PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Βελτίωση πλαινών αεραγωγών.

Notis
23-05-2007, 13:50
Πως σας φαίνεται αυτό

http://www.wildfrog.de/aerodynamik/airram-aufsatz-booster.html

Δείχνει αρκετά λειτουργικό και πρέπει να είναι και αρκετά ποιο φθηνό απο την λύση του Michalac...

Δείτε επίσης αυτο το μπροστινό spoiler

http://www.wildfrog.de/aerodynamik/frontfluegel-fuer-smart-roadster.html

jos
23-05-2007, 14:28
Δεν μου αρέσει κανένα από τα 2.... Όσον αφορά το πρώτο νομίζω είναι αρκετό το να τρυπήσει κανείς τις φιμωμένες γρίλιες που υπάρχουν ήδη

Notis
23-05-2007, 14:31
Εχει φιμωμένες γρίλιες και δεν το έχω πάρει χαμπάρι.....jos αυτα δεν μου τα πες στην συνάντηση!!! :Pp

cynomad
23-05-2007, 14:38
Πως ......

Δείτε επίσης αυτο το μπροστινό spoiler

http://www.wildfrog.de/aerodynamik/frontfluegel-fuer-smart-roadster.html

Mια και είμουνα Laino την προηγούμενη εβδομάδα ρώτησα για το μπροστινό spoiler brabus.

Νέα λοιπόν τιμή : €600, άβαφο και χωρίς εργατικά!

zike
23-05-2007, 17:41
Δεν μου αρέσει κανένα από τα 2.... Όσον αφορά το πρώτο νομίζω είναι αρκετό το να τρυπήσει κανείς τις φιμωμένες γρίλιες που υπάρχουν ήδηΚαλά θα ήταν αλλά είναι τόσο χοντρό το πλαστικό (5 mm !) και είναι τόσες πολλές οι τρύπες που πρέπει να γίνουν που είναι δύσκολο να γίνει. Καλύτερη λύση είναι αυτό που έκανα στις πίσω γρίλιες του αδερφού μου. Μόνο που δεν το έχω ψάξει εκτεταμένα γιατί πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα με τις βίδες...χρειάζεται να καταργηθούν και δεν ξέρω αν υπάρχει επαρκής στήριξη από μέσα.

spyrospal
24-05-2007, 01:33
παιδες οποιος θελει μπορο να του φερω εγω αξεσουαρ brabus apo algau germanias mias kai einai o ξαδερφος εκει... το μπροστινο αβαφο το βρισκο η 350 η 400.. ειναι τελικα αυτα που σας λεω... κλεφτες ολοι!! να ειχα λεφτα να ανοιγα μαγαζι...χαμος θα γινοταν..

cynomad
24-05-2007, 08:58
παιδες οποιος θελει μπορο να του φερω εγω αξεσουαρ brabus apo algau germanias mias kai einai o ξαδερφος εκει... το μπροστινο αβαφο το βρισκο η 350 η 400.. ειναι τελικα αυτα που σας λεω... κλεφτες ολοι!! να ειχα λεφτα να ανοιγα μαγαζι...χαμος θα γινοταν..

Ευχαριστούμε, αλλά θεωρώ τρελλή τιμή να δώσει κάποιος τόσα λεφτά για ένα κομμάτι πλαστικό 170x7 mm. Δεν θα έπρεπε να κοστίζει πάνω από €100 και πάλι πολλά λέω.

jos
24-05-2007, 09:15
Εγώ τς έχω ανοίξει στο δικό μου. Αν έχεις το κατάλληλο εργαλείο τότε είναι σχετικά ευκολο αν και θέλει λίγη υπομονή...

zike
24-05-2007, 11:01
Εγώ τς έχω ανοίξει στο δικό μου. Αν έχεις το κατάλληλο εργαλείο τότε είναι σχετικά ευκολο αν και θέλει λίγη υπομονή...Tις πλαϊνές άνοιξες? Έβαλες ξανά τις βίδες που είχαν?

jos
24-05-2007, 11:04
Δεν έχουν καμία σχέση με τις πίσω... Είναι ένα κομμάτι πλαστικό που ανεβαίνει μέχρι εκέι που πιάνει το φτερό απο πάνω και πιάνει μέχρι το σημείο που είναι για να ανυψώνεις το αυτοκίνητο από κάτω... Για να βγει πρέπει να αφαιρεθεί όλο το πίσω φτερό.

zike
24-05-2007, 11:10
Δεν έχουν καμία σχέση με τις πίσω... Είναι ένα κομμάτι πλαστικό που ανεβαίνει μέχρι εκέι που πιάνει το φτερό απο πάνω και πιάνει μέχρι το σημείο που είναι για να ανυψώνεις το αυτοκίνητο από κάτω... Για να βγει πρέπει να αφαιρεθεί όλο το πίσω φτερό.
Καλά το είχα καταλάβει ότι πρέπει να βγει το φτερό. Το έχω πει του αδερφού μου να του τις βγάλουν σε κάποιο service (μη κάνω καμια ζημια στα bodypanel που δεν ξερω να τα βγαζω)...θα πάει στο ring και ακόμα κλειστές θα είναι :rolleyes:. Οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενά σου οι βίδες δεν χρειάζονται έτσι?

jos
24-05-2007, 11:52
Δεν είναι δύσκολο να βγεί το πίσω μέρος.... Το μόνο "περίργο" κομμάτι είναι κάτι πλαστικοί πύροι που κρατούν τους θόλους και μία βίδα στην κάθε μεριά που πιάνει κάτω από το αμάξι (μέσα στο ντουλαπάκι που υπάρχει στην κάθε πλευρά... Μετά απλά ξεβιδώνεις και βγάζεις με προσοχή στα καλώδια.

zike
24-05-2007, 23:56
Βρε συ...δεν μου απάντησες...τις βίδες τις έβαλες ΝΑΙ ή ΟΧΙ? Αυτό σε περίπτωση που έκοψες ολο το πλαστικο και έβαλες σίτα...(δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις κάνει)...αλλιώς, αν έχεις κρατήσει το πλαστικό όπως είναι και απλά άνοιξες τα κενά μεσα στα "χιαστί", τότε οκ.

jos
25-05-2007, 00:36
Απλώς έχω ανοίξει τα κενά. Δεν νομίζω ότι γίνεται έυκολα διαφορετικά και τοαποτέλεσμα είνα σχεδόν τέλειο!!!

zike
25-05-2007, 02:35
Θα ήθελα πολύ να δω φωτογραφία. Θέλω να δω τι φινίρισμα έκανες....:D

jos
25-05-2007, 14:27
οκ μόλις μπορέσω θα το κάνω!

coupeloverz
02-11-2008, 14:43
Σιτα μπορει να μπι πισω στους 2 πλαινους αεραγωγους;

cannibal
02-11-2008, 14:46
μπαινει φιλε μου αλλα θελει δουλιτσα για να ειναι ομορφο και στο ματι:a04:

jos
05-11-2008, 11:48
Σιτα μπορει να μπι πισω στους 2 πλαινους αεραγωγους;

Είναι δύσκολο και θέλει και κατάλληλα εργαλεία. Εγώ έχω κόψει την δική μου κρατώντας την πλαστική σίτα που υπάρχει ήδη(αφαίρεσα τον πάτο δηλαδή) Οπτικά δεν ξενίζει καθόλου αλλά επιτρέπει περισσότερο αέρα στην εισαγωγή...

coupeloverz
05-11-2008, 13:22
σκεφτομουν -με τι μυαλο θα πεις- να κρατησω το τελαρο,το πλαισιο κ μεσα να βαλω σιτα.όχι τιποτα τραβηγμενο.

jos
05-11-2008, 14:02
Ολα γίνονται. Το χειρότερο είναι ότι για να το αφαιρέσεις πρέπει να φύγει όλο το πίσω φτερό γιατί βιδώνουν μαζί. Χαζομάρα αφού θα μπορούσε να βγαίνει πανέυκολα από το θόλο..

coupeloverz
05-11-2008, 14:22
ελεος..........δεν ειν 2 βιδες πανω-κατω?

jos
05-11-2008, 14:42
Οχι .. είναι κολλημένο στην εισαγωγή η οποία στερεώνεται μαζί με τις 2 πρώτες βίδες του φτερού πάνω στο πορτμπαγκάζ...

coupeloverz
05-11-2008, 15:39
πολυ μανουρα...

MERBEIND
05-11-2008, 15:51
Μπορεις να το αλλαξεις μολις βγαλεις το πισω μερος για τα μπουζι

MIZERO ROADSTER
05-11-2008, 21:55
γιανα αλλαξει θα πρεπει να βγει ολο το πισω μερος του αυτοκινητου και μετα να βρεις τροπο να βαλεις αλλη σιτα αφου αυτη ειναι πλαστικη και ειναι ενα με το πλαστικο που βιδωνει πανω στο σασι και μετα με τα φτερα του αυτοκινητου , δεν ξερω αν βγενει αλλα εγω που δοκιμασα δεν βρηκα κατι .

coupeloverz
06-11-2008, 06:49
Kριμα κ θα ηταν πολυ ομορφο...

jos
07-11-2008, 17:56
Υπάρχει πάντα η λύση που είπα πιο πάνω.... να τρυπήσεις την υπάρχουσα κατασκευη και να γίνει κανονική σίτα...

esykas
07-11-2008, 20:51
μήπως αυτό το παραπάνω τρύπημα χαλάει την ροή του αέρα προς τη μηχανή αντί να τη βελτιώνει,τόσο δύσκολο θα ήταν για το εργοστάσιο κατασκευής να την έφτιαχνε από την αρχή αφού δείχνει ότι μπορεί,και θα γλίτωνε πλαστικό από το υλικό;

goodwood
08-11-2008, 08:10
μήπως αυτό το παραπάνω τρύπημα χαλάει την ροή του αέρα προς τη μηχανή αντί να τη βελτιώνει,τόσο δύσκολο θα ήταν για το εργοστάσιο κατασκευής να την έφτιαχνε από την αρχή αφού δείχνει ότι μπορεί,και θα γλίτωνε πλαστικό από το υλικό;
σε πολλα αμαξια ειναι πολυ πνιγμενες οι εισαγωγες τους χωρις αυτο να ειναι σωστο..

mysmart.gr
08-11-2008, 08:36

Σαν κοστος η διατρητη πλαστικη σιτα ειναι πιο ακριβη σε παραγωγη,εφοσον λοιπον κρινεται επαρκη η υπαρχον δν προχωραει η κατασκευη της διατρητης

Dr28
08-11-2008, 09:58
Σαν κοστος η διατρητη πλαστικη σιτα ειναι πιο ακριβη σε παραγωγη,εφοσον λοιπον κρινεται επαρκη η υπαρχον δν προχωραει η κατασκευη της διατρητης
πολυ λογικο

απλα να ρωτησω κατι το πλαστικο το κανατε στρογγυλες τρυπες (μεσα στον ρομβο) ή καταφερατε να το ανοιξετε και κατω σαν ρομβους ολοκληρους?

