PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Παράπλευρο (κάθετο) παρκάρισμα Smart & Νέος ΚΟΚ

Giovanna
20-08-2007, 14:06
Πρόσφατα πήρα στα χέρια μου όλο τον νέο ΚΟΚ από τον Δικ.Σύλλογο και θέλησα να διελευκάνω κατά πόσο είναι τελικά νόμιμο το προσφιλές μας κάθετο παρκάρισμα.

Α. Τα αστυνομικά όργανα έχουν την υποχρέωση και την ευχέρεια να ερμηνεύουν και να εφαρμόζουν τον ΚΟΚ κρίνοντας με βάση τις εκάστοτε περιστάσεις.
Β. Σύμφωνα με το άρθρο 34 του ΚΟΚ ("Στάση και Στάθμευση") καθορίζονται οι επιτρεπόμενες και απαγορευόμενες θέσεις στάσης και στάθμευσης στο οδόστρωμα.
Στην πρώτη περίπτωση αναφέρονται οι απαγορευόμενες θέσεις με κριτήριο την ύπαρξη σχετικής απαγορευτικής πινακίδας/διαγραμμίσεως, την δημιουργία κινδύνου ή την παρακώλυση της κυκλοφορίας εξαιτίας της στάσης/στάθμευσης του οχήματος:
"1.Η στάση και η στάθμευση επιτρέπονται, αν δεν δημιουργείται εξ αυτών κίνδυνος ή παρακώλυση της κυκλοφορίας και αν δεν υπάρχουν σχετικές απαγορευτικές πινακίδες ή διαγραμμίσεις.
2. Η στάση ή στάθμευση οχήματος απαγορεύεται:
α)....[...]
η) Σε οδοστρώματα που είναι χωρισμένα σε δύο λωρίδες κυκλοφορίας και αν το εναπομένον πλάτος της λωρίδας μεταξύ οχήματος και απαγορευτικής γραμμής υπέρβασης είναι μικρότερο από τρία (3) μέτρα.
[...]
3. Η στάθμευση οχήματος στο οδόστρωμα απαγορεύεται:
α)....
β) Μπροστά από την είσοδο και έξοδο οχημάτων παροδίου ιδιοκτησίας ως και απέναντι από αυτήν, όταν η οδός είναι στενή και παρεμποδίζεται η είσοδος-έξοδος οχημάτων εξ αυτής
γ) Σε θέση από την οποία παρεμποδίζεται όχημα που σταθμεύει κανονικά να εξέλθει από το χώρο που έχει σταθμεύσει
δ) Αν το ελεύθερο μέρος της οδού που απομένει είναι ανεπαρκές για την κυκλοφορία των οχημάτων
ε)Παράπλευρα άλλου οχήματος, σε στάση ή στάθμευση, εκτός αν άλλως ορίζεται με ειδική σήμανση [...]
6. Τα οχήματα που βρίσκονται σε στάση ή στάθμευση επιβάλλεται να τοποθετούνται παράλληλα με την οριογραμμή του οδοστρώματος και επί της αντιστοιχούσας για αυτούς προς την κατεύθυνση της κυκλοφορίας πλευράς, εκτός αν ορίζεται με σήμανση διαφορετικά.

Γ. Από τις ανωτέρω διατάξεις εύκολα συμπεραίνει κανείς ότι τα αστυνομικά όργανα και τα λοιπά εντελλόμενα όργανα με αρμοδιότητες επίβλεψης της στάσης-στάθμευσης και επιβολής σχετικών κυρώσεων βάσει του ΚΟΚ (δλδ δημοτική αστυνομία) μπορούν να επιβάλλουν διοικητικό πρόστιμο για παράνομη στάθμευση σε όχημα που έχει παρκάρει κάθετα-παράπλευρα, βασιζόμενοι σε τουλάχιστον 6 περιπτώσεις που περιγράφονται στον νόμο:
Μπορεί να κρίνουν ότι παρεμποδίζεται η κυκλοφορία, ότι μένει λιγότερο από 3 μέτρα στο οδόστρωμα, ότι εμποδίζεται η είσοδος-έξοδος οχήματος σε σπίτι, είτε στην πλευρά που έχουμε παρκάρει είτε στην απέναντι, ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΡΗΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΗΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ (στάση επομένως επιτρέπεται!!) εκτός αν υπάρχει σχετική σήμανση, που συνήθως είναι η γνωστή διαγώνιος διαγράμμιση στην άσφαλτο.

