PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Hello Smarts Guys

Corleone89
10-01-2007, 20:39
καλησπερα και καλη χρονια...με την αρχη του νεου ετους απεκτησα ενα smart forfour 1.3.επειδη δεν ξερω κ πολλα απο το συγκεκριμενο αυτοκινητο θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα...
1)Εχει μεγαλη καταναλωση καυσιμου???
2)Ποσο περιπου πανε τα service του???
Παντως απο δυο ταξιδια που του εχω κανει ειμαι ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο...αν κ κανει λιγο θορυβο παραπανω....
Ευχαριστω εκ τον προτερων

djvolis
10-01-2007, 22:22
kalispera k kalws orises...syntoma 8a sou apanthsoun kapoioi apo tous eidhmones katoxous forfour! ...vasika me kolise to nickname sou...exeis kammia sxesh me ton roberto?

Corleone89
11-01-2007, 01:45
οχι δεν ξερω κανενα roberto...το nickname βγηκε απο την ταινια κ με την παροδο του χρονου εμεινε....

vatraxos
11-01-2007, 01:49
Καλώς ήρθες κ από μένα!!!

Απόσο ξέρω, το for4 δεν έχει αφήσει κανέναν παραπονεμένο..

Ελπίζουμε να σε δούμε από κοντά και στις συναντησεις μας!!

Gelo
11-01-2007, 13:57
Καλως ήρθες papa.
Για for4 λεπτομέρειες ο MAD

djvolis
11-01-2007, 14:59
οχι δεν ξερω κανενα roberto...το nickname βγηκε απο την ταινια κ με την παροδο του χρονου εμεινε....a ok sorry apla kati mou 8umise..welcome aboard!

DVCam
15-01-2007, 16:38
καλησπερα και καλη χρονια...με την αρχη του νεου ετους απεκτησα ενα smart forfour 1.3.επειδη δεν ξερω κ πολλα απο το συγκεκριμενο αυτοκινητο θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα...
1)Εχει μεγαλη καταναλωση καυσιμου???
2)Ποσο περιπου πανε τα service του???
Παντως απο δυο ταξιδια που του εχω κανει ειμαι ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο...αν κ κανει λιγο θορυβο παραπανω....
Ευχαριστω εκ τον προτερων

Καλώς ήρθες και από εμένα!
Κάτοχος For4 από τις πρώτες παραλαβές έχω φθάσει τα 70.000Κμ!
Δεν καίει τίποτα το αυτοκινητάκι, μιλάμε για το 1,3, θα μπορείς άνετα να ξεπρνάς τα 550ΚΜ πολύ γρήγορης οδήγησης στην πόλη και μέχρι 740Κμ στην εθνική με ένα μόνο γέμισμα!!!
Σε συνθήκες αγώνα.... μόνο 440Κμ θα σου έίναι αρκετά!!!! Χα χα χα!
Τα service του είναι πάνφθηνα και δεν θα σε προβληματίσουν ποτέ!
Μοναδικό ίσως ακριβό του σημείο είναι τα τακάκια του τα όποία κοστίζουν αλλά... αντέχουν και λίγο , 20.000 με 25.000Κμ. αν πάς γρήγορα.
Τα πίσω αμορτισέρ να προσέχεις μιας και δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστα και γύρω στα 40.000Κμ θα θέλουν αλλαγή, ευτυχώς είναι φθηνά ακόμα και από μέσα , αλλά... μπορείς να τα πάρεις και από την Mitsubishi του Colt 1,3 που είναι ακόμα πιο φθηνά και να τα βάλεις στη Mercedes.
Το ίδιο και τα τακάκια.
Κατα τα άλλα.... ετοιμάσουν να δείς όλα τα 1.300 και 1.400 αλλά και μεγαλύτερα αυτοκίνητα στην κατηγορία να ιδρώνουν δίπλα σου!

MaD
15-01-2007, 16:47
KALOS IRTHES KAI APO MENA KAI ELPIZW NA SE DOUME SIDOMA SE KAMIA SINANTISI.

