PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Λαμπάκι Ελέγχου Κινητήρα

kanellakis
25-01-2007, 17:47
Το απόγευμα μου αναψε το λαμπάκι ελέγχου κινητήρα και το αυτοκίνητο πήγαινε πάρα πολύ αργά, κάτι σαν να είχε μπει σε (safe mode). Στη διαδρομή μέχρι το σπίτι άρχησε πάλι να πηγαίνει κανονικά αλλά το λαμπάκι δεν έσβησε. Αύριο θα το πάω για έλεγχο. Καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? Έχει συμβει σε κανέναν?

mysmart.gr
25-01-2007, 17:50
Τωρα ειδα οτι f4,μαλλον ειναι η πεταλουδα γκαζιου συχνη βλαβη...

STELIX
26-01-2007, 07:02
Εβαλες βενζινη καπου πριν συμβει αυτο; Σε f2 μου ειχε ανεψει ενδειξη με προβληματικη βενζινη αλλα το αυτοκινητο πηγαινε κανονικα.

kanellakis
26-01-2007, 11:53
Βενζίνη είχα βάλει αρκετες μέρες πιο πριν.
Η βλάβη αναγνωρίζεται απευθείας με την σύνδεση με το διαγνωστικό;
Αν είναι η πεταλούδα του γκαζιού γνωρίζεται πόσο μπορεί να κοστίσει περίπου;
Ευχαριστώ

mysmart.gr
26-01-2007, 12:48
Ναι η βλαβη απευθειας αναγνωριζεται απο το διαγνωστικο,τιμη τωρα μονο καινουργια.Το αμαξι εχει εγγυηση;;

DVCam
26-01-2007, 14:23
To έχουν πάθει και το δικό μου αλλά και του Μάνου και είναι κάτι που αφορά τον έλεγχο μείγματος αέρα το οποίο με μια κικρή ρύθμιση έρχεται στα ισια του και δεν έχει κανένα κόστος.
Μου το έκανε στα 20.000Κμ μια φορά και τώρα είμαι στα 80.000Κμ χωρίς να το πειράξω.

elikwnios
09-03-2007, 19:04
τελικά μέχρι να την πάθεις λες το δικό μου αποκλείεται!αλλά να που την έπαθα!μου άναψε και μένα το λαμπάκι!θα πάω αύριο να το φτιάξω!

DVCam
10-03-2007, 11:52
Δεν είναι τίποτα!
Στην ΕΚΚΑ σε 30 λεπτά ήταν έτοιμο με μια διόρθωση , στο Λαϊνοπουλο έμαθα ότι έγινε αλλαγή του εξαρτήματος.
Κάτι έχει να κάνει με την εισαγωγή αέρα.
Πήγαινέ το αμέσως , ξέρουν με κλειστά τα μάτια τί είναι, είναι το μοναδικό που θα σου ζητήσει αυτός ο κινητήρας!
Μετά από 75.000Κμ και μάλιστα... γρήγορα, μπορώ να το λέω αυτό με ασφάλεια!

Σε όλα το πρόβλημα εμφανίστηκε στα 20.000κμ κοντά και από τότε δεν ζήτησε τίποτε άλλο ο κινητήρας!

m@nOs
11-03-2007, 23:18
Οντως σε μένα στο Λαϊνόπουλο νομίζω ότι αλλάξανε κάποια πλακέτα.

ΥΓ: και δεν έχει εμφανίσει κάποιο προβλημα από τότε

elikwnios
12-03-2007, 14:16
Πήγα!Μου είπανε ότι είναι σκονισμένη η πεταλούδα και θέλει μόνο καθαρισμα!Στα 43,000 μου άναψε!μου είπαν φέρτο αύριο αλλά το πρωί μου έσβησε το λαμπάκι και έτσι αφου είχα και δουλειές δεν το πήγα.
Θα το φτιάξω στο μεγάλο σέρβις!

DVCam
12-03-2007, 14:20
Και εγώ... το ίδιο... δεν το πήγα!
Και μια μέρα με χιόνι... άρχισε να με σκεπάζει!!!
Η ιστορία... τραγική! Το μηδέν κόστος ήταν τόσο ψυχοφθόρο...
anyway!
Μην το αργήσεις γιατί είναι και επικύνδυνο.
Μπορεί να σου κόψει της στροφές σε εκκίνηση και να μην ανεβάζει με τίποτα πάνω από 2000rpm

pangel
05-09-2008, 06:32
Kalimera.. kainourgios sto site, kainourgios odigos kai me smart f4 (metaxeirismeno se aristi katastasi??!! 80000km..). proxtes xafnika den epairne mprosta to f4. fortisa mpataria, ok, to prwi tipota pali. allaxa mpataria ola ok twra, alla anabe to kitrino lampaki tou kinitira. diabasa olo to manual na dw ti paizei kai einai simera na to paw gia service, alla to lampaki xafnika simera esbise mono toy. xerete an mporw na to kinisw?uparxei thema me auto? xerei kaneis poso kostizei h allagi o,ti kai an einai auto pou to prokalei? diabasa oti einai h petalouda gkaziou h' thelei ruthmisi o elegxos gia to migma aera. kineitai kanonika omws to amaxi.. diabasa ta parapanw kai einai apoluta katatopistika.. sorry gia to megethos tou post, alla neos odigos, xwris idea apo amaxia, aisthanomai ligo anasfalis :) thanks..

Sphinxgr
05-09-2008, 06:51
Αν δεν σου αναβει τωρα πιστευω δεν εχεις πρόβλημα.

(γράφε ελληνικά ;) )

linaki
22-12-2008, 12:25
Κ γω είχα αυτό το πρόβλημα..Εμφανίστηκε γύρω στα 25.000km, άναβε κ έσβηνε μόνο του το λαμπάκι. Κάποιες φορές όταν άναβε δεν πατιόταν καθόλου το γκάζι, ίσα που ανέβαζε στροφέσ μέχρι τισ 3000. Τελικά μου είπαν ότι είναι πρόβλημα στην πεταλούδα του γκαζιού κ θέλει αλλαγή! Είναι, λένε, το μοναδικό πρόβλημα που βγάζουν τα f4!! Μακάρι να είναι αλήθεια...