PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : SMART FORFOUR BRABUS

ekellis1
12-07-2007, 03:23
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ SITE.
ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΝΑ SMART FORFOUR BRABUS ΜΕ ΤΑ 177 ΑΛΟΓΑ.
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΘΗΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
Υ.Γ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Sphinxgr
12-07-2007, 08:23
Καλως ήλθες φίλε. Αποτι ξέρω κανείς άλλος γνωστός δεν έχει αυτό το αυτοκίνητο!

24
12-07-2007, 10:57
Με γειες! Βασικα ειμαι πολυ περιεργος για το πως ειναι αυτο το αυτοκινητο στην οδηγηση. 170+ αλογα Brabus σε τετοιο αμαξωμα μου προκαλουν περιεργια....

gavanos
12-07-2007, 11:52
Είναι απλά θεϊκό! Οδ. συμπεριφορά αντίστοιχη του πρώτου cooperS, ίδια ακριβώς γκάζια (0-100 και τελικές). Προσωπικά θα το προτιμούσα. Είναι πιο ξεχωριστό, σαφέστατα σπανιότερο από το ΜΙΝΙ, πιο ευρύχωρο, το turbo θυμίζει παλιές καλές εποχές, και φυσικά καταναλώνει και 2lt/100km λιγότερη βενζίνη κατά μέσο όρο...:thumb:

ekellis1
12-07-2007, 12:59
ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ BRABUS ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΟΥ. ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΕΤΑΙ!ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΣΕ MINI COOPER S- Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΑΝΙ ΟΤΙ ΣΤΟ COOPER Η ΕΠΙΤΑΓΧΥΝΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΙΚΗ,ΑΡΧΙΖΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ,1500 ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ 5500.
ΣΤΟ BRABUS ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ TURBO ΑΠΟ ΤΙΣ 3000 ΣΤΡΟΦΕΣ, ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΛΟΤΣΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ!!
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ;
ΤΑ ΛΕΜΕ

soupatoras
12-07-2007, 14:23
φιλε καλοριζικο βαλε και καμια φωτο να το δουμε!

24
12-07-2007, 14:25
ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ BRABUS ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΟΥ. ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΕΤΑΙ!ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΣΕ MINI COOPER S- Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΑΝΙ ΟΤΙ ΣΤΟ COOPER Η ΕΠΙΤΑΓΧΥΝΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΙΚΗ,ΑΡΧΙΖΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ,1500 ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ 5500.
ΣΤΟ BRABUS ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ TURBO ΑΠΟ ΤΙΣ 3000 ΣΤΡΟΦΕΣ, ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΛΟΤΣΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ!!
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ;
ΤΑ ΛΕΜΕ

Για Θεσ/νικη δεν ξερω, αλλα με αυτα που ακουω για το Βrabus φτιαχνομαι.
Σε αλλο ποστ εχει λινκ για τον Χαμιλτον και λεει οτι εκτος των αλλων εχει και Φ4 Βrabus...:D

ekellis1
12-07-2007, 16:36
ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΧΘΕΣ ΓΡΑΦΤΗΚΑ - ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ FOTO;;

Pluto
12-07-2007, 16:48
Είναι απλά θεϊκό! Οδ. συμπεριφορά αντίστοιχη του πρώτου cooperS, ίδια ακριβώς γκάζια (0-100 και τελικές). Προσωπικά θα το προτιμούσα. Είναι πιο ξεχωριστό, σαφέστατα σπανιότερο από το ΜΙΝΙ, πιο ευρύχωρο, το turbo θυμίζει παλιές καλές εποχές, και φυσικά καταναλώνει και 2lt/100km λιγότερη βενζίνη κατά μέσο όρο...:thumb:

Παιδια μην χ***τε κιολας.
Το αυτοκινητο εχει αρκετο λαγκ και υποστρεφει σαν να μην πω τι...
Ενταξει μας αρεσουν τα σμαρτακια αλλα οχι να εχουμε και παρωπιδες...
Οσον αφορα τη συμπεριφορα του και τη συγκριση με το κουπερ ...
Απλα δεν θα μπω καν στη διαδικασια να σχολιασω.
Οσον αφορα την εμφανιση, το κουπερ αποτελει πλεον ενα "κλασικο" αυτοκινητο (ηταν απο παλια αλλωστε). το φορ4...ειναι απλα αδιαφορο...