Max-arbou
09-11-2008, 12:22
Σαν ρομβο το το τρυπαει και ειναι σαν να εχει βγει απο το εργοστασιο..
Αυτο θα κανω κι εγω...μολις παω για μπουζι...:a01:

sunseeker
09-11-2008, 20:16
http://www.imageshack.gr/files/eu5w7vt76eh8mkpek5qr_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=eu5w7vt76eh8mkpek5qr.jpg)

Αυτό

Dr28
09-11-2008, 22:44
basika ρομβο πως θα το κανετε, εγω εκανα την απλη δουλεια...

http://www.fq101.co.uk/info/images/roadster/external/enginecooling.jpg

djvolis
10-11-2008, 12:56
ολοι αυτο κανουν (και γω) αλλα με μεγαλυτερης διατομης τρυπανι....ομως τικ εχετε αλλαξει?
αυτα τα δυο πρεπει να γινουν σε συνδυασμο για να υπαρχει αποδοση ψηλα

esykas
10-11-2008, 16:33
Καλά για να το τρυπήσει κάποιος έτσι με το δράπανο δεν πρέπει να ξεμοντάρει όλο το αμάξι.
Αν είναι για δύο τρύπες να το ξεμοντάρεις χέστε με,τουλάχιστον όποιος το κάνει σωστά και το ξεμοντάρει να το κόψει σωστά σαν μπακλαβά έτσι αξίζει.
Η να αγοράσει δύο σίτες από τα ανταλλακτικά να τις ετοιμάσει και όταν πάει για τα μπουζί να τις περάσει.

Max-arbou
10-11-2008, 16:33
basika ρομβο πως θα το κανετε, εγω εκανα την απλη δουλεια...

http://www.fq101.co.uk/info/images/roadster/external/enginecooling.jpg

Ρομβος γινετε με ενα ψιλο τρυπανακι τρογωντας το σιγα σιγα...με λιγη υπομονη γινετε πολυ καλο...

psomos
10-11-2008, 19:10
Γιατι δν μπορω να δω τα links?

roadsterf2
10-11-2008, 19:15
εφαρμογη χωνιου απο πισω προς την τρυπα της εισαγωγης για 100% λειτουργια..raimer-ατι εισαγωγη..

legolas
10-11-2008, 19:25
ολοι αυτο κανουν (και γω) αλλα με μεγαλυτερης διατομης τρυπανι....ομως τικ εχετε αλλαξει?
αυτα τα δυο πρεπει να γινουν σε συνδυασμο για να υπαρχει αποδοση ψηλα

Τι ειναι το τικ???

coupeloverz
10-11-2008, 19:39
σωληνωσεις...εγω προσωπικα αλλαξα ολες...καλυτερη αναπνοη

Dr28
10-11-2008, 19:48
Ρομβος γινετε με ενα ψιλο τρυπανακι τρογωντας το σιγα σιγα...με λιγη υπομονη γινετε πολυ καλο...

αυτο το σκεφτηκα αλλα πρεπει να το εχεις λυμενο αλλιως δεν θα σου δινει χερι στο τρυπανι...
εγω σε ενα σερβις τις ανοιξα στρογγυλες, οσο πιο χοντρες χωρουσαν...

jos
10-11-2008, 20:35
Εγώ χρησιμοποίησα dremel και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό... Φωτό δεν έχω να βάλω τώρα αλλά θα ανεβάσω κάποια στιγμή...

legolas
11-11-2008, 06:30
Εγώ χρησιμοποίησα dremel και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό... Φωτό δεν έχω να βάλω τώρα αλλά θα ανεβάσω κάποια στιγμή...

Sory dremel???

legolas
11-11-2008, 06:33
σωληνωσεις...εγω προσωπικα αλλαξα ολες...καλυτερη αναπνοη

Φιλε ευχαριστω πολυ κ για την απαντηση κ για την υπομονη!!!:a11:

coupeloverz
11-11-2008, 08:45
dremell=τρυπανακι πολυ μικρο για ψιλοδουλειες

MERBEIND
11-11-2008, 08:49
Και ειδατε καμια διαφορα?Προσωπικα φιλτρο αλλαξα και διαφορα δεν πολυκαταλαβα περα απο τον ηχο.

coupeloverz
11-11-2008, 08:59
με φιλτρο jr και ολες τις σωληνωσεις ζωντανεψε κ ηχητικα κ σαν ανταποκριση στο γκαζι
αν βοηθησω κ με τον αεραγωγο ισως γινει πιο καλ τα αποτελεσμα.βεβαια καλο θα ταν καποιος τεχνικος να μιλησει διοτι ο καθενας ...οπως κ γω-λεει οπως το νιωθει...πχ με μια εξατμηση πηρα 30 αλογα!!χεχεχε

Dr28
11-11-2008, 09:27
ennoei σιγα την θα κερδισεις αν ανοιξεις 2 τρυπουλες...

coupeloverz
11-11-2008, 12:31
αυξανεις την ποσοτητα του αερα εισαγωγης με οτι αυτο συνεπαγεται...θετικα κ αρνητικα

gavanos
11-11-2008, 18:02
Πάντως το συγκεκριμένο είναι όμορφο και αρκετά διακριτικό...

skrepi
21-07-2010, 12:52
αν και το θεμα παλιο,μπορει καποιος αν εχει τιποτα φωτο να ανεβασει για να παρουμε κι εμεις παραδειγμα????

skrepi
17-08-2010, 17:02
Τελικα εγω τις τρυπες τις ανοιξα με μεγαλο τρυπανι και μετα με μια φαλτσετα και με αρκετη υπομονη εκανα τις τρυπες ρομβους και το αποτελεσμα ειναι καταπληκτικο......λες και ειναι μαμα!!!Βεβαια μονο για να κανω τις τρυπες μου πηρε 2 ωρες!!!!!
Τωρα του εβαλα και τους πλαινους αεραγογους που πανε στο tridion και ειναι πανεμορφο.Το προβλημα μου ειναι ομως οτι πηγα ταξιδι και στα πολλα χλμ μου ξεκολλησαν στο κατω μερος που πατανε στο tridion.Η κολλα που χρησιμοποιησα ειναι παμπριζοκολλα της 3Μ.Ξερει κανενας τι μπορω να κανω για να μην ξαναπαθω παλι τα ιδια...????Τωρα τα εχω ξανακολλησει με την ιδια κολλα απλα το αμαξι δεν το εχω κουνησει για μια μερα για να κολλησει γερα.Οποιοις ξερει κατι ας με φωτησει!!! ευχαριστω

john-john
28-10-2011, 21:52
Αποφάσισα να τρυπήσω τις φιμωμένες γρίλιες που βρίσκονται στο πλαινό αεραγωγό του οδηγού … είπα να πάω με το δύσκολο τρόπο, που σημαίνει να βγάλω τα πίσω πλαϊνά του coupe έπειτα τον προφυλακτήρα, κτλ (βλέποντας αυτό http://www.fq101.co.uk/how-to-guides/roadster/panels/163-coupe-rear-removal.html ) ….

Δυστυχώς όμως δεν έκανα κ πολλά αφού στα πλαστικά πίσω παράθυρα, πέτυχα βίδα με χαλασμένες στροφές … δηλαδή ναι μεν γυρίζει κανονικά αλλά δεν ξεβιδώνει … καμία ιδέα, τι προτείνεται ??

Sphinxgr
29-10-2011, 02:27
Αποφάσισα να τρυπήσω τις φιμωμένες γρίλιες που βρίσκονται στο πλαινό αεραγωγό του οδηγού … είπα να πάω με το δύσκολο τρόπο, που σημαίνει να βγάλω τα πίσω πλαϊνά του coupe έπειτα τον προφυλακτήρα, κτλ (βλέποντας αυτό http://www.fq101.co.uk/how-to-guides/roadster/panels/163-coupe-rear-removal.html ) ….

Δυστυχώς όμως δεν έκανα κ πολλά αφού στα πλαστικά πίσω παράθυρα, πέτυχα βίδα με χαλασμένες στροφές … δηλαδή ναι μεν γυρίζει κανονικά αλλά δεν ξεβιδώνει … καμία ιδέα, τι προτείνεται ??

Χμ! να την ποντίσεις με ηλεκτροκόλληση και να την τραβήξεις?