PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Απορίες..Απορίες....

Notis
30-01-2006, 12:41
Επιτέλους έγινε η επανασύνδεση. Ο μικρος επισκευάστηκε και επέστρεψε σπίτι του. Υστερα απο αρκετές βόλτες το Σ.Κ προέκυψαν οι εξής απορίες.
Α) Η ένδειξη στο κοντέρ της ώρας δεν θα έπρεπε να είναι η ίδια με αυτήν του board computer? (εκτος και αν είναι κατι άλλο αυτο και μου διαφέυγει)
Β) Όσοι έχετε board computer έχετε παρατηρησει το εξής κουφό?...βάζω ρύθμιση να μου δείχνει χιλιόμετρα και όταν σβήνω το αμάξι και το ξαναβάζω μπροστα δείχνει το μιλλια. Πάω στις ρυθμίσεις και δείχνει οτι έιναι σεταρισμένο για χιλιόμετρα!!! Any solution?
Γ)Γυρνώντας απο ένα φιλαράκι στην Πεύκη μου εμφάνισε black ice warning ένδειξη και όντως γλύστραγε το οδόστρωμα απίστευτα. Όταν πάτησα γκάζι να δω τι γίνεται ακουγόταν ένα κροτάλισμα απο του τροχούς. Έχει να κάνει με το esp αυτό και είναι φυσιολογικό η λετε να έχει μείνει κάνα κουσούρι απο την επισκευή.

bullet_1800
30-01-2006, 20:52
Katarxas siderenios kai makari auti na itan i teleutaia epafi pou eixes me to koukli sou. Sinexizontas stis erwtiseis sou..

1on den exw board computer opote tis prwtes 2 tis prospernaw diakritika diakritika...
2on oswn afora to krotalisma pou anafereis tha prepei na to eksigiseis ligo kalitera etsi wste na katalavoume sigoura ti ennoeis. Gegonos einai pantws oti otan exeis anamenno to ESP kai paei na se kopsei apo pithanon spinarisma tha kanei kapoio thorivo tin wra pou tha eblakei.

Kai kati allo... Tin wra tou kantran mporeis na tin rithmiseis apo panw :/ . Sorry pou to lew auto, den ipotimaw tin eksipnada sou i tipota tetoio apla to anaferw :D

Filika Kwnstantinos.

Notis
31-01-2006, 08:58
Καλε μου Κωνσταντίνε δυστηχώς οι οδηγιες του αυτοκινήτου μου είναι στα Γερμανικά και δεν είχα πάρει και χαμπάρι οπτικά ότι είχε τα κουμπάκια πάνω απο το καντράν. Όσον αφορά το κροτάλισμα που σου λέω στο συγκεκριμένο σημείο ήταν για πατινάζ το οδόστρωμα και όχι για οδήγηση και πατώντας γκάζι ακουγόταν ένας ελαφρύς μεταλικός θόρυβος..κάτι σαν πυράκια αλλά ποιό έντονος. Έκτοτε δεν τον έχω ξανακούσει γιαυτό υπέθεσα ότι είναι το esp μάλλον.

touristas
31-01-2006, 15:39
Άντε να το χαρείς το εργαλείο...

1)ρυθμίζεις την κάθε ώρα ξεχωριστά
2)αυτό που λες είναι όντως περίεργο...να δω το manual και θα σου πω
3)αυτή την ένδειξη (αν δεις την έχω ποστάρει στο ''πολύ χιόνι'') τη βγάζει όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι κάτω από 3 βαθμούς.Το κροτάλισμα μήπως το ακούς στις αλλαγές.

Notis
01-02-2006, 12:44
Άλλη μια χαζή ερώτηση να σας κάνω μιας και δεν καταλαβαίνω Γερμανικά....όταν γυρνάμε τέρμα τον διακόπτη απο τα φώτα και ανάβει το προβολάκι στο καντράν ανάβει μόνο τό πίσω προβολάκι ομίχλης ή και τα μπροστινά και αν δεν ανάβουν τα μπροστινά με αυτόν τον τρόπο τότε πως ανάβουν???

mmike
01-02-2006, 14:20
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

mmike
01-02-2006, 14:20
Άλλη μια χαζή ερώτηση να σας κάνω μιας και δεν καταλαβαίνω Γερμανικά....όταν γυρνάμε τέρμα τον διακόπτη απο τα φώτα και ανάβει το προβολάκι στο καντράν ανάβει μόνο τό πίσω προβολάκι ομίχλης ή και τα μπροστινά και αν δεν ανάβουν τα μπροστινά με αυτόν τον τρόπο τότε πως ανάβουν???
Λοιπόν, όπως σε όλα τα αυτοκίνητα, αν γυρίσεις τον διακόπτη των φώτων τέρμα ανάβει το πίσω φως ομίχλης.
Τα εμπρός φώτα ομίχλης ανάβουν από ξεχωριστό διακόπτη. Στο ROADSTER υπάρχει στην κεντρική κονσόλα, εκεί που είναι και οι διακόπτες για τα παράθυρα. Αν δεν έχει τέτοιο διακόπτη εκεί, απλά δεν έχει φώτα ομίχλης.