24
12-07-2007, 16:54
Με γειες! Βασικα ειμαι πολυ περιεργος για το πως ειναι αυτο το αυτοκινητο στην οδηγηση. 170+ αλογα Brabus σε τετοιο αμαξωμα μου προκαλουν περιεργια....[/quote]

[quote=Pluto;471603]Παιδια μην χ***τε κιολας.
Οσον αφορα την εμφανιση, το κουπερ αποτελει πλεον ενα "κλασικο" αυτοκινητο (ηταν απο παλια αλλωστε). το φορ4...ειναι απλα αδιαφορο...

Η περιεργεια την εκανε...

soupatoras
12-07-2007, 16:54
ο καθενας εχει την αποψη του και την εκφραζει, προσωπικα το forfour brabus ειναι κατι ξεχωριστο, στην τιμη δε (αν και μεταχειρισμενο) δεν βρισκω κατι καλυτερο και γρηγορο οσο αυτο, αποψη μου παντα :)

mixalis*21
12-07-2007, 17:00
Den sygrinontai...To mini to exei o kolitos mou kai einai apexto.to psinw na to parw kai 'gw.

ekellis1
12-07-2007, 17:01
ο καθενας εχει την αποψη του και την εκφραζει, προσωπικα το forfour brabus ειναι κατι ξεχωριστο, στην τιμη δε (αν και μεταχειρισμενο) δεν βρισκω κατι καλυτερο και γρηγορο οσο αυτο, αποψη μου παντα :)

ΦΙΛΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ, ΕΓΩ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ 1 ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΘΕΡΜΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ -ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ 1 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ STOCK 6 ΜΗΝΕΣ, ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ, 0 ΧΛΜ. ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ EXTRA!!
TO ΠΗΡΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΚΟΣΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ : 18.242 ΜΕ ΤΟ ΚΕΛΙΔΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ!! ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ (ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΑ REUGEOT RALLYE 106, ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ,125 ΑΛΟΓΑ) ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΕΡΒΑΛΛΩ!! ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΙΜΟ ESP, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΥΣΤΑΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΤΡΑΒΟΤΙΜΟΝΙΑ ΣΟΥ!!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΑΧΘΥΟΥΝ ΑΛΛΑ!!

Pluto
12-07-2007, 17:08

Γειτονακι (Πασαλιμανι), σωστο αυτο που λες αλλα ελα να σε δω οταν ειναι να το πουλησεις μετα... (παντρεμενοι κι οι δυο....)

24
12-07-2007, 17:34
Φιλε αν εισαι αποφασισμενος να περασεις πολλα χρονια μαζι του:smt017, ηταν καλη αγορα:thumb:!

soupatoras
12-07-2007, 17:55
Γειτονακι (Πασαλιμανι), σωστο αυτο που λες αλλα ελα να σε δω οταν ειναι να το πουλησεις μετα... (παντρεμενοι κι οι δυο....)

Σε αυτο εχεις απιστευτο δικιο... αλλα μονο για τα forfour...

esteban
12-07-2007, 18:30
Πάντως σε τεστ περιοδικού που είχε γίνει στην πίστα των Σερρών, έλεγαν ότι το αυτοκίνητο έχει απίστευτα κρατήματα. Οι μετρήσεις είχαν γίνει με v-box και μου είχε κάνει εντύπωση πως σε κάποιες στροφές "έμπαινε" καλύτερα και από evo (χωρίς υπερβολές!).
Σαλονικιέ, ειδικά με τα λεφτά που το πήρες, απλά δεν υπήρχε καλύτερη καλύτερη αγορά! Και όταν θα έρθει η ώρα να το δώσεις πιστεύω ότι τα 177 τουρμπάτα άλογα...όλο και κάποιον κ@υλωμένο πιτσιρικά θα προσελκύσουν!!!

Doctor
12-07-2007, 19:37
O σκίουρος έχει δίκιο!
Στο συγκεκριμένο test drive, το οποίο το έχω και σε DVD, τα σχόλια είναι παραπάνω απο θετικά. Σίγουρα στην αρχική του τιμή δεν προσέλκυε....όμως εσύ αγόρι μου το πήρες σε τρομερή τιμή, και σε κατάσταση βιτρίνας......
'Αν αργότερα θελήσεις να το ξεφορτωθείς, θα βρείς κάποιον γκαζοφονιά οικογενειάρχη και θα το δώσεις....αλλά μέχρι τότε, κοίτα να το χαρείς και να προσέχεις τα γκάζια!!!

gavanos
13-07-2007, 11:31
Παιδια μην χ***τε κιολας.

Διαφωνώ μαζί σου. Εκτός από το test στην πίστα των Σερρών που αναφέρουν τα παιδιά, έχω διαβάσει και αρκετά συγκριτικά με το ΜΙΝΙ Cooper S. Η οδική τους συμπεριφορά, αν και κάπως διαφορετική, είναι τέλεια και στις 2 περιπτώσεις. Όσα forum έχω διαβάσει, αναφέρονται με τα καλύτερα λόγια για την οδ.συμπεριφορά του...(εδώ για τα "απλά" f4 έχουν ακουστεί τα καλύτερα, από οδηγούς που παλαιότερα είχαν αυτοκίνητα με θεϊκά κρατήματα, πόσο μάλλον για το Brabus)!!!

Καλορίζικο λοιπόν φίλε, και να το χαρείς!!! Περιμένουμε και φωτογραφίες!!!

Pluto
13-07-2007, 13:34
Να μην επαναλαμβανομαστε και γινομαστε κουραστικοι οσον αφορα το τι ειναι σπορ συμπεριφορα και σπορ αυτοκινητο.
Προσωπικα, εγω θα επαιρνα το αντιστοιχο Colt. Ιδια αυτοκινητα ειναι ουτως η αλλως. Και μην ξεχνατε οτι αλλιως πουλιεται ενα αυτοκινητο που εχει σταματησει η παραγωγη του και αλλιως ενα που ειναι ακομα στην παραγωγη.
(Μετραει διαφορετικα στην ψυχολογια του αγοραστη)

Και κατι αλλο:
Καλυτερα να χετε οδηγησει και τα 2 αυτοκινητα παρα να διαβαζετε αρθρα απο περιοδικα (δεν ξερετε τι promotion παιζει απο πισω).

Οσον αφορα αξιοπιστια, 1000 φορες καλυτερο το φορ4 απο το κουπερ.

Ολα ειναι υποκειμενικα και απο ποια μερια το βλεπει ο καθενας.
Δεν ειμαι αρνητικος, απλα προσπαθω να μετριασω λιγο το γενικο feeling καθως βλεπω οτι αρκετοι εδω εχουν καποιες παροπιδες σε καποια θεματα...

ekellis1
13-07-2007, 13:43
ΦΙΛΕ PLUTO ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΕΒΕΙΣ SALONICA, ΠΑΡΕ ΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΝΑ MINI COOPER S. TOTE ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ BRABUS!! ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΕΠΑΙΞΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΜΕ ΕΝΑ COOPER S - ΛΙΓΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 2 ΛΕΠΤΑΚΙΑ...
ΤΕΛΟΣ ΣΟΥ ΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ Η BRABUS ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΟΥΣ ΟΙΚΟΥΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΙΡΕΙ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ!!!
ΤΑ ΛΕΜΕ....

Pluto
13-07-2007, 13:58
Και για να μπουν τα πραγματα στη θεση τους...

Μολις εκλεισα το τηλ απο πολυ γνωστο μου αρθρογραφο και παραλληλα τεχνικο αυτοκινητων:

Η ερωτηση επι λεξη ηταν η εξης:

...εσυ που τα χεις οδηγησει και τα δυο, ποια η γνωμη σου?

Η απαντηση:

...καμια σχεση το ενα με το αλλο. και απο θεμα αποδοσης της δυναμης, αισθησης, τιμονιου, συμπεριφορας... δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης...
Τρελλη υποστροφη το φορ4, πολυ πιο ρυθμισιμο και καλυτερο τιμονι το κουπερ. Τελειως διαφορετικα αυτοκινητα...

Αυτα απο ενα γνωστη και των 2 αυτοκινητων...

Σημειωση: Κι εγω σμαρτακι εχω παιδια αλλα οταν βλεπω κατι στραβο το λεω, δεν το κρυβω...

Alex
13-07-2007, 13:59
+1 στον Pluto

Ειναι ακριβως οπως τα λεει. Το Brabus Forfour ειναι σιγουρα πιο γρηγορα στην ευθεια απο ενα Cooper S (ισως οχι απο ενα Works Cooper S, αλλα σιγουρα απο ενα απλο), αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει να το φτασει σε οτι αφορα το στησιμο και τη σπορ συμπεριφορα.

Η εμπειριες και οι προσδοκιες του καθενος διαφερουν, αλλα αμεροπληπτοι ανθρωποι με ικανοποιητικη οδηγικη εμπειρια, εχουν κρινει πολλακις υπερ του Cooper, χωρις ομως σε καμια περιπτωση να αποριπτουν το forfour.

Φιλε ekkelis1, γραφεις πιο πανω οτι το ESP ειναι μονιμο. Κανενα σοβαρο σπορ αυτοκινητο δεν εχει μονιμο ESP και αυτο απο μονο του φτανει για να γυρισει τη μαχη υπερ του Cooper. Οσο για το αν περνας τα Cooper στα παιχνιδακια σας, αυτο ειναι συνηθως θεμα οδηγου, διαθεσης και ρισκων που ειναι διατεθοιμενος να παρει ο αλλος και οχι αυτοκινητου.

Απο'κει και περα βρισκω το Cooper σαφως πιο ομορφο και πιο σικ αποτι το forfour που μου μοιαζει λιγο σαν την ασχημη χοντρη ξαδερφη του fortwo.<SCRIPT type=text/javascript> vbmenu_register("postmenu_472014", true); </SCRIPT>

Pluto
13-07-2007, 14:05
ΦΙΛΕ PLUTO ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΕΒΕΙΣ SALONICA, ΠΑΡΕ ΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΝΑ MINI COOPER S. TOTE ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ BRABUS!! ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΕΠΑΙΞΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΜΕ ΕΝΑ COOPER S - ΛΙΓΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 2 ΛΕΠΤΑΚΙΑ...
ΤΕΛΟΣ ΣΟΥ ΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ Η BRABUS ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΟΥΣ ΟΙΚΟΥΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΙΡΕΙ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ!!!
ΤΑ ΛΕΜΕ....

Αν ηταν απο τους καλυτερους βελτιωτικους οικους δεν θα διαλεγε την AMG η Mercedes αλλα την Brabus.

Δεν υποβαθμιζω το αυτοκινητο σου φιλε μου, μην το παιρνεις στραβα. Απλα το βαζω στη θεση του. Εχεις πολυ καλο αυτοκινητο, αυτο ειναι δεδομενο. Μονο μην το θεοποιεις. Και για να σου δωσω να καταλαβεις κατι...

Πολλοι εχουν στραβωσει που το νεο Civic Type R θα χει πισω ημιακαμπτο αξονα και οχι ψαλιδια οπως ειχε το προηγουμενο!! Αυτο πιστευω τα λεει ολα οσον αφορα το ποσο μια τετοια διαφορα εχει επιρροη στην αισθηση που αποκομιζεις απο το αυτοκινητο σου... Οσον αφορα τις κοντρες, αυτο ειναι καθαρα θεμα οδηγου, ποσο ξερει τα ορια του αυτοκινητου του η πολλες φορες και ποσο κουτος ειναι...

ekellis1
13-07-2007, 14:22
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ESP :
Σε στροφές, το ESP, που δεν απενεργοποιείται, σώζει την κατάσταση, αφού επιτρέπει στον οδηγό να κινηθεί γρήγορα, εξαλείφοντας την υποστροφή, που, σε αντίθετη περίπτωση, θα ήταν ιδιαίτερα έντονη. Το σύστημα διεύθυνσης είναι γρήγορο (2,5 στροφές από άκρη σε άκρη) και τα φρένα ισχυρά (100-0 χλμ./ώρα σε 38 μ.), συμβαδίζοντας με το σπορτίφ προσανατολισμό και ως προς την αίσθηση.
177 ίππους και τεράστια ροπή (23,4 χλγμ.), που ισοδυναμεί με ροπή καλού ατμοσφαιρικού κινητήρα 2,5 λίτρων! Ανάλογη είναι και η παρέμβαση στην ανάρτηση: χαμηλωμένη, πιο σκληρή και λάστιχα 17άρια, αρκετά φαρδειά και χαμηλά.
Οι 17άρες ζάντες με τα φαρδιά λάστιχα κυριαρχούν στο πλάι, πίσω δε η διπλή απόληξη της εξάτμισης.
Επίσης για την υποστροφή ΠΙΣΤΕΎΩ ΟΤΙ : Εδώ, είναι και το ESP που δεν βγαίνει και έτσι, όταν κάποιος φθάσει γρήγορα σε κλειστή στροφή παρεμβαίνει, φρενάρει τους τροχούς και σου χαλάει κάπως τη… διάθεση! Φαίνεται όμως ότι πρυτάνευσε η απόλυτη ασφάλεια και δεν άφησαν στον οδηγό το πλεονέκτημα της επιλογής. Ας είναι.
Τέλος Προφανώς, δηλαδή, για να μειωθεί το ενδεχόμενο να φύγει το πίσω μέρος σε κάποια γρήγορη στροφή, τοποθετήθηκαν λάστιχα πιο φαρδιά από τα εμπρός. Είναι 225-35/17 έναντι 205-40/17 εμπρός. Αυτή τη διαφορά τη βλέπεις μέχρι τώρα σε ορισμένα πισωκίνητα, όμως, σπορ (π.χ. SLK, Boxster, Speedster κλπ). Το Βrabus πρέπει να είναι μάλλον το πρώτο σπορ εμπροσθοκίνητο που την υιοθετεί. στα κλειστά στροφιλίκια η επιλογή αυτή επιτείνει την υποστροφή.
Αυτά παιδιά είναι η γνώμη για το branus - απο προσωπική άποψη είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αμάξι και πιστεύω ότι χαρίζει οδηγική απόλαυση, αν'αλογη ενός 2 λίτρου ατμοσφαιρικού κινητήρα!!!

Notis
13-07-2007, 14:57
Δεν ξέρω τι λέτε αλλα έχω την εντύπωση οτι το roadsteraki με ένα σετ pss14 είναι έτη φωτός μπροστά σε στρίψιμο και απο τα δύο αυτοκίνητα που αναφέρετε...

Pluto
13-07-2007, 15:22
Χαχαχα...

Σωστος...

teris3
13-07-2007, 17:13
+1 στον Pluto

Φιλε ekkelis1, γραφεις πιο πανω οτι το ESP ειναι μονιμο. Κανενα σοβαρο σπορ αυτοκινητο δεν εχει μονιμο ESP και αυτο απο μονο του φτανει για να γυρισει τη μαχη υπερ του Cooper. Οσο για το αν περνας τα Cooper στα παιχνιδακια σας, αυτο ειναι συνηθως θεμα οδηγου, διαθεσης και ρισκων που ειναι διατεθοιμενος να παρει ο αλλος και οχι αυτοκινητου.

<SCRIPT type=text/javascript> vbmenu_register("postmenu_472014", true); </SCRIPT>

Ti ennoeis oti sta spor avtokinita DEN yparxei monimo ESP?????
Exw SLK kai o kollitos mou Z4 ..fysika kai exoun monimo ESP kai exei koumpi na to vgaleis opote theleis, mallista opote to vgazeis anavei kai to kitrino sima na se proidopoiisei :rolleyes:

pinky
13-07-2007, 18:12
Νομιζω οτι αυτο εννοει, οτι απενεργοποιειται το ESP με το καταλληλο κουμπακι
ή οτι σε μερικα αυτοκινητα δεν υπαρχει καν ESP:bigwink:

MERBEIND
13-07-2007, 20:14
Το mini εχει καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα,αλλα το forfour ειναι πιο χλιδατο.Επιπλεον η αισθηση του turbo στις 3000 ειναι απιστευτη.Για εμενα πολυ καλυτερη επιλογη αν σκεφτουμε και τη διαφορα στη τιμη.Επιπλεον το mini ειναι απλα ενα mini s.To forfour ειναι brabus...

24
13-07-2007, 20:53
Βασικα τι εξεταζουμε εαν μας αρεσει πιο πολυ το μηλο η το πορτοκαλι?:g:

Η ποιο απο τα δυο ειναι πιο θρεπτικο?:g:

Γιατι σιγουρα δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη αν τα κανουμε και τα δυο ταυτοχρονα.:mad::):mad::)

Δηλαδη?

Εκτος του οτι συγκρινουμε διαφορετικου τυπου οχηματα, στην αντιπαραθεση βλεπω διαφορετικου τυπου παραγοντες.

Τυπου :
"μου αρεσει πολυ" " ναι αλλα δεν παει βημα"
" ηταν ομως φθηνο"
"το κουπερ του ξαδερφου της θειας μου της Λιτσας αν θες να μαθεις ειναι 100 φορες πιο καλο απο το Φ4"
"ναι αλλα ειναι υποστροφικο"
οπου οδηγουν σε αδιεξοδο...:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Pluto
13-07-2007, 21:42
Η προσεγγιση εγινε με βαση το ποσο σπορ ειναι το φορ4 και κατ'εμε η παντελως αστοχη συγκριση με το κουπερ.
Δεν θελουμε να μειωσουμε το φορ4 ουτε στο ελαχιστο απλα μην το συγκρινουμε με ενα αυτοκινητο που εχει χαρακτηριστει οσον αφορα την οδηγικη του συμπεριφορα τουλαχιστον σαν καρτ (αν εχετε οδηγησει ποτε)...
Αυτα απο εμενα. Καλοριζικο (τελικως) ατο φιλαρακι απο τη Σαλονικη και καλοταξιδο. Και μια παροτρυνση... κοντρες οποτε θελετε να κανετε ελεγχομενα σε πιστα...και ποτε σε δημοσιους δρομους.

Στην Αθηνα: Πιστα Μεγαρων
Στη Θεσσαλονικη: Πιστα Σερρων

soupatoras
13-07-2007, 23:30
+1 στο γειτονα

ekellis1
16-07-2007, 19:58
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΣΤΑ SMART FORFOUR ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ;;ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΗΣ BRABUS ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ;;

DVCam
21-07-2007, 09:03
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΣΤΑ SMART FORFOUR ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ;;ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΗΣ BRABUS ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ;;

Όταν έψαχνα να βρώ αξεσουάρ κάποια στιγμή , μόνο στη Θεσσαλονίκη έβρισκα, τουλάχιστον στην αρχή , το 2004.
Τώρα όσο το να βελτιώσεις το Brabus... το βρίσκω παντελώς περιττό!

teris3
24-07-2007, 12:16

Δοκίμασε τον Παπαδόπουλο στην Δελφών και τον TimSportline στην Θέρμη...

lambrosmic
19-08-2007, 21:49
Διαπίστωσα οτι υπάρχει ανάλογο ποστ και μετέφερα τις φωτογραφίες εδω

http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?p=484091#post484091

GIANMAN
26-10-2008, 13:28
ΦΙΛΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ, ΕΓΩ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ 1 ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΘΕΡΜΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ -ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ 1 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ STOCK 6 ΜΗΝΕΣ, ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ, 0 ΧΛΜ. ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ EXTRA!!
TO ΠΗΡΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΚΟΣΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ : 18.242 ΜΕ ΤΟ ΚΕΛΙΔΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ!!
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comhttp://www.smartmania.gr/forum/ /><o:p></o:p></FONT></FONT></P><P><FONT color=#a7a8a9><FONT face=Verdana>Κατά πάσα πιθανότητα το αμάξι ήταν πλαίσιο προηγούμενου χρόνου (δεν λέει τίποτα το 6μηνο).. Πόσο θα έπρεπε να είναι η αρχική τιμή?<o:p></o:p></FONT></FONT></P><P><o:p></o:p></P><P><o:p></o:p></P><P><FONT color=#a7a8a9><FONT face=Verdana>
<FONT color=#a7a8a9><FONT face=Verdana>Τέλος Προφανώς, δηλαδή, για να μειωθεί το ενδεχόμενο να φύγει το πίσω μέρος σε κάποια γρήγορη στροφή, τοποθετήθηκαν λάστιχα πιο φαρδιά από τα εμπρός. Είναι 225-35/17 έναντι 205-40/17 εμπρός. Αυτή τη διαφορά τη βλέπεις μέχρι τώρα σε ορισμένα πισωκίνητα, όμως, σπορ (π.χ. SLK, Boxster, Speedster κλπ). Το Βrabus πρέπει να είναι μάλλον το πρώτο σπορ εμπροσθοκίνητο που την υιοθετεί. στα κλειστά στροφιλίκια η επιλογή αυτή επιτείνει την υποστροφή.</FONT></FONT></FONT></FONT></P><P><FONT color=#a7a8a9><FONT face=Verdana><o:p></o:p></FONT></FONT></P><FONT color=#a7a8a9><FONT face=Verdana><P class=MsoNormal style=Και ρωτάω.. για ποιον λόγω έκανε αυτό?? Πιθανόν η επιλογή της υπέρμετρης πίσω αλλαγής να κρύβει κάποια αδυναμία και πιθανόν του πλαισίου.. Δεν νοείται να το κάνανε για να μπορέσει το αμάξι να βγάλει τη δύναμη κάτω, ούτε για θέμα σπορ ομορφιάς. Σίγουρα αυτή η αύξηση επηρέασε θετικά και τον πολύ πολύ καλό χρόνο που έχει 0-100μ. Τέτοιο χρόνο με το ζόρι αγγίζουν αμάξια 2λιτρα (με 200ps) ατμοσφαιρικά κ τούρμπο. <o:p></o:p>