PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Βάσεις κινητήρα

gavanos
03-05-2004, 10:44
Καλημέρα Λευτεράκη καλη βδομάδα μήνα κτλπ...Ναι τα 700αρια βγάζουν συχνά βάση μπροστά δεξιά,τουλάχιστον 4 γνωστοί μου έχουν πάει για βάση και λίγα χιλιόμετρα στη πλάτη

Πάνω σε αυτό μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες:

1. Πως καταλαβαίνουμε ότι υπάρχει αυτό το πρόβλημα; Ποια είναι δηλαδή τα συμπτώματα;

2. Πόσο κοστίζει αυτό ως βλάβη; (αν δεν είναι στην εγγύηση)

3. Πόσο χρόνο απαιτεί η αντικατάσταση;

4. Είναι κάποιοι από το club που να έχουν αντιμετωπίσει το πρόβλημα αυτό, ανεξαρτήτως κυβικών; :roll:

dianic
03-05-2004, 11:54
Το πρόβλημα στου Κωστή το καταλάβαμε μετά την αλλαγή εξάτμησης στην γνωστή πλέον 8) :lol: blindshleiche. Οταν έκανε όπισθεν γρήγορα (για να βγεί απο το γκαράζ του πού είναι κατηφορικό) χτύπαγαν οι απολήξεις τις εξάτμησης στο μεταλικό καπάκι (valance - δεν ξέρω πώς λεγεται... ποδιά?)
Αρα, η μηχανή είχε πολύ τζόγο. Ετσι κι αλλιώς, αν δείτε smartaκι με φανερή εξάτμηση να γκαζώνει, θα δείτε μεγάλη κίνηση στον κινητήρα! Αλλα του Κωστή ήταν πολύ.
Ετσι αποφάσισε να πάει για βάσεις.
http://members.roadfly.org/nicktthex5greek/smart_exhaust1.jpg

smartass
03-05-2004, 12:25
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΑ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ.

gavanos
03-05-2004, 12:35
Ναι αλλά αυτό γίνεται σε όλα τα smart. :roll: Δηλαδή όσα smart έχω δει να γκαζώνουν, η εξάτμιση, είτε μαμά είτε aftermarket κουνιέται, ανάλογα με το πόσο απότομα πατάμε το γκάζι. Και για αυτό οι aftermarket δεν συνίστανται να μπαίνουν κολλητά στην ποδιά (valance), αλλά να αφήνεται 1-2 πόντοι. Αυτό όμως δεν νομίζω ότι είναι "πρόβλημα", αφού ισχύει γενικά.

Επομένως πως καταλαβαίνω ότι έχω πρόβλημα με τη βάση μοτέρ;

VAG
03-05-2004, 13:01
Θύμισέ μας πάλι Νίκο, πόσο έχει η εξάτμιση και που την τοποθετούν? Επίσης πόσο χρόνο θέλουν? Υπάρχει μοντέλο και για το roadster?

VAG

Lgeor
03-05-2004, 13:02
Το πρόβλημα στου Κωστή το καταλάβαμε μετά την αλλαγή εξάτμησης στην γνωστή πλέον 8) :lol: blindshleiche. Οταν έκανε όπισθεν γρήγορα (για να βγεί απο το γκαράζ του πού είναι κατηφορικό) χτύπαγαν οι απολήξεις τις εξάτμησης στο μεταλικό καπάκι (valance - δεν ξέρω πώς λεγεται... ποδιά?)

Ναι αλλά αυτό γίνεται σε όλα τα smart. Δηλαδή όσα smart έχω δει να γκαζώνουν, η εξάτμιση, είτε μαμά είτε aftermarket κουνιέται, ανάλογα με το πόσο απότομα πατάμε το γκάζι.

ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.
ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΩΜΕΝΟ, ΑΡΑ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ, Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΤΙΣ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΕΙΣ

dianic
03-05-2004, 13:17
Θύμισέ μας πάλι Νίκο, πόσο έχει η εξάτμιση και που την τοποθετούν? Επίσης πόσο χρόνο θέλουν? Υπάρχει μοντέλο και για το roadster?

VAG
Τις έκανε τελικά εισαγωγή ο Μιχάλης, micro car (banner πανω δεξιά). Τιμή νομίζω κοντά στα €650 με την σιδερένια ποδιά. Λεπτομέριες και φωτογραφίες εδώ: Παλαιότερο Post (http://www.smartmania.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=857)
Ναι, υπάρχει και για το roadster, με ακροδέκτες στις κατω γωνίες, δεξιά και αριστερά, αλλα μόλις βγαίνει και το ίδιο με το αμάξι μου, με διπλή κεντρική απόληξη. Δεν εχω τιμές για αυτές, γιατι είναι νέα μοντέλα.

onyx
04-05-2004, 12:17
ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.
ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΩΜΕΝΟ, ΑΡΑ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ, Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΤΙΣ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΕΙΣΑυτό δεν ακούγεται σωστό....
Η ανάρτηση δεν είναι μεταξύ κινητήρα και εξάτμισης. Το κούνημα της εξάτμισης εξαρτάται από τις βάσεις του κινητήρα και τις συνδέσεις της εξάτμισης (ελαστικές και μη) και όχι από την εξάτμιση.
Αν πάντως υποθέσουμε ότι παίζουν κάποιο ρόλο οι αναρτήσεις θα υπέθετα ότι με σκληρότερες αναρτήσεις οι οποίες απορροφούν λιγότερο μέρος της στροφικής ροπής λόγω μετάδοσης κίνησης ο κινητήρας και η εξάτμιση παίρνουν όλο το ζόρι και κουνιούνται περισσότερο. Με μαλακές αναρτήσεις γέρνει το αυτοκίνητο παίρνοντας έτσι μέρος της ενέργειας οπότε μένει λιγότερο ζόρι για βάσεις και εξάτμιση.....

atsirik
04-05-2004, 18:23
Πως καταλαβαίνουμε ότι υπάρχει αυτό το πρόβλημα; Ποια είναι δηλαδή τα συμπτώματα;

Σε μένα που είχε χαλάσει η μία βάση, όταν πήγαινα να ξεκινήσω ακουγόταν κάτι σα χτύπημα. Πάντως ήταν στο τελικό στάδιο (το καουτσούκ είχε σκιστεί τελείως)

mysmart.gr
05-05-2004, 09:10
Καλημέρα παιδάκια όχι Λάμπρο δεν παίζει ρόλο η ανάρτηση απλώς εσένα δεν κάθεται όσο τα άλλα σε ξεκινήματα.Η αντικατάσταση των μπροστινών βάσεων είναι εύκολη και γρήγορη και κόστος πάνω κάτω 50 ευρώ,για την τιμή μπορεί να κάνω λάθος.Για τη κεντρική βάση μοτέρ αυτή είναι δύσκολη σε αντικατάσταση και θέλει χρόνο,ενώ σε τιμή δεν έχει διαφορά!

gkblue
25-11-2004, 02:09
ΠΑΙΔΕΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΣΗ...ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΖΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΙΣ 3000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ (ΧΑΛΑΡΗ ΟΔΗΓΗΣΗ) ΝΙΘΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΜΟΥ ΕΝΑ ΕΛΑΦΡΥ ΧΤΥΠΗΜΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ.ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΖΩ 1-2-3Η ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ.ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΤΟ ΘΕΤΩ ΕΔΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ,ΑΝ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΞΑΝΑΛΕΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.ΓΝΩΜΕΣ?

VAG
25-11-2004, 11:11
Και μένα το ίδιο κάνει Γιώργο και στο service 15 k υποτίθεται ότι τσεκάραν τις βάσεις μηχανής και τις βρήκαν ΟΚ :-k Πάντως παρατηρώ ότι όσο περνάει ο καιρός το κάνει πιο έντονα και τώρα με το κρύο είναι και πιο αισθητό. Επίσης το κάνει και στις υψηλές ταχύτητες απλώς δεν ακούς το γκούπ!! Oυσιαστικά είναι σαν να ακούς και νιώθεις το κούμπωμα της ταχύτητας. Μπορεί να είναι οι βαλβολίνες του κιβωτίου??? :?

VAG

gavanos
25-11-2004, 12:24
Δεν ξέρω αν είναι οι βαλβολίνες. Τις είχα αλλάξει στα 60.000km. Κανονικά είναι lifetime, αλλά "προτείνεται" να αλλάζονται στα 50-60.000km. :?

VAG
25-11-2004, 12:32
Ρε συ Λευτέρη εγώ και ο George έχουμε τα 700cc που έχουν άλλους (πιο γρήγορους) χρόνους αλλαγής ταχυτήτων.

VAG

gavanos
25-11-2004, 12:43
Χμ...όντως....Γράψε λάθος.
Τα 700άρια το έχω ακούσει ότι παρουσιάζουν πρόβλημα με τη βάση μοτέρ πάντως... :?

halfprice2
25-11-2004, 13:16
kai efv to idio problima exv kai den eixa dvsei shmasia an tin kaneis tin allagh stis 2200 to klvtsima einai dynato les kai karfvnei tin taxytita san na koynietai to kibvtio

gkblue
26-11-2004, 04:53
ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ? :roll:
ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΡΕ ΣΕΙΣ?ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ!ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΑΤΕ!

Giovanna
02-12-2004, 00:18
Κάτι μου λέει και εμένα αυτή η αίσθηση του γκουπ, αλλά το παρατηρώ κυρίως σε λακούβες και σαμαράκια combo, οπότε δεν μπορώ να το 3εχωρίσω αν τελειώνει η ανάρτηση ή η βάση κάνει πάρτυ.

VAG
02-12-2004, 10:41
Πάντως το κάνει στις 3 πρώτες ταχύτητες, οι υπόλοιπες 3 αλλάζουν "βελούδινα" :lol: :lol: Εγώ πάντως Γιάωργο αφήνω λίγο το γκάζι πριν την αλλαγή και το γκούπ ελαχιστοποιείται...Αρκετές σκοτούρες έχω για να ασχολούμαι με τα μαλακοτερτίπια του τουτού μου!!!! :x

VAG

halfprice2
02-12-2004, 14:15
το αφήνουμε έτσι και μόλις χειροτερέψει το πάμε για να μας το αλλάξουν δωρεάν

mythodea
07-07-2006, 12:12
Γεια σε όλους.
Πήγα σήμερα το smart μου (fortwo) για το μεγάλο service (service B) στον λαινοπουλο. Έχω 30χιλιάδες χιλιόμετρα και το έχω εδώ και τρία χρόνια. Με πήραν τηλέφωνο για να με ενημερώσουν οτι υπάρχει φθορά στις βάσεις της μηχάνής (οι οποίες ειναι δύο) και καλό ειναι να αλλαχθούν.
Είναι λογικό κάτι τέτοιο, με δεδομένο τα λίγα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου? Τουλάχιστον, σε άλλα αυτοκίνητα, δεν ειναι κάτι συνηθισμένο, δηλαδή γίνεται πολύ αργότερα.

Ευχαριστώ

mixalhs_101
07-07-2006, 12:17
ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΟΠΟΥΝ ΣΕ 5 ΧΛΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ! ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ,ΤΙΣ ΡΟΠΕΣ ΤΟΥ ΑΜΑΞΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΠΟΔΙΟΥ ΣΟΥ! ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΣΤΟΝ ΛΑΙΝΟΠΟΥΛΟ ΠΑΡΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ Π.Χ ΚΟΣΜΑΡΤ ΜΑΙΚΡΟΚΑΡ ΚΛΠ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΛΑΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΦΙΔΕΜΠΟΡΑΣ!

bullet_1800
07-07-2006, 12:21
Αν και δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα θεωρούνται λογικά για να έχουν αρχίσει να φθείρονται οι βάσεις μηχανής Ξέρω ότι γενικά το Σμάρτ έχει μια ευαισθησία εκει πέρα. Λόγω του κιβωτίου μας και των περίεργων εκκινήσεων, κατεβασμάτων κτλ πολλές φορές σε κάποια απότομα άσε- πάτα μπορεί να ακούμε ένα " γκουπ" από πίσω και αυτό είναι οι βάσεις που επιβαρύνονται.
Αν λοιπόν ο τρόπος οδήγησης σου είναι λιγάκι πιο ατσούμπαλος απο ότι θα έπρεπε τότε ίσως να έχουν φθαρεί λίγο παραπάνω. Γενικότερα πάντως ( προσωπική μου γνώμη πάντα) εγώ προτιμώ να προλαβαίνω κάτι πριν γίνει. Και επειδή πρόσφατα μου έτυχε ενώ οδηγούσα το Punto ενός φίλου να μου πέσει το μοτέρ στο πάτωμα λόγω φθοράς βάσης μοτέρ αν ήμουν στην θέση σου θα τις άλλαζα :wink:

mythodea
07-07-2006, 12:39
Σε ευχαριστώ mixalhs_101 για την γρήγορη απάντηση σου.
Βασικά ξέχασα να συμπληρώσω ότι δέχθηκα να τις αλλάξουν.
Σε γενικές γραμμές η οδήγησή μου είναι αρκετά συντηρητική, δεν μπορώ να πω οτι κάνω απότομες επιταχύνσεις.
Όπως λες και εσύ, το καλύτερο είναι η δεύτερη άποψη.
Εν πάση περίπτωση, μπορεί να χρειαζόταν αλλαγή, απλά αναρωτήθηκα εάν είναι κάτι, στατιστικά, συχνό.

bullet_1800
07-07-2006, 12:44
Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως είναι να ζητήσεις να σου τις κρατήσουν( χωρίς βέβαια να ξέρεις αν όντως αυτές θα είναι οι δικές σου) για να τις δεις και να ξέρεις τι ακριβώς θα πει " φθαρμένη βάση" έτσι ώστε να ξέρεις την επόμενη φορά.

mythodea
07-07-2006, 12:49
Βασικά bullet αυτό είναι που αναρωτήθηκα και εγώ, δηλαδή εάν στα smart είναι μια φθορά που εμφανίζεται συχνότερα από ότι σε "συμβατικά" αυτοκίνητα, λόγω της ιδιομορφίας του αυτοκινήτου-μηχανής. Ίσως και το γεγονός ότι ο κινητήρας είναι 3κυλινδρος να επιβαρύνει τα πράγματα λόγω των κραδασμών του.
Παντως απο ότι κατάλαβα δεν ειναι κάτι παράλογο σαν service. Για άλλα αυτοκίνητα μάλλον θα ήταν.

mythodea
07-07-2006, 12:59
για το service B μου είπαν 200€. Η Kosmart μου είπε 270€
Το τελικό ποσό με αλλαγή "λαμπακίων" στο ταμπλό και φρένου & κάρτα καυσαερίων & τις βάσεις 380€

mythodea
07-07-2006, 14:39
Το δικό μου ήταν απο τα πρώτα 700ρια.
Εχεις ακούσει κάποιο προβλημα, με αυτήν την σειρά, σε σχέση με τις βάσεις?

Sphinxgr
07-07-2006, 14:51
Akribws afto lew!!! Etsi eixa akousei... Einai gnwsto problhma

mythodea
10-07-2006, 12:17
τελικά, την παρασκευή που παρέλαβα το smart, μου έδωσαν και τις παλιές βάσεις, χωρίς να τις ζητήσω.
Καλή κίνηση εκ μέρος τους, ωστε να μην μένουν αμφιβολίες

gavanos
10-07-2006, 21:18
Πολύ καλα!
Καλοφόρετες! Εντυπώσεις? Βλέπεις διαφορά?

mythodea
11-07-2006, 17:06
δεν είμαι σίγουρος οτι βλέπω διαφορά, έχω την αίσθηση (μπορεί να ειναι και placebo :) )οτι έχουν μειωθεί κάπως οι κραδασμοί του κινητήρα, κάτι που ειναι λογικό βεβαια!

xlapas
22-08-2006, 19:30
Paidia gia xara. prin ligo mou etyxe kati koyfo kai mallon to syndiazo me ayto to topic. Hmoyn se anhfora satmatimenos se fanari kai jekinao. Akouo ena gkoup, kai meta arxise o kinitiras na krotalizei. Kinithika se xamiles strofes kai taxitites mexri pou eftasa spiti. Bazo opisthen kai tote arxizei kati na xtipaei san sfyri sto piso meros. Svino, anoigo kai vgazo stin ejo to kapaki etsi oste na mporo na vlepo tin mixani,mpeno mesa vazo mpros kai kano pali opisthen. TRELATHIKA. H mhxanh zontanepse kai sikothike sto piso dejia meros pio pano apo to anoigma kai prosgiothike pali me ena gkoup. Psaxno na vro pou mipos exei figei kamia vida pou tin krataei, alla den mporo na vro kan pou einai oi vaseis tis mixanis. To amaji exei kanei 14800xil. einai 1 etous kai tou ekana servis prin 2 mines ston papaioanou. Perno tilefono alla einai kleista, tha anoijoun apo Deytera. Ti na kano??? Ean einai vasi mixanis, kaliptetai apo tin eggiisi?
Efxaristo. Nikos

ck
22-08-2006, 21:39
Το ίδιο ακριβώς έπαθα και εγώ στα 8500 χλμ αν θυμάμαι καλά. Κομμένη βάση μηχανής. Το φόρτωσα σε φορτηγό της smartmove και μισή ώρα μετά που το πήγα στην αντιπροσωπεία ήταν έτοιμο.
Φυσικά και είναι εγγύηση.

icedsun
22-08-2006, 23:49
Ερώτηση : υπάρχουν "βελτιωμένες" βάσεις για smart?

mysmart.gr
23-08-2006, 11:14
Κατι εχουν βγαλει σαν καινουργια σειρα εχουν αλλαξει την εδρα του συνεμπλοκ με το μεταλλικο κομματι της βασης που προσαρμοζει στο μοτερ.Απο οτι λενε ειναι λιγο πιο σκληρες και δεν κοβονται ευκολά..Δεν τις εχω δουλεψει να σου πω εμπειρια.Απο την σμαρτ φυσικα βγηκαν κ μονο η κεντρικη
καλημερα

george ap
23-08-2006, 14:43
ti na leme tora prin 2 vdomades allaksa vaseis mixanis sta 44,000km itan tsakismenes eimouna apo pano otan allazontan vevaia den plirosa tipota tipota tipota giati exo akomi eggisi sto lainopoulo egine i allagi diafora den eida mono pou stamatise to "goop" o thorivos pou perigrafete pio pano kata tin ekinisi!!!!

stam_pa
16-10-2006, 13:19
Παιδιά καλημέρα μηπως ξερεται ποσο κάνουν οι βάσεις για smart for two γιατί και το δικό μου θέλει αλλαγή.

mysmart.gr
31-10-2006, 09:28
45 ευρω εκαστη χωρις αλλαγη

STELIX
30-01-2007, 12:36
Αλλαξε ο καρδιοπαθειας βαση μηχανης στο σμαρτακι του και εβαλε απο ντηζελ γιατι λεει οτι πολυ πιο ανθεκτικη. Πρωτες εντυπωσεις μου ειπε οτι εχουν μειωθει εντελως οι κραδασμοι. Λογω του οτι τα ντηζελ ειναι για παραπανω ροπες μου φαινεται λογικο να εχουν πιο ανθεκτικα μερη. Θα βαλω και εγω.

gavanos
30-01-2007, 16:18
Λογω του οτι τα ντηζελ ειναι για παραπανω ροπες μου φαινεται λογικο να εχουν πιο ανθεκτικα μερη.

...και ιδιαίτερα επειδή έχουν πολύ μεγαλύτερους κραδασμούς, κυρίως σε εκκίνηση και σβήσιμο από ότι φαντάζομαι... :wink:

STELIX
30-01-2007, 16:23
Ναι ε. Τοτε θα παραγγειλω ντηζελοβασεις

kardiopa8eias
30-01-2007, 16:53
αλλο αυτοκινητο εγινε! δεν τρεμει πλεον στην εκινηση, δεν κοπαναει στο αποτομο φρεναρισμα και καπακι γκαζι, και τα δινει ολα στον δρομο τωρα γιατι πριν την μιση επιταχυνση την <<ετρωγε>> ο κινητηρας στροφαροντας στον αερα, και ειδα αλλαγη και στην κυληση του αυτοκινητου στο δρομο και στις λακουβες γιατι πριν σε καθε χοροπηδητο του χοροπηδαγε και ο κινητηρας με καθε γνωστο επακολουθο( περιεργο πεταγμα βγαινοντας απο εγκαρσια λακουβα) 60 ευρω αγορα βασης και 50 τοποθετηση

Giovanna
08-02-2007, 11:30
Πάρα πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφετε, τόσο που λέω να τις αλλάξω και εγώ δεδομένου ότι υπάρχει περίπτωση ο θόρυβος που ακούω σε έντονες ανωμαλίες του δρόμου να είναι όχι ο τερματισμός της ανάρτησης αλλά το πάρτυ του μοτέρ στις βάσεις του.
Ας το επιβεβαιώσει και κανένας άλλος όσον αφορά στις βάσεις από cdi.

Alex
08-02-2007, 12:16
Χωρις να διαφωνω στο οτι οι βασεις απο ντιζελ ειναι πιο ανθεκτικες, μου κανει εντυπωση το οτι λετε οτι εχουν λιγοτερους κραδασμους.

Η λογικη λεει πως οσο πιο ελαστικο ειναι κατι, τοσο λιγοτερους κραδασμους μεταφερει, ενω οσο πιο σκληρο, τοσο περισοτερους μεταφερει.

Αρα και πιο γερο και λιγοτερους κραδασμους, μου φαινετε περιεργο.

STELIX
08-02-2007, 14:01
Χωρις να διαφωνω στο οτι οι βασεις απο ντιζελ ειναι πιο ανθεκτικες, μου κανει εντυπωση το οτι λετε οτι εχουν λιγοτερους κραδασμους.

Η λογικη λεει πως οσο πιο ελαστικο ειναι κατι, τοσο λιγοτερους κραδασμους μεταφερει, ενω οσο πιο σκληρο, τοσο περισοτερους μεταφερει.

Αρα και πιο γερο και λιγοτερους κραδασμους, μου φαινετε περιεργο.

Λιγοτερους κραδασμους το μοτερ λογω πιο γερης βασης. Δες το σαν θεμελια πολυκατοικιας.Οσο πιο γερα ειναι τοσο λιγοτερες ταλαντωσεις σε περιπτωση σεισμου. Αυτες που ειναι πανω σε μπαζα με ενα σεισμο και επεσαν. Το ιδιο με την βαση μηχανης. Οσο πιο σκληρη τοσο λιγοτεροι κραδασμοι. Το μειονεκτημα ομως σκληρων βασεων μηχανης και κυριως αγωνιστικων ειναι οτι μεταφερουν κραδσμους στο πλαισιο του αυτοκινητου και γιαυτο θελουν ενισχυση και αλλα μερη

Alex
08-02-2007, 15:03
Φασκεις και αντιφασκεις.

