PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Smart του μήνα - polls

djvolis
01-06-2007, 16:01
Είναι γεγονός πως αρκετοί παίρνουν πιο σοβαρά απ ότι πρέπει τις φωτογραφίσεις για το ημερολόγιο οπότε θα πρότεινα (νομίζω είναι εφικτό ειδάλως γίνεται και με hidden part), για να εξασφαλίσουμε όσο μπορούμε την "εγκυρότητα" της ψηφοφορίας, πρώτα να δικαιολογεί(ή εν πάσει περιπτώση να γράψει κάτι) την ψήφο του και μετά να ψηφίζει την φωτογραφία που θέλει...
Το μόνο αρνητικό είναι πως αν απλά θες να ψηφίσεις και να μην γράψεις την δεδομένη στιγμή δε θα μπορεί να γινει... αλλα εντάξει ...μην τα θέλουμε και όλα δικα μας:p:p

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
01-06-2007, 16:08
ΣΩΣΤΟΣ !!!!:thumb::thumb:

MaD
01-06-2007, 16:14
Επίσης οι φωτος να είναι σχετικές με το μηνά και όχι αλλού για αλλού!

gavanos
01-06-2007, 18:17
Δεν μπορούμε όμως να υποχρεώσουμε κανέναν να γράφει σχόλια για τις φωτογραφίες, οπότε αυτό δεν νομίζω ότι είναι εφικτό. Επίσης, όσον αφορά το στυλ των φωτογραφιών, και πάλι ο καθένας μπορεί να δώσει για την ψηφοφορία ό,τι θέλει. Εξάλλου τα ίδια τα μέλη με την χήφο τους θα αποφασίσουν εάν τους αρέσει η φωτογραφία, ή εάν τους κάνει για φωτογραφία του "χ" μήνα. ;)

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
01-06-2007, 19:28
Ας μην γράφει,ας βάζει μια φατσουλα (:thumb::rolleyes::);):g::blush-anim-cl::bigwink::p:D)κάτι,απλά η ψήφος να μετράει αφού βλέπουμε σαν post ποιος ψηφίζει

MaD
01-06-2007, 19:36
Εγώ επιμένω πως το βασικότερο θέμα δεν είναι ο τρόπος ψηφοφορίας αλλά το είδος των φωτογραφιών. Υποτίθεται ότι ο διαγωνισμός ξεκίνησε για το ημερολόγιο και οι συμμετοχές πέρσι είχαν να κάνουν με το θέμα του μηνά που είναι να ψηφιστούν. Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες φωτογραφιών που είναι άκυρες για τον εκάστοτε μήνα. Απλά δείτε τις συμμετοχές στον διαγωνισμό που τρέχει ποιες είναι με καλοκαιρινό θέμα και ποιες το προσπαθούν μετά από 5 λεπτά σκέψης και φαντασίας.

Αν είναι απλά ένας διαγωνισμός φωτογραφίας και δεν έχει σχέση ο μηνάς με το θέμα της φωτογραφίας τότε τα σχόλια του τύπου «δεν μου κάνει η φωτογραφία επειδή δεν ταιριάζει για το μηνά Φεβρουάριο επειδή δείχνει παραλίες» είναι πέρα για πέρα άκυρα.

gavanos
02-06-2007, 18:19
Να διευκρινιστεί κάτι:
Όταν βλέπουμε σε μια ψηφοφορία ότι υπάρχει νέο post, αυτό που συμβαίνει είναι το εξής:

Βλέπουμε π.χ. "τελευταία δημοσίευση: Μέλος "χ" και από κάτω βλέπουμε μια ημερομηνία.
Το πρώτο, σημαίνει ότι το τελευταίο ποστ που έγινε ήταν από το μέλος "χ". Η ημερομηνία όμως που αναγράφεται από κάτω, είναι η ημερομηνία που δόθηκε η τελευταία ψήφος. Αν πατήσουμε να μπούμε μέσα στο topic της ψηφοφορίας, βλέπουμε ότι το μέλος "χ" όντως είχε ποστάρει σε μια παλαιότερη ημερομηνία, και όχι σε αυτήν που φαινόταν αρχικά.

