PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αυτόματο: Κλοτσάει κατά τις αλλαγές / Αργεί να κάνει αλλαγές

koukis
26-05-2006, 22:41
θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με ενα προβλημα στο σασμαν του smart(700cc)!

το αυτοκινητο στην αυτοματη λειτουργεια,στν αλλαγη ταχυτητας και μολις κουμπωσει η επομενη κανει εντονα κλωτσηματα(λοξιγγα)!

επισης εχω παρατηρησει καθυστερηση στισ αλλαγες καθωσ και ενα θορυβο(γκαπ) αρκετες φορες!

παω για σασμαν;

να σημειωθει οτι τον τελευταιο μηνα,η kosmart εχει ρυθμισει δυο φορεσ το σασμαν!

waztrelos
26-05-2006, 23:49
posa xiliometra exeis?
Mporei na thes alagh hlektronikou siblekti.

koukis
26-05-2006, 23:58
posa xiliometra exeis?
Mporei na thes alagh hlektronikou siblekti.

25000 KM!

gavanos
27-05-2006, 00:20
Δεν μου φαίνεται για ζασμάν (εννοώ μηχανικό πρόβλημα).
Θα έλεγα να δοκιμάσεις τόσο σε ανεβάσματα όσο και σε κατεβάσματα στη χειροκίνητη/σειριακή λειτουργία. Σου κάνει τα ίδια? Αν όχι, τότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

Έτσι και αλλιώς, στο αυτόματο mode, οι αλλαγές ταχυτήτων και ιδιαίτερα τα κατεβάσματα γίνονται με μεγαλύτερη "αναποφασιστικότητα" από ότι στο χειροκίνητο mode.

Περιμένουμε νεότερα. :wink:

Υ.Γ. Δοκίμασε να ρωτήσεις και αλλού εκτός από Kosmart. Δεν θα έλεγα ότι θα ήμουν και πολύ σίγουρος για την "ρύθμιση" που σου έκαναν. :roll:

koukis
27-05-2006, 00:26
Δεν μου φαίνεται για ζασμάν (εννοώ μηχανικό πρόβλημα).
Θα έλεγα να δοκιμάσεις τόσο σε ανεβάσματα όσο και σε κατεβάσματα στη χειροκίνητη/σειριακή λειτουργία. Σου κάνει τα ίδια? Αν όχι, τότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

Έτσι και αλλιώς, στο αυτόματο mode, οι αλλαγές ταχυτήτων και ιδιαίτερα τα κατεβάσματα γίνονται με μεγαλύτερη "αναποφασιστικότητα" από ότι στο χειροκίνητο mode.

Περιμένουμε νεότερα. :wink:

Υ.Γ. Δοκίμασε να ρωτήσεις και αλλού εκτός από Kosmart. Δεν θα έλεγα ότι θα ήμουν και πολύ σίγουρος για την "ρύθμιση" που σου έκαναν. :roll:

ενταξει για τισ αργες αλλαγες!

αλλα ο λοξυγγας;

τι γινεται με αυτα τα κλωτσηματα που κανει;

gavanos
27-05-2006, 00:29
Γιατί δεν κάνεις ένα τηλ (ή ακόμα καλύτερα δεν περνάς) από microcar να σου το τσεκάρουν? :wink:

ck
27-05-2006, 10:39
@koukis
Τα παραπάνω συμπτώματα μήπως σου τα κάνει αν έχεις ανοιχτό το A/C και έχεις πέσει λίγη ώρα σε κίνηση ?

Αν ναι, λίγο πολύ το κάνει σε όλους.

Sphinxgr
28-05-2006, 01:13
H mhpws otan eisai kryos (den exeis ftasei ths 3 koukides) giati einai fysiologiko gia smart...

Dokimase otan allazeis taxythta na afhneis to gazi kiollas na deis...

dimitrisgf
29-05-2006, 15:00
@koukis
Τα παραπάνω συμπτώματα μήπως σου τα κάνει αν έχεις ανοιχτό το A/C και έχεις πέσει λίγη ώρα σε κίνηση ?

Αν ναι, λίγο πολύ το κάνει σε όλους.

Ναι αυτό το κάνει και σ' εμένα σε αυτές τις συνθήκες

venue
15-02-2008, 14:26
Παιδιά έχω πρόβλημα. όταν το βάζω στο αυτόματο η ταχύτητα μπορεί να αλλάξει και μετά από τις 5000 στροφές. είναι σωστό αυτό?
παλαιότερα άλλαζε στις 3000-3500 με πατημένο στο δάπεδο το γκάζι. τι να φταίει? χρείαζεται ρύθμισμα το κιβώτιο? και αν ναι μήπως γνωρίζει κάποιος το κόστος?

thanx

venue
15-02-2008, 14:27
να συμπληρώσω έχω for2 2000 προ facelift...!

ktop
15-02-2008, 14:51
όχι ρε συ .. κανονικό είναι .. έτσι πρέπει να δουλευεί (αν κατάλαβα καλά).
Με πατημένο (σανίδα) το γκάζι "μπαίνει" σε σπορ οδήγηση και αλλάζει ταχύτητες ή στις 5.000-5.500 στροφές ή όταν αφήσεις το γκάζι και το ξαναπατήσεις. Εμένα τουλάχιστον πάντα έτσι ήταν. Αν το έχεις στη μέση σταθερά πατημένο, αλλάζει κοντα στις 3.000 με 4.000. αν το έχεις πιο πάνω από τη μέση πατημένο (λίγο δλδ) αλλάζει πριν τις 3.000. Να πούνε και άλλοι την αποψή τους, αλλά κανονικό μου ακούγεται εμένα.

psari
15-02-2008, 17:51
Παιδιά έχω πρόβλημα. όταν το βάζω στο αυτόματο η ταχύτητα μπορεί να αλλάξει και μετά από τις 5000 στροφές. είναι σωστό αυτό?
παλαιότερα άλλαζε στις 3000-3500 με πατημένο στο δάπεδο το γκάζι. τι να φταίει? χρείαζεται ρύθμισμα το κιβώτιο? και αν ναι μήπως γνωρίζει κάποιος το κόστος?

thanx

Το να σου αλλαζει στο αυτοματο στις 5000 ειναι φυσιολογικο μονο με τερμα γκαζι ή οταν ειναι ακομα κρυα η μηχανη. Τώρα με τερμα γκαζι να σου αλλαζει στις 3 με 3,5 παλι δεν ειναι φυσιολογικο..

mysmart.gr
15-02-2008, 18:03
Αν διαβασεις μεσα,θα δεις οτι την κρατα την ταχυτητα οταν ειναι κρυο,το αυτοματο,με τερμα γκαζι να αλλαζει στις 3500στροφες δεν ειναι λογικο,κοιτα μια ασφαλειοθηκη που υπαρχει κατω απο το καθισμα,συνηθως απο νερα βραχυκυκλωνει κ δεν δουλευουν σωστα τα ρελε,ακομα να κοιταξεις το lateral accelator,το οποιο ειναι κατω απο το πατωμα κ βλεπει την επιταχυνση του οχηματος καθως κ την κλιση του αμαξωματος.Ισως αυτο θελει ρυθμισμα η αλλαγη.Αν το τελευταιο ισχυει πρεπει κατα περιοδους να αναβει το ABS η κ το αντισπιν.

gkpng
13-05-2009, 21:05
Γεια σας παιδες...

Εχω παρατηρηση κατι εδω και κατι μερες,οταν αλλαζει ταχητητα στο 700αρι μoυ τρεμει το αμαξι,μονο πανω στη αλλαγη τρεμει....σαν φορτηγο κανει..!νομιζα οτι ηταν τα βαλβολινες της αλλαξα χτες αλλα τελικα παλι το ιδιο.....και κατι αλλο κανει στην κινηση με 20-30 οταν αφινεις το γκαζι γονατιζει το αμαξι πολυ αποτομα....καμια ιδεα ρε παιδια?

RINGO
14-05-2009, 00:55
Go for reset to the sensor...και θα φτιάξει όσο γίνεται !

gkpng
14-05-2009, 01:46
Go for reset to the sensor...και θα φτιάξει όσο γίνεται !

Πιο sensor?

mysmart.gr
14-05-2009, 09:02
Ρυθμισα θελει κατα πασα πιθανοτητα

gkpng
14-05-2009, 13:03
Ρυθμισα θελει κατα πασα πιθανοτητα

τι ρυθμιζετε???δεν εχω εξουσιδιοτιμενο εδω που ειμαι....κ πρεπει να το εξηγησω στον μαστορα μου....:(

mysmart.gr
14-05-2009, 13:07
Υπαρχει το θεμα ξανα,πες στον μαστορα σου ναδει το κενο που υπαρχει μεταξυ μηχανισμου συμπλεξης κ ρουλμαν δισκοπλατο

gkpng
14-05-2009, 13:21
Υπαρχει το θεμα ξανα,πες στον μαστορα σου ναδει το κενο που υπαρχει μεταξυ μηχανισμου συμπλεξης κ ρουλμαν δισκοπλατο

ωραιος ευχαριστω! να το φερει πιο καντα ι να το απομακρινει?

djvolis
14-05-2009, 13:25
τι ρυθμιζετε???δεν εχω εξουσιδιοτιμενο εδω που ειμαι....κ πρεπει να το εξηγησω στον μαστορα μου....:(πρεπει να πας σε εξουσιοδοτημενο η εξειδικευμενο να σου κανει μια ρυθμιση βαση του διαγνωστικου.
στο μαστορα σου δε νομιζω να γινεται..η τουλαχιστον δεν θα χεις το 100% του επιθυμητου αποτελεσματος

gkpng
14-05-2009, 13:35
πρεπει να πας σε εξουσιοδοτημενο η εξειδικευμενο να σου κανει μια ρυθμιση βαση του διαγνωστικου.
στο μαστορα σου δε νομιζω να γινεται..η τουλαχιστον δεν θα χεις το 100% του επιθυμητου αποτελεσματος

λες ε? :( παντως διαγνωστικο για σμαρτ εχει ο μαστορας μου........

mysmart.gr
14-05-2009, 13:47
ωραιος ευχαριστω! να το φερει πιο καντα ι να το απομακρινει?

Πιο κοντα προς το παρον οταν βρεθεις καπου που να υπαρχει διαγνωστικο να ρυθμισεις κ ηλεκτρονικα,τουλαχιστον θα σε γλυτωσει απο το πολυ κοπανημα

djvolis
14-05-2009, 13:57
λες ε? :( παντως διαγνωστικο για σμαρτ εχει ο μαστορας μου........διαγνωστικο της merc για smart? η διαγνωστικο που παιζει και σε σμαρτ? το πρωτο κανει τη δουλεια ...το δευτερο οχι

gkpng
14-05-2009, 17:17
διαγνωστικο της merc για smart? η διαγνωστικο που παιζει και σε σμαρτ? το πρωτο κανει τη δουλεια ...το δευτερο οχι

αχα...μαλλον το δευτερο....thanks!

gkpng
14-05-2009, 17:35
Παντως σημερα που βγηκα μια βολτα σαν να μην το εκανα...με εχει τρελανει αυτο το αμαξι....:(

miltossmart
14-05-2009, 23:37
Καλησπέρα.

Διάβασα παραπάνω ότι όταν έχουμε το A/C ανοιχτό όταν είμαστε πολύ ώρα σε κίνηση το αυτοκίνητο κλωτσάει. Επειδή το έχω παρατηρήσει και εγώ μήπως κάποιος γνώστης ξέρει από τι προέρχεται?? Γιατί έχω φοβηθεί μήπως φταίει κανένα δυναμό και δε δίνει αρκετό ρεύμα....:smt017

djvolis
15-05-2009, 10:48
και χωρις να σαι πολυ ωρα το κανει. μην σε ανησυχει ειναι λογικο.

miltossmart
15-05-2009, 18:35
Λογικό? Δηλαδή τι το προκαλεί?

doperman
16-05-2009, 00:46
Στο πρωτο πρόβλημα δοκίμασε να σου καθαρίσουν την πεταλούδα.. Έτσι πως μου τα λες εκεί πάει το μυαλό μου.. ¨Οσο για το A/C εκτός από τα προφανή που πρέπει να κοιτάξεις πες μας αν το έχεις κάνει πρόσφατα σέρβις γιατί έχω κάτι στο μυαλό μου..

miltossmart
16-05-2009, 17:50
Λάδια φίλτρα λαδιού και βενζίνης όλα αλλαγμένα. Στο A/C οι ιμάντες καινούργιοι ο τεντωτήρας αλλαγμένος κλπ κλπ. Το αυτοκίνητο όταν ζεσταθεί πολύ σε κίνηση και είναι αναμμένο το Α/C κλωτσάει αλλά όπως είπα δεν το κάνει πάντα. Πρέπει να έχει ζεσταθεί πολύ και να είναι αναμμένο το A/C. Παραπάνω διάβασα ότι λίγο πολύ το κάνει σε αρκετούς. Από τι προέρχεται?

