PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Fortwo 450: Δίσκος

raman
25-06-2007, 20:35
Καλησπέρα σε όλους.Ξέρει κανείς τι τιμές έχουνε Δίσκος-Συμπλεκτης για FORTWO?

esteban
25-06-2007, 21:17
Υπολόγιζε 300-350

HARRIS
25-06-2007, 21:51
η αμα θες μπορεις να βαλεις και τον brabus για ακομα καλυτερα αποτελεσματα οποτε υπολογιζε γυρω στα 450-500 τοποθετημενο....!

HARRIS
25-06-2007, 22:08
εγω παντως αν βοηθαει καθολου στην αποφαση εχω βαλει τον brabus και (φυσικα και αλλες μηχανικες αλλαγες ) εχω δει διαφορα...προς το καλυτερο φυσικα!

raman
26-06-2007, 12:48
Οι τιμές αυτές είναι μόνο για δίσκο?

HARRIS
26-06-2007, 12:52
μα ο δισκος δεν σε ενδιαφερει? αυτος ειναι που φθειρεται.....ειναι τιμη δισκου +τοποθετηση και τα λοιπα εργατικα...!

jos
26-06-2007, 13:34
Οι τιμές αυτές είναι μόνο για δίσκο?

Στην τιμή αυτή δεν είναι μόνο τα υλικά τριβής. Έτσι και αλλιώς ο δίσκος του Smart έρχετε κομπλέ με βολάν κλπ.

konkon
26-06-2007, 14:18
Πρόκειται να αλλάξω κι εγώ δίσκο...................
Ερώτηξη: Στο 600άρι πρέπει να μπει ο δίσκος απ' το brabus το 600άρι?

zike
27-06-2007, 00:12
Στην τιμή αυτή δεν είναι μόνο τα υλικά τριβής. Έτσι και αλλιώς ο δίσκος του Smart έρχετε κομπλέ με βολάν κλπ.
Τι? Το σετ συμπλέκτη δηλαδή περιλαμβάνει και βολάν?

Alex
02-07-2007, 12:08
Τι? Το σετ συμπλέκτη δηλαδή περιλαμβάνει και βολάν?

Ναι ερχετε κομπλε.

zike
02-07-2007, 14:54
Δεν μου αρέσει καθόλου αυτό! Τσάμπα λεφτά...

fly3003
03-07-2007, 19:39
kalispera ego vrika disko plato kai bolan apo roadster 101 sketika meliga L7 sto RT stin n.smurni

mixalhs_101
03-07-2007, 19:41
kalispera ego vrika disko plato kai bolan apo roadster 101 sketika meliga L7 sto RT stin n.smurni

αν θες να μας πεις και μια τιμη?

Alex
03-07-2007, 20:55
Οτιδηποτε μηχανολογικο κανει η RT γινετε στη Microcar, οποτε πηγαινε κατευθειαν εκει αν θες.

christopher
01-09-2008, 22:20
Καλησπέρα,
Το smartaki μου ειναι μοντελο 2005 και εχει 50000 χλμ χωρις να μου έχει δημηουργισει το παραμικρο προβλημα ποτέ.
Το πρόβλημα μου ξεκινησε πριν απο δύο ημέρες εντελος ξαφνικά.
Την πρωτη μέρα μεσα σε μποτιλιαρισμα καθως πηγενα με την πρωτη ταχυτητα μου έσβησε και μετα απο κανα δυο προσπαθειες πηρε μπροστά. Εδειχνε ένδειξη πρωτης ταχυτητας αλλά δεν προχωρουσε και ξαφνικά εμπενε η ταχύτητα ( παρολιγο να χτυπίσω και το μπροστινό μου αμάξι) . Κατα την διαρκεια της ημέρας οταν το εσβηνα και ήθελα να ξανα ξεκινήσω μετα απο λιγο δεν επερνε μπρος.
Την δευτερη μερα πρωινο μποτιλιαρισμα μια απο τα ιδια. Ξεκινησε μια χαρα το πρωι, μια χαρα και στον αυτοκινητοδρομο με 5η - 6η και στα φαναρια μια απο τα ιδια. Δεν επερνε την 1η, "κλοτσουσε", και φοβομουνα μην με πιασει κοκκινο.
Θα ήθελα την γνωμη σας παρακαλω γιατι δεν θέλω να ταλεπωρηθω απο "μαστορες".
Α, και αφου forum είναι, κουβέντα γίνετε, ξεχασα να σας αναφέρω, οτι αφου αφησα το smart κατα το μεσημέρι και πηρα το μεγάλο για να κάνω τις δουλειές μου μου ανάβει και εκεί ένα λαμπάκι, και πάω για διάγνωση στην BMW και μου λένε οτι πέθανε η τρόπα του SMG. Κόστος αγοράς + εργατικα = 2200 ευρώ περιπου.
Καλή εβδομάδα, καλό μήνα

mysmart.gr
01-09-2008, 23:45
Ειναι ο μηχανισμος συμπλεκτη,η θελει ρυθμισμα η θελει αλλαγη,εφοσον φυσικα το αμαξι ειναι τα χλμ που λες.Καλως ηρθες κ καλη αναγνωση

TINK
02-09-2008, 01:03
Ειναι ο μηχανισμος συμπλεκτη,η θελει ρυθμισμα η θελει αλλαγη,εφοσον φυσικα το αμαξι ειναι τα χλμ που λες.Καλως ηρθες κ καλη αναγνωση

αυτο ακριβως ειναι ..επαθα ακριβως τα ιδια πριν κανα 2 μηνο.....ευχομαι να θελει ρυθμισμα μονο το δικο σου κ οχι αλλαγη σαν το δικο μου......
γιατι σε βλεπω καπως ετσι μετα....:16_002:
καλως ηρθες ....:a26:

sailor
26-01-2009, 16:20
Τελικά τί έφταιγε? Γιατί μου κάνει τα ίδια και εμένα. :( Πόσο πήγε το μαλλί?

babacha24
02-02-2009, 22:09
Εμενα οταν εχει πρωτη και πας να ξεκινησω τρεμοι ολο το αυτοκινητο, ο μηχανικος μου μου ειπε οτι θελει δισκους, θα μου πειτε και συς τη γνωμη σας?

psari
03-02-2009, 01:55
Εμενα οταν εχει πρωτη και πας να ξεκινησω τρεμοι ολο το αυτοκινητο, ο μηχανικος μου μου ειπε οτι θελει δισκους, θα μου πειτε και συς τη γνωμη σας?
Μπορει να ειναι κ βαση μηχανης.

babacha24
03-02-2009, 02:21
Μπορει να ειναι κ βαση μηχανης.
Πως αλλιως μπορ ω να εξακριβωσω αν ειναι οι βασεις?

goodwood
03-02-2009, 09:06
Πως αλλιως μπορ ω να εξακριβωσω αν ειναι οι βασεις?
γιατι δεν το πας σε ενα μηχανικο να το κοιταξει?

babacha24
03-02-2009, 09:20
γιατι δεν το πας σε ενα μηχανικο να το κοιταξει?
φιλε μου ο μηχανικος μου ειπε οτι θελει δισκους, και ζηταω την αποψη σας, 'η μηπως εχει συμβει και σε καποιον αλλο, οι μηχανικοι ειναι μηχανικοι και ολο και κατι βρισκουν παντα. Ο αλλος φιλος ειπε οτι μπορει να ειναι βασεις μηχανης και ξανα ρωτησα παλι την αποψη σας. Το να πας σε ενα μηχανικο το ξερω και απο μονος μου,δε θα ρωτουσα τιποτα σε αυτο forum

mysmart.gr
03-02-2009, 09:31
Αν ηταν κομμενη η βαση θα εκανε χτυπαγε ενας ηχος γκουπ,αφου τρεμει κατα την εκκινηση κατα πασα πιθανοτητα ρυθμισμα δισκου η δισκος.Οι βασεις ευκολα ελεγχονται καπου να το σηκωσεις κ να δεις,υπαρχουν 3 βασεις κεφαλης-κιβωτιου κ η μεσαια εμπρος.Συνηθως η μεσαια κοβεται,αλλα επαναλαμβανω δν τρεμει χτυπαει

babacha24
03-02-2009, 12:07
Αν ηταν κομμενη η βαση θα εκανε χτυπαγε ενας ηχος γκουπ,αφου τρεμει κατα την εκκινηση κατα πασα πιθανοτητα ρυθμισμα δισκου η δισκος.Οι βασεις ευκολα ελεγχονται καπου να το σηκωσεις κ να δεις,υπαρχουν 3 βασεις κεφαλης-κιβωτιου κ η μεσαια εμπρος.Συνηθως η μεσαια κοβεται,αλλα επαναλαμβανω δν τρεμει χτυπαει
Εισαι πολυ κατατοπιστικος, τους δισκους τους ρυθμισε και συνεχιζει να το κανει,αρα μαλλον θελουν αλλαγμα. Καθε ποσα χλμ πρεπει να τους αλλαζουμε?

mysmart.gr
03-02-2009, 17:41
Ξερεις τι πραγματικα χλμ εχεις;;Αν ναι μια μεση τιμη χλμ για να αλλαξεις δισκο ειναι τα 75000χλμ εφοσον δν υπαρχει προγραμμα κ καλη χρηση.Δισκοπλατο ειναι κ οχι δισκους,ο ρυθμιση εγινε απο διαγνωστικο mercedes;Αν ναι τι ποσοστο συμπλεξης σου λεει;;

babacha24
03-02-2009, 19:52
Oχι δεν εγινε σε διαγνωστικο της mercedes εχω επανω 104000 χλμ πιθανος να εχει και παραπανω γιατι το πηρα μεταχειρισμενο

kobe
04-02-2009, 06:52
καλησπερα...εχω ενα brabus roadster κ το προβλημα που εχει το παιδι ειναι το μοχλικο....στο δισκο πλατο..το ειχα παθει κ εγω,σβηνει το αμαξι,δινει στροφες κ ειναι σαν να σε κλοτσαει με πολυ μεγαλη δυναμη....380 κ το ειχα φτιακσει στην rt.....thanks

mysmart.gr
04-02-2009, 09:57
καλησπερα...εχω ενα brabus roadster κ το προβλημα που εχει το παιδι ειναι το μοχλικο....στο δισκο πλατο..το ειχα παθει κ εγω,σβηνει το αμαξι,δινει στροφες κ ειναι σαν να σε κλοτσαει με πολυ μεγαλη δυναμη....380 κ το ειχα φτιακσει στην rt.....thanks
Προφανως σου αλλαξε κ δισκο γιατι για ρουλμαν πλατο 380 ευρω ειναι πολλα.Στο ρουλμαν χαλαει το τεφλον απο την χρηση,οποτε προφανως προκαλειται κ φθορα στον δισκο,οποτε το ιδιο συμπερασμα

babacha24
04-02-2009, 12:18
Ξερεις τι πραγματικα χλμ εχεις;;Αν ναι μια μεση τιμη χλμ για να αλλαξεις δισκο ειναι τα 75000χλμ εφοσον δν υπαρχει προγραμμα κ καλη χρηση.Δισκοπλατο ειναι κ οχι δισκους,ο ρυθμιση εγινε απο διαγνωστικο mercedes;Αν ναι τι ποσοστο συμπλεξης σου λεει;;
Απο τα συμπτωματα που σου ειπα ,μαλλον παω για δισκο, και μπορεις να μου πεισ μια ενδεικτικη τιμη με τα εργατικα,πανω κατω?

mysmart.gr
04-02-2009, 18:54
Απο τα συμπτωματα που σου ειπα ,μαλλον παω για δισκο, και μπορεις να μου πεισ μια ενδεικτικη τιμη με τα εργατικα,πανω κατω?

Απο 320 ευρω κ ανω,αναλογα με το σμαρτομαγαζο,τηλεφωνο λοιπον στην λιστα αριστερα για να δεις τι σε συμφερει κ που.Καλη συνεχεια

gavanos
05-02-2009, 00:23
Μια ένδειξη για το εάν ο δισκος θέλει αλλαγή (ή ρύθμισμα) είναι η εξής: Με 5τη ή 6τη σχέση στο κιβώτιο, και με στροφές στο μοτέρ γύρω στις 3.000 σταθερά (εκεί που έχει αρκετή ροπή δηλαδή), πατήστε απότομα το γκάζι για να επιταχύνετε. Εάν δείτε ότι πατινάρει χρειάζεται ρύθμισμα αρχικά. Εφόσον δεν "σηκώνει" άλλο ρύθμισμα, τότε χρειάζεται αλλαγή....

psari
05-02-2009, 02:17
Μια ένδειξη για το εάν ο δισκος θέλει αλλαγή (ή ρύθμισμα) είναι η εξής: Με 5τη ή 6τη σχέση στο κιβώτιο, και με στροφές στο μοτέρ γύρω στις 3.000 σταθερά (εκεί που έχει αρκετή ροπή δηλαδή), πατήστε απότομα το γκάζι για να επιταχύνετε. Εάν δείτε ότι πατινάρει χρειάζεται ρύθμισμα αρχικά. Εφόσον δεν "σηκώνει" άλλο ρύθμισμα, τότε χρειάζεται αλλαγή....

Εαν δεν πατιναρει θελει αλλαγη δηλαδη; Δεν βγαζω νοημα :a42:

babacha24
05-02-2009, 09:22
Εαν δεν πατιναρει θελει αλλαγη δηλαδη; Δεν βγαζω νοημα :a42:
Εννοει οτι αρχικα ρυθμιζεις τους δισκκους κανεις τη δοκιμη και αν συνεχιζει να πατιναρει θελουν αλλαγη, αν δε πατιναρει καθολου εισαι οκ

mysmart.gr
05-02-2009, 09:23
Ο Λευτερης λεει την προσωπικη αποψη για ελεγχο,ο ελεγχος που γινεται για πατιναρισμα ειναι σηκωμα το χειροφρενο 1η ταχυτητα κ γκαζι,αν αρχισει πολυ γρηγορα να ανεβοκατεβαινει το αυτοκινητο τοτε ο δισκος θελει αλλαγη.Το ιδιο κανεις κ με οπισθεν.Προσοχη ο χρονος ελεγχου δν ειναι παραπανω απο 15" ειδαλλως μαλλον ζημια θα γινει παρα ελεγχος

ΖΕΛΟ ΑΘΗΝΑ
05-02-2009, 12:19
καλημερα. μηπως κατι παρομοιο ειναι οταν στην αλλαγη ταχυτητας ανεβαζει 500 στροφες παραπανω και "πατιναρει" ,αν ειναι αυτη η σωστη ορολογια. συνηθως καθε ποτε χρειαζεται αλλαγη δισκου? γιατι το αυτοκινητο εχει μολις 23000 χλμ..

gavanos
06-02-2009, 03:59
Μήπως θέλει απλώς ρύθμισμα μέσω διαγνωστικού...Το λεγόμενο "μάζεμα"...Κάνε μια δοκιμή αρχικά έτσι...

djvolis
17-02-2009, 16:12
τα 300 ευρω παει σε εξειδικευμενο με ανταλλακτικο εμποριου , και οχι απο την σμαρτ.(δεν γνωριζω αν ο δισκος απο το εμποριο ειναι πανομοιοτυπος με αυτον απο την σμαρτ στην ποιοτητα των υλικων)
τα 500 ειναι η αναμενομενη μινιμουμ τιμη για εξουσιοδοτημενους.

sirparis
17-02-2009, 16:16
Ρώτησα εδώ, αλλα δεν μπορει κανείς να μου πει επ'ακριβώς. Μια εκτιμηση μπορει να κάνει μόνο. Ένας μηχανικός χώρις να το δει μου είπε γυρω στην 500αρα, χωρις εργατικά και τα σχετικά. Βάλε ότι πάω και σε αντιπροσωπεία, θα μας γδύσουν. Αμα έχεις αυτοκίνητο συμβαίνουν αυτά. Αλλά για xenon 600 κατοστάρικα δεν έδινα και ας φωταγωγούσα όλο το ολυμπιακό στάδιο.

djvolis
17-02-2009, 16:30
η σμαρτ βγαζει δικους της δισκους?η σμαρτ δινει δισκους με το ταμπελακι της πανω, και οπως προειπα δε γνωριζω αν εχει διαφορα στην ποιοτητα των υλικων με αυτους της sachs που βρισκεις στο εμποριο

djvolis
17-02-2009, 16:45
και στην τελικη δεν εχει μεγαλη σημασια αν το παραγει καθεαυτου η ιδια η απλα μποκαρει καποιες σειρες απο την γραμμη παραγωγης του κυριως κατασκευαστη. (η τον υποχρεωνει να χρησιμοποιει υποδυεστερα υλικα κλπ..)

mysmart.gr
17-02-2009, 16:50
Ακριβως ιδιος ο δισκος ειναι με αυτον που λανσαρει η σμαρτ σαν γνησιο ανταλλακτικο,η μονη διαφορα που εχω παρατηρησει στους 600 δισκους ειναι οτι του εμποριου εχουν περισσοτερο παχος φερμουιτ.Η ιδια εταιρεια τους κατασκευαζεi,απλως σε αυτους της σμαρτ διπλα απο τον κωδικο sachs εχει κ τον κωδικο smart.Ξεφυγατε,οι τιμες για δισκους σε αντιπροσωπεια αγγιζουν μεχρι κ τα 750 ευρω μαξ σε Λαινοπουλο.

djvolis
17-02-2009, 17:00
να προμηθευτεις τι?ενα ανταλλακτικο που υπαρχει στο εμποριο και μαλιστα πιο φτηνο????????εσυ πας και περνεις λαδια μεσα απο την mercedes για το σμαρτ σου?βαριεμαι να γραφω παλι τα ιδια και τα ιδια ...διαβαζε προσεκτικα οτι γραφω..
το δισκο της sachs ΓΙΑ σμαρτ τον βρισκεις εξω στο εμποριο φτηνοτερο.
το της σμαρτ απο την sachs με κωδικο Q****ταδε τον βρισκεις ΜΟΝΟ στη σμαρτ.
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ αν ο δισκος ειναι πανομοιοτυπος σε υλικα κατασκευης ,μπορει και να μην ειναι

Ακριβως ιδιος ο δισκος ειναι με αυτον που λανσαρει η σμαρτ σαν γνησιο ανταλλακτικο,η μονη διαφορα που εχω παρατηρησει στους 600 δισκους ειναι οτι του εμποριου εχουν περισσοτερο παχος φερμουιτ.Η ιδια εταιρεια τους κατασκευαζεi,απλως σε αυτους της σμαρτ διπλα απο τον κωδικο sachs εχει κ τον κωδικο smart.Ξεφυγατε,οι τιμες για δισκους σε αντιπροσωπεια αγγιζουν μεχρι κ τα 750 ευρω μαξ σε Λαινοπουλο.ειπα οτι οι τιμες ειναι απο 400~450 και απογειωνοντε σε εξουσιοδοτημενο.
τωρα με το ματι δε μπορεις να δεις ποιος ειναι καλυτερος απο ποιον ή αν ειναι ιδιοι.
ο μοναδικος τροπος να το καταλαβεις ειναι:
α)να στο πει υπευθυνα η σμαρτ
β)να βαλεις και τις δυο εκδοσεις στο ιδιο αυτοκινητο με τον ιδιο οδηγο και να κανεις μετρηση σε συγκεκριμενα χρονικα διαστηματα

goodwood
17-02-2009, 17:08
βαριεμαι να γραφω παλι τα ιδια και τα ιδια ...διαβαζε προσεκτικα οτι γραφω..
το δισκο της sachs ΓΙΑ σμαρτ τον βρισκεις εξω στο εμποριο φτηνοτερο.
το της σμαρτ απο την sachs με κωδικο Q****ταδε τον βρισκεις ΜΟΝΟ στη σμαρτ.
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ αν ο δισκος ειναι πανομοιοτυπος σε υλικα κατασκευης ,μπορει και να μην ειναι

ειπα οτι οι τιμες ειναι απο 400~450 και απογειωνοντε σε εξουσιοδοτημενο.
τωρα με το ματι δε μπορεις να δεις ποιος ειναι καλυτερος απο ποιον ή αν ειναι ιδιοι.
ο μοναδικος τροπος να το καταλαβεις ειναι:
α)να στο πει υπευθυνα η σμαρτ
β)να βαλεις και τις δυο εκδοσεις στο ιδιο αυτοκινητο με τον ιδιο οδηγο και να κανεις μετρηση σε συγκεκριμενα χρονικα διαστηματα
α)η σμαρτ δεν προκειται ποτε να σου πει οτι οι δισκοι που βαζει οτι ειναι sachs
β)δεν υπαρχει περιπτωση να γινει αυτο που λες

δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα λες εσυ ολα αυτα,που εισαι ενας ανθρωπος που υποτιθεται οτι ξερει..

djvolis
17-02-2009, 17:15
μιλαμε υποθετικα γιατο αν θα στο πει η σμαρτ,
και επειδη δεν ειμαι σιγουρος οπως προειπα οτι οι δισκοι ειναι τελειως πανομοιοτυποι παραθεσα τους 2 σιγουρους τροπους να το καταλαβει κανεις.
για το αν ειναι εφικτοι δε ξερω...
δηλαδη τι? αν ξερω πρεπει παντα να συμφωνω με τις αποψεις σου?
απλα επειδη οπως ειπες υποτιθεται πως ξερω δεν μπορω να δεχτω πως ενα αμαξι(οχι brabus) με τον εργοστασιακο δισκο βγαζει απο 70000 και πανω και με τον sachs ~40000, επισης εχω συζητησει και με ατομα τα οποια ασχολουνται με ανταλλακτικα για σμαρτ για καταληγω πως τελικα δεν πρεπει να πληρωνεις μονο το ταμπελακι

goodwood
17-02-2009, 17:18
και επειδη δεν ειμαι σιγουρος οπως προειπα οτι οι δισκοι ειναι τελειως πανομοιοτυποι παραθεσα τους 2 σιγουρους τροπους να το καταλαβει κανεις.
απλα επειδη οπως ειπες υποτιθεται πως ξερω δεν μπορω να δεχτω πως ενα αμαξι(οχι brabus) με τον εργοστασιακο δισκο βγαζει απο 70000 και πανω και με τον sachs ~40000, επισης εχω συζητησει και με ατομα τα οποια ασχολουνται με ανταλλακτικα για σμαρτ για καταληγω πως τελικα δεν πρεπει να πληρωνεις μονο το ταμπελακι
για πες μας και την διαφορα τους brabus δισκου ρε Παναγιωτη??γιατι καπου ειδα οτι ελεγες για brabus αμαξι.

mysmart.gr
17-02-2009, 17:19

Παναγιωτη δν ισχυει αυτο με τα χλμ,πραγματικα ειναι λαθος,διαφορετικες καταστασεις διαφορετικα ατομα διαφορετικες χρησεις

djvolis
17-02-2009, 17:19
υλικα τριβης καλυτερης ποιοτητας..περασα??

djvolis
17-02-2009, 17:21
Παναγιωτη δν ισχυει αυτο με τα χλμ,πραγματικα ειναι λαθος,διαφορετικες καταστασεις διαφορετικα ατομα διαφορετικες χρησειςρε χρηστο γι αυτο ειπα οτι απλα με εβαλε σε σκεψεις...
και οτι οι δυο πραγματικοι τροποι για να καταλαβουμε τη διαφορα ειναι ουσιαστικα ανεφικτοι

mysmart.gr
17-02-2009, 17:22
υλικα τριβης καλυτερης ποιοτητας..περασα??

Λαθος παλι,ο δισκος brabus διαλεγεται απο την παραγωγη της sachs,συμφωνα με την θερμοκρασια παραγωγης του,οποτε δν εχει διαφορα στα υλικα τριβης,ουτε εχουν ξεχωριστη παραγωγη για τους δισκους 101,προσεχετε στο τι γραφετε κ λετε

djvolis
17-02-2009, 17:24
Λαθος παλι,ο δισκος brabus διαλεγεται απο την παραγωγη της sachs,συμφωνα με την θερμοκρασια παραγωγης του,οποτε δν εχει διαφορα στα υλικα τριβης,ουτε εχουν ξεχωριστη παραγωγη για τους δισκους 101,προσεχετε στο τι γραφετε κ λετεη θερμοκρασια παραγωγης του δεν μαρτυρα την διαφορα στη ποιοτητα του υλικου ή στην συμπεριφορα του???θα παιζουμε με τις λεξεις τωρα?

mysmart.gr
17-02-2009, 17:27
Παναγιωτη υλικα τριβης καλυτερης ποιοτητας σαν προταση οπως την γραφεις εννοεις οτι υπαρχει ξεχωριστη γραμμη παραγωγης με υλικα καλυτερης ποιοτητας για τους δισκους 101.Δν ισχυει αυτο,ποιοτητας παραγωγης εξαρταται απο την θερμοκρασια παραγωγης,αλλα τα υλικα τριβης ειναι ιδια σε ολους,οποτε δν παιζουμε με τις λεξεις,προσεχουμε τι γραφουμε κ πως το γραφουμε

djvolis
17-02-2009, 17:31
Παναγιωτη υλικα τριβης καλυτερης ποιοτητας σαν προταση οπως την γραφεις εννοεις οτι υπαρχει ξεχωριστη γραμμη παραγωγης με υλικα καλυτερης ποιοτητας για τους δισκους 101.Δν ισχυει αυτο,ποιοτητας παραγωγης εξαρταται απο την θερμοκρασια παραγωγης,αλλα τα υλικα τριβης ειναι ιδια σε ολους,οποτε δν παιζουμε με τις λεξεις,προσεχουμε τι γραφουμε κ πως το γραφουμεχρηστο οταν λεω αλλα υλικα τριβης απλα εννοω οτι το υλικο εχει διαφορα απο αυτο το οποιο χρησιμοποιειται στον αλλο τυπο.
δεν μιλησα πουθενα για αλλη γραμμη παραγωγης.
οταν εχεις το μιγμα με τις προσμιξεις αναλογα το σημειο που θα παρεις πχ δύο δείγματα,το καθε δειγμα σου θα εχει και διαφορετικο ποσοστο προσμίξεων αρα, ουσιαστικα (σχεδον ιδιο) υλικο με αλλα διαφορετικα χαρακτηριστικα

mysmart.gr
17-02-2009, 17:37
χρηστο οταν λεω αλλα υλικα τριβης απλα εννοω οτι το υλικο εχει διαφορα απο αυτο το οποιο χρησιμοποιειται στον αλλο τυπο.
δεν μιλησα πουθενα για αλλη γραμμη παραγωγης.
οταν εχεις το μιγμα με τις προσμιξεις αναλογα το σημειο που θα παρεις πχ δύο δείγματα,το καθε δειγμα σου θα εχει και διαφορετικο ποσοστο προσμίξεων αρα, ουσιαστικα (σχεδον ιδιο) υλικο με αλλα διαφορετικα χαρακτηριστικα

Παναγιωτη ειπες υλικα καλυτερης ποιοτητας,ξαναλεω,τα ιδια υλικα ειναι απλα γινεται διαλογη στη θερμοκρασια παραγωγης οπου με αυτο το κριτηριο πετυχαινεται η καλυτερη αποδοση του συγκεκριμμενου τυπου δισκου με τα συγκεκριμμενα υλικα.Σε ολες τις παραγωγες υπαρχουν παρεκκλισεις αλλα οχι λογω του πρωτοαρχικου μειγματος,αλλα λογω της μηχανης παρασκευης του τελικου προιοντος.Eπομενως το μειγμα ειναι ιδιο,στην παρασκευη του ομως το ενα βγαινει με το θερμοκρασια χ ,το αλλο ψ,αυτο που ειναι πιο κοντα σε αυτη που θεωρει η brabus ως βελτιση σε αποδοση,αυτος ο δισκος θα ονομασθει 101.

djvolis
17-02-2009, 17:47
παλι με τις λεξεις παιζουμε...
αρα αυτο το μιγμα(101) αν το αναλυσουμε ΣΙΓΟΥΡΑ θα χει καποια (πιθανως) πολυ μικρη διαφορα απ οτι το απλο οχι απαραιτητα στη συσταση αλλα και στην κατασταση.
αρα εχουμε διαφορα.
αρα εχουμε καποιο (ισως ελαχιστα) καλυτερης αποδοσης υλικο

mysmart.gr
17-02-2009, 17:57
Χαιρομαι που λεμε το ιδιο πραγμα κ ερχεσαι/ερχομαι στις κουβεντες μου/σου.

miltossmart
19-08-2009, 20:21
Καλησπέρα,

Σήμερα προσπαθώντας να φτάσω όσο πιο κοντά στη θάλασσα γίνεται κόλλησα το smartaraki....Το πρόβλημα είναι το εξής το smart είχε κολλήσει στο βότσαλο αλλά δε σπίνιαραν οι τροχοί. Πάταγα το γκάζι ανέβαζε στροφές ζοριζόταν αλλά δε γύρναγαν....Το ίδιο είχα πάθει και μια φόρά με όπισθεν όταν το είχα σε πολύ απότομη κατηφόρα...Πάταγα το γκάζι και δεν έκανε πίσω...Θέλω δίσκο η είναι κάτι άλλο...?

miltossmart
19-08-2009, 20:26
Να πω επίσης ότι στις αλλαγές ή στο δρόμο δεν έχω παρατηρήσει κάτι το περίεργο.

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
19-08-2009, 21:21
Καλησπέρα,

Σήμερα προσπαθώντας να φτάσω όσο πιο κοντά στη θάλασσα γίνεται κόλλησα το smartaraki....Το πρόβλημα είναι το εξής το smart είχε κολλήσει στο βότσαλο αλλά δε σπίνιαραν οι τροχοί. Πάταγα το γκάζι ανέβαζε στροφές ζοριζόταν αλλά δε γύρναγαν....Το ίδιο είχα πάθει και μια φόρά με όπισθεν όταν το είχα σε πολύ απότομη κατηφόρα...Πάταγα το γκάζι και δεν έκανε πίσω...Θέλω δίσκο η είναι κάτι άλλο...?

Να πω επίσης ότι στις αλλαγές ή στο δρόμο δεν έχω παρατηρήσει κάτι το περίεργο.

το έχω πάθει κ εγώ με τα βότσαλα ......:a13::a13::a13:
κ με την ανηφόρα :a39::a39::a39::a39:
είναι λίγο θέμα για το smart αυτές οι καταστάσεις

τώρα αν θυμάμαι καλά:
με δεμένο χειρόφρενο κ όπισθεν
αν πατάς γκάζι κ κάνει σαν κατσίκι (χοροπηδάει) θέλει δίσκο,, αν κ νομίζω θα το καταλάβανες κ στο δρόμο γιατι θα πατινάριζε !!!

miltossmart
19-08-2009, 21:30
Ναι το ρημάδι...Τελικά το ξεκόλλησα αφού έσκαψα το βότσαλο και με σπρώξιμο...πολύ σπρώξιμο...Οπότε λες ότι στα Smart συμβαίνει αυτό να μην μπορείς σε απότομες ανηφόρες να σπινιάρεις τους τροχούς σε κατάσταση ανάγκης όπως σήμερα.. και δε φταίει ο δίσκος..Μακάρι

mysmart.gr
19-08-2009, 21:41
Βασικα θελει τροπο οχι αποτομο γκαζι σε τετοιες περιπτωσεις,αν πατας τερμα γκαζι μετραει πολυ φορτιο κ πατιναρει για να πιασει τη θεωρητικη ροπη που διαβαζει οτι χρειαζεται.Για αυτο ηρεμια

miltossmart
19-08-2009, 21:54
Θα βοηθουσε η απενεργοποίηση του antispin?για να μην φαγώνεται ο δίσκος σε τέτοιες περιπτώσεις ή δεν έχει σημασία?

djvolis
19-08-2009, 23:08
για απλο ξεκολημα υπαρχουν διαφοροι τροποι να το ξεγελασεις, αλλα σαν κεντρικη ιδεα κρατηστε στο μυαλο σας οτι δεν χρειαζεται πολυ γκαζι!

Garbakos
24-10-2009, 13:50
Επειδη χρειαζομαι καινουριο δισκο πλατο εκατσα και εψαξα σε αρκετα συνεργεια για να μαθω τιμες..Ο καθενας μου ελεγε την δικια του και λογικο!Αυτο που η8ελα να ρωτησω ειναι οτι σε αυτον που πηγαινω εγω το αυτοκινητο μου για σερβις και για οτι αλλο θελω μου ειπε οτι θελει 430 ευρο ενω η χαμηλοτερη τιμη απο ολους τους αλλους που ρωτησα ηταν 320!Ρωτησα τον δευτερο τι μαρκα θα μου βαλει και μου ειπε ρακς!Και αν δεν κανω λαθος τετοια μαρκα μου ειπε και ο δικος μου!Λετε να υπαρχει καποια διαφορα?Θα εχω καποιο προβλημα αμα το βαλω στον δευτερο με τα 320 ευρο?

goodwood
24-10-2009, 13:59
Επειδη χρειαζομαι καινουριο δισκο πλατο εκατσα και εψαξα σε αρκετα συνεργεια για να μαθω τιμες..Ο καθενας μου ελεγε την δικια του και λογικο!Αυτο που η8ελα να ρωτησω ειναι οτι σε αυτον που πηγαινω εγω το αυτοκινητο μου για σερβις και για οτι αλλο θελω μου ειπε οτι θελει 430 ευρο ενω η χαμηλοτερη τιμη απο ολους τους αλλους που ρωτησα ηταν 320!Ρωτησα τον δευτερο τι μαρκα θα μου βαλει και μου ειπε ρακς!Και αν δεν κανω λαθος τετοια μαρκα μου ειπε και ο δικος μου!Λετε να υπαρχει καποια διαφορα?Θα εχω καποιο προβλημα αμα το βαλω στον δευτερο με τα 320 ευρο?
πετρακης Α.Ε????:a39::a39::a39:
ο Ζακς που σου ειπαν δεν εχει καμια διαφορα με αυτον που βαζει η σμαρτ..ετσι και αλλιως η σμαρτ σαν εταιρια δεν βγαζει δισκους..αποτε βαλε Ζακς και θα εισαι μια χαρα..:a26:

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
24-10-2009, 14:02
ριξε μια ματιά κ εδω (http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=33169&highlight=%E4%E9%F3%EA%EF%F2)
αν δεν κάνω λάθος δεν είναι αυτο το όνομα αλλά δεν το βρήσκω κ εγώ τώρα η τιμή του είναι κάπου εκεί που λές απο 300e+++++,, ανάλογα το μαγαζί

Garbakos
24-10-2009, 14:06
πετρακης Α.Ε????:a39::a39::a39:
ο Ζακς που σου ειπαν δεν εχει καμια διαφορα με αυτον που βαζει η σμαρτ..ετσι και αλλιως η σμαρτ σαν εταιρια δεν βγαζει δισκους..αποτε βαλε Ζακς και θα εισαι μια χαρα..:a26:

Ναι φιλε μου και εγω αυτο πιστευω απλα επειδη το ειπα στον δικο μου οτι βρηκα φθινοτερα σε καποιν αλλο μου ειπε πως ολοι οι αλλοι βαζουν δισκο πλατο που κραταει για 2000-3000 χιλιομετρα η μπορει να θελει αλαγη κατευθειαν με το που το βαλεις!Και μου ειπε οτι παλιοτερα του ερχοντουσαν συνεχεια αλλοι ανθρωποι με σμαρτ που ειχαν αυτο το προβλημα(δηλ οτι τον εβαζαν καπου και τους χαλαγε κατευθειαν!)..Μπορει να μου λεει και μπαρουφες για να μην παω σε αλλον ομως!Ευχαριστω για την βοηθεια!

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
24-10-2009, 14:15
ειναι εξουσιοδοτημένο εξειδικευμένο η γενικό???
πάντος η τιμες ξεκινάνε απο εκει που λες

sachs ειναι η μαρκα που βάζουν !

goodwood
24-10-2009, 14:16
Ναι φιλε μου και εγω αυτο πιστευω απλα επειδη το ειπα στον δικο μου οτι βρηκα φθινοτερα σε καποιν αλλο μου ειπε πως ολοι οι αλλοι βαζουν δισκο πλατο που κραταει για 2000-3000 χιλιομετρα η μπορει να θελει αλαγη κατευθειαν με το που το βαλεις!Και μου ειπε οτι παλιοτερα του ερχοντουσαν συνεχεια αλλοι ανθρωποι με σμαρτ που ειχαν αυτο το προβλημα(δηλ οτι τον εβαζαν καπου και τους χαλαγε κατευθειαν!)..Μπορει να μου λεει και μπαρουφες για να μην παω σε αλλον ομως!Ευχαριστω για την βοηθεια!
εγω δεν εχω ακουσει ποτε να βαζουν δισκο και σε 2000-3000 να θελει αλλαγη...βεβαια μπορει να ισχυει αλλα εγω δεν το εχω ακουσει...οσο για τις τιμες που λες,παιζουν απο 350-420

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
24-10-2009, 14:17
εγω δεν εχω ακουσει ποτε να βαζουν δισκο και σε 2000-3000 να θελει αλλαγη...βεβαια μπορει να ισχυει αλλα εγω δεν το εχω ακουσει...οσο για τις τιμες που λες,παιζουν απο 350-420

όντος δεν έχει ακουστεί κάτι τετοιο ...........

Garbakos
24-10-2009, 14:27
ειναι εξουσιοδοτημένο εξειδικευμένο η γενικό???
πάντος η τιμες ξεκινάνε απο εκει που λες

sachs ειναι η μαρκα που βάζουν !

Ειναι γενικο(αυτος που παω εγω)!Ο αλλος που πηρα τον ειχα βρει στα σμαρτομαγαζια..Η μαρκα που μου ειπε μπορει να ειναι αυτη και να μην ακουσα καλα!Αλλα ρε παιδια οταν ο ενας το βαζει 320 και ο αλλος 430 δεν ειναι και μικρη η διαφορα για τα ιδια πραγματα..Γιαυτο ρωτησα αμα παιζει κατι απο μαγαζι σε μαγαζι!

gavanos
24-10-2009, 14:31
Να ξεκινήσουμε από κάτι άλλο...:

1) Το smart το πηγαίνεις σε συνεργείο εξειδικευμένο σε Smart? Σε εξουσιοδοτημένο? Σε γενικό συνεργείο αυτοκινήτων?

2) Πόσα km έχεις κάνει με τον δίσκο αυτό?

3) Είναι σίγουρο ότι θέλει αλλαγή και όχι απλώς "μάζεμα"? (Εγώ ήμουν έτοιμος να αλλάξω δίσκο, γιατί πατινάριζε τρελά, και μου τον "μάζεψαν" στο συνεργείο και μου έχει βγάλει από τότε άλλα 30.000km χωρίς να πατινάρει καθόλου!!! Σαν καινούριος!

4) Σε ποια περιοχή είσαι?

5) Αν θέλεις, μας αναφέρεις και το συνεργείο που πήγες. :a26:

goodwood
24-10-2009, 14:32
Ειναι γενικο(αυτος που παω εγω)!Ο αλλος που πηρα τον ειχα βρει στα σμαρτομαγαζια..Η μαρκα που μου ειπε μπορει να ειναι αυτη και να μην ακουσα καλα!Αλλα ρε παιδια οταν ο ενας το βαζει 320 και ο αλλος 430 δεν ειναι και μικρη η διαφορα για τα ιδια πραγματα..Γιαυτο ρωτησα αμα παιζει κατι απο μαγαζι σε μαγαζι!
για μενα καλο θα ειναι να ρωτησεις τον καθενα απο αυτους τι ακριβως θα σου αλλαξουν...και καλο θα ειναι να παρεις να ρωτησεις την τιμη του δισκου στην ζακς για να σου φυγει καθε απορια

goodwood
24-10-2009, 14:34

1) Το smart το πηγαίνεις σε συνεργείο εξειδικευμένο σε Smart? Σε εξουσιοδοτημένο? Σε γενικό συνεργείο αυτοκινήτων?

3) Είναι σίγουρο ότι θέλει αλλαγή και όχι απλώς "μάζεμα"? (Εγώ ήμουν έτοιμος να αλλάξω δίσκο, γιατί πατινάριζε τρελά, και μου τον "μάζεψαν" στο συνεργείο και μου έχει βγάλει από τότε άλλα 30.000km χωρίς να πατινάρει καθόλου!!! Σαν καινούριος!

καλο θα ηταν να μην το κανουμε αυτο Λευτερη για ευνοητους λογους:a26:

goodwood
24-10-2009, 14:36
πολυ σωστη παρατηρηση ηταν και αυτη του gavanou που σου ειπε να πας να σου μαζεψουν το δισκο και να δουν σε τι ποσοστο ειναι...

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
24-10-2009, 14:38

o κά8ε ένας κοστολογεί διαφορετικά τη δουλειά του κ αν είναι όντος αλλαγή έχει αρκετή στο smart για να γίνει !!!
+ 1 στη υπόδειξη του Gavanou

gavanos
24-10-2009, 14:39
Και το μάζεμα που εννοώ δεν είναι με το διαγνωστικό, πρέπει να μπει ο μηχανικός κάτω από το αμάξι και να κάνει τα "μαγικά" του :a26:

goodwood
24-10-2009, 14:47
Και το μάζεμα που εννοώ δεν είναι με το διαγνωστικό, πρέπει να μπει ο μηχανικός κάτω από το αμάξι και να κάνει τα "μαγικά" του :a26:
αυτο ισχυει Λευτερη οταν ο δισκος ειναι στα τελειωματα του...και ειναι η τελευταια λυση

Garbakos
24-10-2009, 15:13

Λοιπον παιδια πρωτον να πω ενα ευχαριστω για την ανταποκριση που δωσατε στο θεμα μου!εχουμε και λεμε..
1)το σμαρτ το πηγαινω σε γενικο συνεργιο και αυτο γιατι και το παιδι που αγορασα το σμαρτ πηγαινε εκει και μου ειπε οτι κανει καλη δουλεια..

2)εχει κανει 60000 χιλιομετρα με τον δισκο αυτο..

3)εμενα εσι μου ειπε ο δικος μου ετσι σας λεω..Παντως εγω δεν εχω παρατηρησει καποιο μεγαλο προωλημα!πατιναρισμα κτλ..και αμα το κανει ειναι απιροελαχιστα!

4)ειμαι απο πετρουπολη..

5)δεν ξερω αν ειναι σωστο να το πω αυτο γιατι θα φαινεται σαν δυσφημιση,αλλα και να σας ελεγα δεν νομιζω να τον ξερατε!:a01:

goodwood
24-10-2009, 15:19
Λοιπον παιδια πρωτον να πω ενα ευχαριστω για την ανταποκριση που δωσατε στο θεμα μου!εχουμε και λεμε..
1)το σμαρτ το πηγαινω σε γενικο συνεργιο και αυτο γιατι και το παιδι που αγορασα το σμαρτ πηγαινε εκει και μου ειπε οτι κανει καλη δουλεια..

2)εχει κανει 60000 χιλιομετρα με τον δισκο αυτο..

3)εμενα εσι μου ειπε ο δικος μου ετσι σας λεω..Παντως εγω δεν εχω παρατηρησει καποιο μεγαλο προωλημα!πατιναρισμα κτλ..και αμα το κανει ειναι απιροελαχιστα!

4)ειμαι απο πετρουπολη..

5)δεν ξερω αν ειναι σωστο να το πω αυτο γιατι θα φαινεται σαν δυσφημιση,αλλα και να σας ελεγα δεν νομιζω να τον ξερατε!:a01:
εγω θα σου δωσω μια συμβουλη και αν θες την τηρεις...το σμαρτ να το πηγαινεις μονο σε συνεργειο που ασχολειται μονο με σμαρτ

siroumist
24-10-2009, 17:45
εγω θα σου δωσω μια συμβουλη και αν θες την τηρεις...το σμαρτ να το πηγαινεις μονο σε συνεργειο που ασχολειται μονο με σμαρτ

+1111

επιπλεον οπως μας τα λες δε θες αλλαγη ακομα...ρυθμισμα θες...

ilman3
24-10-2009, 18:49
στα 60000 και να θες δισκο χλωμο το βλεπω εκτος αν το αμαξι εχει τα 2πλασια χλμ:a33:
Η σμαρτ εχει πει σε εναν εξωτερικο προμηθευτη να βγαζει αυτο το ανταλλακτικο με το σημα της...το ιδιο το ανταλλακτικο το βρισκεις κ χωρις το σημα της σμαρτ,μιλαμε για ακριβως το ιδιο....τωρα που ειναι η διαφορα αυτο με το σημα της σμαρτ το βαζουν στα επισημα συνεργεια κ εχει 2 χρονια εγγυηση,το αλλο το βαζει ο μπαρμπα-μητσος κ αν γινει κατι μιλας με αυτον:a26:γι αυτο υπαρχει αυτη η διαφορα στην τιμη.
δες το ομως κ αλλου γιατι μαλλον δεν θελει δισκο το αμαξι

mysmart.gr
24-10-2009, 18:53
Υπαρχει λαθος στην προταση σου ilman δν υπαρχει εγγυηση για τον δισκο για τις βασεις της μηχανης κτλ.Ακομα κ σε καινουργιο αμαξι αν παρουσιασει προβλημα δισκου(δν μιλαμε για τα 451 αλλα για το προηγουμενο μοντελο)σε 5000χλμ δν καλυπτεται ευκολα απο την αντιπροσωπεια,γιατι η ζωη του εξαρταται απο την χρηση που του κανει ο χρηστης

Garbakos
24-10-2009, 18:57
στα 60000 και να θες δισκο χλωμο το βλεπω εκτος αν το αμαξι εχει τα 2πλασια χλμ:a33:
Η σμαρτ εχει πει σε εναν εξωτερικο προμηθευτη να βγαζει αυτο το ανταλλακτικο με το σημα της...το ιδιο το ανταλλακτικο το βρισκεις κ χωρις το σημα της σμαρτ,μιλαμε για ακριβως το ιδιο....τωρα που ειναι η διαφορα αυτο με το σημα της σμαρτ το βαζουν στα επισημα συνεργεια κ εχει 2 χρονια εγγυηση,το αλλο το βαζει ο μπαρμπα-μητσος κ αν γινει κατι μιλας με αυτον:a26:γι αυτο υπαρχει αυτη η διαφορα στην τιμη.
δες το ομως κ αλλου γιατι μαλλον δεν θελει δισκο το αμαξι

OK θα το παω να το δει καποιος που φτιαχνει μονο σμαρτ για να μου πει αμα θελει αλλαγη!Και να ρωτησω και κατι αλλο..Αμα χρειαζεται επισκευη η ρυθμισμα ο δισκος την κανει ο μηχανικος που θα παω η πρεπει να παω καπου αλλου να την κανουν?

ilman3
24-10-2009, 19:06
OK θα το παω να το δει καποιος που φτιαχνει μονο σμαρτ για να μου πει αμα θελει αλλαγη!Και να ρωτησω και κατι αλλο..Αμα χρειαζεται επισκευη η ρυθμισμα ο δισκος την κανει ο μηχανικος που θα παω η πρεπει να παω καπου αλλου να την κανουν?

αφου θα ξερει απο σμαρτ μπορει να το κανει κ ο ιδιος του δεν ειναι αναγκη να το πας αλλου

ilman3
24-10-2009, 19:10
Υπαρχει λαθος στην προταση σου ilman δν υπαρχει εγγυηση για τον δισκο για τις βασεις της μηχανης κτλ.Ακομα κ σε καινουργιο αμαξι αν παρουσιασει προβλημα δισκου(δν μιλαμε για τα 451 αλλα για το προηγουμενο μοντελο)σε 5000χλμ δν καλυπτεται ευκολα απο την αντιπροσωπεια,γιατι η ζωη του εξαρταται απο την χρηση που του κανει ο χρηστης

δεν νομιζω οτι κανω λαθος μιας και το λες και μονο σου οτι δεν καλυπτεται ευκολα οχι οτι δεν υπαρχει εγγυηση για 2 χρονια σε καθε γνησιο ανταλλακτικο σμαρτ:a26:γενικα ομως δεν εχουν λογο να μην σε καλυψουν απο την στιγμη που δεν χανουν λεφτα.......

Garbakos
25-10-2009, 01:48
Αμα τελικα θελει ''μαζεμα'' ο δισκος και οχι αντικατασταση η τιμη εχει αρκετη διαφορα η ειναι πανω κατω τα ιδια?Οποιος το εχει κανει ας μου απαντησει αν μπορει..

kostastnt
25-10-2009, 04:16
Άμα θέλει "μάζεμα" δεν θα σου πάρουν σε καμία περίπτωση 300+ σίγουρα... Κάτω από 100, μην σου πω και κάτω από 50 :)

Όσο για την εγγύηση δεν νομίζω να μπορείς να λιώσεις εύκολα δίσκο μέσα σε 5000... Οπότε εκεί μιλάμε για αστοχία υλικού και λογικά το αλλάζουν :)

Έχω διαβάσει περίπτωση σε γερμανικό φόρουμ για BMW που ένας τύπος έκαψε 2 δίσκους μέσα σε 2000 χλμ τον κάθε ένα σε ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ 320 και το πρόβλημα ήταν κάπου αλλού και καίγονταν οι δίσκοι...

goodwood
25-10-2009, 09:26
Αμα τελικα θελει ''μαζεμα'' ο δισκος και οχι αντικατασταση η τιμη εχει αρκετη διαφορα η ειναι πανω κατω τα ιδια?Οποιος το εχει κανει ας μου απαντησει αν μπορει..
απο το διαγνωστικο θα στον μαζεψει και το πολυ πολυ να σε χρεωσει 20 ευρω..

Garbakos
25-10-2009, 14:21
Ευχαριστω πολυ παιδια!Απο δευτερα θα παω να τον δουν!

kostastnt
25-10-2009, 14:42
απο το διαγνωστικο θα στον μαζεψει και το πολυ πολυ να σε χρεωσει 20 ευρω..

Εκτός από το διαγνωστικό υπάρχει και αυτός ο τρόπος που βοηθάει κάπως!

http://www.evilution.co.uk/index.php?id=533

Παραθέτω:

The Fix

Firstly, remove the motor by removing the bolts around it and pulling it out.
Clean it and the worm drive with a rag. Do not use WD40 to clean it.
Buy yourself a can of white lithium spray grease, it lubricates and protects the internals.

Again, don't feel the urge to clean it out with WD40.
WD40 is a jack of all trades, primarily it is a water dispersant but it also contains
cleaners, anti corrosion, penetrator agents and lubricant. Although this sounds good, it isn't.
WD40 will pentrate the plastic and eventually starts absorbing water.

Pull off the rubber seal and pull out the actuator rod, it is held in by a ball and socket.
Using brake cleaner spray with a straw attachment, spray an absolute shed load in it
but hold it so the excess can run straight out. The spraying should displace the dirt and grit.

When it looks clean, shake the excess cleaner out . Replace the motor and spray inside
the actuator with a liberal dose of white lithium grease. Refit the actuator arm and rubber seal
and take the opportunity to zip tie the rubber seal to the case to stop further dirt ingress.
Do not use anything else to lubricate the internals of your actuator.

Refit to car.

gavanos
25-10-2009, 15:01
Στο αρχικό σου ποστ λοιπόν αναφέρεις ότι "θέλεις" δίσκο-πλατό.
Σε αυτό το συμπέρασμα πώς κατέληξες, από τη στιγμή που το αυτοκίνητο δεν "πατινάρει" κλπ? Προφανώς στο είπαν στο συνεργείο που το πηγαίνεις. Συμβουλή μου είναι να πας σε κάποιο άλλο, που ασχολείται ΜΟΝΟ με smart, όπως σου είπαν και τα παιδιά, και αν από εκεί αποδειχτεί ότι δεν χρειάζεται δίσκος, απλά μόνο μια απλή ρύθμιση, είτε με το διαγωστικό είτε και με τον τρόπο που αναφέρω στο προηγούμενό μου post, τότε νομίζω πως θα πρέπει να αναθεωρήσεις το συνεργείο στο οποίο θα πηγαίνεις...:a26:

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
25-10-2009, 16:48
Στο αρχικό σου ποστ λοιπόν αναφέρεις ότι "θέλεις" δίσκο-πλατό.
Σε αυτό το συμπέρασμα πώς κατέληξες, από τη στιγμή που το αυτοκίνητο δεν "πατινάρει" κλπ? Προφανώς στο είπαν στο συνεργείο που το πηγαίνεις. Συμβουλή μου είναι να πας σε κάποιο άλλο, που ασχολείται ΜΟΝΟ με smart, όπως σου είπαν και τα παιδιά, και αν από εκεί αποδειχτεί ότι δεν χρειάζεται δίσκος, απλά μόνο μια απλή ρύθμιση, είτε με το διαγωστικό είτε και με τον τρόπο που αναφέρω στο προηγούμενό μου post, τότε νομίζω πως θα πρέπει να αναθεωρήσεις το συνεργείο στο οποίο θα πηγαίνεις...:a26:

αυτό ειναι το μονο σίγουρο!!!!!!

typhoongeorges
10-12-2009, 15:57
Γεια σας αντιμετοπιζω κ εγω αυτο το προβλημα.. το να πατηναρει ο δισκος.. το smart εχει προγραμμα.. δοκιμασα να κανω αυτο το τεστ με το χειροφρενο κ δν πηγαινε σαν κατσικι ακομα κ στον μηχανικο που το δοκιμασαμε.. το αυτοκινητο εχει 57000 χιλιομετρα... το εχω κανει κ ρυθμηση συμπλεκτη με διαγνωστηκο πριν 2 μηνες πριν το προγραμμα .. κ ξανα πριν 2 βδομαδες οπου το 2ο τεστ εβγαζε fail αφου εβαλα προγραμμα αυτο κ παρατηρησα οτι πατηναρει...μηπως θελει το μηχανικο μαζεμα???

ktop
10-12-2009, 16:31
Γεια σας αντιμετοπιζω κ εγω αυτο το προβλημα.. το να πατηναρει ο δισκος.. το smart εχει προγραμμα.. δοκιμασα να κανω αυτο το τεστ με το χειροφρενο κ δν πηγαινε σαν κατσικι ακομα κ στον μηχανικο που το δοκιμασαμε.. το αυτοκινητο εχει 57000 χιλιομετρα... το εχω κανει κ ρυθμηση συμπλεκτη με διαγνωστηκο πριν 2 μηνες πριν το προγραμμα .. κ ξανα πριν 2 βδομαδες οπου το 2ο τεστ εβγαζε fail αφου εβαλα προγραμμα αυτο κ παρατηρησα οτι πατηναρει...μηπως θελει το μηχανικο μαζεμα???

μάλλον θέλεις δίσκο. Αυτό που έχει παρατηρηθεί, είναι ότι σμαρτ με σχεδόν 60.000χλμ βάλουν πρόγραμμα συνήθως πάνε και για αλλαγή δίσκου.
Εγώ το έπαθα στο roadster. Υπολόγισε από 350+ για το σετάκι κομπλέ (με εργασία).

typhoongeorges
10-12-2009, 17:46
μάλλον θέλεις δίσκο. Αυτό που έχει παρατηρηθεί, είναι ότι σμαρτ με σχεδόν 60.000χλμ βάλουν πρόγραμμα συνήθως πάνε και για αλλαγή δίσκου.
Εγώ το έπαθα στο roadster. Υπολόγισε από 350+ για το σετάκι κομπλέ (με εργασία). τι αλλαζω μονο δισκο? η κ πλατο κ ρουλεμαν ?

Garbakos
10-12-2009, 18:32
τι αλλαζω μονο δισκο? η κ πλατο κ ρουλεμαν ?

Kαι δισκο και πλατο και ρουλεμαν..Συνηθως(παντα μην σου πω) αυτα θελουν αλλαγη ολα μαζι!

tsavi
10-12-2009, 18:47
Εγώ έχω το εξής φαινόμενο...Άλλαξα τον ενεργοποιητή ή αλλιώς μοχλικό ή δεν ξέρω πως λέγεται σωστά και μετά από καιρό άλλαξα και δίσκο πλατώ (αλλού,όχι εκεί που κάνω service και που άλλαξα τον ενεργοποιητή)!!!
Αυτό που μου κάνει είναι το εξής:
Όταν το σπάω,δηλ υψηλές στροφές,οι αλλαγές γίνονται κανονικά,το πρόβλημα είναι μερικές φόρες στα χαμηλά σε νορμάλ οδήγηση μέσα στα στενά!!!
Π.χ με δευτέρα στις 3700 στροφές αλλάζει και όταν πάει να δώσει στην τρίτη στις 2500,ανεβαίνει για πολύ λίγο στις 2600 περίπου κατεβαίνει στις 2500 και μετα δίνει.Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός ή σας μπέρδεψα!Θα ήθελα την βοήθεια σας!

Εγώ υποθέτω ότι ο ενεργοποιητής έχει το πρόβλημα...
Ο δίσκος αλλάχτηκε μπροστά μου και όντως είχε πρόβλημα,το ένα το εσωτερικό ελατήριο είχε σπάσει!

djvolis
10-12-2009, 18:54
α)ενεργοποιητης
β) καλιμπραρισμα του ενεργοποιητη..

typhoongeorges
10-12-2009, 19:15
α)ενεργοποιητης
β) καλιμπραρισμα του ενεργοποιητη..
καλιμπραρισμα απο που γινεται?? απο διαγνωστικο η απο κατω??

ktop
11-12-2009, 11:54
από κάτω, αλλά συνήθως κάνεις και εκμάθηση κιβωτίου με το διαγνωστικό ...

djvolis
11-12-2009, 13:26
το καλιμπραρισμα γινεται απο διαγνωστικο! απο κατω κανεις μαζεμα αν χρειαζεσαι στην εσχατη (προσωρινη κυριως λυση)

tsavi
11-12-2009, 13:59
Εχει γινει απο διαγνωστικο ολο το καταλληλο ρυθμισμα...

teomyk
11-12-2009, 21:18
Δηλαδή με λίγα λόγια το ¨μαζεύεις¨ με το διαγνωστικό και όλα οκ μέχρι να αλλαχτεί..??

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
11-12-2009, 21:33
Δηλαδή με λίγα λόγια το ¨μαζεύεις¨ με το διαγνωστικό και όλα οκ μέχρι να αλλαχτεί..??

αν έχει περιθώρια ..... εκεί θα δεί αν θέλει κ αλλαγή άμεσα !!

tsavi
13-01-2010, 01:01
Εγώ έχω το εξής φαινόμενο...Άλλαξα τον ενεργοποιητή ή αλλιώς μοχλικό ή δεν ξέρω πως λέγεται σωστά και μετά από καιρό άλλαξα και δίσκο πλατώ (αλλού,όχι εκεί που κάνω service και που άλλαξα τον ενεργοποιητή)!!!
Αυτό που μου κάνει είναι το εξής:
Όταν το σπάω,δηλ υψηλές στροφές,οι αλλαγές γίνονται κανονικά,το πρόβλημα είναι μερικές φόρες στα χαμηλά σε νορμάλ οδήγηση μέσα στα στενά!!!
Π.χ με δευτέρα στις 3700 στροφές αλλάζει και όταν πάει να δώσει στην τρίτη στις 2500,ανεβαίνει για πολύ λίγο στις 2600 περίπου κατεβαίνει στις 2500 και μετα δίνει.Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός ή σας μπέρδεψα!Θα ήθελα την βοήθεια σας!

Εγώ υποθέτω ότι ο ενεργοποιητής έχει το πρόβλημα...
Ο δίσκος αλλάχτηκε μπροστά μου και όντως είχε πρόβλημα,το ένα το εσωτερικό ελατήριο είχε σπάσει!

Αλλάχτηκε και ο ενεργοποιητής και συνεχίζεται το πρόβλημα...:a13::a13::a13:
Τι μπορεί να φταίει;;;
Παίδες,help...

djvolis
14-01-2010, 01:49
καλιμπραρισμα εγινε?

makris.69
17-06-2010, 13:41
αλλαγή δίσκου συμπλέκτη τον απριλιο του 2010 σε 600ακι 320e με απόδειξη!!!!!!!!! στο my smart

Zigfrid
03-09-2010, 01:50
Αφελής ή όχι, η ερώτηση μου έχει ως εξής:

Έστω οτι εμφανίζεται δυσλειτουργία στο κιβώτιο, και έστω οτι δεν φταίει ο ενεργοποιητής (clutch actuator).
Πηγαίνεις στο συνεργείο και η διάγνωση είναι "Δίσκος, Πλατό, Βολάν με κόστος κοντά στα 500+€"

Εξαιρώντας την εργασία που ανέρχεται σε "X" χρηματικό αντίτιμο, προσπαθώ να καταλάβω τα εξής:

1. Τι διαφορά έχει ο δίσκος, με το πλατό και το βολάν στο Smart?
2. Γιατί όπου και αν ψαξω (σε on line καταστήματα της Ελλάδας και του εξωτερικού) βλέπω μια τιμή απο 160 έως 190 € για το δίσκο? π.χ. autocom.gr και wellsmart.co.uk
3. Πως εξηγείται η τιμή των 320€ ή των 500-600€ που έχει γραφεί σε προηγούμενα post.
4. Γιατι δεν βρισκω να πωλειται πουθενά βολάν παρα μόνο δίσκος .
5. Θα μπορουσε κάποιος να μου εξηγησει τι ακριβώς περιλαμβάνουν οι "δίσκοι" που αναφερονται στα εν λόγω site -έχουν και βολάν και πλατό- και γιατι έιναι τόσο μεγάλη η χρηματική διαφορά.

Είναι προφανές οτι χάνω κάτι αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς είναι αυτό.
Το αυτοκίνητο έιναι ένα 600cc

panagiotis_smart
25-10-2010, 12:19
το δικο μου ουτε πατιναρει και τις ταχυτητες μια χαρα τις παιρνει...εχω 74000 χλμ και αρχισε χθες να κανει εναν μεταλικο και πολυ εντονο θορυβο οσο ανεβαζε στροφες και σε καποιες στγμες που ειχα 6η και σταθερες στροφες ισα που ακουγοταν...τελικα ρωτησα 2 συνεργεια smart και οι 2 μου ειπαν για δισκο...

xameleonnn
25-10-2010, 18:09
το βολαν στο smart δεν ερχετε σε επαφη με το δισκο πλατώ (το οποιο ειανι ενα ενιαίο κομματι) μεσω τριβής ,για αυτο δεν θα χρειαστει να αλλαξεις ποτε βολαν.Το δισκο πλατώ δεν ειναι όπως ενος "κοινου" αυτοκινητου με ταχυτητες αλλα ειναι ενα ενιαιο κομματι.Ελπιζω να καταλαβες οτι στο smart αλλαζουμε αυτο που βρίσκεις με ονομασια "δισκος" ,στην ουσια ειναι ένα ενσωματωμενο δισκο - πλατω.

mpoukou22
17-09-2011, 19:43
καλησπερα.
εχω ενα θεματακι στο σμαρτ.οταν ζοριζεται και παει να αλλαξει ταχυτητα,την ωρα που αλλαζει ακουγεται ενας ηχος.
το ιδιο κανει αλλα ο θορυβος ειναι πολυ λιγοτερος οταν πηγαινεις χαλαρα.
ο ηχος δεν μπορω να τον περιγραψω ακριβως αλλα ειναι μεταλικος

djpap
13-06-2012, 21:20
Καλησπέρα

Ψάχνω να αλλάξω δισκο-πλατό στο smart cdi του 2001 και μου λένε ότι το σετ βγαίνει μόνο μαζί με βολάν, με κόστος ανταλλακτικού μονο περίπου 450€. ισχύει κάτι τέτοιο;

VORIA ANNA
13-06-2012, 21:55
ναι πάει όλο μαζί δίσκο-πλατό-βολάν.

VORIA ANNA
13-06-2012, 21:58
τιμή από 270-320 περίπου δες στο car π.χ. http://www.car.gr/parts/view/1365013/

ktop
13-06-2012, 21:59
Πολλα συνεργεία με 350 στο αλλάζουν κ με την εργασία μέσα...πήγαινε σε εξειδικευμένο...

kostastnt
13-06-2012, 23:15
380€ άκουσα από μέλος μας για Θεσσαλονίκη..

Sent from my iPhone using Tapatalk

gavanos
26-02-2015, 18:06
Μιας και έχει περάσει αρκετός καιρός από το τελευταίο post, γνωρίζουμε επικαιροποιημένες τιμές σχετικά με δίσκο-πλατό στο 450?

Καλό είναι να γράφουμε όσοι πραγματικά γνωρίζουμε, και όχι από "τι έχουμε ακούσει" από άλλους.
Επίσης, αν γνωρίζουμε, καλό είναι να γράψουμε και για διαφορές σε τιμές ανάμεσα σε 600, 700, και 700 brabus...

kostastnt
27-02-2015, 01:24
Για 700 250€ με ψαξιμο το σετ.. Για μενα δεν αξιζει οταν με 50-80€ κυκλοφορουν μεταχειροι σε καλη κατασταση οπτικα εστω..

Sent from my iPad using Tapatalk

Tricky
01-03-2015, 19:28
Για 700 250€ με ψαξιμο το σετ.. Για μενα δεν αξιζει οταν με 50-80€ κυκλοφορουν μεταχειροι σε καλη κατασταση οπτικα εστω..

Γιατι ρε γμτ τετοια διαφορα με το 451 ?? διπλα λεφτα κανει ...

Digital
01-03-2015, 21:11

Περασμα παστα + καρφωμα πετυχαινει? εχουμε αποψη?

kostastnt
01-03-2015, 21:13
Ξερω 2 που το εκαναν στον ιδιο και δουλευει καλα.. Ο ενας ειναι και μελος στο φορουμ εδω και ειχε πει οτι ολα ειναι καλα..

Το προβλημα ειναι οτι αυτος που εκανε αυτη τηνμοντα δεν μενει αλλο ελλαδα..

Tricky
03-03-2015, 06:42
Kαλες τιμες για σετ συμπλεκτη και αντλια εχει ο Ρελλας :
http://rellas.car.gr/parts/?models=Smart+Fortwo&sort=modified&uid=8239

Οι τιμες περιλαμβανουν ΦΠΑ και μεταφορικα Αττικης.

Στο 450, το κοστος ειναι 250 ευρω για δισκοπλατο + ρουλεμαν και 230 ευρω για την αντλια (ολα Sachs)
Στο 451, το κοστος ειναι 120 ευρω για δισκοπλατο + ρουλεμαν και 200 ευρω για την αντλια (μεγαλη διαφορα σε σχεση με το 450)
Στο 451 brabus , το δισκοπλατο ειναι 160 ευρω .

Επισης καλες τιμες για αμορτισερ (150-160 ευρω για εργοστασιακα bilstein) και τακακια ...

axgt200ps
24-06-2015, 02:22
Παιδια καλησπέρα ..Στις αλλαγες ταχυτήτων μου κανει πισω ένα χτυπημα..Το αμαξι δεν πατιναρει ουτε κανει καποιο θορυβο..Δεν νομιζω να είναι βαση μηχανης γιατι μου το κανει και όταν το ξεκιναω ομαλα κ απαλα.Τι λετε?

kostastnt
25-06-2015, 20:17
Ελεγχος βασης μηχανης.. Ολες.. Και οι πλαινες κοβονται..

Μετα ρυθμιση κιβωτιου και ενεργοποιητη απο διαγνωστικο.. (Ενεργοποιητης πρωτα με το χερι και μετα διαγνωστικο)

panos_tr21
13-06-2016, 22:16
καλησπερα παιδια αγορασα προσφατα ενα σμαρτ του 2003 800 cdi.καποιες φορες ενω παω να το βαλω στο αυτοματο να ξεκινησω μου εμφανιζει την ενδειξη 0 και πρεπει πρωτα να βαλω πρωτη κ μετα αυτοματο ωστε να ξεκινησει, το ιδιο κ καποιες φορες που παω να βαλω οπισθεν μου εμφανιζει την ενδειξη αυτη 0 κ ειναι σαν νεκρο και πρεπει να παω λιγο μπροστα ωστε να προσπαθησω ξανα να βαλω την οπισθεν! εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει?

kostastnt
18-06-2016, 15:24
Ρυθμιση ενεργοποιητη χειροκινητα και απο διαγνωστικο.. αν δε λυθει αλλαγη δισκου

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk