PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ

Lgeor
17-04-2007, 19:41
ΤΟ ΖΗΤΗΣΑΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ :D

ΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΕΤΟΙΜΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΑΛΟΓΑ ΜΑΣ :rolleyes:

Η ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 21/4 ΣΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ POWERLAND ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΜΩΡΟΓΙΑΝΝΗ 77 ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Η ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΑΜΕ ΕΙΝΑΙ 30€ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ :thumb:

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 9:00 ΣΤΟ ΓΝΩΣΤΟ PARKING ΤΟΥ LIDL (Λ. ΚΑΒΑΛΑΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

1.harris
2.mixalhs_101
3.esteban
4.skorpini
5.Alex
6.ChridO
7.apostolos_64
8.HACCP
9.pinky
10.biancoverde
11.Stelix
13.touristas x2
14.gavanos
15.djvolis
17.jos x2
18.doc
19.Lgeor

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΤΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΑΣ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ

smartmaniac
17-04-2007, 19:52
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ 'ΓΩ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ? ΑΝ ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ.

HACCP
17-04-2007, 19:56
περίπου τι ώρα έχουμε κλείσει?

jos
17-04-2007, 20:15
H ora anaferete pio pano... Ego mesa x2

DJ THEO
17-04-2007, 20:22
iparxei periptosi na eimai k ego mesa me to palio mou smartaki alla dn ksero akoma....

esteban
17-04-2007, 22:22
Επιβεβαιώνω εις διπλούν! :D

van
17-04-2007, 22:30
θα ερθω και εγω αλλα οχι για δυναμομετρηση..φοβάμαι μη σπάσει το δυναμόμετρο απο τα πολλά άλογα..:wink :wink

Alex
18-04-2007, 10:57
Eγω ειμαι μεσα.

djvolis
18-04-2007, 12:15
djvolis mesa!

HACCP
18-04-2007, 12:47
H ora anaferete pio pano... Ego mesa x2

εννοώ τι ώρα ξεκινάει η δυναμομέτρηση και όχι η ώρα συνάντησης ( δηλαδή μήν συναντηθούμε 9 και ξεκινάμε να μετράμε 11. τέσπα.)

Μέσα και εγώ.

gavanos
18-04-2007, 18:15
Και εγώ μέσα, αλλά λόγω δουλειάς δεν προλαβαίνω να σας βρώ στα Lidl. Θα είμαι πιο μετά κατευθείαν στο μαγαζί.:D

Lgeor
18-04-2007, 18:42
Η ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 9:30 - 10:00

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΟΙ

1.esteban
2.skorpini
3.Alex
4.HACCP
5.gavanos
6.djvolis
7.jos x2
8.Lgeor
9.DJ THEO
10.smartmaniac
11.van

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ
1.harris
2.mixalhs_101
3.ChridO
4.apostolos_64
5.pinky
6.biancoverde
7.Stelix
8.touristas x2
9.doc

smartspiros
18-04-2007, 20:07
Μέσα και εγώ....με το καπνιστό μοτερ :)

biancoverde
18-04-2007, 23:20
Μέσα κι εγώ...

Notis
19-04-2007, 09:09
Και εγώ μέσα.

gavanos
19-04-2007, 09:38
ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΟΙ

1.esteban
2.skorpini
3.Alex
4.HACCP
5.gavanos
6.djvolis
7.jos x2
9.Lgeor
10.DJ THEO
11.smartmaniac
12.van
13.smartspiros
14.biancoverde
15.Notis
16.Touristas (x1) (μετά από τηλ. επικοινωνία)

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ
1.harris
2.mixalhs_101
3.ChridO
4.apostolos_64
5.pinky
6.Stelix
7.doc

pinky
19-04-2007, 09:49
κ γω εννοειται μεσα με ευαγγελιο κ σταυρο στο χερι!!

Skorpini
19-04-2007, 10:06
Εγω ειμαι εκτος.
Θα ερθει μονο ο Στεφανος

Lgeor
19-04-2007, 12:10
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΡΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ :D

Alex
19-04-2007, 13:05
Εμενα το χαρτακι μου δε θα ειναι ετσι...

Sphinxgr
19-04-2007, 13:52
Και πούσαστε, στο τέλος να ανακοινωθούν τα αποτελέσματα όλων να βγάλουμε συμπεράσματα...

Άνετα θα έβγαινα τελευταίος πάντως!!!!

apostolos_64
20-04-2007, 15:23
Εγω θα το ξέρω σήμερα αργά το βράδι λογο εκδρομής του γιού μου. Αν είναι θα σας βρώ ή στο Lidl ή στο μαγαζί (κατά 60-70%).

mixalhs_101
20-04-2007, 16:02
μεσα και ο mixalhs_101..

van
20-04-2007, 19:53
Θα μπορούσα αντι να φέρω το smartaki να φέρω τη μηχανή?Σοβαρά το ρωτάω!!Πρόεδρε για πες..please!!

bullet_1800
20-04-2007, 20:58
Θα μπορούσα αντι να φέρω το smartaki να φέρω τη μηχανή?Σοβαρά το ρωτάω!!Πρόεδρε για πες..please!!

Απο όσο ξέρω οι μηχανές θέλουν άλλου τύπου δυναμόμετρο με διπλά ράουλα οπότε δεν νομίζω να μπορέσεις να την μετρήσεις αύριο.

Και εγώ μέσα πάντως!

dodos
20-04-2007, 21:18
paidia kai egw mesa eimai gia ayrio to prwi valte me stin lista

van
21-04-2007, 01:16
Nαι όντως παιδιά και εγω σήμερα που τα είπα λίγο με τον αδερφό μου είπε οτι το συγκεκριμένο μαγαζί δεν έχει δυναμόμετρο για μηχανές καθότι τον ξέρει τον τύπο εκεί.Ακόμα σήμερα έμαθα οτι αύριο θα εχω δουλειά στο γραφειό και δε θα μπορέσω να τα προλάβω όλα!!<Και το ήθελα να το ξέρω ποσο βγάζει το smartaki μου γιατί με τρώει να γαργαλίσω τον εγκέφαλο...Anyway ελπίζω να το ξανακάνουμε και να μπορέσω να έρθω και εγω.Και στο κουκλάκι πάλι μαλακία έγινε και όσο εσείς περνούσατε ώραία εγω ταξίδευα για Λάρισα...:(:(:(

smartmaniac
21-04-2007, 13:59
ΝΑ 'ΜΑΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑΤΕΤΑΓΜΕΝΟΙ. (ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΑΦΗΣΑΜΕ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!)

http://farm1.static.flickr.com/210/466997900_1cfb7dd59b.jpg

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΑΛΟΓΑΑΑΑΑ!!!!

http://farm1.static.flickr.com/178/466998380_be15adbf21.jpg

PULSE 15800 ΧΛΜ, V-POWER RACING, ΦΙΛΤΡΟ AERA GREEN, ΑΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΟ 52 ΠΡΟΣΕΞΤΕ ...,1 ΑΛΟΓΑΤΑ!

ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΔΕΣΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

http://farm1.static.flickr.com/218/466997380_6c40ebe6e6.jpg

ΠΩΣ ΛΕΜΕ..... ΠΕΣΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ????

http://farm1.static.flickr.com/175/466998650_9aa474e718.jpg

ΑΝΤΕ ΚΑΙ Σ'ΑΝΩΤΕΡΑ!

van
21-04-2007, 14:27
mono??????????????????52?????????????

gavanos
21-04-2007, 15:24
Να αναφέρω και τα δικά μου...? Ντρέπομαι...:smt017
Αλλά ας ενημερώσω λοιπόν και εγώ με τη σειρά μου.

Pulse 8/04, με πρόγραμμα RS (θεωρητική ισχύς 88PS).
ΘΑ πω από τώρα και τα πιθανά μειονεκτήματα του αυτοκινήτου, για να χρυσώσω το χάπι:
1. Ραγισμένη πολλαπλή (1 ράγισμα μεν, αλλά ακούγεται ελαφρά το χαρακτηριστικό σφύριγμα)
2. Δίσκος συμπλέκτη που έχει κάνει 80.000km+.

Αποτέλεσμα????

65,7 ολόκληρα άλογα!!!

Ναι, καλά διαβάσατε! Τόσα!
Από τα 88, κάπου χάθηκαν κάποια. Ούτε καν 80, ούτε καν 75, ούτε καν 70!

Βέβαια, το καλό είναι ότι η ροπή ήταν 11,3kgrm, αρκετά ικανοποιητικό νούμερο.

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν πρόβλημα του δικού μου αυτοκινήτου βέβαια, αλλά όλα σχεδόν τα F2 με πρόγραμμα, ήταν στα ίδια περίπου άλογα. Άλλο 67, άλλο 68, άλλο 70, εκεί κυμάνθηκαν οι τιμές.

Θα μου πει κανείς, εντάξει, αφού ένα "μαμά" 62άρι f2 έβγαλε 52 άλογα, είμαι 13 άλογα παραπάνω (65-52). Δεν είναι έτσι όμως. Με την λογική αυτή, θα έπρεπε το δυναμόμετρο να δείξει περίπου 10 άλογα λιγότερο και για τα F2 με πρόγραμμα (με λίγο μπακαλίστικη λογική, αλλά έτσι είναι).

Και κάτι τελευταίο: Το παιδί στο δυναμόμετρο, είπε ότι η μετρηθείσα ισχύς είναι στο στρόφαλο!!! :smt017. Με κάποιο τρόπο συνυπολογίζονταν οι απώλειες στον τροχό. Άρα μιλάμε για ακόμα λιγότερα άλογα...

Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω τί άλλο να υποθέσω. Το μόνο που μπορώ να υποσχεθώ στον εαυτό μου είναι ότι θα πάω και σε άλλα δυναμόμετρα, και θα κάνω τις συγκρίσεις μου...Και βέβαια, θα επανέλθω στις μετρήσεις μετά τις αλλαγές σε πολλαπλή και δίσκο...

Υ.Γ. Mr. SmartManiac ευχαριστούμε για τις φωτό! ;)

dodos
21-04-2007, 16:37
[QUOTE=dodos;448985]600araki me xalasmeni pollaplis 64.5 an tin allaxw tha xana paw gia alli mia metrisi pistevw na piasw ta 70 !!!

http://img151.imageshack.us/img151/6058/sssyj5.jpg

MaD
21-04-2007, 18:20
Να αναφέρω και τα δικά μου...? Ντρέπομαι...:smt017
Αλλά ας ενημερώσω λοιπόν και εγώ με τη σειρά μου.

Pulse 8/04, με πρόγραμμα RS (θεωρητική ισχύς 88PS).
ΘΑ πω από τώρα και τα πιθανά μειονεκτήματα του αυτοκινήτου, για να χρυσώσω το χάπι:
1. Ραγισμένη πολλαπλή (1 ράγισμα μεν, αλλά ακούγεται ελαφρά το χαρακτηριστικό σφύριγμα)
2. Δίσκος συμπλέκτη που έχει κάνει 80.000km+.

Αποτέλεσμα????

65,7 ολόκληρα άλογα!!!

Ναι, καλά διαβάσατε! Τόσα!
Από τα 88, κάπου χάθηκαν κάποια. Ούτε καν 80, ούτε καν 75, ούτε καν 70!

Βέβαια, το καλό είναι ότι η ροπή ήταν 11,3kgrm, αρκετά ικανοποιητικό νούμερο.

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν πρόβλημα του δικού μου αυτοκινήτου βέβαια, αλλά όλα σχεδόν τα F2 με πρόγραμμα, ήταν στα ίδια περίπου άλογα. Άλλο 67, άλλο 68, άλλο 70, εκεί κυμάνθηκαν οι τιμές.

Θα μου πει κανείς, εντάξει, αφού ένα "μαμά" 62άρι f2 έβγαλε 52 άλογα, είμαι 13 άλογα παραπάνω (65-52). Δεν είναι έτσι όμως. Με την λογική αυτή, θα έπρεπε το δυναμόμετρο να δείξει περίπου 10 άλογα λιγότερο και για τα F2 με πρόγραμμα (με λίγο μπακαλίστικη λογική, αλλά έτσι είναι).

Και κάτι τελευταίο: Το παιδί στο δυναμόμετρο, είπε ότι η μετρηθείσα ισχύς είναι στο στρόφαλο!!! :smt017. Με κάποιο τρόπο συνυπολογίζονταν οι απώλειες στον τροχό. Άρα μιλάμε για ακόμα λιγότερα άλογα...

Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω τί άλλο να υποθέσω. Το μόνο που μπορώ να υποσχεθώ στον εαυτό μου είναι ότι θα πάω και σε άλλα δυναμόμετρα, και θα κάνω τις συγκρίσεις μου...Και βέβαια, θα επανέλθω στις μετρήσεις μετά τις αλλαγές σε πολλαπλή και δίσκο...

Υ.Γ. Mr. SmartManiac ευχαριστούμε για τις φωτό! ;)

kai poso eixe stoixisei man i metatropi???

esteban
21-04-2007, 19:49
Είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που έγραψαν ιστορία με την απίστευτη- αχαλίνωτη δύναμη...:p
Το χαρτάκι έδειξε 67 άλογα (68 όταν η μέτρηση έγινε με 4η ταχύτητα) και 11,1 κιλά ροπής.
Το πρόγραμμά μου είναι (για λίγο ακόμα!!!) της SW με υποθετική ισχύ 86 άλογα.
Από βδομάδα πάω να περάσω το παλιό μου πρόγραμμα που,
Α) βγάζει τα ίδια άλογα και ροπή( ή και περισσότερα!)
Β) είναι πιό ήπιο και
Γ) είναι πιό οικονομικό στην κατανάλωση!
Επίσης να πω ότι η πολυσυζητημένη σωλήνωση από φίλτρο σε τούρμπο που έχω βάλει (αντικατάσταση της μαμά με roadster)...ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!!! Αντιθέτως του HACCP με μαμά σωλήνα έβγαλε παραπάνω άλογα!!!

van
21-04-2007, 20:58
Μήπως λες μήπως πρέπει να κρατήσετε το χαρτί της δυναμομέτρησης και να πάτε να το τρίψετε στη μούρη του συνεργείου που δώσατε τα ωραία σας λεφτάκια και αποτέλεσμα δεν είδατε?????????????

Sphinxgr
21-04-2007, 21:21
Αν παρατήρησες όλα τα προγράμματα βγάζουν τα ίδια ακριβώς άλογα. Οι αποκλίσεις είναι πάντοτε γνωστό γεγονός όπως και ότι στη μέτρηση, το intercooler και ο κινητήρας δεν ψύχονταν, ενώ η θερμοκρασία - πυκνότητα του αέρα δεν ήταν και στις καλύτερες της σήμερα για μετρήσεις...

Τα συγκεκριμένα αποτελέσματα είναι να τα δεις συγκριτικά και όχι απόλυτα...

Γράψτε και οι υπόλοιποι τα δικά σας, δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να μη μαθευτούν…

Lgeor
21-04-2007, 22:44
Η ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΗ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ ΕΓΙΝΕ.

ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΜΕ 19 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ :thumb: ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ.....

ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ.

ΜΕΤΡΗΣΑΜΕ 11 FORTWO 7 ROADSTER KAI ENA IBIZA:D

ΤΟ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ FORTWO ΗΤΑΝ ΕΝΑ 600αρι (ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΜΑ) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΒΓΑΛΕ 47 ΑΛΟΓΑ. ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ ΗΤΑΝ ΕΝΑ 700αρι ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ SW (ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΒΓΑΛΕ 71 ΑΛΟΓΑ. ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ FORTWO HTAN ENA MAMA 700αρι ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ 52 HP, 5 700αρια ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΠΟ 63HP ΕΩΣ 69HP KAI 3 600αρια ΠΑΛΙ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΠΟ 59HP ΜΕΧΡΙ 64,5HP.

ΤΑ ROADSTER ΗΤΑΝ ΟΛΑ 82αρια ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΕΒΓΑΛΕ 104,6HP (ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ) ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΑΔΥΝΑΜΟ 84HP (ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ)!!!!!!!
ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΕΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ 2 ΜΑΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΒΓΑΛΑΝ 84,5HP ΚΑΙ 85,8HP !!!!!!!!!
ΤΑ ΑΛΛΑ 3 (ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ) ΕΠΑΙΞΑΝ ΑΠΟ 97,4HP ΕΩΣ 101,3HP.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΙ ΕΝΑ IBIZA MAZI ΜΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΓΡΑΨΕ 194 HP :thumb::D

ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΑΜΑΞΙ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΤΟΥ:bigwink:

Lgeor
21-04-2007, 22:57
ΕΓΩ ΜΕΤΡΗΣΑ 2 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.
ΤΟ FORTWO ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ KAΙ ΤΟ ROADSTER ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.

ΤΟ FORTWO ΦΟΡΑΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ OBD ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ 96HP KAI 144NM ΡΟΠΗ
ΕΒΓΑΛΕ 68,9 HP KAI 110NM ΡΟΠΗ

ΤΟ ROADSTER ΦΟΡΑΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ DKR ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ 107HP ΚΑΙ 135ΝΜ ΡΟΠΗ (ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΛΑΦΡΥΝΤΙΚΟ ΟΤΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 200χλμ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΟΣΕΙ ΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ ΑΚΟΜΑ) ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ 84HP ΚΑΙ 120NM ΡΟΠΗ.
ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕ ΜΕΤΡΗΘΕΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΒΓΑΛΕ 81,8HP ΚΑΙ 103 NM

ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ..........

MaD
21-04-2007, 23:45
kai egw rwtaw san asxetos pou eimai. i antidrasi pia prepei na einai? mipos na pate sta sinergia pou sas ta ebalan kai na ta kanete liba???????

lew egw twra giati oi diafores einai terasties....

apo osous exoun grapsei:

gavanos apo 88 sta 65.7
esteban apo 86 sta 67
lgeor 1) apo 96 sta 68.9 kai 2) apo 107 sta 84

opos blepete i diafora sximatizei ena meso oro konta sta 20 alogata...

ta siberasmata dika sas. prosopika mou ftanoun ta sigekrimena stoixia giana mou apodeixoun oti kapiou poulagan fikia gia metaxotes kordeles...

bullet_1800
22-04-2007, 03:22
Πρέπει να καταλάβετε ότι κάθε δυναμόμετρο διαφέρει. Κάθε δυναμόμετρο είναι διαφορετικά σεταρισμένο απο άλλα.

Όπως λέει και ο Σφίγγας, δεν πρέπει να πάρετε τις απόλυτες τιμές των μετρήσεων αλλά να κάνουμε σύγκριση μεταξύ μας.

Το ότι όλα είναι 20 άλογα μείον δεν σας λέει κάτι? Ακόμη και τα μαμά φορτου έβγαλαν πολλά κάτω απο αυτα που ισχυρίζεται ο κατασκευαστής. Μόνο τα ρόουνστερ φαίνεται να μας έχουν εκπλήξει σε αυτο το θέμα που τελικά έβγαλαν παραπάνω απο αυτά που θα έπρεπε να βγάζουν.

Εγώ με την σειρά μου έβγαλα 101,3 άλογα και 14,7κ ροπή. Όλα αυτά με μέγιστη πίεση 1.4μπαρ λόγω ενός μικρού προβλήματος που παρουσιάστηκε σήμερα το πρωί.

jos
22-04-2007, 10:34
Αφού το έψαξα λίγο το θέμα (μετά) έχω να πω τα εξής.
1ο σφάλμα δυναμόμετρου πουθ σίγουρα έχουμε είναι τα ράουλα τα οποία εφόσον μετρήσαν το Ibiza είναι ακατάληλα για μέτρηση smart λόγω βάρους. Επίσης μου επισημάννθηκαν ακόμα 2-3 λεπτομέρεις (πχ. Σχέση μετάδοσης)οι οποίες μπορεί να έχουν δημιουργήσει αυτό το γενικό - 10 που παρατηρήσαμε στις μετρήσεις... Για παράδειγμα το μαμά 62άρι έπρεπε να βγάλει 62hp. Οπότε καταλαβαίνουμε ότι υπάρχει κάποιο σφάλμα όσον αφορά την απόλυτη τιμή.... Φυσικά μεταξύ μας οι διαφορές ισχύουν οπότε μπορούμε άνετα να συγκρίνουμε τις διαφορές μας και να εξάγουμε

Εγώ με την σειρά μου έβγαλα 104,2 (και όχι 104,6 Λάμπρο) @ 5575 και 15,6Kgm @4146 σαλ.:thumb: με μόνο 1500χλμ στο μοτέρ μου. Το άλλο έβγαλε 194hp και 30Kgm:thumb: .

gavanos
22-04-2007, 11:22
Συμφωνώ με τον jos αλλά και με τους υπόλοιπους που αναφέρθηκαν σε "συγκριτικά αποτελέσματα".

Από τη στιγμή που το 62άρι "μαμά" f2 έβγαλε 52 άλογα αντί για 62, τότε είναι φανερό ότι κάποιο πρόβλημα "παίζει", έτσι δεν είναι? Όχι με το F2 (γιατί τα μετρηθέντα άλογα υποτίθεται ότι είναι στο στρόφαλο και όχι τροχό), αλλά με το δυναμόμετρο.
Χοντρικά επομένως, θα μπορούσε να πει κανείς ότι τα f2 που μετρήθηκαν (και είχαν πρόγραμμα) στα π.χ. 65 ή 70 άλογα, θα "έπρεπε" να δείξουν κανονικά άλλα 10 άλογα παραπάνω.

Επειδή όμως το παραπάνω είναι αρκετά "μπακαλίστικο", προτίθεμαι να πάω και σε άλλο δυναμόμετρο έτσι όπως είναι το αυτοκίνητό μου, για να σας πω ποιες θα είναι οι διαφορές.

Τέλος, επειδή για όλα τα F2 οι συνθήκες ήταν οι ίδιες και το δυναμόμετρο το ίδιο, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα αποτελέσματά μας για να συγκρίνουμε τις μεταξύ μας αποδόσεις ;)

Υ.Γ. ένα F2 με πρόγραμμα είναι σίγουρα γρηγορότερο από ότι ένα χωρίς πρόγραμμα. Αυτό που πρέπει να ψάξουμε είναι για ποιο λόγο αντί για +25 άλογα που υποτίθεται ότι δίνουν τα προγράμματα, δίνουν μόνο μια αύξηση της τάξης του +13 (περίπου τα μισά). Και αυτό δεν έχει να κάνει με το συνεργείο που μπήκε το πρόγραμμα, γιατί όλα τα προγράμματα ήταν διαφορετικά μεταξύ τους και βαλμένα σε διαφορετικά συνεργεία...

Alex
22-04-2007, 11:28
Οπως αναφερθηκε και παραπανω, πρεπει να ξερετε οτι μια δυναμομετρηση εχει κυριως συγκριτικη αξια και οχι ονομαστικη.

Η σωστη χρηση ειναι να πηγαινετε και να μετρατε το αυτοκινητο σας πριν και μετα την καθε βελτιωση που κανετε, ετσι ωστε να βλεπετε τις διαφορες.

Οι ομαδικες μετρησεις, οπως η χθεσινη, ειναι χρησιμες για να δειξουν τις διαφορες μεταξυ διαφορων εκδοσεων αυτοκινητων, αλλα και βελτιωσεων.

Τα απολυτα νουμερα στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι μαλλον αχρηστα.

pinky
22-04-2007, 11:31
το δικο μου αμαξι εχει μονο ενα προγραμμα (αγνωστου ταυτοτητας) και εβγαλε 100,1 αλογα και 14,7 ροπη..

Alex
22-04-2007, 11:41
το δικο μου αμαξι εχει μονο ενα προγραμμα (αγνωστου ταυτοτητας) και εβγαλε 100,1 αλογα και 14,7 ροπη..

Δεν εχει μονο ενα προγραμμα. Εχει ενα προγραμμα και μια εξατμιση brabus.

jos
22-04-2007, 12:38
...και φίλτρο....

van
22-04-2007, 18:08
[QUOTE=jos;449020]Αφού το έψαξα λίγο το θέμα (μετά) έχω να πω τα εξής.
1ο σφάλμα δυναμόμετρου πουθ σίγουρα έχουμε είναι τα ράουλα τα οποία εφόσον μετρήσαν το Ibiza είναι ακατάληλα για μέτρηση smart λόγω βάρους.

???????????????????????????