Notis
02-02-2006, 08:23
Γιατί νιώθω ένα κράξιμο στον αέρα φίλτατε mmike...χεχεχε καλά μου κάνεις βέβαια αλλα πάντως στα προηγούμενα τρία αμάξια που έιχα μονο στο ένα ρύθμιζε απο εκεί το πίσω προβόλι!!! Τέλος πάντων...μάλλον πρέπει να εξοικονομήσω ένα αγγλικό manual.

esykas
02-02-2006, 09:20
ρε παιδιά υπάρχει καμιά διεύθυνση γιά να κατεβάσω το μάνιουαλ;
Αγγλικά :D

Notis
02-02-2006, 09:47
Και γώ το ψάχνω. Ελληνικο, Αγγλικό οτι να`ναι!

gio72
02-02-2006, 12:29
Αν πατε ρε παιδια σε καποιο smart center?
Λογικα πρεπει να εχουν, βαβαια δεν ξερω αν το χρεωνουν!

Skorpini
02-02-2006, 13:13
Φωτα ομιχλης εχει μονο πισω το roadster και ειναι η τελευταια σκαλα στα φωτα :wink:

bullet_1800
02-02-2006, 13:28
Swsto to Skorpini :wink: kai egw auto iksera apo to diko mou alla me psarwse o mmike me ton "stomfo" pou eixe sto post tou!! kai peran autou arxisa na psaxnwme kai egw... "re les na pernei provolakia to Roadster? Hmm den akougetai kako, na to psaksoume"!!!

Skorpini
02-02-2006, 14:00
Δεν νομιζω οτι μπορουν να μπουν προβολακια ομιχλης μπροστα, στο roadster. Δεν εχω δει ουτε σε φτιαγμενα :-k Νομιζω οτι δεν θα του πηγαινουν ετσι και αλλιως :?

Notis
02-02-2006, 14:52
Να σε καλα ρε skorpini....και απορούσα!!! Πάντως κάτω απο φλας εχει κατι στρογυλλα σαν προβόλια τα οποία δεν ανάβουν όμως. Διακοσμητικά τα έχουν?

Skorpini
02-02-2006, 15:39
Τα "προβολακια" που ειναι διπλα απο τα φλας ειναι τα μικρα φωτα που ειναι η πρωτη σκαλα :wink:

mmike
02-02-2006, 17:35
Φωτα ομιχλης εχει μονο πισω το roadster και ειναι η τελευταια σκαλα στα φωτα.

Swsto to Skorpini :wink: kai egw auto iksera apo to diko mou alla me psarwse o mmike me ton "stomfo" pou eixe sto post tou!! kai peran autou arxisa na psaxnwme kai egw... "re les na pernei provolakia to Roadster? Hmm den akougetai kako, na to psaksoume"!!!

Αγαπητοί μου συνάδελφοι δεν είπα κάτι διαφορετικό, το ίδιο εννοούσα " αν γυρίσεις τον διακόπτη των φώτων τέρμα ανάβει το πίσω φως ομίχλης ".

Λοιπόν, το roadster παίρνει φώτα ομίχλης και υπήρχαν και εκδόσεις που ήταν στο βασικό εξοπλισμό ( πχ το brabus ).
Δίπλα στο φλας εμπρός, πράγματι είναι τα μικρά φώτα πορείας.
Προσέξτε όμως ότι έχει από κάτω και δύο ασημένια καπάκια. Εκεί είναι οι θέσεις για τους προβολείς ομίχλης. Ο διακόπτης τους τοποθετείται σε μία κενή θέση που υπάρχει στην κεντρική κονσόλα, δίπλα στο διακόπτη του ESP.

bullet_1800
02-02-2006, 18:44
Oso zw mathainw...

ΣΤΑΘΗΣ
03-02-2006, 21:57
o mmike exei dikio to roadster exei probolakia omixlis kai einai kai poly omorfa otan ta anabeis.an den einai anamena den katalabeneis oti exei :wink:

Notis
03-02-2006, 23:59
Ρε τι πάθαμε......τελικα αυτα τα στρογγυλά απο κάτω ανάβουνε!!!! είχε και κάτι άλλα κουμπία εκει κάτω...ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ!!!! Γαμωτ.... Πάντως μπροστα έχω καταφέρει να το βάλω. Κατι είναι και αυτο δεν νομίζετε??

esykas
05-02-2006, 10:50
σε πάω πολύ :D
θέλω να δώ όταν τα ανακαλύψης όλα αν θα το βαρεθείς :lol:

pinky
05-02-2006, 13:29
ναι ρε παιδια κ εγω εχω μπροστα προβολακια κ
με βαλατε σε σκεψεις μηπως εχω παραισθησεις...

esykas
05-02-2006, 15:54
Ερώτηση
Όταν το αυτοκίνητο βρήσκετε σε ανηφόρα με το λεβιέ ταχυτήτων στό αυτόματο σε παίρνει πίσο?
από όσο ξέρω στα αυτόματα όχι τα σειριακά,στήν D δέν σε παίρνει πίσο,εάν σε πάρει πάς γιά επισκευή.
Ρωτάω διότι ένα που πήρα γιά δοκιμή δέν κράταγε καθόλου. :idea:

gavanos
05-02-2006, 17:20
Όχι, δεν γίνεται αυτό που λες, γιατί δεν είναι τελείως αυτόματο. Μοιάζει με αυτόματο, αλλά ουσιαστικά είναι με αυτόματο συμπλέκτη, ο οποίος ενεργοποιείται μόλις πατάς το γκάζι. Όταν δεν το πατάς, τότε είναι σαν να είναι πατημένος ο συμπλέκτης στην ουσία, δηλαδή σαν να έχεις Νεκρά. Οπότε αν είσαι σε ανηφόρα σε "παίρνει" πίσω.

Τα τελευταία smartάκια (for2) και νομίζω και όλα τα roadster έχουν σύστημα το οποίο "κρατάει" για λίγο (1sec?) πατημένο το φρένο (μόλις το αφήσεις), για να μην κυλήσει το αυτοκίνητο μέχρι να πατήσεις το γκάζι.

esykas
05-02-2006, 17:35
τώρα που το λές το κατάλαβα με το φρένο διότι κάνει ένα θόρυβο στην απεμπλοκή μετά από κάποια δευτερόλεπτα και σε παίρνει πίσο.

Notis
06-02-2006, 09:38
Αν δεν κάνω λάθος λέγετε Hill Assist αυτό και όποιος μου βρεί ένα τρόπο να το απενεργοποιήσω ότι θέλει απο μένα.

bullet_1800
06-02-2006, 09:45
Giati na to apenergopoiiseis re paidi? Se ti se diskoleuei auto to pragma?

gavanos
06-02-2006, 13:51
Ένας πρόχειρος τρόπος να το απενεργοποιείς είναι ο εξής:

-Όταν έχεις νεκρά στο κιβώτιο, το σύστημα δεν είναι ενεργοποιημένο
-Όταν έχεις ελάχιστα σηκωμένο το χειρόφρενο (ακόμα και αν δεν πιάνει, απλά και μόνο να είναι αναμμένο το λαμπάκι του χειρόφρενου στο ταμπλό), πάλι το σύστημα δεν είναι ενεργοποιημένο.

Για μόνιμη απενεργοποίηση δυστυχώς δεν γνωρίζω... :?

DJ THEO
06-02-2006, 14:40
ego nomizo oti einai kalo auto to sistima k oti se boithaei!giati na apenergopoiithei??

Notis
06-02-2006, 15:46
Έχετε δοκιμάσει να στρίψετε σε κατηφόρα με αμάξια παρκαρισμένα δεξιά και αριστερά και να πρέπει να πατάτε συνέχεια το φρένο κινούμενοι με μικρή ταχύτητα? Κάθε πάτημα stop το αμάξι για ένα δέυτερο και πάμε πάλι τα ίδια ή δοκιμάστε να παρκάρετε σε κατηφόρα να δείτε την γλύκα. Πατάς φρένο περιμένεις ένα δέυτερο...μανουβράρεις για να χωρέσεις πατάς φρένο...περιμένεις ένα δευτερόλεπτο...και φουλ καντίλια οι απο πίσω....

bullet_1800
06-02-2006, 15:53
Otan katevaineis katifora apla vazeis nekra kai tsoulas... Simple as that!

Otan pali thes na parkareis se katifora apla mperdeueis ton ekgefalo me elfari sikwma tou xeirofrenou opws eipe o Mr.Gavanos...Kai auto poli aplo. Kai kapou ekei teleiwnoun ta provlimata sou me to Hill Assist :D

corfoss
06-02-2006, 17:10
NOTIS τραβα λιγο το χειροφρενο και αμεσως απενεργοποιιτε το hill assist.απλο.

gio72
06-02-2006, 18:41
Παντως αυτο το συστηματακι με εχει βολεψει παρα πολυ ιδιως στην ανηφορα του Καρεα τα πρωινα που γινεται κολαση

Notis
07-02-2006, 08:49
Μπορώ να πώ ότι με σώσατε.

bullet_1800
07-02-2006, 10:29
:smt038 :smt038 :smt038

kostas89
06-04-2008, 16:05
paidia an 8elete deite ligo tin foto apo to profile mou kai peite mou an vgainei etsi auto to roadster h to kaneis kapia metatroph gia na ginei etsi?

jos
06-04-2008, 22:33
paidia an 8elete deite ligo tin foto apo to profile mou kai peite mou an vgainei etsi auto to roadster h to kaneis kapia metatroph gia na ginei etsi?
Ούτε με μεγενθυτικό φακό δεν φαίνεται η φωτό σου...

ilman3
06-04-2008, 22:52

δε ειναι καλη η φωτο κατι σαν να εχει στο πισω μερος αλλα δεν ειναι καθαρο.σαν μετατροπη για επαγγελματικο το βλεπω!!!!!

jos
06-04-2008, 23:00
δε ειναι καλη η φωτο κατι σαν να εχει στο πισω μερος αλλα δεν ειναι καθαρο.σαν μετατροπη για επαγγελματικο το βλεπω!!!!!
Εσύ μάλλον έχεις πιο πολύ μυωπία από εμένα... Δεν είναι μετατροπή. Αυτό που φαίνεται είναι κάποιο Roadster Coupe, με brabus Exclusive bodykit (βαμένα και τα φανάρια ) με σιδερένιες ζάντες από 62άρι.

ilman3
06-04-2008, 23:09
Εσύ μάλλον έχεις πιο πολύ μυωπία από εμένα... Δεν είναι μετατροπή. Αυτό που φαίνεται είναι κάποιο Roadster Coupe, με brabus Exclusive bodykit (βαμένα και τα φανάρια ) με σιδερένιες ζάντες από 62άρι.

σιδερενιεσ ζαντες και brabus bodykit μαλλον του τελιωσαν τα χρηματα και σταματησε την μετατροπη:D

MERBEIND
07-04-2008, 16:15
Η φοραει τις ζαντες με τα λαστιχα χιονιου...

twostroker
13-01-2009, 21:27
ειμαι καινουργιος κατοχος roadster κ φανατικος πισοκουνας,λογω της ιδιαιτεροτητας του σασμαν μου εχει δημιουργηθει η εξης απορια,οταν θελουμε να κανουμε αποτομη αλλαγη κατευθυνσης χρησιμοποιωντας το χειροφρενο(πχ αναστροφη)τη στιγμη πυ τραβαμε κ γυρναμε θα αποσυμπλεκταρει η θα ψαχνω να βρω που πηγε το ημιαξονιο?αν καποιος ξερει θα με διαφωτισει

esykas
14-01-2009, 12:41
από τη στιγμή που σηκώνεις το χειρόφρενο όπως έχει αναφερθεί δεν έχει πλέον hill asistance

jos
14-01-2009, 14:27
Όχι δεν αποσυμπλεκτάρει μέχρι κάποιο σημείο. Δεν παίρνεις το ημιαξόνιο στο χέρι αλλά το ζορίζεις αρκετά. Μάλλον θα πρέπει να βρείς άλλο παιχνίδι με το Roadster. Αν είναι δυνατό πάντως με 2α και "καλή" άσφαλτο δεν χρειάζεται χειρόφρενο για κόλπα...

twostroker
14-01-2009, 15:27
αυτο φανταστηκα κ εγω οτι δεν του αρεσουν κ πολυ τα χειροφρενα,αν ειχε συμπλεκτη αυτο το αμαξι θα εκανε τρελες,εχει βαλει κανεις χειροκινητο?

jos
14-01-2009, 16:07
Μέχρι στιγμής όχι. νομίω όμως πως είναι ένα τώρα στα σκαριά.

twostroker
19-01-2009, 00:00
απορια:μπορουμε αν βαλουμε νεκρα εν κινηση πατωντας λιγο φρενο με οσα χλμ κ αν πηγαινουμε κ το αντιστροφο δηλ απο νεκρα ενω κινουμαστε να βαλουμε ταχυτητα?θα το καταλαβει το σασμαν κ θα βαλει τη σωστη ταχυτητα ή θα κολησω στο παρπριζ?γενικα η αλλαγη γινεται μονο σε σταση?

jos
19-01-2009, 09:25
Το σωστό είναι μόνο σε στάση και μπορείς να βάλεις και νεκρά εν κινήσει. Το να τσουλάς και να κουμπώσεις ταχύτητα δεν είναι καλό σε κανένα αυτοκίνητο! Με νεκρά δεν συγχρονίζουν τα γρανάζια και κλωτσάνε μόλις μπει ταχύτητα ανώ επίσης υπάρχουν αυξημένες πιέσεις στα δόντια. Στο Smart δεν νομίζω να σε αφήνει να το κάνεις κιόλας...

twostroker
19-01-2009, 09:40
thanks.βασικα εχει να κανει με την προηγουμενη απορια με το χειροφρενο,αν γινοταν να εβγαζα νεκρα πριν την κουλουρα κ μετα να ξαναεβαζα ταχυτητα.για να βαλω νεκρα εν κινηση πρεπει να πατησω φρενο?

geolyk
19-01-2009, 10:28
ρε πεδια εχς δει στο μενιδι πολλους να κανουνε donnuts με το smart
το προβλημα μου ειναι οτι και οταν το εχω στο manual με το που παει κοφτες αλαζει ταχυτητα και δεν με αφηνει να το γυρισω

πεζει κανα κολπο? προγραμμα?

mixalhs_101
19-01-2009, 10:41
θελει σταθερο γκαζι και οχι τερμα κατω,δηλαδη αμα αρχισει να σου γυριζει δε θελει ουτε τερμα κομμενο το τιμονι σου ουτε τερμα το γκαζι γιατι ετσι το αμαξι κοφτιαζει.(thanx to jos)

geolyk
19-01-2009, 14:38
θελει σταθερο γκαζι και οχι τερμα κατω,δηλαδη αμα αρχισει να σου γυριζει δε θελει ουτε τερμα κομμενο το τιμονι σου ουτε τερμα το γκαζι γιατι ετσι το αμαξι κοφτιαζει.(thanx to jos)

thanks
i will give a try

sTTs
19-01-2009, 18:35
απορια:μπορουμε αν βαλουμε νεκρα εν κινηση πατωντας λιγο φρενο με οσα χλμ κ αν πηγαινουμε κ το αντιστροφο δηλ απο νεκρα ενω κινουμαστε να βαλουμε ταχυτητα?θα το καταλαβει το σασμαν κ θα βαλει τη σωστη ταχυτητα ή θα κολησω στο παρπριζ?γενικα η αλλαγη γινεται μονο σε σταση?

Στo δικό μου (2004) ξεκουμπώνει και κουμπώνει κανονικά σε πορεία
xωρίς καθόλου φρένο, μπαίνει η σωστή ταχύτητα και δεν χαμπαριάζει

jos
19-01-2009, 20:45
Ο λευγές αλλάζει θέση. Η ταχύτητα όμως δεν βγαίνει μέχρι ένα σημείο.

twostroker
20-01-2009, 02:41
Ο λευγές αλλάζει θέση. Η ταχύτητα όμως δεν βγαίνει μέχρι ένα σημείο.

τι εννοεις μεχρι ενα σημειο,δηλαδη συμπλεκταρει?εχει αρνητικες επιπτωσεις?

jos
21-01-2009, 10:23
Για κάποια δευτερόλεπτα είναι ακόμα με ταχύτητα το αυτοκίνητο παρόλο που ο λεβιές είναι στο Νεκρό.

MIZERO ROADSTER
21-01-2009, 22:48
και εγω που εκανα κατι πειραματα απο νεκρα σε ταχυτητα δεν περνει τωρα αυτο με το σταθερο γκαζι θα το δοκιμασω :a39:

jos
21-01-2009, 22:56
και εγω που εκανα κατι πειραματα απο νεκρα σε ταχυτητα δεν περνει τωρα αυτο με το σταθερο γκαζι θα το δοκιμασω :a39:
Τι προσπαθείς να κάνεις?

MIZERO ROADSTER
21-01-2009, 23:02
βασικα προσπαθησα για κοντρα να κρατησω στροφες και να βαλω καρφοτη ταχυτητα αλλα μπα ειθελε φρενο και μαλον θα ηθελε περισοτερο παιχνιδι με τα ποδια ισως ... και μετα προσπαθουσα να ντριφταρω αλλα μπα αλλαζε ταχυτητα μονο του οταν ζοριζοταν ... τι να πω ??? ειναι τελειως διαφορετικη συμπεριφορα απο τα σπροστοκινητα και προσπαθω να βρω το τεμπο του .

jos
21-01-2009, 23:05
Για εκκίνηση με περισσότερες στροφές πρέπει στο φανάρι να πας το κλειδί στην θέση 2 και να ανεβάσεις λίγο τις στροφές (νομίζω το κόλπο δουλεύει μέχρι τις 3000σαλ) και όταν θες να ξεκινήσεις το αφήνεις. Επίσης ένα κλικ στο χειρόφρενο βοηθάει για να κλείσει το hill assist.
Για ντριφτ μόλις ξεκινήσει να γλιστρά πρέπει να αφήσεις λίγο το γκάζι στα 4/5 της διαδρομής και θα στο κρατά πρίν τον κόφτη κοντά στις 5000σαλ.

