PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Περίεργος "λόξιγγας"...

Rita
14-04-2007, 13:07
Παιδιά θα χρειαστώ τα φώτα σας...
Χθές, καθώς έβγαινα από το κατηφορικό δρομάκι του σπιτιού μου πρός τον κεντιρκό δρόμο και πατώντας γκάζι για να φύγω στην ευθεία -ήμουν με το αυτόματο κιβώτιο- το σμαρτάκι μου κλωτσούσε... είχε έναν περίεργο λόξιγγα... κάτι σαν μικρές μικρές διακοπές!!!:smt017 Ακόμα και όταν άφησα το γκάζι και πήγαινε μόνο του με την ταχύτητα μεσα, πάλι το έκανε.
Παρ' όλα αυτά, δεν μου έσβησε... δεν άναψε κανένα περίεργο λαμπάκι... και γενικά το μόνο του πρόβλημα ήταν η παρουσίαση του "λόξιγγα"!

Αυτό που έκανα ήταν να το γκαζώσω και να το τρέξω λίγο υποθέτοντας οτι θα ήταν κάποιο σκουπιδάκι από την βενζίνη. Η αλήθεια είναι οτι μετά το "τρέξιμο" δεν το ξαναέκανε.

Να σημειώσω οτι το αμαξάκι έχει κάνει 4.100χλμ και το είχα φουλάρει με BP απλή αμόλυβδη μια μέρα πρίν... Πρίν από αυτό το τελευταίο γέμισμα με απλή, είχαν προηγηθεί 2 γεμίσματα με BP Ultimate. Το γεμίζω πάντα από το ίδιο βενζινάδικο, πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων (2-3).

Τι πιστεύετε? Να το πάω λέτε στο συνεργείο να το δούν ή να ήταν κάποιο σκουπιδάκι όντως και να μην τρέχω στα συνεργεία από τώρα?

smartmaniac
14-04-2007, 13:32
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΛΟΤΕΡΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ (ΤΟ ΣΜΑΡΤΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ) ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΙΣΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.

ΜΠΟΡΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΗΤΑΝ "ΜΠΟΥΚΟΜΕΝΟ" . ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.

Karateka_147
14-04-2007, 13:45
Αν το κάνει μόνο όταν είναι κρύο, έχει κολλήσει ο αισθητήρας Λ και θέλει αλλαγή.

Rita
14-04-2007, 13:53
Πρώτη φορά το έκανε... δεν μου το έχει ξανακάνει!
Θα το παρατηρώ από τώρα και στο εξής όμως...

Πάντως, επιστρέφω στο θέμα της βενζίνης και αναφέρω και το ότι πρίν το γεμίσω είχε φτάσει στα 4,5lt και είναι γεγονός οτί επειδή ήθελα να δώ πόσα χλμ βγάζει... τις περισσότερες φορές... από τότε που το πήρα (Τέλη Οκτωβρίου 2006) το γεμίζω όταν απομένουν λίγα λίτρα στο τεπόζιτο.

Μήπως να μην το αφήνω μέχρι εκεί, γιατί ίσως καίει κατακάθια? :g:

Ευχαριστώ πάντως παιδάκια πολύ! :D

Rita
14-04-2007, 13:59
Αν το κάνει μόνο όταν είναι κρύο, έχει κολλήσει ο αισθητήρας Λ και θέλει αλλαγή.

Πρέπει ίσως να επισημάνω, οτι πάντα μα πάντα το ζεσταίνω πρίν φύγω... δηλάδή πάντα περιμένω να ανάψει τουλάχιστον η μια "μπιλίτσα" και μετά ξεκινω.

pappoulis
14-04-2007, 14:24
Αν και μηχανικά δε γνωρίζω το αυτοκίνητο, μήπως έχει βρωμίσει η πεταλούδα γκαζιού; Τα χιλιόμετρα που αναφέρεις βέβαια, είναι αρκετά λίγα για να βρωμίσει, παρ'όλα αυτά, ρίξε μια ματιά.

Η βενζίνη όπως λες είναι εμπιστοσύνης, αν και -προσωπικά- θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στα μπεκ. Κι εγώ κάποτε έβαζα super αμόλυβδη από βενζινάδικο "εμπιστοσύνης" και τελικά βρέθηκα με πολλά πυράκια και κάργα βουλωμένα μπεκ.

Sphinxgr
15-04-2007, 21:50
Tha sou proteina pantws na to douleveis xeirokinhto mexri na anapsoun oi 3 boulles. Allages peripou stis 3500 strofes.

kai meta aftomato. Afto giati otan einai kryo de kanei swstes allages kai merikes fores klotsaei, enw oi allages ginontai se arketa ypshles strofes...

An de sto ksanakanei akolouthontas tis parapanw symboules den exeis problhma...

An sto ksanakanei tote mporoume na theorisoume oti isws einai ligo anhsyxitiko

ScissorHands
15-04-2007, 23:31
Παιδιά θα χρειαστώ τα φώτα σας...
Χθές, καθώς έβγαινα από το κατηφορικό δρομάκι του σπιτιού μου πρός τον κεντιρκό δρόμο και πατώντας γκάζι για να φύγω στην ευθεία -ήμουν με το αυτόματο κιβώτιο- το σμαρτάκι μου κλωτσούσε... είχε έναν περίεργο λόξιγγα... κάτι σαν μικρές μικρές διακοπές!!!:smt017 Ακόμα και όταν άφησα το γκάζι και πήγαινε μόνο του με την ταχύτητα μεσα, πάλι το έκανε.

Γειά σου Rita!! Το δικό μου "καρχαριάκι" είναι 600άρι του 2003, με 35,000 χλμ στις ρόδες του!
Και μένα το κάνει καμιά φορά, όταν είναι κρύο. Να φανταστείς ότι τότε, οι αλλαγές "στρώνουν" όταν φτάσει το τουτού στους 80 βαθμούς. Γενικά πάντως, οδηγώ "μαλακά", χωρίς απότομα πατήματα στο γκάζι ή απότομα φρεναρίσματα, και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα!Όσο από βενζίνη, στάνταρ βάζω ό,τι και συ στα προτελευταία γεμίσματά σου!:bigwink:

Βέβαια ειδικός δεν είμαι, αλλά ελπίζω να σε βοήθησα κάπως!

Rita
16-04-2007, 01:41
Sphinx... μου έκανες την καρδιά φιόγκο με το "An sto ksanakanei tote mporoume na theorisoume oti isws einai ligo anhsyxitiko" που αναφέρεις!!!:blink:
Εν τω μεταξύ... (μη με δουλέυτε τώρα γι' αυτό:blush-anim-cl:), αλλά το αμαξάκι το πήρα για να το οδηγώ καθαρά και μόνο στο αυτόματο... άλλωστε δεν γνωρίζω από ταχύτητες... αν με βάλετε σε "συμβατικό" αμάξι θα το καταστρέψω αυτό είναι σίγουρο. Βέβαια το σειριακό του σμάρτ, είναι πανεύκολο απ' ότι έχω κι εγώ προσέξει, αλλά δεν με πέρνει ακόμα να το έχω στο σειριακο.

ScissorHands γεία σου! :D Κι εγώ "μαλακά" και "απαλά" οδηγώ... μου έχει μείνει βλέπεις από την εποχή του "στρωσίματος" και δεν το έχω ακόμα ξεπεράσει... αυτό είναι αλήθεια... δεν το πιέζω σχεδόν καθόλου... μόνο σε καμιά προσπέραση... τι στο καλό τους έβαλα τους 82HP (:p).
Πάντως, όπως σημείωσα και σε προηγούμενο post (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) το ζεσταίνω πάντα πρίν ξεκινήσω.

Πολύ σας ευχαριστώ πάντως που με διαφωτίζετε!

ScissorHands
16-04-2007, 14:02
άλλωστε δεν γνωρίζω από ταχύτητες... αν με βάλετε σε "συμβατικό" αμάξι θα το καταστρέψω αυτό είναι σίγουρο. Βέβαια το σειριακό του σμάρτ, είναι πανεύκολο απ' ότι έχω κι εγώ προσέξει, αλλά δεν με πέρνει ακόμα να το έχω στο σειριακο.
Χμ...Ούτε και γω τα πάω καλά με τις ταχύτητες... με συμβατικό να δεις λόξυγγα!!!:D Πάντως επιδιώκω να οδηγώ πού και πού κάποιο συμβατικό (του πατέρα μου ή κάποιου φίλου/φίλης) για να μη ξεχνιέμαι. Μπορεί να προκύψει κάτι έκτακτο και να χρειαστεί να οδηγήσω συμβατικό...
Πάντως σε συνθήκες ανοιχτού δρόμου (όχι μες το χαμό της κίνησης δλδ) το γυρίζω στο σειριακό, για να ελέγχω εγώ τις αλλαγές και όχι ο εγκέφαλος.Πίστεψέ με στην αρχή δε θα σου αρέσει καθόλου, όμως είναι συνήθεια τελικά. Και για να μη βγούμε :offtopic: ...

ScissorHands γεία σου! :D Κι εγώ "μαλακά" και "απαλά" οδηγώ... μου έχει μείνει βλέπεις από την εποχή του "στρωσίματος" και δεν το έχω ακόμα ξεπεράσει... αυτό είναι αλήθεια... δεν το πιέζω σχεδόν καθόλου... μόνο σε καμιά προσπέραση... τι στο καλό τους έβαλα τους 82HP (:p).
Πάντως, όπως σημείωσα και σε προηγούμενο post (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) το ζεσταίνω πάντα πρίν ξεκινήσω.

Οι φτωχές μου γνώσεις λένε ότι όλα τα αυτοκίνητα χρειάζονται λιγο ζέσταμα πριν ξεκινήσουν, γι'αυτό άλλωστε όταν βάζεις μπρος οι στροφές είναι ψηλά και μετά πέφτουν... Η σταδιακή άνοδος της θερμοκρασίας προστατεύει τα μεταλλικά μέρη (δηλαδή σχεδόν όλα τα συστήματα) από απότομη διαστολή και επιπλέον κάνει πιο ρευστά τα λάδια, ώστε να επιτυγχάνεται ολική και ομοιόμορφη λίπανση κινητήρα,σασμάν κλπ κλπ...

Παίδες βοηθήστε με! Καλά τα λέω ή πρέπει να :shutup2: ???:D

esteban
16-04-2007, 14:17
Βρε μια χαρά τα λες εσύ!
Να τα ακούνε κι άλλοι να μαθαίνουν!
Και κάτι για την Ρίτα, θα συμφωνήσω με τον Κώστα (Sphinx) για τις πρώτες αλλαγές... είναι καλύτερα να τις κάνεις εσύ (τουλάχιστον μέχρι να ζεσταθεί δηλ. να φτάσει στους 80 βαθμούς). Δεν είναι τίποτα δύσκολο... κοιτάς με "πεταχτές" τσαχπίνικες ματιές το στροφόμετρο:rolleyes::p και μόλις φτάνει στις 3000-3500... τσαααααακ(!) του την ανεβάζεις (την ταχύτητα!) και συνεχίζεις ούτω καθ'εξής... 3500... τσααααακ.... 3500.... τσααααακ!:tooth:

ScissorHands
16-04-2007, 14:26
Βρε μια χαρά τα λες εσύ!
Να τα ακούνε κι άλλοι να μαθαίνουν!
Thanks esteban!!!

Και κάτι για την Ρίτα, θα συμφωνήσω με τον Κώστα (Sphinx) για τις πρώτες αλλαγές... είναι καλύτερα να τις κάνεις εσύ (τουλάχιστον μέχρι να ζεσταθεί δηλ. να φτάσει στους 80 βαθμούς). Δεν είναι τίποτα δύσκολο... κοιτάς με "πεταχτές" τσαχπίνικες ματιές το στροφόμετρο:rolleyes::p και μόλις φτάνει στις 3000-3500... τσαααααακ(!) του την ανεβάζεις (την ταχύτητα!) και συνεχίζεις ούτω καθ'εξής... 3500... τσααααακ.... 3500.... τσααααακ!:tooth:

Εγώ ακολουθώ άλλες μεθόδους:
1. Ακούω τον κινητήρα οπότε καταλαβαίνω πότε "γεμίζουν" οι στροφές και ανεβάζω.
2. Κοιτάω το βελάκι (απλούστερο) αλλά νομίζω ότι ανάβει "κατόπιν εορτής" :D ,δηλαδή στο αυτόματο θα είχε ήδη κάνει την αλλαγή, οπότε στο ζητάει εκ των υστέρων!!

Η ένδειξη του στροφομέτρου είναι σχετική πιστεύω. Στις ίδες στροφές ανεβάζεις ταχύτητα στο 600άρι,700άρι,σε τουτού με πρόγραμμα,σε τουτού χωρίς πρόγραμμα κλπ? Ιδού το ερώτημα...

esteban
16-04-2007, 14:37
Όταν δεν έχει πιάσει τη θερμοκρασία λειτουργίας η χρήση πρέπει να είναι ίδια σε όλα. Απαλό πάτημα στο γκάζι μέχρι τις 3000-3500. Είτε έχει πρόγραμμα, είτε όχι.
Οι διαφορές ανάμεσα στο 600 με το 700 (στις στροφές αναφέρομαι) είναι ελάχιστες. Δηλαδή αυτό που έχουμε δει είναι ότι το 600άρι "πιάνει" τα 140 με 6η ταχύτητα και 3750 στροφές, ενώ το 700άρι με 3500. Λεπτομέρειες που λένε και στη διαφήμηση!

Rita
16-04-2007, 14:38
Αχ αυτές είναι γυναίκες!!! Να γνωρίζουν απ' όλα!!! Μπράβο ScissorHands, συγχαριτήρια κοπελίνα μου!!! :clap2: Κι ας βγούμε :offtopic: , αξίζει να αναφερθεί!!

Esteban, θα προσπαθήσω να το εφαρμόσω αυτό το τόσο απλό τσάααακ (:tooth:) που αναφέρεις μέχρι να φτάσει το τουτού μου στην θερμοκρασία των 80 βαθμών, μιας και έχω μικτή ασφάλεια και με παίρνει να ρίχνω "τσαχπίνικες":rolleyes: ματιές στο κιβώτιο! Εύχομαι μόνο να μην βρεθεί κανείς γνωστός στο δρόμο μου.(:p) :drive1:

(Απορία άσχετης, εξαρτημένης από το αυτόματο κιβώτιο, οδηγού: Αν πρίν ξεκινήσω, το ζεσταίνω τόσο μέχρι να φτάσει στην θερμοκρασία των 80 βαθμών, τότε θα μπορώ να το ξεκινήσω κατευθείαν με το αυτόματο? Χωρίς να υποβάλω εμένα και τους γύρω μου σε τέτοια ταλαιπωρία? :blush-anim-cl:)

esteban
16-04-2007, 14:53
Δυστυχώς Ριτάκι μου η απάντηση είναι όχι.
Κατ'αρχήν θα περιμένεις πααααρα πολύ μέχρι να φτάσει τη θερμοκρασία λειτουργίας και πάλι θα ανεβάζει αρκετές στροφές μέχρι να κάνει τις πρώτες αλλαγές... (στο λέω επειδή το έχω δοκιμάσει)

esteban
16-04-2007, 14:54
Και επειδής δεν μπορώ να κάνω edit, συμπληρώνω:
... άσε τη βενζίνη που θα καις τζάμπα και βερεσέ!

vatraxos
16-04-2007, 14:56
Πάντως δεν είναι πολύ δύσκολο το σειριακό. ΑΛήθεια, δοκίμασε!

Rita
16-04-2007, 15:04
Να πάρει... τελικά, δεν το γλυτώνω το "τσάαακ"... (εγώ και η διαφήμηση τις Q τέτοια ηχητικά εφέ... τύπου "πίκι πίκι τσάαααν") να προσπαθήσω μόνο να αποφύγω το "μπάμ"! :blush-anim-cl:

Θα εφαρμοστεί λοιπόν, πάραυτα... και θα αναφέρω, εντυπώσεις και τυχών "προβλήματα" που προκύψουν :p.

Ευχαριστώ πολλάν... :bigwink:

van
16-04-2007, 16:20
Την απάντηση στο ερώτημα σου την έδωσες μόνη σου..Είπες δηλαδή ότι όταν έβαλες βενζίνη ήταν με άδειο το ντεπόζιτο γιατί ήθελες να δείς πόσο κρατάει..Να σε ενημερώσω λοιπόν σα χημικός μηχανικός οτι όταν βάζεις βενζίνη έχει και μια μικρή ποσότητα νερού μέσα..ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ.Το νερό λοιπόν με μεγαλύτερο ειδικό βάρος απο τη βενζίνη και χαμηλότερο ιξώδες(το πόσο ευκολα κυλάει είναι το ιξώδες) κάθετε χαμηλά στο ρεζερβουαρ και όταν δεν έχεις πολύ βενζίνη μέσα εκείνο πάει και κάθετε στα σωληνάκια και το αμάξι σου τραβάει πιο πολύ νερό απο βενζίνη.Και γιαυτό κλωτσάει//Διαμαρτύρετε !!!Εσυ με το που το έτρεξες ρούφηξε η τρόμπα βενζίνη απο την καινούργια πια και γιαυτό ξεκόλισε!!!

Αποψη μου:ρίξε καθαριστικό για τα μπέκ στο ντεπόζιτο και κάνε τα γλυκά τα μάτια στο βενζινά σου να σου πει τι άλλα ζουμιά βάζει μέσα στις δεξαμενές του...!!!

Rita
17-04-2007, 23:51
Λοιπόοοον... οι εξελίξεις στο θέμα του λόξιγγα...(που τελικά έμαθα οτι λέγεται ρετάρισμα) είχαν ώς συνέπεια, σήμερα να ακινητοποιήσουν το σμαρτάκι μου!!!! Και αναλύω...

Φεύγω από το σπίτι χωρίς κανένα πρόβλημα... μετά από 4χλμ... αρχίζει να τσινάει, βάζω το σειριακό... συνεχίζει να τσινάει... πατάω τέρμα το γκάζι (στο αυτόματο πια και αφού είχε φτάσει η θερμοκρασία 80 βαθμουλάκια) και δεν πήγαινε... ξαφνικά βλέπω ένδειξη στο ταμπλό, λαδιού και ταυτόχρονα σχεδόν μπαταρίας!!!!! Κι εκεί τα βλέπω όλα... γιατί το αμαξάκι σβήνει εν κινήσει... το κάνω λίγο στην άκρη (μιλάμε για θεοσκότεινο σημείο του δρόμου) και πάω το κλειδί στην θέση 0.

Πάω να το ξαναβάλω μπροστά και κάνει το αμίμητο... γυρνώντας το κλειδί στη θέση 2 μιζάρει χωρίς να ανάψει... κλείνωντας το (πηγαίνωντας πάλι στη θέση 0) πέρνει μπρόστα!!!! :g: :g: :g: Και μένω λαλάκας... πώς θα σβήσω το αμάξι τώρα σκέφτομαι??? Το ξαναγυρνώ στην θέση 2... και σβήνει!!! Το έκανα αυτό 2 φορές και έκανε ακριβώς το ίδιο!!! Από εκεί και πέρα... φώναξα ΕΛΠΑ και το φόρτωσα για το συνεργείο...

Ωραία ε???

Rita
17-04-2007, 23:59
...Να συμπληρώσω ότι, όταν ήρθε η ΕΛΠΑ και το βάλαμε μπροστά (μαζί με τον κυριούλη) γιατί φοβήθηκα να το κάνω ξανά μόνη μου (το άναμα, βρώμικα μυαλά:p), πήρε κανονικά μπροστά...
Μετά βγάλαμε τους πόλους από την μπαταρία, το αφήσαμε κανένα 7 λεπτο για να κάνει reset ο εγκέφαλος και του έκανα μια δοκιμαστική βόλτα πρίν φύγει η ΕΛΠΑ και με αφήσει με τις απορίες μου... και φυσικά πάλι τσινούσε!!!
Από εκεί και πέρα... εύχομαι το "νοσοκομείο" (Kosmart) να βρεί τη συμβαίνει!

Είμαι πολύ λυπημένη... μου λείπει πολύ!!!! :022: :022:

¶υριο που θα το πάρω (εύχομαι) θα δώ τι θα γράφει το "εξιτήριο" και θα σας ενημερώσω!

smartmaniac
18-04-2007, 00:02
:rolleyes::smt017:g::bored:

ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ... :chickawow::23_28_100: ΤΕΤΟΙΑ ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΙΚΑ ΟΥΤΕ Ο ΜΑΙΚ ΛΑΜΑΡ!!!!

ΦΡΙΚΗ ΜΑΥΡΗ ΠΑΝΤΩΣ. ΝΟΜΙΖΩ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ (ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ) ΠΑΡΟΜΟΙΟ. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

Rita
18-04-2007, 00:07
Σκεφτόμουν να του κάνω κανέναν εξορκισμό... μπάς και είναι στιχοιωμένο!!!
Σε λίγο θα ξεκινάει και θα φεύγει μόνο του... Θα μου σφυρίζει για να του ανοίξω την εξώπορτα!!!

¶σε σου λέω... φρίκη!!!!

zike
18-04-2007, 00:39
Μη το μπερδεύεις με το ρετάρισμα, είναι διαφορετικο και καλύτερα να μη το παθεις ποτε. Το σίγουρο είναι ότι τα κλωτσιματα αυτά (κομπιασματα) στα κάνει είτε από πρόβλημα στη διαχείρηση της βενζινης είτε της ανάφλεξης. Ποιο πιθανον μου φαινεται να ειναι το πρωτο. Πολύ πιθανον για καποιο λογο να δουλευει με πλουσιο μιγμα το μοτερ και να μπουκωνει. Πολλά είναι πιθανά ομως και τίποτα δεν ειναι 100% σίγουρο. Με προβληματιζει και το συμβαν με τον διακόπτη βέβαια. Όταν με το καλο φτιαχτεί πες μας να ξέρουμε...

Sphinxgr
18-04-2007, 08:49
Πολλά και περίεργα συμπτώματα. Έχω μεγάλη περιέργεια για να δώ τι θα βγάλει η αυτοψία...

esteban
18-04-2007, 14:16
Κι εγώ έχω μείνει!!!
Περιμένω να δω τι θα πουν...

smartmaniac
18-04-2007, 21:04
ΕΧΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ;

Rita
18-04-2007, 21:55
Παιδία... τα νεότερα έχουν ώς εξής:
Το κοίταξε μηχανικός...
Το κοίταξε ηλεκρολόγος...
Προφανώς το έβαλαν και στον εγκέφαλο...
(Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη γιατί όταν πήγα να το πάρω είχε κλείσει το service, λειτουργούσε μόνο η έκθεση...)
Γενικώς το κοίταξε όλο το επιτελείο των "γιατρών" απ' ό,τι μου είπε το παιδί στο τηλέφωνο...
Το έκαναν και βόλτα... και δεν κλωτσούσε καθόλου... δεν είχε καμία περίεργη συμπεριφορά! :smt017 :smt017 :smt017
Δεν ήξεραν τι μπορεί να είναι μιας και λειτουργούσαν όλα στην εντέλεια!
Το μόνο που μου είπαν είναι οτί το radio/cd ήταν στην θέση Safe, και του απάντησα ότι προφανώς το κάνει επειδή είχαμε χθές βγάλει τους πόλους της μπαταρίας (κατόπιν συμβουλής της Kosmart, για να κάνει reset).

Τελικά μάλλον φταίει το καύσιμο... αυτή την υπόθεση κάνουν κι εκείνοι...

Εγώ πάντως λέω... μήπως το "καβάλησε" ο Κάσπερ το φαντασματάκι!!! :g:

Τί να πώ... δέν ξέρω... θα το δείτε κι εσείς άυριο στην συνάντησή μας... να μου πείτε αν βλέπετε τίποτα παράξενο... (αν με φέρει μέχρι εκεί:p)

Rita
18-04-2007, 21:59
Αααα... και κάτι ακόμα...

Παρατήρησα το εξής στην κατανάλωση βενζίνης.

Συνήθως απ' την στιγμή που το φουλάρω, η πρώτη κουκίδα κατεβαίνει μετά τα 150 περίπου χλμ. .... τώρα κατέβηκε στα, 124 χλμ...:g:

Πάντως την επόμενη φορά που θα πάω στον βενζινά μου... θα του πάω και ένα μπουκάλι εμφιαλομένο νερό... και θα του πώ... όταν πρόκειτε να το ποτίσεις νερό... μόνο εμφιαλομένο θα του δίνεις... (αί σιχτίρ πια!!!!)

Sphinxgr
18-04-2007, 22:15
Τα χμ μη σε ανησυχούν! ¶λλες φορές βγάζει 120 και άλλες ακόμα και 240...

Όσο για τα υπόλοιπα θα δείξει... Απλά αύριο, πάρε μαζί σου και καμιά κονσέρβα μη σε αφήσει σε καμιά ερημια στο άσχετο και κάνουν μέρες να σε βρούν, μιας και έχεις ταξίδι ολόκληρο μέχρι να έρθεις!

Rita
18-04-2007, 22:21
:4_1_72: :4_1_72:
Έλιωσα...
Ναί σιγά μη σας αφήσω να φάτε μόνοι σας τις αυριανές "πίπες" (:blush-anim-cl:) του κουκλακίου! :p
¶λλωστε αν δεν με φέρει αυτό... θα το φέρω εγώ... τον σωστό όγκο για κάτι τέτοιο τον έχω ούτως ή άλλως...

Βγήκα

Rita
18-04-2007, 22:22
....:offtopic: εντελώς όμως...

Rita
19-04-2007, 17:13
Κάτι σημερινό που παρατήρησα... (ξέρω ξέρω, με βαρεθήκατε:blush-anim-cl:)
Σήμερα λοιπόν έκανα το εξής, άναψα το αμαξάκι, το άφησα να ζεσταθεί και πήγα πίσω και είδα οτι απ' την εξάτμηση έσταζε κάτι... κι αναρωτιέμαι... να είναι το νερό που λέγαμε (απ' την εξαιρετικής ποιότητας βενζίνη που μου βάλανε? :mad: )... ή να αρχίσω να ανησυχώ κι άλλο????

Λέω μήπως "φτύνει" το νερό.... Τί να πω!

Sphinxgr
19-04-2007, 19:54
Απόλυτα φυσιολογικό και αυτό. Είναι υγρασία, σε όλους μας το κάνει... :)

Rita
22-04-2007, 21:59
Και τώρα που το ξανασκέφτομαι... και μιας και έχει η βενζίνη καταίβει στις 2 κουκιδούλες... τι να κάνω?

Να βάλω απλή αμόλυβδη ή Ultimate?

Τι λέτε κι εσείς? Να του βάλω Ultimate... να το καλοπιάσω??? :p

Rita
22-04-2007, 22:01
Και τώρα που το ξανασκέφτομαι... και μιας και έχει η βενζίνη κατέβει στις 2 κουκιδούλες... τι να κάνω?

Τι λέτε κι εσείς? Να του βάλω Ultimate... να το καλοπιάσω??? :p

Αχχχ που είναι το edit... να διορθώνομαι λίγο!:blush-anim-cl:

ScissorHands
22-04-2007, 23:30
Και τώρα που το ξανασκέφτομαι... και μιας και έχει η βενζίνη κατέβει στις 2 κουκιδούλες... τι να κάνω?

Τι λέτε κι εσείς? Να του βάλω Ultimate... να το καλοπιάσω???

Με το λόξυγγα τί είγινε Ritaki (κατ'αρχήν)?? Εμφανίστηκε όταν το οδήγησες? Ελπίζω πως όχι...
Όσον αφορά τη βενζίνη, εγώ περιμένω να εμφανιστεί η ένδειξη των λιτρων βενζίνης που απομένουν... στα 4 πάω στο βενζινάδικο και το ταϊζω :D Ultimate από συγκεκριμένο πρατήριο, τσεκαρισμένο από γνωστούς και φίλους!
Μέχρι στιγμής, ουδέν πρόβλημα!!!

Παίρνεις ακόμα κούπα με κάποια λίτρα βενζίνης? (άσχετο!):D

Sphinxgr
22-04-2007, 23:36
Τα fortwo ειναι ρυθμισμένα για απλή! Απλά δοκίμασε αλλο βενζινάδικο :)

jos
23-04-2007, 00:49
Νομίζω πως αν το αυτοκίνητο ανιχνεύσει τόσο χάλια βενζίνη θα έβγαζε error στο διαγνωστικό.... Ισως αν βάλεις αλλού βενζίνη και συνεχίσει το πρόβλημα να δοκίμαζες να αλλάξεις και κανένα φίλτρο βενζίνης...

Mixalis762001
23-04-2007, 11:16
PEDIA STIN athina otan briskete (benzinas eimai) na bazete mono apo ena sigkekrimeno benzinadiko. O logos einai o exis: an iparxei problima na tou to lete tou benzina gia na to koitaxei to thema kai an einai apateonas einai apateonas (dilidi nothia) alla iparxei periptosi na einai i partida pou parelabe, kai kalo einai na to xerei giati polles fores den to xeroume emeis oi BENZINADES.
Polles fores mas enimeronoun apo ta dilistiria na min paroume alla to kausimo kapoios tha to parei to poio benzinadiko tha tin faei kai meta sto pelati.......................gia auto ena benzinadiko mono

vatraxos
23-04-2007, 11:31
Ρε παιδιά (σοβαρά τώρα) προσπαθήστε 1) να γράφετε Ελληνικά (με ελληνικούς χαρακτήρες δλδ) και 2)με σύνταξη, σημεία στίξης κλπ!

Έτσι θα ναι πιο εύκολο για όλους να καταλαβαίνουν τι γράφετε και να απαντάνε αντίστοιχα!

Mixalis762001
23-04-2007, 11:38
Vatraxe exo mono english sto pliktrologio mou

Alex
23-04-2007, 11:54
Το προβλημα δεν αφορα μονο στους Ελληνικους χαρακτηρες, αλλα και στη σωστη συνταξη και στη χρηση σημειων στιξης.

Rita
23-04-2007, 13:44
Με το λόξυγγα τί είγινε Ritaki (κατ'αρχήν)?? Εμφανίστηκε όταν το οδήγησες? Ελπίζω πως όχι...
Όσον αφορά τη βενζίνη, εγώ περιμένω να εμφανιστεί η ένδειξη των λιτρων βενζίνης που απομένουν... στα 4 πάω στο βενζινάδικο και το ταϊζω :D Ultimate από συγκεκριμένο πρατήριο, τσεκαρισμένο από γνωστούς και φίλους!
Μέχρι στιγμής, ουδέν πρόβλημα!!!

Παίρνεις ακόμα κούπα με κάποια λίτρα βενζίνης? (άσχετο!):D

Καταρχήν να απαντήσω στα μικρά σου γράμματα και να σου πω... οτί εμένα μου έδωσαν 6 κούπες μαζί!!! (Ίσως επειδή ήταν πόλυ το νερό στην βενζίνη... να 'χω να φτιάνω και κάνα τσάϊ, κάνα καφέ... :p) Μάλλον θα ήθελαν να τις ξεφορτωθούν... και τελείωνω το :offtopic: μου, με το οτί το αμαξάκι τώρα πάει μια χαρούλα, χωρίς λόξιγγες, χωρίς φτερνίσματα... μύξες και σάλια!:p
Very strange λέμεεεε.... :boo: καταστάσεις!

Rita
23-04-2007, 13:49

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!!!
Με βοήθησε ο άνθρωπος να κάνω την προίκα μου δεν λέω... (ποτήρια, κανάτες κούπες, μούπες... απ' όλα) αλλά όχι το μπόμπα "ποτό" :p στο "ζουζούνι" μου δεν το ανέχομαι!!!

Rita
23-04-2007, 13:52
Νομίζω πως αν το αυτοκίνητο ανιχνεύσει τόσο χάλια βενζίνη θα έβγαζε error στο διαγνωστικό.... Ισως αν βάλεις αλλού βενζίνη και συνεχίσει το πρόβλημα να δοκίμαζες να αλλάξεις και κανένα φίλτρο βενζίνης...

Ναι jos... αυτό μου το είπε και το ξαδελφάκι μου... που είναι μηχανικός αυτοκινήτων! Να τους πώ λεεί (στην Κοσμάρτ δηλαδή) να μου αλλάξουν φίλτρο βενζίνης... κάτι που δεν έκανα :g: τώρα που το σκέφτομαι! Αλλά όταν πήγα να το πάρω είχε κλείσει το service! Θα ξαναπάω όμως... και θα το κάνω αυτό.

van
23-04-2007, 14:24

θα κλάψω..Πραγματικά θα κλάψω..!!!

jos
23-04-2007, 15:11
θα κλάψω..Πραγματικά θα κλάψω..!!!
Γιατί?????

vatraxos
23-04-2007, 15:12
απ΄τη συγκίνηση?

Rita
02-05-2007, 22:11
Και επανέρχομαι στο θέμα…

Σήμερα κι ενώ ετοιμαζόμουν να φύγω και έβαλα να ζεστάνω το αμαξάκι, ξέχασα η καημένη κάτι στο σπιτάκι και πήγα να το πάρω… γυρίζοντας βρίσκω το αμαξάκι σβηστό!!!
(Πολύ περίεργο σκέπτομαι!!! Να σβήσει με νεκρά στο ρελαντί???:smt017)

Το ξαναβάζω μπροστά, μιζάρει παραπάνω απ’ το κανονικό, δεν παίρνει και την ώρα που βάζω τον διακόπτη στο 0 –το κλείνω δηλαδή- παίρνει για λίγο και σβήνει μόνο του!!!

Το κλειδώνω, το ξεκλειδώνω…

Δεύτερη προσπάθεια, μιζάρει σαν τρελό… και παίρνει κάααποια στιγμή, -ακούω το ρελαντί να δουλεύει χαμηλά και η στροφές λίγο πάνω απ’ το 1000, κανονικά δηλαδη- πατάω ελαφρά το γκάζι και με το που το αφήνω… σβήνει!!! (Σημειώνω ό,τι αυτά γίνονταν πάντα χωρίς ταχύτητα στο κιβώτιο.)

Οι προσπάθειες δεν είχαν τελειωμό… με το γκάζι να το πατάω είτε λίγο είτε λίγο παραπάνω (μέχρι τις 3.500 στροφές περίπου) μα… μόλις το άφηνα, έσβηνε!!! Τι να πω… σαν να έχει κολλήσει το τσόκ, ένα πράμα… αλλά γίνονται αυτά τα πράγματα??

Στο τέλος τα παράτησα γιατί φοβήθηκα πια… και αύριο θα καλέσω γερανό για να με πάει στην Κοσμάρτ. Στην Κοσμάρτ θα πάω μόνο και μόνο γιατί γνωρίζουν την περίπτωση… απ’ την προηγούμενη φορά. Αν πάλι δεν μπορούν να βρούν τι έχει… θα πάω σφαίρα στην ΕΚΚΑ. Και τέλος πάντων κάπου που θα μου δώσουν μια κάποια απάντηση και δικαιολογία για το πώς ένα αμάξι 6 μηνών με 4000χλμ έχει τέτοια προβλήματα.

Επίσης να σημειώσω ότι άλλαξα βενζινάδικο αλλά πάλι BP, το αμάξι είναι φουλαρισμένο με απλή αμόλυβδη βενζίνη (2 κουκίδες πρίν τελειώσει το ντεπόζιτο) και έχω κάνει μόνο 11χλμ, μετά το τελευταίο αυτό γέμισμα! Δεν γίνεται όλα τα βενζινάδικα να έχουν κακό καύσιμο όμως… έλεος…

Sphinxgr
02-05-2007, 23:03
Ας αλλάξουν και ενα φίλτρο βενζίνης πάντως, έστω προληπτικά... Να δούμε τι θα βρούνε...

(αν και πιστευω πως δε θα βρουν τίποτα ουσιώδες...)

vatraxos
02-05-2007, 23:15
καλά, πριν αλλάξεις φίλτρο βενζίνης, άλλαξε συνεργείο..

Η λογική "το πάω εκεί επειδή ξέρουν την περίπτωση" απλά.. δεν έχει λογική. Εκεί που ξέρουν τη δουλειά τους, θα σου πουν και τι έχει το αμάξι.

Sphinxgr
02-05-2007, 23:31
Δίκιο έχει το πράσινο πλάσμα από πάνω, αλλά από την άλλη αν πηγαίνεις το αμάξι για επισκευή και εκείνη την ώρα δεν παρουσιάζει τίποτα στραβό, δε μπορείς και να τους κατηγορήσεις... (τα υπόλοιπα τα ξεχνάω...)

Και νομίζω πως οι περισσότεροι γνωρίζουμε πως είναι να προσπαθεί να σου περιγράψει το πρόβλημα του, κάποιος άσχετος με το επάγγελμα σου...

Τέλος εγώ στη θέση σου θα επέλεγα ΕΚΚΑ κυρίως για τον επαγγελματισμό τους, που κερδίζει στα σημεία τον ανταγωνισμό... Πόσο μάλλον που σε βολεύει και καλύτερα σαν απόσταση...

gavanos
02-05-2007, 23:58
Περαστικά στο smartaro...Τι άλλο να πω. Όσον αφορά στο θέμα kosmart, προσωπικά διαφωνώ. Θα το πήγαινα κατευθείαν ΕΚΚΑ.
Στην kosmart σου είπαν τί πρόβλημα είχε το αυτοκίνητο την τελευταία φορά?

zike
03-05-2007, 00:39
Ποιες βενζίνες και ποια φίλτρα...εδώ ο εγκέφαλος συμπεριφέρεται πολύ μπερδεμένα! Μυρίζομαι αισθητήρα...(ποιον δεν ξέρω όμως)...

Rita
03-05-2007, 18:09
Το φόρτωσα τελικά σήμερα και το πήγα στην Kosmart, ευτυχώς που έκανε το πρόβλημα και εκεί (γιατί όταν το κατέβασα από την ΕΛΠΑ, μια χαρά πήρε μπρός!!!) και τέλος πάντων "άκουσαν" το αμάξι...

Με ενημέρωσαν οτι θα το βάλουν στο διαγνωστικό (ξανά) και θα κατεβάσουν το ντεπόζιτο θα το αδειάσουν - καθαρίσουν, θα αλλάξουν και φίλτρο και βλέπουμε... (αν είναι αυτό το πρόβλημα, νερό στο ντεπόζιτο τότε μάλλον ξεμπέρδεψα). Αν και τώρα εδώ που τα λέμε όντως θα μπορούσαν να το κάνουν και την πρώτη φορά αυτό! Τεσπα όμως...

Μου έδωσαν αυτοκίνητο αντικατάστασης... μέχρι να μου ετοιμάσουν το δικό μου.

Θα ενημερώσω...

vatraxos
04-05-2007, 10:11
θα κατεβάσουν το ντεπόζιτο θα το αδειάσουν - καθαρίσουν, θα αλλάξουν και φίλτρο και βλέπουμε... (αν είναι αυτό το πρόβλημα, νερό στο ντεπόζιτο τότε μάλλον ξεμπέρδεψα). Αν και τώρα εδώ που τα λέμε όντως θα μπορούσαν να το κάνουν και την πρώτη φορά αυτό!

Μακάρι, αλλά η λογική λέει ότι είναι πολύ δύσκολο να οφείλεται σε κάτι τέτοιο αυτό που περιγράφεις.

Ο μικρός ζικέλογλου από πάνω καλά τα λέει.

Όπως και να χει, καλά ξεμπερδέματα.

Rita
05-05-2007, 20:30
Δεν γνωρίζουν ακόμα περί τείνος πρόκειτε, γιατί μία φορά το κάνει το πρόβλημα και την άλλη όχι... και γι' αυτόν τον λόγο το μικρό μου θα μείνει μέσα το Σ/Κ για παρακολούθηση! (Αναρωτιέμαι τώρα τί παρακολούθηση θα του γίνει την Κυριακή:g:, τέλος πάντων...)

Ίσως λένε, από την κακής ποιότητας βενζίνη (νερωμένη), να δημιουργήθηκε πρόβλημα στην αντλία...

Ευτυχώς έχω αμαξάκι αντικατάστασης όμως και μπορώ να κυκλοφορώ, ένα γλυκούλι μαύρο pureδάκι.:D

Παρ' όλα αυτά, προβληματίζομαι τώρα εγώ... γιατί να φταίει η βενζίνη? Μήπως το πρόβλημα όποιο και να είναι προυπήρχε? Όπως είπε και ο zike ίσως να υπάρχει πρόβλημα στον αισθητήρα. Το αμάξι είναι στην εγγύηση (6 μηνών ολοκαίνουριο αμάξι) λές να πρέπει να πληρώσω κερατιάτικα για αντλίες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο?:smt017

vatraxos
06-05-2007, 00:54
Κάνε στον εαυτό σου την τεράστια χάρη και πήγαινέ το σε σοβαρό συνεργείο.
Ακούς εκεί "μια το κάνει κ μια δεν το κάνει, και μένει μέσα για παρακολούθηση..".

Αυτά τα λέει ο μάστορας της γειτονιάς μου, όχι εξουσιοδοτημένο συνεργείο..

gavanos
06-05-2007, 15:37
Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα :mad:

van
06-05-2007, 15:48
Την απάντηση στο ερώτημα σου την έδωσες μόνη σου..Είπες δηλαδή ότι όταν έβαλες βενζίνη ήταν με άδειο το ντεπόζιτο γιατί ήθελες να δείς πόσο κρατάει..Να σε ενημερώσω λοιπόν σα χημικός μηχανικός οτι όταν βάζεις βενζίνη έχει και μια μικρή ποσότητα νερού μέσα..ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ.Το νερό λοιπόν με μεγαλύτερο ειδικό βάρος απο τη βενζίνη και χαμηλότερο ιξώδες(το πόσο ευκολα κυλάει είναι το ιξώδες) κάθετε χαμηλά στο ρεζερβουαρ και όταν δεν έχεις πολύ βενζίνη μέσα εκείνο πάει και κάθετε στα σωληνάκια και το αμάξι σου τραβάει πιο πολύ νερό απο βενζίνη.Και γιαυτό κλωτσάει//Διαμαρτύρετε !!!Εσυ με το που το έτρεξες ρούφηξε η τρόμπα βενζίνη απο την καινούργια πια και γιαυτό ξεκόλισε!!!

Αποψη μου:ρίξε καθαριστικό για τα μπέκ στο ντεπόζιτο και κάνε τα γλυκά τα μάτια στο βενζινά σου να σου πει τι άλλα ζουμιά βάζει μέσα στις δεξαμενές του...!!!

to ksereis ekeino to tragoydi pou leei.....EGW KALA SOU TA LEGA......

Rita
06-05-2007, 23:33
to ksereis ekeino to tragoydi pou leei.....EGW KALA SOU TA LEGA......

Δηλαδή van... η γνώμη σου είναι ότι... όντως είναι πρόβλημα στην αντλία βενζίνης?
Μωρέ μια χαρά λέει το τραγουδάκι... κι εσύ δυό χαρές τα λές... αλλά αν είναι να "κάνω τα γλυκά μάτια" σε κάθε βενζινά για να μπορώ να κινηθώ... έ όχι... για μια αξιοπρέπεια ζούμε!!! (:p) Και καλά... όοολα πια σε μένα έτυχαν??? Τόσος κόσμος βάζει βενζίνη στα Smart του και στα άλλα του αυτοκίνητα... στο συγκεκριμένο βγήκε η ευαισθησία? Και ποιός μου λέει οτι δεν υπήρχε ήδη πρόβλημα και απλά -ίσως- επιδυνώθηκε?
Τέλος πάντων... θα δούμε... θα σας κρατώ ενήμερους ούτως ή άλλως.

apostolos_64
07-05-2007, 00:55
Εγώ θα συμφωνήσω με τον ZIKE. Για ελεγξε το αισθητήρα "lamda".

manoskritis
07-05-2007, 08:08
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΟ

ScissorHands
07-05-2007, 14:32
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΟ

Αναφέρεσαι στον αισθητηρα "Λ"?

Είναι ένας αισθητήρας που μετρα πόσο "άκαφτο" οξυγόνο υπάρχει (ή δεν υπάρχει) στα αέρια κατάλοιπα της καύσης της βενζίνης-δλδ στο καυσαέριο. Με άλλα λόγια αν το μείγμα οξυγόνου/βενζίνης είναι πιο πλούσιο σε αέρα ή σε καύσιμο. Το αποτέλεσμα της "ανάγνωσης" του αισθητήρα είναι μια ηλεκτρικό σήμα, το οποίο δίνει τις κατάλληλες πληροφορίες στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου, ώστε να αναπροσαρμόσει την αναλογία αέρα/καυσίμου.

(Εφαρμογή ΣΑΕ σε όλο της το μεγαλείο...:D)

Περισσότερα στο http://www.ngk.de/The_Lambda_sensor.646.0.html και στο http://www.picotech.com/auto/lambda_sensor.html
ή κάντε μια αναζήτηση με keyword: "lambda sensor". Τα αποτελέσματα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!

vatraxos
07-05-2007, 14:36
ΣΑΕ Ι ή ΙΙ?

πωωπω κάτι τεράστια βιβλία που μου θύμισες τώρα!!

apostolos_64
07-05-2007, 14:41
Αναφέρεσαι στον αισθητηρα "Λ"?

Είναι ένας αισθητήρας που μετρα πόσο "άκαφτο" οξυγόνο υπάρχει (ή δεν υπάρχει) στα αέρια κατάλοιπα της καύσης της βενζίνης-δλδ στο καυσαέριο. Με άλλα λόγια αν το μείγμα οξυγόνου/βενζίνης είναι πιο πλούσιο σε αέρα ή σε καύσιμο. Το αποτέλεσμα της "ανάγνωσης" του αισθητήρα είναι μια ηλεκτρικό σήμα, το οποίο δίνει τις κατάλληλες πληροφορίες στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου, ώστε να αναπροσαρμόσει την αναλογία αέρα/καυσίμου.

(Εφαρμογή ΣΑΕ σε όλο της το μεγαλείο...:D)

Περισσότερα στο http://www.ngk.de/The_Lambda_sensor.646.0.html και στο http://www.picotech.com/auto/lambda_sensor.html
ή κάντε μια αναζήτηση με keyword: "lambda sensor". Τα αποτελέσματα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!

Συνεχίζω να εντυπωσιάζομαι.....ΟΥΑΟΥ:thumb:

Rita
08-05-2007, 19:48
Το νεώτερο "ιατρικό" ανακηνωθέν για την κατάσταση της υγείας του μικρού μου έχει ώς εξής:

Το πρόβλημα εντοπίζετε (μισό να θυμηθώ...:g:) στον διακόπτη απενεργοποίησης του συμπλέκτη (αν το θυμάμαι σωστά) γιατί ενημερώθηκα απ' το τηλέφωνο απ' τον "γιατρό" που το παρακολουθεί...
Θα μείνει άλλη μια μέρα μέσα για παρακολούθηση και βλέπουμε... προφανώς "κάτι" θα αλλαχτεί και θα είναι όλα καλά, ελπίζω κι εύχομαι!

zike
08-05-2007, 21:40
Καλά τον μυρίστικα εγώ τον αισθητήρα...με τόσα ηλεκτρονικά που έχει επάνω αυτό το αμάξι τι περιμένεις?

smartmaniac
09-05-2007, 00:08
ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Ο ΖΙΚΕ ΠΕΤΥΧΕ ΔΙΑΝΑ.... :icon_pray:ΖΙΚΕ

Rita
09-05-2007, 00:56
Καλά τον μυρίστικα εγώ τον αισθητήρα...με τόσα ηλεκτρονικά που έχει επάνω αυτό το αμάξι τι περιμένεις?

:thumb: :thumb: :thumb:
Σωστότατος zike!!!!

Και μετά απ' όλα αυτά έφαγα την εξής φλασιά...:icon_idea:
Όταν το είχα πρωτοπάρει, πρίν κάνω τα πρώτα 500χλμ μου έκανε στο ξαφνικό κάτι ψιλοκοψίματα.... μα δε είχα δώσει μεγάλη σημασία, είπα καινούριο είναι ποιός ξέρει...:102: αλλά δεν μου τα ξαναέκανε μέχρι την μέρα που άρχισα το συγκεκριμένο topic!!! Ήταν να το πάθει τελικά... και τώρα που το θυμήθηκα καλά θα κάνω να το πώ και στο παιδί του συνεργείου της Kosmart να το έχει κι αυτό υπόψιν του.

Rita
19-05-2007, 10:43
Α ναι... να ολοκληρώσω το θέμα αναφέροντας οτί το έχω πάρει το αμαξάκι μου... αλλάξαμε προληπτικά (διότι τελικά δεν γνωρίζουμε στα σίγουρα ποιά ήταν η ακριβής αιτία των προβλημάτων μιας που το διαγνωστικό δεν έδειξε δυσλειτουργία)... προληπτικά λοιπόν αλλάξαμε ρελέ "ενεργοποίησης" συμπλέκτη, καθαρίσαμε διάφορα σωληνάκια και καθαρίσαμε-αλλάξαμε όλο το ντεπόζιτο της βενζίνης (πάντα προληπτικά)... και ευχόμαστε να έφταιγε κάτι από τα παραπάνω.

Αυτάααα...

Και πάλι ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας... :thumb: