PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Βοήθεια προς τους Πυρόπληκτους

gavanos
28-08-2007, 14:29
Υπήρξε η ιδέα να βοηθήσουμε και εμείς όπως μπορούμε τους συνανθρώπους μας που "χτυπήθηκαν" από τις πρόσφατες πυρκαγιές.

Και επειδή το SmartMania πάντα προσπαθεί να συμμετέχει σε όποιας μορφής ανθρωπιστική βοήθεια, και αυτή τη φορά θα δώσουμε το παρόν, μέσω του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού.

http://www.redcross.gr/files/ees_banner_left2_max.jpg

Μετά από επικοινωνία που είχαμε με τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό, μας ανέφεραν οτι οι τρποι με τους οποιους μπορουμε να βοηθησουμε ειναι οι ακολουθοι.
1. Με προσφορα σε είδη πρώτης ανάγκης, όπως :
- Τρόφιμα (μακαρόνια, μπισκότα, γάλατα, νερά κλπ)
- Είδη διαβίωσης (πλαστικά πιάτα, ποτήρια κλπ, σαπούνια, σαμπουάν κλπ).
2. Με προσωπικη εργασια.

Για αυτό το λόγο, έχουν κανονιστεί τα εξής:

Την Παρασκευή 31.08.2007
Στις 17:30 θα μαζευτούμε στο Makro Κηφισού, για να κάνουμε τις αγορές μας, όπου ο καθένας μας θα αγοράσει και θα προσφέρει ό,τι έχει ευχαρίστηση.
Στις 19:00 θα μαζευτούμε στο γνωστό parking του Lidl, για να μαζέψουμε και να τακτοποιήσουμε τις προμήθειες
Στις 20:15 το αργότερο θα ξεκινήσουμε για τον Ερυθρό Σταυρό, όπου θα γίνει η παράδοση.

Για το θεμα της εθελοντικης εργασιας, περιμενουν απο εμας να τους ενημερωσουμε ποσοι και ποιες ωρες- μερες ειναι διαθεσιμοι, ετσι ωστε με τη σειρα τους να δουν που μπορουν να μας χρησιμοποιησουν. Οσοι λοιπον θελετε και μπορειτε, ποσταρετε τις ωρες και τις μερες που μπορειτε να βοηθησετε.

Να σημειωθεί ότι όποιος δεν μπορεί να παρευρεθεί, θα μπορεί να προσφέρει χρήματα τα οποία θα προστεθούν στο συνολικό ποσό την Παρασκευή για τις αγορές. Στην περίπτωση αυτή, τα χρήματα μπορεί να τα καταθέσει με donate στο smartmania, ειτε να τα παραδωσει κατοπιν συνενοησης στους lgeor, gavanos, Alex τα τηλεφωνα των οποιων ειναι μεσα στα προφιλ τους.

Ελπίζω να συμμετέχουμε όσο το δυνατόν περισσότεροι σε αυτή την προσπάθεια που κάνουμε, για την προσωρινή έστω ανακούφιση των συνανθρώπων μας...

Alex
28-08-2007, 14:31
Εγω ειμαι μεσα και μπορω να βοηθησω εθελοντικα οποιαδηποτε ωρα τα σαββατοκυριακα.

mixalhs_101
28-08-2007, 14:40
και γω ελπιζω μεσα,αλλιως θα επικοινωνησω με καποιο απο τα παιδια...

coocker
28-08-2007, 15:05
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΣΗΜΕΝΕΙ ΞΕΡΙΖΩΜΟΣ(ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΡΑΓΩΔΙΑ)ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΤΩΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΜΕΤΑΣΧΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.
ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΥΝΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΣΑΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ.

duke21gr
28-08-2007, 15:27
και εγώ μέσα για ΣΚ.

Alex
29-08-2007, 09:38
Για να βλεπω συμμετοχες κυριοι και κυριες. Ας μη μεινουμε μονο στα λογια.

24
29-08-2007, 12:02
Nα με υπολογισεται για τις Κυριακες.
Ευχομαι να μην εχετε προβλημα με το ξυπνημα τα χαραματα...

valotas
29-08-2007, 14:31
Θα προσπαθήσω να έρθω και εγώ την παρασκευή αν όχι θα κανονίσω να δώσω κάποιο ποσό σε κάποιον να το φέρει...

Alx
29-08-2007, 17:48
Με ενδιαφερει και εμενα η εθελοντικη εργασια, αρκει να ξερουμε περι τινος προκειται και αναλογως να φτιαξουμε προγραμμα...

τωρα οσον αφορα την Παρασκευη δεν θα προλαβω να ερθω τουλαχιστον στο Μακρο, αλλα πολυ πιθανο για Λιντλ με δικες μου προμηθειες :)

Anastasis
29-08-2007, 23:11
δυστυχως εθελοντικη εργασια εγω δε μπορω να προσφερω...αλλα τουλαχιστον εκανα μια μικρη δωρεα για τους πληγεντες απο την φωτια...ελπιζω τα χρηματα να φανουν χρησιμα και να αξιοποιηθουν καταλληλα!

pinky
30-08-2007, 03:34
κ γω ειμαι μεσα για την παρασκευη

Alx
30-08-2007, 15:37
Δυστυχως για το αυριανο μη με υπολογιζετε γιατι εκτακτως θα ειμαι εκτος Αθηνων :mad:

Θα προσπαθησω να κανω μια δωρεα μεσω του φορουμ :)

mixalhs_101
31-08-2007, 09:40
δυστηχως παιδια εγω τελικα θα τελειωσω 8.30 απο τη δουλεια(πραγμα που ηλπιζα να μη γινει) οποτε δε με βλεπω να προλαβαινω! παρ'ολα αυτα εχω δοσει την οικονομικη συμμετοχη μου στον lgeor!

Alex
03-09-2007, 12:03
Tην Παρασκευη το απογευμα, το smartmania βρεθηκε στο Makro του Κηφισσου, οπου αγορασε τροφιμα και ειδη πρωτης αναγκης για τα θυματα των καταστροφικων πυρκαιων που επληξαν τη χωρα μας.

Παροτι η προσελευση δεν ηταν πολυ μεγαλη, συγκεντρωθηκε το ποσο των 600 ευρω. Αυτο αντιστοιχουσε σε περιπου 3 μεγαλα καροτσια τα οποια φορτωθηκαν με κεφι στο σμαρτο-τζιπ του jos.

Κατοπιν, πηγαμε και καταθεσαμε τα πραγματα στην κεντρικη αποθηκη του Ερυθρου Σταυρου.

Μακαρι αυτη η μικρη προσφορα να βοηθησει τους συνανθρωπους μας που το εχουν αναγκη.

Μακαρι επισης τα γεγονοτα αυτα να κανουν εμας τους Ελληνες πιο συνειδητοποιημενους και υπευθηνους.

Φωτογραφιες και βιντεο θα ακολουθησουν. :D

valotas
03-09-2007, 15:42
Παροτι η προσελευση δεν ηταν πολυ μεγαλη, συγκεντρωθηκε το ποσο των 600 ευρω. Αυτο αντιστοιχουσε σε περιπου 3 μεγαλα καροτσια τα οποια φορτωθηκαν με κεφι στο σμαρτο-τζιπ του jos.

Δυστυχώς δεν κατάφερα να έρθω. Ευτυχώς υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να βοηθήσει κάποιος...

malvi
07-09-2007, 13:02
ΕΕεεεεεεεεεε...που είναι τα ντοκουμένταααααααα????:g::g::g::g:

pinky
07-09-2007, 13:15
χεχε εγω τα εχω!:blush-anim-cl:

malvi
07-09-2007, 13:26
χεχε εγω τα εχω!:blush-anim-cl:

και εμείς τίποτα εεεε???:p:p

jos
12-09-2007, 02:12
θες να τα μοιραστείς μαζί μας?

pinky
12-09-2007, 09:34
θα σου στειλω τις φωτος με μαιλ γιατι δεν το χω να τις ανεβασω εδω:blush-anim-cl::blush-anim-cl:

Alex
12-09-2007, 10:20
Απ'οτι θυμαμαι οταν φορτωναμε (δουλευαμε) τραβαγε βιντεο (λουφαρε) και ο προεδρος.

malvi
12-09-2007, 14:53
Απ'οτι θυμαμαι οταν φορτωναμε (δουλευαμε) τραβαγε βιντεο (λουφαρε) και ο προεδρος.

όχι εντάξει....δούλευε και αυτός...έκανε παρέα στα κορίτσια:p:p:p:p