PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αθήνα ΕΚΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ Α.Ε

Lgeor
03-03-2006, 13:02
ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΑΣ SMART

Λ. Αθηνών 165
104 47 Αθήνα
τηλ: 210 3498100
φαξ: 210 3414018

ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ

Alex
03-03-2006, 14:56
Ιδιαιτερα ευγενεις και επαγγελματιες. Αφησα το αυτοκινητο το πρωι και εφυγα αμεσα με δικο τους αυτοκινητο εξυπηρετησης πελατων. Το αυτοκινητο μου ηταν ετοιμο απο το service νωρις το μεσημερι. Ηταν ολοι ευγενεις και αποτελεσματικοι, ενω δε μου δημιουργησαν κανενα προβλημα και για το προγραμμα (το οποιο ειδαν οτι υπηρχε).

Οι τιμες τους αν και οχι χαμηλες σε επιπεδα Microcar ειναι σιγουρα πιο χαμηλες απ'το Λαινοπουλο.

Τους προτεινω ανεπιφυλακτα!!!

apostolos_64
03-03-2006, 17:10
Συμφωνώ απόλυτα με τον Alex. Επιπλέον -γιατί είχα την ευκαιρία να το διαπιστώσω- εχουν αψογο χώρο συνεργείου, καθαρό τακτοποιημένο και οργανωμένο.
Γενικά είναι από αυτούς που φοράνε την "ασπρη ποδιά" για να σε υποδεχτούν, οχι γιατί το δικό τους πλυντήριο πλένει πιο καθαρά, αλλά για να δείξουν τον σεβασμό τους απέναντι σου που τους προτίμησες. Εμένα με κέρδισαν ήδη.

DVCam
03-03-2006, 19:46
Γρήγορη και άμεση εξυπηρέτηση... πάντα συνενοήσημη και ειδικά αναφέρομαι στο πρόσωπο του "κ.Σταύρου" ο οποίος δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο αυτοκίνητο αλλά και γενικά στους πελάτες!!! Ακριβής πάντα στην ώρα του το αυτοκίνητο και σέρβις με πολύ γρήγορη εξυπηρέτηση. Δηλαδή δεν χάνεται χρόνος από την ώρα που το παραδίδεις μέχρι την ώρα που θα το πιάσουν καθώς και από την ώρα που θα τελειώσουν μέχρι την πληρωμή και παραλαβή!

vatraxos
07-03-2006, 13:45
Λίγο απογοητευμένος από τις τιμές τους, που τις βρίσκω αρκετά τσιμπημένες.

Παρόλα αυτά απόλυτα ικανοποιημένπος από την εξυπηρέτηση, την ευγένεια και τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να συννενοηθώ!!!

esteban
07-03-2006, 15:09
Οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες.
Ξέρουν πως να φερθούν για να κερδίσουν τον πελάτη και είναι πάρα πολύ καλά οργανωμένοι. Στα χρονοδιαγράμματά τους είναι ακριβείς και με τη γενικότερη συμπεριφορά τους με έχουν κάνει να είμαι σίγουρος ότι αυτά που πληρώνεις, γίνονται!
Το μόνο μειονέκτημα όπως είπαν και οι υπόλοιποι οι τιμές που... αν το καλοσκεφτείς για εξουσιοδοτημένο service, καλά είναι... 8)

bullet_1800
07-03-2006, 15:11
Θα συμφωνήσω με όλους τους υπολοίπους. Έχω ποστάρει και φωτογραφίες απο προηγούμενη επισκεψη που είχα κανει για ενα μικρο προβληματακι. Απλα και καθαρα... ειναι επαγγελματιες!Πολύ καλοί και οι τιμές τους λογικές για αυτο που είναι.

Skorpini
09-03-2006, 11:44
Με καλυψαν οι προλαλλησαντες απολυτα :wink:

Τους προτεινω και εγω ανεπιφυλακτα :D

Scotch
09-06-2006, 17:16
Τα εύσημα κι από μένα |dama^
Πληρώνεις κάτι παραπάνω, σε σχέση με μη εξουσιοδοτημένο, αλλά απολαμβάνεις υπηρεσίες επιπέδου Mercedes. Όχι σαν κάτι άλλα λαΐνια...

Michail
26-06-2006, 13:17
Η ΕΚΚΑ εχει επαγγελματικη νοοτροπια, σου μιλανε με ευγενεια και σε οτι ερωτηση κανεις θα απαντησουν, ναι ειναι ακριβοι αλλα οχι ακριβοτεροι απο τους αλλους.

covass
27-06-2006, 08:22
Αν και δεν έχω (ακομα) Smart, έχω άποψη γι αυτούς και είναι η καλύτερη!
Έχοντας το 2000 ένα A Class ήταν ΑΨΟΓΟΙ σε ένα τρακάρισμα που είχα. Και πράγματι το πλήσιμό του είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει! Λεγοντάς μου το τρελλό "το πλύναμε, μήπως σας πειράζει?!". Ίδια άποψη και στην εξυπηρέτηση που είχα στο ML που είχε πολύ πιο σοβαρά προβλήματα!
Ψηφίζω ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!

apostolos_64
27-06-2006, 12:25
Πριν 2-3 εβδομάδες ελαβα ενα έντυπο της ΕΚΚΑ σχετικά με δωρεάν οδική βοήθεια για 2 χρόνια. Την περασμένη εβδομάδα που πέρασα για αλλαγή συμπλέκτη ρώτησα τι σημαίνει αυτό και μου είπαν το εξής:
Για κάθε πελάτη μας που εχει λήξη η εργοστασιακη εγγύηση και συνεχίζει να μας εμπιστεύεται του προσφέρουμε σαν ανταμοιβή δωρεαν οδική βοήθεια για δύο (2) χρόνια. Η μόνη υποχρέωση είναι να εχει κανείς κάνει οποιαδήποτε εργασία αξίας περίπου 400 Euro εντός ενός ετους που δίχνει οτι είναι ενεργός πελάτης της ΕΚΚΑ. Μάλιστα με ενημέρωσαν οτι θα λάβω το συμβόλαιο ταχυδρομικά χωρίς καμμία επιβάρυνση απο μέρος μου.
Αυτή και αν είναι επαγγελματική συμπεριφορά.
Τελικά μερικές φορές αναρωτιέμαι τι είναι ακριβό και τί φτηνό στο θέμα των παροχών υπηρεσιών απο ενα συνεργείο αυτοκινήτων?

ΕΙΡΗΝΗ
12-09-2006, 13:18
και εγώ που είχα ένα προβληματάκι με το ΑΒS/ESP φωτάκι χθες, η εξυπηρέτηση ήταν άμεση. ευτυχώς μικρή η ζημιά αλλα ενθουσιάστηκα με την όλη αντιμετώπιση. πήρα στις 10 και μου έκλεισαν ραντεβου για 13.00 το πήραν αμέσως και 14.30 είχα ήδη φύγει. + ότι μου εξήγησε πολλά και διάφορα που ρώτησα......

Sphinxgr
12-09-2006, 14:37
Απλά τέλεια. Απόλυτα φιλικοί, μπορείς να είσαι πάνω από το αμάξι σου ενώ στο φτιάχνουν, πολύ διαλλακτικοί με τις τιμές (ειδικά με το smartmania), έμπειροι και καλοδιάθετοι. Παρότι έχουν αφιερώσει από το τεράστιο συνεργείο τους ένα πολύ μικρό χώρο για smart η δουλειά που έχουν είναι αρκετή αλλά απόλυτα ικανοποιητική. Τα ραντεβού δε στην ώρα τους ενώ η πληρωμή δε καθυστερεί ούτε λεπτό. ¶ριστα φυσικά στη βαθμολογία.

Ειδικά αν συναναστρέφεσαι με καλοδιάθετους, πρόθυμους, συζητήσιμους ανθρώπους που είναι και καλοί στη δουλειά τους αλλά και λογικοί σε θέματα χρέωσης τι άλλο θέλεις

Apollo13
12-09-2006, 16:24
Εγκαταστασεις και προσωπικο επιπεδου γερμανιας, φιλικοτατοι με αριστη εξυπηρετηση και οργανωση, παντα στην διαθεση σου για ερωτησεις/αποριες χωρις κομπιασματα και "τρικ", εαν εισαι περισσοτερο περιεργος, με διαφανη συμπεριφορα. Δεν μου εχουν φερει αντιρρηση σε καμια παρατηρηση μου ακομα και οταν χρειαστηκε να μου επισκευασουν το τιμονι, λογω προβληματος των ταχυτητων(συνεχες προβλημα-πολλαπλες επισκεψεις), απλα το αντικατεστησαν με ολοκαινουργιο.
Επαγγελματιες, αξιοι συνεργατες ΜERCEDES.

gavanos
20-11-2006, 13:37
Σήμερα πέρασα από ΕΚΚΑ, για μερικές ερωτησούλες σχετικά με το νέο fortwo ( :twisted: :-$ ). Για μια ακόμα φορά έμεινα πολύ πολύ ευχαριστημένος...
Ο κ. Κάργας όπως πάντα φιλικότατος και εξυπηρετικότατος. ΕΥΓΕ.! :!:

aproti
20-11-2006, 13:55
Nai, pragmati stin EKKA einai apisteytoi!
Kai eidika o k. Staikos Kargas, apo ton opoio agorasa to smartaki pou prin apo 2 mines.
Kai sto synergeio tous pou piga tin proigoumeni evdomada itan poly exipiretikoi.

Grey Bungee Benz
22-11-2006, 12:51
Σήμερα το πρωί πήγα το σμαρτούλι μου στην εκκα για το πρώτο σέρβις, (μέχρι στιγμής έχει πάνω του 14.725 χλμ,) διαπίστωσα ότι πράγματι είναι απίστευτοι στην εξυπηρέτηση, ευγενεις κτλ.
Επειδή δεν είχα κλείσει έγκαιρα αυτοκίνητο εξυπηρέτησης πελατών αποφάσισα να περιμένω εκεί.Με πήγαν στην καντίνα ή αλλιώς κυλικείο της εταιρείας όπως θέλετε πείτε το, όπου ειχε τραπεζάκια να καθισεις, περιοδικά για να περάσει η ώρα και φυσικά σου προσφέρουν οτι θες δωρεαν. Το σέρβις κρατησε δύο ώρες απο τις 8.00 μέχρι τις 10.00(και μέσα σε αυτο το δίωρο ειχε παρελάσει όλο το προσωπικο της εκκα για τον πρωινο καφέ τους)!
Μέχρι τότε αισθανόμουν φοβερά ότι με υπολόγιζαν..όταν με κάλεσαν για να το παραλάβω και πήγα στο ταμείο..τότε εκεί λίγο ένιωσα κάτι να με πονάει......πλήρωσα 225,16 ευρώ!! Δεν ξέρω τι περιλαμβάνει το 1ο σερβις αλλά απο ότι είδα στην απόδειξη δεν έγινε και κάτι σοβαρό..τα αναφέρω παρακάτω:
ASSYST, ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ SERVICE ΕΚΤΑΣΗ Α =54,00Ε
ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΕΝΤΑΛ ΦΡΕΝΟΥ-ΕΧΕΙ ΚΑΛΩΣ=0,00Ε
ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΥΝΤΟΜΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΜΕ STAR DIAGNOSIS-ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΜΝΗΜΗΣ ΒΛΑΒΩΝ=13.50E
ΦΙΛΤΡΟ ΣΚΟΝΗΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ/ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ ΕΞ+ΕΠ,=22.50Ε
-------ΣΥΝΟΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ:90,00 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑΚΙΑ
ΛΑΔΙ ΚΙΝ. 5/30 16,45Χ3=49.35Ε
ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ 5.98Ε
ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ 13.65Ε
ΦΙΛΤΡΟ ΣΚΟΝΗΣ 30.23Ε
-----------ΣΥΝΟΛΟ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ: 99,21 ΕΥΡΩ

ΑΡΑ 90,00 +99,21= 189,21 + 35,95(ΦΠΑ)=225,16!!!!

ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?

vatraxos
18-01-2007, 09:31
Εγώ παιδιά πήγα σήμερα και άφησα το τερατάκι μου για το σέρβις των 30Κ + τακάκια + κάτι τριξιματάκια που θα φτιαχτούν.

(Είδα και τον aposolos_64 εκεί :))

Είχα κλείσει κ τουτου αντικατάστασης, περιμένοντας να τσιμπίσω κανά φορ2 σαν αυτό το χακί που χε πάρει ο σφαίρας τις προάλλες να το λιώσω κ γω λίγο.

Και καθεται το εξής σκηνικό.

Τουμάνογλου: "Με ταχύτητες ξέρεις να οδηγείς?" (χεχεχ)

"ε ναι, προς θεού" του λέω.

"Α ωραία, γιατί θα ρθει αυτοκίνητο με ταχύτητες να πάρεις"

Ε σκέφτομαι, κανά φορ4 θα μου δώσουν κ θα το βάλω στον κ@λο μου στον πειραιά.

Κ σκάει μια c200!!

Το κοιτάω και του λέω "Σοβαρά μιλάς?"

"δε σε χάλασε!!' (απάντηση).

Δίκιο είχε! :D:D:D

Λέω να μου τύχει κάτι σοβαρό και να μην μπορώ να πάω να πάρω το σμαρτ ως τη Δευτέρα.

Μήπως είναι κανείς για βόλτα στη Χαλκίδα σήμερα?

jkatikas
18-01-2007, 09:53
ας πω και τα δικα μου!!μετα απο στουκα με παπι ντελιβερα(που μπηκε μεσα απο αριστερα ευτυχως χωρις την πιτσα!!)πηγα στην εκκα για τα περαιτερω.απολυτα φιλικοι,επαγγελματιες,γρηγοροι στην εξυπηρετηση τους,αλλα λιγο τσιμπημενοι!!βεβαια οτι πληρωνεις παιρνεις.φαση μεγαλη ειχε η αντικατασταση του τζαμιου οπου οταν τους ειπα οτι θα το πληρωσω εγω και οχι η ασφαλιστικη,η τιμη αντικαταστασης του (με οτι αλλη εργασια συνεπαγεται)απο τα 130 ευρω επεσε θαυματουργα στα 93.ποιο φθηνα δηλαδη και απο after market λυσεις!γενικα παντως παπα πολυ καλοι :wink:

mossoulas
19-01-2007, 12:02
οι τυποι ειναι καλοι,πολυ καλοι.
Και το for2 και το roadster εκει εκαναν τα πρωτα service και εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος.
Μονο που με χαλανε λιγο οι σαμπαλα-χαμπαλα τιμες...
Παντως για οποιες βελτιωσεις θα προτιμησω microcar.

vatraxos
23-01-2007, 00:05
Πάντως επειδή είχε γίνει θέμα τις προάλλες, να πω ότι όσο καλοί και να είναι και όσο εξυπηρετικοί και σωστοί επαγγελματίες, πλέον είναι ακριβοί.

Έχουν κάνει σημαντικές αλλαγές στις τιμολογήσεις τους σε σχέση με πέρυσι, μερικές από τις οποίες έως και παράλογες! Μόλις βρω χρόνο θα ποστάρω τιμολόγιο.

(Και δεν θυμάμαι με ποιον είχε γίνει η κόντρα, αλλά οφείλω μια συγγνώμη. Η ΕΚΚΑ απλά είχε κάνει αυτές τις ανατιμολογήσεις μέσα στους 2-3 μήνες που είχαν μεσολαβήσει ανάμεσα στο δικό μου και το δικό του σέρβις).

DVCam
05-04-2007, 09:51
Μέχρι τα τέλη του Γενάρη είχα την εμπειρία του service της ΕΚΚΑ το οποίο για ακόμη μια φορά έχω να πώ πώς είναι Α Ψ Ο Γ Ο !!!
Εδώ και ένα μήνα έχω και την εμεπιρία της αγοράς!
Δια μέσο του εκπροσώπου της και μέλους μας... ο Κος Σταϊκος Κάργας "ελαμψε" με τις γνώσεις του πάνω στο αυτοκίνητο από τις πρώτες μέρες που σκέφτηκα την αγορά.
Με κατατόπησε πλήρως και καθόλη την διάρκεια της παραγγελείας με ενημέρωνε για ότι ήθελα.
Πρόθυμος στην παραμικρή ερώτηση που είχα να του κάνω σχετικά με το αυτοκίνητο όλο αυτό το διάστημα των 3 μηνών σχεδόν και ακόμα και λίγο πρίν έρθει το δικό μου μας "έδωσε" και την χαρά του Test Drive.
Όταν η λέξη άνθρωπος περικλείται στη λέξη πωλητής , κερδίζει σίγουρα και η εταιρία, ( ΕΚΚΑ ) , και ο πελάτης!
Να'ναι καλά και πάντα πολλές και καλές πωλήσεις!!!

ΥΓ. (Εύχομαι... αν κέρδισε η εταιρία από τις πωλήσεις και εγώ σαν πελάτης...
Να κερδίσει και κανένα Bonus και ο πωλητής!!! Ο συγκεκριμένος το αξίζει!!!)

valotas
21-04-2007, 15:18
Αν και γενικότερα ισχύουν αυτά που έχουν γραφτεί εδώ ως προς την εξυπηρέτηση της ΕΚΚΑ εγώ είχα μια καλή Ιστορία μαζί τους που ψιλοαναπτύχθηκε σε άλλο topic (βγαίνοντας εκτός θέματος) και είπα να το παραθέσω εδώ ολοκληρωμένο. Θα αναφέρω την Ιστορία ως έχει χωρίς σχόλια.

29/09/06:
Γίνομαι ένας χαρούμενος κάτοχος ενός Smart Roadster Brabus. Το αυτοκίνητο παραλαμβάνεται από τον προιγούμενο ιδιοκτήτη του αφού έχει πάει στην ΕΚΚΑ για service (μη προγραμματισμένο, απλώς για να μου το δώσει στην καλύτερη δυνατή κατάσταση).

26/10/06:
Το αυτοκίνητο μεταφέρεται στην ΕΚΚΑ (σύσταση του προηγούμενου ιδιοκτήτη) παρουσιάζοντας πρόβλημα στον υαλοκαθαριστήρα. Συγκεκριμένα κολούσε κατά την λειτουργία του, άλλες φορές άμμεσα και άλλες φορές ύστερα από μικρή χρήση. Η διάγνωση ήταν ελαττωματική ασφαλιοθήκη (SAM). Γίνεται η αντικατάστασή της και παραλαμβάνω το αυτοκίνητο.

8/11/06:
Το αυτοκίνητο μεταφέρεται και πάλυ στην ΕΚΚΑ με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Διάγνωση: ελαττωματικό μοτέρ υαλοκαθαριστήρων.

Τα παραπάνω που παραθέτω τα έχω στα τιμολόγια μιας και ημερομηνίες δεν θυμάμαι απ' έξω. Ομολογώ να πω με τσάτισε αρκετά να παραδίδω αυτοκίνητο προς επισκευή και να παίρνω πίσω αν όχι ανεπισκεύαστο, τουλάχιστον ελλιπές επισκευασμένο. Για αυτό ακριβώς το λόγο στέλνω ένα email στην μαμά DaimlerCrysler και έκανα και τα αντίστοιχα παράπονά μου στην Mercedes ΕΛΛΑΣ. Το έτημά μου ήταν μια σαφή εξήγηση (γραπτή) έτσι ώστε να ξέρω τι είχε το αυτοκίνητο και αν όντως έφταιγε η "λάθος" τοποθέτηση του μη εργοστασιακού καλωδίου για να πράξω αναλόγως και όπως εγώ κρίνω.

Λαμβάνω λοιπόν την παρακάτω βεβαίωση που υπογράφει ο κ. Αντώνης Κουτσουμάρης για την ΕΚΚΑ Αυτοκίνητα ΑΕ.

Το όχημα με αριθμό κυκλοφορίας ΙΒΕχχχχ απισκέφθηκε το συνεργείο μας στις 26.10.2006 με πρόβλημα στην λειτουργία των υαλοκαθαριστήρων. Μετά από έλεγχο σύμφωνα με τις προδιαγραφές της smart, διαπιστώθηκε βραχυκύκλωμα στο SAM εξαιτίας της υγρασίας που εισχώρησε στο αυτοκίνητο λόγω με εργοστασιακής τοποθέτησης ενισχυτή (εισροή νερού από την δίοδο που περνάει το καλώδιο από την μπαραρία στο εσωτερικό της καμπίνας).

Μετά την αντικατάσταση του SAM και τον ηλεκτρονικό έλεγχο των εντολών αυτού, το όχημα παραδόθηκε στον πελάτη καλώς.

Στις 31.10.2006 το όχημα επανήλθε στο συνεργείο με παράπονο του πελάτη ότι σταματούν να λειτουργούν οι υαλοκαθαριστήρες.

Λαμβάνοντας υπόψη την παραπάνω παρατήρηση του πελάτη ελέγξαμε το μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων και διαπιστώσαμε ότι το μοτέρ είχε υπερθερμανθεί από την προηγούμενη βλάβη του SAM με αποτέλεσμα να διακόπτεται η λειτουργία του.

Μετά την αντικατάσταση του μοτέρ δεν διαπιστώθηκε καμία βλάβη στην λειτουργία των υαλοκαθαριστήρων για μεγάλο χρονικό διάστημα λειτουργίας αυτών.

Και ακολουθούν τα δίκά μου σχόλια τώρα: Στην παραπάνω βεβαίωση ούτε λίγο ούτε πολύ μου λένε ότι όντως μας φέρατε το αυτοκίνητο με πρόβλημα σας το παραδώσαμε χωρίς να φτιάξουμε το πρόβλημα που μας αναφέρατε και μας το ξαναφέρατε για να το φτιάξουμε. Και όλα αυτά από εξουσιοδοτημένο επισκευαστή και φυσικά πλήρωσα και τις δύο φορές. Μάλιστα αρχικά πλήρωσα και γενική διάγνωση του αυτοκινήτου μιας και είπα αφού το αγώρασα τώρα ξεψείρισε το.

Αφού το "έτρεξα" ελαφρώς το θέμα και έστειλα και πάλι στην μαμά Daimler τα αποτελέσματα με πείρανε από την Mercedes ΕΛΛΑΣ και με ρωτάνε τι ήθελα και για ποιο λόγο έστειλα την επιστολή. Η απάντησή μου ήταν ότι είναι μια απλή επιστολή παραπόνων (σσ. δεν έχει απαγορευτεί κάτι τέτοιο έτσι;). Ακολούθησε μετά από μερικές μέρες και τηλ από την ΕΚΚΑ μιας και υπήρξε ένα ακόμα θέμα για εμένα μικρότερης σημασίας και για αυτό δεν το αναφέρω.

Το ωραίο ήταν μια ατάκα του κυρίου που μου τηλεφώνησε από την ΕΚΚΑ. Κ. xxxx τα τηλέφωνά μας τα έχεται και για οτιδήποτε χρειαστείτε είμαστε εδώ. Δεν ξέρω πως το εννοούν ότι είναι εκεί; Μου έκαναν χάρη ή είχαν σκοπό να μου κάνουν. Αυτήν η απορία μου έχει μείνει ακόμα και δεν μου έχει λυθεί.

Γενικότερο συμπέρασμα πάντως με όλες τις συνομιλίες που είχα μαζί τους (ΕΚΚΑ και Mercedes ΕΛΛΑΣ) ήταν ότι είχα μια διαφορετική προσέγγιση των πραγμάτων όπως ακριβώς αυτό υπόθηκε από δύο διαφορετικά άτομα από εκεί...

Παρόλο αυτά οφείλω να πω ότι όντως ως προς τους χρόνους παράδοσης είναι ακριβείς και μέχρι τώρα δεν μου έχει παρουσιαστεί κάτι άλλο στραβό (αν και τους έχω επισκεφτεί μόλις 3-4 φορές). Επίσης πιστεύω ότι το παραπάνω ήταν ατόπημα λόγω έλλειψης σχετικής εμπειρίας, αλλά θα έπρεπε να το παραδεχτούν και να το επισκευάσουν δωρεάν (κατά την γνώμη μου) και όχι να ακολουθήσει ο χαμός (τηλέφωνα και επιστολές) που οι ίδιοι προκάλεσαν. Γιατί στο κάτω κάτω της γραφής πληρώνω για να μου φτιάξεις αυτό που σου λέω ότι δεν λειτουργεί. Μην μου λες επισήμως πως δεν σου το έφτιαξα και ξαναφέρε το για να κάνω αυτά που δεν έκανα (με το αζημίωτο πάντα!)...

Αυτά ψηφίζω καλό θεωρώντας ότι το πάθημα έγινε μάθημα...

cynomad
05-06-2007, 10:16
Αριστα και από εμένα.

Σε προγραμματισμένο ραντεβού για αλλαγή τρόμπας νερού και έλεγχος διαρροής λαδιού αφού σε Λαινόπουλο μου είχαν πέι πως η τρόμπα χρειάζεται αλλαγή (¤240 με εργατικά) & η διαρροή λαδιού δεν μπορούσε να ελεγθεί γιατί χρειαζόταν πλύσιμο κινητήρα και δεν το αναλαμβάνανε, στην ΕΚΚΑ:
- H τρόμπα νερού ήταν μια χαρα, καμία διαρροή
- Η διαρροή λαδιού (υγρασία απλά , δεν έσταζε) λύθηκε με την αλλαγή μιας τσιμούχας

mmike
22-06-2007, 12:33
Νιώθω την ανάγκη, με αφορμή την πολύ πρόσφατη αγορά του νέου μου smart από την ΕΚΚΑ, να ευχαριστήσω και δημόσια τον υπέυθυνο πωλήσεων Κο Στάικο Κάργα ( και μέλος μας ) για τη συνέπεια, τον επαγγελματισμό και τη φιλική διάθεση του.
Επί πρόσθετα να τονίσω ότι δέχτηκα τηλέφωνο τρεις μέρες μετά την αγορά του smart από την ΕΚΚΑ, και ρωτήθηκα αν έχω κάποιο πρόβλημα ή απορία σχετικά με το smart. Εκτιμώ την κίνηση αυτή και χαίρομαι που είμαι πελάτης τους.

ScissorHands
27-07-2007, 15:09
Να καταθέσω και γω την σύντομη εμπειρία μου από την ΕΚΚΑ:

Σήμερα επισκέφθηκα το συνεργείο για επισκευή του A/C.

Από το τηλέφωνο ακόμα -που έκλεισα το ραντεβού- τα παιδιά ήταν ευγενέστατα και πρόθυμα να εξυπηρετήσουν.

Ο μηχανικός που ανέλαβε το αυτοκίνητο, μου ανέλυσε τί ακριβώς είχε πάθει, ενώ μου πρότεινε τρόπους επισκευής, εξηγώντας μου τα υπέρ και τα κατά.
Επιπλέον, έκανε 2-3 μικρορυθμίσεις και ελέγχους χωρίς να το έχω ζητήσει εκ των προτέρων,αλλά πάνω στη κουβέντα.

Η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη και ο κος Σταϊκος Κάργας, με τον οποίο γνωριστήκαμε στο μεταξύ, υπήρξε φιλικότατος και άψογος επαγγελματίας.

Με μια λέξη,μπράβο στα παιδιά με τη δική μου "θετική ψήφο"!:thumb:

carpe_diem4_03
12-09-2007, 12:30
Θα σας πω κ εγω την δική μου ιστορία.
26/06/07 και έχοντας διαβάσει όλα τα καλά λόγια από εδώ για την ΕΚΚΑ αποφασίζω και πάω εκεί για να παραγγείλω το αυτοκινητάκι μου.Ο κύριος Κ....... πολύ εξυπηρετικός και ευγενέστατος.
το smartaki μου μπήκε στην παραγωγή Αυγούστου και θα το παραλάμβανα γύρω στις αρχές Σεπτέμβρη το αργότερο....
Γύρω στις 13 Αυγούστου κάνω ένα τηλεφώνημα στην ΕΚΚΑ να δω τι γίνεται. Ο κύριος Κ....... έλειπε σε άδεια κι έτσι μίλησα με τον αντικαταστάτη του τον Κο Κ...........
Μετά από ώρα αναμονής μου είπε πως το αμάξι μου έχει φύγει από το εργοστάσιο....ένα μαύρο smart pulse...μόνο που το δικό μου ήταν passion λευκό....το λάθος διορθώνεται και απλά περιμένω να περάσει ο καιρός για να το πάρω στα χέρια μου.
Γύρω στις 25 Αυγούστου μιλάω με τον Κύριο Κ...... και με διαβεβαιώνει πως το αυτοκίνητο 5-6 Σεπτέμβρη θα είναι στην αντιπροσωπεία, ευγενέστατος.
Περνάνε οι μέρες περιμένοντας κάποιο τηλεφώνημα και φτάνουμε αισίως στις 10 Σεπτέμβρη.
Αρχίζω να τηλεφωνώ στην ΕΚΚΑ από το πρωί και λόγω άδειας του κυρίου Κ........ αφήνω μήνυμα να μου τηλεφωνήσει ο Κος Κ......... Η ώρα έχει πάει 7 το απόγευμα και αναγκάζομαι να στείλω κάποιον γνωστό που έμενε εκεί κοντά να δει τι γίνεται με το αυτοκίνητο.Η απάντηση του κυρίου Κ.........."Το smart δεν έχει φύγει ακόμα από το εργοστάσιο στη Γερμανία"....έχοντας χτυπήσει κόκκινο από τα νεύρα μου ΞΑΝΑτηλεφωνώ στην ΕΚΚΑ και μιλάω με κάποιον κο Ε......... ομολογώ ευγενέστατο και εξυπηρετικότατο και μου λέει....ότι το αυτοκίνητο έχει έρθει και είναι ΕΚΕΙ!!!!!!!!!!!
όλα αυτά φυσικά έχουν και συνέχεια....
κατά τις 20:30 την ίδια μέρα και αφού έχω συννενοηθεί με τον κύριο Ε.......... για τα διαδικαστικά μου τηλεφωνεί ο κύριος Κ......... να μου πει πως δεν είναι "επιβεβαιωμένο" πως έχει έρθει και πως θα με καλέσει την επομένη.
Τέλος πάντων χθες μίλησα με τον κύριο Ε......... ΞΑΝΑ και μόλις τον ενημέρωσα για ότι είχε πει ο συνάδελφός του
όντας έξαλλη,ο άνθρωπος έπεσε από τα σύννεφα!!!Σήμερα λοιπόν θα πάω να δω τι έχει γίνει με αυτό το άλυτο μυστήριο του λευκού smart!!!!!΄Το ότι πήγα στη Λ.Αθηνών να παραγγείλω το αυτοκίνητό μου και ενώ μένω στη Νέα Σμύρνη ήταν καθαρά και μόνο επειδή είχα διαβάσει εδώ τα καλύτερα....και μπορεί όντως να είναι έτσι.
Στην παραπάνω ιστορία υπάρχουν και πολλές λεπτομέριες που θα ήταν κουραστικό να γράψω για να φανεί ο απόλυτος αντιεπαγγελματισμός του Κυρίου Κ.........!!!Κρίμα γιατί όλοι οι υπόλοιποι υπεύθυνοι πωλήσεων ήταν εξυπηρετικότατοι...και υπάλληλοι σαν τον κύριο Κ.......... δεν θα έπρεπε να χαλάνε την τόσο καλή εικόνα που φαντάζομαι με κόπο έχουν χτίσει οι υπόλοιποι υπεύθυνοι.

SpiR
12-09-2007, 12:59
Ας μιλησω κι εγω λοιπον.... μιας κι εγω ημουν αυτος που πηγε στην ΕΚΚΑ για το αμαξι της carpe. Και δεν θελω να μιλησω για τον πωλητη ο οποιος ηταν τουλαστιχον απαραδεκτος αλλα συνολικα γαι την εταιρια του. Αρχικα ειναι απαραδεκτο που μετα απο 5 τηλεφωνηματα δεν πηραν μια φορα πισω να πουν κατι και ηταν εξαφανισμενοι. Ακομη δεν νοηται σοβαρη αντιπροσωπια και μαλιστα mercedes (ας μην πω τπτ βαρυ τωρα) να μην εχει να σου δωσει μια υπευθυνη απαντηση για την τυχη του αυτοκινητου που εχεις παραγγειλει. Επισης δεν ειναι δυνατον να υπαρχουν δυο ανθρωποι που κανουν την ιδια ακριβως δουλεια στην ιδια εταιρια να σου λενε δυο τελειως διαφορετικα πραγματα οταν ρωτας τι γινεται με το αμαξι. Μπορει το νεο smart να πηγαινει πολυ καλα σε πωλησεις και μπραβο γι αυτο. Αυτο ομως δεν σημαινει πως ο καθε αντιπροσωπος και στην προκειμενη περιπτωση η ΕΚΚΑ δεν πρεπει να σε παρει ενα τηλ να σε ενημερωσει τουλαστιχον.... Και επιδη τον ειδα απο κοντα τον κυριο Κ.......... θα μπορουσε να μην εχει το υφακι "δουλευω στην Mercedes" και τι θελεις εσυ τωρα.... ή "ειχα πολυ δουλεια και δεν προλαβα να σας τηλεφωνησω..." αν δεν κανει αυτο ποια ειναι η δουλεια του δηλαδη...? και ρωταω εγω τωρα.... αν για ενα passion με standard εξοπλισμο κανουν 2,5 μηνες για παραδωση αν παραγγειλω εγω ενα CLS 55 AMG σε ποσο καιρο θα το εχω....? :smt017:mad:

Lgeor
01-10-2007, 13:48
Το club, πολλά μέλη μας και εγώ ο ίδιος έχουμε συνεργαστεί πολλές φορές με την ΕΚΚΑ.
Με τον συγκεκριμένο πωλητή έχω συνεργαστεί αρκετές φορές και ήταν πάντα άψογος.
Διαβάζοντας τα παραπάνω, εξεπλάγην και το έψαξα λίγο το θέμα.

Αυτό που έμαθα είναι ότι όντως υπήρξε πρόβλημα με την παραγγελία του ForTwo της carpe_diem4_03, αλλά ήταν πρόβλημα για το οποίο ευθύνεται η ίδια η εταιρεία και όχι κάποιος συγκεκριμένος υπάλληλός της.

Με αφορμή αυτό και μιας και το συγκεκριμένο forum δεν φτιάχτηκε για να κρίνουμε ανθρώπους, αλλά εταιρείες, σβήστηκαν τα ονόματα από τα παραπάνω topic.

Rita
04-10-2007, 18:43
Είχα κι εγώ λοιπόν... την χαρά -υπερβολικό το "χαρά" μιας και τις περισσότερες φορές δεν είναι καλή μια επίσκεψη σε συνεργείο :p- να "συνεργαστώ" με την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία...

Και τελικά πρέπει να ομολογήσω οτι, μόνο χαρά και αίσθημα ασφάλειας μου ενέπνευσε η ΕΚΚΑ και από πλευράς αντιμετώπισης του πελάτη, καθώς και από πλευράς υπευθηνότητας και επαγγελματισμού!

Στην περίπτωσή μου, πήγα με σπασμένο γρύλο παραθύρου οδηγού -κοινώς είχα μέινει με ανοιχτό παράθυρο-. ¶φησα το "μικρό" μου το μεσημεράκι της μίας μέρας και ήταν έτοιμο το πρωί της επόμενης... μόνο και μόνο επειδή δεν είχαν διαθέσιμο γρύλο, αλλιώς θα το έπερνα την ίδια μέρα.

Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι το γεγονός οτι μετά από μερικές μέρες, με πήραν τηλέφωνο να ρωτήσουν αν είμαι ευχαριστημένη κι αν όλα είναι καλά με το αμάξι!!! Το follow up του πελάτη είναι κάτι που εκτιμώ απίστευτα σε οποιαδήποτε επιχείρηση!

Σίγουρα με κατέκτησαν...και σίγουρα πια για το πρώτο μου service θα εμπιστευθώ την ΕΚΚΑ...

carpe_diem4_03
10-10-2007, 12:10
Για να μην παρεξηγηθώ το θέμα μου δεν ήταν ούτε το service ούτε η καθυστέρηση του αυτοκινήτου από την εταιρία (θέμα για το οποίο ενημερώθηκα από εδώ μέσα). Οι υπάλληλοι και συγκεκριμένα ο κύριος Κάργας με τον οποίο είχα και επικοινωνία τις περισσότερες φορές για ότι αφορούσε το αυτοκίνητο ήταν κάτι παραπάνω από ευγενικοί και εξυπηρετικοί.
Το θέμα μου δεν ήταν ούτε που καθυστέρησε το αυτοκίνητο, ούτε που δεν ενημερώθηκα.το θέμα ήταν καθαρά και μόνο η αγένεια του συγκεκριμένου και όχι οι λάθος πληροφορίες που μου έδωσε.
το θέμα έληξε και λύθηκε έγκαιρα και συγνώμη για το εν μέρει off topic.

ScissorHands
29-11-2007, 23:49
Σήμερα επισκέφθηκα το συνεργείο για επισκευή του A/C.

3/10/2007
Ξανά το Smartάκι μου στην ΕΚΚΑ για το ίδιο πρόβλημα.Τρύπια σωλήνα φρέον.Το θέμα ήταν να βρεθεί γιατί ξανάτρύπησε η σωλήνα.
Το ψυγείο του a/c ήταν το πρόβλημα.Το ανταλλακτικό όμως δεν υπήρχε διαθέσιμο, οπότε έγινε η παραγγελία και κανονίστηκε επόμενο ραντεβού.
Ακόμα ζήτησα ένα colour stick και ενημερώθηκα τηλεφωνικά για το κόστος και την ημερομηνία παράδοσής του 30' μετά την παραγγελία. :thumb:

Κόστος: 0
Χρόνος: λιγότερο από 1 ώρα.

23/11/2007
Ξανά "μέσα".
Τα ανταλλακτικά ήταν διαθέσιμα,ενώ είχε κανονιστεί -συν της επισκευής- αλλαγή λαδιών,έλεγχος μπαταρίας και έκδοση κάρτας καυσαερίων.

Μια ώρα μετά την εισαγωγή με ενημερώνουν ότι ΚΑΙ τα φρένα έχουν πρόβλημα (φθαρμένα τακάκια και βαλβίδα μείωσης πίεσης με διαρροή).
Να σημειώσω ότι δεν τους είχα αναφέρει πρόβλημα με τα φρένα!!Διαπιστώθηκε στον τυπικό έλεγχο.Ζήτησα να προχωρήσουν επί τόπου στην επισκευή.

Οι εργασίες εκτελέστηκαν κανονικά, ενώ παράλληλα οι μηχανικοί απαντούσαν σε κάθε ερώτησή μου σχετικά με τα προβλήματα του αυτοκινήτου!

Κόστος: 570 Ευρώ (χαλάλι-έχω ΚΑΙ φρένα ΚΑΙ a/c :D)
Χρόνος: Περίπου 5 ώρες.

Να πώ άλλη μια φορά ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στα παιδιά, για την ευγένεια,την επαγγελματική τους ευσυνειδησία και την τυπικότητα, από το κλείσιμο του ραντεβού μέχρι την έκδοση παραστατικών και την παράδοση του αυτοκινήτου!!

Pluto
30-11-2007, 12:33
Τελικα αν και εχω συνεργαστει πολλακις με την συγκεκριμενη εταιρεια και τυχαινει να εχω πολλους γνωστους, πρεπει να ομολογησω οτι στοιχιζουν αρκετα τα πρωτα σερβις (δηλαδη λαδια φιλτρα και διαγνωστικο + εργασια), 200 ευρω και πανω δεν ειναι λιγα για το μεγεθος του αυτοκινητου και την αξια του. Η αληθεια ειναι οτι τα "τσιμπανε" λιγακι. Απο την αλλη θες να χεις την εγγυηση της επισημης αντιπροσωπειας, οποτε, βλεπεις και διαλεγεις.

Pluto
30-11-2007, 12:35
Και κατι αλλο... Παντα μα παντα το καλο συνεργειο το βλεπεις οταν σου δινει σε σακουλα η σου δειχνει τα φθαρμενα ανταλλακτικα που σου ανιτκατεστησε. Χιλιες φορες να ξερω οτι ενα συνεργειο δεν με κλεβει παρα να μου μιλαει λες και ειμαι πρωθυπουργος.

Frontier
08-12-2007, 17:56
Στο πρώτο μου service πέρσι τον Οκτώβριο, πήγα στην ΕΚΚΑ (απ'όπου [url=http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=23209]αγόρασα[/b] και το smart μου). Έγινε εκεί το πρώτο service εντός εγγύησης. Το ραντεβού είχε κλειστεί τηλεφωνικώς - μιας που είμαι μόνιμος κάτοικος Χίου - και είχε οριστεί σαφές "χρονοδιάγραμμα εργασιών", μιας που έφθανα Πειραιά ξημερώματα και έφευγα την ίδια πάλι ημέρα το μεσημέρι.

¶ψογοι επαγγελματίες, το service ολοκληρώθηκε στην ώρα του, απόλυτα εξυπηρετικοί. ¤200 κόστισε βέβαια - όπως μου είχαν πει απ'το τηλέφωνο - αλλά έπρεπε να γίνει σε εξουσιοδοτημένο μιας που το smart ήταν εντός εγγύησης (πήγα για το 1ο service, το ετήσιο, με περίπου 2600km στο κοντέρ).

Φέτος βέβαια που το smart είναι εκτός εγγύησης, πήγα σε ένα Bosch Service εδώ και έκανα τα ίδια πράγματα - με λάδια δικά μου - με κόστος ¤30.

Ο πωλητής μου ήταν ο κ. Κάργας και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος (η παραγγελία έγινε τον Σεπτέμβριο του 2005 και το παραδώθηκε Δεκέμβρη 2005).

tsarinos
22-01-2008, 14:43
οι τιμες του ειναι υπερβολικες.εψαχνα βαλω προγραμμα και πηρα διαφορα τηλεφωνα και συγκαταλεγονταν στις πιο ακριβες προσφορες αυτο ειναι το μοναδικο μου κριτηριου αφου δεν τους χρησιμοποιησα ποτε ετσι ωστε να δω την εξυπηρετηση τους

Αντώνης
22-01-2008, 15:11
Δεν πρόκειται να ξοδέψω τα εουρός μου στην ΕΚΚΑ και εξηγώ...
<O:p</O:p
Πρόσφατα αγόρασα μεταχειρισμένο ένα 700αράκι Pulse. Από τηλεφωνήματα που είχαν προηγηθεί είχα μείνει ευχαριστημένος από τον πωλητή κ. Κάργα και θεώρησα αυτονόητο να μιλήσω με το συνεργείο της ΕΚΚΑ για τον έλεγχο του Smart. Αφού τα είπα με κάποιον τεχνικό τους (αναλυτικότατος και πειστικότατος) ξέχασα να κάνω έλεγχο πλαισίου. Είχα όμως πολύ δουλειά και ζήτησα από τη γυναίκα μου να τους ξανακαλέσει.

Ως πιο καπάτσα από εμένα, θεώρησε σωστό να παριστάνει την ηλίθια, να τους ρωτήσει παραπάνω πράγματα εκτός από τον έλεγχο αριθμού πλαισίου και φυσικά δεν τους έδωσε να καταλάβουν ότι τα είχαμε ξαναπεί. Με μεγάλη μας έκπληξη ακούσαμε διαφορετικά και αντιφατικά πράγματα.

Ήταν προφανείς η προσπάθεια τους να πείσουν τη γυναίκα μου ότι πρέπει οπωσδήποτε να δουν το αυτοκίνητο γιατί από τον έλεγχο πλαισίου δεν έβλεπαν και πολύ θετικά πράγματα. Το θεωρήσαμε κοροϊδία και απευθυνθήκαμε τελικά στον Παπαϊωάννου στο Μοσχάτο, που δεν βρήκε τίποτα αρνητικό από τον έλεγχο πλαισίου.

crewdriver
22-02-2008, 00:08
φιλος μου παρηγγειλε απο εκει σμαρτ...πολυ καλη εξυπηρετηση..........:thumb:

talibanezos
23-02-2008, 00:16
πολυ εξυπηρετικος ο κυριος καργας.εχω ομως ενα αγχος.εμενα μου εδωσε ημερομηνια κατασκευης 28/2 με 10/3 και παραδοση 28/3 με 10/4.ποτε περιποθ λετε να μ ερθει?εννοω ερχεται κοντα στο τελος της προτεινομενης ημερομηνιας η στην αρχη?το αυτοκινητο το παρηγγειλα απο την ΕΚΚΑ αφου ο λαινο δεν με ενθουσιαζει

preve
23-02-2008, 00:32
Ο Στάικος (Κάργας) ήταν ακριβής στις χρονικές εκτιμήσεις του.

XRHSTOSRX8
12-03-2008, 23:48
Να γραψω και εγω την εμπειρα μου απο την ΕΚΚΑ πηγα καποια στιγμη να φτιαξω τον αυτοματο πιλοτο απο ενα slk που εχω η εξυπηρετηση ηταν πολυ καλη αν κι η τιμη τσουχτερη,μου εφτιαξαν το αυτοκινητο και εφυγα και με πηραν 2 φορες τηλ. να δουν αν ειμαι ευχαριστημενος μεχρι εδω ολα καλα την επομενη φορα που πηγα στα ανταλλακτικα για να παρω μια μικρη κεραια ο υπαλληλος των ανταλλακτικων ηταν αδιαφορος ως προκλητικος με αποτελεσμα να φυγω και να παω και να αγορασω τη κεραια απο τον λαινοπουλο

(ισως να επρεπε να επιλεγουν λιγο καλυτερα τους υπαλληλους τους):g:

Vrilissiotis
10-04-2008, 01:00
Να πω και εγω οτι αν και κατοικος βορειων προαστειων!!! εκανα το κοπο να παω στην ΕΚΚΑ και δεν το μετανοιωσα καθολου... Ο λογος ηταν για αγορα ποτηροθηκης για το f2 μου και κατεληξα στην ΕΚΚΑ γιατι μετα απο ερευνα αγορας ηταν η ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ...!!

Και μιας και αναφερεστε σε υπαλληλους να δωσω τα συγχαρητηρια μου στον κ. Τουμανογλου που με βοηθησε και ηταν ευγενεστατος..Επισης στην γλυκητατη κοπελα στη γραμματεια του τμηματος service... Πραγματικα...ερωτευσιμη..!!!

klkwnsta
13-04-2008, 20:57
Εγώ τώρα άρχισα το νταλαβέρει με ΕΚΚΑ. Στην εξυπερετηση ήταν άψογει αλλά αυτή δν ήταν παράδοση αυτοκινήτου. Το είχα πάει με σπασμένο τζάμι (από κλοπή) και το παρέλαβα με κομμάτια από το θρυματισμένο τζάμι παντού, μέσα στις δακτυλιές και στην βρώμα...
Εντάξει δν λέω να το πλύνουν κιόλας αλλά τα τζάμια μαζεύτε ρεεεε αφου το φωτογράφισε η ασφάλεια!!!

coolni23
09-07-2008, 16:42
ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΟΥ ΔΕΧΘΗΚΑ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ SMART.O ΚΥΡΙΟΣ ΤΖΩΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ΘΑΥΜΑΣΙΑ.ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ,ΠΡΟΘΥΜΟΣ,ΠΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΜΕ ΕΠEΙΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΕ SMART.ΣΑΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΩ ΜΕ 10.ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!!

Nikos_p
07-08-2008, 11:18
pisteuw oti oloi oi prolalisantes me exoun kalupsei.. h le3h epaggelmaties einai to akrives xarakthristiko pou armozei se olous osous ergazonte sth sugkekrimenh antiprosopia. H prwth epafh egine kata thn agora tou smart mou opou kai meta apo upodei3eis gnwstwn apeu8un8hka sth sugkekrimenh antiproswpeia.. me e3uphrethse o kurios tzwnhs k mporw na pw oti me kalupse se ka8e tomea ontas eugenikos k apoluta e3uphretikos para tis polles apories k erwthseis mou. To smart mou hr8e k pleon sunexizw na episkeptomai kai 8a episkeptomai gia panta auth thn antiproswpeia mias k exoun thn empistosunh mou gia ka8e ergasia pou xreiazete na ginei sto smartaki mou.

ALEXANDROSSMART
07-08-2008, 16:24
αν εγραφες και στα ελληνικα θα ηταν καλυτερα(μας εφυγαν τα ματια)

fourstar
07-08-2008, 17:47
ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΟΥ ΔΕΧΘΗΚΑ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ SMART.O ΚΥΡΙΟΣ ΤΖΩΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ΘΑΥΜΑΣΙΑ.ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ,ΠΡΟΘΥΜΟΣ,ΠΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΜΕ ΕΠEΙΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΕ SMART.ΣΑΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΩ ΜΕ 10.ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!!

οντως ειναι γ+μω τα παιδια και κατεχει και το αντικειμενο.ο κος Σταικος επισης αψογος επαγγελματιας :a04:

δυστυχως δεν αγορασα τελικα απο αυτους λογω συγκυριων αλλα η επομενη αγορα ΣΙΓΟΥΡΑ θα ειναι απο εκει(ελπιζω συντομα κανενα brabus-ακι :a01:)

9 / 10
:a04::a04:

Scotch
13-01-2009, 21:44
Σήμερα έκανα μια επίσκεψη στην ΕΚΚΑ αφενός για να ξανακοιτάξουν το θεματάκι με το νερό της βροχής που κάνει ορισμένες φορές την εμφάνισή του στην εταζέρα, αφετέρου για να αλλάξω λάδια και φίλτρο λαδιού.

Στις 7.50 ήμουν εκεί, στις 8.00 είχε συμπληρωθεί η κάρτα μου και το αυτοκίνητο βρισκόταν στο χώρο του συνεργείου. Στις 9.45 έφευγα με το smart μετά τις παρακάτω εργασίες:
- Αλλαγή λιπαντικού και φίλτρου λαδιού
- Καθάρισμα χώρου κινητήρα και ψεκασμός με αντισκωριακό (στο χώρο του κινητήρα και στις επαφές στις πόρτες)
- Ανύψωση του αυτοκινήτου και προσεκτικός έλεγχος για τυχόν διαρροές σε τροχούς και πάτωμα
- Έλεγχος στεγανοποίησης και σφίξιμο πίσω πόρτας
- Έλεγχος και επισκευή κόρνας (άλλες φορές λειτουργούσε, άλλες όχι)
- Έλεγχος με το διαγνωστικό και ρύθμιση σανζμάν
- Αντικατάσταση led στο τρίτο φως των φρένων
- Επάλειψη μπογιάς (με πινελάκι) σε ένα σημείο στο φτερό

Και όλα αυτά με την ευγένεια αλλά και τη μεγάλη προθυμία που πάντα επιδεικνύουν τα παιδιά στο συνεργείο.

Το κερασάκι στην τούρτα; Η συνολική χρέωση να αγγίζει το αστρονομικό ποσό των 22,37 ευρώ (λάδια και φίλτρο δικά μου)! Τι άλλο μπορεί να ζητήσει κανείς; :a04:

klkwnsta
13-01-2009, 22:30
Επειδή ξανα πήγα από τότε που είχα ξανά ποστάρει αρκετές φορές αξίζει να πω πως μου ζητήθηκε συγνώμη για την παραλαβή τότε.
Είναι εξυπερετικότατοι και αυτό που ήθελα να πω είναι πως πλεον λόγω του ότι είμαι μέλος του club - το καταλάβανε από τα αυτοκόλλητα - έχω και έκπτωση(να λέμε και κάποια οφέλη μας).

nikot04
01-02-2009, 08:57
Είμαι ένας ακόμα ευχαριστημένος πελάτης της ΕΚΚΑ.
Είναι πρώτα από όλα ευγενικοί και ακούνε τι τους λες κάτι που για μένα έιναι το παν .

titina70
04-06-2009, 20:06
ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ Ο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΙΟ .ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΤΟΙΜΟ ΣΤΙΣ 8.00 ΜΙΑ Ε170 ,ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ!!!ΗΡΘΕ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΚΑΙ 15.30 ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΕΤΟΙΜΑ.ΦΙΛΙΚΟΤΑΤΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ!!ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΡΓΑΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΟΛΑ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ:ΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΕΤΡΙΖΕ:ΑΠΛΑ Ο ΓΑΝΤΖΟΣ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ..ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ...ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΧΩ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΧΡΕΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ.

jos
12-06-2009, 13:09
Με το όνομα του Smartmania να ανοίγει δρόμο πραγματοποιήθηκε το Service των 15.000χλμ σε For2 451. Πλήρης έλεγχος, σφιξίματα όπου υπήρχαν τριγμοί, software update και φυσικά η προγραμματισμένη συντήρηση με κόστος 145Ευρώ. Λογική τιμή για εξουσιοδοτημένο και άψογη εξυπηρέτηση!

Scotch
18-06-2009, 16:53
Βράβευση για την ΕΚΚΑ στα Sales Excellence Awards

Οι κορυφαίες ομάδες πωλήσεων στην ελληνική αγορά βραβεύθηκαν την Τετάρτη στο πλαίσιο του 4th Sales Convention.
<!--PIC2--> Στην κατηγορία Retail, το χρυσό βραβείο απονεμήθηκε στην εταιρεία PRAKTIKER, το ασημένιο στην εταιρεία COCO-MAT, ενώ το αργυρό βραβείο κέρδισε η ΕΚΚΑ για τις ποσοτικές και ποιοτικές επιτεύξεις του 2008.
<!--PIC3--> Τα Sales Excellence Awards έχουν καθιερωθεί ως ο πιο αξιόπιστος θεσμός βράβευσης στο χώρο των Πωλήσεων, αναγνωρίζοντας την αφοσίωση, την εμπειρία και τη στρατηγική που διέπουν τις επιτυχημένες ομάδες πωλήσεων και τις οδηγούν στην επίτευξη αποτελεσμάτων και στην κατάκτηση των στόχων.
<!--PIC4--> Το 4th Sales Convention διοργανώθηκε από τη Response στο κτήμα Πεντελικό, υπό την αιγίδα του Ινστιτούτου Πωλήσεων Ελλάδος (ΙΠΕ και του Συνδέσμου Επιχειρήσεων Λιανικής Πώλησης Ελλάδος (ΣΕΛΠΕ) ενώ η Grant Thornton φρόντισε για την εγκυρότητα του διαγωνισμού.

NAFTEMPORIKI.GR Πέμπτη, 18 Ιουνίου 2009 17:42

ribenaki
12-08-2009, 13:53
Σήμερα έκανε παραγγελία ο αδερφός μου από την ΕΚΚΑ, ένα pulse 71 mhd. ό,τι και να πω για τον κ. Στάικο Κάργα είναι λίγο...πολύ εξυπηρετικός, άμεσος και πάντα με χαμόγελο να απαντήσει σε κάθε απορία μας, ακόμα και όταν τον ζάλισα τον άνθρωπο... πήρα τα "δωράκια" που ήθελα (σε αντίθεση με άλλη αντιπροσωπεία που μου δίναν τα πατάκια...) και επιπλέον με μεγάλη προθυμία μου έδωσε ένα έξτρα manual στα ελληνικά για το δικό μου σμαρτακι (χωρίς να έχω πάει ξανά). Απλά τέτοιες συμπεριφορές είναι που σε κάνουν να καταλήγεις στην αγορά από συγκεκριμένη αντιπροσωπεία. το αυτοκίνητο το περιμένουμε τέλη Οκτωβρίου, οπότε θα δούμε για χρόνους παράδοσης κλπ, αλλά η ως τώρα εξυπηρέτηση ήταν κάτι παραπάνω από καλή. και πάλι "μπράβο" στον κ Κάργα:a04:

ribenaki
09-11-2009, 19:32
πήγα σήμερα το smartάκι μου για το μεγάλο service των 20.000χλμ στην ΕΚΚΑ
μπορώ να πω πως οι υπάλληλοι ήταν ευγενικότατοι και εξυπηρετικοί με διάθεση να μου εξηγήσουν αναλυτικά κάποια πράγματα, ιδιαίτερα κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου και σε παρατηρήσεις που είχα ζητήσει να ελεγχθούν. ακόμα και στην ώρα παράδοσης ήταν κάτι παραπάνω από τυπικοί και ιδιαίτερα θετικό το ότι με ειδοποίησαν τηλεφωνικώς
όμως ως μειονέκτημα ήταν η τιμή και η σύγχυση γύρω από αυτή. όταν πήγα το αμάξι το πρωί, μου είπαν πως μόνο το service θα μου κόστιζε 350 ευρώ...τιμή που μου φάνηκε αρκετά υψηλή. ακόμα μου είπαν πως για το service θα χρειαζόταν 3.30 ώρες + τα πράγματα που ήθελα να μου κοιτάξουν.
σε λιγότερο από την προβλεπόμενη ώρα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως το αμάξι είναι έτοιμο και η τελική τιμή ήταν 254 ευρώ. πηγαίνοντας εκεί μου είπαν πως η τιμή του service ήταν 300 ευρώ κ μου έγινε έκπτωση.
το αμάξι ήταν καθαρότατο- σε αντίθεση με άλλο εξουσιοδοτημένο που είχαν λερώσει το δέρμα.

gavanos
09-11-2009, 19:38
Τους είπες ότι είσαι από το SmartMania?

ribenaki
09-11-2009, 22:48
Τους είπες ότι είσαι από το SmartMania?
όχι...λάθος μου βέβαια, αλλά υποτίθεται πως πήγαινα συστημένη, γιατί είχα γνωστό γνωστου και πάει λέγοντας. μου έγινε μια έκπτωση 15% από ότι είδα στα ανταλλακτικά

klkwnsta
10-11-2009, 22:16
Κάπου τόσο κάνουν και στα μέλη του smartmania!

slaughterer
10-11-2009, 23:20
Παιδιά μια ερώτησ για απλό ξεκαθάρισμα,αν πάω στην ΕΚΚΑ και πω οτι είμαι στο sm θα έχω έκπτωση και σε ποιον απευθύνομαι?

klkwnsta
11-11-2009, 07:42
Και απαντάω ότι την πρώτη φορά που πήγα και είδαν τα αυτοκόλλητα στο αμάξι μου είπαν και επειδή είσαι από το club θα σου κάνουμε έκπτωση...Οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κάτι συγκεκριμένο!Αλλά καλύτερα θα σε ενημερώσουν adm και mod!

ilman3
11-11-2009, 08:20
γενικα κανουν εκτωση αρκει να το ζητησεις......ειναι θεμα πολιτικης της εταιριας

klkwnsta
27-11-2009, 18:13
Δεν είναι θέμα πολιτικής της εταιρείας κατά ανάγκη τα παιδιά με ενημέρωσαν πως κάνουν έκπτωση σε όσους φέρουν διακριτικά του smartmania και ότι έχουν κάποια "συφωνία" με τα αφεντικά από εδώ μέσα! Η έκπτωση είναι στα ανταλλακτικά!

ilman3
27-11-2009, 19:09
Δεν είναι θέμα πολιτικής της εταιρείας κατά ανάγκη τα παιδιά με ενημέρωσαν πως κάνουν έκπτωση σε όσους φέρουν διακριτικά του smartmania και ότι έχουν κάποια "συφωνία" με τα αφεντικά από εδώ μέσα! Η έκπτωση είναι στα ανταλλακτικά!

μπα εγω δεν τους ειπα τιποτα για smartmania μονο αν κανουν καποια εκτωση σε καποια πραγματα που ηθελα κ μου την εκανε το παιδι που ηταν στα ανταλλακτικα μονο του χωρις να ρωτησει κανενα...ετσι κ αλλιως με τα κερδη που εχουν δεν θα πεσει εξω το καραβι:a26:

klkwnsta
28-11-2009, 07:36
Τέλος πάντων εμένα αυτό μου απάντησαν!

feloula
16-12-2009, 13:19
Και σε εμένα κάνανε κάποια έκπτωση, χωρίς να έχω αυτοκόλλητο smartmania και χωρίς να το ζητήσω...!!!:a01:

sax
05-02-2010, 18:32
Παίδες ξέρετε μήπως το όνομα εκκα έχει αλλάξει σε κατι άλλο?Ετσι νομίζω πάρα τηλ και άκουσα ενα άνομα διαμαντίδης κάπως ετσι.

Smartakis
05-02-2010, 18:58
λογικά θα σου είπε: ΕΚΚΑ παρακαλώ? Λέγομαι Διαμαντίδης πως μπορώ να σας εξυπηρετήσω?

sax
05-02-2010, 19:02
210 3498100 πάρε τηλ να δείς πρέπει να την έχει παρεί άλλος

manos_xen
05-02-2010, 20:11
Απαράδεκτοι, συγκεκριμένα ο υπεύθυνος συνεργείου, πριν ένα χρόνο ακούμπησα ένα Touareg από πίσω κ είχε πάρει το καπο με αποτελεσμα να μην ανοιγει με τιποτα, τελως παντων μετα πολλά παω την ιδια ωρα απο κει για να μιλήσουμε για την επισκευή κ κλεινουμε ραντεβου για Δευτέρα,τον παρακαλάω αν γινεται να μου το ανοιξει προσωρινά να παρω από μέσα το τσαντάκι μου που ειχα βασικα πραγματα(κλειδια,λεφτα) κ μου απαντάει δε γίνεται τώρα, τη Δευτέρα που έχεις ραντεβου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!! Εννοείτε τους γειωσα κ πήγα απέναντι στο Χρησταρα οπου μεσα σε 10 λεπτα μου το ανοιξε. Εντελώς κερδοσκόποι!

suboy
09-02-2010, 13:29
210 3498100 πάρε τηλ να δείς πρέπει να την έχει παρεί άλλος

δεν έχει αλλάξει τίποτα και είναι πολιτική της MBH να αναφέρετε το όνομα του ανθρώπου με τον οποίο μιλάς.

chriskats
18-02-2010, 00:45
Καλησπέρα
Παράγγειλα το smart μου στις 12/01 από την ΕΚΚΑ από τον κ.Βαγιανό.Εξυπηρετικότατος και εξαιρετικά ενημερωμένος στο αντικέιμενο.Με πολύ υπομονή στον καταιγισμό από κλήσεις μου για να μάθω τι κάνει η Brabus με to Smart.Ελπίζω οι παράδοση να γίνει κανονικά τέλη Μαρτίου και να μην μας ταλαιπωρήσουν εξωγενείς άθλιοι παράγοντες...

chriskats
04-04-2010, 09:56
Καλησπέρα σας!

Το παρέλαβα και είμαι ενθουσιασμένος!Χιλιάδες ευχαριστώ στον κ.Βαγιανό ένα εξαιρετικό ανθρωπο με τεράστια επίπεδα υπομονής στον καταιγισμό τηλεφωνημάτων μου και πολύ καλή γνώση του αντικειμένου του,άξιος συνεχιστής του κ. Κάργα!Τους ευχαριστώ θερμά για την τόσο καλή συνεργασία και που έκαναν τα αδύνατα δυνατά να παραλάβω το αυτοκίνητο μου όσο γίνετε γρηγορότερα!

pr2030
13-05-2010, 14:38
Από την μέχρι τώρα εμπειρία σας στην εκκα, έχετε παρατηρήσει διαφορές στην τιμή ανταλλακτικών σε σχέση με άλλα συνεργεία;

PanosGlyf
18-05-2011, 13:32
Στην ΕΚΚΑ της Καλλιθέας έχει πάει κανείς τελευταία για Service?Αναφέρομαι στο κατάστημα που είναι Αλ.Παντου 29 .

PanosGlyf
20-05-2011, 11:28
Πήγα σήμερα για αλλαγή λαδιών και φίλτρου στα 2000χλμ.

1)Είχαμε μιλήσει τηλεφωνικά με την εν λόγο αντιπροσωπεία και είχα κλήσει ραντεβού για λάδια,φίλτρο λαδιού,ΕΛΕΓΧΟ ΑΜΑΞΩΜΑΤΟΣ,ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΡΙΓΜΩΝ.Τιμή για όλα 50-55 ευρώ μου είπαν με λάδι 5w-30.
Πήγα και μου λέει το παλικάρι εκεί ότι δεν έχουν χρόνο να μου κάνουν έλεγχο αμαξώματος και επιδιόρθωση τριγμών(προφανώς επειδή δε τα τσεπόνουν από αυτά λόγο εγγύησης) και ότι μόνο λάδια μπορούν να μου αλλάξουν.Κομμάτια να γίνει το δέχτηκα.Αφού κάνουν 1 ώρα να μου το τελειώσουν , πάω να πληρώσω και μου λέει 72 ευρώ.Προφανώς και του είπα ότι τηλεφωνικός μου είπαν 50-55 ευρώ ΜΑΖΙ με τον έλεγχο για σασί-τριγμούς τον οποίο και ΔΕΝ έκαναν.Μου είπε ότι δε μπορεί να κάνει κάτι και θα μου το αφήσει 69,79 ευρώ.
Λέω κομμάτια να γίνει πάλι δε θα γίνουμε κόλος για 15ευρώ.Μόλις του ζητάω το λάδι που περίσσεψε μου είπε ότι δεν περισεύει και ότι παίρνει 4 ολόκληρα λίτρα λάδι.Σημειωτέον ότι το Leon 1.4tsi που είχα έπαιρνε 3,3L μαζί με το φίλτρο.Φένεται το Smart είναι τέρας και παίρνει φουλ λάδι.Το μόνο που του πα ήταν "4λίτρα λάδι ε?Μπράβο το θηρίο." και σηκώθηκα να φύγω για να μην αρχίσω τίποτα βρισίδια στους ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ.

2)Πήγα μια βόλτα από τα ανταλακτικά να ρωτήσω για το υποβραχιόνιο του FACELIFT 451.Ο τύπος προφανώς είχε μαύρα μεσάνυχτα γιατί με ρώταγε τι έχω τώρα και όταν του πα ότι ΔΕΝ έχω αλλά θέλω να βάλω μου είπε ότι πρέπει να πάρω και τη κονσόλα μαζί.:-bd
Αφού του εξήγησα ότι μου λέει μαλακίες , του είπα πιο είναι το υποβραχιόνιο και μου είπε τη θρυλική τιμή των 140ευρώ.Του είπα "Ευχαριστώ πολύ" και έφυγα.
Αυτός ο "επαγγελματίας" μου μίλαγε στον ενικό και όταν του είπα ευχαριστώ ούτε καν απάντησε.

Το αστείο είναι ότι πήγα στην ΕΚΚΑ επειδή το τμήμα πωλήσεων ήταν πάαααρα πολύ εξυπηρετικό , αλλά δυστηχώς το συνεργείο τους ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ είναι για κλάμματα.
Θεωρώ ανύκουστο να κλείνω ραντεβού για κάποιες εργασίες και όταν φτάνω εκεί να μου λένε ότι δεν έχουν χρόνο.
Γιαυτό άλλη φορά θα πάω στη γειτονία μου που είναι ο Λαϊνόπουλος,Ισμαήλος,Παπανικολάου Τρεμούλης και ΔΕΝ θα τρέχω από Γλυφάδα-Συγγρού για να μου κλέβουν μισό λίτρο λάδι , 15ευρώ και να μου κάνουν τις μισές εργασίες.

Αν μπορεί κάποιος να μου πει ΑΚΡΙΒΩΣ πόσο λάδι παίρνει ο κουβάς.

Smartakis
20-05-2011, 12:16

To smart fortwo 451 πέρνει 3,3 L λάδι μαζί με το φίλτρο.

Όσο αφορά το υποβραχιόνιο θα σε δυσαρεστήσω αλλά δεν σου είπε θρυλική τιμή.
Δυστυχώς οι "τεμπέληδες" για το 451 κοστίζουν ακριβά. Ακόμα και after market να πάρεις κάτω από 100 ευρώ δεν πέφτεις.
¶ρα για τον εργοστασιακό νομίζω πως 140 ευρώ είναι μια σωστή τιμή αλλά σίγουρα όχι λογική.

Υ.Γ. Λόγω του ότι η ΕΚΚΑ θεωρείται μια μεγάλη εταιρεία και κουβαλάει από πίσω της το όνομα Mercedes είμαι σιγουρος πως αν επικοινωνήσεις με τα κεντρικά τους για να κάνεις το παράπονό σου για την εξυπηρέτηση, την συμπεριφορά και το τελικό αποτέλεσμα δεν νομίζω πως θα περάσει απαρατήρητη.

Garfito
20-05-2011, 12:21
Αν μπορεί κάποιος να μου πει ΑΚΡΙΒΩΣ πόσο λάδι παίρνει ο κουβάς.[/QUOTE]

3.3 και δεν ειναι κουβας ;)

PanosGlyf
20-05-2011, 12:25
Κάποιο email για τα κεντρικά έχουμε?

Smartakis
20-05-2011, 12:32
Μπορείς να επικοινωνήσεις με την Mercedes Benz Hellas μέσω του http://www.mercedes-benz.gr/content/greece/mpc/mpc_greece_website/grng/home_mpc/passengercars/contact_form/contact_form_ng.html

PanosGlyf
20-05-2011, 12:44
Σε ευχαριστώ πολύ.

ilman3
20-05-2011, 13:35
εχω ψαξει εδω κ 2 βδομαδες να βαλω κ εγω τεμπελη...μιλαω παντα για τον "αυθεντικο" του 451 fl βρηκα πολλες τιμες αλλα δυστυχως η ακριβοτερη κοντα στα 280 ηταν αυτη που "τεχνικα"με επεισε οτι ειναι η σωστοτερη....ο τεμπελης απο το 451FL για να μπει σε παλιοτερο κ μαλιστα στον σκελετο του καθισματος πρεπει να βγει το καθισμα-να βγει η ταπετσαρια-να βιδωθει η βαση του και μετα ραψιμο-μονταρισμα καθισματος...αν ολα αυτα κανουν 140ευρω να το βαλεις,αν ομως κανουν καμια "πατεντα" δεν ξερω ποσο αντεξει....εγω τελικα το αφησα για αργοτερα,αν κ μου ειπαν σε μαγαζι κ μενα 140

PanosGlyf
20-05-2011, 13:53
Εγώ όμως έχω το 451 Facelift , άρα το μόνο που χρειάζεται για να βιδώσει είναι 2 βίδες.Εγώ πάλι 140 ευρώ ΜΟΝΟ σαν ανταλακτικό τα βρίσκω πολλά , αν αναλογιστούμε ότι 70ευρώ το δίνουν με την αγορά.Τα εργατικά δε τα υπολογίζω , γιατί δόξα το θεό 2 βίδες τις βιδώνω και γω.

ilman3
20-05-2011, 15:48
Εγώ όμως έχω το 451 Facelift , άρα το μόνο που χρειάζεται για να βιδώσει είναι 2 βίδες.Εγώ πάλι 140 ευρώ ΜΟΝΟ σαν ανταλακτικό τα βρίσκω πολλά , αν αναλογιστούμε ότι 70ευρώ το δίνουν με την αγορά.Τα εργατικά δε τα υπολογίζω , γιατί δόξα το θεό 2 βίδες τις βιδώνω και γω.

