PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Καθαρισμος κινητηρα

STELIX
31-05-2006, 15:24
Εχει δοκιμασει κανενας να καθαρισει μονος του τον κινητηρα του σμαρτ; Εχετε τιποτα καλα προιοντα καθαρισμου να προτεινετε; Καπου μεσα σε ολη την σκονη του κινητηρα μου εχουν χαθει 2-3 αλογα και θελω να τα βρω :lol:

Την Δευτερα αλλαξα φιλτροχοανη και η προηγουμενη ειχε 1 αλογο κρυμμενο κατω απο παρα πολυ σκονη :D

GeoGlx
31-05-2006, 17:39
Όσες φορές έχω πλήνει το μοτεράκι.. το έχω κάνει σε πλυντήριο βενζινάδικου... Κ ότι βάζουν αυτοί.
Τώρα για το for2 που δεν έχει καπό δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρονται...

dimosthenis
31-05-2006, 18:09
Egw me pani ton ka8arizw monos mou kai meta ton pernaw me sprei plastikopiiti gia na gializei (kai den ka8ete kai nero,igrasia).Gia to plisimo se venzinadiko pou eipate ena smart pou kserw pou tou epline tin mixani den mporousan 2 meres na vroune akri na to anapsoun(den kserw ti egine meta) an tin exei plinei kaneis as mas pei na kseroume an ginete.Alla einai kai to provlima oti oli i skoni 8a paei mesa sto aftokinito molis xtipisei to piestiko tin mixani.

ck
31-05-2006, 22:31
Καθάρισε λίγο το intercooler με πεπιεσμένο αέρα και θα βρείς τα χαμένα άλογα. Στον υπόλοιπο κινητήρα όχι μόνο άφησε τη σκόνη που έχει πάνω, αλλά ρίξε και λίγη απο μόνος σου για να μη στον ματιάζουν.

gavanos
01-06-2006, 10:56
Θέλει προσοχή κατά το πλύσιμο του μοτέρ:

1. Να μην είναι ζεστό. Αν είναι δυνατόν να είναι εντελώς κρύο (π.χ. σε βενζινάδικο πολύ κοντά στο σπίτι ή στη δουλειά

2. Όταν του ρίχνετε νερό, προσοχή να το φυσάτε καλά με πεπιεσμένο αέρα στη συνέχεια, και ειδικά στο σημείο που είναι τα μπουζί, έτσι ώστε να μην μείναι υγρασία.

onyx
01-06-2006, 12:05
Σαφώς και πρέπει να γίνεται σωστή η συντήρηση και καθαρισμός φίλτρων, ψυγείων κλπ αλλά αλήθεια γιατί θέλετε να πλύνετε τον κινητήρα???
Αν δεν ψάχνετε για καμιά δαρροή λαδιού ο λόγος για να το κάνετε είναι αισθητικός και για να μην λερώνεται πολύ ο μηχανικός σας αλλά πολύ λίγο για το καλό της μηχανής σας....
Όπως είναι αρκετά πολύπλοκα τα πράματα όσο λιγότερα πράματα (χέρια, υγρά, πλυστικά κλπ) μπαίνουν εκεί μέσα τόσο πιο δύσκολο είναι να γίνει ζημιά....
Η σκόνη δεν ενοχλεί και αν τυχόν έχετε βρώμικη υγρασία (είτε από νερό είτα από αναθυμιάσεις ή χυμένο λάδι) αρκεί ένα κουζινόχαρτο και τα χεράκια σας, αργά και προσεκτικά να μην κουνηθεί κανένα καλώδιο ή σωληνάκι....

gavanos
01-06-2006, 13:21
Σίγουρα έτσι είναι. Απλά εγώ προσωπικά έχω λόξα. Θέλω το μοτεράκι να είναι καθαρό και να λάμπει. Μπορεί να μην είναι απαραίτητο, αλλά προσπαθώ να το κρατάω καθαρό, με τις πρέπουσες προφυλάξεις πάντα... :wink:

GeoGlx
01-06-2006, 17:38
επίσης 1-3 φορές τον χρόνο κάνω μοτέρ κ από κάτω...
Τώρα για το σμαρτ, θα δείξει...

STELIX
02-06-2006, 12:48
Απο μελος του G.T.C σε αναλογο θεμα

1) Το αμαξι σε μερος με ηλιο & το μοτερ κρυο.

2) Με πινελο ξεσκονιζεις τον χωρο της μηχανης,πετας φυλλα κλπ ενω με σακκουλα ντυνεις μπαταρια,δυναμο,εγκεφαλο,φιλτροχοανη,μοτερ βεντιλατερ,συνεγερμο & γυρω γυρω χαρτοταινια να μη φυγουν.

3) Ψεκαζεις με spray degrease οπου υπαρχουν λαδια,γρασσο,μουργκα & περιμενεις λιγο να ενεργησει.

4) Με ψεκαστηρι ριχνεις νερο σε ολον τα μερη του κινητηρα να νοτισουν,παιρνεις ειδικο σαμπουαν οικολογικο με ουδετερο ph & σε κουβαδακι κανεις αφρο.
Με το πινελο περνας τα παντα επιμελως & τελευταια τα "λαδωμενα" μερη για να μην λερωθει το πινελο οταν κανεις τα υπολοιπα.

5) Με λαστιχο κηπου που στην ακρη εχεις ακροφυσιο ριχνεις πλατια δεσμη (απαλα) σε ολο το μοτερ & πιο στενη (δυνατη) στα "λαδωμενα" μερη.

6) Αφηνεις το μοτερ να στεγνωσει απο τον ηλιο & ΔΕΝ το βαζεις μπρος !

7) Βγαζεις τις σακκουλες,στεγνωνεις με βατεξ 'η πανακι τα παντα & μετα ριχνεις αντισκωριακο στις επαφες-κλειδαρια καπο-φυσες-μπουζι κλπ & σπρευ για τα πλαστικα πανω στα κολλαρα,στο καπακι κλπ.

apostolos_64
02-06-2006, 13:39
Και το ...ξυρισμα πότε το κάνεις !

STELIX
02-06-2006, 13:48
Μετα απολα αυτα με ιδιατερη προσοχη και με καλο ξυραφακι αλλα οχι κοντρα.

apostolos_64
02-06-2006, 13:50
Balsam να βάλω ή θα χαλάσουν οι τσιμούχες...

STELIX
02-06-2006, 14:00
Balsam να βάλω ή θα χαλάσουν οι τσιμούχες...

Εχει βγαλει η vichy μια κρεμα ημερας ειδικα για τσιμουχες :lol:

apostolos_64
02-06-2006, 14:14
Μου αρέσεις STELIX γιατί είσαι ενημερωμένος....

onyx
05-06-2006, 08:11
Να προσέχεις το after shave γιατί μπορεί να έχεις πρόβλημα με τσιμούχες και ελαστικές σωληνώσεις.
Να ακούς τον stelix που είναι ειδικός! Μπορείτε όμως να χρησιμοποιείτε άφοβα ό,τι έχει βαζελίνη....

Michail
19-07-2006, 12:45
Να προσέχεις το after shave γιατί μπορεί να έχεις πρόβλημα με τσιμούχες και ελαστικές σωληνώσεις.
Να ακούς τον stelix που είναι ειδικός! Μπορείτε όμως να χρησιμοποιείτε άφοβα ό,τι έχει βαζελίνη....

Σημερα θα κανω το τολμημα να πλυνω μονος μου το κινητηρα με ενα spray καθαρισμου, αυριο θα σας γραψω εντυπωσεις.
Περι βαζελινης......μονο αφοβα μην την χρησιμοποιειτε, ειναι παραγωγο πετρελαιου και συν το οτι η βαζελινη εχει την ιδιοτητα να κλινει πορους με αποτελεσμα στις συστολες και διαστολες θερμοκρασιων να μην εκτονωνοντε σωστα οι ελαστικοι σωληνες και οτι εχει σχεση με βινυλιο ( σκληρο πλαστικο) Η Armor All εχει κανει μεγαλη ερευνα στις ιδιοτητες της βαζελινης σε πλαστικα και ελαστικα μερη......σε αλλα μερη δεν ξερω κατα ποσο καλη ειναι :lol:

tasmw83
19-07-2006, 17:10
ΠΩ ΠΩ ΑΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΟΥ ΦΕΥΓΕΙ Ο ΤΑΚΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΠΤ!!!!!1

Michail
22-07-2006, 09:31
Τελικα ο καθαρισμος του κινητηρα με spray ηταν πολυ ευκολοτερος απο οτι περιμενα. Ψεκασα, το αφησα 5-7 να δραση και μετα το φυσηξαμε με αερα χωρις να χρησιμοποιησουμε νερο, η ιδεα ηταν ενος φιλου. Τα αποτελεσματα πολυ καλα. Στην πρωτη ωρα παρατηρησα μονο μια εντονη οσμη "πετρελαιηλας" η οποια ομως εξαφανιστηκε :D

miltossmart
26-01-2009, 19:00
Παιδιά γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο πλυντήριο για το καθαρισμό του κινητήρα εξωτερικά για smart από άλατα και άλλου είδους ακαθαρσίες? Το έχει κάνει κανενάς? Επίσης πρέπει να δοθεί προσοχή σε ορισμένα σημεία? Ρωτάω γιατί ενώ έχω βρει πλυντήρια που κάνουν τέτοια δουλεία αλλά αρνούνται να αναλάβουν το smartaki επειδή έχει πίσω τον κινητήρα χωρίς.

miltossmart
26-01-2009, 19:01
συγνώμη ...χωρίς να υπάρχει στεγανοποίηση της καμπίνας όπως μου είπαν..

widowmaker
26-01-2009, 19:04
τι βρωμιες εχει?