miltossmart
17-05-2009, 23:57
κάποιος??

mysmart.gr
18-05-2009, 09:24
To προβλημα ειναι δυστυχως κατασκευαστικο,το κομπρεσερ του φρεον συμπλεκεται κ αποσυμπλεκεται στην κινηση συνεχως,με αποτελεσμα κ σχετικα χαλια αποδοση κ φυσικα αυτα τα κλωτσηματα.Ειναι μεγαλο φορτιο για του 700αριου η 600αριου μοτερ του σμαρτ η συμπλεξη κ η αποσυμπλεξη του κομπρεσερ.Σαν βελτιωση ισως ειναι η ρυθμιση στον δισκο του αυτοκινητου,για πιο ομαλη αλλαγη,κ ισως κ το αφημα του γκαζιου λιγο στην αλλαγη ταχυτητων

djvolis
18-05-2009, 11:27
λεγοντας το ειναι απολυτα λογικο θα σου εξηγησω τι εννοω.
Δεν ειναι κατασκευαστικο προβλημα και βασικα δεν ειναι προβλημα...ειναι κοινη λογικη και μαλιστα πολυ εξυπνο. Οταν εχεις ενα κινητηρα 600-700 κυβικων (τα οποια ειναι πολυ λιγα) και 8ες a/c ειτε θα χεις ενα ψοφιο ανεμιστηρακι οπως το daewoo matiz ειτε θα χεις ενα κανονικο a/c το οποιο στις εκκινησεις θα αποσυμπλεκει και θα συμπλεκει (μολις εισαι σε κινηση) ωστε και να σου αποδιδει τα μεγιστα (στα πλαισια του εφικτου παντα) αλλα και να μην τιναξει το κινητηρα ουτε ομως και να σερνεται.
το γκαπ γκουπ τωρα ειναι η αδρανεια που εχεις σε γρηγορες κινησεις απο την συμπλεξη αποσυμπλεξη

gavanos
18-05-2009, 11:39
Τουλάχιστον εμένα δεν το κάνει σε γρήγορες εκκινήσεις. Το κάνει όταν πηγαίνω "ρολαριστά" π.χ. με 2η σχέση στο κιβώτιο...Και κυρίως όταν δεν πατάω είτε καθόλου γκάζι, είτε ελάχιστα...

septem
06-10-2009, 18:34
καλησπερα σμαρτακηδες οταν ειναι στο αυτοματο δεν αλλαζει ταχυτητες παρα μονο αν μπει στα κοκκινα.....τι γινεται ρε παιδια???

kostastnt
07-10-2009, 02:26
Μάλλον σου χάλασε το αυτόματο... Στα κόκκινα αλλάζει όταν είναι στο χειροκίνητο... Μάλλον για συνεργείο σε κόβω...

Στα καλά καθούμενα το έπαθε? Έκανες τίποτα εσύ? Από σέρβις πως πας? Χιλιόμετρα? Λάδια κιβωτίου άλλαξες ποτέ?

septem
07-10-2009, 12:09
καταρχην σ ευχαριστω για την απαντηση το σμαρτακι εχει 30.000 χλμ και του εκανα σερβις στα 27.000,στο σειριακο δουλευει μια χαρα.ειναι κατι σοβαρο η θελει προγραματισμο?

septem
07-10-2009, 12:11
α!!! και λαδια κιβωτιου δεν νομιζω να εχω αλαξει ποτε!!

kostastnt
07-10-2009, 12:23
Λάδια κιβωτίου δεν χρειάζεται ακόμα... Νομίζω στα 60000 είναι προαιρετική η αλλαγή τους...

Πάντως λίγα χιλιόμετρα για να πάθει τέτοιο πραμα...

Δοκίμασε να βγάλεις μπαταρία για 5-10 λεπτά για να κανει reset ο εγκέφαλος και ξαναδοκίμασε μπας και είχε φάει κανα κόλλημα...

Καλύτερα συνεργείο όμως :)

septem
07-10-2009, 13:15
δυστυχως κι εγω για συνεργειο το βλεπω τελικα φιλε μου......

kostastnt
15-10-2009, 22:23
Τελικά τι πρόβλημα είχε?

septem
16-10-2009, 19:41
τελικα το πηγα στο συνεργειο και συγκεκριμενα στο my-smart και μου ρυθμισε τον εγκεφαλο ο ανθρωπος και ολα ειναι οκ αλλαζει μια χαρα....να ειναι καλα το παληκαρι με εξυπηρετισε αμεσως και ας πηγα χωρις ραντεβου..αλαξα και ενα λαμπακι φρενου και μου πηγε 20 ευρω

kostastnt
16-10-2009, 19:42
Άρα όλα καλά :) Άντε καλές βόλτες!

septem
16-10-2009, 19:44
Λάδια κιβωτίου δεν χρειάζεται ακόμα... Νομίζω στα 60000 είναι προαιρετική η αλλαγή τους...

Πάντως λίγα χιλιόμετρα για να πάθει τέτοιο πραμα...

Δοκίμασε να βγάλεις μπαταρία για 5-10 λεπτά για να κανει reset ο εγκέφαλος και ξαναδοκίμασε μπας και είχε φάει κανα κόλλημα...

Καλύτερα συνεργείο όμως :)
παντως ειχες δικιο πριν παω συνεργειο εωγαλα την μπαταρια και δουλευε πολυ καλυτερα αλλα οχι τελεια γι αυτο και το πηγα συνεργειο

septem
16-10-2009, 19:46
σ ευχαριστω πολυ αδερφε επισης.

kostastnt
16-10-2009, 19:55
Τίποτα, για αυτό είμαστε εδώ! Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα!

Το βάλατε σε διαγνωστικό? Θυμάσαι τι σφάλμα έβγαλε? Έλεγε ότι φταίει η πίσω λάμπα? Ή κάτι για transmission jammed?

septem
17-10-2009, 18:17
δεν εχω ιδεα φιλαρακι μου τι εφταιγε ουτε ειδα στο διαγνωστικο τι εβγαλε...ειμαι ασχετος.

stevesmart
24-11-2009, 03:32
emena pantws paidia pou klotsage to amaksi opws lete san loksiggas itan vash mhxanhs i mesaia kiolas!pistevw na voithisa ligaki alla den pas na deis kalytera den mporeis na ksereis!!

BiggieT
24-11-2009, 17:00
Παιζει να ειναι και βασεις μηχανης αν και τα χιλιομετρα δεν το δικαιολογουν!ειναι φυσιολογικο παντως στα smart!Τσεκαρε το,δεν χανεις τιποτα!

bajas
24-11-2009, 22:57
θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με ενα προβλημα στο σασμαν του smart(700cc)!

το αυτοκινητο στην αυτοματη λειτουργεια,στν αλλαγη ταχυτητας και μολις κουμπωσει η επομενη κανει εντονα κλωτσηματα(λοξιγγα)!

επισης εχω παρατηρησει καθυστερηση στισ αλλαγες καθωσ και ενα θορυβο(γκαπ) αρκετες φορες!

παω για σασμαν;

να σημειωθει οτι τον τελευταιο μηνα,η kosmart εχει ρυθμισει δυο φορεσ το σασμαν!

ειναι ενα πραγματακι μικρο στο σιμπλεκτη ενα βαρελακι ειναι που δε ξερω ακριβως τι κανει αλλα δε παει παραπανω απο ενα 100ευρω με εργασια το χω περασει αδερφε πηγαινε φτιαχτω θα σε αφησει στο δρομο σε καποια φαση θα σου πεταει και απο ταχυτητα νεκρο και δε θα μπορεις ουτε να ξεκινησεις

goodwood
25-11-2009, 00:46
ειναι ενα πραγματακι μικρο στο σιμπλεκτη ενα βαρελακι ειναι που δε ξερω ακριβως τι κανει αλλα δε παει παραπανω απο ενα 100ευρω με εργασια το χω περασει αδερφε πηγαινε φτιαχτω θα σε αφησει στο δρομο σε καποια φαση θα σου πεταει και απο ταχυτητα νεκρο και δε θα μπορεις ουτε να ξεκινησεις
ενα μαυρο εννοεις?αν λες αυτο,αυτο ειναι το γωνιομετρο..