PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πάνινη κουκούλα Roadster

jos
06-02-2007, 20:12
Η κουκούλα μου έχει κάνει κάποιες ζάρες και θέλει τέντωμα προς τις πόρτες... Ξέρει κανείς αν γίνεται? :cry:

pinky
06-02-2007, 20:18
να παρεις το σιδερο κ να την σιδερωσεις!! :razz:
πλακα πλακα κ εμενα οταν κλεινω την κουκουλα μαγκωνει κ πρεπει να της δωσω με το χερι σχημα

mysmart.gr
06-02-2007, 21:38
Eχει παρει φορμα η κουκουλα θελει οταν την ανοιξεις να την πιασεις αλλα με αναποδη φορα..Γιαννη εχει κατι ιμαντες απο μεσα που τεντωνουν αλλα με κλειδι,δες απλως

wizy
06-02-2007, 23:11
Και σε μένα έχει παρουσιαστεί πρόβλημα με την κουκούλα....

Το πήρα αρχες καλοκαιριου και μου είπανε ότι ειναι μέχρι να στρώσει (δίπλωνε ανάποδα) και ότι πρέπει αρχικά να την βοηθάω να διπλώνει κανονικά για να πάρει σχήμα!
Από τον Ιούνιο μέχρι και τον Οκτώβριο γινότανε το ίδιο πράγμα, εγώ να βοηθάω αλλά την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια!
Το πήγα και μου το φτιάξανε και καλά , αλλά τίποτα.

Απλά, αν την ανοίξω μία φορά και την βοηθήσω να διπλώσει κανονικά και μετά την ανοιγοκλείσω στα καπάκια, τότε ανοίγει χωρίς πρόβλημα!
Αν περάσουν κάποιες ώρες με την οροφή κλειστή....πάλι τα ίδια!

Οπότε όταν μου το δείξανε στην αντιπροσωπεία δούλεψε μια χαρα προφανώς επιδή είχε ανοιχτει το προηγούμενο λεπτό αλλα την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια.....και αυτό έως τώρα!

Ξέρει κανείς κάτι που μπορώ να κάνω???

mysmart.gr
06-02-2007, 23:20
Χρειαζεται να την διπλωσεις κ να την πιασεις για αρκετη ωρα στην σωστη φορμα,ωστε να παραμεινει ετσι...

wizy
07-02-2007, 02:26
Χρειαζεται να την διπλωσεις κ να την πιασεις για αρκετη ωρα στην σωστη φορμα,ωστε να παραμεινει ετσι...

Το έκανα, έχει τύχει και την έχω διπλώσει σωστά και την έχω αφήσει ανοιχτή δύο μερες....μετά από κανένα 15ωρο....πάλι τα ίδια!!!

ΣΤΑΘΗΣ
07-02-2007, 11:02
το ιδιο προβλημα ειχα και εγω αλλα μου την εκαναν.η λυση ειναι,βρεχεις την κουκουλα καλα, την ανοιγεις στην σωστη μερια και με μια πενσα πατας τις ακρες και μετα την αφηνεις να στεγνωσει ανηχτη.

cynomad
07-02-2007, 11:39
Eίναι το φαινόμενο "shagging".
Mάλλον δεν γίνεται τίποτα. Εμένα το εμφάνισε το 1ο 3μηνο. Υποθέτω πως μιλάτε για μικρά κυματάκια ανάμεσα στις μπάρες που στηρίζεται η οροφή. Με τέντ6ωμα δεν πιστεύω να γίνεται κάτι απλά είναι θέμα στεγνώματος μετά από πλύσιμο.Στην ουσία χρειάζεται να "μπεί/μαζέψει" στα σημεία οπου έχει ξεχηλώσει

Skorpini
07-02-2007, 12:38
Εχω και γω το ιδιο προβλημα, αλλα μαλλον δεν γινεται τιποτα για να διορθωθει :smt102

wizy
07-02-2007, 20:01
το ιδιο προβλημα ειχα και εγω αλλα μου την εκαναν.η λυση ειναι,βρεχεις την κουκουλα καλα, την ανοιγεις στην σωστη μερια και με μια πενσα πατας τις ακρες και μετα την αφηνεις να στεγνωσει ανηχτη.
Μετά απο αυτό δηλαδή έφτιαξε...??

Πω πω λαός....και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος! :shock:

mysmart.gr
07-02-2007, 20:34
Oxι δεν λεω να την εχεις αφησει σωστα ανοιχτη για 2 μερες,κανονικα κατα το ανοιγμα πιανουμε καθε μερια με τσιμπιδα(σκυλα κοινως ωστε να την διπλωσουμε) κ στην συνεχεια την βρεχεις με ζεστο νερο ωστε να μαλακωσει κ αλλο κ την αφηνεις κανενα 2ωρο..Δυστυχως μονο αυτος ο τροπος υπαρχει,κατι επισημα δεν εχω ακουσει

ΣΤΑΘΗΣ
07-02-2007, 22:54
μετα απο αυτο εγινε κανονικα,αλλα μετα επειδει χαλασε ο καιρος και εμεινε για καποιους μηνες κλειστη τωρα το ξανακανει και θελει ξανα φτιαξημο.

gavanos
14-02-2007, 03:31
Τα off topic posts διαγράφηκαν

cdi
14-02-2007, 08:44
Μπορει να φανει κουτο , δεν ξερω , αλλα μηπως η χαμηλη θρμοκρασια τωρα το χειμωνα συστελει τις μεταλλικες μπαρες ανομοιομορφα με το υφασμα και ετσι εμφανιζονται αυτες οι ζαρες?

petros_bouzouki
24-04-2007, 05:02
paidia egw exw 1 roadster-coupe brabus pou k i dikia mou i koukoula exei problima!sto kleisimo anti ena kymataki na tsalakwnei pros ta eksw tsalakwnei pros ta mesa k anaggazomai na to kounisw k apo aristera k apo deksia me to xeri gia na kleisei i koukoula!den to'xw psaksei alla mallon axei strwsei la8os!twra pws 8a ti strwso swsta enas 8eos kserei!pantws an kapoios gnwrizei kati poly eyxaristws na mou pei ti gnomi tou!eyxaristw

mmike
24-04-2007, 09:35
paidia egw exw 1 roadster-coupe brabus pou k i dikia mou i koukoula exei problima!sto kleisimo anti ena kymataki na tsalakwnei pros ta eksw tsalakwnei pros ta mesa k anaggazomai na to kounisw k apo aristera k apo deksia me to xeri gia na kleisei i koukoula!den to'xw psaksei alla mallon axei strwsei la8os!twra pws 8a ti strwso swsta enas 8eos kserei!pantws an kapoios gnwrizei kati poly eyxaristws na mou pei ti gnomi tou!eyxaristw
Λοιπόν η λύση έχει ως εξής:
Αυτό το φαινόμενο το παρουσιάζει γιατί το χειμώνα μένει κλειστή, το πανί τεντώνει και χάνει τη τις τσακίσεις της. Για να το διορθώσεις γρήγορα, βρέξε την κουκούλα καλά και μετά όπως είναι βρεγμένη άνοιξέ τη αλλά κοιταζε να διπλώνει με τη σωστή φορά, όλα τα " κύματα " να διπλώνουν με την ίδια φορά και αν χρειάζεται βόύθα με το χέρι σου στο " κυματάκι " που πάει να δπλώσει λάθος. Ας το ανοικτό κάποιες ώρες μέχρι να στεγνώσει σχεδόν και θα δεις ότι το πρόβλημα μετά διορθώθηκε.

petros_bouzouki
26-04-2007, 20:52
ola kala telika me tin koukoula mou!estrwse k xwris na tin breksw!eyxaristw pantws pou mou to eipes an k den diabasa tin apantisi!
twra na rwtisw kati allo?....''roadster_coupe brabus''exei kanenas pou na einai sto club kai na ton kseroume?????

djvolis
27-04-2007, 11:27
..''roadster_coupe brabus''exei kanenas pou na einai sto club kai na ton kseroume?????oxi...kanenas...

petros_bouzouki
28-04-2007, 21:09
diladi kali epilogi kai prototypi?
pantws wraia fasi to club,to forum k pisteyw pws oi synantiseis 8a'nai oti kalytero!
eiste wraia parea!

djvolis
29-04-2007, 19:24
diladi kali epilogi kai prototypi?
pantws wraia fasi to club,to forum k pisteyw pws oi synantiseis 8a'nai oti kalytero!
eiste wraia parea!h kaliteri epilogh...an eixa k gw leftakia ekei 8a pigaina...distixws voletika me aplo coupe...
h kaliterh fash 8a elega...kanonise na kateveis kammia fash na se gnwrisoume...h mipws na anevoume emeis?:g:

petros_bouzouki
30-04-2007, 12:47
na anebete eseis giati egw akoma perimenw pinakides(logika mesa s'ayti ti bdomada)!alla den paizei akoma na katebw giati kses pitsirikas kai de leei na sikw8w na er8w a8ina!pantws 8a xarw ama er8ete!fobera 8a'nai!re me paraksenepse kati simera!to gyriza ap'to telwneio(piga na to doun)k ama to ksekinousa ligo grigora t'afine ola katw!mexri kai tin triti....alla meta fobomoun kai t'afina!einai fysika kainourgia kai ta lastixa exei kai tromeri zesti...alla m'ekane entypwsi.ayta!!!!!!