Meloukos
26-01-2009, 19:09
συγνώμη ...χωρίς να υπάρχει στεγανοποίηση της καμπίνας όπως μου είπαν..
Kαταρχας οταν βλεπεις τον κινητηρα του σμαρτ εισαι μεσα στην καμπινα,για ποια στεγανοποιηση μιλαμε?:a39:

Και κατα δευτερον το βρισκω τελειως ματαιο να καθαριζεις τον κινητηρα,και ειδικα στο σμαρτ εκτος αν εχεις κατι τετοιο και φαινεται ο κινητηρας

http://lh4.ggpht.com/_hyaONuUfkFg/RxA7GCmfsxI/AAAAAAAAAMk/wMMlFDv4-Wg/P1020191.JPG

miltossmart
26-01-2009, 20:46
Τα περισσότερα αυτοκίνητα έχουν τον κινητήρα μπροστά τελείως ανεξάρτητα από την καμπίνα. Για τον καθαρισμό λοιπόν ρίχνουν πετρέλαιο και ζεστό νερό. Στη συνέχεια με αέρα καθαρίζουν και την παραμικρή υγρασία. Επειδή ο κινητήρας του smart είναι πίσω και μάλιστα κυριολεκτικά κάτω από το πορτμπαγκάζ το οποίο είναι ένα με την καμπίνα όταν πάνε να ρίξουν νερό από πάνω αν δεν το κάνουν με πολύ μεγάλη προσοχή η καμπίνα γεμίζει νερά. Αυτό μου απάντησαν σε μερικά που πήγα. Τώρα μου είπαν ότι κάποιο πλυντήριο στην αθήνα στεγανοποιεί με κάποιο τρόπο την καμπίνα και το κάνει. Για αυτό και ρωτάω αν ξέρει κανείς κάτι τέτοιο. Ο κινητήρας έχει μαζέψει άλατα από κάτω αλλά και σκόνη με υγρασία τα οποία πιστεύω ότι κανουν κακό στις επαφές αλλά και στα καλώδια καθώς η σκόνη κρατάει υγρασία η οποία προκαλεί διάβρωση.

Max-arbou
26-01-2009, 20:59
Εγω και το παλιο μου σμαρτ και αυτο το πηγαινα-πηγαινω σε ενα στο Μενιδι ο οποιος το καθαριζει και το κανει λαμπικο...και με ζεστο νερο και σαπουναδα...απλα δεν πρεπει να του ριξεις νερο απο κατω οταν εχεις ανοιχτο το καπακι...κατα τα αλλα κανενα προβλημα...του ριχνει και οτι βραχει κατω απο τη μοκετα το σκουπιζει και τελος...

goodwood
26-01-2009, 21:02
προσοχη οσοι το κανετε μονοι σας γιατι εχω δει να πλενουν σμαρτ και να μην ξανα παιρνει μπρος..

Max-arbou
26-01-2009, 21:09
Με το που το πλυνεις μετα θελεις σιγουρα φυσιγμα με αερα...καλα να φυγουν ολα τα νερα...

jos
27-01-2009, 15:18
WD40 και μετά φύσιμα με αέρα. Γίνεται μια χαρά! ΤΟ μόνο κακό ότι μέχρι να φύγει όλο το WD καπνίζει και είναι σαν να έχεις πάρει φωτιά....

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
27-01-2009, 18:34
το πλένω στο μηχανικό μου με πίεση !!
καθόλου νερό στην καμπίνα !!
φύσημα με αέρα μετά σε λειτουργία ...
και Κανένα πρόβλημα!!!!:a04::a04::a04:

djvolis
27-01-2009, 19:52
WD40 και μετά φύσιμα με αέρα. Γίνεται μια χαρά! ΤΟ μόνο κακό ότι μέχρι να φύγει όλο το WD καπνίζει και είναι σαν να έχεις πάρει φωτιά....
τι wd ρε μουρλο σουπερ μοντερειτορ!!
θα γεμισεις ολο το μοτερ λαδι/αντισκουριακο που τυχαινει να ειναι και καθαριστικο για πουρι κλπ???
γιατι να μη παρεις ενα υγρο που προοριζεται γι αυτη τη δουλεια?
δλδ..πας πρακτικερ και υπαρχουν πολλα υγρα υδατοδιαλυτα και μη για ολα τα βαλαντια...προσωπικα το κανω στο συνεργειο μου οποτε κανω σερβις ομως παλιοτερα ειχα δοκιμαδει ενα της liqui moly με τρελα αποτελεσματα αλλα και τρελη τιμη..
αν το κανετε μονοι περαν του οτι χρειαζεται καλο φυσιμα μετα προσοχη μη ριχνετε παραπολυ στα σημεια που μπαινουν οι "πιπες" στα μπουζι αλλα και στις φισες του εγκεφαλου.
εννοειται πως τα 2 σημεια που προανεφερα ειναι στεγανα απλα δεν ειναι αναγκη να προκαλουμε την τυχη η μάλλον την ατυχια μας!

Dr28
27-01-2009, 20:41
δηλ ρε παιδια ριχνουμε αφοβα νερο στο μοτερ αρκει μετα να το φυσηξουμε καλα???

jos
27-01-2009, 20:45
Και καλό είναι και μια βόλτα για λίγη ώρα για να εξατμιστούν όσαν νερά δεν φτάνει ο αέρας.
Βόλη θα εκπλαγείς με το πόσο ωραία καθαρίζει το WD.... αφήνει κι ένα ωραίο mat-gloss εφφε στα πλαστικά...

djvolis
27-01-2009, 20:49
δηλ ρε παιδια ριχνουμε αφοβα νερο στο μοτερ αρκει μετα να το φυσηξουμε καλα???δεν ειπε κανεις για αφθονο ..στα πλαισια του πλυσιματος ενος κινητηρα προσεχεις αυτα που εγραψα πιο πριν..

Και καλό είναι και μια βόλτα για λίγη ώρα για να εξατμιστούν όσαν νερά δεν φτάνει ο αέρας.
Βόλη θα εκπλαγείς με το πόσο ωραία καθαρίζει το WD.... αφήνει κι ένα ωραίο mat-gloss εφφε στα πλαστικά...και αντι για βολτα να το αναψεις εν παση περιπτωση να ζεσταθει λιγο..
το ξερω ρε συ για το wd απλα ο πρωταρχικος του στοχος ειναι η λιπανση μη το ξεχνας!!

jos
30-01-2009, 19:18
το wd απλα ο πρωταρχικος του στοχος ειναι η λιπανση μη το ξεχνας!!
To WD40 δεν είναι λιπαντικό αλλά αντισκωριακό. Διασπά άλατα, σκουριά κλπ ,απελευερώνει συνδέσμους και μεντεσέδες. Οπότε είναι ιδανικό για να μαλακώσει την βρώμα από τον κινητήρα.

jimmyk
30-01-2009, 21:22
egw pantws to pigainw sthn kosmart sxedon apo tote pou anoikse oi aiteria kai kai mou to kanoun (pena) to moteraki..

roadsterf2
30-01-2009, 22:43
egw pantws to pigainw sthn kosmart sxedon apo tote pou anoikse oi aiteria kai kai mou to kanoun (pena) to moteraki..
εχεις ρωτησει τους ιδιους αν αναλαμβανουν τη ζημια σε περιπτωση που προκληθει απο το πλυσιμο?η θα σφυριζουν αδιαφορα?

djvolis
31-01-2009, 16:35
To WD40 δεν είναι λιπαντικό αλλά αντισκωριακό. Διασπά άλατα, σκουριά κλπ ,απελευερώνει συνδέσμους και μεντεσέδες. Οπότε είναι ιδανικό για να μαλακώσει την βρώμα από τον κινητήρα.νοπ...λιπαντικο ειναι κατα βαση που απλα διασπα σκουρια σε πολυ ελαφρια μορφη βαση λιπαντικης ιδιοτητας...μην επιμενεις !!

MAD-MAX
31-01-2009, 18:25
μην τσακωνεστε

και οι 2 εχετε δικιο...

http://en.wikipedia.org/wiki/WD-40

στο παραπανω link θα δειτε και οτι και οι 2 εχετε δικιο ενω παραλληλα θα δειτε και αλλες χρησεις του wd 40

jos
01-02-2009, 00:59
νοπ...λιπαντικο ειναι κατα βαση που απλα διασπα σκουρια σε πολυ ελαφρια μορφη βαση λιπαντικης ιδιοτητας...μην επιμενεις !!
Επέτρεψε μου να επιμένω....
Known as "the can with thousands of uses," WD-40® protects metal from rust and corrosion, penetrates stuck parts, displaces moisture, and lubricates just about anything. WD-40 is also great when it comes to cleaning grease, grime, and other marks from most surfaces.

Πηγή: www.wd40.com

djvolis
02-02-2009, 09:26
fuck! τηε βγαζουμε ακρη!!
το ξερω ρε το site και τι γραφει,
σου λεω απο χρηση τι παρατηρω!!!