PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ

xenost
30-05-2006, 17:33
Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω εάν έχει αναφερθεί. πρόβλημα στον 1 κύλινδρο, λόγω ψύξης που έχει σαν αποτέλεσμα να χαλάσουν οι ακίδες απο τα δύο μπουζί, να ανάψει το πορτοκαλί λαμπάκι στο ταμπλό δεξιά και να μην δουλεύει ο συγκεκριμένος κύλινδρος και για να επισκευασθεί να χρειάζεται λύσιμο του μοτέρ, γιατί δημιουργεί πρόβλημα στην βαλβίδα, σημείωση ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το λάδι, λογική απώλει λόγω turbo.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

bullet_1800
31-05-2006, 01:15
Κοίτα, θέλω να πιστεύω ότι καταλαβαίνω ενα-δυό πράγματα απο μηχανικά αλλά έτσι όπως τα γράφεις είναι λίγο περίεργα. Θες να αναλύσεις λίγο περισσότερο τα λεγόμενα σου και αντί για "κόμμα" να βάλεις και μερικές "τελείες".

Πάντως το μονο που μπορώ να βγάλω είναι ότι έχει πρόβλημα ο Κύλινδρο! Ναι για να το φτιάξεις αυτό πρέπει να λύσεις το μοτέρ.Απόλυτα φυσιολογικό μιας που δεν ο κύλινδρος είναι είναι ο "πυρήνας" ενός μοτέρ.Δεν πάει πιο μέσα...

Όλα τα υπόλοιπα θα ζήταγα να τα ξαναεξηγήσεις για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε!

icedsun
31-05-2006, 02:43
Βασικά δεν είναι σαν να ζητάει βοήθεια...απλά λέει το πρόβλημα και ρωτάει αν έχει ξανασυμβεί κάτι ανάλογο.Πάντως και εγώ αυτό που κατάλαβα είναι οτι χάλασε ο κύλινδρος και δημιουργεί γενικό πρόβλημα πράγμα απολύτως λογικό.

STELIX
31-05-2006, 09:11
Εγω που μιλαω ξενες γλωσσες θα μεταφρασω οτι ο φιλος μας εννοει οτι του αναβει η ενδειξη check engine γιατι εχει καψει το ενα μπουζι οποτε δεν μπορει να γινει σωστη καυση μειγματος και ετσι εχει προβλημα στον ενα απο τους 3 κυλινδρους. Αυτο προφανως επηρεαζει καποια απο τις βαλβιδες εισαγωγης η εξαγωγης.

Εχει αναφερθει στο παρελθον προβλημα στον κυλινδρο απο μελος μας που δουλευε 1.8 πιεση με 40 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια. Αχρηστεψε τον ενα κυλινδρο.

Θα συμβουλευα να αλλαχτει το μπουζι και να ελεχθει το μοτερ για συμπιεση γιατι μπορει να μην εχει αχρηστευθει ο κυλινδρος. Ακιδες στα μπουζι χαλανε συνηθως λογω κακης ποιοτητας βενζινης η χρηση αγωνιστικης βενζινης 110+ οκτανιων με μαμα μπουζι.

Εχει συνδεθει το αυτοκινητο με διαγνωστικο για να διαπιστωθει αν οντως ειναι αυτο το προβλημα; Αν εχει αχρηστευθει ο κυλινδρος τοτε θα πρεπει να ανοιχθει το μοτερ και καλο θα ειναι να ελεγχθουν ολες οι βαλβιδες για τυχων φθορες.

onyx
31-05-2006, 10:25
Κι εγώ δεν κατάλαβα αν έχει και γιατί και με ποιον τρόπο καταστραφεί ο κύλινδρος και γιατί θα πρέπει να λυθεί ο κινητήρας.....
Αν απλά ένα μπουζί υπερθερμάνθηκε και τα έπαιξε δεν σημαίνει τίποτα.
Αν η καύση δεν γινόταν σωστά κι έχουν μαζευτεί κατακάθια στις βαλβίδες σε σημείο που να μην λειτουγούν καλά τότε άνοιγμα κεφαλής, και όχι λύσιμο κινητήρα, μπορεί να γίνει για να καθαριστούν οι επικαθίσεις.
Αν βέβαια το υπέρθερμο μπουζί λειτούργησε σαν θερμό σημείο και προκάλεσε βαρβάτη προανάφλεξη μπορεί να έχει προκαλέσει καταστροφή πιστονιού ή και βαλβίδων. Μόνο λοιπόν αν έχει γίνει ζημιά σε πιστόνι (ή μπιέλα ή κουζινέτα κλπ) θα μίλαγα για λύσιμο κινητήρα.
Μελέτη του λαδιού μπορεί να αποκαλύψει τυχόν ζημιά σε διάφορα μέταλλα, πχ ρινίσματα άσπρου μετάλλου στο λάδι είναι μάλλον φαγωμένα κουζινέτα οπότε θέλει άνοιγμα...

mysmart.gr
31-05-2006, 10:43
Δεν ειναι λογω θερμοκρασιας παντως,ο λογος που λιωνει τα μπουζι ειναι να καιει λαδια,οταν λες λογικη καταναλωση απο τουρμπο;;;
Μπορει να χανει ρευμα καποιο απο τα μπουζοκαλωδια του κυλινδρου και να βραχυκυκλωσε,το αμαξι λογικα δουλευει 2κυλινδρα μιας και το λιωσιμο της ακιδας εγινε πανω στην βαλβιδα με αποτελεσμα να χανει συμπιεση

Sphinxgr
31-05-2006, 10:44
Gnwstos diermineas o Stelix!!!

Sto diagnwstiko exeis syndethei? Mhpws sou bgazei xamilh sumpiesh se ena kulindro?

xenost
01-06-2006, 16:45
Μάλλον επειδή ήμουνα λίγο τσαντισμένος,έχω άδεια και μου έβγαλε το πρόβλημα,τελικά είχε ζημιά η βαλβίδα στον πρώτο κύλινδρο,απλά επειδή διάφοροι λένε διάφορα π.χ. ότι στα 80.000χλμ βγάζει αυτή την βλάβη και πρέπει να ανοίξεις το μοτέρ να τα αλλάξεις και μετά στρώσιμο κλπ,όπως και έγινε, το πιο πιθανό αίτιο πρέπει να ήταν κακής ποιότητας βενζίνη,αν και απο τον Δεκέμβριο βάζω V POWER, νωρίτερα είχα βάλει δυο φορές ΕΚΟ και το SMART είχε τρελαθεί!!!!!!!! Αυτά και ευχαριστώ τον φίλο για την αποδικοποίηση!!!!!!!!Σίγουρα έχεις NOVA στο σπίτι σου.!

STELIX
02-06-2006, 08:17
Εχουμε και στο κλαμπ NOVA. :lol: Εγω στο ειπα φιλε μου οτι ειναι λογω βενζινης. Εντελως πληροφοριακα τα περισσοτερα νοθευμενα πρατηρια που εχουν βρεθει ηταν ΕΚΟ. :wink:

Για οτιδηποτε αλλες τεχνικες πληροφοριες τηλ στο 090 262626 χρεωση 1.5 ευρω +φ.π.α/60"
Η μυνημα SMART η απορια μετα και αποστολη στο 4531 χρεωση 1 ευρω+φ.π.α/sms.
24ωρη τηλεδιαγνωση :lol: