PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πίσω δισκόφρενα roadster

valotas
23-04-2007, 13:11
Έχει κανείς επιχειρήσει (βασικά σίγουρα έχει) να βαλει πίσω δισκόφρενα στο roadster. Είχα μια επικοινωνία με τον alex(που το έχει κάνει), ο οποίος μου πρότεινε απλή αναβάθμιση των μπροστά φρένων.

Αν το έχει επιχειρήσει και κάποιος άλλος ας πεί πότε/που/πόσο, αλλά το κυριότερο τι προβλήματα μπορεί να του προέκυψαν από αυτό μιας και δεν υπάρχουν έτοιμα ακραία από smart με δισκόφρενα και αυτός που θα το κάνει θα πρέπει να το κατέχει το άθλημα.

Θεωρώ πως το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει κάποιος σε ένα αυτοκίνητο πριν αρχίσει να το πειράζει είναι να βελτιώσει την πέδησή του. Γενικότερα τα φρένα σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο (κατά την γνώμη μου) είναι από τα κυριότερα θέματα μετά τα λάστιχα (μαζί με την ανάρτηση). Τι να τα κάνω τα 200 άλογα αν δεν μπορώ να τα σταματήσω ή να τα "διατάξω" να στρίψουν;

Τέλος αν και έχω δει ότι παρόλο με απλά δισκόφρενα το αυτοκίνητο δεν έχει κάποιο κραβγαλαίο πρόβλημα, όταν η χρήση τους αρχίζει και γίνεται συνεχής, μου αρχίζουν και φωνάζουν!!!! Έτσι εκτός από την αναβάθμιση των μπροστά λοιπόν σκεφτόμουν να άλλαζα και τα πίσω αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα άξιζε τελικά!

Ακούω...

Alex
23-04-2007, 13:20
Eγω οπως εγραψες και πιο πανω, σου προτεινα αντικατασταση των εμπρος δισκων με τρυπητους καλης ποιοτητος, αντικατασταση σωληνακιων με αλλα αεροπορικου τυπου, αντικατασταση τακακιων με πιο σκληρα και τελος αντικατασταση του υγρου φρενων.

Οι πισω δισκοι, απο την προσωπικη μου εμπειρια, εκαναν μικρη διαφορα στο φρεναρισμα (εγιναν συγκριτικες δοκιμες με αλλο roadster με μαμα φρενα), με μεγαλο κοστος και αρκετα προβληματα, τοσο στο να δουλεψουν αρχικα σωστα, οσο και στην λειτουργια του χειροφρενου.

valotas
28-04-2007, 18:57
Δεν έχει προσπαθήσει κανένας άλλος κάτι παρόμοιο;

Mixalis762001
28-04-2007, 19:38
opos leei o Alex den iparxei diafora aisthiti sta piso oti kai an kaneis tous mprosta opos leei sosta o Alex kai tha deis megali diafora

Alex
28-04-2007, 23:54
Και συγνωμη που ρωταω, αλλα εσυ που το ξερεις?
Εχεις δοκιμασει κατι παρομοιο?

valotas
29-04-2007, 19:37
Στην microcar μου είπαν ότι έχουν έτοιμο το kit και κοστίζει περί τα 750 ευρώ. Μαζί με τις αλλαγές στα μπροστά πάει 1200 περίπου (χωρίς να αλλαχτούν οι δαγκάνες! οπότε βάλε κανένα 400άρι και για αυτές)

Αυτό που με προβληματίζει πάντως είναι τα προβλήματα που είχε ο Alex. Αν το έχουν κάνει και άλλοι προφανώς θα έχουν εντοπιστεί αλλά δεν βλέπω κίνηση στο εν λόγω topic...

bullet_1800
29-04-2007, 21:38
Απο τα ενεργά μέλη του κλάμπ η αλήθεια είναι οτι το είχε κάνει μόνο ο Άλεξ.

Απ'οσο γνωρίζω εγω δεν υπάρχει κάποιος άλλος που να μπορεί να σε διαφωτίσει στο θέμα αλλά είμαι πολυ σίγουρος ότι η Microcar έχει φτιάξει άλλο ένα σετ πίσω δισκόφρενων. Το αμάξι είναι πολύ χαρακτηριστικό, χρώματος Glance Gray, με εξατμίσεις κτλ κτλ κτλ.
Αν το ψάξεις λιγάκι ίσως να μπορέσεις να επικοινωνήσεις μαζί του και να μάθεις λεπτομέρειες για την λειτουργία τους.

HARRIS
29-04-2007, 22:25
και γιατι με τα 800 αυτα ευρω δεν βαζετε ενα σετ απο 4πιστονες δαγκανες galfer μπροστα που θα κανουν πολυ μεγαλη διαφορα?τα εχω οδηγησει σε φ2 και εχω παθει την πλακα μου με την ποιοτητα του φρεναρισματος.θεωρητικα μπαινουν και σε roadster..

valotas
30-04-2007, 02:17
Προτάσεις για τα μπροστά υπάρχουνε; Γιατί εγώ το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό όταν ακούω φρένα είναι brembo!!!

HARRIS
30-04-2007, 08:12
Προτάσεις για τα μπροστά υπάρχουνε; Γιατί εγώ το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό όταν ακούω φρένα είναι brembo!!!

?????????????????????????????????????????????????? ????????????????????????

το ποστ μου ακριβως απο πανω το βλεπεις??ας διαβαζουμε κ λιγο τα προηγουμενα...

mixalhs_101
30-04-2007, 08:26
οπως λεει και ο χαρης, ρηξε μια ματια εδω----> http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=24647

valotas
30-04-2007, 10:06
Ναι βρε Χάρη μην βαράς. Την προσφορά την έχω δεί. Από εκεί και πέρα αυτό που είπα είναι ότι εμένα με την λέξη φρένα μου έρχεται στο μυαλό μου η λέξη brembo. Δεν με πειράζει να δώσω κάτι παραπάνω αν υπάρχει διαφορά στην ποιότητα.

Ο μόνος λόγος που ρώτησα και δεν σχολίασα το post σου ήταν επειδή ήθελα να πάρω γνώμες και για άλλες μάρκες αν κάποιος έχει να πεί κάτι. Είπαμε(βασικά δεν το έχω ξεκαθαρίσει) είμαι άσχετος με το τι υπάρχει στην αγορά τι είναι καλό και τι δεν είναι.

Πιστεύω πρέπει να έγινα συγκεκριμένος τώρα!

jos
30-04-2007, 10:45
Βασικά έχει σημασία το τι απαιτήσεις έχεις από τα φρένα σου. Αν θες απλά να έχεις φρένο όταν χρειαστεί τότε με ένα σετ δίσκους τακάκια εμπρός είσαι μια χαρά. Αν όμως θες να αναβαθμίσεις γενικά το φρενάρισμα σου σε κλειστές διαδρομές τότε πιστεύω ότι το πρώτο βήμα είνα να βάλεις δίσκους πίσω οι οποίοι και βελτιώνουν το φρενάρισμα (ειδικά σε συνθήκες με υψηλή υγρασία) αλλά και αυξάνουν την αντοχή του συστήματος. Επόμενο βήμα είναι η τοποθέτηση διάτρητων δίσκων εμπρός΄( οι διάτρητοι δισκοι έχουν απλά μεγαλύτερη αντοχή στο να ζεσταθούν και δεν φρενάρουν καλύτερα). Σίγουρα καλύτερα τακάκια εμπ[ρός και τέλος αν θες το απόλυτο μία τετραπίστονη δαγκάνα εμπρός και είσαι έτοιμος. Σηληνάκια υψηλής και αλλαγή υγρού θα σου δώσουν και καύτερη αίσθηση στο πετάλι....

Alex
30-04-2007, 11:03
Oι τετραπιστονες εμπρος ειναι υπερβολη. ΕΙναι πολυ βαριες (με οτι αρνητικο συνεπαγετε στη λειτουργια της αναρτησης), πολυ ακριβες και περιτες σε ενα αυτοκινητο 800 κιλων και 100 ιππων. Ενδεικτικα αναφερω οτι εξωτικες κατασκευες με σαφως πιο σπορ προσδιορισμο, με διπλασια αλογα και παραπλησιο βαρος λειτουρογουν αψογα με διπιστονες δαγκανες μπροστα.

Οπως εχω ξαναγραψει, το καλυτερο που εχει κανεις να κανει, ειναι μια σταδιακη βελτιωση του συστηματος. Ξεκινας απο σωληνακια, υγρα, τακακια και δισκους μπροστα και αν δεν μεινεις ικανοποιημενος (απιθανο κατα τη γνωμη μου), τοτε ερχεσαι σε μια συναντηση και δοκιμαζεις το πρην αυτοκινητο μου (του Bullet πλεον) και βλεπεις τις διαφορες (η την ελειψη αυτων).

jos
30-04-2007, 11:24
Alex τα πάντα είναι θέμα χρήσης.... Εμένα δεν μου έχει λείψει ποτέ δύναμη από το φρενάρισμα του Roadster αλλά μένω από πίσω φρένα μετά από 2000χλμ... (θέλουν καθάρισμα πάλι). Όσον αφορά τις τετραπίστονες ίσως να είναι παραπάνω από αρκετές (όχι υπερβολή όμως) αλλά από τις μονοπίστονες που φοράει τώρα..... Επίσης οι εξωτικές κατασκευές που αναφέρεις φορούν εργοστασιακά φρένα που υπάρχει και ο παράγοντας κόστος...

Alex
30-04-2007, 11:48
Εσυ δεν εχεις προβλημα γιατι εισαι αργος!!! :) :) :)
/fun mode off

Υπερβολη απο αποψη φρεναρισματος δεν ειναι, αλλα ειναι απο αποψη βαρους και κοστους. Αν εφτιαχνες ενα αγωνιστικο που θα εκανε 20-30 γυρους στην πιστα θα ειχε νοημα. Τωρα δεν εχει, τα νορμαλ φρενα αν βελτιωθουν καταλληλα δεν πιανουν ποτε απαγορευτικες θερμοκρασιες.

Οσο για τις εξωτικες κατασκευες, τα φρενα ειναι της AP Racing, και σχεδον ολοι οι αγωνιζομενοι στο εξωτερικο τα διατηρουν αυτουσια με μονη εξαιρεση ενα καλο σετ τακακια, οποτε μαλλον δεν ειναι θεμα κοστους, αλλα ικανοποιητικης αποδοσης. Γι'αυτο λεω οτι τα τετραπιστονα ειναι υπερβολη σε ενα αυτοκινητο με 800 κιλα και 100 αλογα.

Απο'κει και περα μπορειτε να βαλετε και αλεξιπτωτο αν θελετε....

valotas
30-04-2007, 13:16
Οπως εχω ξαναγραψει, το καλυτερο που εχει κανεις να κανει, ειναι μια σταδιακη βελτιωση του συστηματος. Ξεκινας απο σωληνακια, υγρα, τακακια και δισκους μπροστα και αν δεν μεινεις ικανοποιημενος (απιθανο κατα τη γνωμη μου), τοτε ερχεσαι σε μια συναντηση και δοκιμαζεις το πρην αυτοκινητο μου (του Bullet πλεον) και βλεπεις τις διαφορες (η την ελειψη αυτων).

Κάπου εκεί αρχίζω και κατευθύνομαι (αν και δεν μπορώ να το βλέπω με ταμπούρα πίσω)... Βέβαια σε συνάντηση θα έρθω ούτως ή άλλως...

valotas
09-05-2007, 00:02
Επειδή έχω αρχίσει να ψάχνω στο internet για δίσκο-τακάκια, μπορεί κανείς να με κατατοπίσει για το τι ακριβώς πρέπει να ψάξω; Διαστάσεις για παράδειγμα. Όπως είπα και πριν λέω να αλλάξω μπροστά δίσκους-τακάκια σε συνδιασμό με σωληνάκια υψηλής πίεσης. Επομένως θα ήθελα κάτι plug' n' play. Όχι πατέντες του οποιουδήποτε για να παίξει...

drobi
09-05-2007, 14:52
valotas έβαλα τα τρυπητά της Brembo και τακάκια της ebc Greenstuff που ειναι απο αλλο υλικό. Το μάυρισμα στης ζάντες έχει εξαφανιστεί. Τα τακάκια κανουν την διαφορά στο βρεγμένο........

valotas
29-05-2007, 23:27
Σήμερα τελικά έβαλα ένα set της EBC (χαρακτούς τρυπητούς δίσκους και τακάκια green stuff) μαζί με σωληνάκια και υγρά, αλλά το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι έμαθα νέα μικρότερη τιμή για το mod των πίσω φρένων... Δεν είχα σκοπό να τα βάλω αλλά όλο και μου τριγυρίζει στο μυαλό πια...

Alex
30-05-2007, 11:28
Ευτυχως, διοτι το κοστος των 700 ευρω για 2 μεταχειρισμενες δαγκανες, τακακια, 2 μεταλλικες βασεις, και ντιζες χειροφρενου ηταν εξωφρενικο.

Ποια ειναι η τιμη που σου ειπαν?

djvolis
30-05-2007, 12:19
εχω βρει και φτηνότερα και γω (διαφορά ~150 ευρώ) αλλά με είχαν προβληματίσει τα γραφόμενα του alex σε άλλο ποστ σχετικά με την αξιοπιστία και την αποτελεσματικότητα της όλης μοντίφας

valotas
30-05-2007, 13:04
Ευτυχως, διοτι το κοστος των 700 ευρω για 2 μεταχειρισμενες δαγκανες, τακακια, 2 μεταλλικες βασεις, και ντιζες χειροφρενου ηταν εξωφρενικο.

Ποια ειναι η τιμη που σου ειπαν?

Μου είπε ο ίδιος ότι έχει πέσει στα 600 όταν είδε ότι τον ρωτούσα διάφορα. Απ΄ότι μου είπε είναι αρκετοί πια αυτοί που το κάνουν και δεν έχει νόημα να κρατά την τιμή τόσο ανεβασμένη (market rules!!!). Βέβαια δεν το παζάρεψα μιας και δεν είχα σκοπό ακόμα να κάνω κάτι.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί η Mercedes εξακολουθεί θα διαθέτει τα smart με πίσω ταμπούρα. Είναι τόσο μεγάλη η οικονομική διαφορά ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος;

djvolis
30-05-2007, 13:30
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί η Mercedes εξακολουθεί θα διαθέτει τα smart με πίσω ταμπούρα. Είναι τόσο μεγάλη η οικονομική διαφορά ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος;

......σχετικά με την αξιοπιστία και την αποτελεσματικότητα της όλης μοντίφας.....νομίζω απάντησα...

Alex
30-05-2007, 13:34
Ο λογος ειναι οτι δεν χρειαζονται.

Στο δρομο, αν περιποιηθεις λιγο τα εμπρος φρενα σου (καινουρια καλα υγρα, καλους δισκους, τακακια και σωληνακια υψηλης), δε θα φτασεις ποτε τα ορια τους.

konkon
30-05-2007, 14:07
Kάθομαι κ διαβάζω τόση ώρα όλα τα παραπάνω και έχω καταλήξει σε ένα και μοναδικό συμπέρασμα!
Τα παιδιά που έχουν απαντήσει στις ερωτήσεις και σου έχουν κάνει κάποιες προτάσεις, θέλουν να σου πούν (με τρόπο), ό,τι τα πίσω δισκόφρενα μπαίνουν καθαρά για ''πουλ μουρ'' (κοινώς, πουλάω μούρη με τα πίσω μου δισκόφρενα που δεν έχει άλλος)!
Η καλλύτερη κίνηση, ήταν αυτή που έκανες, μα αν και με αυτά δεν μείνεις ικανοποιημένος, τότε μάλλον θα πρέπει να τρέχεις σε αγώνες και τίποτα σιρκουί με το αυτ/το σου και για αυτόν το λόγο δεν αρκούν!Btw να έρθουμε να σε δούμε να τρέχεις!!!

Υ.Γ.:Kαι εγώ πάντως θα έβαζα πίσω δισκόφρενα στο ρόουντστερ (που δεν έχω ΑΚΟΜΑ), αλλά θα έμπαινα στην διαδικασία του ''τρέχα τώρα μλκ να τα φτιάξεις σωστά που μου ήθελες κ δισκόφρενα''!Αλλά νομίζω................ θα άξιζε τον κόπο!!!

valotas
30-05-2007, 14:23
νομίζω απάντησα...
djvolis τα προβλήματα που περιγράφει ο alex στο αντίστοιχο post του παρουσιάστηκαν επειδή πολύ απλά ήταν μοντίφα όπως λες και εσύ. Όταν πειράζεις κάτι δεν σημαίνει ότι θα το κάνεις και καλύτερο ή θα λειτουργεί όπως εσύ θα επιθυμούσες!! Έχεις δει ποτέ εργοστασιακό αυτοκίνητο με πίσω δισκόφρενα να παρουσιάζει τέτοια προβλήματα;

Ο λογος ειναι οτι δεν χρειαζονται.

Στο δρομο, αν περιποιηθεις λιγο τα εμπρος φρενα σου (καινουρια καλα υγρα, καλους δισκους, τακακια και σωληνακια υψηλης), δε θα φτασεις ποτε τα ορια τους.

Πιστεύω ότι τα πίσω δισκόφρενα είναι πια standard για ένα αυτοκίνητο. Δεν νομίζω για παράδειγμα ούτε στο καινούριο yaris να είχες πρόβλημα με πίσω ταμπούρα αλλά και σε οποιοδήποτε καινούριο κουβαδάκι που βγαίνει. Αλλά πολύ απλά δεν έχουν πίσω ταμπούρα (ή κάνω λάθος; ).

djvolis
30-05-2007, 14:42
δεν αντιλέγω οτι τα προβλήματα έγιναν λόγω μοντίφας η άπειρου βετιωτή στον συγκεκριμένο τομέα.όμως όπως και να το κάνεις καθετί μη εργοστασιακό=μοντίφα.
για το σκέλος τωρα που αναρωτιέσαι "γιατί το yaris και όχι εγω?" θα σου πω πως είναι απλά στο πνεύμα της εκάστοτε εταιρίας αν θα βάλει κάτι το οποίο δεν χρειάζεται στο αυτοκίνητο..και ο μόνος που μπορεί να σου λύσει ακριβώς αυτή την απορία ειναι απλά η ίδια η εταιρία...

konkon
30-05-2007, 14:58
djvolis τα προβλήματα που περιγράφει ο alex στο αντίστοιχο post του παρουσιάστηκαν επειδή πολύ απλά ήταν μοντίφα όπως λες και εσύ. Όταν πειράζεις κάτι δεν σημαίνει ότι θα το κάνεις και καλύτερο ή θα λειτουργεί όπως εσύ θα επιθυμούσες!!

Kάποια μετροπή που γίνεται για πρώτη φορά, είναι αναμενόμενο να παρουσιάσει δυσλειτουργίες και προβλήματα που σε ορισμένες φορές, θα πρέπει να λειφθεί η άποψη περισσότερων μαστόρων που ο καθένας θα λέει ''τα δικά του''!Η εκάστοτε αντιπροσωπεία, γνωρίζει πότε και σε ποιά αυτ/τά της θα β'αλει δισκόφρενα (ή κάτι άλλο), διότι εκείνη πρώτη έχει κάνει τις ''μοντίφες''΄!

Alex
30-05-2007, 15:12
Να υπενθυμισω απλα οτι η μετατροπη που εγινε στο δικο μου αυτοκινητο, ΔΕΝ γινοταν πρωτη φορα απο το συγκεκριμενο βελτιωτη, αρα τα προβληματα δεν αφορουσαν τη νεοτητα της βελτιωτικης λυσης.

Οσο για τα ταμπουρα, εχουν σαφη πλεονεκτηματα σε μικρα αυτοκινητα και αυτοκινητα πολης. Ειναι πιο ελαφρια, προσφερουν καλυτερη αισθηση και εχουν μικροτερες αναγκες συντηρησης. Στα μειονεκτηματα τους ειναι οτι δεν αντεχουν σε παρατεταμενα φρεναρισματα και υψηλες θερμοκρασιες, ενω δεν τα πανε και καταπληκτικα με το νερο.

@valotas, τα εχουμε ξαναπει. Δες αν θα σε ικανοποιησει η βελτιωση που κανεις τωρα. Αν οχι, βρες ευκαιρια να οδηγησεις το αμαξι του bullet και να δεις αν ειναι καλυτερα. Γνωμη μου, ειναι οτι η συγκεκριμενη βελτιωση ειναι αμφισβητουμενης αποτελεσματικοτητας. Υπαρχουν πολυ καλυτεροι τροποι να βελτιωσεις τα φρενα του roadster αν δωσεις τα αντιστοιχα χρηματα, αλλα απαιτουν ψαξιμο και τρεξιμο.

gavanos
30-05-2007, 16:29
To μόνο ίσως στο οποίο υπερέχουν αισθητά τα δισκόφρενα πίσω είναι η εμφάνιση, ιδιαίτερα όταν οι ζάντες αφήνουν να φαίνονται αρκετά τα φρένα (π.χ. 16"άρες roadster)....Αλλά εφόσον δεν κερδίζεις κάτι ιδιαίτερο στο φρενάρισμα, (δεν το γνωρίζω προσωπικά αφού έχω ταμπούρα πίσω και όχι σε roadster αλλά σε fortwo), δεν ξέρω εάν αξίζει η όλη μοντίφα...:g:

valotas
30-05-2007, 17:41
@valotas, τα εχουμε ξαναπει. Δες αν θα σε ικανοποιησει η βελτιωση που κανεις τωρα. Αν οχι, βρες ευκαιρια να οδηγησεις το αμαξι του bullet και να δεις αν ειναι καλυτερα. Γνωμη μου, ειναι οτι η συγκεκριμενη βελτιωση ειναι αμφισβητουμενης αποτελεσματικοτητας. Υπαρχουν πολυ καλυτεροι τροποι να βελτιωσεις τα φρενα του roadster αν δωσεις τα αντιστοιχα χρηματα, αλλα απαιτουν ψαξιμο και τρεξιμο.

Άλεξ ήσουν απολύτως κατανοητός από την πρώτη φορά που μου έδωσες την γνώμη σου! Την ερώτηση στο μαγαζί την έκανα για τον πολύ απλό λόγο ότι γυρίζει στο κεφάλι μου τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο! Από εκεί και πέρα οι επιπλέον απορίες που δημοσίευσα ήταν γενικού περιεχομένου και δεν έχουν να κάνουν με την επιθυμία μου ή μη να βάλω πίσω δισκόφρενα. Προς το παρόν θέλω να χαρώ το υπάρχον upgrade.

Αυτά! Κατά τα άλλα συνεχίζω να πιστεύω ότι η ύπαρξη των πίσω ταμπούρων στα smart είναι περίεργη για τους πολύ απλούς λόγους που ανέφερα παραπάνω. Δεν μπορεί να είναι άσχετες οι υπόλοιπες αυτοκινητοβιομηχανίες (ναι είμαι λίγο ξεροκέφαλος, μην βαράτε!!!)