόβλημα με όλες τις πινακίδες,όχι μόνο τις δικές του!! Είναι κάποιου είδους ψύχωση θα έλεγα :lol:

touristas
15-03-2006, 14:11
Στην περίπτωσή μου το άφησα το πρωί στις 9 και μαζί με αλλαγή λαδιών και φίλτρου ήταν έτοιμο στις 2 το μεσημέρι!

Όσο για την πινακίδα δεν έχω να σχολιάσω τίποτα γιατί θα παρεκτραπώ πάλι....ο Φρίξ βολεύεται καλά στο station????

gkblue
20-03-2006, 03:12
ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ... :D

ΕΓΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΙΩΣΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΡΙΠΑΚΙ,ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ROADSTER...
ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΞΕΡΩ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΤΩΝ 2,5 ΜΕΤΡΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΤΟΥ,ΑΛΛΑ ΟΚ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΚΙΟΛΑΣ.ΘΑ ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΑΝΝΑ 'ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΜΑΞΙ'
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ,ΜΕ ΤΟ ΚΑΜΠΡΙΟ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ,ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΤΟΥ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΛΛΙΩΣ.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΩ ΘΑ ΤΟ ΧΑΡΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΜΠΑΙΝΩ ΦΑΝΤΑΡΟΣ,ΟΠΟΤΕ ΕΛΕΓA ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΟΤΑΝ ΑΠΟΛΥΘΩ.ΙΣΩΣ ΟΧΙ SMART,ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΜΧ-5.ΒΕΒΑΙΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΟΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ,ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΚΤΛ.

ΕΚΕΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΟΥ.ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΤΟ ΜΧ5 ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΑΥΤΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ROADSTER ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΠΕΡΙ ΣΤΑ 13000,ΛΕΤΕ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΓΙΑ 82ΑΡΙ ΜΕ ΤΙΣ 16ΑΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗΣ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑΣ?

DVCam
20-03-2006, 09:26
Δύσκολο το βλέπω! Έιδικά καλοεξοπλισμένο.
Ο Lαry το μαύρο το Roadster το 82αρι το πήρε 17.000 Full εξοπλισμένο (και με δέρμα μέσα) , ζάντες , υπολογιστές και όλα τα καλούδια. Το καλό ήταν όμως ότι έλεγε 14.000ΚΜ και ήταν όλα πραγματικά και καλοδουλεμένα!!!
(Άσχετο αν αυτός μετά του ήπιε το αίμα στην κυριολεξία.... του τσάκισε και λίγο τα ράμφη... του άνοιξε και τα μπαλονάκια του... αλλά τώρα είναι μια χαρά!!!)

gabi_haros
27-03-2006, 12:42
Kalws sas brhka... :D
Blepw organwsh...
Thelw na mpw sthn parea sas kai na agorasw ena roadster apo germania tu 2003-2004 ekei exun peripou 9.000-9.500 me allo ena 2.000 me ola ta exoda to faienw ellada... anaferomai panta gia ta 82ps...
Ti na koitaxw?
Ti problhmata einai pithanon na antimetwpisw me thn symbiwsh me ayto to amaxaki?
To thelw san kyrio meso metaforas mu gia polh kai gia ektos athinas (kanw polla taxidia ektos athinwn)
Ti symperifora exei sthn ethnikh odo? tremei trizei ktl ktl???
Kai teleytai erwthsh syggnwmh an sas kourazw...
Ta service tu einai tsimphmena? blepete eixa ena yaris 1300 ws twra kai den zhtage pote tpt etsi den exw synithisei na plhrwnw polla se service ktl ktl...
1000 thnx... kai sorry gia tis polles erwthseis mu... :oops:
elpizw na ginw kai egw enas apo esas... :wink: