PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Θεσσαλονίκη Μ. ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ Α.Ε.Β.Ε

Lgeor
03-03-2006, 13:06
ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΑΣ SMART

8o χλμ Θεσ/κης-Αθηνών
574 00 Σίνδος-Θεσσαλονίκη
τηλ: 2310 798913
φαξ: 2310 799564

ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ

Tricky
27-04-2008, 22:13
Παροτι δεν ειμαι Θεσσαλονικιος , η τυχη τα εφερε ετσι να συνεργαστω με αυτην την αντιπροσωπεια κατα την αγορα του νεου μου fortwo 84 hp.

Σας λεω γεγονοτα και βγαζετε πορισμα :

1) Επικοινωνια 10:00 πμ της Τεταρτης αναζητωντας smart 999cc - 84 hp - passion - λευκο/ασημι.Πωλητης κος Κορνηλιος Κοτανιδης
2) 10:25 πμ κληση απο τον πωλητη οπου με ενημερωσε οτι υπαρχει ''ορφανο'' pulse ασημι/λευκο.Η προσφορα πολυ καλη , η εκπτωση γενναια.
3) 13:00 καταθετω τα χρηματα
4) 13:15 με ενημερωνουν οτι καταφεραν να εξασφαλισουν την παραδοση του αυτοκινητου το Σαββατο το πρωι

Εν ολιγοις , βρηκα-''εκλεισα''-πληρωσα-παρελαβα το αυτοκινητο μου μεσα σε δυο εργασιμες μερες :a04: ...και πληρωσα λιγοτερα απο οτι θα πληρωνα στην Αθηνα (ακομα και η ασφαλεια ηταν φθηνοτερη λογω ''επαρχιας'').

Ο κος Κοτανιδης ειναι απλα υποδειγμα πωλητη ...ο ανθρωπος προσφερθηκε να με παραλαβει ακομα και απο το αεροδρομιο και μου εφερε μεχρι και μπουγατσες ''...για το δρομο της επιστροφης''....μιλαμε για μεταχειριση VIP , λες και αγοραζα ferrari.

Δευτερα μου εστειλε και τις πινακιδες με κουριερ χωρις χρεωση.

Μεσα στο αμαξι ειχε τα εξης δωρα (περα απο την εκπτωση) :
1) πατακια original
2) πατακια aftermarket ''για προχειρα''
3) φαρμακειο smart
4) πυροσβεστηρα , τριγωνο
5) μπρελοκ

Στο κομματι ''πωληση'' τους δινω 10/10 :a04: ...στον κυριο Κοτανιδη θα εδινα ακομα περισσοτερα .

jordanfourdas
04-06-2008, 15:56
παιδια κ εγω το smartaki μου το αγορασα απο τον ιωαννιδη και ο Κ.κορνυλιος κοτανιδης μου ηταν τελειος σε ολα...ημερομηνιες,εκπτωση,δωρα...ολα...τον ευχαριστω...

arisgiann
04-06-2008, 17:56
:a04: :a04: :a04:

Πολύ καλοί.....
Και ο Μυλωνάς πρώτος...

ANASTASIA77
28-08-2008, 09:04
Απευθύνθηκα χθες τηλεφωνικα στην Μ.Ιωαννίδης (μένω στα Γιάννενα) μετά από τα μηνύματά σας που διάβασα εδώ χθες.Εξυπηρετικότατος ο πωλητής (Μπαρμπόπουλος νομίζω) και γνώστης του αντικειμένου.Η έκδοση passion 71 ιππών με extras air-condition,πλευρικούς,softtouch και isofix κοστίζει 13.256 ευρώ.Η προσφορά του είναι 12.600!!Θα το σκεφτώ όμως γιατί είχα το νου μου σε πιο φθηνή έκδοση (pure 61 ή 71 ίππων ή ακόμη και το diesel).Αλήθεια βρε παιδιά γιατί οι αντιπροσωπείες δεν φέρνουν το pure 61 και λένε ότι δεν υπάρχει αφού εμφανιζόταν στο site της smart μέχρι πριν λίγο καιρό?Αν κοιτάξετε το site άλλων χωρών θα το βρείτε.Tι πολιτική είναι αυτή?

7am
28-08-2008, 09:14
Απευθύνθηκα χθες τηλεφωνικα στην Μ.Ιωαννίδης (μένω στα Γιάννενα) μετά από τα μηνύματά σας που διάβασα εδώ χθες.Εξυπηρετικότατος ο πωλητής (Μπαρμπόπουλος νομίζω) και γνώστης του αντικειμένου.Η έκδοση passion 71 ιππών με extras air-condition,πλευρικούς,softtouch και isofix κοστίζει 13.256 ευρώ.Η προσφορά του είναι 12.600!!Θα το σκεφτώ όμως γιατί είχα το νου μου σε πιο φθηνή έκδοση (pure 61 ή 71 ίππων ή ακόμη και το diesel).Αλήθεια βρε παιδιά γιατί οι αντιπροσωπείες δεν φέρνουν το pure 61 και λένε ότι δεν υπάρχει αφού εμφανιζόταν στο site της smart μέχρι πριν λίγο καιρό?Αν κοιτάξετε το site άλλων χωρών θα το βρείτε.Tι πολιτική είναι αυτή?

Πολλοί retailers δουλεύουν με το σκεπτικό και φυσικά ενδείξεις για το 'τι πουλάει περισσότερο' και τι αφήνει μεγαλύτερο κέρδς στην επιχείρηση. Επίσης, βάση στατιστικών από την μαμα εταιρεία, μπορεί να πληροφορηθεί κανείς (σε γενικές γραμμές) για τις ποσότητες του κάθε συγκεκριμένου μοντέλου που υπάρχει διαθέσιμο στην αγορά. Βάση των παραπάνω παραγόντων, αναλόγως προμηθεύονται τα μοντέλα και οι ποσότητες. Σε πάρα πολλές περιπτώσεις, αυτές οι προμήθειες δεν συμβαδίζουν με την αγοραστική τάση του πολίτη.

ANASTASIA77
28-08-2008, 10:37
Δεν διαφωνώ, αλλά γιατί μου αποκλείουν την παραγγελία ενός pure 61 ιππών?Και ας περιμένω και 2 και 3 μήνες.Με ενοχλεί να παίζουν με τη νοημοσύνη μας όταν λένε ότι δεν κυκλοφορεί το συγκεκριμένο μοντέλο και να λένε ότι το βλέπω στο site της εταιρείας μόνο για θέμα marketing.

Alx
28-08-2008, 10:38
Παντως την εκπτωση που σου κανουν Αναστασια αμφιβαλλω αν θα τη βρεις αλλου... σκεψου το καλα

ANASTASIA77
28-08-2008, 10:44
Τελοσπάντων, θα ζητήσω προσφορά από την παραπάνω αντιπροσωπεία μάλλον για το diesel 45ps αν και σκέφτομαι και αυτό το pure 71 ps.Δεν θα κάνω πολλά χιλιόμετρα γι'αυτό έχω εναν ενδοιασμό αν αξίζει να πληρώσω παραπάνω για το diesel.

ANASTASIA77
28-08-2008, 10:45
Ναι, η εκπτωση μου φαίνεται πάρα πολύ καλή.

7am
28-08-2008, 10:46
Τελοσπάντων, θα ζητήσω προσφορά από την παραπάνω αντιπροσωπεία μάλλον για το diesel 45ps αν και σκέφτομαι και αυτό το pure 71 ps.Δεν θα κάνω πολλά χιλιόμετρα γι'αυτό έχω εναν ενδοιασμό αν αξίζει να πληρώσω παραπάνω για το diesel.

Πάντως, θα κάνεις απόσβεση σε πολύ σύντομο διάστημα λόγω καυσίμων με το diesel.

kosioa
28-08-2008, 16:52
¶ξίζει...Μπράβο τους...Εδώ στην Αθήνα σε αντιμετωπίζουν λες και στο χαρίζουν το αυτοκίνητο, λες και πας να αγοράσεις ένα πακέτο τσιγάρα...

Προσωπικά εάν αγόραζα τώρα θα προτιμούσα να κάνω δύο ταξίδια Θεσσαλονίκη παρά να το αγοράσω από εδώ

ilman3
28-08-2008, 18:44
Αλήθεια βρε παιδιά γιατί οι αντιπροσωπείες δεν φέρνουν το pure 61 και λένε ότι δεν υπάρχει αφού εμφανιζόταν στο site της smart μέχρι πριν λίγο καιρό?Αν κοιτάξετε το site άλλων χωρών θα το βρείτε.Tι πολιτική είναι αυτή?

το φερνουν κανονικα αρκει να το ζητησεις και να μπορεις να περιμενεις 3-4 μηνες για παραδοση.το κανουν για να μπορουν να φερνουν λιγοτερα μοντελα(δημιουργεια στοκ) και να μπορουν να τα δινουν ποιο ευκολα......

ANASTASIA77
29-08-2008, 08:40
Ωραια λοιπον,θα προσπαθησω να πεισω τον πωλητη να μην με πεισει για το passion 71ps.Και ξερετε..λενε αυτο το σχολιακι οτι τα μικρα ειναι μονο για rent a car...Mου ετυχε το σχολιο αυτο και σε αντιπροσωπεια αλλου αυτοκινητου.

dlevel
29-08-2008, 08:46

το a/c δεν ειναι στανταρ στο πασσιον ?

ANASTASIA77
29-08-2008, 09:11
Στο passion ειναι standard to air-condition και το softtouch.

dlevel
29-08-2008, 09:14
ακριβος :) απλα επιδει ειπες με εξτρα a/c και softouch :) παρηγγηλετο , οσο καθηστερεις , τοσο θα περιμενεις μετα :Ρ

ANASTASIA77
29-08-2008, 09:26
Extras αυτά ειναι στην έκδοση pure.

dlevel
29-08-2008, 09:34
my fault :)

ilman3
29-08-2008, 09:43
Ωραια λοιπον,θα προσπαθησω να πεισω τον πωλητη να μην με πεισει για το passion 71ps.Και ξερετε..λενε αυτο το σχολιακι οτι τα μικρα ειναι μονο για rent a car...Mου ετυχε το σχολιο αυτο και σε αντιπροσωπεια αλλου αυτοκινητου.

αν δεν το θες δεν μπορει να σε πεισει κανενας πωλητης+το οτι υπαρχει και μια διαφορα χρηματων αναμεσα στις 2 εκδοσεις:a01:

ekellis1
21-05-2009, 22:55
Για μένα το συνεργείο του ΙΩΑΝΝΙΔΗ στην Θέρμη ήταν κακό!!
Πήγαινα σχεδόν 2 μήνες για ένα θόρυβο στο ρουλεμάν και αφού τελικά το βρήκαν το βάλαν και ανάποδα:a33:

mantus3
29-11-2010, 21:49
αχ Ιωαννίδης...

πριν περίπου ένα δίμηνο, άρχισα να κάνω έρευνα αγοράς για το να πάω το roadster μου (82αρι - μοντέλο του 2003, πρώτη άδεια 9/2004)...

κατέληξα στον Ιωαννίδη μόνο και μόνο επιδή όλοι μου έλεγαν τιμές, ενώ ο υπάλληλος που με εξυπηρέτησε από αυτούς το μόνο που μου έλεγε ήταν "θα το ελέγξουμε και βλέπουμε"...
έχοντας τελειώσει Marketing ο ίδιος, μπορώ να πώ ότι μου άρεσε που ένας "υπάλληλος συνεργείου" δεν ήθελε απλά να πουλήσει... έκλεισα το ραντεβού μου και προσήλθα..
η εξυπηρέτηση που είχα ήταν άψογη, έχοντας στην διάθεση μου όχημα για τις μετακινήσεις μου και λεπτομερή αναφορά για τις εργασίες που δια-τελέστηκαν.
ήρθε όμως η ώρα να παραλάβω το όχημα μου..... άτιμη ώρα...
οι εργασίες που είχαν γίνει ήταν μεγάλο σέρβις, και πλήρης έλεγχος του οχήματος (α το πλέναν κιόλας...)....
στην πορεία της επιστροφής μου, παρατήρησα πως πυκνοί καπνοί ανάβλυσαν από το όχημα, το αμάξι μου ανά 100μέτρα έσβηνε, κ εγώ έμεινα χωρίς αμάξι για όλο το σαββατοκύριακο (μην κάνετε σερβις παρασκευή, είναι μεγάλο ρίσκο).
με τα πολλά Τρίτη πρωί, φορτώνω το smartaki σε ένα από τα οχήματα της οδικής μου και το πάω πίσω... η συζήτηση μου με τον πωλητή-τεχνικό (κο Λουκά) ξεκάθαρη:
1) είχα κομμένη μία βάση μηχανής - ζήτησα να αλλαχτούν κ οι 3
2) να γίνει καθαρισμός πεταλούδας
3) αντικατάσταση σωληναρίου επιστροφής βενζίνης
4) αντικατάσταση μοτέρ υαλοκαθαριστήρων
5) ρύθμηση φώτα
6) καλωδιώσεις προβολέων (τα φωτάκια χαμηλά μπροστά δίπλα στο φλαζ)
7) αντικατάσταση αισθητήρα στο πεντάλ φρένου
8) αντικατάσταση αισθητήρα υποπίεσης

για αυτά που λέτε, και για να μου ξαναπλύνουν το αμάξι μου, χρειάστηκαν 20 μέρες!!!!!

παίρνω χαρούμενος το αμαξάκι μου, το φουλάρω 100αρα, κ λέω να κάνω τις βόλτες μου με το έτερον μου ήμισυ...
και εκεί που κατέβαινα την αντιστάσεως στο κέντρο, σταματάω στο φανάρι της βιβλιοθήκης (...τι τι ήθελα - καλήτερα να περνούσα με κόκκινο). Τσουπ σβήνει... και να μην πέρνει... δεν έκανε τίποτα!!! Νεκρό! DEAD! ούτε καν ταχύτητα δεν είχε μέσα! ούτε καν μίζαρε!
η περιγραφή του προβλήματος όπως αναφέρετε στο τιμολόγιο είναι : Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΕΣΒΗΣΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΕ ΦΑΝΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΤΩΡΑ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΘΟΡΥΒΟΣ .-

πέρα από την μικρή βλάβη η οποία παρουσιάστηκε, οι υαλοκαθαριστήρες μου (αν κ με νέο μοτέρ) πήγαιναν σαν τρελοί! δεν έλεγαν να σταματήσουν! ήταν σαν να είμαι σε yogo το 1985! τους είπα να μου αλάξουν το σχετικό ρελέ, το οποίο δεν ήξερα που βρίσκετε άλλα τους είπα να μην το ψάξουν κοντά στο μοτέρ (το παλιό το είχα ξηλώσει μόνος)

μου αλλάξανε το ρελεδάκι μου (ένα κίτρινο συμπαθέστατο! - κ μόνο 10ευρό) κ μου παρέδωσαν το όχημα μου, αργά της επομένης από τις πωλήσεις... περιγραφή που σπάει κόκαλα: ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΕΙΧΕ ΝΕΡΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΜΕ ΣΠΡΕΥ ΕΠΑΦΟΝ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ.-

φυσικά το πρόβλημα με το να σβήνει το αμάξι μου συνέχεια δεν σταμάτησε... στο σχετικό τηλεφώνημα από τον Ιωαννίδη για το αν εξυπηρετήθηκα η όχι καλά, τους ανέφερα ότι το συνεργείο τους μαλακίζεται κ όλα τα παραπάνω... η απάντηση, "μπορεί να είναι κάτι που δεν είδαμε, να μας το ξαναφέρεται...)...

σε σχετικό τηλεφώνημα της mercedes που ακολούθησε, μου έκανε εντύπωση ότι δεν εστίασε ο τηλεφωνητής στο τι κάνω τώρα εγώ με το όχημα, αλλά στον αν θα ξαναεπισκευτώ το δίκτυο τους...

τι να πει κανείς... δεν υπάρχει χειρότερο πράμα από το να χάνεις τόσο χρόνο και να μην γίνεται η δουλεία σου...
όταν σε ένα συνεργείο πληρώνεις 400ε για εργατικά και τα διπλά σε ανταλλακτικά, και μάλιστα μετρητά, σίγουρα δεν περιμένεις τέτοιο αποτέλεσμα...

οπότε το μόνο που θα μπορούσα να πω για τον Ιωαννίδη, είναι το πολύ απλό: Αδερφέ κλείσε το κ πάνε να πουλάς φιστίκια...κ αυτό μέχρι να σε πάρουν πρέφα ότι είσαι ακριβώς...

υ.γ: επειδή έχω συναίσθηση της σημαντικότητας των όσον γράφω, και μιας και είμαι νέο μέλος σχετικά, θα σας παραθέσω τον κωδικό πελάτη μου, για τους τυχών δύσπιστους η παραδόξως ευχαριστημένους από το εν λόγο συνεργείο (C009051)