O Xριστός και η Παναγία!!!!!Τι μας λες δηλαδή οτι το κάθε δυναμόμετρο είναι για μια συγκεκριμένη μάρκα αυτοκινήτου/.???
Καταρχάς το δυναμόμετρο ανάλογα τη υψομετρική θέση που είναι,επιδέχεται και διαφορετική ατμοσφαιρική πίεση.Οσο πιο ψηλά είναι τόσο μεγαλύτερη.Αρα πρέπει ο τύπος να έχει ρυθμίσει το δυναμόμετρο του για την ατμοσφαιρική πίεση στην οποία έχει το μαγαζί του,δεδομένα τα οποία συνυπολογίζονται στο τελικό αποτέλεσμα!!Αυτο για την περίπτωση που ο τύπος με το δυναμόμετρο σας έκλεψε,πράγμα που δε το πιστέυω μιας και εκεί δυναμομέτρησε ο αδερφός μου το saxo και έδειξε 204 όσα και ήταν!!

Αρα ψαξτε το πρόβλημα με τις βελτιώσεις που έκανε ο καθένας σας.¨Οταν λέμε βάζω πρόγραμα εννοόυμε οτι υπερτροφοδοτώ το χώρο κάυσης με περισότερο καύσιμο ετσί ωστε η ανάφλεξη να είναι μεγαλύτερη.Η τουρμπίνα με τη σειρά της συμπιέζη τον αέρα και τον πετάει με μεγαλύτερη πίεση μέσα στο χώρο κάυσης.Αν το πρόγραμα δεν είναι ρυθμιζμένο να δίνει 14 προς 1(μιλάω πάντα για το ιδανικό),δηλαδή 14 μέρη αέρα και ένα 1 μέρος καύσιμο τότε το αμάξι μπουκώνει αφου δίνει περισότερο κάυσιμο και δεν γίνεται σωστή ανάφλεξη.Οταν θες να το πετύχεις αυτό βάζεις στο κύκλωμα του turbo μια βαλβίδα για να αυξήσεις τον αέρα που θα πάει μέσα στο χώρο κάυσης..ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΙ SUPER ΒΕΛΤΙΩΤΕΣ ΣΑΣ!!!

Ψάξτε το λίγο καλύτερα όταν βάζετε πρόγραμα και μην πετάτε τα λεφτά σας έτσι,κρίμα είναι!!

jos
22-04-2007, 18:53
O Xριστός και η Παναγία!!!!!Τι μας λες δηλαδή οτι το κάθε δυναμόμετρο είναι για μια συγκεκριμένη μάρκα αυτοκινήτου/.???
Καταρχάς το δυναμόμετρο ανάλογα τη υψομετρική θέση που είναι,επιδέχεται και διαφορετική ατμοσφαιρική πίεση.Οσο πιο ψηλά είναι τόσο μεγαλύτερη.Αρα πρέπει ο τύπος να έχει ρυθμίσει το δυναμόμετρο του για την ατμοσφαιρική πίεση στην οποία έχει το μαγαζί του,δεδομένα τα οποία συνυπολογίζονται στο τελικό αποτέλεσμα!!Αυτο για την περίπτωση που ο τύπος με το δυναμόμετρο σας έκλεψε,πράγμα που δε το πιστέυω μιας και εκεί δυναμομέτρησε ο αδερφός μου το saxo και έδειξε 204 όσα και ήταν!!

Αρα ψαξτε το πρόβλημα με τις βελτιώσεις που έκανε ο καθένας σας.¨Οταν λέμε βάζω πρόγραμα εννοόυμε οτι υπερτροφοδοτώ το χώρο κάυσης με περισότερο καύσιμο ετσί ωστε η ανάφλεξη να είναι μεγαλύτερη.Η τουρμπίνα με τη σειρά της συμπιέζη τον αέρα και τον πετάει με μεγαλύτερη πίεση μέσα στο χώρο κάυσης.Αν το πρόγραμα δεν είναι ρυθμιζμένο να δίνει 14 προς 1(μιλάω πάντα για το ιδανικό),δηλαδή 14 μέρη αέρα και ένα 1 μέρος καύσιμο τότε το αμάξι μπουκώνει αφου δίνει περισότερο κάυσιμο και δεν γίνεται σωστή ανάφλεξη.Οταν θες να το πετύχεις αυτό βάζεις στο κύκλωμα του turbo μια βαλβίδα για να αυξήσεις τον αέρα που θα πάει μέσα στο χώρο κάυσης..ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΙ SUPER ΒΕΛΤΙΩΤΕΣ ΣΑΣ!!!

Ψάξτε το λίγο καλύτερα όταν βάζετε πρόγραμα και μην πετάτε τα λεφτά σας έτσι,κρίμα είναι!![/quote]

Με στοιχιώδη λογική και ελάχιστη γνώση για δυναμόμετρα μπορείς να καταλάβεις ότι δεν είναι δυνατόν να μετράς αυτοκίνητα όλων των βαρών με το ίδιο ράουλο.... Κάθε ράουλο αντιστοιχεί και σε ένα εύρος κιλών για τον άξονα που πατάει... Φυσικά το αν μουκώνει το αυτοκίνητο θα το είχαμε καταλάβει και δεν θα περιμέναμε το δυναμόμετρο να μας δείξει αν μπουκώνει το αυτοκίνητο. Επίσης η στατιστική λέει ότι αν ΟΛΑ τα αποτελέσματα που λαμβάνεις από μία έρευνα είναι λανθασμένα (πόσομ μάλλον με το ίδιο ποσοστό λάθους) τότε φταίει είτε η μέθοδος είτε ο εξοπλισμός. νομίζω ότι αυτόν το συμπέρασμα είναι και το πιο λογικό από το να πάμε να δείρουμε όλους τους βελτιωτές αλλά και τους απατεώνες στηνν Smart που πουλάνε αυτοκίνητο με 51,8 ίππους για 62άρι....

Ps. Ας σκεφτόμαστε λίγο πριν μιλήσουμε....

jos
22-04-2007, 19:01
Οταν θες να το πετύχεις αυτό βάζεις στο κύκλωμα του turbo μια βαλβίδα για να αυξήσεις τον αέρα που θα πάει μέσα στο χώρο κάυσης..ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΙ SUPER ΒΕΛΤΙΩΤΕΣ ΣΑΣ!!!

Ψάξτε το λίγο καλύτερα όταν βάζετε πρόγραμα και μην πετάτε τα λεφτά σας έτσι,κρίμα είναι!!

Η βαλβίδα μπαίνει για να ρίχνει πίεση και όχι για να την ανεβάζει .... Η πίεση ανεβαίνει απο την ηλεκτρονικά ελεγχόμενη wastegate του Smart και φαίνετε πολύ εύκολα αφού τα περισσότερα έχουν μπαρόμετρα.... Επίσης οι Super βελτιωτές μας στα δυναμόμετρα της Αγγλίας και της Γερμανίας που έχουν δοκιμαστεί τα προγράμματα τους βγάζουν πολύ περισσότερα άλογα από αυτά που υπόσχονται.... Αρα πάλι το λογικό συμπέρασμα ήταν ότι δεν είχαμε σωστή μέτρηση.
Τέλος το συγκεκριμένο δυναμόμετρο είχε fine tuning για θερμοκρασία και ατμοσφαιρική πίεση!!!!!

cynomad
22-04-2007, 21:12
Μήπως ο καθένας (από οσους θέλουν να γραψουν τα αποτελέσματα) να γράψει
1. τι αυτοκίνητο/πρόγραμμα/βελτιώσεις έχει? το λέω γιατί τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα
2. στα roadster είναι γνωστό πως η απόδοση στα μαμά "παίζει" έως και 8 άλογα-ελπίζουμε όλοι προς τα πάνω
3. οι μετρήσεις αφορούν στο στρόφαλο ή στον τροχό?-σχετική μέτρηση σε πρόγραμμα SW109 σε roadster έβγαλε 108 άλογα στον στρόφαλο και κάπου 96 στον τροχό...άρα μήπως κάτι παίζει γενικότερα?

mixalhs_101
22-04-2007, 21:14
Το άλλο έβγαλε 194hp και 30Kgm:thumb: .

αυτα ειναι νουμερα........

εγω εβγαλα 85,8 με 11,2(νομιζω)ροπη

cynomad
22-04-2007, 21:21
αυτα ειναι νουμερα........

εγω εβγαλα 85,8 με 11,2(νομιζω)ροπη

μαμά είσαι?
κανένα roadster brabus 101 θα ήθελα να δώ....

apostolos_64
22-04-2007, 22:19
Λοιπον και απο εμένα τα αποτελέσματα της δυναμομέτρησης αφου δοκίμασα πρώτος το δυναμόμετρο και εφυγα και νωρίς λόγο υποχρεώσεων. Απο οτι κατάλαβα είμουν και ο μόνος με "απείραχτο" 600:

Smart For2, facelift 2002-Passion, 600 cc χωρίς καμία μετατροπή (μαμά) μόνο με φίλτρο ελευθέρας (Κ + Ν) και 64.000 km στο κοντέρ.
ισχύς: 47,3 Hp / 4677 rmp
Ροπή: 8.0 krm / 2906 rpm

Για εμενα τα αποτελέσματα είναι πάρα πολύ καλά :thumb: αν σκεφτεί κανείς οτι θεωρητικά το αυτοκίνητο είναι 55 Hp. Εκτός αυτού αποκλίσεις του 15% απο οσο ξέρω είναι φυσιολογικό αφου η θεωρητική τιμή δεν λαμβάνει υπόψην τις απώλειες της μέτρησης.
Για τον ίδιο λόγο π.χ. το for2 του smartmaniac δίνει 52,1 Hp αντί 62 (-15%).

Ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων πάντως χάρηκα πολύ για ολα τα παιδιά που είδα -και αυτά που ήξερα & αυτά που γνώρισα πρώτη φορά- και ελπίζω να τα ξαναπούμε σε κάποια αλλη συνάντηση.

trelos
22-04-2007, 23:08
kai egw eimai xaroymenos giati (1) exw mia eikona toy aytokinhtoy (2) exei mono progama oyte filtro oyte exatmish oyte tipota allo kai evgale 59hp kai 164 h 167 xlm me 5th poy den to perimena

mmike
22-04-2007, 23:39
Διαβάζοντας και παρατηρώντας τις απόψεις σας, τα σχόλια σας και τα γεγονότα έχω να επισημάνω το εξής :
Στη βελτίωση του οχήματός μας, το θέμα δεν είναι τι αναφέρει ο κάθε κατασκευαστής προγράμματος ή βελτιωτής αλλά πως αντιλαμβανόμαστε εμείς οι ίδιοι ρεαλιστικά, χωρίς εξαρτήσεις, τις αλλαγές. Το αυτοκίνητο πάει ή δεν πάει καλύτερα ? Μας ταιριάζει? Μας ικανοποιεί ? Αυτό έχει σημασία κι ας λένε τα νούμερα ότι θέλουν.
Στο δικό μου smart fortwo, έχω αλλάξει πολλά προγράμματα, έχω κάνει αναβαθμίσεις, βελτιώσεις και διάφορα. Η καλύτερη απόδοση επιτεύχθηκε με συνδιασμούς και πειραματισμούς πολλών πραγμάτων. Κάποιες φορές οι συνδιασμοί δεν είχαν επιτυχία, το αυτοκίνητο δεν πήγαινε καλύτερα, αντιλαμβανόμουν το όποιο ελάττωμα και προσπαθούσα με την αρωγή του μηχανικού να φέρω το αμάξι όσο γίνεται στα μέτρα μου.
Αυτή τη στιγμή, το smartaki πάει πιο καλά από ποτέ. Έχουν ταιριάξει όλα όπως θέλω και με καλύπτει. Δεν ξέρω τι θα έδειχναν τα νούμετα και ούτε με ενδιαφέρει γιατί μου αρέσει όπως πάει και με ικανοποιεί.

gavanos
23-04-2007, 02:07
Μιχάλη, αυτό που λες είναι το καλύτερο. Το να μπορεί κάποιος να δοκιμάζει προγράμματα βελτίωσης για το αυτοκίνητό του, και να τα συγκρίνει στην πράξη μεταξύ τους. Όμως, για κάτι τέτοιο, δεν νομίζω ότι έχει ο καθένας την ευχέρεια ή την όρεξη ή (γιατί όχι?) και την οικονομική δυνατότητα να δοκιμάζει άλλα προγράμματα κάθε λίγο.
Επομένως, όταν κάποιος κατασκευαστής προγράμματος δηλώνει ότι το πρόγραμμά του βγάζει "τόσα" άλογα σε "χ" στροφές και τόση ροπή στις "y" στροφές, αυτό πρέπει σε ένα βαθμό να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και να είναι αν μη τι άλλο καλύτερης απόδοσης από κάποιο άλλο που "υπόσχεται" λιγότερα. Στην περίπτωσή μου συγκεκριμένα, δεν κοιτάζω μόνο το ότι το δυναμόμετρο έδωσε μόνο 65+ άλογα, αλλά το ότι τα άλογα που έδωσε ήταν, συγκριτικά με άλλα f2 με πρόγραμμα, τα λιγότερα, ενώ το συγκεκριμένο πρόγραμμα ήταν με βάσει τις ονομαστικές τιμές, από τα δυνατότερα.

Επιφυλάσσομαι βέβαια από τον φθαρμένο δίσκο και την ραγισμένη πολλαπλή, η οποία ευθύνεται για πιθανώς μικρότερη μέγιστη πίεση -το πρόγραμμα "δίνει" 1.1 σταθερό- οπότε θα επανέλθω στις μετρήσεις μόλις αυτά επισκευαστούν.

Συμφωνώ παρόλα αυτά μαζί σου, ότι στην πράξη, το πόσο ικανοποιεί η γραμμικότητα ή η μη γραμμικότητα ενός προγράμματος είναι κάτι που μόνο με την δοκιμή μπορεί να διαπιστωθεί . ;)

ttasos
23-04-2007, 10:09
ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙ SUZUKI SWIFT ΜΕ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟΥΣ 92 ΙΠΠΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ 97 ΙΠΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΦΟΡΑΓΕ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗ (ΤΕΛΙΚΟ) ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ 99,5 ΑΛΛΟΓΑ ΚΑΙ 1,5 ΚΙΛΟ ΡΟΠΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ....

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ROADSTER ΤΟΥ ΛΑΜΠΡΟΥ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟΥΣ ΙΠΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΣΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΒΓΑΛΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΒΕΛΤΙΩΤΗΣ???

ΑΡΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΟΥΜΑΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ...

Alex
23-04-2007, 10:38
Το προβλημα οπως το καταλαβαινω εγω ειναι με τα fortwo και οχι με τα roadster.

Tα roadster εβγαλαν λιγο εως πολυ τα αναμενωμενα (με καποιες εξαιρεσεις) με τα μαμα να παιζουν στα 84 και να βελτιωμενα περιπου στα 100+. Οι προγραμματιστες μπορει να υποσχονται 115, αλλα ο οποιοσδηποτε νοημων ανθρωπος καταλαβαινει οτι αν το brabus με μεγαλυτερη τουρμπινα και 1.4 πιεση βγαζει 101 ιππους τοτε το απλο με μικροτερη τουρμπινα και 1.5 δεν θα βγαλει πολυ παραπανω. Εκει λοιπον ειμαστε μια χαρα.

Τα fortwo ομως, απεδωσαν ολα περιπου 10-15 ιππους κατω απο τα αναμενωμενα. Δεν περιμενα να δω τα 85 η τα 96 αλογα ποθυ υποσχεθηκαν καποιοι βελτιωτες, αλλα περιμενα να δω κοντινες τιμες στα 55 η τα 62 για τα μαμα. Τετοιες τιμες οχι μονο δεν ειδα, αλλα ειδα και τεραστια διαφορα προς τα κατω.

Το ερωτημα λοιπον ειναι το ακολουθο. Υπαρχει προβλημα στις μετρησεις fortwo απο το συγκεκριμενο δυναμομετρο (πιθανο κατα τη γνωμη μου), η γενικα ολα τα fortwo βγαζουν πολυ λιγοτερα αλογα απο αυτα που ανακοινωνει η εταιρια (απιθανο κατα τη γνωμη μου).

gavanos
23-04-2007, 11:26
Το ερωτημα λοιπον ειναι το ακολουθο. Υπαρχει προβλημα στις μετρησεις fortwo απο το συγκεκριμενο δυναμομετρο (πιθανο κατα τη γνωμη μου), η γενικα ολα τα fortwo βγαζουν πολυ λιγοτερα αλογα απο αυτα που ανακοινωνει η εταιρια (απιθανο κατα τη γνωμη μου).

Πιο πιθανό μου φαίνεται αυτό που αναφέρεις για "πρόβλημα" μέτρησης των fortwo. Από την άλλη όμως, ποια η διαφορά μεταξύ του fortwo-roadster? Και τα δύο είναι πολύ μικρά αυτοκίνητα, με μικρό βάρος και τα 2. Εντάξει, το roadster είναι ελαφρά βαρύτερο, αλλά και πάλι..Επομένως τί είναι εκείνο που θα μπορούσε να αποτελεί την κρίσιμη διαφορά, έτσι ώστε τα μεν roadster να μετρώνται "σωστά" ενώ τα fortwo όχι? :smt017

Alex
23-04-2007, 11:40
Iσως οτι ολα τα fortwo μετρηθηκαν με φυσα απενεργοποιησης ESP ενω τα roadster οχι. Δεν ξερω αν κανει διαφορα, αλλα μπορει...

djvolis
23-04-2007, 11:49
Το προβλημα οπως το καταλαβαινω εγω ειναι με τα fortwo και οχι με τα roadster.

Tα roadster εβγαλαν λιγο εως πολυ τα αναμενωμενα (με καποιες εξαιρεσεις) με τα μαμα να παιζουν στα 84 και να βελτιωμενα περιπου στα 100+. Οι προγραμματιστες μπορει να υποσχονται 115, αλλα ο οποιοσδηποτε νοημων ανθρωπος καταλαβαινει οτι αν το brabus με μεγαλυτερη τουρμπινα και 1.4 πιεση βγαζει 101 ιππους τοτε το απλο με μικροτερη τουρμπινα και 1.5 δεν θα βγαλει πολυ παραπανω. Εκει λοιπον ειμαστε μια χαρα.

Τα fortwo ομως, απεδωσαν ολα περιπου 10-15 ιππους κατω απο τα αναμενωμενα. Δεν περιμενα να δω τα 85 η τα 96 αλογα ποθυ υποσχεθηκαν καποιοι βελτιωτες, αλλα περιμενα να δω κοντινες τιμες στα 55 η τα 62 για τα μαμα. Τετοιες τιμες οχι μονο δεν ειδα, αλλα ειδα και τεραστια διαφορα προς τα κατω.

sumfwnw apolyta me ton alex...
egw me roadster me filtro k programma (agnwstou taytothtas, ypospiazomai rs 105) me piesh 1.4 bar ebgale 97.4 hp/5141 rpm me 14.1kgm/4485 rpm.
ston troxo to mixanima egrapse 82.3hp/4950rpm me 12.4kg/3050rpm.
to swsto 8a tan ontws na xoume parei ena brabus roadster na feroume gia na doume k auto ti deixnei..xwris auto pantws na pw pws egw eimai ikanopoihmenos me to autokinito k tin apodosi tou.
sxetika me tin metrisi tou LGEOR pisteyw pws an k to amaxi eixe mono 200km me to programma to 8ewrw adynato se ~800km na bgalei alla ~20hp, ara kataligoume pws to sugkekrimeno programma de kanei oti uposxetai...
einai pasifanes oti to dunamometro den ekane gia fortwo, mias k ebgaze treles diafores akoma k sta ergostasiaka, mia idea pou mou pernaei apo to mualo einai oti isws epaizan k rolo oi sin8ikes ekei mias k o xwros de mou empnee idiaitera empistosunh...(eidika apo tous forhtous aeragwgous pou kounouse o typos dexia k aristera)
safestata prepei na paei kapoios/kapoioi k se allo dunamometro na doun ti paizei, epishs mia allh idea pou mou pernaei apo to mualo einai oi sin8ikes pou einai grammeno to prog. diladi: h agglia me tin ellada de nomizw na xoun to idio klima opote safestata 8a uparxoun diafores stin apodosh, epipleon na xerete oti den yparxei periptwsh ta dunamometra na vgaloun akribes noumero......panta uparxei mia apoklisi tou 5~7%

Sphinxgr
23-04-2007, 12:01

Σωστά το θέτεις... Όμως έτσι τίθενται άλλα ερωτήματα...

Γιατί το δυναμόμετρο δε βγάζει σωστές ενδείξεις στα fortwo και βγάζει στα roadster και αν όντος ισχύει αυτό, γιατί να πληρώσεις ένα δυναμόμετρο το οποίο σου έδωσε λάθος αποτελέσματα...???

Ως γνωστών στα δυναμόμετρα, πολλά (Γερμανικά ειδικά) αυτοκίνητα βγάζουν περίπου 5-7% περισσότερα άλογα από τα αναμενόμενα, είναι πολύ περίεργο το να βγάζουν τα fortwo 15% λιγότερη ιπποδύναμη.

Όσο για τα προγράμματα, το πρόγραμμα των 88ps υπόσχεται αύξηση 40% στη μαμά ισχύ και δίνει 27-30%... Δεν είναι και τεράστια απόκλιση.

Τέλος την καλύτερη συγκριτικά απόδοση στα fortwo, την έδωσε συγκριτικά του dodos που παρότι 600cc, τα κατάφερε πολύ καλά και με αρκετά σοβαρό πρόβλημα στη πολλαπλή.

ttasos
23-04-2007, 12:50
egw me roadster me filtro k programma (agnwstou taytothtas, ypospiazomai rs 105) me piesh 1.4 bar ebgale 97.4 hp/5141 rpm me 14.1kgm/4485 rpm.
to swsto 8a tan ontws na xoume parei ena brabus roadster na feroume gia na doume k auto ti deixnei..xwris auto pantws na pw pws egw eimai ikanopoihmenos me to autokinito k tin apodosi tou.
sxetika me tin metrisi tou LGEOR pisteyw pws an k to amaxi eixe mono 200km me to programma to 8ewrw adynato se ~800km na bgalei alla ~20hp, ara kataligoume pws to sugkekrimeno programma de kanei oti uposxetai...
einai pasifanes oti to dunamometro den ekane gia fortwo, mias k ebgaze treles diafores akoma k sta ergostasiaka, mia idea pou mou pernaei apo to mualo einai oti isws epaizan k rolo oi sin8ikes ekei mias k o xwros de mou empnee idiaitera empistosunh...(eidika apo tous forhtous aeragwgous pou kounouse o typos dexia k aristera)
safestata prepei na paei kapoios/kapoioi k se allo dunamometro na doun ti paizei, epishs mia allh idea pou mou pernaei apo to mualo einai oi sin8ikes pou einai grammeno to prog. diladi: h agglia me tin ellada de nomizw na xoun to idio klima opote safestata 8a uparxoun diafores stin apodosh, epipleon na xerete oti den yparxei periptwsh ta dunamometra na vgaloun akribes noumero......panta uparxei mia apoklisi tou 5~7%

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΞΑΝΑΛΕΩ ΕΓΩ... ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΛΑΜΠΡΟΥ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΕΒΓΑΛΕ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΣΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΝΟ 2 ΑΛΟΓΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ??? ΑΡΑ ΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΜΕΤΡΗΣΕ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕ ΛΑΘΟΣ??? (ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ???)

Alex
23-04-2007, 13:02
Toυ Λαμπρου δε μετρησε λαθος, απλα το προγραμμα του σερνεται. Σηκωνε στη μετρηση 1.1 πιεση, αντι 1 που σηκωνει νορμαλ. Ποση βελτιωση δηλαδη περιμενες να δεις?

djvolis
23-04-2007, 13:02
ma auto sou eipa k poio panw....me to sygkekrimeno programma kati paizei!!!

ttasos
23-04-2007, 13:04
Toυ Λαμπρου δε μετρησε λαθος, απλα το προγραμμα του σερνεται. Σηκωνε στη μετρηση 1.1 πιεση, αντι 1 που σηκωνει νορμαλ. Ποση βελτιωση δηλαδη περιμενες να δεις?

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΜΕΤΡΗΘΗΚΑΝ "Η ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΕΡΝΕΤΑΙ".... ΑΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΠΑΝΤΑ....

cynomad
23-04-2007, 13:05
ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΞΑΝΑΛΕΩ ΕΓΩ... ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΛΑΜΠΡΟΥ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΕΒΓΑΛΕ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΣΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΝΟ 2 ΑΛΟΓΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ??? ΑΡΑ ΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΜΕΤΡΗΣΕ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕ ΛΑΘΟΣ??? (ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ???)

O Λάμπρος έιχε κάνει δυναμομέτρηση πριν βαλει το πρόγραμμα, ή απλά αναφέρει την θεωρητική απόδοση ενός μαμά roadster?

Δεν φτιάχνουμε μια αναλυτική λίστα με αυτοκίνητο/κατάσταση βελτίωσης να δούμε?
Και κοιτάξτε αυτό εδώ: πως είναι δυνατόν να βγάζει ότι υπόσχoνται οι οβελτιωτές?

ΣΥΓΚΡΙΣΗ SW109 & Digitec 105 στο ίδιο αυτοκίνητο πριν(digitec) και μετά(SW)
http://i85.photobucket.com/albums/k58/bus_ter/dyno2.jpg

ttasos
23-04-2007, 13:07
O Λάμπρος έιχε κάνει δυναμομέτρηση πριν βαλει το πρόγραμμα, ή απλά αναφέρει την θεωρητική απόδοση ενός μαμά roadster?

Και κοιτάξτε αυτό εδώ: πως είναι δυνατόν να βγάζει ότι υπόσχoνται οι οβελτιωτές?

ΣΥΓΚΡΙΣΗ SW109 & Digitec 105 στο ίδιο αυτοκίνητο πριν(digitec) και μετά(SW)
[img]http://i85.photobucket.com/albums/k58/bus_ter/dyno2.jpg[/img}

ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΚΑΝΕ ΜΕΤΡΗΣΗ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ (ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΤ ΠΑΡΑΠΑΝΩ) ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΕ 81,8...

MaD
23-04-2007, 13:08
ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕ ΜΕΤΡΗΘΕΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΒΓΑΛΕ 81,8HP ΚΑΙ 103 NM

to exei grapsei o labros

Alex
23-04-2007, 13:10
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΜΕΤΡΗΘΗΚΑΝ "Η ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΕΡΝΕΤΑΙ".... ΑΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΠΑΝΤΑ....

Μα κανενα αλλο roadster δε σερνοταν. Το πιο χαμηλο προγραμματισμενο εβγαλε 97 αλογα και το πιο δυνατο 104. Επομενως ειναι ξεκαθαρο οτι του Λαμπρου εχει προβλημα. Αυτα οσον αφορα τα roadster.

Για τα fortwo ακομα το ψαχνουμε.

djvolis
23-04-2007, 13:10

Και κοιτάξτε αυτό εδώ: πως είναι δυνατόν να βγάζει ότι υπόσχoνται οι βελτιωτες?o lampros eixe kanei prin kai meta ;)
ayto k mena mou proxenei entypwsh opote h einai auto pou lew me to klima h prepei na ma8oume perissoteres k akriveis leptomeries gia to dunamometro tous...

cynomad
23-04-2007, 13:13
to exei grapsei o labros

Από ότι λέει ο ΑLEX εβγαζε πίσεη 1,1 (!). ¨Αρα λογικά μου ακούγονται τα 84 σε σχέση με τα 82 πρίν, μιλάμε για 10% αύξηση πίεσης σε σχέση με το κανονικό και όχι με 40-50% άλλων βελτιοτών (ενδεικτικά το brabus SB2 δίνει 90PS με πίεση 1,2)

Alex
23-04-2007, 13:16
Ρε παιδια, ποιο κλιμα τωρα, πλακα κανετε?

Μετρησαμε την ιδια μερα, στο ιδιο δυναμομετρο fortwo και roadster.
Τα αποτελεσματα των roadster ηταν μια χαρα λογικα, ενω των fortwo οχι. Το προβλημα λοιπον ειναι ξεκαθαρο και αφορα τα fortwo. Ειτε το δυναμομετρο δεν μπορει να τα μετρησει σωστα, ειτε ο εγκεφαλος τους κοβει αλογα λογω αγνωστων λογων, ειτε πολυ απλα, δε βγαζουν τα αλογα που ανακοινωνει ο κατασκευαστης.

Ας μην το κανουμε το Κυπριακο....

Lgeor
23-04-2007, 14:02
ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ???

ΟΤΙ ΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΕΙΧΕ ΤΡΕΛΕΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ???
ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ??
ΟΤΙ ΤΑ SMART ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΡΗΘΟΥΝ ΣΩΣΤΑ???

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ......

ΕΓΩ ΜΕΤΡΗΣΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ 81,8 ΑΛΟΓΑ.
ΕΒΑΛΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΑ 107 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ 84.
ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΦΩΤΙΑ Ο ΚΟΛΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.

ΑΝ ΔΕΝ ΔΩ ~107 ΑΛΟΓΑ (ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΤΙΣ ΛΟΓΙΚΕΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 5%) ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΦΥΣΙΚΑ.

ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΟΤΕ ΠΑΩ ΠΑΣΟ

van
23-04-2007, 14:15
Ρε παιδια, ποιο κλιμα τωρα, πλακα κανετε?

Μετρησαμε την ιδια μερα, στο ιδιο δυναμομετρο fortwo και roadster.
Τα αποτελεσματα των roadster ηταν μια χαρα λογικα, ενω των fortwo οχι. Το προβλημα λοιπον ειναι ξεκαθαρο και αφορα τα fortwo. Ειτε το δυναμομετρο δεν μπορει να τα μετρησει σωστα, ειτε ο εγκεφαλος τους κοβει αλογα λογω αγνωστων λογων, ειτε πολυ απλα, δε βγαζουν τα αλογα που ανακοινωνει ο κατασκευαστης.

Ας μην το κανουμε το Κυπριακο....

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΙΣΤΕΨΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

cynomad
23-04-2007, 14:33
ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ???

ΟΤΙ ΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΕΙΧΕ ΤΡΕΛΕΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ???
ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ??
ΟΤΙ ΤΑ SMART ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΡΗΘΟΥΝ ΣΩΣΤΑ???

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ......

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΦΩΤΙΑ Ο ΚΟΛΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.

ΑΝ ΔΕΝ ΔΩ ~107 ΑΛΟΓΑ (ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΤΙΣ ΛΟΓΙΚΕΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 5%) ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΦΥΣΙΚΑ.

ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΟΤΕ ΠΑΩ ΠΑΣΟ

O βελτιωτής σου τι πίεση υποστηρίζει πως πρέπει να σηκώνει? 1,1 πάντως και να δίνει 107 άλογα δεν γίνεται. (το συγκεκριμένο πάντως πρόγραμμα δεν το έχω ακουστά)

Επίσης νομίζω πως μιλάει για στρόφαλο .Στον τροχό υπολόγισε ένα 20% απώλεια.

Alex
23-04-2007, 14:35
Nα τονισω, πως τα νουμερα των μετρησεων που αναφερονται ηταν ολα στο στροφαλο.

esteban
23-04-2007, 14:50
Και τώρα εσύ πρέπει να μας το θυμίζεις αυτό????
Το μόνο που σκέφτομαι να κάνω είναι άλλη μία μέτρηση (στο ίδιο δυναμόμετρο) μετά τις αλλαγές που θα γίνουν.
@ lgeor, απ'ότι έμαθα σήμερα στο αμάξι της sgeor το πρόγραμμα είναι SW και όχι OBD, οπότε αυτό που ξέρουμε σίγουρα είναι ότι το ίδιο πρόγραμμα δίνει ανάλογα με το αμάξι από 67 μέχρι 70 άλογα (στο συγκεκριμένο δυναμόμετρο πάντα).

djvolis
23-04-2007, 14:52
Nα τονισω, πως τα νουμερα των μετρησεων που αναφερονται ηταν ολα στο στροφαλο.
ektos apo merikous pou meiname sto telos k mas evgale k ston troxo:thumb:

mixalhs_101
23-04-2007, 14:56
ektos apo merikous pou meiname sto telos k mas evgale k ston troxo:thumb:

γιατι σου εβγαλε και στο τροχο!?

Lgeor
23-04-2007, 14:57
@ lgeor, απ'ότι έμαθα σήμερα στο αμάξι της sgeor το πρόγραμμα είναι SW και όχι OBD,

:rolleyes::smt017
AYTA EINAI.....
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ, ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ.......
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΡΕ ΣΚΙΟΥΡΕ, ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΥΤΟ Ή ΣΕ ΚΑΝΑ ΔΙΜΗΝΟ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΑΛΙ ΟΝΟΜΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ SGEOR???????

ΝΑΙ ΝΑΙ ΞΕΡΩ ΕΙΜΑΙ :offtopic:

djvolis
23-04-2007, 14:57
γιατι σου εβγαλε και στο τροχο!?yeap an pas merika post poio pisw 8a to deis pou to grafw;)

cynomad
23-04-2007, 15:13
γιατι σου εβγαλε και στο τροχο!?

Eλπίζω όσοι δημοσίευσαν τα αποτελέσματά τους να μιλάνε για το ίδιο πράγμα (τροχό ή στρόφαλο). Επίσης όσοι έχουν "προβληματικά αποτελέσματα" να έιναι σίγουροι ότι αφορά το στρόφαλο. Οι εταιρίες πάντα δίνουν επιδόσεις στο στρόφαλο και όχι στον τροχό.

gavanos
23-04-2007, 15:15
Λάμπρο, η sgeor που είχε βάλει το πρόγραμμα? Γιατί μπερδεύτηκα τώρα...Όταν με κάποια μέρα πριν καιρό πηγαίναμε "μαζί" θυμάμαι σε κάποιες στροφές μου έφευγες, ενώ σε κάποιες άλλες σου έφευγα. Τότε μου είχες πει ότι είχε βάλει OBD...

gavanos
23-04-2007, 15:18
Διορθώνω: αυτό που περιγράφω παραπάνω, δεν ήταν με της sgeor, αλλά με του Λαϊνόπουλου το αυτοκίνητο που είχε πρόγραμμα και κάναμε ανοιγματάκια. Με της Σταυρούλας θυμάμαι ότι σου έφευγα συνέχεια (παρόλο που τελικά στο δυναμόμετρο είχα πιο λίγα άλογα). Καλά θυμάμαι? :smt017

Alex
23-04-2007, 15:27
Eλπίζω όσοι δημοσίευσαν τα αποτελέσματά τους να μιλάνε για το ίδιο πράγμα (τροχό ή στρόφαλο). Επίσης όσοι έχουν "προβληματικά αποτελέσματα" να έιναι σίγουροι ότι αφορά το στρόφαλο. Οι εταιρίες πάντα δίνουν επιδόσεις στο στρόφαλο και όχι στον τροχό.

Tα αποτελεσματα πρωτοδημοσιευτηκαν απο τον lgeor κανα δυο σελιδες πριν και αφορουσαν ολα ιπποδυναμεις στο στροφαλο.
Οσοι ηθελαν και στον τροχο τις πηραν κατα παραγγελια.

HACCP
23-04-2007, 19:04
θα ήταν καλό, τα άτομα που πήραν τιμές στον τροχό να μας πουν και πόσα άλογα απώλεια( δηλαδή απο το στρόφαλο στο τροχό) είχαν, ώστε να υπολογίσουμε.
http://www.smartmania.gr/forum/images/icons/icon12.gif
Wink

HACCP
23-04-2007, 19:05
(είμαι κορυφή! πώς το έκανα αυτό με το wink?!)

djvolis
23-04-2007, 19:54
k xana lew....

MAD-MAX
24-04-2007, 11:19
ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΦΟΡΑΓΕ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗ (ΤΕΛΙΚΟ) ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ 99,5 ΑΛΛΟΓΑ ΚΑΙ 1,5 ΚΙΛΟ ΡΟΠΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ....

1,5 κιλα ροπης απο φιλτρο εξατμιση στο συγκεκριμενο αυτοκινητο? (1.400 κυβικα)

100% υπαρχει λαθος!

απο οτι εμαθα και ρωτησα μαλλον λαθος επιλογη κανατε σε 8εμα δυναμομετρου...

σας ενημερωσε για την ταχυτητα παραγωμενου αερα για προσομειωση κινησης σε πραγματικες συν8ηκες?
σας ενημερωσε για το βαρομετρικο?
σας ενημερωσε για την θερμοκρασίας εισαγωγης?
σας ενημερωσε για την υγρασια?
οι διορθωσεις με τι εγιναν? (DIN...klp klp klp)
και πολλα αλλα...

gavanos
24-04-2007, 11:39
Ήδη έχω ξεκινήσει το ψάξιμο για άλλα δυναμόμετρα, και θα σας ενημερώσω μόλις καταλήξω στο πού θα πάω...;)

HACCP
24-04-2007, 14:02
Παιδιά , άν δεν κάνω λάθος , όταν κάνεις δυναμομέτρηση , παίζει ρόλο η ζάντα, η πίεση στα ελαστικά όπως και άλλοι παράγοντες για τους οποίους θα γράψω αύριο μιάς και βρήκα ένα άρθρο στο power που λέει για τα δυναμόμετρα. Τι θέλω να πώ? Σύμφωνα με τα λεγόμενα του τύπου στο δυναμόμετρο , επειδή δέν είχαν ξαναδοκιμάσει σμαρτ , τη προηγούμενη μέρα δοκίμασαν ένα σμαρτ ροντστερ και φτιάξαν τις ρυθμίσεις (ζάντες , πίεση ελαστικών στο περίπου και διάφορα άλλα). όταν λοιπόν κάνεις ρυθμίσεις στο software του δυναμόμετρου για roadster και μετράς φορ2 είναι λογικό τα αποτελέσματα να είναι αρνητικά για το δεύτερο και φυσιολογικά για το πρώτο.

HACCP
24-04-2007, 14:12
Διατηρώ μία επιφύλαξη για αυτά που λέω παραπάνω , μιάς και δέν θυμάμαι τόσο καλά το άρθρο που έχω διαβάσει.

gavanos
24-04-2007, 20:19
Σε ευχαριστούμε...:thumb:
αν βρεις τίποτα πληροφορίες θα περιμένουμε όποτε έχεις το χρόνο να μας "διαφωτίσεις" και εμας ;)

Υ.Γ. Έχεις κατά νού κανένα άλλο -εξακριβωμένα καλό- δυναμόμετρο?

zike
24-04-2007, 20:41
Η πίεση πρέπει να είναι σε κανονικά επίπεδα για λόγους ασφαλειας. Πέρα απ'αυτό αν είναι χαμηλή παρουσιάζονται αυξημένες τριβές αρα απώλειες άρα λιγότερα άλογα...

HACCP
25-04-2007, 00:06
Είναι 1 το βράδυ και κάθομαι και γράφω ολόκληρο κείμενο!!!!!!!
Το παρακάτω άρθρο αναφέρεται στα δυναμόμετρα και στα αποτελέσματα. Αρχίζουμε.....
<< Επιλέξαμε ένα honda crx προηγούμενης γενιάς με ονομαστική απόδοση 150 ps [.]. Σκοπός της αναφοράς στις παρακατω περιπτώσεις δυναμομέτρησης δέν είναι να αποδείξουμε τη ματαιότητα και την αξιοπιστία μιάς δυναμομέτρησης αλλά οτι είναι πολύ εύκολο για τον τεχνικό να παρουσιαση μια τελική τιμή κοντά σε εκείνη που θέλει ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου.
Περίπτωση #1
Αρχίζουμε με μία δυναμομέτρηση που θα αποτελέσει δημείο αναφοράς για τις υπόλοιπες, αφου είναι η πιο σωστή. Σκοπός είναι να προσεγγίσουμε σε όσο το δυνατο μεγαλύτερο βαθμό την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου.
Το αυτοκίνητο οδηγείται στο δυναμομετρο , μετράται η πίεση των ελαστικών και στους δύο μπροστινούς τροχούς και σημειώνεται στο πρόγραμμα οι συνθήκες ατμοσφαιρικής πίεσης και θερμοκρασίας που επικρατούν στο χώρο τη στιγμη της μέτρησης.[.]Οι ανεμιστήρες τίθενται σε λειτουργία και οι τροχοί ξεκινούν να ρολάρουρ αργά με 1η. Στο συγκεκριμένο κιβώτιο αυτή η σχέση πλησιάζει περρισότερο το λογο μετάδοσης 1:1, οπότε κρίνεται ώς η καταλληλότερη για τη μέτρηση σύμφωνα με τον κατασκευαστή του δυναμόμετρου. Για να έρθει ο κινητήραςσε θερμοκρασία λειτουργίας κρατάμε τις στροφές του κινητήρα ψηλά. Αρχικά πρέπει να υπολογιστεί απο το ίδιο το δυναμόμετρο η συνολική σχέση μετάδοσης. Για το σκοπό αυτό διατηρούνται οι στροφές του κινητήρα ακριβώς στις 3000rpm. Το software του δυναμόμετρου γνωρίζωντας με την συνδρομή του οπτικού σένσορα τη γωνιακή ταχύτητα που αποκτουν τα ράουλα υπολιζει έυκολα με μία διαίρεση το συνολικό λόγο μετάδοσης.Κατόπιν τα χιλιόμετρα και οι στροφές πεφτουν και πατάμε τέρμα γκάζι μέχρι τον κόφτη. Μόλις φτάσουμε τον κόφτη πρέπει αμέσωσ να γίνει αποσύπμλεξη της 4ης και οι τροχοί να αφεθούν να ρολάρουν ελεύθερα πάνω στο δυναμόμετρο με την ταχύτητα τους να μειώνεται σταδιακά λόγω τριβών. Υτή ήταν η δυναμομέτρηση που θεωρητικά είναι σωστη οπότε ας δούμε τα παποτελέσματα που προκύπτουν.
το αυτοκίνητο απέδωσε 164,5 στίς 7656rpm και ροπή 15,5/ 7286.

Περίπτωση #2
ο κατασκευαστής του δυναμόμετρου αναφέρει οτι η μέτρηση πρέπει να γίνεται με την σχέση μετάδοσης να προσεγγίζει το λόγο μετάδοσης 1:1 , δηλαδή στην περίπτωσή μας με 4η. Γιατί ομως πρέπει να γίνεται αυτό?Αν θεωρητικά τα δυναμόμετρα μετρόυσαν απώλειςς γιατί να μήν μπορούν να μετρήσουν και με 3η ή 5η και να προκύπτει η ίδια τιμή? για αυτό ακριβώς το λόγω δυναμομετρήσαμε το αυτοκίνητο με 3,4,5η σχέση στο κιβώτιο.Το dyno έδειξε 160 , 164,3 και 166,5 αντοίστηχα στις 7500rpm. Ακόμα πιο ενδιαφέρον είναι το διάγραμμα απωλειών που προέκυψε με την 5η σχέση. σείχνει κάτι περοσσότερο απο 130ps στον τροχό και 35 απώλεις!
Έτσι η τιμή είναι πολύ κοντά σε αυτή που προέκυψε ,με 4ή, δηλαδή 164ps. υπάρχει όμως μία μικρή απόκλιση προς τα πάνω όσο μακραίνει ο λόγος μετάδοσης. γιατι?
(Η συνέχεια αύριο στις οθόνες σας!Παιδιά sorry αλλά δέν αντέχω να γράψω άλλο. ΤΑ λέμε αύριο την ίδια ώρα! Μέχρι τότε καλό διάβασμα) HACCP.

Sphinxgr
25-04-2007, 07:29
Καταρχάς ένα μεγάλο μπράβο για το χρόνο σου. Μη τον σπαταλάς όμως γράφοντας το, τράβα το ένα σκανάρισμα, μια φωτογραφία με ψηφιακή μηχανή ή κινητό και ανέβασε το ή στείλτο με mail σε μένα να στο ανεβάσω.

(στα καλύτερο κόπηκε γαμώτο…) :)

cynomad
25-04-2007, 09:27
Κάντε ένα τηλέφωνο στην RT dynamics 2109373976. Συνεργάζεται με συγκεκριμένο δυναμόμετρο και μετράει όλα τα tuned roadsters και for2

HACCP
25-04-2007, 12:40
Καταρχάς ένα μεγάλο μπράβο για το χρόνο σου. Μη τον σπαταλάς όμως γράφοντας το, τράβα το ένα σκανάρισμα, μια φωτογραφία με ψηφιακή μηχανή ή κινητό και ανέβασε το ή στείλτο με mail σε μένα να στο ανεβάσω.

(στα καλύτερο κόπηκε γαμώτο…) :)

Επίτηδες το έκοψα εκεί για να έχει(ς) μεγαλύτερη αγωνία. Θα το κάνουμε επεισόδια! Καθε μέρα και απο ένα. Τι λές? Θα τα σκανάρω σήμερα άν μπορέσω και βρώ σκάνερ. ( δέν λέει να το τραβήξω ούτε με φώτούτε με κινητό) Αλλιώς αύριο σίγουρα. άν δέν τα καταφέρω σήμερα , θα γράψω το δεύτερο επεισόδιο. stay tuned!!!!

esteban
26-04-2007, 14:14
...Το πρόγραμμά μου είναι (για λίγο ακόμα!!!) της SW με υποθετική ισχύ 86 άλογα.
Από βδομάδα πάω να περάσω το παλιό μου πρόγραμμα που,
Α) βγάζει τα ίδια άλογα και ροπή( ή και περισσότερα!)
Β) είναι πιό ήπιο και
Γ) είναι πιό οικονομικό στην κατανάλωση!
Επίσης να πω ότι η πολυσυζητημένη σωλήνωση από φίλτρο σε τούρμπο που έχω βάλει (αντικατάσταση της μαμά με roadster)...ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!!! Αντιθέτως του HACCP με μαμά σωλήνα έβγαλε παραπάνω άλογα!!!

Λοιπόν, τα νεώτερα έχουν ως εξής...
Πήγα σήμερα για προγραμματισμένη αλλαγή λαδιών και για να επαναφέρω το μικρό μου στην προηγούμενη κατάσταση. Πριν γίνει αλλαγή του προγράμματος αφαιρέθηκε η σωλήνωση του roadster και μπήκε πάνω η μαμά ώστε να μου αποδείξουν ότι η σωλήνωση ΔΕΝ κάνει κακό. Έβγαλα το αυτοκίνητο έξω για δοκιμή και (προς έκπληξή μου!!!) υπήρχε διαφορά! Το αυτοκίνητο δεν ήταν τόσο πρόθυμο όσο πριν και όταν γέμιζε όλα γίνονταν ένα κλικ πιό νορμάλ. Θα μου πείτε γιατί δεν την ξαναέβαλα... η απάντηση είναι γιατί δεν συνεργάζεται σωστά με το πιό ήρεμο πρόγραμμα της OBD! Και ήθελα να αλλάξω πρόγραμμα οπότε...
Η επόμενη αλλαγή λοιπόν ήταν στο πρόγραμμα. Περάστηκε επάνω το OBD με την πιό ήρεμη λειτουργία και χωρίς overboost... και όλα είναι όπως παλιά!!!:D Η επαναφορά στις οικονομικές μέρες είναι γεγονός!
Καλά τα "γκάζια" και το νεύρο, αλλά τελικά δεν μου ταιριάζανε...
Επίσης, τώρα ψήνομαι αρκετά να ξαναπάω για δυναμομέτρηση στο ίδιο μαγαζί, ώστε να δω τις διαφορές.

cynomad
26-04-2007, 15:13
Λοιπόν, τα νεώτερα έχουν ως εξής...
Πήγα σήμερα για προγραμματισμένη αλλαγή λαδιών και για να επαναφέρω το μικρό μου στην προηγούμενη κατάσταση. Πριν γίνει ........να ξαναπάω για δυναμομέτρηση στο ίδιο μαγαζί, ώστε να δω τις διαφορές.

Σχετικά off topic αλλά:
Πόσο μπορεί να επηρεάσει κάποιο mod ένα x προγραμμα? π.χ πως το ΟBD δεν συνεργάζεται με τη συγκεκριμένη σωλήνωση?

ΕΠίσης πόσο είναι δυνατόν να επηρεάσει ένα φίλτρο ή μια εξάτμιση που δεν έιναι "μαμά" τη λειτουργία ενός προγραμμάτος, είτε θετικά έιτε αρνητικα?

esteban
26-04-2007, 19:16
Δεν έχω ιδέα!!!
Αλλά πρακτικά αυτό συνέβει... όταν έκανα αλλαγή της σωλήνωσης, το obd από τότε δεν δούλεψε σωστά ποτέ ξανά. Έβαλα πάνω το sw και όλα πήγαιναν ρολόι(έχοντας και τη σωλήνωση), μόνο που έκαιγε περισσότερο από ότι θα ήθελα...
Σήμερα βγήκαν και το sw και η σωλήνωση και όλα είναι όπως πριν (και χωρίς προβλήματα).

djvolis
07-05-2007, 16:01
καλα 82 με 115 δεν ειναι 10 αλογα ειναι 33,αισθητη διαφορα,ακομα περισσοτερη ειναι με 122...και ακομα περισσοτερο ειναι αν προσπαθισεις κατι παραπανω!για σκεψου τη διαφορα που θα χει 82 με 122 και ποσο πιο ανθεκτικο θα ναι αν το δουλευεις ηρεμα και χαλαρα και που και που του σηκωνες στα 122+!?82 me 115 mporei na min einai 10 aloga diafora...einai 15...exakrivwmeno;)
opote kataligoume sti lisi me to touvlo!

cynomad
07-05-2007, 16:51
82 me 115 mporei na min einai 10 aloga diafora...einai 15...exakrivwmeno;)
opote kataligoume sti lisi me to touvlo!

