PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Σαλίγκαροι

smarty
21-10-2006, 17:18
Καλησπερα παιδια θα θελα να ρωτησω ποσο κοστιζουν οι σαλιγκαροι για fortwo και τι μεγεθος παιρνουν ?Επισης σιγουρα οχι απο την smart γιατι τσιμπανε, μηπως εχει η microcar αν θυμαται κανεις τιμη να μου πει.
Μπαινει οποιδηποτε 13αρι με οτι μαγνητη και να εχει ???εκει θελω να εστιασω γιατι μπορει να θελω να βαλω ενα impact μεγαφωνο , θα μπει???
Ευχαριστω

djvolis
21-10-2006, 20:18
kalispera, nai uparxoun sta kata topous sunergeia. h microcar otan eixa parei egw tous eixe 40 eurw alla xwris tin 8iki gia tweeter.
pairnoun kanonika 13ari alla kati eixa akousei k gia megalutero me patentoula.
de pairnoun polu megalo magniti. egw gia na valw 13ari ultimate to eskapsa ligo.(sumvouli: mi valeis megafwno pou genika paragei polu mpasso mias k 8a antimetwpiseis provlima me tin kuvish tis kampinas)

jkatikas
27-10-2006, 19:54
kalispera, nai uparxoun sta kata topous sunergeia. h microcar otan eixa parei egw tous eixe 40 eurw alla xwris tin 8iki gia tweeter.
pairnoun kanonika 13ari alla kati eixa akousei k gia megalutero me patentoula.
de pairnoun polu megalo magniti. egw gia na valw 13ari ultimate to eskapsa ligo.(sumvouli: mi valeis megafwno pou genika paragei polu mpasso mias k 8a antimetwpiseis provlima me tin kuvish tis kampinas)παντως αν ενδιαφερεσαι,μπορεις να βαλεις τα ηχεια σου και χωρις τους σαλιγκαρους.το προβλημα ειναι οτι θα παιζουν free air.δηλαδη αν δεν θα βαλεις sub ξεχνα το αφου δεν θα αποδιδουν μπασα παρα μονο μεσαις και ψηλες.εγω ετσι εβαλα διαιρουμενο mb quart 13".

smarty
28-10-2006, 02:06
καταλαβαινω τι λες αλλα θα αποδιδουν ετσι ομως ?Δηλ πες μου να παρω ηχεια μονο για μεσαιες να βαλω τουιτερ για ψηλα και γουφερ για το μπασο.
Απο ηχο δε τα παω καλα!!!Δε ξερω και πολλα.Δηλ ποιος ειναο ο τυπος για ηχεια που παιζουν μεσαιες μονο?? πχ τα beyma, impact?? ti einai??θελω να κανω κατασκευες να βαλω 8αρια κορνες κτλ κτλ. το πολυ μια θηκη στης πορτες και και γιατι οχι μια εταζιερα με δυο ηχεια.Αλλα τι μπορεις να βαλεις πανω??οβαλ?δε νομιζω.

smarty
28-10-2006, 02:09
συγνωμη ηθελα να πω <<8>>

smarty
28-10-2006, 02:11
παλι λαθος δε ξερω κατι επαθε εδω που εγραφα.
( δε θελω να κανω κατασκευες 8αρια κτλ κτλ)
οι moderators ας το διορθωσουν το ποστ

Sphinxgr
28-10-2006, 15:14
An de balleis kampines tha xaseis shmantika se xamhles. Egw eixa ballei arketa kala hxeiakia xwris kampines kai arketa kalo sub.

To syb kanonika prepei na douleyei katw apo 80hz opou kai gia ekei einai ftiagmeno. Dystyxws logo eleipshs kampinwn to eixa rythmisei na doyleyei mexri 160 kai apo kei kai panw ta mid hxeia para omws ton katapliktiko hxo yphrxe ena emfanes keno apo 100-400hz opote an thes swsto hxo prpeei na tis balleis...

jkatikas
31-10-2006, 16:30
η τοποθέτηση που έκανα στα ηχεία μου έγινε ως εξής.πήρα ένα ζευγάρι 13΄.Δεν είμαι και πολύ σίγουρος για το κατα πόσον μπορείς να βάλεις κάτι μεγαλύτερο.εφτιαξα ενα ξυλινο δακτυλιο τον οποιο βιδωσα στις ηδη υπαρχουσες βιδες στο ταμπλο,εννοειται απο την εσωτερικη πλευρα αφου ειχα ανοιξει σε αυτον τις καταλληλες τρυπες χρησιμοποιωντας τα ηχεια που ειχε επανω το fortwo.μετα στον δακτυλιο βιδωσα και το woofer.καλο ειναι να προσεξεις το ανοιγμα του δακτυλιου ωστε να μην βρισκει εκει το woofer.αφου τα εβαλα και στον ενισχυτη,χρησιμοποιησα τα φιλτρα του για να κοψω τις χαμηλες.συγκεκριμενα τα εχω κοψει στα 100hz.απο κει και κατω αναλαμβανει ενα 12΄sub.

smarty
31-10-2006, 18:06
μου ακουγεται καλο.Ξερεις ποιο ειναι το προβλημα δεν ξερω απο ηχο τπτ.ΔΕ ξερω εννοιες και τυπους.
Θα ηθελα οποιος μπορει να με βοηθησει.
Τι ειναι το midrange? το διαιρουμενο?Τι το tweeter με την κορνα?
Τα beyma , impact τα μεγαφωνα που λεμε , ειναι midrange?αφου τα μεγαφωνα δεν εχουν μπασο βγαζουν φωνη τσιριδα, δεν ειναι σα τα 13αρια που εχετε ολοι πχ μπροστα στο ταμπλο μας η σε σαλιγκαρο κιολας.
Αυτα τα 13αρια που προτεινεται να βαλουμε βγαζουν και μπασο ??σωστα?και τα τουιτερ τα βαζουμε για τις ψηλες??
Ποιος τυπος 13αρια ειναι να βαλω μονο για μεσαιες τα τουιτερ για ψηλες και να χρησιμοποιησω γουφερ για τα χαμηλα?Αυτος δεν ειναι ο καλυτερος τροπος???
Θα με συγχωρεσεται για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν εχω καμια ιδεα απο ηχο?και θελω να κανω μια χ επενδυση στον ηχο και δε ξερω και οταν πηγαινω σε μαγαζια μου μιλανε για κατασκευες με beyma και κορνες δε θελω τετοιο ηχο ομως θελω ποιοτικο δυνατο! οχι να μην ακουω τιποτα απο μεσα και να ακουγεται ο ηχος κρυσταλο στα <200μετρα δηλ. βλεπε beyma.Καταλαβατε τι εννοω
Και παλι συγνωμη καθε απαντηση θα διαβασω με μεγαλη ευχαριστηση

jkatikas
01-11-2006, 18:36
Ελα αδελφε,μην αγχωνεσαι!!!!!τα ηχεια της beyma στα οποια αναφερεσαι κατα πασα πιθανοτητα αποδιδουν μονο μεσαιες.(κατα τη γνωμη μου ειναι ομως γελοια!)ολα τα διαιρουμενα ηχεια(αυτα δηλαδη που εχουν το woofer ξεχωριστα απο το tweeter)μπορουν να αποδωσουν μεσαιες και χαμηλες.απα δεν θα εχεις κανενε προβλημα.οσον αφορα τις εντασεις που σε απασχολουν κοιτα τα ηχεια να αντεχουν πολλα watt rms.προσοχη!rms και οχι μεγιστο-maximum.θεωρω πως δυσκολα θα ρεις κατι πανω απο 100watt - rms.αν ασχοληθεις με ηχεια λιγοτερων watt (και χαμηλοτερης συνεπως τιμης) να εχουν οπωσδηποτε crossover (το κουτι που κανει διαχρισμο μεταξυ των συχνοτητων που καλουνται να παιξουν το καθε ηχειο.)μια καλη ιδεα απο ηχεια της ελληνικης αγορας μπορεις να παρεις απο δυο site που χρησιμοποιω για να συγκρινω και τιμες (www.kalogeropoulos.gr www.extremeaudio.gr.)για καθε αλλη σου απορια στη διαθεση σου!!

jkatikas
01-11-2006, 18:40
και κατι ακομα βασικο που ξεχασα.ΜΑΚΡΙΑ απο κορνες για μεσα στο αυτοκινητο.προσφερουν μονο μεγαλες εντασεις και ποιοτητα μηδεν.οποιος σου πει κατι αλλο ειναι ή ηδη κουφος ή ασχετος με τον ηχο.
midrange-ηχειο μεσαιων συχνοτητων
tweeter-ηχειο υψηλων συχνοτητων

for2
01-07-2008, 19:40
HI PAIDIA 3ERETE POU MPORW NA VRW SALIGAROUS KAI TA MAMA TWETER????????

mixalhs_101
01-07-2008, 19:47
ρηξε μια ματια εδω---->SmartοΜαγαζιά (http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=25293)

και εδω------>SmartMania RULEz (http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=22182)

Sphinxgr
03-07-2008, 00:40
Γράφε ελληνικά!

40-50 ευρώ έχουν + τα ηχεία οπού αξίζει να αγοράσεις μόνο καινούργια διαιρούμενα απο την αγορά με περίπου 100 ευρώ