PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Θερμοκρασία μηχανής

P@mino11
22-05-2007, 01:24
Είναι φυσιολογική θερμοκρασια οι 105 C όταν το αυτοκίνητο είναι σταματημένο και δουλεύει?

mixalhs_101
22-05-2007, 01:26
μετα απο βολτα λογικο ειναι,ειδηκα αν το εχεις ψηλοσκισει κι ολας! μετα απο λιγο δε κατεβαινει σιγα σιγα ομως?

P@mino11
22-05-2007, 01:28
Απλά την βλέπω τόσο υψηλή τη θερμοκρασία και πραγματικά αγχώνομαι.....

mixalhs_101
22-05-2007, 01:30
ναι,συμβαινει σχεδον παντα,ειδηκα τωρα που ο καιρος εχει αρχισει να ζεσταινει,το βαραινει χειροτερα!

zike
22-05-2007, 02:07
Παιδιά έχω παρατηρήσει αυξημένες θερμοκρασίες στου αδερφού μου όταν είναι σταματημένο. Νομίζω το έχουν γενικότερα αυτό τα Roadster & For2. Καλό θα είναι, τώρα που καλοκαιριάζει, να βάλετε χαμηλότερο θερμοστάτη και χαμηλότερη βαλβίδα βαντιλατέρ (αν υπάρχει).

ScissorHands
22-05-2007, 02:29
Απλά την βλέπω τόσο υψηλή τη θερμοκρασία και πραγματικά αγχώνομαι.....

Και γω φίλε nodus11 τα χρειάστηκα... πριν από λίγο γύρισα από τη δουλειά.
15' οδήγησης με νορμάλ ταχύτητες (max 50χλμ σε κατηφορίτσα) γιατί δεν είχε ζεσταθεί καλά και άλλα 15' γύρω-γύρω στα στενά :mad: να βρω να παρκάρω.
Μόλις δένω πανευτυχής το χειρόφρενο και βάζω νεκρά, μπαπ, να και η 4η βούλα!
Όπα,λέω, κάτι πάει λάθος. Εξωτερική θερμοκρασία 21C. Μετά από ενάμισυ λεπτό περίπου πήρε μπρος το βεντιλατέρ. Έλα όμως που έκανε 8' περίπου να μου κατεβάσει η θερμοκρασία στους 80, ενώ όταν χτυπήσει 100C εν κινήσει, με το βεντιλατέρ πάει 80 σε 2' περίπου...
Τελικά εν στάσει κάνει περισσότερη ώρα να κρυώσει, εκτός και αν κάτι κάνω λάθος ή υπάρχει πρόβλημα και δε το'χω πάρει χαμπάρι..:smt017

Κάτι συμπεράσματα που βγάζει ο κόσμος νυχτιάτικα...:D

Alex
22-05-2007, 04:22
Λοιπον, ενα ενα. Χαμηλοτερος θερμοστατης, δεν υπαρχει, οπως επισης δεν υπαρχει και βαλβιδα βεντιλατερ.

Οπως εχει ξαναγραφτει, η τεταρτη βουλα αναβει στους 98 βαθμους ενω το βεντιλατερ αναβει στους 104. Ειναι λογικο λοιπον για ενα διαστημα να εχετε τεσσερις βουλες, χωρις βεντιλατερ.

Επισης, ειναι λογικο στο ρελαντι το αυτοκινητο να αργει να κατεβασει θερμοκρασια. Αυτο οφειλετε στην τρομπα του νερου,η οποια ειναι μηχανικη και παιρνει κινηση απο τον κινητηρα. Οταν ο κινητηρας δουλευει σε χαμηλες στροφες, η τρομπα γυριζει αργα με αποτελεσμα να μεταφερει μικρη ποσοτητα ψυκτικου. Σε ψηλοτερες στροφες μεταφερει μεγαλυτερη ποσοτητα, ψυχοντας πιο γρηγορα.

Δοκιμαστε λοιπον οσο δουλευει το βεντιλατερ να κρατησετε τις στροφες στις 1500-2000 και θα δειτε οτι η θερμοκρασια θα κατεβει πολυ πιο γρηγορα.

Alex
22-05-2007, 04:24
Και για οσους βαριουνται να διαβασουν παλια ποστ, αν δε θελετε ποτε να ανεβαζει 4η βουλα, μπορειτε να αναβετε το a/c το οποιο κραταει μονιμα ανοικτο και το βεντιλατερ, διατηρωντας τη θερμοκρασια σταθερη στις 3 βουλες.

ScissorHands
22-05-2007, 18:49
Δοκιμαστε λοιπον οσο δουλευει το βεντιλατερ να κρατησετε τις στροφες στις 1500-2000 και θα δειτε οτι η θερμοκρασια θα κατεβει πολυ πιο γρηγορα.

Δηλαδή ακόμα και σταματημένη,με νεκρά και μαρσάρεις για να ανεβάσεις στροφές :smt017? Θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά με ενεργοποιημένο το χρονόμετρο στο κινητό! :D Να'σαι καλά φίλε Alex για την ενημερωτική απάντηση :thumb: !!!

vatraxos
22-05-2007, 18:53
Αυτοί οι 5-6 βαθμοί στη διαφορά των thresholds βεντιλατέρ κ 4ης βούλας είναι όντως πολύ εκνευριστική!

Απόλυτα φυσιολογικό όμως να οδηγεί σε αναμένη βούλα για αρκετή ώρα, ιδίως το καλοκαίρι.

Αν ανάψει η 5η, τότε να ανησυχείτε πραγματικά!! :D:D

jos
23-05-2007, 18:29
Αν ανάψει η 5η, τότε να ανησυχείτε πραγματικά!! :D:D

Κι όμως!!! Ανησυχούμε όταν ακούσουμε το καμπανάκι.... Αν σταματήσουμε μετά από ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ σκίσημο δεν προλαβαίνει να παγώσει και ίσως φτάσει και στην 5η (Το είχα καταφέρει μια φορά). Καμιά φορά κολλάει και το όργανο (for2).... και δείχνει τρελή θερμοκρασία...

valotas
23-05-2007, 19:15
Κι όμως!!! Ανησυχούμε όταν ακούσουμε το καμπανάκι.... Αν σταματήσουμε μετά από ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ σκίσημο δεν προλαβαίνει να παγώσει και ίσως φτάσει και στην 5η (Το είχα καταφέρει μια φορά). Καμιά φορά κολλάει και το όργανο (for2).... και δείχνει τρελή θερμοκρασία...

Σε στάση έχω δει να κολλάει και το δικό μου (roadster) και όχι μετά από σκίσιμο.

Scotch
23-05-2007, 21:10
Πέρσι το καλοκαίρι γυρίζοντας από Χαλκιδική και ενώ πήγαινα με +-100km (με A/C ανοιχτό) άναψε η 4 βούλα (2 φορές συνολικά) σε ελαφρώς ανηφορικά κομμάτια της εθνικής. Βέβαια η θερμοκρασία την ημέρα εκείνη φλέρταρε τους 45 βαθμούς!!! (:mad:)
Ήταν και η μοναδική φορά που είδα 4η βούλα αναμμένη με το A/C ανοιχτό.

pigoy
23-05-2007, 22:04
Και εμενα μου το εχει κανει αλλα μετα σταματησα και κατεβηκε!

gavanos
24-05-2007, 00:41
Πέρσι το καλοκαίρι γυρίζοντας από Χαλκιδική και ενώ πήγαινα με +-100km (με A/C ανοιχτό) άναψε η 4 βούλα (2 φορές συνολικά) σε ελαφρώς ανηφορικά κομμάτια της εθνικής. Βέβαια η θερμοκρασία την ημέρα εκείνη φλέρταρε τους 45 βαθμούς!!! (:mad:)
Ήταν και η μοναδική φορά που είδα 4η βούλα αναμμένη με το A/C ανοιχτό.

Πολύ λογικό. Όταν πηγαίνεις με αρκετά km/h, π.χ. 100 (και όχι μέσα στην πόλη για παράδειγμα), τότε το a/c ζορίζει ακόμα περισσότερο τη μηχανή, με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να ανεβαίνει περισσότερο.

Στην πραγματικότητα, γενικά μιλώντας, όταν η θερμοκρασία υπερβεί τους 100 βαθμούς, ανάβει η 4η βούλα, αλλά δεν σβήνει στους 99, όπως θα περίμενε κανείς, αλλά στους 94! Επομένως, μπορεί έχετε και θερμοκρασία μικρότερη από 100 βαθμούς, ακόμα και 95-96 για παράδειγμα, αλλά εάν δεν πέσει στους 94 να βλέπετε για ώρα 4 βούλες. ;)

Alex
24-05-2007, 11:14
Σε στάση έχω δει να κολλάει και το δικό μου (roadster) και όχι μετά από σκίσιμο.

Tα roadster εχουν και μια αλλη ευαισθησια, την οποια ειχαμε ανακαλυψει τελειως τυχαια με το bullet. Οταν σταματησεις σε κατηφορα, ανεβαζουν θερμοκρασια. Δε πα'να αναψουν τα βεντιλατερ και να ανεβασεις τις στροφες, δε θα γινει τιποτα. Μολις το πας σε επιπεδο εδαφος, αμεσως -και εννοω κυριολεκτικα αμεσως- πεφτει η θερμοκρασια.

pigoy
24-05-2007, 15:02
Ενταξει εμενα μου ανεβασε μετα απο 2 ωρες οδηγησης αλλα με 120 ετρεχα οποτε λογικο ηταν να ανεβσσει θερμοκρασια!

cynomad
24-05-2007, 16:35
Tα roadster εχουν και μια αλλη ευαισθησια, την οποια ειχαμε ανακαλυψει τελειως τυχαια με το bullet. Οταν σταματησεις σε κατηφορα, ανεβαζουν θερμοκρασια. Δε πα'να αναψουν τα βεντιλατερ και να ανεβασεις τις στροφες, δε θα γινει τιποτα. Μολις το πας σε επιπεδο εδαφος, αμεσως -και εννοω κυριολεκτικα αμεσως- πεφτει η θερμοκρασια.

Μήπως απλά στην κατηφόρα είναι λάθος οι ενδέιξεις μόνο?

wizy
25-05-2007, 01:18
Εγώ έχω μάλλον χειρότερο πρόβλημα....Κατηφόρα, ανηφόρα , ευθεία, αν το αυτοκίνητο είναι σταματημένο με ανοιχ΄τη τη μηχανή, μετά από κάποια ώριτσα (περιπου στο 20λεπτο) ανεβάζει full θερμοκρασία και δεν πέφτει....φτανει δηλαδή στο τέρμα....
Γιαυτό όποτε το αφήνω με ανοιχ΄τη τη μηχανή αναγκάζομαι να έχω ανοιχτό το a/c....Το κακό είναι όμως ότι κάποιες φορές αυτό το παθαίνει και όταν έχει κίνηση.... Μήπως έχω κάποιο πρόβλημα στο θερμοστάτη?

jos
25-05-2007, 01:39
Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να πας να το κοιτάξουν! Για να ελένξεις αν είναι σφάλμα οργάνου πρέπει να δεις αν πέρνει το εμπρός βερντιλατέρ μπροστά στους 105 βαθμούς (γιατί μπορεί να έχεις απόκλιση). Αν πέρνει (χωρίς A/C φυσικά) τότε έχεις βλάβηστο όργανο. Αν δεν πέρνει μάλλον θες θερμοστάτη.

valotas
31-05-2007, 13:08

Τώρα που το λες ναι, αυτό ισχύει όμως δεν είναι απόλυτο, δλδ δεν θα πρέπει να είναι σε κατηφόρα. Συγκεκριμένα μου είχε τύχει πάνω στην Εθνική όταν είχα σταματήσει μια φορά (εκτός και αν είχε μια μικρή κλίση ο δρόμος).

Με το που ξεκινάς πέφτει κατακόρυφα όπως περιγράφεις. Μάλιστα πέφτει πολύ χαμηλά (85 ίσως και λιγότερο απ΄ότι θυμάμε) και αυτό εξηγείται μιας και το βεντιλατερ δούλευε όλη αυτή την ώρα (και ας μην χρειαζότανε). Πρέπει να είναι λάθος μέτρηση οργάνου μιας και η θερμοκρασία δεν μπορεί να πέφτει κατακόρυφα και με τέτοιον ρυθμό.

dar
01-06-2007, 09:09
εγω παντως φοβαμαι να το παω συνεχομενα-μονοκοματα με τετοια ταχυτητα..

εχω ακουσει-διαβασει τοσα... ε, ειναι ευαισθητουλικο, τι να κανουμε...

valotas
01-06-2007, 09:30
Υπό κανονικές συνθήκες πάντως (αν δλδ δεν έχει πρόβλημα το αυτοκίνητο) δεν νομίζω να έχει κανέναν πρόβλημα το roadster!

jos
21-03-2008, 11:45
Τα Post που αφορούσαν θέματα διαφορετικά από αυτό που συζητιέται σε αυτό το Thread διεγράφησαν από τον Moderator.

esykas
21-03-2008, 12:20
έχω την εντύπωση ότι η ερώτηση ήταν για την θερμοκρασία της μηχανής,δεν νομίζω ότι έπρεπε να ανοιχθεί και άλλο θέμα παρόμοιο.

jos
21-03-2008, 13:04
έχω την εντύπωση ότι η ερώτηση ήταν για την θερμοκρασία της μηχανής,δεν νομίζω ότι έπρεπε να ανοιχθεί και άλλο θέμα παρόμοιο.
Τι εννοείς ακριβώς? Δεν έχει ανοιχθεί κάποιο άλλο θέμα.

esykas
21-03-2008, 13:57
μα είχα ρωτήσει όταν πάω να σβήσω τη μηχανή με θερμοκρασία στους 100 C και το βεντιλατέρ να δουλεύει κάνει ζημιά στην μηχανή!! και ρωτάω έπρεπε να ανοίξω άλλο θέμα!!
Στράτος

jos
21-03-2008, 14:15
Δεν έχει διαγραφέι το Post σου. Εχει δωθεί προς μεταφορά στον αρμόδιο Moderator. Φαντάζομαι μόλις έχει λίγο χρόνο θα το κάνει....