στην πλευρα το καθιματος εχει ετοιμες τις υποδοχες?τιμη για ανταλλακτικο χωρις καμια εκτωση μου ειπαν κοντα στα 180,επομ τα 140 με την τοποθετηση ειναι καλη η τιμη...εκτος αν περιμενεις λιγο μηπως κ πεσουν οι τιμες

PanosGlyf
21-05-2011, 11:15
στην πλευρα το καθιματος εχει ετοιμες τις υποδοχες?τιμη για ανταλλακτικο χωρις καμια εκτωση μου ειπαν κοντα στα 180,επομ τα 140 με την τοποθετηση ειναι καλη η τιμη...εκτος αν περιμενεις λιγο μηπως κ πεσουν οι τιμες

Η μόνες υποδοχές που χρειάζεται είναι οι 2 τρύπες που υπάρχουν πίσω από το ματσούκι που ξαπλώνει τη πλάτη.Εκεί πάει και πιάνει.140 είναι σκέτο ανταλακτικό.Η τοποθέτηση δε παίρνει πάνω από 5-10 λεπτά.

Επειδή χθες μου μπήκε η υπόνοια μήπως και όντως χώσαν 4λίτρα μέσα στο Smart , είπα να τσεκάρω τη βέργα , στην οποία ΔΕΝ μπορώ να δω που είναι το λάδι μιας και είναι κίτρινη........
Υπάρχει περίπτωση να χωρέσει 4λίτρα το 451?Ή μετά τα 3,3 ξεχειλίζει?

djvolis
21-05-2011, 17:15
μεχρι και 5.5 με 6 παιρνει...τσεκαρε το καλα

laz_pra
24-05-2011, 21:44
4289
χωρίς τοποθέτηση.
εγώ πάντως που αγόρασα το αυτοκινήτο με τον τεμπέλη, μου στοίχισε 45¤...

laz_pra
24-05-2011, 21:52
Πήγα σήμερα για αλλαγή λαδιών και φίλτρου στα 2000χλμ.

1)Είχαμε μιλήσει τηλεφωνικά με την εν λόγο αντιπροσωπεία και είχα κλήσει ραντεβού για λάδια,φίλτρο λαδιού,ΕΛΕΓΧΟ ΑΜΑΞΩΜΑΤΟΣ,ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΡΙΓΜΩΝ.Τιμή για όλα 50-55 ευρώ μου είπαν με λάδι 5w-30.
Πήγα και μου λέει το παλικάρι εκεί ότι δεν έχουν χρόνο να μου κάνουν έλεγχο αμαξώματος και επιδιόρθωση τριγμών(προφανώς επειδή δε τα τσεπόνουν από αυτά λόγο εγγύησης) και ότι μόνο λάδια μπορούν να μου αλλάξουν.Κομμάτια να γίνει το δέχτηκα.Αφού κάνουν 1 ώρα να μου το τελειώσουν , πάω να πληρώσω και μου λέει 72 ευρώ.Προφανώς και του είπα ότι τηλεφωνικός μου είπαν 50-55 ευρώ ΜΑΖΙ με τον έλεγχο για σασί-τριγμούς τον οποίο και ΔΕΝ έκαναν.Μου είπε ότι δε μπορεί να κάνει κάτι και θα μου το αφήσει 69,79 ευρώ.
Λέω κομμάτια να γίνει πάλι δε θα γίνουμε κόλος για 15ευρώ.Μόλις του ζητάω το λάδι που περίσσεψε μου είπε ότι δεν περισεύει και ότι παίρνει 4 ολόκληρα λίτρα λάδι.Σημειωτέον ότι το Leon 1.4tsi που είχα έπαιρνε 3,3L μαζί με το φίλτρο.Φένεται το Smart είναι τέρας και παίρνει φουλ λάδι.Το μόνο που του πα ήταν "4λίτρα λάδι ε?Μπράβο το θηρίο." και σηκώθηκα να φύγω για να μην αρχίσω τίποτα βρισίδια στους ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ.

2)Πήγα μια βόλτα από τα ανταλακτικά να ρωτήσω για το υποβραχιόνιο του FACELIFT 451.Ο τύπος προφανώς είχε μαύρα μεσάνυχτα γιατί με ρώταγε τι έχω τώρα και όταν του πα ότι ΔΕΝ έχω αλλά θέλω να βάλω μου είπε ότι πρέπει να πάρω και τη κονσόλα μαζί.:-bd
Αφού του εξήγησα ότι μου λέει μαλακίες , του είπα πιο είναι το υποβραχιόνιο και μου είπε τη θρυλική τιμή των 140ευρώ.Του είπα "Ευχαριστώ πολύ" και έφυγα.
Αυτός ο "επαγγελματίας" μου μίλαγε στον ενικό και όταν του είπα ευχαριστώ ούτε καν απάντησε.

Το αστείο είναι ότι πήγα στην ΕΚΚΑ επειδή το τμήμα πωλήσεων ήταν πάαααρα πολύ εξυπηρετικό , αλλά δυστηχώς το συνεργείο τους ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ είναι για κλάμματα.
Θεωρώ ανύκουστο να κλείνω ραντεβού για κάποιες εργασίες και όταν φτάνω εκεί να μου λένε ότι δεν έχουν χρόνο.
Γιαυτό άλλη φορά θα πάω στη γειτονία μου που είναι ο Λαϊνόπουλος,Ισμαήλος,Παπανικολάου Τρεμούλης και ΔΕΝ θα τρέχω από Γλυφάδα-Συγγρού για να μου κλέβουν μισό λίτρο λάδι , 15ευρώ και να μου κάνουν τις μισές εργασίες.

Μια ερώτηση σχετικά με την αλλαγή λαδιών:

Είχα στείλει ένα mail στη mercedes ρωτώντας τους αν πρέπει να αλλάξω λάδια μετά το στρώσιμο (~2000km) στο SMART μου (71ps MHD)
Μου είπαν να αλλάξω λάδια όταν μου ανάψει η ένδειξη στο καντράν, δηλαδή στο χρόνο ή στα 20.000km. Εντύπωση μου έκανε, αλλά δεν διάβασα και κάτι διαφορετικό στο manual του αυτοκινήτου.
Δημιούργησα κι ένα topic αλλά επειδή ανέφερες αλλαγή λαδιών στα 2.000km γιαυτό ρωτάω.

http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php/45734-%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%84%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF

PanosGlyf
26-05-2011, 10:00
laz_pra δε μπορώ να δω την εικόνα , είναι πάρα πολύ μικρή.Μήπως μπορείς να μου δώσεις τον κωδικό ανταλλακτικού?
Η αλλαγή λαδιών στο στρώσιμο είναι καλό να γίνεται για να φύγουν τα τυχόν "ρινίσματα" που δημιουργούνται με την πρώτη επαφή των μετάλλων.Εξάλου 70ευρώ κοστίζει.
20.000χλμ είναι υπερβολικό να κρατήσεις λάδια , εγώ το βλέπω να τα αλλάζω στο χρόνο με καμιά 10.000χλμ.

laz_pra
29-05-2011, 11:27
laz_pra δε μπορώ να δω την εικόνα , είναι πάρα πολύ μικρή.Μήπως μπορείς να μου δώσεις τον κωδικό ανταλλακτικού?
Η αλλαγή λαδιών στο στρώσιμο είναι καλό να γίνεται για να φύγουν τα τυχόν "ρινίσματα" που δημιουργούνται με την πρώτη επαφή των μετάλλων.Εξάλου 70ευρώ κοστίζει.
20.000χλμ είναι υπερβολικό να κρατήσεις λάδια , εγώ το βλέπω να τα αλλάζω στο χρόνο με καμιά 10.000χλμ.

Centre armrest 6 LHD A4519701601

spy727
09-01-2014, 01:19
μου αρεσε

NastyCloud
15-12-2015, 10:07
Θα μιλήσω για την εμπειρία της ξαδέρφης μου που και αυτή έχει smart σαν και εμένα.

Καλός πελάτης της ΕΚΚΑΑ στην Καλλιθέας με όλα τα service του αυτοκινήτου εκεί εδώ και 5 χρόνια. Δυστυχώς δεν το έψαχνα και εγώ παλαιότερα, απλά έπεσε στα αυτιά μου μία συζήτηση ότι πρέπει να αλλάξει μπαταρία και την ζήτησαν 200 ευρό.
Λόγο ότι ζούμε σε διαφορετική πόλη (εγώ Θεσσαλονίκη) μιλήσαμε τηλεφωνικός και μου είπε τα συμπτώματα που αντιμετώπιζε. Με βάση αυτά που έχω διαβάσει στο forum και από σύνηθες βλάβες, το μόνο που είχε το αυτοκίνητο ήταν ότι ήθελε αλλαγή στην μπαταρία του κλειδιού γιατί δεν έδινε σήμα στο immobilazer ώστε να πάρει μπρός.

Είναι ντροπή να κοροϊδεύουν μία γυναίκα διότι δεν γνωρίζει τίποτα από αυτοκίνητα (και δεν είναι υποχρέωση της έτσι και αλλιώς) ζητώντας χρήματα για μία εργασία που εννοείτε δεν θα έκανα και απλά θα τις άλλαζαν την μπαταρία από το κλειδί. Ειδικά στις μέρες μας που αυτά τα χρήματα τα υπολογίζεις ακόμα περισσότερο.

Ωστόσο να αναφέρω με βάση την μαρτυρία της το κέντρο εξυπηρέτησης πάντα ήταν ευγενικό μαζί της….. αλλά τι να το κάνεις αν σε κοροϊδεύουν έτσι.

Το αυτοκίνητο δουλεύει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα μετά το άλλαγμα της μπαταρία στο κλειδί με αγορά μπαταρίας 0,5 ευρώ και όχι 200 ευρώ που ζητούσαν για την μπαταρία αυτοκινήτου.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και ΝΤΡΟΠΗ !

smartvot
17-12-2015, 01:23
Εδω για ενα ανταλλακτικό brabus δινουν τιμες 40+¤ πανω απο την κανονική τιμη.... μονο ενα λουκέτο αξιζει σε αυτους που κανουν τετοιου είδους πραξεις

Στάλθηκε απο το Samsung Galaxy S6 Edge+