?
Aναφέρεσαι στην πρόσφατη δυναμομέτρηση?
Αν ναι, δεν νομίζω πως το "+10" είναι βάσιμο. Οι δυναμομετρήσεις έχουν νόημα μόνο για να συγκρίνεις διαφορές ανάμεσα σε βελτιώσεις ( όπως είχε πει και ο ALEX στο σχετικό thread). Δεν νομίζω πως εκεί που έγινε η δυναμομέτρηση οι συνθήκες ήταν ιδανικές (i.e. 12-25C, ταχύτητα αέρα 160 klm/h). Aντίστοιχες δυναμομετρήσεις από άλλους έδειξαν αποτελέσματα κοντά στα ονομαστικά των βελτιωτών.

Και για να επιστρέψουμε στο θέμα.Από τη στιγμή που έχει πάει στο επίπεδο των 1,4-1,5 bar δεν υπάρχει γυρισμός. Και να γίνει η συγκεκριμένη πατέντα δεν θα χρησιμοποιηθέι ποτέ!

djvolis
07-05-2007, 18:36
?
Aναφέρεσαι στην πρόσφατη δυναμομέτρηση?

e nai pou na anafer8w?
an dextoume tin apopsi sou peri twn sin8ikwn tote giati ta mama roadster alla k to ibiza edeixan ta anamenomena? pws to exigeis?(eimai periergos na dw ti 8a deixei to brabus:g:)
tespa min bgainoume off topic, an 8es ela se kammia sunantisi na ta sizitisoume apo konta...

jos
07-05-2007, 18:57
1ον απότα 19 αυτοκίνητα μόνο 3 έδειξαν το αναμενόμενο και για τα 2 δεν είμαστε και σίγουροι 100%.Γενικά πιστεύω ότι σε Turbo αυτοκίνητα το πρώτο βήμα είναι η αύξηση της πίεσης με πρόγραμμα. Οτιδήποτε άλλο είναι επόμενο στάδιο βελτίωσης και συνήθως δεν κάνουν και τόσο διαφορά όσο το πρόγραμμα....

HACCP
07-05-2007, 19:34
Αν θελετε λιγοτερη πιεση και δεν μπορειτε να ελεγξετε το ποδι σας, βαλτε ενα τουβλο κατω απο το γκαζι, ετσι ωστε να μην μπορει να κανει ολη του τη διαδρομη. Λυση φτηνη, αποτελεσματικη και απροβλιματιστη!!!

Με δυο χρόνια εγγύηση και αν το βρεις πουθενά φθηνότερα , σου επιστρέφουν τη διαφορά στο διπλάσιο!!! ( εξαιρούνται οι τιμές από μάντρες)

Lgeor
07-05-2007, 23:27

ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ TOPIC ΕΙΔΑ ΠΑΛΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΤΡΗΣΗ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ κλπ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ.

ΠΡΩΤΗ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ (ΜΑΜΑ) 81,8 ΑΛΟΓΑ
ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ (ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ DKR 107 ΑΛΟΓΑ) 84 ΑΛΟΓΑ
ΤΡΙΤΗ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ (ΜΕ ΑΛΛΗ VERSION ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ) 106,1 ΑΛΟΓΑ

ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΑ ΤΑ ΠΙΘΑΝΑ ΣΕΝΑΡΙΑ

1. Ο ΒΕΛΤΙΩΤΗΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΔΩΣΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ.
2. ΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ
3. ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ :bigwink:

zike
07-05-2007, 23:37
Τουλάχιστον είδες διαφορά στο δρόμο με την άλλη version του προγράμματος?

Lgeor
08-05-2007, 09:20
ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ

cynomad
08-05-2007, 09:37
e nai pou na anafer8w?
an dextoume tin apopsi sou peri twn sin8ikwn tote giati ta mama roadster alla k to ibiza edeixan ta anamenomena? pws to exigeis?(eimai periergos na dw ti 8a deixei to brabus:g:)
tespa min bgainoume off topic, an 8es ela se kammia sunantisi na ta sizitisoume apo konta...

Τωρα που το ξανασκέφτομαι έχεις δίκιο για τα παραπάνω.
Ομως οσον αφορά τα παραπάνω άλογα σύμφωνα με τα νέα αποτελέσματα του lgeor στο topic της δυναμομέτρησης τα παραπάνω άλογα από το "μαμά" είναι 24+ που αν δεν κάνω λάθος είναι το ισχυρότερο roadster (από τα δυναμομετρημένα) στο club

djvolis
08-05-2007, 09:51
Twra exw meinei m!@#$#kas...panw pou arxiza na pisteyw tin karamela me to dunamometro xafnika.....ola katareoun......ti skata ginetai telika???

djvolis
08-05-2007, 09:57
auto akrivws agapite mou cynomad...h apla to mono programma pou kanei osa uposxetai

Alex
08-05-2007, 09:59
Tα εχουμε ξαναπει. Το δυναμομετρο μετρησε τα roadster και το Ibiza σωστα. Τα fortwo ειτε εχουν καποιο προβλημα εγκεφαλου και δεν βγαζουν σωστα την ιπποδυναμη τους στο δυναμομετρο, ειτε ειναι οντως αδυναμα.

djvolis
08-05-2007, 10:05
alex to 8ema ths aporias mou den einai gia ta fortwo...alla gia ta upoloipa veltiwmena roadster...na sou 8imisw k ta logia sou oti de perimenes outws h allws ena aplo roadster mono me programma na veltiwnetai oso uposxontai oi typoi pou poulane ta progs...

gavanos
08-05-2007, 10:07
Το αν είναι το δυνατότερο Roadster (που όπως φαίνεται είναι), θα το ξέραμε μόνο αν και τα άλλα roadster δυναμομετρούνταν εκείνη την ίδια ώρα και μέρα (άρα σχεδόν με τις ίδιες συνθήκες)...:g:

cynomad
08-05-2007, 10:11
το έχω ξαναποστάρει αλλά εδώ θα δέιτε πως τόσο το Digitec107 όσο και το SW109 βγάζουν (σχεδόν) όσα υπόσχονται. Το γραφημα είναι από δυναμομέτρηση ιδιοκτήτη roadster και όχι των βελτιωτών

http://i85.photobucket.com/albums/k58/bus_ter/dyno2.jpg

cynomad
08-05-2007, 10:13
Το αν είναι το δυνατότερο Roadster (που όπως φαίνεται είναι), θα το ξέραμε μόνο αν και τα άλλα roadster δυναμομετρούνταν εκείνη την ίδια ώρα και μέρα (άρα σχεδόν με τις ίδιες συνθήκες)...:g:

Σωστά, αλλά υποθέτω πως οι συνθήκες είναι (τεχνητά) σταθερές

gavanos
08-05-2007, 10:15
Αυτές είναι διαφορές!
Βέβαια, παρατηρώντας το νέο διάγραμμα ισχύος-ροπής, παρατηρώ ότι έχει πολύ παράξενη διακύμανση. Υπάρχουν δηλαδή για την ισχύ 3 τοπικά μέγιστα, ενώ η μέγιστη ισχύς αποδίδεται σχεδόν στον κόφτη, αλλά αλλάζοντας εκεί σχέση, δεν είσαι στην μέγιστη ροπή.

Ομοίως, και η καμπύλη της ροπής ακολουθεί μια "ανάλογη" διακύμανση.

Ψίλοι στα άχυρα θα μου πείτε. Σημασία έχει πως το αμαξάκι μεταμορφώθηκε . :thumb:

gavanos
08-05-2007, 10:19
Στο συγκεκριμένο δυναμόμετρο, δεν είδα κάτι που να μου λέει ότι οι συνθήκες ήταν τεχνητά σταθερές. Το μόνο που θα μπορούσε να είναι "σταθερό" ήταν η παροχή του αέρα με έναν πολύ δυνατό "ανεμιστήρα" που φυσούσε από το μπροστά αριστερά μέρος του αυτοκινήτου προς την εισαγωγή του αέρα. Τα υπόλοιπα όμως? Θερμοκρασία? Υγρασία? :g:

mixalhs_101
08-05-2007, 15:51

ναι αλλα για σκεψου οτι τα roadster που μετρησαμε με προγραμμα ηταν περιεργα,δηλαδη του bullet δεν δουλευε εκεινη τη μερα σωστα του jos ηταν ενα μοτερ "κλειστο ακομα" και ισως οπως μας εδειξε ο χρονος μια μια τουρμπινα ετοιμη να παραδωσει πνευμα και της pinky & voli δεν ξερουν τι φορανε τα αυτοκινητα τους,απλα βλεπουν τι πιεση σηκωνουν! οσα roadster μαμα μετρηθηκαν,βγηκαν οσα επρεπε! η διαφορα στο προγραμμα και στη ροπη κλπ κλπ κλπ θα φανει οταν ο bullet το ξαναμετρησει με 115 κανονικο πλεον! τωρα οι συνθηκες και η υγρασια και η ζεστη,σε 2 εβδομαδες διαφορα δε πιστευω να παιξουν καποιο τραγικο ρολο,ισως 1-2 αλογα,αλλα και παλι ειναι μικρο το κακο!

djvolis
08-05-2007, 17:03
opote mipws kataligoume sto sumperasma oti an den ti psaxeis ti fash oi veltiwtes sou vazoun foumara? (lew egw twra...)

cynomad
08-05-2007, 17:08
οι βελτιωτές τουλάχιστον στα roadster είναι 2-3
-Digitec-που έχει εξαγοραστεί και δεν προχωρά σε νέες εκδόσεις
-SW με την πρώτη χρονικά βελτίωση στο roadster
-RS
Yπάρχουν και οι BIG., Smart-R-US etc (με παρουσία στην Αγγλία μόνο)

Οπότε καλά είναι να πας σε 1 από τις 3 πρώτες με την προυπόθεση πως ο εδώ αντιπρόσωπος ξέρει τι κάνει.

Lgeor
08-05-2007, 17:30
ΔΗΛΑΔΗ Η DKR (http://www.dkr-tuning.de/web/index.php?option=com_wrapper&Itemid=69) ΚΑΙ Ο ΕΔΩ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΗΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥΛΗΣΑΝ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 107 ΑΛΟΓΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΒΕΛΤΙΩΤΕΣ ΓΙΑ ROADSTER?????? :smt017

djvolis
08-05-2007, 18:03
opote mipws kataligoume sto sumperasma oti an den ti psaxeis ti fash oi veltiwtes sou vazoun foumara? (lew egw twra...)ok la8os diatypwsh....oi antiproswpoi edw ennoousa...
cynomad den einai mono autoi...apla auth einai oi poludiafimismenoi..

cynomad
08-05-2007, 18:31
ναι είναι όντως περισσότεροι απλά θεωρώ λίγο πιο ασφαλές να επιλέξεις κάποιον που έχει ακουστεί και μπορέις να βρεις και εμπειρίες άλλων χρηστών παρά καποιον εντελώς άγνωστο

cynomad
08-05-2007, 18:31
ΔΗΛΑΔΗ Η DKR (http://www.dkr-tuning.de/web/index.php?option=com_wrapper&Itemid=69) ΚΑΙ Ο ΕΔΩ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΗΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥΛΗΣΑΝ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 107 ΑΛΟΓΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΒΕΛΤΙΩΤΕΣ ΓΙΑ ROADSTER?????? :smt017

Αναφέρθηκα στους πιο γνωστούς. Τη συγκεκριμένη εταιρία δεν την έχω ακούσει ξανά

gavanos
08-05-2007, 19:31
Ο συγκεκριμένος αντιπρόσωπος (και κατεπέκταση και η DKR) έχει βελτιώσεις και για fortwo. Απλά δεν βλέπω πουθενά για 700άρι, παρα μόνο για 600άρια και 800άρια (diesel). Ίσως με ένα τηλεφωνηματάκι, να μας διαφωτίσει ο εδώ αντιπρόσωπος. Μπορούμε να έχουμε τα στοιχεία του αντιπροσώπου?

Επίσης, η συγκεκριμένη εταιρία, δίνει ΕΓΓΥΗΣΗ για το μοτέρ!!! Από 1-3 χρόνια με κάποιο μικρό σχετικά κόστος! Αυτό βέβαια το γράφει μέσα στο site τους, πράγμα που σημαίνει ότι δεν γνωρίζουμε εάν ο εδώ αντιπρόσωπος το προσφέρει...:g:

spyrospal
14-12-2007, 17:48
μιας και υπαρχουν φρεσκα ατομα που εβαλαν προγραμα οπως εγω και αλλα ατομα θελετε να κανονισουμε να παμε για δυναμομετρηση απο την αλλη εβδομαδα σε καποιο που θεωρητε αξιοπιστο?

spyrospal
14-12-2007, 17:55
το λεω γιατι φοραω το sw 115 και θελω να δω τι πραγματικα πηρα..επισης θα παρω μαζι μου και ενα παιδι με brabus 101 με αλλαγμενες σοληνωσεις,με μεγαλητερο intercouler ψυγειο λαδιου mdc.Nα δουμε αν οντως το 115 ειναι αξιοπιστο σε οτι υποσχεται...

gavanos
15-12-2007, 02:09
Εγώ είμαι μέσα...Αρκεί να βρούμε δυναμόμετρα που να κάνουν για smart (σημαντικό!) και τιμές...

spyrospal
15-12-2007, 05:15
εγω δεν ξερω που.Ας πει καποιος που ξερει και νομιζει οτι θα ειναι καλο..

galitis
15-12-2007, 11:01
κ γω μέσα

jos
15-12-2007, 15:03
Κι εγώ είμαι μέσα. Πρέπει όμως να βρούμε δυναμόμετρο που να ξέρει να μετράει smart...

spyrospal
15-12-2007, 15:24
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ TOPIC ΕΙΔΑ ΠΑΛΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΤΡΗΣΗ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ κλπ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ.

ΠΡΩΤΗ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ (ΜΑΜΑ) 81,8 ΑΛΟΓΑ
ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ (ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ DKR 107 ΑΛΟΓΑ) 84 ΑΛΟΓΑ
ΤΡΙΤΗ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ (ΜΕ ΑΛΛΗ VERSION ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ) 106,1 ΑΛΟΓΑ

ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΑ ΤΑ ΠΙΘΑΝΑ ΣΕΝΑΡΙΑ

1. Ο ΒΕΛΤΙΩΤΗΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΔΩΣΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ.
2. ΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ
3. ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ :bigwink:
πιστευω συμφωνα με τα λεγομενα του λαμπρου οτι το εν λογω δυναμομετρο δεν εχει προβλημα στα σμαρτ....

spyrospal
15-12-2007, 15:25
jos νομιζω οτι δεν θα εχουμε προβλημα εκει..τωρα εαν ξερετε καπου αλλου παμε εκει! οπου ξερετε παιδια!

spyrospal
15-12-2007, 15:27
-jos
-gavanos
-galitis
-spyrospal

Anastasis
15-12-2007, 15:30
και εμενα βαλτε μεσα

duke21gr
15-12-2007, 15:31
και εγώ....

spyrospal
15-12-2007, 15:32
-jos
-gavanos
-galitis
-spyrospal
-anastasis

αντε να μαζευτουμε πολλα ατομα παιδια!

spyrospal
15-12-2007, 15:33
-anastasis
-duke21gr
-jos
-gavanos
-galitis
-spyrospal

mysmart.gr
15-12-2007, 15:35
Μεσα κ εγω

spyrospal
15-12-2007, 15:38
-anastasis
-duke21gr
-chridO
-jos
-gavanos
-galitis
-spyrospal

spyrospal
15-12-2007, 15:39
galiti εισαι 101 μαμα ε?

valotas
15-12-2007, 20:44
Και εγώ μέσα αρκεί να μπορώ την ημέρα που θα κανονιστεί...

geoandre
15-12-2007, 22:10
και γω θαθελα να δω τι γίνεται με το δικό μου (και μενα 115 sw ειναι αλλα τουχω κάνει πολλά χλμ), μέσα και γω παιδια:bigwink:

spyrospal
16-12-2007, 02:22
-anastasis
-duke21gr
-chridO
-jos
-gavanos
-geoandre1
-galitis
-spyrospal
-valotas

spyrospal
16-12-2007, 02:34
δευτερα πρωι θα επικοινονησω με την UNLIMITED EXELIXIS που ακουσα τα καλητερα,αλλα για smart θα μαθουμε περισοτερα την δευτερα..πειτε και εσεις οποιο θελετε .
να και το site τους http://www.unlimited-exelixis.gr/dyno.html

spyrospal
16-12-2007, 03:17
επειδη ψαχτηκα λιγακη http://www.fordnetwork.gr/forum/showthread.php?t=2524
για διαβαστε τι λενε τα παιδια απο το fordclub. σε ομαδικη που εκαναν και αυτοι,στο συγκεκριμενο που λεω πηγε 40 ευρω το καπελο,οποτε μακαρι να μαζευτουμε περισοτερα ατομα μπας και πεση και αλλο!

galitis
16-12-2007, 16:26
καλησπέρα, όχι 82αρι έχω με πρόγραμμα (δεν ξέρω τι πρόγραμμα όμως)

champion
17-12-2007, 11:46
Και εγω μεσα!

pepito
17-12-2007, 11:49
galiti εισαι 101 μαμα ε?
82 me programma

pepito
17-12-2007, 11:50
82 me programma
sorry δεν ειδα οτι απαντησε

ktop
18-12-2007, 10:16
Καλημέρα παιδιά.
Κι εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα για την Εxelixis. Απ΄'οσο ξέρω έχει κάθε τετάρτη προσφορά 40 E. Οπότε κανονίστε αν είναι και μπορεί κι αυτός μήπως κάνει καλύτερη τιμή. Κι εγώ θα ήθελα (δεν έχω πρόγραμμα ακόμα) για να δώ πόσα τελικά βγάζει. Για πότε λέτε? τιμή μάθαμε ?

Sphinxgr
18-12-2007, 10:35
Το ζήτημα ειναι αν μπορεί να μετρήσει αξιόπιστα Σμαρτ

ktop
18-12-2007, 10:52
Γιατί να μην μπορεί ? :g: Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα για τα Smart. Όπως το βλέπω το πολύ πολύ να την κάνει με manual ταχύτητες για να φτάσει και να μείνει στις πολλές στροφές για ώρα.

Sphinxgr
18-12-2007, 10:55
Υπάρχει! αν διαβάσεις το θέμα απο την αρχή θα το δεις

valotas
18-12-2007, 11:41
Όπως το βλέπω το πολύ πολύ να την κάνει με manual ταχύτητες για να φτάσει και να μείνει στις πολλές στροφές για ώρα.

Εγώ δεν ξέρω τίποτα από δυναμομετρήσεις αλλά αυτό που λες δεν γίνεται. Ο μόνος τρόπος να μην αλλάξει η ταχύτητα είναι αν βρεις κάποιο σημείο καθώς πιέζεις το γκάζι που να είναι λίγο πριν τον κόφτη. Το αυτοκίνητο αλλάζει μόνο του ταχύτητα στον κόφτη.

mysmart.gr
18-12-2007, 11:43
Με μια ταχυτητα γινεται η δυναμομετρηση η οποια ειναι διαφορετικη για f2 κ για roadster

ktop
18-12-2007, 12:01
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω εμπειρία από δυναμομετρήσεις. Αλλά απ΄όσο ξέρω από φίλους κτλ. Διάβασα τα προηγούμενα posts και νομίζω πως καταλήξανε πως το δυναμόμετρο αυτό για roadster δεν έχει πρόβλημα. Τώρα για το f2 δεν ξέρω αν παίζει κάτι διαφορετικό (μάλλον παίζει τελικά). Ενδιαφέρον πάντως το όλο θέμα.

HACCP
18-12-2007, 12:36
Το βραδάκι θα ποστάρω την συνέχεια του κειμένου για τα δυναμόμετρα που είχα αφήσει στην μέση.;)

spyrospal
19-12-2007, 00:14
-anastasis
-duke21gr
-champion
-chridO
-jos
-gavanos
-geoandre1
-galitis
-spyrospal
-valotas
-Ktop

νομιζω οτι αυριο θα ξερουμε τελικα αν μπορει να την κανει με αξιοπιστια σε 4-2..

ArchoN
19-12-2007, 08:53
Παιδια ψηνομαι και εγω...Να σας δωσω και μια ταξη συγκρισης...Αλλα, δεν ειναι πολλα 40ε για δυναμομετρηση? Μπορει να εχω μεινει στην εποχη των δεινοσαυρων και θυμαμαι 20ε

Roadster BRABUS 101 (μαμα)

spyrospal
20-12-2007, 13:03
-ΑrchoN
-anastasis
-duke21gr
-champion
-chridO
-jos
-gavanos
-geoandre1
-galitis
-spyrospal
-valotas
-Ktop

λοιπον παιδες,μολις μηλησα με τον ιδιοκτητη Γιαννη φωτηνελη.
Λοιπον στα 4-2 μου τονισε οτι για να τα δηναμομετρηση και να βγει σωστα η μετρηση πρεπει να βγει το αντισπιν.Παρομιος και στα roadster. H τιμη που μου εκανε για 10 ατομα περιπου ειναι λεει 40 ε. τωρα δεν ξερω αν σημφερει η οχι γιατι δεν ασχολουμε με δηναμομετρησης..ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΕΤΑΤΡΗ ΟΠΩς ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟς ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ 40 Ε ΚΑΘΕ ΤΕΤΑΡΤΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ!?
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ? 40 Ε ΓΙΑ 11 ΑΤΟΜΑ!

Lgeor
20-12-2007, 13:39
Τελικά βλέπω μαζευόμαστε πολλοί :D

Όσοι έχετε μιλήσει με δυναμόμετρο, στείλτε μου pm με λεπτομέρειες, να κάνω κι εγώ τα conne μου και μετά τις γιορτές πάμε να τις μετρήσουμε:D (τις ιπποδυνάμεις.....)

ktop
03-01-2008, 13:48
Εχουμε τίποτα νεότερο?

mikemoisi
06-01-2008, 03:10
Άλλος ένας μέσα για δυναμομέτρηση παιδιά!!!!!!!!!!11

djvolis
07-01-2008, 10:22
εννοειται και γω μεσα

mixalhs_101
07-01-2008, 10:27
+1.....

mikemoisi
07-01-2008, 10:42
αρκετοί γίναμαι....

θα πιάσουμε τίποτα καλό από τιμούλα????

spyrospal
07-01-2008, 10:52
ολοι ζητανε τα μαγιοκεφαλα τους! ο προεδρος τιποτα???

djvolis
07-01-2008, 11:17
κανε λιγο υπομονη...ο προεδρας θα κανει την ντιλα!!

spyrospal
07-01-2008, 23:48
-Lgeor
-ΑrchoN
-anastasis
-duke21gr
-djvolis
-champion
-chridO
-jos
-gavanos
-geoandre1
-galitis
-spyrospal
-valotas
-Ktop
-mikemoisi
-mixalis_101

πολλα ατομα!!

tiroulirous
15-01-2008, 08:57
Μεσα και εγώ αντε να δούμε τι κάνει το μικρό μου πραγματικά. Βαρέθηκα να ακούω υποθέσεις ας αφήσουμε τους αριθμούς να μιλήσουν. Το περίμενα πως και πως.

mikemoisi
15-01-2008, 09:03
παιδιά εχουμε τίποτα στα σκαριά....???.... τώρα που περάσαμε και το πρόγραμμα...????

spyrospal
17-01-2008, 20:11
προ-προ-προεδρε. <Η exelixis> μαλλον μπορει το σαββατο...τι λετε παιδια? παντως αν οχι το σαββ να το κανουμε μεσα στην αλλη εβδομαδα οπου να ναι... αρκει να παμε...

mikemoisi
18-01-2008, 09:17
παιδιά εγώ είμαι μέσα!!!!!!!!!!

stampol
20-01-2008, 02:02
κ εγώ είμαι μέσα!!!!!!!!!!

pepito
12-02-2008, 09:18
για εκεινη την δυναμομετρηση που λεγαμε τι γινεται?

djvolis
12-02-2008, 10:21
το ψαχνουμεεεεεεε

djvolis
14-04-2008, 13:55
αν δε το χετε παρει ειδηση...για κοπιαστε!!! http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?p=572371#post572371

mizunderstood2120
14-04-2008, 16:35
kurie lgeor tha me valete kai mena mesa;;;;plzzzzzzzzzz.....
:a08:

talibanezos
14-04-2008, 16:40
kurie lgeor tha me valete kai mena mesa;;;;plzzzzzzzzzz.....
:a08:

αν εννοεις στην δυναμομετρηση απλα δηλωσε συμμετοχη στο link που σου παρεθεσαι ο dj volis.

djvolis
14-04-2008, 16:41
πηγαινε ->http://www.smartmania.gr/forum/showt...371#post572371 (http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?p=572371#post572371) και δηλωσε συμμετοχη