PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΓΥΑΛΙΝΗΣ ΟΡΟΦΗΣ

smartmaniac
22-06-2007, 16:06
Το ξερουμε ολοι οτι η γυαλινη οροφη ειναι καταπληκτικη... για την Βορεια Ευρωπη!

Το καλοκαιρι στην Αθηνα με τους 40 στη σκια και τους απειρους στον ηλιο η γυαλινη οροφη ειναι σαν ενα τεραστιο τηγανι πανω απο το κεφαλι μας.

Αλλο γεγονος ειναι οτι το aircondition δεν ειναι και απο τα δυνατοτερα που υπαρχουν. Ακομη και μετα την τοποθετηση μεμβρανων (οι πισω απο τις πιο σκουρες που υπαρχουν) η κατασταση ειναι απλα υποφερτη μεσα στο fortwo.

Εχουν αναφερθει διαφοροι τροποι για την αντιμετωπιση του προβληματος μεσα στο forum, οπως η τοποθετηση αυτοκολλητου σαν αυτο που ντιναμε τα βιβλια στο σχολειο ή τοποθετηση αντιλιακης μεμβρανης και στην οροφη.

http://www.smartmania.gr/forum/showpost.php?p=357718&postcount=94

Εγω ομως ηθελα κατι παραπανω απο σκια. Ηθελα μονωση για να εχει και αυτο το καημενο το aircondition ενα πιο ευκολο εργο να επιτελεσει.

Η λυση στην οποια κατεφυγα ειναι ενα αφροδες ευκαμπτο μονωτικο με επικαλυψη αλουμινιου στην μια πλευρα.

http://farm2.static.flickr.com/1226/589047201_556493137f.jpg

Πωλεται στην οδο Αθηνάς προς 9 Ευρω το μετρο. Για τις αναγκες της περιστασης αγορασα 2 μετρα για να ειμαι σιγουρος. Στην πιο πανω φωτογραφια φαινεται το περισσευμα κατι που σημαινει πως και με ενα μετρο η δουλεια γινεται.

Το υλικο σε τομη.
http://farm2.static.flickr.com/1270/589055247_eaf9736d5d.jpg

Η κατω πλευρα του υλικου ειναι αυτη που πρεπει να φαινεται στο εσωτερικο του αυτοκινητου. Η επικαληψη αλουμινιου ειναι αυτη που μπαινει κατω απο την οροφη.
http://farm2.static.flickr.com/1124/589386204_3dee6fa945.jpg

Αυτα που απαιτουνται ειναι:

- Χαρτονια για τη δημιουργια πατρον
- Το χαρακακι για το σπρωξιμο του μονωτικου κατω απο τα πλαστικα της οροφης
- Ενα κατσαβιδι Trox
- Tα υπολοιπα για ευνοητους λογους
- 1 ωρα
http://farm2.static.flickr.com/1114/589099547_b0d33cd5b3.jpg

Το τελικο αποτελεσμα ειναι αρκετα καλο οπτικα αν και ο πρωταρχικος σκοπος δεν ειναι ο καλοπισμος του αυτοκινητου
http://farm2.static.flickr.com/1402/589406996_424fb45dbc.jpg

http://farm2.static.flickr.com/1051/589417080_ce48339659.jpg

Θα επανελθω σχολιαζοντας την επιτυχια του ολου εγχειρηματος που τελικα ειναι η αυξηση της αποδοσης του κλιματισμου και της δημιουργιας ενος καλυτερου περιβαλλοντος κατα τη διαρκεια των πολυωρων καθημερινων μετακινησεων μου στο καμινι της Αθηνας.

sotiris4
22-06-2007, 16:13
Ωραια παρουσιαση. Ενδιαφερον. Περιμενω πρακτικα αποτελεσματα...

pigoy
22-06-2007, 16:14
Πες μας αν κανει δουλεια γιατι εχει πολυ ζεστη φετος και δεν παλευετε!!!!

Rita
22-06-2007, 16:14
:thumb::thumb::thumb::thumb:
Ο Μαγκάιβερ ο ίδιος λέμεεεε!!!
Σούπερ ιδέα!!!