TO DIKO MOU EINAI ENA PULSE 1.1
TA SERVISE POU EXW KANEI (2 TON ARITHMO) MOU KOSTISAN KATI PARAPANO APO 160 EURO STO LAINOPOULO. TA TAKAKIA OPOS EIPE KAI O DVCam STA 20.000km ETOIMASOU NA TA ALAXEIS. TA ALAKSA PRIN TIS GIORTES KAI MOU PIGAN 320 EURO. NAI XERW EINAI AKRIBA ALLA TI NA KANEIS...

TO MONO POU PREPEI NA PROSEXEIS EINAI TA PISW AMORTISER. AN BAZEIS SIXNA KOSMO PISW IPARXEI PERIPTOSI NA SOU SPASOUN KAI THELOUN PROSOXI KAI TIN PARAMIKRI LAKOUBA NA TIN ANTIMETOPIZEIS SAN BATHIA TRIPA...

EXW KANEI 32.000 km PERIPOU KAI TO MONO POU EXW PLIRWSEI EINAI TA SERVICE. APLA THA XEHASEIS TO SINERGIO ME DIO LOGIA.

ELPIZW TIN ALLI PEMTI NA TA POUME APO KODA STIN SINANTISI KAI GIATI OXI AN DEN EXEIS TIPOTA NA KANEIS TO SABATO NA TA POUME KAI STO PROTATHLIMA PODOSFAIROU POU PAIZOUME.

SEE YOU MAN

m@nOs
17-01-2007, 13:47
Καλώς ήρθες και από εμένα, νομίζω δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω, καλύφθηκα πλήρως...

Α και καλοτάξειδο!

jabar
18-01-2007, 15:21
KALOS IRTHES KAI APO MENA KAI ELPIZW NA SE DOUME SIDOMA SE KAMIA SINANTISI.

TO DIKO MOU EINAI ENA PULSE 1.1
TA SERVISE POU EXW KANEI (2 TON ARITHMO) MOU KOSTISAN KATI PARAPANO APO 160 EURO STO LAINOPOULO. TA TAKAKIA OPOS EIPE KAI O DVCam STA 20.000km ETOIMASOU NA TA ALAXEIS. TA ALAKSA PRIN TIS GIORTES KAI MOU PIGAN 320 EURO. NAI XERW EINAI AKRIBA ALLA TI NA KANEIS...

TO MONO POU PREPEI NA PROSEXEIS EINAI TA PISW AMORTISER. AN BAZEIS SIXNA KOSMO PISW IPARXEI PERIPTOSI NA SOU SPASOUN KAI THELOUN PROSOXI KAI TIN PARAMIKRI LAKOUBA NA TIN ANTIMETOPIZEIS SAN BATHIA TRIPA...

EXW KANEI 32.000 km PERIPOU KAI TO MONO POU EXW PLIRWSEI EINAI TA SERVICE. APLA THA XEHASEIS TO SINERGIO ME DIO LOGIA.

ELPIZW TIN ALLI PEMTI NA TA POUME APO KODA STIN SINANTISI KAI GIATI OXI AN DEN EXEIS TIPOTA NA KANEIS TO SABATO NA TA POUME KAI STO PROTATHLIMA PODOSFAIROU POU PAIZOUME.
:shock: :sad: :?
SEE YOU MAN320 ta takakia???Μηπως ειναι τυπογραφικο λαθος?
η μηπως νομιζουν οτι εχουμε κανενα 12cyl merc...?

MaD
18-01-2007, 16:57
oxi den einai tosa plirwsa kai etsouxe!!!
xronia polla kai na ta ekatostiseis kiolas

jabar
21-01-2007, 22:52
oxi den einai tosa plirwsa kai etsouxe!!!
xronia polla kai na ta ekatostiseis kiolasευχαριστω κ να σαι καλα... :)

gavanos
23-01-2007, 01:03
320 ta takakia???Μηπως ειναι τυπογραφικο λαθος?
η μηπως νομιζουν οτι εχουμε κανενα 12cyl merc...?

Μια διευκρίνηση:

Η τιμή για τα τακάκια είναι με εργασία στην ΕΚΚΑ.
Σε άλλο συνεργείο (όχι εξουσιοδοτημένο) με τα ίδια "μαμά" ανταλλακτικά, η τιμή με την τοποθέτηση είναι 188 ευρώ. Σχεδόν τα μισά λεφτά!

Και βέβαια, και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις, μιλάμε για 4 σετ τακάκια (αφού το forfour του MAD έχει δισκόπλακες και στους πίσω τροχούς.

Επειδή από όσο έχω δει, τα τελευταία Forfour (έστω κάποια από αυτά) έχουν ταμπούρα στους πίσω τροχούς (δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε αυτό)...αν και το δικό σου φίλε Corleone89 έχει μόνο μπροστά δίσκους, να υπολογίσεις τα μισά περίπου λεφτά, δηλαδή περίπου 95-100 ευρώ.

bullet_1800
23-01-2007, 04:01
Να καλωσορίσω και εγώ!!!

Καλώς ήρθες και καλορίζικο το αυτοκινητάκι σου :D
Αν και δεν υπάρχουν πολλοί με for4 εδω, είναι όλοι τους άπαιχτοι! :D :D

Εγώ σε καμία περίπτωση δεν έχω να προσθέσω κάτι μιας που δεν έχω ιδέα απο τα "μεγάλα" της φαμίλιας!

ΚΑλά να περνάς και σε περιμένουμε και σε κάποια συνάντηση απο κοντά! :D

elikwnios
25-01-2007, 12:14
welcome!egw re paidia exw kanei 37000 xlm kai den exw alllaxei takakia.min ton tromazete!kata ta alla simfwnw me olous!kai grigoro einai kai oikonomiko(oxi omws otan patas to gkazi)kai sinergeio mono gia ta episima service!amortiser apo esas t'akouw!pantws exei dikio o korleone!to ena kai megalo ellatwma tou einai o thoryvos kai h metria poiotita kilisis pou isws ofeiletai sta pisw amortiser!xerei kanenas an mporoume na kanoume tpt?

DVCam
26-01-2007, 15:28
Ο θόρυβος ακούγεται γιατί η γυάλλινη οροφή στέλνει πίσω τον ήχο και τους κραδασμούς της κίνησης του αυτοκινήτου.
Το ίδιο παρατηρήθηκρ και σε άλλα με τόσο μεγάλες γυάλλινες επιφάνειες!
Όσο για τα αμορτισέρ... έχω γράψει σχετικά και ακόμα ψάχνω.

Corleone89
27-01-2007, 18:27
sas euxaristw gia tin ypodoxi...epeidi to autokinito to pira metaxeirismeno eixe ena prloblima sto pisw amortiser tou sinodigou...exane ladia k akougotan enas ekneuristikos ixos...tespa ta amortiser ta allaksa ta 2 ta pisw...pantws otan exw px 3 atoma pisw k pernaw apo samaraki einai les k kanw trampala..to autokinito xoropidaei pisw k to katalabaineis mexri mprosta....pantws gia metaxeirismeno den mou exei bgalei sxedon tipota edw k 2000 xiliometra pou to exw...apla mou anapse to lampaki tou service...leei na kanw se 11000 xiliometra...to autokinito twra exei 21000....

elikwnios
27-01-2007, 18:46
nai alla egw den exw gialini orofi!kai m kanei kai ayto pou leei o corleone89 me tin trampala!pragmatika kati prepei na kanoume me auto to thema!na paroume svarna ta sinergeia kai na rwtame gia amortiser!

Corleone89
28-01-2007, 00:23
kata tin gnwmi mou exei poli malaka amortiser k auto na ofeiletai sto xamilo tou baros...i kaliteri epilogi einai tou brabus alla apo 8ema timis den pisteuw oti einai k oti kalitero....emena exei gialini orofi...sini8ws o 8oribos parousiazetai stis 3000 k panw strofes....mporei na ftaiei k to oti den exei ixomonosi sto mikroskopiko kapo tou :lol: :lol: :lol:

elikwnios
29-01-2007, 01:37
vasika mallon ftaiei o sindiasmos varous kai amortiser!
oson afora tin ixomonwsi entaxei se autin tin katigoria kai me auta ta kila den nomizw na iparxoyn kapoio amaxi me dipla patwmata klp