PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Περί ηχείων: Smart Fortwo 2007+

isifgr
22-07-2007, 16:07
1 post μoυ.... παιδια μια ερωτηση, τι ειδους ηχεια περνει το καινουργιο smart μπροστα στην πορτα? 13.25" η 16"??? περιμενω πως και πως το νεο μου smart και θελω να κανω μια ερευνα αγορας πριν βαλω οτιδήποτε.

λεω για pionner 55bt + focal. Tι λετε???

mmike
30-08-2007, 20:04
Έχω το πακέτο audio 9, και όπως έχουμε πει κατά καιρούς, ο ήχος δεν είναι ικανοποιητικός. Σε πρώτη φάση έλεγα, να αλλάξω τα εργοστασιακά ηχεία της πόρτας με άλλα καλύτερης ποιότητας. Οι απορίες μου είναι οι εξής :
Υπάρχουν σε αυτές τις διαστάσεις ηχεία τριών δρόμων?
Αν βάλω καλύτερης ποιότητας ηχεία ( αν υπάρχουν ) θα αλλάξει κάτι στον ήχο ή θα είναι μόνο ιδέα μου ?
Προσπαθώ να επέμβω όσο μπορώ λιγότερο σε διάφορες μετατροπές και ξηλώματα ταμπλώ κλπ. Όμως στην περίπτωση που τελικά δεν με ικανοποιήσει κάτι από τα παραπάνω, σκάφτομαι να βάλω ένα μικρό ενισχυτή με δύο νέα ηχεία εμπρός διαιρούμενα και επίσης έναν ακόμα ενισχυτή για ένα woofer πίσω. Πιστεύω, βέβαια, να μπορώ να πάρω έξοδο για ενισχυτές από την εργοστασιακή πηγή και επίσης το σημαντικότερο είναι να μάθω πως βγαίνει το εργοστασιακό radiocd, χωρίς να χαλάσω το ταμπλώ και να κάνω καταστροφές, ώστε να μπορώ να κάνω τις απαραίτητες συνδέσεις καλωδίων σε αυτό.

isifgr
02-09-2007, 21:34
να σου πω σε τι κατεληξα εγω. ΑLPINE 9881 πηγη (ταιριαζει με φωτισμο ταμπλο) και ηχεια PIONEER TS-A172C.

Για να βαλεις ηχεια θελουν ξηλωμα οι πορτες...

Mixalis762001
03-09-2007, 12:41
Να μην ξεχασεις να μας πεις εντυπωσεις και αν βρεθεις πλαι με κανενα αλλο να μας πεις...διαφορες στην αποδοση που σιγουρα θα υπαρχει.....Αναμενουμε.....

Mixalis762001
19-09-2007, 16:38
τα εβαλες η ακομα θελουμε εντυπωσεις

Black_Shark
19-09-2007, 19:10
να σου πω σε τι κατεληξα εγω. ΑLPINE 9881 πηγη (ταιριαζει με φωτισμο ταμπλο) και ηχεια PIONEER TS-A172C.

Για να βαλεις ηχεια θελουν ξηλωμα οι πορτες...

Ποσο σου πήγε η πηγη φιλαρακο?

Mixalis762001
19-09-2007, 22:00
τα ηχεια παιζουν καλα....Ποσο τα πηρες....

isifgr
26-09-2007, 20:59
sorry για την καθηστερηση να απαντησω, δουλειες......... radio-cd ιδιο, ηχεια τελικα magnat pro2160... τελικη τιμη: 350 ολα... παιζουν απιστευτα καλυτερα apo tou smart(το ειχα με το radio-cd και τα ηχεια δικα του για 1 μηνα)....τα προτεινω ως καλη και φτηνη λυση... :thumb:

isifgr
26-09-2007, 21:11
ααααα :busted_blue: μην το ξεχασω παιδια αν θελετε να αλλαξετε ηχεια προσεξτε το βαθος τους εγω αντιμετωπισα ενα προβλημα... το τζαμι δεν εκλεινε καλα...ληθηκε βεβαια "ροκανιζοντας" λιγο τις τρυπες για να πανε πιο κατω/μεσα τα ηχεια...

DVCam
26-09-2007, 23:16
Εγώ έβαλα 16άρια!
Και tweeterakia στη θέση ρύθμισης των καθρεπτών λόγο comfort pack!
Σας το συστίνω!

isifgr
27-09-2007, 18:29
καλα και εγω 16.5 και tweeter στην γωνια του ταμπλο

oSMaRt
29-09-2007, 17:17
Εγώ έβαλα 16άρια!
Και tweeterakia στη θέση ρύθμισης των καθρεπτών λόγο comfort pack!
Σας το συστίνω!

smart idea!!!! στη θέση που προβέπονται μου έχουν πει ότι δεν ακούς και τίποτα (δε ξέρω κατά πόσο ισχύει) .. σε πιο μαγαζι στα έβαλαν?

madman
04-10-2007, 11:20
Καλημέρα,
ούτε και εμένα ενθουσιάζουν τα μαμά ηχεία (ειδικά με την αλλαγμένη και πολύ καλύτερη πηγή της Sony) και θέλω να κάνω μία έρευνα αγοράς για να δω τι θα βάλω.
Πριν τοποθετήσω οτιδήποτε επειδή βλέπω ότι ακόμα και στα μαμά ηχεία στα μπάσα το εξωτερικό πλαστικό της πόρτας "αναπηδά" αρκετά και δημιουργεί παραμόρφωση, έχει δοκιμάσει κανείς κάποια "μόνωση" ή οτιδήποτε άλλο που να βελτιώνει την ακουστική?