Τώρα, όσον αφορά στο "θέμα" της φωτογραφίας, κανείς άλλος δεν μπορεί να κρίνει την φωτογραφία οποιουδήποτε χρήστη από τα ίδια τα μέλη. Εάν εγώ βάλω φωτογραφία του χιονισμένου Smart μου για υποψήφια Αυγούστου για παράδειγμα, κανείς δεν μπορεί να μου το απαγορεύσει. Απλά είναι σίγουρο ότι δεν θα πάρει ψήφους από τα ίδια τα μέλη. Αν δούμε και παλαιότερες ψηφοφορίες για το ημερολόγιο, υπήρχαν πραγματικά πανέμορφες φωτογραφίες που απλά δεν κέρδισαν το διαγωνισμό λόγω "άκυρου" background ;)

kido
02-06-2007, 21:41
Πιστεύω πως κραυγαλέες διαφορές, όπως προείπε και ο gavanos, χιονισμένο smart τον Αύγουστο καλό είναι να αποφευχθούν, αλλά δεν σημαίνει πως πρέπει ντε και καλά την τριμηνία του καλοκαιριού το αμάξι να είναι στην παραλία, τον χειμώνα στα χιόνια και την άνοιξη στα λαγκάδια.

Υπάρχουν και ουδέτερες φωτογραφίες όμως, που είναι κρίμα να αδικηθούν επείδη για παράδειγμα τραβήχτηκαν μια ηλιόλουστη μέρα τον Γενάρη και δεν μπορούν να μπουν για Mr. February.

MaD
02-06-2007, 21:45
Αν δούμε και παλαιότερες ψηφοφορίες για το ημερολόγιο, υπήρχαν πραγματικά πανέμορφες φωτογραφίες που απλά δεν κέρδισαν το διαγωνισμό λόγω "άκυρου" background ;)

Και είναι σωστό αυτό?
Αν είναι λοιπόν να βάλουμε ότι φωτογραφίες είναι τότε μπορώ να κανονίσω να βάλω και τίποτα γυναίκες διπλά στο αυτοκίνητο με την ανάλογη εμφάνιση…

Ξαναλέω από τη στιγμή που είναι για ημερολόγιο η φωτογραφία πρέπει να είναι ανάλογη του μήνα. Σε όλα τα ημερολόγια έτσι γίνετε… χρόνια τώρα!!!

gavanos
03-06-2007, 00:13
Ξαναλέω από τη στιγμή που είναι για ημερολόγιο η φωτογραφία πρέπει να είναι ανάλογη του μήνα. Σε όλα τα ημερολόγια έτσι γίνετε… χρόνια τώρα!!!

Σταύρο, αυτό γίνεται. Αν παρατηρήσεις, οι φωτογραφίες που έχουν "επικρατήσει" σε κάθε μήνα, έχουν background και κλίμα γενικότερα ανάλογο του μήνα. Δεν μπορεί όμως κανένας από τους admin ή moderators να "λογοκρίνει" κάποια φωτογραφία ως μη έχουσα δικαίωμα συμμετοχής στο διαγωνισμό. Μπορεί ο καθένας (σύμφωνα με τους κανόνες της συμμετοχής στο διαγωνισμό πάντα), να δηλώσει όποια φωτογραφία θέλει. Το κοινό θα αποφασίσει εάν η φωτογραφία κάνει η όχι. Άλλωστε αυτή είναι και η πιο δημοκρατική διαδικασία. ;)

Lgeor
03-06-2007, 16:09
Είναι γεγονός πως αρκετοί παίρνουν πιο σοβαρά απ ότι πρέπει τις φωτογραφίσεις για το ημερολόγιο οπότε θα πρότεινα (νομίζω είναι εφικτό ειδάλως γίνεται και με hidden part), για να εξασφαλίσουμε όσο μπορούμε την "εγκυρότητα" της ψηφοφορίας, πρώτα να δικαιολογεί(ή εν πάσει περιπτώση να γράψει κάτι) την ψήφο του και μετά να ψηφίζει την φωτογραφία που θέλει...
Το μόνο αρνητικό είναι πως αν απλά θες να ψηφίσεις και να μην γράψεις την δεδομένη στιγμή δε θα μπορεί να γινει... αλλα εντάξει ...μην τα θέλουμε και όλα δικα μας:p:p

Δεν καταλαβαίνω πως θα εξασφαλίσουμε την εγκυρότητα της ψηφοφορίας με το να αναγκάσουμε όσους θέλουν να ψηφίσουν να κάνουν post :smt017
Έχω παραδείγματα από ψηφοφορίες στις οποίες ψήφιζαν "μαϊμού" μέλη, τα οποία μέλη έκανα και post, έτσι για το ξεκάρφωμα.....
Ναι λοιπόν στις πιο έγκυρες ψηφοφορίες, αλλά μάλλον δεν είναι αυτός ο τρόπος που θα μας τις εξασφαλίσει:)

Δεν μπορεί όμως κανένας από τους admin ή moderators να "λογοκρίνει" κάποια φωτογραφία ως μη έχουσα δικαίωμα συμμετοχής στο διαγωνισμό. Μπορεί ο καθένας (σύμφωνα με τους κανόνες της συμμετοχής στο διαγωνισμό πάντα), να δηλώσει όποια φωτογραφία θέλει. Το κοινό θα αποφασίσει εάν η φωτογραφία κάνει η όχι. Άλλωστε αυτή είναι και η πιο δημοκρατική διαδικασία. ;)

Συμφωνώ απόλυτα:thumb:

djvolis
03-06-2007, 19:57
ο τρόπος αυτός δεν θα τις κάνει εγκυρότερες 100% όμως νομίζω θα μειώσει αρκετά τις αποκλίσεις, επίσης το κάθε μέλος θα βλέπει ποιοι ψηφίζουν και αν του κόβει λίγο θα καταλαβαίνει τι περίπου γίνεται...
π.χ. ο χρηστης "ότι να ναι" και ο χρήστης "όποιος να ναι" αν έχουν από 1 η 2 ποστ αντίστοιχα και ψηφίζουν και οι 2 πχ gavanos(τυχαία η επιλογή nick) θα καταλαβαίνουμε οτι κάτι τρέχει...ειδικά αν ψαξουμε μεσα από το προφίλ του πότε έκανε εγγραφή και σε ποια άλλα ποστ έχει γράψει.
και φυσικά ξαναεπαναλαμβάνω ότι με τον τρόπο αυτό δεν θα τις κάνει εγκυρότερες 100% όμως νομίζω θα μειώσει αρκετά τις αποκλίσεις και θα καταλάβουμε και από μόνοι μας τι παίζει...
άσε που θα γίνεται και αυτόματο ξεμπρόστιασμα...

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
03-06-2007, 20:06
ο τρόπος αυτός δεν θα τις κάνει εγκυρότερες 100% όμως νομίζω θα μειώσει αρκετά τις αποκλίσεις, επίσης το κάθε μέλος θα βλέπει ποιοι ψηφίζουν και αν του κόβει λίγο θα καταλαβαίνει τι περίπου γίνεται...
π.χ. ο χρηστης "ότι να ναι" και ο χρήστης "όποιος να ναι" αν έχουν από 1 η 2 ποστ αντίστοιχα και ψηφίζουν και οι 2 πχ gavanos(τυχαία η επιλογή nick) θα καταλαβαίνουμε οτι κάτι τρέχει...ειδικά αν ψαξουμε μεσα από το προφίλ του πότε έκανε εγγραφή και σε ποια άλλα ποστ έχει γράψει.
και φυσικά ξαναεπαναλαμβάνω ότι με τον τρόπο αυτό δεν θα τις κάνει εγκυρότερες 100% όμως νομίζω θα μειώσει αρκετά τις αποκλίσεις και θα καταλάβουμε και από μόνοι μας τι παίζει...
άσε που θα γίνεται και αυτόματο ξεμπρόστιασμα...

σωστός 100% :thumb::thumb::thumb::thumb: