PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Χαλαρώνει το δικό σας κάθισμα?

bullet_1800
11-07-2006, 11:42
Λοιπόν εδώ και κάμποσο καιρό έχω τον εξης προβληματισμό και είπα να τον μοιραστώ μαζί σας.

Το κάθισμα του οδηγού( για του συνοδηγού δεν έχω ιδέα και δεν με νοιάζει κιολας) μετά απο λίγο αρχίσει και χαλαρώνει. Τι θέλω να πω? Η πλάτη αρχίζει και πάει σιγά σιγά προς τα πίσω. Ο μόνος τρόπος που το καταλαβαίνω είναι γιατί όταν πάει ελάχιστα πιο πίσω τότε αρχίζει και τρίζει λιγάκι όταν κουνιέμαι δεξια και αριστερά..( μην ρωτήσετε γιατί κουνιέμαι :twisted: )
Έτσι όταν αρχίσω να ακούω αυτον τον θόρυβο γυρνάω την ροδελίτσα ελάχιστα μπροστα και όλα έρχονται στην θέση τους. Το τρίξιμο σταματάει να υφίσταται και όντως αισθάνομαι την θέση μου πάλι ίδια. Άλλος τρόπος που σχεδόν το καταλάβαινα στην αρχή ήταν γιατί άλλαζαν λίγο οι γωνίες απο τους καθρέπτες μου. Αυτό όμως δεν ήταν 100% σίγουρο γιατί το Roadster είναι απο τα ελάχιστα αυτοκίνητα που έχω καβαλήσει τα οποία αλλάζουν τόσο εύκολα την οπτική γωνία των κατόπτρων ανάλογα με το αν φοράς λετπά η χόντρα ρούχα, αν καμπουριάζεις λίγο παραπάνω απο ότι συνήθως και διάφορα άλλα τέτοια.

Για πείτε μου λοιπόν και εσείς. Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο, συμβαίνει και σε εσάς? Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλήμα όσο περισσότερο άλλη μια ιδιαιτερότητα του αυτοκινήτου μας με την οποία απλά συμβιβάζεσαι και μια στο τόσο κουνάς το χέρι σου λίγο παραπάνω για να το φέρεις στα ίσια του.

Αν απο την άλλη δεν το έχει πάθει/ προσέξει κανείς άλλος τότε σίγουρα είναι κάτι το οποίο μπορώ να το διορθώσω και εγώ.

vatraxos
11-07-2006, 11:48
Σταμάτα να χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο για οτιδήποτε άλλο εκτός από οδήγηση, και θα σταματήσουν τα.. χαλαρώματα!!!

icedsun
11-07-2006, 11:54
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Vatraxo!Ντροπή...ντροπή...

bullet_1800
11-07-2006, 12:53
Βρε ανωμαλιάριδες αν έκανα αυτά που υπονοείτε ότι κάνω, σκεφτείτε λίγο! Που θα τα έκανα? Στο κάθισμα του οδηγού? Και το τιμόνι τι θα το έκανα, θα το φόραγα κολάρο?

Λοιπόν για συγκεντρωθείτε στο θέμα και μην σπαμμάρετε το Thread γιατί θα σας βάλω τιμωρία...

vatraxos
11-07-2006, 13:01
Μπορεί να κάνεις ό,τι κάνεις μόνος σου οπότε να μην ενοχλούσε το τιμόνι!

STELIX
11-07-2006, 14:04
Για ρωτα τα laserline. Ισως κανουν συσφιξη και σε καθισματα αφου σου χαλαρωσε.

bullet_1800
11-07-2006, 14:06
Ψιτ θα σας κόψω τον κ@λό.... Stop Spamming!

ttasos
11-07-2006, 14:18
ΕΙΧΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΕΝΟΣ IBIZA ΚΑΙ ΑΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΛΙΓΟ "ΑΝΕΒΑΣΜΑ" ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ :shock:

bullet_1800
11-07-2006, 14:23
Και τελικά τι έκανες Τάσο? Το πήγες για φτιάξιμο, ρώτησες τι μπορεί να ήταν ή το άφησες έτσι?

ttasos
11-07-2006, 14:30
ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΗ Η ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΕΔΩΣΑ :arrow:

Skorpini
11-07-2006, 15:23
Εγω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο παντως :-k
Βεβαια δεν ειναι και ευκολο να παρατηρησω κατι τετοιο γιατι το αμαξι το οδηγαει και ο σκιουρος, οποτε η αλλαγες του καθισματος ειναι συχνες :smt102

Anastasis
11-07-2006, 20:29
εμενα παλι...συνεχεια μετακινητε το καθισμα....αλλα για αλλους λογους....χαρ χαρ χαρ

Gelo
11-07-2006, 23:37
Φιλε Κώστα περιεγραψέ μου σε παρακαλώ το θόρυβο που κάνει.Όσο για τα χοντρα ρουχα που φοράς η μόνη λύση είναι να τα βγάζεις πρίν μπείς στο αυτοκίνητο.Εκτός αν θες να σου πώ ένα μυστικό.Αυτά τα καθρεπτάκια που είναι κολλημένα επάνω στο αυτοκίνητο έχουν την ιδιότητα να ρυθμίζουνε με το χέρι.

vatraxos
11-07-2006, 23:57
Δε λες πάλι καλά που με το που φτιάχνει το κάθισμα φτιάχνουν αυτόματα κ οι καθρέφτες???

:lol: :lol: :lol:

bullet_1800
12-07-2006, 11:58
Απαξιώ, έιστε ρεμάλια του κερατά που κοροιδεύεται αδιαλήπτως!

Και εσύ Mr.Gelo.... ήχο απο εμένα δεν παίρνεις!!

cynomad
12-07-2006, 12:26
Άσχετα με την απάντηση που θα δοθe;i στον bullet, οι διαφορές που παρατηρούνται στη γωνία θέασης από τους καθρέφτες δεν οφείλονται τόσο σε μετατοπίσεις των διαφόρων εξαρτημάτων κτλ στο αυτοκίνητο , όσο στις αλλαγές στη διάρκεια της ημέρας στο ύψος μας (ω , ναί) άμεσα εξαρτόμενο από τη μεταβολή του μήκους της σπονδυλικής στήλης (πίεση μεταξύ σπονδύλων= μείωση μήκους = λιγότερο ύψος) λόγω βαρύτητας.

Doctor CyNoMaD :)

bullet_1800
12-07-2006, 12:31
Τώρα μου το έκανες πολύ επιστημονικό και με μπέρδεψες. Δηλαδή δεν υπάρχει καλός λόγος να βγάλω τα ρούχα μου? Γμτ!

vatraxos
12-07-2006, 12:32
Καταρχήν πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι όσο βγάζεις τα ρούχα σου στο αυτοκίνητο το κάθισμα θα ξεχαρβαλώνεται!!!

cynomad
12-07-2006, 12:51
Τώρα μου το έκανες πολύ επιστημονικό και με μπέρδεψες. Δηλαδή δεν υπάρχει καλός λόγος να βγάλω τα ρούχα μου? Γμτ!

Mπορείς να τα βγάζεις πρωινές ώρες και σταδιακά να βάζεις μερικά (λίγα μην το παρακάνεις) στη διάρκεια της ημέρας έτσι ώστε να έρχεσαι καλά σε σχέση με τους καθρέφτες :)

STELIX
12-07-2006, 13:45
Αν εχει γυμνη συνοδηγο να κοιταει απο τους καθρεφτες και να του λεει δεν θα ειναι καλυτερα; :wink: Ασε που ετσι θα θελει και το καθισμα του συνεχεια πισω :lol:

ttasos
12-07-2006, 13:52
ΚΥΡΙΟΙ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ |off^ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Ο ΧΑΒΑΛΕΣ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΩ ΝΑ ΣΒΗΣΩ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΟΣΤ Η' ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΣΩ ΤΟ ΘΕΜΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Lambros
13-07-2006, 09:30
den exo paratirisei sto diko mou tipota tetoio

kai palaiotera to kathisma tou odigou to eixa ferei sta oria tou.

giati den kaneis mia episkepsi sta paidia stin micro na to doun??

kati tha thelei na sisfiktei.

mmike
18-07-2006, 14:15
Ούτε στο δικό μου έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Όμως αν σε προβληματίζει, κοίταξέ το.