esykas
22-01-2009, 15:04
γενικά περιπέτεια

twostroker
22-01-2009, 15:44
Για εκκίνηση με περισσότερες στροφές πρέπει στο φανάρι να πας το κλειδί στην θέση 2 και να ανεβάσεις λίγο τις στροφές (νομίζω το κόλπο δουλεύει μέχρι τις 3000σαλ) και όταν θες να ξεκινήσεις το αφήνεις. Επίσης ένα κλικ στο χειρόφρενο βοηθάει για να κλείσει το hill assist.
Για ντριφτ μόλις ξεκινήσει να γλιστρά πρέπει να αφήσεις λίγο το γκάζι στα 4/5 της διαδρομής και θα στο κρατά πρίν τον κόφτη κοντά στις 5000σαλ.
το κλειδι?δεν θα μιζαρει?:a42:

jos
22-01-2009, 15:57
Οχι απλά πατά συμπλέκτη. Προσοχή όμως... δεν είναι για κάθε μέρα..... ζορίζει τον συμπλέκτη, τρίφτερο, άξονες κλπ.

fourstar
22-01-2009, 16:29
tsss δεν το ξερα αυτο το κολπακι :a04:

το κανει και το παλιο φ2? το νεο??

twostroker
22-01-2009, 16:43
:smt017 οκ,thanks,εχει κι αλλα τετοια κουφα?

jos
23-01-2009, 09:44
tsss δεν το ξερα αυτο το κολπακι :a04:

το κανει και το παλιο φ2? το νεο??
Το παλιό το κάνει σίγουρα. Στο καινούργιο δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται κιόλας. Ξεκινά ήδη πολύ απότομα.

:smt017 οκ,thanks,εχει κι αλλα τετοια κουφα?
Γενικά το ηλεκτρονικό γκάζι έχει πολλά κόλπα στο χειρισμό του. Δεν ειναι σαν τα αναλογικά που όσο πιο βαθιά τόσο πιο πολύ. Στο ηλεκτρονικό γκάζι μετρά περισσότερο η ταχύτητα με την οποία αλλάζει πατάμε το πετάλι.

katrinp1
23-01-2009, 11:49
εγω παντως για εκκινηση σε φαναρι....
εχω κανονικα την ταχυτητα, παταω με το αριστερο το φρενο, ενω λιγο πριν αναψει το φαναρι παταω γκαζι, μολις αναψει πουφ...γινομαι καπνος !!!! :a01::a01:

widowmaker
23-01-2009, 12:05
να κρατατε τραβηγμενο το λεβιε προς τα κατω(δλδ κατεβασμα),ειναι σα να πατας συμπλεκτη

katrinp1
23-01-2009, 12:11
να κρατατε τραβηγμενο το λεβιε προς τα κατω(δλδ κατεβασμα),ειναι σα να πατας συμπλεκτη

λες να κανει καλυτερη δουλεια??? θα το δοκιμασω κ θα πω εντυπωσεις

tettix
23-01-2009, 13:05
πουφ...γινομαι καπνος !!!! :a01::a01:
μεταφορικά καλά ακούγεται...
ελπίζω να μη γίνει και κυριολεκτικά γιατί μου φαίνονται λίγο extreme αυτά για το smart:a04:

katrinp1
23-01-2009, 14:24
μεταφορικά καλά ακούγεται...
ελπίζω να μη γίνει και κυριολεκτικά γιατί μου φαίνονται λίγο extreme αυτά για το smart:a04:

απλα εξαφανιζομαι!!! δεν ξερω τι εννοεις extreme για το roadsteraki ... δεν μασαει κ κοσμο πολυ ''παταει'' :a26:

Max-arbou
23-01-2009, 15:31
Τελικα αυτο με το κλειδι στην θεση 2 κτλ...ισχυει το εκανα σημερα...οχι για κοντρα ουτε αποτομο ξεκινημα...απλα να δω αν συμπλεκταρει,και οντως συμπλεκταρει μεχρι τις 3.000στροφες...

musicbox
23-01-2009, 21:01
Τελικα αυτο με το κλειδι στην θεση 2 κτλ...ισχυει το εκανα σημερα...οχι για κοντρα ουτε αποτομο ξεκινημα...απλα να δω αν συμπλεκταρει,και οντως συμπλεκταρει μεχρι τις 3.000στροφες...

μμμ καλο ακουγεται αυτο... Χρηστο θα το κανουμε παρεα να σου δειξω κ κατι αλλο....

twostroker
26-01-2009, 23:16
το δοκιμασα κ δεν γινεται στο δικο μου,εχει μηπως αλλο κολπο?

katrinp1
27-01-2009, 10:22
αυτο με το κλειδι το εκανα κ εγω...
ημουν προχτες σε ενα φαναρι - μονη μου - ενα ξεχασμενο φαναρι
κ επαιζα με το κλειδι κ το γκαζι...ειχε πολυ φαση το ξεκινημα....
ο γατος φευγει βολιδα....:a04:
αλλα κ με το γκαζι - φρενο που επαιζα παλι ωραιο ηταν!

MIZERO ROADSTER
27-01-2009, 10:43
και εγω το εκανα και το αμαξι παει σφαιρα:a26::a39::a01::a04:

Sphinxgr
27-01-2009, 10:52
Με το κλειδί στο 2 και ξεκίνημα έως τις 3000 στροφές δουλεψε αρκετές φορές.

Όταν το επαναλαμβάνω πλέον,για κάποιο λόγο κόβεται η παροχή ρευματος και σβήνει ο κινητήρας ακούσια, με το που αφήνω το κλειδί απο το 2 να πάει στο 1...?

djvolis
27-01-2009, 10:54
μηπως ο δισκος αρχιζει και σε προειδοποιει??
κανε μια ρυθμιση να δεις που εισαι!

jos
27-01-2009, 15:48
Μάλλον από τον καιρό έχει χαλαρώσει η κλειδαριά και το κλειδί ξεπερνά την θέση 1 και πάει προς το 0

psari
27-01-2009, 18:17
Αυτο που κανω εγω με το 600αρακι ( δεν ξερω αν γινεται και σε 700/451/roadster ) ειναι να παταω στιγμιαια γκαζι και να το αφηνω αμεσως αλλα επανειλημμενα, ετσι ανεβαζει στροφες αλλα δεν ξεκιναει μεχρι να πατησεις γκαζι κ να το κρατησεις. Γινεται κ με πρωτη κ με αυτοματο και ειναι χρησιμο σε συνδιασμο με esp-off :a26:

twostroker
27-01-2009, 18:37
τελικα γινεται αυτο κ πως?ξερει κανεις?

Dr28
27-01-2009, 20:23
αυτο με το κλειδι παντως αποψη μου ειναι οτι θελει προσοχη, το αυτοκινητο κοπαναει αρκετα με το που ξεκιναει και φοβαμαι οτι ο δισκος θα εχει αρκετη φθορα, αλλα δεν βλεπω αλλο τροπο να κανεις κατι στην εκκινηση, ειδικα εμεις με τις 17αρες brabus εχω βαρεθει να βλεπω τον καθε παρακμιακονα μου φευγει στην εκκινηση και μετα να τουρμπιζω μπας και μαζεψω...

αυτο με κατω τον λεβιε ισχυει???

djvolis
27-01-2009, 21:38
τελικα γινεται αυτο κ πως?ξερει κανεις?

αυτο με κατω τον λεβιε ισχυει???
οχι αυτο με τον λεβιε δεν ισχυει...
παντως εγω επιμενω με το δισκο...ας κανει μια ρυθμιση και ας το δοκιμασει ξανα και να μας πει τι συμβαινει

Dr28
27-01-2009, 21:47
τλκ το κλειδι ποσο καταπονηση εχει? αξιζει δηλ να το τραβαμε μια φορα την εβδομαδα να κλεισουμε κανα στομα???

djvolis
27-01-2009, 21:50
δε μπορει να μετρησει κανεις την καταπονηση...αλλα οσο να ναι εχει περισσοτερη απ οτι κανονικα...αλλωστε δε ξεκιναει και τραγικα γρηγοροτερα

twostroker
28-01-2009, 00:48
μαλλον το γωνιομετρο την ακουει περισσοτερο.

djvolis
28-01-2009, 00:51
μαλλον το γωνιομετρο την ακουει περισσοτερο.
απο που και ως που?

twostroker
28-01-2009, 01:00
μου εκανε θορυβο οπως οταν αλλαζει ταχυτητα,το ειχα ψιλοκαψει ομως 6-7 φαναρια συνεχομενα- καβαλας-,πατημενος με ενα 200sx

goodwood
28-01-2009, 01:01
μου εκανε θορυβο οπως οταν αλλαζει ταχυτητα,το ειχα ψιλοκαψει ομως 6-7 φαναρια συνεχομενα- καβαλας-,πατημενος με ενα 200sx
μηπως ηταν απο τον μηχανισμο του συμπλεκτη?

djvolis
28-01-2009, 01:19
τι θορυβο κανει οταν αλλαζει?

twostroker
28-01-2009, 01:35
εκανε σαν ειχε μπερδευτει πια ταχυτητα να παρει,κ το θορυβο απο οταν βαζεις οπισθεν.

jos
28-01-2009, 10:25
Μάλλον το κιβώτιο σου είναι ταλαιπωρημένο....

twostroker
29-01-2009, 14:50
μονο τοτε το εκανε.δεν το εχει ξανακανει.μαλλον ηταν ηλεκτρονικο 'φλας.

nexus
06-02-2009, 01:06
Παιδια καλησπερα, γνωριζετε που μπορω να βρω 1 βαση οργανων του Roadster ; Mπορω να την παραγγειλω απο τη Mercedes ή υπαρχει και στο εμποριο παρομοια ; (Μονο τη βαση θελω για να βαλω ενα μπαρομετρο στο for2 μου...)

Thanks...

goodwood
06-02-2009, 01:21
Παιδια καλησπερα, γνωριζετε που μπορω να βρω 1 βαση οργανων του Roadster ; Mπορω να την παραγγειλω απο τη Mercedes ή υπαρχει και στο εμποριο παρομοια ; (Μονο τη βαση θελω για να βαλω ενα μπαρομετρο στο for2 μου...)

Thanks...
θελεις να βαλεις ενα μπαρομετρο απλα ή θελεις να βαλεις το μπαρομετρο του roadster..γινε λιγο πιο σαφης...

nexus
06-02-2009, 03:22
θελεις να βαλεις ενα μπαρομετρο απλα ή θελεις να βαλεις το μπαρομετρο του roadster..γινε λιγο πιο σαφης...

Eχω παρει ενα απλο μπαρομετρο της Αutogauge και χρειαζομαι μια βαση σαν αυτη του Roadster ή παρομοια...

goodwood
06-02-2009, 10:18
Eχω παρει ενα απλο μπαρομετρο της Αutogauge και χρειαζομαι μια βαση σαν αυτη του Roadster ή παρομοια...
γιατι δεν αγοραζεις μια βαση για το συγκεκριμενο οργανο..περιπου 15 ευρω εχει..

jos
06-02-2009, 14:31
Δεν νομίζω να υπάρχει μπαρόμετρο, της Autogauge τουλάχιστον, που να χωράει σε οργανάκι από Roadster! Μήπως εννοείς από For2? Η μήπως εννοείς μόνο το κομματι του ταμπλώ με τις τρύπες για τα οργανάκια αλλά χωρίς αυτά?

nexus
06-02-2009, 21:41
Δεν νομίζω να υπάρχει μπαρόμετρο, της Autogauge τουλάχιστον, που να χωράει σε οργανάκι από Roadster! Μήπως εννοείς από For2? Η μήπως εννοείς μόνο το κομματι του ταμπλώ με τις τρύπες για τα οργανάκια αλλά χωρίς αυτά?

Δεν χωραει ; Bασικα θελω μια βαση να την βαλω αριστερα απο το τιμονι και να βαλω μεσα το απλο μπαρομετρο της Autogauge... Καμια λυση επ' αυτου ;

goodwood
06-02-2009, 21:45
Δεν χωραει ; Bασικα θελω μια βαση να την βαλω αριστερα απο το τιμονι και να βαλω μεσα το απλο μπαρομετρο της Autogauge... Καμια λυση επ' αυτου ;
ρε φιλε υπαρχει βαση που χωραει και εχει περιπου 15 ευρω

goodwood
06-02-2009, 21:49
δες εδω (http://www.smartmania.gr/forum/showpost.php?p=636337&postcount=92)

nexus
08-02-2009, 00:24
ρε φιλε υπαρχει βαση που χωραει και εχει περιπου 15 ευρω

Μπορεις να μου πεις ποιος και που το πουλαει ; Thanks

goodwood
08-02-2009, 03:54
Μπορεις να μου πεις ποιος και που το πουλαει ; Thanks
εγω φιλε μου την ειχα παρει απο την Νικαια απο ενα μαγαζι..εσυ απο οτι βλεπω μενεις κρητη..οποτε ρωτα σε μαγαζι που εχει αξεσουαρ..

nexus
08-02-2009, 22:00
εγω φιλε μου την ειχα παρει απο την Νικαια απο ενα μαγαζι..εσυ απο οτι βλεπω μενεις κρητη..οποτε ρωτα σε μαγαζι που εχει αξεσουαρ..

Eχω παει στα περισσοτερα αλλα δεν εχω βρει... Thanks παντως...

jonny2007
29-04-2017, 21:55
Αν δεν κάνω λάθος λέγετε Hill Assist αυτό και όποιος μου βρεί ένα τρόπο να το απενεργοποιήσω ότι θέλει απο μένα.

Πολύ παλιό topic αλλα εγώ τώρα πήρα το 452 και μου αρέσει ΠΟΛΥ..... Ανακάλυψα, καταλάθως, πως όταν έχεις ανοιχτή την πόρτα ή εστω αν δεν την έχεις κλείσει τελείως το Hill Assist απενεργοποιείτε επίσης. Ίσως σε παραρκάρισμα "τσίμα τσίμα" με κοίταγμα απ'έξω (τύπου νταλικέρης) δηλαδή βοηθάει.

Να προσθέσω πως γουστάρω τρελά να οδηγώ με το φρένο στο αριστερό πόδι (F1 και καλά...χαχα) οπότε πατάς γκάζι μαζί με φρένο και NO Hill Assist...

gavanos
02-05-2017, 15:59
Το hill assist απενεργοποιείται επίσης εάν σηκώσεις ελάχιστα το χειρόφρενο, ίσα ίσα δηλαδή, τόσο όσο να δεις αναμμένη την ένδειξή του στο ταμπλό ;)