Το τελευταίο που επιθυμώ είναι να βάλω ένα καλό διαιρούμενο που ο ήχος θα χαλάει από την πόρτα κ που οι έξω θα ακούν περισσότερα από τους μέσα!

Επίσης έχει κανείς εμπειρία από μικρό σε μέγεθος subάκι που να αποδίδει καλά στο Smart χωρίς να απαιτεί το μισό πορτ παγκάζ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια

Φιλικά
Νικόλας

DVCam
09-10-2007, 08:58
smart idea!!!! στη θέση που προβέπονται μου έχουν πει ότι δεν ακούς και τίποτα (δε ξέρω κατά πόσο ισχύει) .. σε πιο μαγαζι στα έβαλαν?

X-Treme audio στη Μεσογείων απέναντι από το νοσοκομείο Σωτηρία

oSMaRt
25-10-2007, 17:03
X-Treme audio στη Μεσογείων απέναντι από το νοσοκομείο Σωτηρία

OK είσαι θεός!..σου είναι εύκολο να μας πεις και τι μοντελο πηγη/ηχεια έβαλες?
εμένα τωρα μου ήρθε το δικό μου και ψάχνω τι του πάει περισοτερο βασικά και εννοειτε και να έχει τον καλύτερο δυνατό ήχο.. comfort δεν του έχω βαλει αλλά ο μέγιστος στην x-treme μου έχει πει οτι μπορει να χωρέσει τα τουιτερακια κ ας υπάρχουν τα τσουτσουνια από τους καθρέπτες(ελπιζω να καταλαβα καλα).. αν μας ανεβαζατε καμια φωτογραφια των ηχείων και της πηγής όσοι έχετε aftermarket θα βοηθουσε πολυ και εμενα και ολους τους future κατοχους .. ευχαριστώ κ παλι!

oSMaRt
25-10-2007, 17:09
καλα και εγω 16.5 και tweeter στην γωνια του ταμπλο

εννοεις στη θέση της μαμας έτσι? ακους τιποτα εκει πέρα που είναι? ανεβασε καμια φωτο και εσυ αν μπορείς.. αντε μονο λογια ειστε ολλοι.. !! :p

kostask
28-10-2007, 20:01
και εγώ θεωρώ τον ήχο χάλια.....οπότε καμία πρόταση για ηχεία υπάρχει???
Νομίζεται οτι θα είναι καλύτερο να αλλάξω και πηγή????

Mixalis762001
18-11-2007, 06:17
Παιδια καλημερα κανεις αλλος να προτεινει καμια λυση με τα ηχεια να ειδε διαφορα στο ηχο....και αν μπορειτε και καμια φωτογραφια...

Mixalis762001
29-12-2007, 09:13
Παιδια τελικα ολοι ειστε τοσο ευχαριστιμενοι με τον ηχο που δεν εχει κανεις να προτεινει η να εχει κανει καμια βελτιωση ωστε να μας βοηθισει εστω με καποιο τροπο....Και παιδια εσεις που εχετε ηδη κανει τις βελτιωσεις αν μπορειτε ποσταρετε καμια φωτογραφια ωστε να δουμε και να παρουμε καμια ιδεα..

billymos
09-01-2008, 20:18
Τα smart που εχουν 4 ηχεια, εννοουν τα 2 στις πορτες και τα 2 tweeters ή υπαρχουν και αλλα?
Αν καποιος θελει να βαλει 4 ηχεια, εκτος των tweeters, ξερετε αν υπαρχει καποια θεση καταλληλη για τα εξτρα 2 ηχεια, εκτος απο τη λυση της εταζερας?

Ευχαριστω..

Billy

preve
24-01-2008, 21:07
Έχω Audio 10 + sound pack. (Διαιρούμενα + sub)

Χειρότερο ήχο δεν πρέπει να έχω ακούσει σε αυτοκίνητο από εργοστασιακό ηχοσύνολο.
Το παλιό μου smart με διαιρούμενα Audax + μπασοκουτιά της Smart και μαμά RCD παιζει παπάδες μπροστά του.

Δεν βλέπω τα ηχεία να τα ....βρίσκει ο άλλος μήνας! ;)

Παπαπα....χάλια μαύρα. Αίσχος. (Για τα χρήματα που κάνει το σύνολο)

limited_one
31-01-2008, 14:08
και εγω που ειχα sound pack στο παλιο ηταν αψογο!
ευτυχος που στο limited one που πηρα δεν επερνε αξεσουαρ γιατι θα εβαζα sound pack και θα το ειχα μετανιωσει οπως λες!!!!
υπαρχουν τελικα ηχεια που να κανουν την δοιαφορα η να αφησω τα μαμα?

preve
31-01-2008, 15:31
υπαρχουν τελικα ηχεια που να κανουν την δοιαφορα η να αφησω τα μαμα?