HACCP
22-06-2007, 16:17
Πολύ καλή δουλειά και πολύ καλό post!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:23_28_100::23_28_107:

Ερώτηση: δέν θα ήταν πιο όμορφο αν το έβαφες με κάποιο σπρέι ?

7am
22-06-2007, 16:19
Πόσο χρεώνεις για cabrio?:D

Πάρα πολύ καλή δουλεια!

smartmaniac
22-06-2007, 16:24

Οχι γιατι ειναι μαλακο και η μπογια σε λιγο διαστημα θα ξεφτιζε.

Αυτο που σκεφτομουν ηταν η επικαληψη με δερματινη στο χρωμα των πλαστικων κατι ομως που απαιτει αρκετο χρονο για ψαξιμο (με τι κολα θα το κολησω, που θα το βρω, παραπανω κοψιματα κ.τ.λ.) και απλα δεν εχω περισσοτερο χρονο να διαθεσω για αυτο.

gavanos
22-06-2007, 16:26
:23_28_107:Πολύ καλό!

Αν και χάνεις την "ορατότητα" που σου δίνει η γυάλινη οροφή, ειδικά το βραδάκι...Αλλά αξίζει, από τη στιγμή που την ημέρα, είναι σκέτο βάσανο, ειδικά εάν αφεθεί κάτω από τον ήλιο...

Rita
22-06-2007, 16:27
Άλλωστε είναι μια προσωρινή καλοκαιρινή λύση!
Τέλεια λύση οφείλω να ομολογήσω... και πάλι.

Mixalis762001
22-06-2007, 16:32
και εγω το ιδιο λεω το βραδι ομως

smartmaniac
22-06-2007, 16:47
και εγω το ιδιο λεω το βραδι ομως

Το τελειο ποστ για να γινει το θεμα μου μπουρ&^%λο...

Για να προλαβω εκτροχιασμους (!), ΤΙ λες το βραδι.

sotiris4
22-06-2007, 17:19
Smartmaniac, μια ιδεα, επειδη αναφερθηκε το θεμα για το βραδυ. Θα υπηρχε τροπος, να κοπει το κομματι λιγο μικροτερο, και να 'πιανει' στην οροφη με velcro?
Ποσο βαρυ ειναι?
Λεω το velcro, για να βγαινει το βραδυ, και να τοποθετειται πχ πισω απο τα καθισματα

smartmaniac
22-06-2007, 17:32
Ωραια ιδεα αυτη του velcro. Το υλικο ειναι παρα πολυ ελαφρυ. Απλα το φινιρισμα του δεν θα ειναι τοσο καλο στις ακρες.

sotiris4
22-06-2007, 17:36
Υπαρχουν στην αγορα διαφορων ειδων ταινειες, αρκετα φαρδιες, που θα μπορουσαν να καλυψουν τις ακρες

tziris
22-06-2007, 17:50
Πολύ καλή ιδέα αν κ εμένα τα πρωινά κοιμάται στο garage :thumb:(εκτς σ/κ βεβαίως βεβαίως)

djvolis
22-06-2007, 21:06

Οχι γιατι ειναι μαλακο και η μπογια σε λιγο διαστημα θα ξεφτιζε.υπάρχει λύση:thumb:

Αυτο που σκεφτομουν ηταν η επικαληψη με δερματινη στο χρωμα των πλαστικων κατι ομως που απαιτει αρκετο χρονο για ψαξιμο (με τι κολα θα το κολησω, που θα το βρω, παραπανω κοψιματα κ.τ.λ.) και απλα δεν εχω περισσοτερο χρονο να διαθεσω για αυτο.μπορώ να σου δώσω διεύθυνση για δερματίνες με τρελή ποικιλία...θα το κολήσεις με βενζινόκολα...αν θες βοήθεια just ask for it;)
btw πολύ καλή δουλειά:thumb::thumb:

Black_Shark
22-06-2007, 21:31
Πως λέγεται το υλικό αυτό και που μπορουμε να το βρούμε?

zike
22-06-2007, 21:38
Ωραία πατέντα και σωστή επιλογή μονωτικού! Εύγε! Το υλικό νομίζω λέγετε αρμαφλέξ, επενδυμένο με αλουμίνιο.

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
22-06-2007, 21:48
πολύ καλή δουλειά μπράβο
έχω βρει κ μια εναλλακτική \
καμμια σχέση η τιμή
http://img517.imageshack.us/img517/4485/sun1b2f27cmr7.jpg

δεν κάνει όμως τόσο καλή δουλειά στο θέμα θερμοκρασία όσο η δική σου πατέντα

sotiris4
22-06-2007, 22:31
Μια αλλη προταση. Υπαρχει περιπτωση να μπορει να γινει πατεντα, με το συστημα 'κουρτινας' που εχουν τα καινουρια f2?

Sphinxgr
23-06-2007, 01:52
Φοβερή δουλεια Μιχαλη. Μπράβο!!!! (χε χε, πρωτη φορά χαίρομαι που δεν έχω γυάλινη!!!)

djvolis
24-06-2007, 01:50
κοιτάξτε εδώ μία φτηνή λύση...http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20070628.p.Setantiliakarola
και τρέξτε..

HACCP
24-06-2007, 02:03
κοιτάξτε εδώ μία φτηνή λύση...http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20070628.p.Setantiliakarola
και τρέξτε..
To παραπάνω όμως δέν είναι θερμομονωτικό!:bigwink: πολύ καλή λύση πάντως.:thumb:

Alex
24-06-2007, 20:39
Μπραβο Μιχαλη, εξυπνη ιδεα και ωραια παρουσιαση.
Αρχικα κι εμενα με ξενισε το θεμα της απωλειας της φωτεινοτητας σε στιγμες που ο ηλιος δεν καιει, αλλα τελικα κατεληξα στο οτι δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.
Η λυση σου ειναι οκ αισθητικα και θα γινει ακομα καλυτερη αμα ντυσεις το μονωτικο εσωτερικα με δερματινη που να μοιαζει με τα δερματα σου. Ακομα καλυτερα να πας σε ενα ραφειο και να σου κανουν κι ενα γαζι στην ακρη για να δειχνει πιο ομορφο και να μην ξεφτισει.
Το μονωτικο αυτο θα μπορουσε να γινει αφαιρουμενο με velcro. Ντυμενο και γαζωμενο, δε θα εχεις πια λογο να το κρυβεις κατω απο τα πλαινα πλαστικα, ενω οποτε θελεις θα μπορεις να το αφαιρεις και να το αποθηκευεις στο πορτ μπαγκαζ.

goodwood
13-11-2007, 21:14
poli kalo mpravooooo giati to air codition den kanei tpt

Sphinxgr
01-05-2008, 23:41
Θα επανελθω σχολιαζοντας την επιτυχια του ολου εγχειρηματος που τελικα ειναι η αυξηση της αποδοσης του κλιματισμου και της δημιουργιας ενος καλυτερου περιβαλλοντος κατα τη διαρκεια των πολυωρων καθημερινων μετακινησεων μου στο καμινι της Αθηνας.

Και μιας που μας το θύμησες το συγκεκριμένο θέμα μέσω άλλου τόπικ πες μας τώρα και τις εντυπώσεις σου:a39::a26:

smartmaniac
02-05-2008, 10:53
Μετα απο σχεδον ενα χρονο το υλικο εχει συρικνωθει στις ακρες. Ενω το ειχα φτιαξει να εφαρμοζει ακριβως και να μην φαινεται καθολου γυαλι, τωρα εχει μαζεψει ακομα και 1 ποντο σε καποια σημεια.

Αυτο που θα κανω ειναι να απλωσω το περισσευμα που εχω στον ηλιο να συρρικνωθει και μετα να ξανακοψω αλλα κοματια.

georg
02-05-2008, 17:16
Γεια....αυτο που θελω να μου πεις ειναι....τελικα απεδωσε...εισαι ευχαριστημενος??να το κανω?? η τζαμπα ο κοπος??

smartmaniac
02-05-2008, 20:47
Οχι μονο απεδωσε αλλα ακομα και τωρα που εχει ψιλομαζεψει δεν το βγαζω. Το κεφαλι μου δεν τηγανιζεται!

Alex
02-05-2008, 23:25
Βεβαια ενας λογικος ανθρωπος θα αναρωτιοταν γιατι να αγορασεις αυτοκινητο με γυαλινη οροφη και μετα να τη μπλοκαρεις με μονωτικο υλικο.... :)

fazer600
03-05-2008, 14:57
Βεβαια ενας λογικος ανθρωπος θα αναρωτιοταν γιατι να αγορασεις αυτοκινητο με γυαλινη οροφη και μετα να τη μπλοκαρεις με μονωτικο υλικο.... :)

Πολυ σωστη αποψη :a04:

TYMHS
03-06-2008, 10:29
Δεν θελω να σε αποπαρω αλλα υπαρχει λυση.

http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=26733&highlight=%E5%F0%E5%ED%E4%F5%F3%E7

Περι ορεξεως βεβαιως... κολοκυθοπιτα!
Έγω χρησιμοποίησα και μια πιο φτηνή και πρόχειρη έκδοση της ίδιας ιδέας!
Υλικά: ένα σκιάδιο για το μπροστινό τζάμι από οποιοδήποτε σουπερ μαρκετ. Το κόβουμε στις σωστές διαστάσεις για να μπει κάτω από την ηλιοροφή
http://farm4.static.flickr.com/3174/2547095321_443fa9e3c9_o.jpg

Και μετά το τοποθετούμε πάνω

http://farm4.static.flickr.com/3124/2547095339_2c213e16b8_o.jpg Μπρος μέρος

http://farm4.static.flickr.com/3140/2547916916_f30e8c7711_o.jpg Πίσω μέρος μαζί με τμήμα από το κάλυμα της ηλιοροφής

http://farm4.static.flickr.com/3055/2547095369_91be2ed094_o.jpg Και τα 2 φύλλα τοποθετημένα εμπρός

Αισθητικά δεν είναι ότι καλύτερο (αρκεί να αποφεύγετε να κοιτάτε ψηλά) αλλά προστατεύει από τον ήλιο και το καλύτερο είναι ότι μπαίνει βγαίνει όπως θέλετε (συρταρώνει κάτω από το μικρό κάλυμα της ηλιοροφής).

gavanos
03-06-2008, 11:10

Εύλογο ερώτημα...Βέβαια η γυάλινη οροφή έχει άλλες χάρες, ειδικά όταν ο ήλιος δεν καίει, καθόλη τη διάρκεια του χειμώνα. Δίνει άλλη φωτεινότητα στο εσωτερικό, αίσθηση ευρυχωρίας κλπ. Το κακό της συγκεκριμένης οροφής είναι ότι το υλικό της αυτό καθεαυτό ζεματάει όταν μείνει στον ήλιο (αν δοκιμάσετε να πιάσετε το γυαλί θα καταλάβετε...).

Για αυτό το λόγο, στο νέο fortwo η οροφή δεν είναι από γυαλί αλλά από ένα είδος plexiglass το οποίο δεν ζεματάει μετά από την έκθεσή του στον ήλιο...Πολύ καλύτερη οροφή, πολύ λιγότερη ζέστη.

Alx
03-06-2008, 11:12
εχει μεγαλυτερες αντοχες στο ντελαπαρισμα και δεν θρυματιζεται :a26:

TYMHS
03-06-2008, 11:28

Εύλογο ερώτημα...Βέβαια η γυάλινη οροφή έχει άλλες χάρες, ειδικά όταν ο ήλιος δεν καίει, καθόλη τη διάρκεια του χειμώνα. Δίνει άλλη φωτεινότητα στο εσωτερικό, αίσθηση ευρυχωρίας κλπ. Το κακό της συγκεκριμένης οροφής είναι ότι το υλικό της αυτό καθεαυτό ζεματάει όταν μείνει στον ήλιο (αν δοκιμάσετε να πιάσετε το γυαλί θα καταλάβετε...).

Για αυτό το λόγο, στο νέο fortwo η οροφή δεν είναι από γυαλί αλλά από ένα είδος plexiglass το οποίο δεν ζεματάει μετά από την έκθεσή του στον ήλιο...Πολύ καλύτερη οροφή, πολύ λιγότερη ζέστη.
Θα συμφωνήσω με τον Gavano. Η ηλιοροφή προσθέτει πολύ στο αυτοκίνητο αλλά το καλοκαίρι είναι πρόβλημα. Γι αυτό έκανα αυτήν την πρόχειρη λύση ώστε να ευχαριστιέμαι τα ωραία απογεύματα και τις φεγγαρόλουστες βραδιές του καλοκαιριού αλλά όχι και την ζέστη της μέρας. Όταν πέφτουν οι θερμοκρασίες βέβαια δεν γίνεται λόγος, λέει τα μέγιστα η ηλιοροφή!

kary
03-06-2008, 12:52
αναρωτιεμαι αν μπορει να γινει κατι παρομοιο και στο νεο for two.σκεφτομαι να το επιχειρησω εντος ημερων.ενα πιθανο προβλημα που εχω εντοπισει ειναι οτι η αποσταση μεταξυ της σιτας και της οροφης ειναι αρκετα μικρη και δεν ξερω αν χωραει να περασει το αλουμινοχαρτο.λογικα αν χωρεσει δεν πιστευω να ειναι και τιποτε δυσκολο αρκει να το κοψω στις σωστες διαστασεις και να το στερεωσω αναμεσα στη σιτα και την οροφη.εννοειται οτι αν το καταφερω θα ανεβασω photos.

smartmaniac
03-06-2008, 16:42

Αυτο θα ΗΤΑΝ ενα ευλογο ερωτημα εαν ειχα την δυνατοτητα της επιλογης! :a39:

(Στο τελος της παραγωγης τους ολα τα F2 τα πουλουσαν στην Ελλαδα με ηλιοροφη, ακομη και τα Pure εαν θυμαμαι καλα).

ή τα pure μονο δεν ειχαν γυαλινη οροφη, κατι τετοιο τελος παντων.

ilman3
03-06-2008, 18:51
Αυτο θα ΗΤΑΝ ενα ευλογο ερωτημα εαν ειχα την δυνατοτητα της επιλογης! :a39:

(Στο τελος της παραγωγης τους ολα τα F2 τα πουλουσαν στην Ελλαδα με ηλιοροφη, ακομη και τα Pure εαν θυμαμαι καλα).

ή τα pure μονο δεν ειχαν γυαλινη οροφη, κατι τετοιο τελος παντων.
τα pure γενικα δεν ειχαν γυαλινη και αρχικα δεν μπορουσες να την βαλεις ουτε εξτρα,προς το τελος ομως τα εκαναν ολα 1 και μπορουσες να κανεις οτι συνδιασμους ηθελες..το γιατι να το παρεις με γυαλινη?απλα οταν το βλεπεις στην αντιπροσωπεια στη σκια μεσα σου αρεσει και κανει ποιο φωτεινο το εσωτερικο του αυτοκινητου,οταν ομως φτασουν οι ζεστες με τους 40+βαθμους τοτε καταλαβαινεις τα μειον της γυαλινης

Delis
01-07-2008, 20:34
να επαναφερω παλι το θεμα μιας και πιασανε οι ζεστες....
εκανα κι εγω την πατεντα του φιλου μας αλλα ειχα ενα ατυχημα..:a42:

μου εσπασε το μπροστα στηριγμα της βεργας που ειναι κατα μηκος της οροφης και πανω του συρεται το μαμα σκιαδιο...

ξερει κανεις αν αυτο υπαρχει σαν ανταλλακτικο ή αν πουλιεται ολο το σκιαδιο σετ???

ευχαριστω..

ilman3
01-07-2008, 20:52
μου εσπασε το μπροστα στηριγμα της βεργας που ειναι κατα μηκος της οροφης και πανω του συρεται το μαμα σκιαδιο...

ξερει κανεις αν αυτο υπαρχει σαν ανταλλακτικο ή αν πουλιεται ολο το σκιαδιο σετ???
..

σιγουρα σου εσπασε μηπως απλα σου βγηκε απο την θεση του?η βεργα ειναι 3 κομματια.

αλλιως μια βολτα στα σμαρτομαγαζα και οτι βρεις (ισως υπαρχει και σαν ανταλλακτικο αλλα δεν το ξερω σιγουρα)

Delis
01-07-2008, 21:15
σιγουρα σου εσπασε μηπως απλα σου βγηκε απο την θεση του?η βεργα ειναι 3 κομματια.

αλλιως μια βολτα στα σμαρτομαγαζα και οτι βρεις (ισως υπαρχει και σαν ανταλλακτικο αλλα δεν το ξερω σιγουρα)

δυστηχως μου εσπασε η μπροστα βασουλα της βεργας....

ευχαριστω θα κοιταξω...

Delis
02-07-2008, 16:42
καινουριο που ρωτησα μουν ειπαν 100 ευρω ολο το σετ (δεν εχει ανταλλακτικο) στεκει αυτη η τιμη? εχει παρει κανεις???

GOLF GTI 20VT
06-07-2008, 14:50
καινουριο που ρωτησα μουν ειπαν 100 ευρω ολο το σετ (δεν εχει ανταλλακτικο) στεκει αυτη η τιμη? εχει παρει κανεις???

καλυτερα απο e-bay τοτε.ειναι φθηνοτερα 20-30 και με τα μεταφορικα υπολογισμενα.
Εγω παντως κυριοι,εβαλα καθρεφτιζουσα μεμβρανη της 3Μ στην μεση της οροφης και μετριασα
το τηγανισμα στο κεφαλι...

kavrakos smart
06-07-2008, 17:38

Υπαρχει ανταλακτικο ειναι η μπροστα βαση μαζι με τη βεργα.αυριο θα σου γραψω τιμη. το δευτερο κοματι ειναι το πισω πλαστικο που ειναι και ρεγουλατορος και το τριτο κομματι του σετ ειναι το σκιαδιο. ολο μαζι κανει 99.50 ευρω.....:a26:

Delis
07-07-2008, 14:13
Υπαρχει ανταλακτικο ειναι η μπροστα βαση μαζι με τη βεργα.αυριο θα σου γραψω τιμη. το δευτερο κοματι ειναι το πισω πλαστικο που ειναι και ρεγουλατορος και το τριτο κομματι του σετ ειναι το σκιαδιο. ολο μαζι κανει 99.50 ευρω.....:a26:

ευχαριστω πολυ kavrakos παντα δινεις τη λυση....:a04:

Delis
07-07-2008, 14:16
Εγω παντως κυριοι,εβαλα καθρεφτιζουσα μεμβρανη της 3Μ στην μεση της οροφης και μετριασα το τηγανισμα στο κεφαλι...

εβα΄λα κι εγω καθρεφτη μεμβρανη αλλα απο την εξωτερικη μερια (ολη η οροφη) και απο κατω ενα μονοτικο και ειδα 100% αποτελεσμα.. τελος το ψησιμο ακομα και μετα απο 5 ωρες παρατημενο στον ηλιο...:a04:

sparasta
05-02-2009, 00:13
Ωραίος

charchon
06-02-2009, 11:20
και εγώ lummar πολυ σκουρα έβαλα στην οροφή, κάτι κάνει αλλα δεν ειναι και το καλυτερο αποτέλεσμα... το air/con στο 450 ειναι απλά ανεπαρκές

mak
15-03-2011, 22:14
εβα΄λα κι εγω καθρεφτη μεμβρανη αλλα απο την εξωτερικη μερια (ολη η οροφη) και απο κατω ενα μονοτικο και ειδα 100% αποτελεσμα.. τελος το ψησιμο ακομα και μετα απο 5 ωρες παρατημενο στον ηλιο...:a04:

μετά από τόσα χρόνια που την έχεις βάλει από την εξωτερική μεριά είσαι ευχαριστημένος;έχει ξεκολλήσει από κάποια μεριά;Τι μάρκα είναι;Τι μονωτικό έβαλες από την μέσα μεριά;

doungas
11-07-2011, 15:57
ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΩΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ...ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΕΡΓΑ ΤΟΥ ΣΚΙΑΧΤΡΟΥ Η ΤΟ ΧΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑ?