PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αθήνα SMALL & SMART

pan
28-12-2006, 20:30
Παιδια έχετε ακούσει τιποτα για αυτο το συνεργείο? Το έχει κάποιος που λέγεται Μικρός (απο εκέι και το όνομα προφανώς) ο οποίος παλιά ήταν τεχνικός διευθυντής (με κάποια επιφύλαξη) στον Lainopoulo και μετά άνοιξε αυτό το συνεργείο . Εαν έχει πάει κάποιος ας γράψει την αποψή του.

pan
28-12-2006, 20:57
Συγγρού 233, Νέα Σμύρνη

Anastasis
28-12-2006, 21:01
το μονο που μπορω να επιβεβαιωσω ειναι οτι οντως ηταν διευθυντης του συνεργειου στην smart ο κυριος μικρος.....

pan
28-12-2006, 21:31
φιλε ανασταση εγω το πήγα σήμερα το μικρό μου μετα απο μια ασχημη έξοδο που ειχα χθες το βραδυ. Ο ανθρωπος φανηκε οτι την ηξερε τη δουλειά του και το αφησα για επισκευη. Η αλήθεια ειναι οτι και εγω δεν εχω ξαναπαει μέσω μιας φιλης μου τον βρηκα, για αυτο ρωτάω. Φαναταζομαι αυριο που θα το παρω πισω θα εχω περισσοτερα να πω. το αυτοκίνητο έχει χτυπήσει στο πίσω αριστερό μέρος (φτερο) και δυστυχώς βρήκε και το Π (δεν θυμαμαι ακριβως πως λέγεται) της αναρτησης με αποτελεσμα να εχει στραβωσει όλο το πίσω συστημα ανάρτηση - τροχοι.
Μου ειπε οτι θελει αντικατασταση (όντως ετσι φενεται). Εχει και καποια μεταχειρισμένα ανταλακτικά.
Εις άυριον τα νεότερα. Απο τιμές πάντος μου φενεται αισθητά φθηνότερος απο Laino.

gavanos
29-12-2006, 01:31
Έτσι όπως τα λές είναι. Ήταν διευθυντής συνεργείου στο Laino.
Περαστικά στο μικρό σου, και περιμένουμε εντυπώσεις :wink:

al3x
05-01-2007, 10:49
Τα service τα κάνω όλα στη microcar απλά σαν κάτοικος Γλυφάδας δεν με εξυπηρετεί να ανεβαίνω ως εκεί για απλή αλλαγή λαδιών. Κάλεσα λοιπόν πρίν απο λίγο τη Small & Smart και μου έκλεισαν ραντεβού για σήμερα το μεσημέρι. Το απόγευμα λοιπόν θα έχω περισσότερο feedback για το συγκεκριμένο συνεργείο.

al3x
05-01-2007, 16:10
Μόλις γύρισα από το service στη Small & Smart και μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα προβληματισμένος. Δεν είμαι από τους «φανατικούς» κατόχους smart με την έννοια του να ξέρω να το λύνω και να το δένω όπως αρκετοί από εσάς εδώ μέσα. Παράλληλα όμως νομίζω πως τη στοιχειώδη λογική την έχω για να μπορώ να κρίνω την ποιότητα κάποιων υπηρεσιών. Για να μη μακρυγορώ συνεχίζω με την ουσία του θέματος.
Με εξυπηρέτησε ο ίδιος ο κύριος Μικρός που όπως έχει αναφερθεί υπήρξε στέλεχος του τεχνικού team του Λαϊνόπουλου. Του εξήγησα ότι το συνεργείο το έμαθα μέσω ενός Poll στο Smartmania και ότι ο λόγος που το επέλεξα είναι η μετακίνησή μου στα νότια προάστεια και ότι μέχρι τώρα όλα τα service τα έκανα στη Microcar. Μου είπε ότι γνωρίζει προσωπικά το Μιχάλη.
Όταν λοιπόν άνοιξε τη μηχανή και αφαίρεσε τα φίλτρα μου λέει: «Είναι δυνατόν να μη βάζουν original ανταλλακτικά smart? Αυτά τα φίλτρα έχουν 2 ευρώ. Εγώ βάζω μόνο original, που τα αγοράζω 13,5 και τα δίνω 15». Επίσης όταν είδε το δοχείο από το λάδι που μου είχε ξεμείνει από την τελευταία φορά μου είπε ότι αυτά τα λάδια δεν κάνουν για το αυτοκίνητο. Είναι πολύ «λεπτά». Και έτσι αντί για 5-30 μου έβαλε 10-40.
Το κόστος αλλαγής λαδιών/φίλτρων, υγρά υαλοκαθαριστήτων και εργατικών έφτασε τα 95 ευρώ τελική τιμή. Σε γενικές γραμμές ο άνθρωπος ήταν αρκετά εξυπηρετικός και φιλικός και απάντησε σε οτιδήποτε τον ρώτησα. Για κάποιο λόγο όμως είμαι επιφυλακτικός.
Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασε το post. Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.

al3x
07-01-2007, 18:33
Σημασία έχει ότι από κάποιες λεπτομέρειες και κινήσεις του συγκεκριμένου ανθρώπου και αφού διασταύρωσα και άλλες γνώμες αποφάσισα να είναι η πρώτη και η τελευταία φορά που επισκέπτομαι το συνεργέιο του. Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ πόσο έχει το κάθε φίλτρο και πόσο το πουλάει ο καθένας. Για εμένα αυτό που έχει περισσότερη σημασία είναι η διαπροσωπική επαφή και εξυπηρέτηση. Ένας "old school" τεχνικός που προσπαθεί με τα λεγόμενά του να εντυπωσιάσει και να απαξιώσει άλλους συναδέλφους του απλά δεν είναι επαγγελματίας.

knikol
02-02-2008, 14:49
Αν και εχει περασει καιρος απο το τελευταιο post..Εγω εκει εκανα service το καινουργιο μου σμαρτακι..Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το συνεργειο..Ειμαι παντα υπερ του γνησιου οποτε δεν με νοιαζει απο που ειναι το φιλτρο βενζινης κλπ. με νοιαζει που επανω φερει το λογοτυπο της smart αρα και θα το προτιμησω..Το αμαξι μου το καναν φυλλο και φτερο να μου πουν σε τι κατασταση ειναι..Μου παν τα παντα..Οποτε αν σκεφτεις οτι οι αντιπροσωπειες ειναι πανακριβες και οι μη εξουσιοδοτημενοι/εξειδικευμενοι οτι ειναι αναξιοπιστοι (δικη μου γνωμη παντα) τοτε το small & smart μου φανταζει ιδανικο..

Joe
09-02-2008, 01:38
Γνωριζω το εν λογω συνεργειο και οι εντυπωσεις μου ειναι καλες στην εξυπηρετηση και τιμες φθηνοτερες απο τα χειρουργια της Μερσεντες.

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι για κα8ε σημειο εξυπηρετησης υπαρχουν παντα διαφορες γνωμες.

Το κυριοτερο για μενα προσωπικα ειναι αυτος που ελεγχει το οχημα και το επισκευαζει να ειναι γνωστης. Αυτο μετραει στο τελος και φυσικα αναλογα καλη να ειναι και η τιμη, μην σε σφαζουν...

Λογια και ιδιοτροπιες του κα8ενα απο εμας(ισχυει και για μενα)...με αφηνουν αδιαφορο.

afrocristo
07-09-2009, 15:04
Σήμερα πέρασα απο τη Small & Smart και εγω πρώτη φορά για να κάνω check ένα For 2 Brabus που πρόκειτε να αγοράσω. Έτυχε να είμαι στην περιοχή και με βόλευε. Μετά το check ρωτάω την κοπέλα τι οφείλω (έχοντας ενημερωθεί απο άλλα συνεργεία που συνεργάζομαι χρόνια οτι το check είναι δωρεάν, οπότε και εγώ κρατούσα 20 ευρώ να δώσω στο παιδί που έκανε τη δουλεια) και μου απαντάει δεν ξέρω.. Ρωτήστε τον κ. Μικρό... Ρωτάω λοιπόν και μου λέει (αφού το σκέφτηκε λίγο) την εξωφρενική τιμή των 50 ευρώ!! για τα 10 λεπτά που ήταν το smart στο pc! Απορημένος λέω.. Ορίστε??? Και η απάντηση... Ε είμαστε συνδεδεμένοι με τη Μercedes!!! (Να μου πείτε λογικό με χρονοχρέωση η γραμμή του Internet...) Το Ακούσαμε και αυτο...

Cobra_MX5
29-09-2009, 10:43
Καλημερα,

θα ηθελα τη γνωμη σας πανω στο ακολουθο:

Το smart της οικογενειας προ ημερων εβγαλε το γνωστο Ξ στο καντραν, εχοντας "κολλησει" στην οπισθεν, με αποτελεσμα να μην μπορει να τσουλησει καθολου, ωστε να δοκιμασουμε μηπως ξεμπλοκαρει. Οι προσπαθειες να ξεκολλησει το αυτοκινητο δεν ειχαν επιτυχια.
Χτες το πρωι η μητερα μου το πηγε στη small&smart (οπου παει το αυτοκινητο εδω και 2-3 χρονια τουλαχιστον) με γερανο λογω του Ξ στο κιβωτιο.

Σημειωνω καπου εδω, οτι οταν το αυτοκινητο κατεβηκε απο το γερανο η οπισθεν ξεκολλησε και το αυτοκινητο μπορεσε να τσουλησει, δυστυχως ομως δεν εγινε δοκιμη μηπως δουλεψει τοτε (εγω βρισκομαι εκτος Αθηνων και η μητερα μου "ντραπηκε" να το κοιταξει μονη της αφου το αυτοκινητο ηταν ηδη στο συνεργειο) - δεν ξερω εαν αυτο ομως λεει κατι.

Μετα απο λιγο τηλεφωνησε ο κυριος Μικρος να ενημερωσει πως θελει αλλαγη ο δισκος, και "πως μπορει να βαλει της smart με πολυ μεγαλο κοστος η ιμιτασιον αρκετα φτηνοτερα", οπως εφτασε στα αυτια μου μεσω μητερας :D. Ο "ιμιτασιον πολυ φτηνοτερα" ειναι ο δισκος της sachs.

Για να φτασω και στην ερωτηση - δηλωση:
Το κοστος εφτασε τα 560 ευρω, με κοστος του δισκου 240 ευρω περιπου αν δε κανω λαθος, εργατικα για αυτο 100 ευρω, στα οποια προστεθηκε το κοστος του διχαλου (60 ευρω) αλλα και της αλλαγης λαδιων και φιλτρων...!

Το αυτοκινητο εχει περιπου 50k χλμ και δεν εμφανιζε καποιο σημαδι κοπωσης του δισκου (πατιναρισμα - να μην αλλαζει ταχυτητες κλπ), παρα μονο καποιες αποτομες αλλαγες, οποτε προσωπικα μου φαινεται παραξενο (οχι απιθανο αλλα παραξενο) το αυτοκινητο να ηθελε πραγματι δισκο.

Εκτος απο την απαραδεκτη αλλαγη λαδιων κλπ οπυ δεν υπηρχε κανενας απολυτως λογος να γινει, ποια ειναι η γνωμη σας για την αντικατασταση του διχαλου? Ειναι η πρωτη φορα που ακουω να αλλαζεται και με εχει προβληματισει αρκετα.

Sorry για το τεραστιο post...
Παυλος

djvolis
29-09-2009, 11:19
οταν αλλαζεις δισκο καλο ειναι να αλλαζεις διχαλο...αλλωστε το κοστος του ειναι μικρο.
θεωρητικα ηταν ο ενεργοποιητης γιατι θεωρω πολυ λιγα τα χλμ για να θελει δισκο.
αν η μητερα το βαζε μπροστα και δεν δουλευε ακομα το σασμαν κρατωντας καρφωμενο το λεβιε μπροστα με αρκετες στροφες το αμαξι συνηθως ξεκιναει (οχι ομαλα) και ετσι καταλαβαινεις αν ειναι ο ενεργοποιητης.
το κοστος δεν ειναι λιγο.. τωρα για την αλλαγη λαδιου τι εννοεις?

Cobra_MX5
29-09-2009, 12:24
Ok, αλλα δεν εχω δει να αλλαζουν κατι αλλο εκτος απο δισκο-πλατο... Απο κει και περα, σε σχεση με το αν ηταν οντως ο δισκος off η οχι ειμαι αρκετα προβληματισμενος, αλλα φαινοταν να εχει κολλησει το κιβωτιο στην οπισθεν, για αυτο και τα περιθωρια δοκιμων δεν ηταν πολλα (ξαναλεω ειμαι κι εγω εκτος Αθηνων οποτε κι εγω δεν το εχω δει καλα καλα...)

Τελος, σε σχεση με την αλλαγη λαδιων εννοω οτι δε χρειαζοταν...

ilman3
29-09-2009, 12:28
τι ακριβως γραφει το τιμολογιο γιατι με αυτα που λες τα λαδια κ τα φιλτρα πηγαν 160 ευρω!!!!τωρα αν τα χλμ ειναι πραγματικα στα 50000χλμ δεν αλλαζουμε δισκο παρα μονο στο cd-player μας:a26:σαν κατι δεν παει καλα

Sphinxgr
29-09-2009, 12:35
Το αμάξι το είχατε αγοράσει καινούργιο ή μεταχειρισμένο?

gavanos
29-09-2009, 13:30
Δύσκολο μου φαίνεται να είναι θέμα δίσκου, χωρίς ίχνος κόπωσης νωρίτερα κλπ. Εσύ ήσουν αυτές τις μέρες μόνο εκτός Αθηνών, αλλά γενικότερα οδηγούσες το smart, ή το οδηγούσε αποκλειστικά η μητέρα σου (άρα και πιθανώς να μην είχε καταλάβει τυχόν πατινάρισμα κλπ? - δεν το λέω προσβλητικά, αλλά η δική μου ούτε τις ζάντες δεν μπορούσε να καταλάβει όταν τις άλλαξα :a39:).

Εάν ισχύει το πρώτο που λέω, και δεν είχες παρατηρήσει κάτι παράξενο στη μετάδοση, τότε, από προσωπική εμπειρία, μου φαίνεται πολύ χλωμό να είναι ο δίσκος...

Από εκεί και πέρα, πριν γίνει η οποιαδήποτε εργασία (είτε αλλαγή δίσκου είτε αλλαγή λαδιών) ενημερωθήκατε από το συγκεκριμένο συνεργείο για το τί χρειάζεται το αυτοκίνητο και το κόστος εργασίας - υλικών?

Αν όχι, τότε στη θέση σου θα έκανα φασαρία...ή απλά δεν θα ξαναπήγαινα...ή και τα 2 μαζί...

fivos77
30-01-2010, 10:13
ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ, ΜΙΑ ΣΤΑ 50 ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΑ 60 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΛΜ.
ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ,ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΤΑΧΥΤΗΤΑ.
ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΦΥΛΛΟ ΚΑΙ ΦΤΕΡΟ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ Ο,ΤΙ ΒΡΟΥΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ.

ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ 2ο ΣΕΡΒΙΣ ΕΙΧΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΛΕΓΧΟ ΦΡΕΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΤΩΝ ΦΡΕΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑΝ ΟΛΑ ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΝΟΛΙΚΟ 800 ΕΥΡΩ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΡΗΚΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΑΚΡΙΒΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ

MARKOS-V
30-01-2010, 18:02
πως χαλασε ολο το συστημα ...φρενων; αν ειναι δυνατον τι ακουμε απο τα ...μαστορια που θελουνε να στα παρουν.το πολυ πολυ να ηθελε αλλαγη η τρομπα .ακου ολο το συστημα αλλλαγη

k0panos
16-03-2012, 14:39
Λοιπόν ας μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου!

Στο εν λόγω κατάστημα με πήγε ο μαντράς που αγόρασα το αυτοκίνητο για να το ελένξω! (ο οποίος ήταν και άψογος σαν πωλητής και μου πούλησε και άψογο αυτοκίνητο)

Πήγαμε λοιπόν μαζί το έλενξε όπως κάνουν με πολλά αυτοκίνητα... το κάνει μία βόλτα το κοιτάει απο εδώ και απο εκεί το συνδεει στον εγκεφαλο να δει τι πάιζει κτλ.
μου λέει:
- καλό είναι πάρτο...
- τι χρωστάω...
- κοίτα 35 παίρνει η Mercedes... δώσε ένα 50άρικο... τον κοιτάω καλά καλά (και λέω τόσα χιλιάρικα θα δώσεις 50ευρώ θα σε χαλάσουν και πάει στην ευχή)

απόδειξη πουθενά! Και σε άλλες αντιπροσωπείες δεν σου παίρνουν καν το 50άρικο για να σε κανουνε πελάτη!

του λέω:
- να το φέρω μετά απο κανα 2 βδομάδες να του κάνουμε ένα τυπικό σερβισάκι να ξέρω οτι αρχίζω απο κάπου την συντήρησή του σίγουρα?
- ναι
- τί θα στοιχίσει?
- Λάδια φίλτρο λαδιού και πετρελαίου το πολύ 60-70 ευρώ
- οκ

μετά απο 2-3 βδομάδες του λέω:
- θα σου φέρω το αμάξι για το σέρβις που λέγαμε και ένα τιμονάκι F1 να του το περάσεις! πόσο θα πάει το τιμόνι?
- κανα 70άρι μου λέει (όλοι οι υπόλοιποι μου λέγανε απο 160-220 με ΦΠΑ)
- τέλεια στο φέρνω αύριο... (οπότε λέω 70 Σερβις + 70 τιμόνι = 140 σύνολο) καλά είναι!

το πάω κάνει το σέρβισάκι σε μισή ωρίτσα και μετά παλέβει με το τιμόνι...
προσπαθεί να το ενεργοποιήσει αλλά τίποτα και μου λέει έχω το πρόγραμμα για το παλιό! άφησέ το εδώ και έλα αύριο...
Οκ λέω ΤΑΞΙ και ένα 15άρικο Ευρώ μέχρι το σπίτι μεσα στο μποτιλιάρισμα!
χωρίς αμάξι μία μέρα!
την άλλη μέρα μετά τη δουλειά τον παίρνω και μου λέει πέρνα θα είναι έτοιμο...
άλλα τόσα σε ΤΑΞΙ...
πάω εκεί δε το καταφέραμε να το ενεργοποιήσουμε δεν φαίνεται μέσα στο σύστημα! Αλλά υπάρχει τρόπος μίλησα με την Mercedes 260 + ΦΠΑ!!!!!
ασε μην το ενεργοποιείς έχω βρεί αλλού φθηνότερα!

Και λέω απο μέσα μου... 60-70 το σέρβις -το τιμόνι δε το κατάφερε με 70 που ελεγε- άντε να του δώσω και κανα 10 για το κόπο που ΔΕ κατάφερε να ενεργοποιήσει το τιμόνι όπως έλεγε με κανα 70-80 είμαι κομπλέ!

- Τί χρωστάω?
- Κοίτα κάναμε το σέρβις, σου φύσιξα και το φίλτρο της καμπίνας να μην το αλλάξεις... και για το τιμόνι σου χρέωσα μόνο 10Ε που σου το τοποθέτησα! (ωραία λέω άρα καλά υπολόγιζα 70-80)
- Τί χρωστάω λοιπόν?
- 165 ευρώ
- Ξαναπές το? πως βγήκαν 165 αφού το σερβις μου είπες θα μου στοιχίσει 60-70Ε και 10 το τιμόνι 70-80Ε τα υπόλοιπα 100 σχεδόν απο τί?
- Κοίτα εγώ σου είπα 60-70 εννοούσα στοιχίζουν τα Λάδια, το φίλτρο λαδιού και πετρελαίου χωρίς ΦΠΑ και Χωρίς εργασία!
- Εγώ σε ρώτησα τί θα μου στοιχίσει το σέρβις δε σε ρώτησα τι θα στοιχίσουν τα αναλώσιμα ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ!
- Πες άλλη τιμή τώρα
- Κοίτα αν θες να μη σου κόψω απόδειξη δώσε 160
- Να μην μου κόψεις απόδειξη για 5 ευρώ όχι κόψε 165! ( είπα να μην του δώσω φράγκο πάνω απο τα 80Ε αλλά λέω θα μπλέξουμε με δικηγόρους γιατι δε θα δίνει το αυτοκίνητο κτλ) Ασ'τα να τα πάρει λέω και εμένα δε με ξαναβλέπει ούτε ζωγραφιστό!

Τα σχόλια δικά σας

k0panos
16-03-2012, 14:52
Σήμερα πέρασα απο τη Small & Smart και εγω πρώτη φορά για να κάνω check ένα For 2 Brabus που πρόκειτε να αγοράσω. Έτυχε να είμαι στην περιοχή και με βόλευε. Μετά το check ρωτάω την κοπέλα τι οφείλω (έχοντας ενημερωθεί απο άλλα συνεργεία που συνεργάζομαι χρόνια οτι το check είναι δωρεάν, οπότε και εγώ κρατούσα 20 ευρώ να δώσω στο παιδί που έκανε τη δουλεια) και μου απαντάει δεν ξέρω.. Ρωτήστε τον κ. Μικρό... Ρωτάω λοιπόν και μου λέει (αφού το σκέφτηκε λίγο) την εξωφρενική τιμή των 50 ευρώ!! για τα 10 λεπτά που ήταν το smart στο pc! Απορημένος λέω.. Ορίστε??? Και η απάντηση... Ε είμαστε συνδεδεμένοι με τη Μercedes!!! (Να μου πείτε λογικό με χρονοχρέωση η γραμμή του Internet...) Το Ακούσαμε και αυτο...
+451
Άλλος ένας παθών.... παρόν!

newsmart
04-03-2017, 17:45
Πανακριβος. ΜΑΚΡΙΑ