PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Περίεργη συμπεριφορά A/C ??

manoss
04-08-2006, 13:46
Σήμερα λοιπόν μου έτυχε το εξής:

Παρκαρισμένος, βάζω μπροστά και κάνω μανούβρα με όπισθεν κατεβαίνοντας μια ράμπα για να φορτώσω πράγματα.
Το κουμπί του Α/C είναι πάντα στη δεύτερη σκάλα και το ίδιο και ο ανεμιστήρας. Αυτός πράγματι δουλεύει αλλά όσο κάνω μανούβρα και είμαι σταματημένος στην ράμπα ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΨΥΧΡΟΣ ΑΕΡΑΣ, βγαίνει ζεστός. Ανησυχώ, φορτώνω τα πράγματα και φεύγω...μόλις κινήθηκα με κάποια ταχύτητα μπροστά ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ άρχισε να βγαίνει ψυχρός αέρας κανονικά.

Is this a bug or a feature λοιπόν???
Υπάρχει κανένας σένσορας που δεν αφήνει το κομπρεσέρ του A/C να δουλέψει αν δεν κινείσαι κανονικά, έφταιγε η κλίση της ράμπας, υπάρχει κάτι άλλο περίεργο ή μου έκανε βλάβη...?

Πάσα συνεισφορά ευπρόσδεκτη...

Μάνος

Nefeli
04-08-2006, 13:57
exw kai egw provlima.... Otan trexw einai krio kai otan eimai se fanari px einai zest... thelei allagi freon...?den kserw... Prepei na to koitaksoume padws.

mysmart.gr
04-08-2006, 14:02
Δεν ειναι προβλημα ετσι συμπεριφερεται,αποσυμπλεκει το κομπρεσορ του a/c για καλυτερη συμπεριφορα του μοτερ στο ξεκινημα

manoss
04-08-2006, 14:08
Κάτσε, κάτσε..

μιλάμε για περίπου πέντε λεπτά και ίοως παραπάνω στην ράμπα που δεν είχε πάρει μπροστά το κομπρεσέρ...σε άλλες περιπτώσεις παίρνει ΠΟΛΥ πιο γρήγορα

απλά για όλο αυτό τον χρόνο βρισκόταν σε μεγάλη κλίση, και δεν είχε κινηθεί μπροστά με κάποια ταχύτητα από την ώρα που μπήκε μπροστά.

προφανώς κάποιο από τα ηλεκτρονικά του δεν είχε αφήσει το κομπρεσέρ να ξεκινήσει και είμαι περίεργος ποιό ήταν αυτό....
ήταν εντυπωσιακό ότι ΑΜΕΣΩΣ μόλις κινήθηκα πήρε μπροστά...

Nefeli
04-08-2006, 14:08
Δεν ειναι προβλημα ετσι συμπεριφερεται,αποσυμπλεκει το κομπρεσορ του a/c για καλυτερη συμπεριφορα του μοτερ στο ξεκινημα

Gia to diko mou provlima....???????????

mysmart.gr
04-08-2006, 14:20
Μηπως εφτασε στην επιθυμητη θερμοκρασια η καμπινα;;;Στους 10 περιπου βαθμους σταματαει να δουλευει μεχρι να ανεβει παλι.Δεν ειναι κατι ανησυχητικο παντως,στην ζεστη δεν λειτουργουν παντα σωστα τα ρελε.Νεφελη ειναι μικρο μοτερ κ μικρος κομπρεσορας,απλως στο φαναρι δουλευει στις 1000στροφες στην πορεια πανω απο 2500 αρα λογικα να παραγει περισσοτερο ψυχος στην πορεια.Συμβαινει κ σε μεγαλυτερο κυβισμου αυτοκινητα απλως ειναι λιγοτερο αισθητη η διαφορα.

Nefeli
04-08-2006, 14:35
thanx.... THa paw na to koitaksw padws.... :)

gavanos
04-08-2006, 15:44
Στο 600άρι δεν μου το έχει κάνει ΠΟΤΕ! Ακόμα και μετά από 120.000km δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ούτε καν φρέον δεν έχω συμπληρώσει.

Στο 700άρι, μου το έχει κάνει ατό το πρόβλημα. Δηλαδή: Εν στάσει (π.χ. σε φανάρι), μου βγάζει απλό αέρα, σαν να δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας. Όταν ξεκινάω να κινούμαι, δουλεύει μια χαρά, με πολύ ψυχρό αέρα. Η πλάκα είναι, ότι αυτό το θέμα με τον απλό αέρα σε στάση δεν μου το κάνει πάντα! Μια φορά μάλιστα, όταν μου το έκανε και ήμουν σε φανάρι, έσβησα το μοτέρ, το ξαναέβαλα μπρος και έβγαζε κανονικά ψυχρό αέρα μετά!!! :roll: :roll:

Τι να φταίει??? :sad:

Nefeli
04-08-2006, 16:52
ara ti provlima exei to diko mou me 47.000? Protimw na exw anoixta ta parathira para to ac

sasa
23-08-2006, 17:38
για πιο ακριβως ψυχος μιλατε οτι βγαζει το δικο σας?
το δικο μου ειναι απλα ανεμιστηρας που και αυτος δουλευει μονο οταν τρεχω σε καθε φαναρι η κινηση λυποθυμαω απο θερμοπληξια!!

STELIX
24-08-2006, 10:06
για πιο ακριβως ψυχος μιλατε οτι βγαζει το δικο σας?
το δικο μου ειναι απλα ανεμιστηρας που και αυτος δουλευει μονο οταν τρεχω σε καθε φαναρι η κινηση λυποθυμαω απο θερμοπληξια!!

Πηγαινε να σου κοιταξουν θερμοκρασια καμπινας και αν θες φρεον

sasa
24-08-2006, 12:45
εχω βαλει φρεον :?
και γενικα το εχουν κοιταξει και μου χουν πει πως ειναι μια χαρα!
αλλα εχετε μπει σε Α/C μεγαλιτερου αυτοκινητου να νειωσετε την διαφορα?
ξερετε τι Α/C εχει το punto sporting, nissan micra, polo & peugeot 206 cc ?
μιλαμε απογοητευτηκα το σμαρτακι δεν πιανει μια μπροστα τους..
οταν εχει εξω πολυ θερμοκρασια ακομη και στο φουλ να το βαλω ιδρωνω.

konkon
26-08-2006, 12:02
η λυση ειναι μια!1) το κανεις cabrio 2)με τη μουρη που εχεις τωρα τσιμπας ενα γκομενακι απ το δρομο και 3) το βαζεις να σε φυσαει με το προστυχο στοματακι του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

novas90
26-08-2006, 12:31
η λυση ειναι μια!1) το κανεις cabrio 2)με τη μουρη που εχεις τωρα τσιμπας ενα γκομενακι απ το δρομο και 3) το βαζεις να σε φυσαει με το προστυχο στοματακι του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

ξεφυγαμε.... λιγο |off^

vatraxos
29-08-2006, 15:15
Εμένα πάντως ποτέ δεν μου χει παρουσιάσει πρόβλημα το ac. Η ψύξη είναι παραπάνω από ικανοποιητική, σε στάση, σε κίνηση, πάντα.

(πάντα βέβαια με κλειστή την ανανέωση αέρα απ'έξω!)

jos
31-08-2006, 23:07
Η απόδοση του A/C του for2 μου (600) ήταν ικανοποιητική μόνο αν ήμουν σε συνεχή πορεία ή αν το αυτοκίνητο ήταν παρκαρισμένο στην σκιά. Αντίθετα το Roadster βγάζει πολύ κρύο αέρα συνέχεια και δημιουργεί άμεσα δροσερή ατμόσφαιρα. Αν το αμάξι κινήτε τότε κρυώνεις κιόλας....