PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Γελοίες Βλάβες Vol. 2: Λίπανση ντίζας συμπλέκτη

Giovanna
08-02-2007, 10:44
Στην Κosmart ακολουθούν την γνωστή συνταγή Pasaliving & Consolating, ήτοι το σαλιώνουν με το δάχτυλο και σου λένε ότι "έτσι είναι αυτά...θα συμβαίνει..."
Επειδή για μένα αυτή η δικαιολογία είναι ΓΕΛΟΙΑ και γενικότερα τέτοιου είδους συμπεριφορά είναι τελείως αντιεπαγγελματική
(τι πάει να πει "έτσι είναι αυτά", φτιάξτο επιτέλους &^%&*(&(789ολη!! Λάδια βάζω και μόνη μου που λέει ο λόγος)
που εμένα μου δείχνει ότι ή βαριούνται να ασχοληθούν ή δε ξέρουν να ασχοληθούν, χρειάζομαι να μου πείτε ένα σοβαρό άνθρωπο να μου το φτιάξει για να μην ακούω μπούρδες.

Alex
08-02-2007, 11:11
Η βλαβη που αναφερεις ειναι ανυπαρκτη. :D

Tι στιγμη που δεν υπαρχει ντιζα συμπλεκτη, ειναι αδυνατο να στη λιπανουν κιολας, αρα τζαμπα τους βριζεις.

Ο συμπλεκτης ενεργοποιειται απο ενα actuator το οποιο στην ουσια ειναι ενα ηλεκτρικο μοτερακι, οπυ μεσω γραναζιων κουναει εναν αξονα ο οποιος με τη σειρα του σπρωχνει κατι μεσα στην καμπανα του συμπλεκτη.

Αυτο το κατι που ειναι μεσα στην καμπανα (και δεν ειμαι σιγουρος τι ειναι), ειναι που κανει θορυβο και απ'οτι ξερω δεν λιπαινετε.

Μια θεωρια λεει οτι μπορεις να ριξεις spray στην οπη απο την οποια περναει το αξονακι, αλλα μπορει να παει στο συμπλεκτη και να πατιναρει.

Το σιγουρο ειναι οτι οριστικη λυση, βλεπεις κατα την αντικατασταση του συμπλεκτη.

Giovanna
08-02-2007, 11:17
Τώρα τι να σου πω βρε Alex, μεταφέρω την διάγνωση της βλάβης όπως μου μεταφέρθηκε και εμένα. Δεν είμαι μηχανικός να κάνω διαγνώσεις... αναγκαστικά όταν πας σε συνεργείο πιστεύεις αυτά που σου λένε.
Και με χρέωσαν και 30 ευρώ για την "επισκευή". Έλεος.

gavanos
08-02-2007, 11:18
Ίσως η Γιοβάννα εννοεί αυτό τον ήχο που κάνει "πίσω αριστερά" όταν π.χ. από στάση βάζεις όπισθεν ή πρώτη. Κυρίως ακούγεται στο παρκάρισμα, ενώ στην πορεία (σε αλλαγές από 1η-->2α κλπ δεν ακούγεται καθόλου).

Είναι όντως "κλασσικός" θόρυβος, το κάνει μετά από κάποια km σε πολλά smart. Και έτσι να το αφήσεις δεν παθαίνει κάτι, απλά σου σπάει τα νεύρα αυτός ο ήχος λες και τρίβεται σύρμα.

Η βελτίωση της κατάστασης επιτυγχάνεται με λίπανση, είτε με σπρέυ όπως είπε ο Alex (θέλει όμως προσεκτικά), είτε με γράσο, κάτι όμως που απαιτεί σήκωμα του αυτοκινήτου, και βγάλσιμο του μικρού αυτού μοτέρ.

vatraxos
08-02-2007, 11:45
Το είχα και γω το πρόβλημα, ακριβώς όπως το περιγράφει ο Λευτέρεης.
Eμένα στην ΕΚΚΑ μου το φτιάξανε.. όντως το αναφέρουν σαν πρόβλημα της "ντίζας συμπλέκτη", η οποία μου είπαν ότι απλά θέλει κάποιο είδος λίπανσης.

Μετά το σέρβις, δεν ακούγεται πλέον τίποτα :wink:

Giovanna
08-02-2007, 11:53
Και σε στάση ακούγεται και εν πορεία σε μικρές ταχύτητες και σε αλλαγή σε όπισθεν, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ακούγεται σαν όλα να πηγαίνουν καλά εκεί πέρα στον γαλαξία της μετάδοσης.
Δεν θέλω πασάλειμμα, τέτοια έχω πληρώσει κάμποσα (πχ. πρόβλημα: κρεμασμένες πόρτες. Λύση Kosmart: σπρέυ σιλικόνης στην τσιμούχα της πόρτας περιφερειακά και στην τσιμούχα του τζαμιού. 5 λεπτά μετά την αναχώρηση από το συνεργείο ξανά τα ίδια)
Ψάχνω ένα συνεργείο που ΑΠΛΑ να το φτιάχνει, και όχι για 5 λεπτά.

vatraxos
08-02-2007, 11:59
Προφανώς αυτό είναι κάτι που δεν φτιάχνεται για πάντα, δηλαδή μετά από αρκετά Km λογικό είναι να αρχίσει αν ξανατρίζει και να θέλει λίπανση.

Πάντως σε μένα 2 βδομάδες τώρα που το χω φτιάξει δεν έχω ξανακούσει τπτ.

mysmart.gr
09-02-2007, 13:44
Aν δεν βελτιωθει θελει ρουλεμαν πλατο

jos
10-02-2007, 17:19
Aν δεν βελτιωθει θελει ρουλεμαν πλατο
... Αν δεν διορθωθεί κάνοντας τι?