Διαφορά;;;;;

ΔΙΑΦΟΡΕΣ!!!!!!!! ;)

Και το κυριότερο....με το εργοστασιακό RCD.
Δεν χρειάζεται να δώσεις μια περιουσία.
Απλά σουτάρεις τα αισχρά ηχεία με τα οποία εξοπλίζει η Smart το αυτοκίνητο, και επιλέγεις οποιαδήποτε ηχεία τρίτου σοβαρού κατασκευαστή που κάνουν πάνω από 100 €.

Pluto
31-01-2008, 16:48
Μπορει κανεις να προτεινει ηχεια για τις πορτες (να μην ακουμπαει το τζαμι οπως αναφερθηκε) 3 δρομων (μπαινουν?) και περιπου τιμη ανα μαρκα(να υποθεσω γυρω στα 100 ευρω το ζευγος)??

Mixalis762001
31-01-2008, 23:50
Pluto αυτο περιμενουν εδω μεσα πολλοι αλλα κανεις δεν εχει να προτεινει τιποτα....

limited_one
31-01-2008, 23:58
πιο πανω εχει λιγες απαντησεις!

Mixalis762001
01-02-2008, 12:31
Στην ουσια ναι λεει δυο μονο αποψεις που την οποια η μια θελει και λιγο φαγωμα.....Εγω βασικα και οι περισοτεροι θελουν μονο να βγαλουν και να βαλουν....Μια τετοια λυση προς το καλητερο απο αποψη ηχου...Που ενω εχουμε δωσει τοσα σχετικα χειροτερα μπορει να ελεγα οτι δεν μπορουσε να υπαρχει..

Alx
01-02-2008, 12:33
Στην ουσια ναι λεει δυο μονο αποψεις που την οποια η μια θελει και λιγο φαγωμα.....Εγω βασικα και οι περισοτεροι θελουν μονο να βγαλουν και να βαλουν....Μια τετοια λυση προς το καλητερο απο αποψη ηχου...Που ενω εχουμε δωσει τοσα σχετικα χειροτερα μπορει να ελεγα οτι δεν μπορουσε να υπαρχει..

μπορεις να το κανεις πιο λιανα? :g:

Mixalis762001
01-02-2008, 19:14
Απανταω στον Limited one

Pluto
01-02-2008, 19:46
Θα ρωτησω εναν τυπο που βαζει στο Μοσχατο να δω τι θα μου πει...

limited_one
01-02-2008, 20:44
κοιτα και εγω απλα μια αλλαγη βγαλε βαλε θελω!
το θεωρο ανουσιο να βαλω κουτι με woofer και αλλα καλουδια.
εγω θελω να ακουω εγω μια καλη ποιωτητα ηχου οπωσ ακουγα στο παλιο μου...

Seaside
01-02-2008, 20:58
Παλιο και καινούριο SMART F2 παιδιά παιρνει 13άρια με 20 ή 25cm tweeteraki αλλά μιλαμε για πολύ ξήλωμα και δουλειά όμως.....

djvolis
02-02-2008, 15:15
βγαλτε το παλιο ηχειο κατεβάστε το παραθυρο και μετρηστε την αποσταση απο την επιφάνεια που βιδώνει μεχρι το τζαμι (το βαθος δλδ)...μετα αναζητηστε woofer(η ομοαξονικό) με το αναλογο βαθος, οτι και να κανετε ομως μην περιμενετε να χετε τρελη (μηδαμηνη θα λεγα κατα την προσωπικη μου αποψη) διαφορα στο μπασο μιας και η πορτα ειναι πλαστικη χωρις καλη στεγανοτητα και προδιαγραφη να λειτουργήσει ως σωστο αντηχειο...
επίσης μη συγκρίνετε καθολου το sound packet του παλιου με το νεο μιας και στο παλιο μονο με σαλιγκαρους το καθε ηχειο εκανε δική του bass reflex καμπινα (πλαστικη μεν καμπινα δε) και μπορουσες με 13αρι να χεις ενα πολυ καλο -για τα δεδομενα- μπασακι

preve
03-02-2008, 11:53
οτι και να κανετε ομως μην περιμενετε να χετε τρελη (μηδαμηνη θα λεγα κατα την προσωπικη μου αποψη) διαφορα στο μπασο μιας και η πορτα ειναι πλαστικη χωρις καλη στεγανοτητα και προδιαγραφη να λειτουργήσει ως σωστο αντηχειο...

Πολύ το φοβάμαι...

επίσης μη συγκρίνετε καθολου το sound packet του παλιου με το νεο μιας και στο παλιο μονο με σαλιγκαρους το καθε ηχειο εκανε δική του bass reflex καμπινα (πλαστικη μεν καμπινα δε) και μπορουσες με 13αρι να χεις ενα πολυ καλο -για τα δεδομενα- μπασακι

Πραγματικά το bass reflex κουτάκι στο προηγούμενο έκανε πολύ καλή δουλειά.
Εγώ το είχα μονώσει επίσης με λεπτό ricofon.
Ο ήχος που έβγαζε με τα Audax Aerogel ήταν απίθανος για τα δεδομένα.
Περιοριζόταν μόνο από την ικανότητα του ενυσχητή της εργοστασιακής πηγής.

Στο καινούριο, η απόκριση συχνότητας των tweeters είναι για κλάμματα- έχω ξεχάσει πως ακούγονται τα πιατίνια- τα woofer-άκια (αν είναι τέτοια) στις πόρτες δεν κάνουν τίποτε, ενώ το sub ίσα ίσα που σώζει την κατάσταση...χωρίς όμως να μπορεί να ανατρέψει την πολύ κακή εικόνα του ήχου.
Η προσπάθεια για ''ισοστάθμιση'' με τα ρυθμιστικά...απλά χειροτερεύει την κατάσταση.

ermis29
05-02-2008, 15:11
απογοητευτικα ολα αυτα
τελικα εχει κανεις να προτεινει καμμια καλη λυση για το νεο smart?

madman
05-02-2008, 23:00
μάλιστα....

το μόνο σίγουρο ότι διαβάζοντας όλα εδώ όπως και στο Αγγλικό site, είναι ότι ο ήχος του new 4-2 είναι για κλάματα!
Επίσης στο δικό μου με πολύ καλή πηγή αλλά μαμά ηχεία καλύτερα κ δυνατότερα ακούγεται από έξω (πλαστική πόρτα γαρ) παρά από μέσα :(

Πάντως παρότι παίρνει 13άρι ηχείο (wooferάκι), σε πολλά sites του εξωτερικού είδα ότι έχουν βάλει 15άρια με αποστάτες (τις κλασσικές πλαστικέ ροδέλες που μερικές φορές συνοδεύουν τα ηχεία για την εγκατάσταση σε μειωμένο χώρο), χωρίς άλλες μετατροπές.

Σε κάθε περίπτωση αυτό που δεν βρήκα είναι οδηγίες για το πως βγαίνουν τα παλιά...
Το μόνο που διάβασα κάπου είναι ότι πρέπει να λυθεί το πλαστικό πάνελ γιατί οι βίδες είναι αντίθετα τοποθετημένες!
Ισχύει αυτό?

Επίσης τι χρειάζεται για να αποκαλυφθούν οι θέσεις για τα tweeterάκια στο ταμπλώ?

Σε περίπτωση που έχει πολύ κόπο (βασικά που απαιτεί πολύ χρόνο...) προτιμώ να τα τοποθετήσω στα "τριγωνάκια" στο εσωτερικό από τους καθρέπτες (έχει ηλεκτρικούς το δικό μου οπότε δεν υπάρχει το πρόβλημα του ρυθμιστικού).

Εν κατακλείδι αν κάποιος έχει φώτος ή μπορεί να μας δώσει οδηγίες για το πως θα βγάλω τα παλιά ηχεία υπόσχομαι να δοκιμάσω μερικά διαιρούμενα από τα άλλα αυτοκίνητα μας και να ανεβάσω φώτος καθώς και αν μπορεί να γίνει κάτι για την βελτίωση της "ακουστικής" της πόρτας...

limited_one
05-02-2008, 23:11
εγω παντος απογοητευτηκα απο την ηχητικη του αυτοκινητου μου...και απο οτι διαβασα στο post τελικα δεν γινεται να αλλαξει κατι εκτος και αν βαλουμε κουτι με woofer.....:mad:

takman
19-02-2008, 14:37
Εχω τοποθετηση διερουμενα 6αρια και μια οθονη 2 DIN και παιζει μπομπα πολυ μπασο. Εχω foto αν θελετε αλλα ας μου πει καποιος πως την στελνω.

griniaris
19-02-2008, 15:33
αν θελετε να με ακουσετε τοτε πρωτα αλλαξτε την πηγη με μια aftermarket και θα δειτε διαφορα ακομα και με τα μαμα ηχεια.

madman
05-03-2008, 09:06
Καλημέρα,

έχει κάποιος οδηγίες για την αλλαγή των ηχείων σε new 4-2?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

smart_passion
07-03-2008, 22:50
Εχω μια πηγη Kenwood με προενισχυση.
Θελω να αλλαξω τα ηχεια στις πορτες, να βαλω διαιρουμενα αλλα σιγουρα θελω να βαλω και μια κουτα στα ποδια του συνοδηγου.
Γνωριζει κανεις κατι για αυτη την κουτα?

perfect sound
08-03-2008, 00:56
mono 18 mid

smart_passion
08-03-2008, 08:31
18 midrange?????

perfect sound
08-03-2008, 17:18
ναι 18teen midrange ελαφρυ,ρηχο και ακριβως στην θεση του.Καθετε ακριβως οπως το μαμα και ειναι και φωνακλαδικο.

smart_passion
09-03-2008, 01:13
Και ποια εταιρεια εχει τετοιο?
Any ideas?

madman
19-03-2008, 18:11
κάτι που έχω παραλείψει να αναφέρω εδώ και καιρό!

φροντίζοντας να φτιάξω λίγο την καλωδίωση όπως αναφέρω εδώ :

http://www.smartmania.gr/forum/showpost.php?p=562772&postcount=7

ακόμα και με τα μαμά ηχεία ο ήχος βελτιώθηκε δραματικά.
Όσοι έχετε after market πηγή ρίξτε μία ματιά στην εγκατάσταση που σας έχει γίνει ;)

Σύντομα ελπίζω ότι θα βρω τον χρόνο και θα αλλάξω και τα ηχεία οπότε και θα ενημερώσω για τις "επεμβάσεις" και τι επιπτώσεις θα έχουν στον ήχο :)

Φιλικά
Νικόλας

Mixalis762001
22-03-2008, 12:18
Θα ρωτησω εναν τυπο που βαζει στο Μοσχατο να δω τι θα μου πει...

Kαμια απαντηση Pluto

nikki
30-03-2008, 01:07
exeis valei kaneis hxeia sto kainourgio fortwo ektos apo tis portes????

crewdriver
30-03-2008, 01:27
καλως ηλθες!!
εχω δει ενα σμαρτ που ειχε μπροστα,πισω απο το παρ-μπριζ
και επισης στο πορτ-μπαγκαζ

klkwnsta
30-03-2008, 10:29
Στους αεραγωγούς βάζουν συνήθως τα twiter για να αποφύγουν τις πόρτες! Δες υπάρχουν και άλλα Post

psari
30-03-2008, 12:13
Καλως ηρθες Nikki και καλοταξιδο το σμαρτακι σου:D. Για τα ηχεια του νέου μπορεις να διαβασεις και εδω (http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=27039)

alex13
30-03-2008, 13:47
εγω πηγα στον καλογεροπουλο εκει εχω φτιαξει κ το αλλο μου το αμαξι λοιπον μου ειπε για το καινουργο f2 Focal - Polyglass 165 V Slim (http://kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=2153) 16.5-17cm κ θα βαλω κ οθονη.επισης βαζει κ συναγερμους clifford σε καλυτερη τιμη απο την directed.

smart_passion
30-03-2008, 16:50
Πολυ καλα τα Focal τα εχω και το 307 μου.
Για τα 18teen sound ξερει κανεις κατι?
Που καθονται ακριβως στη θεση του εργοστασιακου?
Τα Focal εξεχουν γυρω στους 3 ποντους.(τα εχω δει)

axristos
13-05-2008, 02:43
ηχεια μπαινουν κ στην πορτα την πισω..δειτε το avatar το δικο μου

soukima
21-05-2008, 11:39
Παιδια καλημερα σε ολους,θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζει καποιος τι μεγεθος ειναι τα ηχεια στο νεο smart.To περιμενω σε λιγο καιρο και θελω να δω τι να κανω με τον ηχο μιας και το pulse (αν και πλουσια εκδοση)δεν εχει καθολου ηχοσυστημα (πηγη),παρα μονο ηχεια που μαλλον θα χρειαστουν αλλαγη οπως γινεται συνηθως με τα εργοστασιακα.Και μια προταση για την πηγη θα μου ηταν πολυ κατατοπιστικη.Ευχαριστω πολυ και καλα χιλιομετρα.:confused:

MatiasBrabus
26-05-2008, 20:16
παιδια εγω με την παραγκελια εβαλα το προεγμενο υχοσυστημα της σμαρτ ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος παιζει πολυ δυνατα και πολυ καθαρα!!!!!!!!!!

Karateka_147
09-07-2008, 07:43
Να μιλήσουμε λίγο πιο συγκεκριμένα?

Άλλα ηχεία θα μπούνε αν βάλετε ενισχυτή και άλλα αν παίξετε μονο με την ενίσχυση της πηγής. Το νέο F2 έχει θέσεις για 13cm ηχεία, αλλά με αποστάτες μπορεί να πάρει 16.5cm.

Αν δε βάλετε ενισχυτή, τα περισσότερα ηχεία της αγοράς δε θα σας δημιουργήσουν πρόβλημα στο βάθος. Αν βάλετε ενισχυτή, επειδή οι μαγνήτες των ηχείων είναι κατά πολύ μεγαλύτεροι, αυτό δίνει και περισσότερο βάθος στα ηχεία οπότε θα χρειαστείτε αποστάτη (ένα στρόγγυλο πλαίσιο 1-2cm που βιδώνει στις μαμά θέσεις στην πόρτα και πάνω στο οποίο θα βιδώσει το ηχείο). Τέλος υπάρχει και η λύση για ηχεία νεοδυμίου, όπως τα Focal Polyglass Slim που ανέφερθηκαν και είναι χωρίς μαγνήτη οπότε δεν έχουν πολύ βάθος, αλλά είναι ακριβά (πάνω από €300 το ξευγάρι) και θέλουν δυνατό ενισχυτή για να οδηγηθούν σωστά.

Και στις δύο περιπτώσεις πάντως, επειδή είναι πλαστικό το εξωτερικό κάλυμα της πόρτας, θα χρειαστεί οπωσδήποτε Dynamat ηχομονωτικό για να απορροφήσει τους κραδασμούς και να έχουμε επιθυμητό αποτέλεσμα στον ήχο. Μόνο έτσι μπορούμε να πάρουμε μπάσο από τα 16άρια.

Για όσους απλά θέλουν καλύτερα ηχεία χωρίς αποστάτες, μπορούν να βάλουν 13άρια διαιρούμενα 2 δρόμων (για 3 δρόμων μπλέκεται το θέμα καθώς θέλει κατασκευή και πάνελ), με προτίμηση το tweeter τους να είναι στο πλαστικό τριγωνάκι για τους καθρέφτες, όπου με μία πολυεστερική κατασκευή μπορείτε να δώσετε και τη σωστή κλήση σύγκλισης πρός το αυτί σας. Μην περιμένετε πάντως μπάσο σε αυτή την περίπτωση.

Η προσωπική μου επιλογή είναι :

Πηγή : Pioneer P88 rs
http://www.pioneer.eu/images/products/caraudio/pioneer/dehp88rs_medium.jpg

Ηχεία : ΚΕF Μ160S
http://www.cowayaudio.cn/images/kef/m160.jpg

Amp : KEF KA-102 (ο μικρός στη φωτό, 2x50Wrms)
http://www.cowayaudio.cn/images/kef/ka102.jpg

και για τις πόρτες και τα ηχεία :
http://www.dynamat.com/images/11800_dynaxorb_package_zoom.jpg & http://www.dynamat.com/images/10435_door_kit_new_zoom.jpg

soukima
18-07-2008, 23:27
Γεια χαρα σε ολους.Παιδια θελω να σας ρωτησω τι κανουμε με τον ηχο στο smartaki?Ειναι σκετη απογοητευση.Εγω εβαλα μια οθονη 2 din (οχι κατι επωνυμο)και ομορφηνε πολυ το ταμπλω.Απο ηχεια ομως τι κανουμε?Αυτα που εχει ειναι απαραδεκτα.Εχετε καμοια καλη ιδεα για τα ηχεια στις πορτες(13cm)?Να περνατε καλα.Ευχαριστω.

soukima
21-07-2008, 16:36
Hello παιδια.Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο εβαλα FOCAL 168 A1.Παιζουνε απιστευτα ,τελεια.Καποια μαγαζια λενε πως δεν μπαινουνε λογω βαθους.Απλα το κολπο ειναι να σου τα βιδωσουνε απο μεσα προς τα εξω γιατι αν τα βαλεις οπως εχει τα μαμα (βιδωμενα απο εξω προς τα μεσα)βρισκει το παραθυρο.Λενε οτι δεν μπαινουν για να μας πλασαρουν την σειρα slim που ειναι πολυ πιο ακριβα(διαφορα γυρω στα 120 euro).Και δεν εχω και καμια φοβερη πηγη,ενα 2 din κινεζικο εβαλα με 450 euro.Ακομα δεν πιστευω στα αυτια μου......

soukima
21-07-2008, 18:59
Εκανα λαθος το μοντελο,τελικα εβαλα το FOCAL 165 V1 που ειναι πιο ακριβη σειρα απο οτι το 165 Α1.Το V1 το βρηκα 245 με την τοποθετηση και Α1 170 με την τοποθετηση.Οποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες ειμαι στην διαθεση του.Γεια χαρα σε ολους.

Karateka_147
21-07-2008, 19:04
Εκανα λαθος το μοντελο,τελικα εβαλα το FOCAL 165 V1 που ειναι πιο ακριβη σειρα απο οτι το 165 Α1.Το V1 το βρηκα 245 με την τοποθετηση και Α1 170 με την τοποθετηση.Οποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες ειμαι στην διαθεση του.Γεια χαρα σε ολους.

Καταπληκτικά ηχεία και με μεγάλη ευαισθησία, αλλά χρειάζεσαι ενισχυτή τουλάχιστον 50Wrms καθώς τo nominal power του ηχείου είναι 70Wrms.

fourstar
21-07-2008, 20:45
Hello παιδια.Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο εβαλα FOCAL 168 A1.Παιζουνε απιστευτα ,τελεια.Καποια μαγαζια λενε πως δεν μπαινουνε λογω βαθους.Απλα το κολπο ειναι να σου τα βιδωσουνε απο μεσα προς τα εξω γιατι αν τα βαλεις οπως εχει τα μαμα (βιδωμενα απο εξω προς τα μεσα)βρισκει το παραθυρο.Λενε οτι δεν μπαινουν για να μας πλασαρουν την σειρα slim που ειναι πολυ πιο ακριβα(διαφορα γυρω στα 120 euro).Και δεν εχω και καμια φοβερη πηγη,ενα 2 din κινεζικο εβαλα με 450 euro.Ακομα δεν πιστευω στα αυτια μου......

λιγο οφ τοπικ αλλα σχετικα με την οθονη εγω σημερα αγορασα την kenwood 7200 (μοντ 2007) ΜΕ ενσωματομενο gps garmin = 500 ευρω (απο 1500):D καινουρια απο γνωστο καταστημα:a35:
δεν εχω εντυπωσεις διοτι δεν την εχω τοποθετησει ακομα (το αμαξι ακομα δεν το εχω παραλαβει..)παντως πρεπει να ειναι πολυ καλη
οποιος ενδιαφερεται πμ

και ΟΧΙ δεν ειμαι διαφημιστης :a39:

Red_Pulse
02-08-2009, 20:45
geia sas

exo to 451 for2 kai exo balei enan enisxuth 800 watt 2 hxia 200w k ena sub me gefyra 400 w 8elw na topo8etiso akoma 2 8 intsa ixia sto amaksi. ti enisxiti na balw akoma k an kserei kanei na m pei an 8a ecxo provlhma me ti mpataria.

Red_Pulse
02-08-2009, 20:49
episis an sundesw ta mamata ixia mazi me ta kenouria 8a exei provlhma o enisxhths?

Death
02-08-2009, 21:53
geia sas

exo to 451 for2 kai exo balei enan enisxuth 800 watt 2 hxia 200w k ena sub me gefyra 400 w 8elw na topo8etiso akoma 2 8 intsa ixia sto amaksi. ti enisxiti na balw akoma k an kserei kanei na m pei an 8a ecxo provlhma me ti mpataria.
καταρχιν αν μπορεις γραψε ελληνικα:a39:πες μου μαρκα και μοντελο απο τους ενισχυτες και τα ηχεια για να σου πω..

episis an sundesw ta mamata ixia mazi me ta kenouria 8a exei provlhma o enisxhths?

ο ενισχυτης δεν νομιζω να εχει προβλημα απλα δεν θα εχει νοημα...

Red_Pulse
02-08-2009, 23:47
ενας πτερωτοσ τησ καντενσε και 2 ηχια 200W τισ καντνσε επισισ.

Red_Pulse
02-08-2009, 23:49
το τελευτεο μοντελο εινε το 451.

djvolis
03-08-2009, 09:52
φιλε οι ερωτησεις σου καθως και οι αναφορες σου ειναι πολυ γενικες για να μπορεσουμε να σου απαντησουμε τοσο ειδικα. για πιο συγκεκριμενες απαντησεις δωσε μας μια πληρεστερη εικονα του αυτοκινητου σου και το τι ακριβως θες να κανεις, ειδαλλως απευθυνσου σε εναν επαγγελματια του ειδους

marinosb
04-08-2009, 21:45

Φίλε γειά σου.
Είθελα να σε ρωτήσω α) αν έβαλες και ενισχητη μαζι με τα ηχεία, β) που τα έβαλες?.

Ευχαριστώ

qwerty
05-08-2009, 09:31
παιδια για οσους ενδιαφερονται για κατι πιο φτηνο εγω εβαλα πηγη sony mex bt 5100 (κουκλι) http://www.sony.gr/product/ica-bluetooth-car-stereo/mex-bt5100 200 ευρω βγηκε και οχι 350 που ζητανε στα μαγαζια ψαχτε το στο σκρουτζ αν ενδιαφερεστε 180 + 20 τοποθετηση σε μαγαζι οπου και να πατε τοσα ζητανε
ηχεια http://www.sony.gr/product/ics-ht-series-speakers/xs-ht170sn
αυτα βγηκανε 85 ευρω και 40 ι τοποθετηση συνολο 325 ολα μαζι κουμπωμενα
για τα γουφερ εχουμε και λεμε ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΕ ΤΗ ΠΟΡΤΑ
εαν πατε σε μαγαζι που ξερει σπαει τη σιτουλα τη μαμα απο μεσα κατοπιν κοβει τα μπρατσα απο το μαμα ηχειο ( δεν νομιζω να θελει κανεις να το κρατησει) και τα ηχεια βιδωνονται απο μεσα με τη δικια τους σιτα αρα δε βρισκουν και στο τζαμι..
για τα tweeter υπαρχει η επιλογη καθρεφτης πορτα η ταμπλο (ευκολη λυση)
προσωπικα επειδη δεν ηθελα να τα βλεπω εβγαλα τα tweeter απο το πλαστικο καλυμα που γραφει σονυ και εχει και τη βασουλα (αλλιως δε χωρανε) και τα κουμπωσα στις μαμα θεσεις διπλα στους αεραγωγους ΔΕΝ ΛΥΝΕΙΣ ΤΑΜΠΛΟ βαζεις το χερακι σου απο κατω και απλα τα κουμπωνεις στη μαμα θεση .. φτηνη λυση και απο το αμαξι δε βγηκε ουτε βιδα..παιζουν και τελεια!

marinosb
05-08-2009, 09:55
Φίλε qwerty τα ηχεία παίζουν χωρίς ενισχυτή ή όχι?.
Κοίταξες για κάτι άλλο εκτός απο τα sony?.
Πού τα έβαλες και σου έκαναν τόσο καλή δουλειά γιατί εμένα μού είπαν
ότι πρέπει να ληθεί το μισό αυτοκίνητο (το έπεζε και σχετίκός στα smart)
και απογοητεύτηκα.

Ευχαριστώ.

Smartakis
05-08-2009, 10:03
Φίλε qwerty τα ηχεία παίζουν χωρίς ενισχυτή ή όχι?.
Κοίταξες για κάτι άλλο εκτός απο τα sony?.
Πού τα έβαλες και σου έκαναν τόσο καλή δουλειά γιατί εμένα μού είπαν
ότι πρέπει να ληθεί το μισό αυτοκίνητο (το έπεζε και σχετίκός στα smart)
και απογοητεύτηκα.

Ευχαριστώ.

Αυτό που γράφει ο qwerty ισχύει όμως δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος. Είναι προτιμότερο να σου λύσουν την πόρτα και να βάλουν το ηχείο παρά να σου κόψουν την παλιά σίτα και να κάνουν την τοποθέτηση.
Ουσιαστικά αυτό το κάνουν για να γλυτώνουν χρόνο στην τοποθέτηση. Όμως όπως και να 'χει ο ΣΩΣΤΟΣ τρόπος είναι να βγει το panel της πόρτας. Άρα μάλλον ο τύπος που στο έπαιζε σχετικός, κάτι ήξερε :a26:

marinosb
05-08-2009, 13:56
Σ' ευχαριστώ φίλε smartakis.

rosspy
05-08-2009, 19:01
οποιος εχει ευχαριστη εμπειρια(καλη δουλεια κ οχι να μας ζητανε τρελα λεφτα) ας μας προτεινει κ κανα μαγαζακι για την τοποθετηση μοναδας κ ηχειων
εδωσα 550 ευρω για μοναδα κ ηχεια,κριμα να μη γινει σωστη δουλεια

Karateka_147
28-12-2009, 14:51
οποιος εχει ευχαριστη εμπειρια(καλη δουλεια κ οχι να μας ζητανε τρελα λεφτα) ας μας προτεινει κ κανα μαγαζακι για την τοποθετηση μοναδας κ ηχειων
εδωσα 550 ευρω για μοναδα κ ηχεια,κριμα να μη γινει σωστη δουλεια

Αν είσαι Θεσ/νίκη προτείνω το Δημήτρη στην Κ.Τούμπα. Τηλ. 2310989860.

TURBOSMAT
29-12-2009, 00:27
φιλε μ αν βαλεις ηχο να πας σε γνωστει απο σμαρτ ακουσε με

MatiasBrabus
14-07-2010, 18:16
2964 Ενα πολυ καλο κιτακι για ηχο για το σμαρτ!

MatiasBrabus
14-07-2010, 18:18
29652966

gavanos
15-07-2010, 08:35
Το door panel πολύ καλό...! Και διακριτικό! (απλά χάνεις το "Τσεπάκι" στην πόρτα).
Τα tweeters δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν στη δεύτερη photo...

Smartakis
15-07-2010, 08:40
650 ευρώ κοστίζει κάτι τέτοιο!

http://www.berlin-tuning.info/doorboards-smart-p-1020.html

MatiasBrabus
15-07-2010, 09:21
τα τουιτερ μπορουνε να μπουνε και αλλου!το μονο που δεν ξερουμε ειναι τι μαρκα ηχεια φοραει!

Smartakis
15-07-2010, 09:24
10 Νοεμβρίου θα πάω στο Βερολίνο και θα επισκευθώ το συγκεκριμένο μαγαζί! Αν δεν βιάζεσαι μπορώ να μάθω πληροφορίες και να σε ενημερώσω.

MatiasBrabus
15-07-2010, 10:10
Οκ ευχαριστω θα δω και τι αλλο με ενδιαφερει απο αξεσουαρ και θα σου πω!

Karateka_147
15-07-2010, 12:29
τα τουιτερ μπορουνε να μπουνε και αλλου!το μονο που δεν ξερουμε ειναι τι μαρκα ηχεια φοραει!

Μία άλλη ιδέα, για όσους έχουν ηλεκτρικούς καθρέφτες, είναι η παρακάτω:

http://img412.imageshack.us/img412/6937/p1000152v.jpg

MatiasBrabus
01-08-2010, 17:41
αυριο θα παραγκειλω ηχεια μεχρι στιγμης δεν εχω καταληξει σε ποια ! εχω βρει ενισχυτη και sub αλλα απο ηχεια δεν εχω αποφασισει. θα δωσω μεχρι 300 350 ευρο για τα ηχεια ποια να παρω? focal ? vibes ? kenwood? θελω να παιζουνε πολυ δυνατα και ποιοτικα !! ποια μου προτεινετε ? και ποια σειρα ?περιμενω προτασεις. ευχαριστω προκαταβολικα!

Karateka_147
01-08-2010, 18:00
Με τι ενυσχυτή & πηγή θα παίξεις? Τι μουσική ακούς πιο πολύ.

MatiasBrabus
01-08-2010, 18:23
Με τι ενυσχυτή & πηγή θα παίξεις? Τι μουσική ακούς πιο πολύ.

ενυχυτης ροκφορτ γοοφερ ροκφορτ και πηγη κενβουνδ 2 διν ακουω βιτακια ξενα!

Karateka_147
01-08-2010, 18:39
Για μπητάκια προτείνω σκληρό ηχείο. Αν ο ενισχυτής βγάζει πάνω από 70Wrms βάλε αυτό:

http://www.kicker.com/content/RS_Series

Άν είναι στα 50W κοντά βάλε αυτό:

http://www.kicker.com/content/QS_Components

MatiasBrabus
01-08-2010, 18:47
Για μπητάκια προτείνω σκληρό ηχείο. Αν ο ενισχυτής βγάζει πάνω από 70Wrms βάλε αυτό:

http://www.kicker.com/content/RS_Series

Άν είναι στα 50W κοντά βάλε αυτό:

http://www.kicker.com/content/QS_Components

ΑΔΕΡΦΕ ΤΑ VIBES ΤΙ ΛΕΝΕ? ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ

Karateka_147
01-08-2010, 18:49
Δεν τα γνωρίζω καθόλου οπότε δεν μπορώ να πω κάτι.

DJ THEO
04-04-2011, 19:21
Ξερει κανεις ποσος ειναι το βαθος του ηχειου που χωραει???θελω να βαλω αυτα...
http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=8207&BRANDID=1#tmp που ειναι απο οτι εψαξα 6,3 cm αν δν κανω λαθος...