Λιγοτερους κραδασμους το μοτερ λογω πιο γερης βασης.

οκ....

Το μειονεκτημα ομως σκληρων βασεων μηχανης ειναι οτι μεταφερουν κραδσμους στο πλαισιο του αυτοκινητου

Αλλα ας μην το κανουμε το Κυπριακο κι αυτο.
Οι πιο σκληρες βασεις μεταφερουν κραδασμους αλλα δεν κοβονται.
Οι πιο μαλακες ειναι πιο πολιτισμενες, αλλα κοβονται πιο ευκολα.

djvolis
08-02-2007, 15:14
h koinh logiki loipon (sunopsizw) leei oti:
elastikotita ylikou = megaluterh aporofisi kradasmwn (diesel)
akampsia ulikou=perissoteroi kradasmoi...
(pisteyw pantws oti tou diesel an den einai apo allo uliko 8a xoun meiwmenh antoxh...proswpiki gnwmh)

STELIX
08-02-2007, 15:16
Επειδη δεν μου αρεσει να φασκω-αντιφασκω. Το μοτερ δεν εχει κραδασμους με την εννοια να κατεβαινει κατω(φαινεται απο την εξατμιση σε βελτιωμενα σμαρτ και ποσο συχνα κοβεται) αλλα αυτοι οι κραδασμοι που απορροφονται απο την βαση αν αυτη ειναι πολλη σκληρη θα μεταφερθουν στο πλαισιο του αυτοκινητου. Κραδασμοι θα υπαρχουν παντα αλλα το θεμα ειναι ποσο εντονοι θα ειναι αυτοι και που θα μεταφερονται.

Στα for2 ολοι οι κραδασμοι πανε στην εξατμιση. Γιαυτο στα περισσοτερα κοβεται η μεταλλικη βαση της εξατμισης που πιανεται στο μοτερ( 2 φορες την εχω κοψει) στην αριστερη μερια του αυτοκινητου.

Γιυτο κοιταω καποιες που θα ειναι λιγο πιο ενισχυμενες απο αυτες που ηδη εχω. Θελω να μειωσω και οχι να σταματησω

Alex
08-02-2007, 15:36
Aπλα μπερδευεις τις εννοιες.
Αυτο που περιγραφεις δεν ειναι κραδασμος αλλα μετακινηση του μοτερ.
Οι πιο σκληρες βασεις θα το περιορισουν αυτο, αλλα θα εχεις περισοτερους κραδασμους στην καμπινα.

mysmart.gr
08-02-2007, 17:02
Λοιπον ο κωδικος βασης μηχανης ειναι Q0005811V00500000 η οποια ειναι replaced by Q0005811V00600000..Οι βασεις του ντιζελ ειναι ιδιες με τις βενζινης κυριοι συμφωνα με το EPC μιας κ εχουν τον ιδιο κωδικο,απλως ο Αντωνης εβαλε τις νεες V006, οι οποιες εχουν αλλη εδρα συγκρατησης συνεμπλοκ,οντως πιο μαλακες απο τις προηγουμενες...

7am
08-01-2008, 20:06
Άλλαξε κανείς βάσεις πρόσφατα? Τι χρονος χρειάζεται για μια αντικατάσταση? Οι τιμές που πήρα εγω είανι στα 100 συμπεριλαμβ. τα εργατικά.

DJ THEO
08-01-2008, 20:15
Άλλαξε κανείς βάσεις πρόσφατα? Τι χρονος χρειάζεται για μια αντικατάσταση? Οι τιμές που πήρα εγω είανι στα 100 συμπεριλαμβ. τα εργατικά.

προσφατα δν εχω αλλαξει αλλα η τιμη νομιζω ειναι φυσιολογικη κ ο χρονος ειναι 2-3 ωρες!!αν κανω λαθος διορθωστε με!;)

xania
03-02-2008, 21:03
ημουν ετοιμος να ανοιξω νεο θεμα αλλα πιστευω πως μεσω αυτου θα λαβω την απαντηση που ψαχνω. Σημερα το πρωι, αρχισε το μοτερ να κανει εναν αρκετα εντονο θωρυβο κατα την εκινηση. Οσο πιο πολυ το πιεζω με πρωτη ταχυτητα τοσο πιο εντονα το κανει. Ακουγεται σαν να μπισταει (αναπηδαει) το μοτερ για μερικα δευτερολεπτα και μετα στις αλλες ταχυτητες δεν ακουγεται τιποτα. Αν το αυτοκινητο ξεκινησει χωρις πιεση ακουγεται λιγο παραπανω το μοτερ αλλα δεν εχει "αναταραξεις". Οπως λετε και πιο πανω σε αποτομα ανοιγματα με μικρες ταχυτητες ακουγα ενα χτυπημα αλλα ποτε πριν δεν καταχτυπαγε ετσι με πρωτη ταχυτητα .

Θα θελα να ξερω ποσο περιπου θα παει το μαλλι αγορα και αλλαγη

αν ξερει κανεισ απο χανια???

mysmart.gr
04-02-2008, 08:29
http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=29738
εδω εχει την απαντηση σου

xania
04-02-2008, 18:48
σε ευχαριστω chrido

cannibal
03-06-2008, 13:28
βελτιωνεται με ενισχυμενες βασεις μηχανης ο λοξυγγας με μονο προβλημα πολλους κραδασμους στην καμπινα....

jos
04-06-2008, 08:05
βελτιωνεται με ενισχυμενες βασεις μηχανης ο λοξυγγας με μονο προβλημα πολλους κραδασμους στην καμπινα....

Θες να πεις λίγες περισσότερες πληροφορίες για τις ενισχυμένες βάσεις μηχανής?

djvolis
04-06-2008, 10:45
αν και εισαι offtopic συνμοντερατορα θα θελα και γω να το ακουσω...
ηξερα οτι παιζουν aftermarket που τις πλασαρανε ως ενισχυμενες αλλα στη πράξη ουτε το 1/3 της αντοχης των μαμα δεν ειχαν...

cannibal
04-06-2008, 12:04
ontopic ειμαι και αν βαλεις το χερι στην τσεπη λιγο πιο βαθια θα βγαλεις τις βασεις θα πας στον hercules parts να φτιαξεις.....καραενισχυμενες.......

ηρακλης καρανασιος
λ.κατσωνη 29 & ταγματαρχη πλεσσα,καλλιθεα
τηλ.2109402225 fax.2109413352 κιν.6944381254

djvolis
04-06-2008, 12:37
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!
(δε γελαω με σενα απλα με τον Ηρακλη τον τορναδορο που παλια μας εγδερνε για να ανοιξει κυλινδρους στα παπια μας ενω τωρα το γυρισε σε "Hercules parts")
αγαπητε cannibal...
το χερι στην τσεπη να το βαλεις αλλα για ποιο λογο??
για να παρεις ενα κομματι λαστιχο τορναρισμενο και απλα πιο χοντροκομμενο???
τη ποιοτητα ειναι??? το χει τσεκαρει? το χει δοκιμασει? αν ναι το χει δει πως συμπεριφερεται στη ζεστη? μηπως στο κρυο??
και εστω πως ολα αυτα τα χει κανει και εστω οτι δουλευουν...κανενας ξενος δε θα το σκεφτοταν πρωτος???
τελοσπαντων μη ψαρωνετε με οτι σας πουλανε...

cannibal
04-06-2008, 13:17
αγαπητε djvolis ειναι φτιαχτες απο αλουμινιο αντεχουν στα παντα και για αυτο ειπα παραπανω οτι φερνουν κραδασμους στην καμπινα.τα ξενα βελτιωτικα σε οτι αφορουν τα smart δεν νομιζω να βγαλουν ποτε γιατι τα smart γενικα εχουν φτιαχτει για νορμαλ ανθρωπους και οχι για cannibalους.τις εχω βαλει στο δικο μου και σε αλλα δεκα smart που εχω φτιαξει....κανεις δεν εχει παραπονο....
υ.γ φιλικα cannibal

djvolis
04-06-2008, 13:41
βαση μηχανης απο αλουμινιο??
μα αυτο δεν ειναι βαση μηχανης!!!
η βαση μηχανης (περα απο την συνδεση του μηχανικου συνολου στο αμαξωμα)σκοπο εχει να αποροφα τους κραδασμους του μοτερ και να μη τους μεταδιδει στο αμαξωμα...αν ειναι απο αλουμινιο τη βαση ειναι?
στο εξωτερικο κανουν πολυ πιο τρελα πραγματα απ οτι φανταζεσαι και πιστεψε με αν γινοταν θα το χαν κανει...ειδη βγαζουν προιοντα για κανιβαλους!!
καταληγοντας, ξεκινησαμε απο τον κραδασμο του κομπρεσσορα στο κουμπωμα του a/c και φτασαμε σε μεταλικες βασεις η οποιες οχι μονο δεν απορροφουν αλλα το μεταδιδουν αυτουσιο...
οποτε δεν υπαρχει λογος να χρησιμοποιεις βασεις...βιδωσε το μοτερ στη γεφυρα και τελοςςς!!

cannibal
04-06-2008, 15:06
ολες οι βασεις σε επιπιδο αγωνιστικων προδιαγραφων ειναι η απο αλουμινιο η απο τεφλον.αυτες ειναι σειρα competition.οταν λεω κραδασμους μην φανταστεις οτι σου καρφωσαν κομπρεσερ οικοδομης στο αμαξι..παρτο χαλαρα επειδη ασχολουμε πολλα χρονια με το μηχανοκινητο και γενικα με κοντρες βελτιωσεις και τα σχετικα ξερω τι βασεις υπαρχουν στο εμποριο για αυτοκινητα...το στυλ του βιδωσε την γεφυρα με το μοτερ και τελος αστο δεν κολαει.οσο για τις βελτιωσεις του εξωτερικου τα ξερω πολυ καλα....δεν ειναι αναγκη να το φανταστω.

mysmart.gr
04-06-2008, 15:14
Οι βασεις του σμαρτ ειναι απο αλουμινιο,τωρα ενισχυμενες βασεις δεν βγαζουν πουθενα,γιατι δυστυχως το σμαρτ εχει την ταση να χοροπηδαει στο χωρο, κ καλα κανει γιατι αλλιως θα αρχισουν να κοβονται αλλα πραγματα.Οταν λεμε ενισχυμενες ειναι μονο στο κινητο μερος τους που βιδωνει παντω στο σασι,κ οχι το μεταλλικο που βιδωνει πανω στο μοτερ.Συμπερασμα με σκληροτερες βασεις κανουμε ζημια στις σωληνες αλουμινιου του a/c,στην εξατμιση κ στο τουρμπο κατ'επεκταση,μεγαλωνουμε το κινδυνο διατμησης της πισω βασης στο σασι,χαλαμε τα σπειρωματα πανω στο μοτερ κ πολλα αλλα.Πριν αρχισετε να προτεινετε κατι σκεφτειτε κ τις συνεπειες τους

cannibal
04-06-2008, 15:22
2,5 χρονια σε σμαρτ κολητου προβλημα κανενα.δεν ειπα σε κανενα αντε βαλε...απο την δοκιμη φτανεις στην τελικη αποφαση παντα.αρα δοκιμασμενο απο πλευρα μας.και λεω αριστο....για μενα παντα.:a04:

mysmart.gr
04-06-2008, 15:27
Κοιτα επειδη εχω κ στο δικο μου ενισχυμενες αλλα diesel κ οχι φτιαχτες,θα προτιμησω τις εργοστασιακες γιατι δεν περναει κατι στην καμπινα κ ειναι ενισχυμενες με μεταλλο.Η λογικη βαλε σκληροτερη βαση για το γκουπ του μοτερ λογω a/c δεν ειναι σωστη,μιλωντας για το τοπικ

djvolis
04-06-2008, 18:21
γνωριζω την εκτεταμενη χρηση του τεφλον και του αλουμινιου στα comptition μοτερ.
βεβαια αναφερομαστε στο μοτερ του σμαρτ και τις τρεις βασεις που το βοηθουν να αιωρείται στο κενο!
το τοπικ υπενθυμιζω οτι μιλαει για το κραδασμο του a/c στο κουμπωμα ξεκουμπωμα. Η λυση που προτεινεις δεν εχει καμμια εφαρμογη σε αυτο μιας και οσο περναμε σε ποιο ακαμπτο υλικο εχουμε μεγαλυτερο τμημα κραδασμων να περναει στο σασι.
Δεν σχολιαζουμε την αντοχη των απλων βασεων εναντι των ενισχυμενων.
Οσο για το εξωτερικο η γνωμη μου ειναι οτι οταν εχεις μεγαλυτερο target group και πληθωρα βελτιωτων τοτε τα standards ανεβαινουν και νεες ιδεες πεφτουν στο τραπεζι..αν εσυ πιστευεις το αντιθετο δε σου αλλαζω γνωμη..

tettix
15-01-2009, 03:19
http://i116.photobucket.com/albums/o27/phanisd/fortwo_engine_mouningRH.jpg
υπάρχει κάτι πιο ανθεκτικό σε aftermarket? π.χ. με teflon
:a04:

Max-arbou
15-01-2009, 08:47
Σε aftermarket δεν ξερω...παντως λενε οτι απο diesel ειναι πιο ανθεκτικες....δεν κοβονται ευκολα λογο του οτι υπαρχει σιδερο αναμεσα...

mysmart.gr
15-01-2009, 10:12
Νομιζω οτι υπαρχει αντιστοιχο thread αλλα για τις μεσαιες εμπρος.Κατι πιο ενισχυμενο δν νομιζω συν οτι περισσοτερο κακο θα κανει παρα καλο,μιας κ η σκληροτητα της βασης της κεφαλης,προκαλει κοπωση στις βασεις της εξατμισης κ στις σωληνωσεις του a/c,οποτε σε αποτομη λακουβα,μπορει να κοψει τιποτα

luxury_john
15-01-2009, 11:07
Καλημερα!ηθελα να ρωτησω για 451 μπορω να βρω ενυσχημενη βαση του μοτερ? κανει να βαλω πιο ενυσχημενη τελικα ή θα προκαλεσω καποια ζημια αλλου?

mysmart.gr
15-01-2009, 11:18
Καλημερα,προφανως μιλας για την μεσαια,η οποια λογω σχεδιασης κανει αυτη την κινηση το μοτερ.Ακομα παντως δν εχουν εμφανισει σημαδια κοπωσης.Οι υπολοιπες βασεις ειναι ετσι σχεδιασμενες ωστε το μοτερ να καθεται πανω στο πλαισιο,ελπιζω να ειμαι κατανοητος

tettix
16-01-2009, 17:48
kk thx :)

τώρα που το λες....
πριν ένα χρόνο περίπου οι σωληνώσεις του a/c χρειάστηκαν αλλαγή και ενδεχομένως οι πιο πιθανές αιτίες ήταν οι λακούβες και οι απότομες κλήσεις του κινητήρα στις επιταχύνσεις, όχι οτι το αμάξι έχει τρελές επιταχύνσεις αλλά σε συνδυασμό ημι-φαγωμένων βάσεων και πίσω αναρτήσεων που δουλεύουν με απόσβεση 75%, μεγάλο μέρος τις κόπωσης κατέληξε σε αυτους τους σωλήνες... άρα λογικό είναι η ζωή των συμβατικών βάσεων, σωληνώσεων και αξόνων να έχει σχέση και με το θέμα - ανάρτηση :a04::a04: και εδώ τα πράγματα δυσκολεύουν

naslimaki
18-02-2010, 12:15
γειά σας παιδιά εδώ και κανά 2 μήνες κατά την εκκίνηση ακούω ένα γκαπ πίσω στον κινητήρα το πήγα στο συνεργείο το ανέβασε πάνω το κοίταξε και μου είπε βάση μηχανής την παρήγγειλα την έβαλα αλλά το ξανακάνει....αυτός μου είπε ότι κοίταξε όλες τις βάσεις και η μόνη πού είχε μαλακώσει ήταν αυτή!!!τι γίνετε?τι άλλο μπορεί να είναι?

gavanos
19-02-2010, 09:31
Τι άλλο μπορεί να είναι δεν ξέρω...Εξαρτάται από το θόρυβο.
Πρόσεξε εάν αυτό το "γκαπ" το κάνει και σε επιταχύνσεις απότομες (εν κινήσει). Μάλλον τσάμπα στην άλλαξαν την βάση μου φαίνεται...

djvolis
19-02-2010, 09:51
μηπως θελει ρυθμιση ο ενεργοποιητης?, οντως...ποτε το κανει αυτο?

naslimaki
19-02-2010, 12:14
μηπως θελει ρυθμιση ο ενεργοποιητης?, οντως...ποτε το κανει αυτο?

λοιπόν παιδιά το κάνει μόνο όταν ξεκινάω δλδ όταν είμαι στα φανάρια ή κάπου σταματημένη και πάω να ξεκινήσω αλλά δε το κάνει πάντα!χθες το πήγα ξανά συνεργείο το ανέβασε στη ράμπα το έλεγξε όλο από κάτω βάσεις όλες τις βίδες εξάτμιση τα πάντα και δεν υπάρχει κάτι περίεργο...τι μπορεί να είναι????HELPPPPPP:a09::a09::a09:

goodwood
20-02-2010, 00:51
καλο θα ηταν να πεις ποια βαση αλλαξες..
καλο θα ειναι να κοιταξεις και τα αμορτισερ καθως αν εχεις 700αρι μηπως ακουμπαει ο αισθητηρας λαμδα στην πισω μπαρα μεσα απο τον προφυλακτηρα αυτο γινετε αν εχει λυθει ποτε..

naslimaki
20-02-2010, 01:13
την πίσω βάση έχω αλλάξει όσο για τον ασθητήρα τον κοίταξε αλλά δεν είναι μου λέει αυτό!χτυπάει πίσω δεξιά αν βοηθάει αυτό

goodwood
20-02-2010, 01:21
την πίσω βάση έχω αλλάξει όσο για τον ασθητήρα τον κοίταξε αλλά δεν είναι μου λέει αυτό!χτυπάει πίσω δεξιά αν βοηθάει αυτό
οταν λες την πισω τι εννοεις?το σμαρτ εχει 3,την κεντρικη και αλλες 2 μια αριστερα και μια δεξια..

naslimaki
20-02-2010, 01:26
την κεντρική και κοίταξε και τις άλλες δύο και ήταν μιά χαρά μόνο η κεντρικά είχε μαλακώσει

goodwood
20-02-2010, 01:36
την κεντρική και κοίταξε και τις άλλες δύο και ήταν μιά χαρά μόνο η κεντρικά είχε μαλακώσει
οταν μαλακωνει δεν την αλλαζουμε..οταν κοπει την αλλαζουμε..ποσο πληρωσες για την βαση?να κοιταξεις τα αμορτισερ σου

naslimaki
20-02-2010, 01:38
66 ευρώ έκανε η βάση!!αμορτισέρ?τσ μπροστά τ έχω αλλάξει αλλά όχι τα πίσω!!!πόσο κοστίζουν?

goodwood
20-02-2010, 01:44
66 ευρώ έκανε η βάση!!αμορτισέρ?τσ μπροστά τ έχω αλλάξει αλλά όχι τα πίσω!!!πόσο κοστίζουν?
δεν ξερω να σου ποσο εχουν..καλο θα ειναι να βγαλεις και οτι αντικειμενα εχεις μεσα στο αμαξι για να μην κανουν αυτα κανενα θορυβο..στο λεω αυτο γιατι και εγω ακουγα μια φορα ενα θορυβο απο πισω και τελικα ηταν ο φορτιστης που ειχα στο συρταρι κατω απο το καθισμα..

naslimaki
20-02-2010, 01:48
χμμμμ θα το κάνω αύριο....αλλά αν ήταν αμορτισερ όταν το ανέβασε πάνω κανονικά δε θα επρεπέ να το δει?το έψαχνε μία ώρα!πάντως σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου!!!!

jos
20-02-2010, 08:46
Τσεκάρατε μήπως έχει ξεσφίξει καμια βίδα από το κιβώτιο?

naslimaki
12-03-2010, 12:18
γειά σας και πάλι το πήγα ξανά γτ κάποια στιγμή όταν έσβηνα το αμάξι κουνιόταν όλος ο κινητήρας την επόμενη το πήγα κατευθειάν στο συνεργείο είχε ξεκουμπωθεί το κάλυμα του intercooler έτσι μου είπε....δε ξέρω κατά πόσο ισχύει....και μου λέει ότι μπορεί να έκανε αυτό το γκαπ αυτό το κάλυμα τέλος πάντων όμως δε σταμάτησε....:( λέτε τελικά να είναι αμορτισέρ????

djvolis
12-03-2010, 12:26
γειά σας και πάλι το πήγα ξανά γτ κάποια στιγμή όταν έσβηνα το αμάξι κουνιόταν όλος ο κινητήρας την επόμενη το πήγα κατευθειάν στο συνεργείο είχε ξεκουμπωθεί το κάλυμα του intercooler έτσι μου είπε....δε ξέρω κατά πόσο ισχύει....και μου λέει ότι μπορεί να έκανε αυτό το γκαπ αυτό το κάλυμα τέλος πάντων όμως δε σταμάτησε....:( λέτε τελικά να είναι αμορτισέρ????
δεν ισχυει και απολυτα αλλα τεσπα...δοκιμασε να αλλαξεις συνεργειο βασικα!

naslimaki
12-03-2010, 12:49
είμαι από βόλο και από ότι καταλαβαίνεις έχω ψάξει να βρω συνεργείο της προκοπής και πίστεψεμε είναι το μοναδικό....σκέψου πως είναι τα άλλα....

djvolis
12-03-2010, 12:58
ε κατεβα απ τα μερη μας καποια στιγμη...θα σε κερασουμε και καφε στη λεσχη!

naslimaki
12-03-2010, 13:03
αχχχχ μη χτυπάς εκεί που πο΄νω...θέλω να κατέβω να σας γνωρίσω όλους αλλά είμαι κάπως στριμωγμένη αυτή τη στιγμή....λες να είναι αμορτισέρ?

djvolis
12-03-2010, 13:40
ενα σκ θα ρθεις θα μας γνωρισεις και θα κανεις και τις δουλειες σου ;)
δεν ξερω αν ειναι αμορτισερ...δεν το χω με τις μαντεψιες θορυβων

naslimaki
12-03-2010, 14:01
μέχρι να έρθω δλδ θα ακούω αυτό γκαπ???ωχχχχ παναγιά μου δε παλεύεται είναι σπαστικόοοοοοο