Να σημειώσω ότι τα δίτροχα επιτρέπεται να παρκάρουν παράπλευρα βάσει νόμου.

Λυπάμαι...αλλά τελικά απαγορεύεται.

Giovanna
20-08-2007, 14:11
Παράπλευρο παρκάρισμα δεν είναι μόνο το "διπλοπαρκάρισμα" σημειωτέον.

Tricky
20-08-2007, 15:46
Πολυ χρησιμα τα παραπανω !

Τουλαχιστον να μην ζηταμε και τα ρεστα αν μας ''γραψουν'' για καθετο ...

groover
20-08-2007, 17:54
Αγαπητη Ζιοβανα, είσαι Δικηγόρος?

manousakis
21-08-2007, 17:15
Πιστεύω ότι δεν έπρεπε να είναι έτσι ( τουλάχιστον όχι για τα αυτοκινιτάκια μας ) αφού κάθετα το αμάξι δεν προεξέχει ( και πολύ ) απο τα υπόλοιπα και γλυτώνουμε έτσι και χώρο στάθμευσης για ακόμη ένα smart... :D:D:D:D

smart 1978
24-10-2007, 19:43
ναι ετσι ειναι

Scotch
24-10-2007, 20:15
Ευχαριστούμε για την υπενθύμιση φίλε smart 1978

matoula
24-10-2007, 21:25
αυτό είναι αδικία...για να μην πω τίποτα χειρότερο

ilman3
26-10-2007, 20:34
Για το παλιο το μειον του καθετου παρκαρισματος ειναι το οτι ο μπροστα σου και ο πισω μπορει να σου φαει ανετα τη μουρη σου και να τρεχεις.Για το νεο το καθετο παρκαρισμα δεν μπορει να γινει αποδεκτο απο κανενα μιας και εξεχει αρκετα και εμποδιζει....

MaD
26-10-2007, 20:35
thanx για όλες τις info

charchon
01-11-2007, 18:12
πολύ χρήσιμο!!

anlialios
05-11-2007, 21:19
Είμαι σιγουρος οτι οι πιο πολλοί ζηλεύουν που τα "μικρά" παρκάρουν κάθετα...Αφού ομως ετσι είναι οι νόμοι .....λιγο μπροστινές στο πεζοδρόμιο...και δεν εξέχει τίποτα....

ilman3
05-11-2007, 21:51
Είμαι σιγουρος οτι οι πιο πολλοί ζηλεύουν που τα "μικρά" παρκάρουν κάθετα...Αφού ομως ετσι είναι οι νόμοι .....λιγο μπροστινές στο πεζοδρόμιο...και δεν εξέχει τίποτα....

Βαλε εσυ τις ροδες στο πεζοδρομιο και αν περασει κανεις και στο γραντζουνισουν μη φωναζεις αφου το εχεις παρανομα δεν μπορεις να του πεις κατι...Εχει παραγινει αυτο που παρκαρουν οπου βρουν ,γωνιες,σε ραμπες, καθετα με το μισο μερος στο πεζοδρομιο και καλα "δεν εμποδιζουν"........

7am
06-11-2007, 09:35
H Giovanna έχει δίκιο, ο κοκ είναι έτσι και το πρόστιμο δεν γλιτώνεται αν πέσει κανεις σε στραβόξυλο τροχονόμο.

Η ένσταση μου είναι η εξής. Εφόσον κάποιος δεχθεί κλήση για κάθετο παρκάρισμα πόσες κλήσεις θα έπρεπε να κοψει το ίδιο 'όργανο' όσον αφορά παρανομίες που γίνονται κατά σωρηδόν πρίν κόψει την κλήση για το κάθετο παρκάρισμα ?

Δεν ξέρω για εσάς αλλά πάντως έχω δεί μια επιείκεια στα σμάρτ (τουάχισον στην περιοχή της Αγ. Παρασκευής) καθώς και σε πολλά μπλόκα, check up κλπ.

gavanos
06-11-2007, 11:40
Και εγώ το ίδιο θα έλεγα. Ειδικά στην Αγία Παρασκευή γίνεται χαμός (π.χ. Αγ. Ιωάννου). Παντού smartakia. Και όντως δείχνουν μια επιείκεια στα παρκαρισμένα κάθετα (ας μην επεκταθούμε σε άλλες παραβάσεις και βγουμε off topic). :thumb:

Pluto
21-01-2008, 19:05
Λοιπον, το σαββατο σε πεζοδρομο στο Θησειο (Ιντερνι) ειχαν παρκαρει στη σειρα αυτοκινητα στην ακρη (σημειοτεον ο πεζοδρομος εχει αχανες πλατος). Εσκασε μυτη η δημοτικη αστυνομια με μπλακ ν ντεκερ κ ξεβιδωνε πινακιδες. Τελειως παρανομα αφου τις πινακιδες τις εκδιδει το Υπουργειο μεταφορων και υποκεινται στην τροχαια. Με ποια δικαιοδοσια η δημοτικη αστυνομια αφαιρει πινακιδες? Επισης, στον Πειραια, με εχουν γραψει για παρκινγκ κ πηρα την κληση κ την εσκισα. Αυτο πριν 3 χρονια. Ακομα δεν μου χει ερθει τιποτα...

MaD
21-01-2008, 19:26
νομιζω ότι έχουν κάποια δικαιώματα για να μην τρέχει η τροχαία σε όλα.

τσέκαρες την εφορία σου για την κλίση?

Pluto
21-01-2008, 19:37
νομιζω ότι έχουν κάποια δικαιώματα για να μην τρέχει η τροχαία σε όλα.

τσέκαρες την εφορία σου για την κλίση?

Δεν βλεπουν κατι... Κ ουτε μου χει ερθει κατι...

ilman3
21-01-2008, 19:41
αν τη βρουν την κληση θα την δωσουν στην εφορια και θα πας σαν καλο παιδι να την πληρωσεις μαζι με το αναλογο προστιμο...Αφου στο θησειο ηξερες οτι ειναι πεζοδρομος τι πας και το βαζεις και εσυ..λες και δεν εχει τον ηλεκτρικο για να πας για καφε!!!

kary
23-01-2008, 11:36
λοιπον παιδια απο φιλο δημοτικο συμβουλο εχω να σας πω οτι αυτη η εφευρεση με την δημοτικη ειναι μια μαλ...α και μιση.Η μονος λογος υπαρξης της ειναι να κοβει κλησεις ολη την μερα με σκοπο να μαζευει χρηματα ο δημος απο οποιον ανιδεο παει και την πληρωσει.(αντε να κυνηγαει και κανα κακομοιρο μαυρο με cd ή τσαντες).επειδη λοιπον ειδαν οτι κανεις δεν πληρωνε τις κλησεις της τωρα προχορουν και σε αφαιρεση πινακιδων.προσωπικα δεν εχω πληρωσει καμια κληση απο δημοτικη αστυνομια και ουτε προκειται να πληρωσω.Επισης δεν θα πληρωσω ποτε και οποιαδηποτε κληση που δεν εχω υπογαψει.Το να τη βρω αλπα στο παρμπριζ δεν μου λεει κατι.απο τη στιγμη που δεν εχω υπογραψει εχω το δικαιωμα να κανω ενσταση.να ερθω δηλαδη σε διαφωνια με το οργανο που με εγραψε υποστηριζοντας οτι δεν επρεπε να με γραψει.δεν εχω υπογραψει κυριοι...ευχαριστω:thumb:

7am
12-02-2008, 09:25
Και εγώ το ίδιο θα έλεγα. Ειδικά στην Αγία Παρασκευή γίνεται χαμός (π.χ. Αγ. Ιωάννου). Παντού smartakia. Και όντως δείχνουν μια επιείκεια στα παρκαρισμένα κάθετα (ας μην επεκταθούμε σε άλλες παραβάσεις και βγουμε off topic). :thumb:

Συμφωνω με το Λευτέρη... Σε περιοχές όπως πχ στην Αγ. Παρασκευή που υπάρχει απίστευτο πρόβλημα πάρκινγκ, υπάρχουν σημεία πχ ανω πλατεία όπου το κάθετο παρκάρισμα είναι ενα συνήθες φαινόμαινο. Ουσιαστικά και η τροχαία δείχνει μια ανοχή στα σμαρτάκια μιας και δημιουργούν πρόβλημα με το κάθετο. Το ίδιο εχω δει να συμβαίνει και εχω συζητήσει με 'συνάδελφο' που μένει ζωγράφου.

Litrotis
10-10-2008, 23:48
Ζηλεύουν γι'αυτό !!

Εγώ θα παρκάρω και ας με γράψουν !!

keykey
30-09-2009, 01:10
κριμα, ειναι μια λυση που βοηθαει ολους.

ilman3
30-09-2009, 08:07
κριμα, ειναι μια λυση που βοηθαει ολους.

μαλλον μονο εμας βοηθαει κ οχι ολους.ειδικα οταν ειναι το μισο αμαξι πανω στο πεζοδρομιο:a42:

TRIO512
30-09-2009, 12:59
αν μπορει να παρκαρει φορτηγο δε νομιζω να υπαρχει προβλημα .
1)τα φορτηγα εχουν μαχ πλατος 2.55 m
2)τα ψυγεια εχουν max 2.60 m

αυτα μονο για το 450.:a26:

Γιαννης ΤΤ400
04-09-2010, 12:21
Πιστεύω ότι δεν έπρεπε να είναι έτσι ( τουλάχιστον όχι για τα αυτοκινιτάκια μας ) αφού κάθετα το αμάξι δεν προεξέχει ( και πολύ ) απο τα υπόλοιπα και γλυτώνουμε έτσι και χώρο στάθμευσης για ακόμη ένα smart... :D:D:D:D

Θα συμφωνησω μαζι σου!!

tzoudi
08-09-2011, 09:31
κριμας παει κι αλλο ενα πλεονεκτημα των smart μας το αφαιρουν κι αυτο...αδερφια πρεπει να διεκδικησουμε τα δικαιωματα μας...΄¨:p λοιπον ωραια αφου κι αυτο ειναι παρανομο εγω θα πιανω θεση για 2 αμαξια με το smart (οταν βρισκω βεβαια) ετσι για σπασιμο να δουμε τοτε ποιος θα διαμαρτυρεται χεχε

alkis84
08-09-2011, 13:43
εχω την εντυπωση πως ποτε δεν επιτρεποταν! ο νομος ελεγε το καθετο ή παραπλευρο παρκαρισμα επιτρεπετε μονο εαν υπραχει σχετικη πινακιδα! οπως λεει και το αρθρο εδω στο τελος της σελιδας!!!
http://www.ketheyo.gr/content/e-learning/e-kpedevteite/7.1-stasi-ke-stathmevsi.-genikoi-kanones.php

gavanos
08-09-2011, 14:47
Απλά όταν είχαν βγει οι νόμοι δεν είχε προβλευθεί η ύπαρξη των ...smart...! Κανονικά θα έπρεπε εκεί που επιτρέπεται η στάθμευση να έχει διαγράμμιση (τα γνωστά παραλληλόγραμμα), έτσι ώστε να μην επιτρέπεται η στάθμευση έξω από τη διαγράμμιση αυτή. Ετσι είναι στην Αμερική, και οι οδηγοί των smart το σέβονται, και παρκάρουν νόμιμα και κάθετα!

anda
09-09-2011, 22:37
κριμας παει κι αλλο ενα πλεονεκτημα των smart μας το αφαιρουν κι αυτο...αδερφια πρεπει να διεκδικησουμε τα δικαιωματα μας...΄¨:p λοιπον ωραια αφου κι αυτο ειναι παρανομο εγω θα πιανω θεση για 2 αμαξια με το smart (οταν βρισκω βεβαια) ετσι για σπασιμο να δουμε τοτε ποιος θα διαμαρτυρεται χεχε

Ευτυχώς που πρόσθεσες το "χεχε" και διευκρίνισες έτσι πως αστειεύεσαι. ;)

Αυτός ο τρόπος σκέψης δεν εκφράζει ούτε το SM, αλλά ούτε και τους κατόχους Smart γενικότερα (ελπίζω). [-( [-X[-X[-X[-X

Supermario
10-09-2011, 01:53
Ευτυχώς που πρόσθεσες το "χεχε" και διευκρίνισες έτσι πως αστειεύεσαι. ;)

Αυτός ο τρόπος σκέψης δεν εκφράζει ούτε το SM, αλλά ούτε και τους κατόχους Smart γενικότερα (ελπίζω). [-( [-X[-X[-X[-X

Αυστηρή μου Άντααα!! :P

anda
10-09-2011, 15:07
Δεν θα το έλεγα αυστηρότητα, Μάριε, αλλά σεβασμό στους συνανθρώπους.

Αν δεν δείξει πρώτος ο καθένας μας σεβασμό στους άλλους, τότε δεν έχουμε καν το δικαίωμα να περιμένουμε να μας σεβαστούνε κι εκείνοι. Δε νομίζεις; ;)

Supermario
11-09-2011, 13:15
Δεν θα το έλεγα αυστηρότητα, Μάριε, αλλά σεβασμό στους συνανθρώπους.

Αν δεν δείξει πρώτος ο καθένας μας σεβασμό στους άλλους, τότε δεν έχουμε καν το δικαίωμα να περιμένουμε να μας σεβαστούνε κι εκείνοι. Δε νομίζεις; ;)

Συμφωνώ απόλυτα αλλα μην ξεχνάς κατι πολυ σημαντικό....Είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣΣΣ

tzoudi
12-09-2011, 09:05
αντα μην ανησυχεις ειμαι λιγο πειραχτηρι δε το εχω κανει και ουτε θα το εκανα ποτε οπως κανουν γειτονες μου

anda
13-09-2011, 01:40
Συμφωνώ απόλυτα αλλα μην ξεχνάς κατι πολυ σημαντικό....Είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣΣΣ

Και; τι σημαίνει αυτό; πως ο Έλληνας δεν ξέρει τι θα πει σεβασμός;;; εε; εεεεεεεεε;;;;;;;;

ΜΑΡΙΕ! Μαζέψου! μην έρθω από κει και σε σύρω απ' τ' αυτί!!!!!!!!!!!!
Το φιλότιμο είναι μόνο ελληνικό ωρέ! Θα το πεθάνετε κι αυτό;

Τς τς τς! Νεολαί(ρ)α σου λέει μετά!

Supermario
13-09-2011, 01:47
Και; τι σημαίνει αυτό; πως ο Έλληνας δεν ξέρει τι θα πει σεβασμός;;; εε; εεεεεεεεε;;;;;;;;

ΜΑΡΙΕ! Μαζέψου! μην έρθω από κει και σε σύρω απ' τ' αυτί!!!!!!!!!!!!
Το φιλότιμο είναι μόνο ελληνικό ωρέ! Θα το πεθάνετε κι αυτό;

Τς τς τς! Νεολαί(ρ)α σου λέει μετά!

Δεν νομιζω οτι οι νεεοι εχουν ΄πεθανει΄ το φιλοτιμο...ισα ισα.... Οι μεγαλύτεροι σε ηλικια ανθρωποι έχουν την γαιδουρια πλεον στο αιμα τους σε ολα!! Κυριως.... Και αρκετοι νεοι φυσικαααα... Αλλα δεν νομιζω να διαφωνεις... Και μην ξεχνας οτι αν το φιλοτιμο ηταν ελληνικο και το χαμε ολοι μας αυτη την στιγμη η Ελλαδα δεν θα πειναγε και δεν θα ηταν ολοι οι πολιτικοι της μεσα στην διαφθοραα

gavanos
13-09-2011, 02:39
Ας παραμείνουμε στο θέμα μας ;)

smartovios450
13-09-2011, 11:53
πάει το κάθετο παρκάρισμα!!!!:26_002:

τι να κάνουμε? και πάλι μια χαρά παρκάρουμε...και μας ζηλεύουνε όλοι εκεί που δεν χωράνε τα Hatbacks - sedan:a39:
Όσο απο θέμα φιλοτιμίας ξεχάστε το...Είναι είδος προς εξαφάνησης.

Μου έτυχε μία φορά που ήμουν μέσα στο αμάξι και σε πάρκιν κ περίμενα να έρθει η αδελφή μου, και το τόσο χώρο πάρκιν που είχε έρχονται δύο αυτοκίνητα με φίλους τους και παρκάρουν ο ένας μπροστά μου και ο άλλος πίσω μου για να με κλέισουν επίτηδες μόνο κ μόνο επειδή είχα SMART με έκλεισαν καλά καλά σχεδόν να φιλήσουν τους προφυλακτήρες του fortwo. Κατεβαίνω κ τους λέω ,με κλείσατε, σας παρακαλώ κάντε λίγο πιο πέρα για να βγώ κ μου λένε με θράσος και αγγενή τρόπο οταν τελειώσω τον καφέ και θα το βγάλω Smart εχεις για βγές μόνος σου.(Ευγενικά τους ζήτησα να κάνουν λίγο άκρη) και αφού μου πουλάνε μαγκιά, βγάζω σουγιά κ τους λέω τότε οταν γυρίσεις απο τον καφέ θα βρείτε και τα 8 λάστιχα σκασμένα. Τότε κανανε άκρη και ξεκόλησα!!!!

Alexr66
18-09-2011, 18:59
πάει το κάθετο παρκάρισμα!!!!:26_002:

τι να κάνουμε? και πάλι μια χαρά παρκάρουμε...και μας ζηλεύουνε όλοι εκεί που δεν χωράνε τα Hatbacks - sedan:a39:
Όσο απο θέμα φιλοτιμίας ξεχάστε το...Είναι είδος προς εξαφάνησης.

Μου έτυχε μία φορά που ήμουν μέσα στο αμάξι και σε πάρκιν κ περίμενα να έρθει η αδελφή μου, και το τόσο χώρο πάρκιν που είχε έρχονται δύο αυτοκίνητα με φίλους τους και παρκάρουν ο ένας μπροστά μου και ο άλλος πίσω μου για να με κλέισουν επίτηδες μόνο κ μόνο επειδή είχα SMART με έκλεισαν καλά καλά σχεδόν να φιλήσουν τους προφυλακτήρες του fortwo. Κατεβαίνω κ τους λέω ,με κλείσατε, σας παρακαλώ κάντε λίγο πιο πέρα για να βγώ κ μου λένε με θράσος και αγγενή τρόπο οταν τελειώσω τον καφέ και θα το βγάλω Smart εχεις για βγές μόνος σου.(Ευγενικά τους ζήτησα να κάνουν λίγο άκρη) και αφού μου πουλάνε μαγκιά, βγάζω σουγιά κ τους λέω τότε οταν γυρίσεις απο τον καφέ θα βρείτε και τα 8 λάστιχα σκασμένα. Τότε κανανε άκρη και ξεκόλησα!!!!

Αχ αυτή η κακία / ζήλεια (και άλλα 10 επίθετα) για τα αυτοκίνητάκια μας και εμάς τους ίδιους.... δεν τελειώνει ποτέ.

Σκηνικό 1ο) Βράδυ, γυρίζω σπίτι μου (μαρούσι) από ποτό στη Γλυφάδα. Μπροστά μου ένα πολυμορφικό σαν φορτιγάκι Fiat νομίζω. 3 δρόμους πριν το σπίτι μου, με πήγαινε καροτσάκι με 20 χλμ λέω γ@..ται... σε κάποια φάση τα παίρνω και αρχίζω να του παίζω φώτα. Βγάζει χέρι έξω (κίνηση που με εξοργίζει) τύπου: "τι θε ρε φίλος?" Του φωνάζω: "πιο αργά δεν πάει το εργαλείο? 3 το πρωί είναι ακόμα, έχουμε χρόνο μέχρι να ξημερώσει!" Ο τύπος σταματάει με alarm στην άκρη, πάω δίπλα του μου λέει: δεν έχουμε όλοι αμάξι σαν το δικό σου γρήγορο ρε μεγάλε.. του απαντάω "α, οκ, να εισια καλά φιλε και να έχεις ενα ομορφο βραδυ" κάνω ένα kickdown στη δευτέρα που είχα και έφτασα επιτέλους σπίτι μου πριν ξημερώσει...

Σκηνικό 2ο) Περιφεριακός Καρέα, απόγευμα, άδεια η αριστερή. Ένας μα...γκας πιτσιρικάς μόνο με ένα Corsa που γουσταρε αριστερά με 50 χλμ (νομοταγής to the bone) τι φλας έχω ανάψει, τι φώτα έχω παίξει, ακόμα και κόρνα αυτός τίποτα εκει καροτσάκι. Αλλα δεν γουστάρω να προσπεράσω από δεξιά, επικίνδυνο, παράνομο και δεν θα κάνω στον καθε Καραγκιόζη και το φίλο του τον Χατζιαβάτη το χατήρι. Φυσικά όταν τελείωσαν οι στροφές και βγήκαμε στην ευθεία μου έδειξε πόσο Fast & Furious είναι (οι μάγκες της ευθείας που παίρνουν στροφές και κατηφόρες με πατημενο φρένο) Τον προσπέρασα και μου κολλαει προφηλακτήρα, στο επομενο κόκκινο που βρήκαμε κάθομαι μεσαία πρώτος και αυτός παει αριστερή πρώτος και αρχίζει να βρίζει. Τι βρίζεις? του λέω. Με πας καροτσάκι σε άδειο δρόμο τόσα χιλιόμετρα και θες και τα ρέστα? Η απάντηση του ήταν φυσικά όλα τα λεφτά: Σιγά ρε φίλε με πόσα θες να πας? Τι νομίζεις οτι έχεις καμιία Φεραρι?? Του απαντάω να προσπαθήσει κι άλλο γιατί ο κομπλεξισμος του μπορεί να πάει κι άλλο αν τον καλιεργήσει.

Α ρε Smartάρα Roadster! Εσύ και οι Ferrari πάνε πάνω από 20/40/50 χλμ!