PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Σχετικά με τα μέλη / VIP μέλη

djvolis
10-09-2007, 17:42
Ειναι 2 θέματα το οποία τα σκεφτομουν αρκετα τώρα τελευταία.
Πλεον πολύ ευκολα γινονται χρήστες VIP και μπαίνουν στα "ενδότερα " του κλαμπ (εννοω οτι διαβάζουν τις αληθινες ωρες:p)και ξεκινούν και βγαίνουν συμπεράσματα χωρις να γνωρίζουν πρόσωπα/καταστάσεις κλπ.
Επισης το 85% το online χρηστων σε εβδομαδιαία βάση είναι vip. ατομα που είτε τα χουμε δει σε μία μόνο συναντηση είτε απλα εχουν κάνει πολλά ποστ χωρις όμως καποιο άλλο στοιχείο που να δείχνει ότι είναι ενεργά μέλη και ενδιαφέρονται για το σμαρτμάνια (περα απ το να περάσουν την ώρα τους στην τκ)
οπότε θα πρότεινα να δυσκολέψουν τα κριτήρια ώστε να γίνεις vip η στην αναγκη να γίνει ένα ενδιάμεσο membergroup κατω απο τους vip (με πρόσβαση στην ΤΚ) αλλα όχι στο vip forum, η εν πάση περιπτώση ενα αλλο ανωτερο των vip, membergroup (που θα βλέπουν το τωρινό vip forum αλλα οι vip πλέον δε θα το βλέπουν..)
σας μπερδεψα λίγο?
Το δευτερο θεμα και βασικότερο που σκεφτόμουν ειναι όπως γινεται η αναβαθμιση των μελών (απο απλοι χρηστες σε πχ vip) ετσι με καποια κριτήρια να γίνεται και η υποβάθμιση...
Κατα καιρούς γίνονται "διαφορα" απο "διαφορους vip" (και ακούγονται αλλα τόσα που θα αναλυθούν ονομαστικά και αναλυτικότερα καποια άλλη στιγμή σε άλλο section) και δεν αλλαζει τπτ...απλά παραμένουν ..vip...
το μονο πρόβλημα που δεν εχω καταλήξει είναι ότι δεν εχω βρει ακομα καποια αξιοπιστα κριτηρια ..
Σκεφτηκα να γίνει βαση reputation σε βάθος χρόνου αλλα δε το θεωρώ ιδιαίτερα αξιόπιστο..
Μετα σκεφτηκα να γίνει βάση ποστ αλλα ουτε αυτό νομίζω θα φέρει επιθυμητά αποτελέσματα..
Για να δουλέψει σωστά η ιδέα πρεπει να βρεθουν σταθερα και αντικειμενικα κριτηρια..αυτα ψαχνω...για ρίξτε τιποτις!

panos..
10-09-2007, 17:47
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΦΙΛΕ.. ΤΡΟΜΕΡΗ Η ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ....:rolleyes::D

DJ THEO
10-09-2007, 19:01
σημφωνω εν μερει αλλα οχι με κριτηριο to reputation γιατι εχω καποιες διαφωνιες σχετικα με την λειτουργια του.

ειναι προφανες οτι ειναι πολυ ευκολο να γινει καποιος πλεον VIP.
ποσοι ομως παρεμειναν ενεργοι σμαρτμανιακς??
για μενα οποιος ειναι vip πρεπει κ να ερχεται σε συναντησεις κ να συμμετεχει στη λειτουργια του φορουμ(βαζοντας μεσα κ τον εαυτο μου που μετρα πολλες απουσιες σε συναντησεις:smt017)

τωρα για τα κριτηρια,μη ρωτατε εμενα...!!!θα ημουν προεδρος αλλιως:rolleyes::rolleyes:

panos..
10-09-2007, 19:14
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ...ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΜΕΛΗ ΠΩΣ ΕΓΙΝΑΝ VIP?

DJ THEO
10-09-2007, 19:19
απαιτουνταν τα ιδια κριτηρια με τα τωρινα.

Giovi
10-09-2007, 19:21
Βρε Θοδωρή... τον φώτισες τον άνθρωπο!!!:p

Φίλε Pano, πληροφορίες εδω!!!! http://www.smartmania.gr/forum/portal.php?page=vip_form

esteban
10-09-2007, 19:26
απαιτουνταν τα ιδια κριτηρια με τα τωρινα.

Όχι ακριβώς... έπρεπε να εμφανιστείς κιόλας σε τρεις τουλάχιστον συναντήσεις!
Γενικά Παναγιώτη με βρίσκεις σύμφωνο... θα το κοιτάξω λίγο να δω τι θα μου'ρθει και θα επανέλθω...

panos..
10-09-2007, 19:36
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ CLUB ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΑ MEETING.. ΓΤ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ FORUM ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ CLUB ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΦΙΛΙΕΣ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΤΟΜΑ.. ΤΩΡΑ ΑΜΑ Μ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ ΑΥΤΟΣ ΝΑ Μ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΤΑ "ΓΑΛΟΝΙΑ" ΕΝ ΜΕΡΗ Ο DJ THEO ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ.. ΤΩΡΑ ΑΜΑ ΔΕΝ ΚΑΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ..

Giovi
10-09-2007, 19:51
Αν διαβάσεις λίγο καλύτερα στο link που σου έδωσα θα δεις πως δεν είναι υποχρεωτικό να παραβρεθείς σε συνάντηση...:bigwink:

panos..
10-09-2007, 22:04
ΦΙΛΗ GIOVI ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΛΙΝΚ..

Sphinxgr
11-09-2007, 08:36
Το καλύτερο πιστεύω θα ήταν να υπήρχε ένα γκρουπ από άτομα που

Α) είναι μέλη πάνω από πχ 6 μήνες (μιας και μπαίνει ο παράγοντας – ελάχιστη γνώση της ιστορίας του κλαμπ και τον ατόμων του, στη διαδικτυακή ύπαρξη τους)

Β) Έχουν έρθει σε περισσότερες από πχ 6 συναντήσεις (παράγοντας - ενεργός συμμετοχή και άμεση προσωπική επικοινωνία με άλλα μέλη)

Γ) Έχουν περισσότερα από πχ 500 πόστ. (παράγοντας – ενεργός διαδικτυακή συμμετοχή) Βέβαια ακόμα καλύτερο θα ήταν να μην περιλαμβάνονται στον παραπάνω αριθμό, τα ποστ των γενικών και αορίστων (και να μειωνόταν ο βαθμός των απαιτούμενων ποστ στα πχ 25)

Δ) Ελάχιστη παραμονή ως vip 2 μήνες (παράγοντας – ενδιαφέρον απέναντι στο κλαμπ και στην ακολούθηση ιεραρχικών διαδικασιών εξέλιξης)

Ε) Τακτικό ξεκαθάρισμα των χρηστών του γκρουπ, (κάτι που ίσως θα έπρεπε να γίνει και στους vip κάποια στιγμή) με κριτήρια ρυθμού εμφάνισης σε συναντήσεις (το ελάχιστο πχ 6 από τις 20 του έτους η διαφορετικά στο 30% των συναντήσεων). Δε γίνεται να νοείτε κάποιος de facto μέλος σε ένα γκρουπ επειδή, κάποτε, πληρούσε κάποιες προϋποθέσεις (είναι σε συνδυασμό με τον παράγοντα του Β).

Παρότι στην αρχή φαίνεται γελοία η δημιουργία ενός καινούργιου γκρουπ, είναι μια ανάγκη που απορρέει σε ομάδες πολλών ατόμων για τη σωστότερη λειτουργία τους. Η λειτουργία βέβαια του παραπάνω προφανώς δεν θα είναι και ιδιαίτερα συχνή μιας και θα γράφονται μόνο εκλεκτά θέματα που κυρίως έχουν να κάνουν με τη λειτουργία του κλάμπ. Οι παράμετροι, ναι, είναι πολλοί, όμως όσο το δυσκολότερος ένας στόχος, τόσο και πιο αξιόλογος τελικά.

Από πού όμως απορρέει πραγματικά η ανάγκη του παραπάνω? Από την ύπαρξη της τρελής κίνηση προφανώς… Αν δεν υπήρχε η τρελή κίνηση, τότε οι παραπάνω προϋποθέσεις ένταξης σε γκρούπ θα μπορούσαν να ισχύουν για τα Vip μέλη. Εφόσον όμως η ΤΚ δε μπορεί να είναι ανοιχτή σε όλους ένώ δε μπορεί να συνυπάρχει με άλλα σημαντικότατα θέματα τότε η δημιουργία του γκρούπ είναι επιβεβλημένη προφανώς. Παρότι η αλλαγή δεν είναι ριζική, είναι σίγουρα προς το καλό και αυτό μετράει.

ps Τέλος το rep power στη παρούσα φάση δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί πουθενά, πλέον ο αριθμός των διαφορετικών ατόμων τα οποία πρέπει να ψηφιστούν για να ξαναψηφιστούν τα ίδια, είναι τόσο πολλά που είναι πρακτικά αδύνατο για κάποιον που το χρησιμοποιεί σωστά να κάνει αυτόν τον κύκλο. Όπου έφτασε ο καθένας έφτασε… Πλέον η αλλαγή μπορεί να γίνει μόνο από νέα μέλη και αργά αργά. (κάτι το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό;))

djvolis
11-09-2007, 10:14
ο sfinxgr το πιασε το νοημα...για να το ψαξουμε λιγο καλύτερα..

valotas
11-09-2007, 13:39
ο sfinxgr το πιασε το νοημα...για να το ψαξουμε λιγο καλύτερα..

Συμφωνώ και εγώ με το όλο σκεπτικό. Αν και δεν έχω κάνει σκέψεις για τα κριτίρια, το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να γίνει κάποιο ξεκαθάρισμα των μελών.

Προτείνω για άμεση υποβίβαση των vip μελών που έχουν να μπούν κανέναν χρόνο στο forum. Δεν νομίζω να προσφέρουν τίποτα και γενικότερα δεν νομίζω να ξαναμπούν. Επίσης πιστεύω ότι θα πρέπει να είναι πιο "αυστηροί" οι όροι για να γίνει κάποιος vip. τα 100 μηνύματα μπορεί κάποιος να τα κάνει σε μια εβδομάδα.

Ίσως θα έπρεπε να ήταν 100 μηνύματα σε συγκεκριμένα θέματα που έχουν να κάνουν με το club και όχι με την "παιδική χαρά" του club, αλλά πάλι υπάρχουν αρκετά ενεργά μέλη τα οποία δεν έχουν ιδιαίτερες γνώσεις-απόψεις-απορείες σε τεχνικά θέματα. Ο παράγοντας μυνήματα πάντως είναι κάπως περίεργος και δεν μπορεί να αντιπροσωπεύσει πολλά πράγματα, ούτε κάποιος μπορεί να βγάλει συμπεράσματα από αυτόν.

Nefeli
11-09-2007, 14:13
Α) είναι μέλη πάνω από πχ 6 μήνες (μιας και μπαίνει ο παράγοντας – ελάχιστη γνώση της ιστορίας του κλαμπ και τον ατόμων του, στη διαδικτυακή ύπαρξη τους)
Β) Έχουν έρθει σε περισσότερες από πχ 6 συναντήσεις (παράγοντας - ενεργός συμμετοχή και άμεση προσωπική επικοινωνία με άλλα μέλη)
Γ) Έχουν περισσότερα από πχ 500 πόστ. (παράγοντας – ενεργός διαδικτυακή συμμετοχή) Βέβαια ακόμα καλύτερο θα ήταν να μην περιλαμβάνονται στον παραπάνω αριθμό, τα ποστ των γενικών και αορίστων (και να μειωνόταν ο βαθμός των απαιτούμενων ποστ στα πχ 25)
Αυτο με τα ποστς και τις παρουσιες στις συναντησεις θα με βρουν συμφωνη. Μπορει δηλαδη να κανω 100 ποστ οπου να ναι και οτι να ναι και να μην εχω εμφανιστει πουθενα και αυτο θα με κανει vip ?!!

HARRIS
11-09-2007, 14:27
μιας και διαβασα και γω το θεμα θα ηθελα να πω και γω την γνωμη μου.....
σαν μελος του σμαρτμανια μετραω αν δεν κανω και λαθος 2 χρονια...
σε αυτα τα δυο χρονια υπηρχαν στιγμες που και ειχα πιο ενεργη δραση στο ολο θεμα αλλα και στιγμες (οπως τωρα) που δεν πολυ ασχολουμαι...(τα παλιοτερα μελη μπορει να θυμουνται οτι ημουν πιο ενεργητικος στο φορουμ)κι επισης ερχομουν και σε συναντησεις...
το θεμα ειναι οτι καποια στιγμη (εγω, για να μην παρεξηγηθω δεν λεω οτι ο καθενας πρεπει να νιωθει ετσι...)εφτασα σε ενα σημειο που με κουρασε το ολο θεμα σμαρτ και λοιπα και σιγα σιγα αποσυρθηκα...το θεμα ειναι ομως το πως το βλεπω τωρα σαν παρατηρητης...πιστευω (και ετσι ειναι )οτι το φορουμ αυτο ειναι ενα μερος στο οποιο δινεται το δικαιωμα στον καθενα να ασχοληθει με αυτο που αγαπαει...το αμαξι του συνεπως το σμαρτ!
θεματα οπως το να ανβαθμισει κανεις καποιον η να υποβαθμισει κανεις καποιον με βρισκουν αντιθετο μιας και πιστευω δινουν αλλο νοημα, η μαλλον καλυτερα οδηγουν στο να χασει καποιος το νοημα λειτουργιας του site! ας θυμηθουμε τι ειχε γινει τοτε που πρωτοξεκινησε το θεμα με τα reputation points!
δεν λεω οτι δεν χρειαζεται καποιος να εχει παραπανω δυνατοτητες και ''εξουσια''( μεσα σε εισαγωγικα μιας και εξουσια εννοω το να μετρα καπως παραπανω η γνωμη του απο καποιους αλλους...να εχει παραπανω αρμοδιοτητες και παραπανω ευθυνες επισης!) για να μπορεσει φυσικα να λειτουργησει καλυτερα το φορουμ! και να τηρουνται φυσικα οι κανονες που το διεπουν... το θεμα ομως του διαχωρισμου των υπολοιπων μελων σαν vip η οχι δεν το βλεπω λογικο η τουλαχιστον δεν δινει σε κανενα καποια ουσιαστικα προνομια παραπανω απο καποιους που δεν ειναι επισημα μελη!
για παραδειγμα το να μεινει πχ. ο djvolis (χρησιμοποιω ενα ονομα καποιου εδω μεσα που γνωριζω καλυτερα απο αλλα και που ξερω οτι εχει δωσει πολλα σε αυτο το κλαμπ. δεν εννοω και δεν θελω να νομισει καποιος οτι δεν αναγνωριζω αλλων μελων την δραση...οπως gavanos,sphinx,bullet,alex,jos,fysika igeor και αλλων πολλων που δεν θυμαμαι που φυσικα εχουν χτισει αυτο το κλαμπ!..)vip πιστευω οτι ειναι κατι το οποιο οχι μονο το εχει κερδισει αλλα και κατι παραπανω! αλλα το να υποβαθμισει καποιος καποιον δεν νομιζω να αλλαξει κατι στην πορεια του κλαμπ....για μενα τουλαχιστον ποτε δεν σημαινε κατι ο τιτλος vip χωρις ομως να σημαινει οτι δεν σεβομουν τους κανονες του φορουμ εναντι στου vip!
ισως να επρεπε καποτε πιο παλια να ηταν πιο αυστηρα τα κριτηρια να γινει καποιος επισημο μελος η να γινοταν μετα απο αποφαση του sysop...αφου ειχε δει τα καταλληλα και απαιτουμενα κριτηρια να πληρουνται απο καποιον....

αυτα προς το παρων γιατι πιστευω οτι σας κουρασα!! ολα οσα ειπα αποτελουν γνωμη προσωπικη και δεν θελω να θιξω κανενα και οχι φυσικα τον voli που ανοιξε το θεμα!ειμαι ανοιχτος για κουβεντα στο καθε τι!

24
11-09-2007, 15:28
Βασικα λογικα ακουγονται ολα αυτα. Ακουστε ομως και την περιπτωση μου.

Στο κλαμπ πρωτομπηκα αρχες 2006 και νομιζω καπου τοτε εγινα και μελος.

Δεν εγραφα, μονο διαβαζα.

Ενα βραδυ γνωριζοντας οτι υπηρχε συναντηση στον Λυκαβυτο και εχοντας ελευθερο χρονο ειπα να ριξω μια ματια να δω τι γινεται.

Εκτοτε οπωτε μπορω να ερθω σε συναντηση ερχομαι. Πολλες φορες ειμαι εκτος Αθηνων και δεν γινεται.

Δεν ειμαι ο τυπος ο οποιος θα ξεσκιστει στα ποστ, γενικα μου αρεσει να μη γραφω παρα πολλα. Ναι Οκ που και που με πιανει γραφο-διαροια.

Αλλα μου αρεσει να συμμετεχω στις συναντησεις, να μιλαω για αμαξια(οχι μονο Σμαρτ) και πανω απ' ολα να λεω μ@λ@κειες.

Αυτα ειχα να πω. Βαλτε τα στη ζυγαρια.

HARRIS
11-09-2007, 15:49
ε λογικα πιστευω τοτε πως ενας τιτλος ''vip'' δεν θα σου δωσει κατι τετοιο παραπανω! το να εισαι vip δεν σου δινει καποια αξια....ειναι μια βαθμιδα διακρισεων για το φορουμ και μονο εκει!
το να αναζητας μια παρεα ειναι κατι το οποιο το κανεις οπως και ολοι οσοι πηγαινουν σε συναντησεις...αλλα στην συναντηση δεν εχει σημασια ποιος ειναι vip και ποιος οχι....αν κανω λαθος διορθωσε με!

Giovi
11-09-2007, 15:56
Δεν κάνεις λάθος. Ουσιαστικά η βαθμίδα των VIP ειναι σαν αναγνώριση των πιο ενεργών μελών... Εννοείται πως όλα τα μέλη έχουν την ίδια αντιμετώπιση, απλά τυχαίνει τα VIP να γνωρίζονται πιο πολύ καιρο, είτε ιντερνετικά ειτε από τις συναντήσεις, Και σαν αναγνώριση έχουν και πρόσβαση στις προσφορές των καταστημάτων που συνεργάζονται με το Smartmania και πρόσβαση και στο VIP Forum, όπου εκει απλά τα λένε σε πιο φιλικό επίπεδο!

24
11-09-2007, 16:55
ε λογικα πιστευω τοτε πως ενας τιτλος ''vip'' δεν θα σου δωσει κατι τετοιο παραπανω! το να εισαι vip δεν σου δινει καποια αξια....ειναι μια βαθμιδα διακρισεων για το φορουμ και μονο εκει!
το να αναζητας μια παρεα ειναι κατι το οποιο το κανεις οπως και ολοι οσοι πηγαινουν σε συναντησεις...αλλα στην συναντηση δεν εχει σημασια ποιος ειναι vip και ποιος οχι....αν κανω λαθος διορθωσε με!

Δεν κανεις λαθος.

Παρα μονο οτι υπαρχουν καποια πακετα προσφορων για τους VIP.Eμενα δεν μου ετυχε να τα χρησιμοποιησω μεχρι τωρα.

Αν βεβαια δεις το θεμα σαν διοιηκηση ισως να επρεπε να γινει ενα καθαρισμα.Αυτα που εγραψε ο Σφιξ και οι αλλοι μου φανηκαν λογικα σαν προταση.

Αλλα αυτο ειναι η γγνωμη μου. Αν θα πρεπει να γινει ειναι θεμα της διοικησης.Γιατι εκεινη αφορα η αποφαση, σαν προταση ομως μου φαινετε λογικη.Μονο και μονο για θεμα εικονας και κυρους του site.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΡΙΝΘΟΣ
11-09-2007, 23:08
Είναι η πρώτη φορά που θα μιλήσω άμμεσα για μένα γιατί μέχρι τώρα διάβαζα-μάθαινα-ρώταγα με πολύ απλούς τρόπους γιατί πάντα σέβομαι τον χώρο που με φιλοξενεί.Αυτό έχω σκοπό να κάνω και στο μέλλον γιατί πραγματικά δεν έχω να χωρίσω κάτι με κανέναν.Είμαστε εδώ γιατί μας αρέσει το smart.Είμαστε εδώ γιατί μας αρέσει το κανούργιο -το παλιό και περνάμε καλά σαν παρέα.Είμαστε εδώ γιατί γουστάρουμε τις βόλτες κάθε 2η Πέμπτη και μας αρέσει το βρώμικο στο τέλος της νύχτας.Είμαστε εδώ γιατι στο φόρουμ περνάμε καλά και ξέρουμε ότι σε όποιο μέρος της Ελλάδας να βρεθούμε έχουμε και κάποιον που θα δούμε-γνωρίσουμε και αυτό είναι ή μαγεία που θα σου βγει μετά από τόσες ώρες πίσω από τον υπολογιστή.ΑΛΛΑ λόγω αποστάσεως δεν μπορούμε να είμαστε εκεί σε όλα αυτά που κάνετε(μην νομίζετε ότι δεν ζηλεύουμε).ΛΟΓΩ υποχρεώσεων και οικογενειακών απασχολήσεων(παιδιά-γονείς)Πάντα μιλάω για μένα και προς Θεού μην παρεξηγηθώ.Διάβασα τι χρειάζεται για να γίνεις vip και πραγματικά έκανα μεγάλη θυσία για να έρθω σε μία συνάντηση και να προγραματίζω μία 2η για να μπορέσω να γίνω vip για το λόγω να μάθω πιό πολλά και όχι για αξιώματα Αμα νομίζετε ότι οι συναντήσεις είναι κριτήριο όλα καλά.Πάντως για μένα το να θέλεις και να μην μπορείς είναι χειρότερο από τις 4.5 ώρες που έκανα στο smartaki για να βρεθώ στην συνάντηση

MARIAPAP
12-09-2007, 10:06
Ειναι 2 θέματα το οποία τα σκεφτομουν αρκετα τώρα τελευταία.
Πλεον πολύ ευκολα γινονται χρήστες VIP και μπαίνουν στα "ενδότερα " του κλαμπ (εννοω οτι διαβάζουν τις αληθινες ωρες:p)και ξεκινούν και βγαίνουν συμπεράσματα χωρις να γνωρίζουν πρόσωπα/καταστάσεις κλπ.
Επισης το 85% το online χρηστων σε εβδομαδιαία βάση είναι vip. ατομα που είτε τα χουμε δει σε μία μόνο συναντηση είτε απλα εχουν κάνει πολλά ποστ χωρις όμως καποιο άλλο στοιχείο που να δείχνει ότι είναι ενεργά μέλη και ενδιαφέρονται για το σμαρτμάνια (περα απ το να περάσουν την ώρα τους στην τκ)
οπότε θα πρότεινα να δυσκολέψουν τα κριτήρια ώστε να γίνεις vip η στην αναγκη να γίνει ένα ενδιάμεσο membergroup κατω απο τους vip (με πρόσβαση στην ΤΚ) αλλα όχι στο vip forum, η εν πάση περιπτώση ενα αλλο ανωτερο των vip, membergroup (που θα βλέπουν το τωρινό vip forum αλλα οι vip πλέον δε θα το βλέπουν..)
σας μπερδεψα λίγο?
Το δευτερο θεμα και βασικότερο που σκεφτόμουν ειναι όπως γινεται η αναβαθμιση των μελών (απο απλοι χρηστες σε πχ vip) ετσι με καποια κριτήρια να γίνεται και η υποβάθμιση...
Κατα καιρούς γίνονται "διαφορα" απο "διαφορους vip" (και ακούγονται αλλα τόσα που θα αναλυθούν ονομαστικά και αναλυτικότερα καποια άλλη στιγμή σε άλλο section) και δεν αλλαζει τπτ...απλά παραμένουν ..vip...
το μονο πρόβλημα που δεν εχω καταλήξει είναι ότι δεν εχω βρει ακομα καποια αξιοπιστα κριτηρια ..
Σκεφτηκα να γίνει βαση reputation σε βάθος χρόνου αλλα δε το θεωρώ ιδιαίτερα αξιόπιστο..
Μετα σκεφτηκα να γίνει βάση ποστ αλλα ουτε αυτό νομίζω θα φέρει επιθυμητά αποτελέσματα..
Για να δουλέψει σωστά η ιδέα πρεπει να βρεθουν σταθερα και αντικειμενικα κριτηρια..αυτα ψαχνω...για ρίξτε τιποτις!

Θα 'ηθελα να εκθέσω κ εγώ σαν νέο μέλος...(αν και VIP) την αποψή μου γιατί στην ουσία είμαι κ εγώ ένα μέλος VIP χωρίς να έχω προσφέρει τπτ στο club πέρα απο κάποια πόστ που ίσως κάποιοι τα βρίσκουν ενδιαφέροντα.

εγώ είμαι ένα μέλος που δεν έχει ακόμα smart και μέσα απο το κλάμπ ψάχνω πληροφορίες ,αγγελίες και άλλα τεχνικά θέματα που ίσως με απασχολήσουν όταν αποκτήσω το smartaki μου!!!!!....σαφώς απο τότε που έγινα VIP μπαίνω και περνάω ευχάριστα τον ελεύθερο χρόνο μου στην τ.κ. και σίγουρα αυτό δεν πρέπει να με κάνει VIP!!!!....η γνώμη μου για τα κριτήρια είναι να γίνεται κάποιος VIP όταν αχολείται ενεργά και προσφέρει στο club και παρεβρίσκεται στις συναντήσεις...(πράγμα που εγώ δυστηχώς δεν μπορώ λόγω δουλειάς:mad:)...αλλα να το κάνει με κάποια συνέπεια δλδ...όχι μια φορά στους 3 μήνες.

Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον το πόστ σου και σωστό κατά την αποψή μου και ελπίζω να έκφέρουν όλα τα μέλη την αποψή τους ετσι ώστε να ''μπουν περισσότερες ιδέες στο τραπέζι'' ωστε να αξιολογηθούν κατάλληλα.

atlantis
12-09-2007, 10:18
εδω και 3 μερες στο συγκεκριμενο θεμα...διαβαζω και ξαναδιαβαζω οτι οι περισσοτεροι ειστε συμφωνοι με καποια αλλαγη των VIP κομματιων....και το μονο που δεν εχω διαβασει (περα απο δυο προσπαθειες,νομιζω) ειναι σωστες και ενναλακτικες λυσεις...το να συμφωνουμε και απλα να το γραφουμε για να πουμε τη γνωμη μας...χαλαει την ουσια.....Προσωπικα λοιπον θεωρω οτι μεχρι τωρα δεν υπαρχει καποια ουσιαστικη προταση που θα μπορεσει να εφαρμοστει....και καλο θα ηταν (παντα προσωπικα μιλαω)σε αυτο το κομματι να γραφοντε μονο προτασεις................

duke21gr
12-09-2007, 10:47
εδω και 3 μερες στο συγκεκριμενο θεμα...διαβαζω και ξαναδιαβαζω οτι οι περισσοτεροι ειστε συμφωνοι με καποια αλλαγη των VIP κομματιων....και το μονο που δεν εχω διαβασει (περα απο δυο προσπαθειες,νομιζω) ειναι σωστες και ενναλακτικες λυσεις...το να συμφωνουμε και απλα να το γραφουμε για να πουμε τη γνωμη μας...χαλαει την ουσια.....Προσωπικα λοιπον θεωρω οτι μεχρι τωρα δεν υπαρχει καποια ουσιαστικη προταση που θα μπορεσει να εφαρμοστει....και καλο θα ηταν (παντα προσωπικα μιλαω)σε αυτο το κομματι να γραφοντε μονο προτασεις................

επίσης να γράφουν και αυτοί που διαφωνούν (καλό θα είναι να διαφωνούμε με επιχειρήματα)

Sphinxgr
12-09-2007, 11:28
Δε θα το έβλεπα ως υποβάθμιση αλλά καλύτερα ως “αναβάθμιση” κάποιων που πληρούν ορισμένες προδιαγραφές. Για την υποβάθμιση μελλών vip δε τίθεται λόγος, ίσως μόνο για το ξεκαθάρισμα, υπό προϋποθέσεις (αν για παράδειγμα κάποιος δεν έχει μπει καν για 6 μήνες) και βέβαια για την τήρηση των υπαρχόντων κανόνων ένταξης στους vip.

Η αναβάθμιση τους θα τους εισήγαγε σε ένα νέο γκρουπ όπου ουσιαστικά θα είχαν πρόσβαση σε ελάχιστα συγκεκριμένα θέματα τα οποία όπως ξαναείπα θα έχουν μηδαμινή κίνηση, όπως οι ώρες τις αλήθειας, τις οποίες δεν έχει κανένα νόημα να διαβάσει κάποιος που δε γνωρίζει προσωπικά πράγματα και καταστάσεις (τι τον νοιάζει τον Χ, Ψ, Ω αν ο sphinx είναι μαλ## από τη στιγμή που δεν τον ξέρει…?) Αυτή η αναβάθμιση δεν είναι αναγκαίο να είναι προφανής και όλοι μπορούν να εμφανίζονται ως Vip, όπως τώρα, δε χρειάζεται να φτιαχτεί ένα καινούργιο group μελλών, έχοντας απλά πρόσβαση σε ακόμα ένα επιπλέον κομμάτι του φόρουμ. Οπότε δε τίθεται θέμα διαφοροποίησης πλέον των μελλών όπως μερικοί μπορεί να κατάλαβαν και φυσικά δεν πρόκειται να γίνει καμία αλλαγή στους υπάρχοντες Vip.

Και θα ήθελα να ξαναγράψω πως δεν είναι σπουδαία αλλαγή ενώ θα έχει ελάχιστα θετικά αποτελέσματα τα οποία δεν παύουν να είναι θετικά.

Και να μην γίνει πάλι δε χάνουμε και πολλά, ίσως θα μπορούσε να καλυφτεί, με διεύρυνση των κανόνων περί Vip

pinky
12-09-2007, 12:06
Εγω νομιζω οτι για αρχη θα ηταν καλο να κανουμε μια εκκαθαριση των ανενεργων μελων.
Θα προτεινα να σταλει ενα ενημερωτικο mail στα ανενεργα μελη με μηδενικα ποστς με την πορεια του κλαμπ δινοντας τους το ερεθισμα να συμμετεχουν στο κλαμπ.Αν παρολα αυτα δεν επιθυμει, να συγκαταλλεγει στη λιστα προς διαγραφη.
Αυτη η διαδικασια μπορει να επαναλαμβανεται 1 φορα το χρονο.Θεωρω οτι ειναι σημαντικοτερο να ειμαστε "λιγα" κ ενεργα μελη παρα πολλα "εικονικα" μελη.

Σχετικα με την αναβαθμιση-υποβαθμισει δεν εχω να προτεινω κατι, αλλα μου αρεσε η ιδεα του σφιγγα.
Γενικα παντως εμενα δεν με ενοχλει κ η τωρινη εικονα.

HACCP
12-09-2007, 12:53
Αρχικά θα ήθελα να πω πως ούτε εμένα με πειράζει η σημερινή κατάσταση του club και έτσι όπως έχει γίνει. Απο κει και πέρα εφόσον θέλετε να γίνει κάποιο πιο δύσκολο κριτήριο για την ''αναβάθμιση'' σε vip, δέν θα έπρεπε να συμπεριληφθεί ο παράγοντας ''Συναντήσεις'' μιας και το βρίσκω λίγο άδικο για τα παιδιά που βρίσκονται στην επαρχία. Νομίζω είναι πολύ δύσκολο για αυτά τα άτομα να ανεβαίνουν σε συναντήσεις εκτός και αν κατεβαίνει το smartmania στην Κρήτη ή την Πελοπόννησο:bigwink: οπότε και αλλάζουν τα δεδομένα(αλλά το βρίσκω απίθανο). Τι έχω να προτείνω απο την πλευρά μου τώρα:g:..... Θα έλεγα πως το site έχει την δυνατότητα να μετράει πόσο smartmaniac είσαι επι τις %. Όταν κάποιος φτάσει το 100% να μετατρέπεται αυτόματα σε vip member. Τα κριτήρια για την αύξηση ή την μείωση του ποσοστού αυτό θα έλεγα να μήν είναι μόνο τα posts που έχει κάνει κάποιος αλλά και άλλοι παράγοντες ( δεν ξέρω τις δυνατότητες που μπορεί να έχει αυτός ο μετρητής ούτε πώς μπορούμε να τον ρυθμίσουμε να μετράει. Αυτά τα ξέρουν οι mods και οι admins:bigwink:). Όσον αφορά τα άτομα που είναι ήδη μέλη(ενεργά) , η υποβάθμισή τους μου φαίνεται δύσκολη(δεν το λέω γιατί και εγώ είμαι vip) και θα δημιουργήσει ένα επιπλέον πρόβλημα στην ήδη ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα. Απο την άλλη πλευρά για τα μη ενεργά μέλη θα συμφωνήσω με την Pinky!

Υ.γ Αν επιτρέπεται, ποια ήταν η αφορμή για αυτό το thread?:g:

soupatoras
12-09-2007, 13:46
Μηπως η αφορμη ειμαι εγω? λογω οτι βγηκα Mr September δηλαδη και VIP member ενω δεν ειμαι τοσο ενεργο στελεχος του Club οσο αλλοι (δεν ερχομαι σε συναντησεις)?? η ειναι η ιδεα μου?

malvi
12-09-2007, 14:03
Μηπως η αφορμη ειμαι εγω? λογω οτι βγηκα Mr September δηλαδη και VIP member ενω δεν ειμαι τοσο ενεργο στελεχος του Club οσο αλλοι (δεν ερχομαι σε συναντησεις)?? η ειναι η ιδεα μου?

αυτό που λες είναι χαζό...για 2 λόγους...αφενώς γιατί άμα είναι έτσι θα πρέπει να διαγραφούν και όσοι έχουν γίνει ΒΙΠς με αυτόν τον τρόπο και εντάξει δε λέει.... οι προτάσεις που γίνονται εδώ γίνονται με αφορμή μιας κατάστασης που υπάρχει πολύ καιρό τώρα....που υπήρχε ακόμα και όταν δεν είμουνα καν εγώ μέλος....αφετέρου για να έχει βάλει ο πρόεδρος και οι admins να γίνεσαι βιπς με αυτό τον τρόπο μάλλον κάτι τις θα ξέρουν καλύτερα από μας...

Μην μανουριάζετε παιδιά...εδώ είμαστε για να συζητάμε και να ανταλλάσουμε απόψεις (και ναι η διαφωνία ειναι στο κυριώς μενιού και όπως επισήμανε ο Δούκας να μιλάμε και να διαφωνούμε με επιχειρήματα)...όποιος θέλει να βγάνει τα μάτια του....υπάρχουν οι εξής τρόποι....πμ, από κοντά σε συνάντηση:D:D:D

soupatoras
12-09-2007, 14:08
Μην μανουριάζετε παιδιά...εδώ είμαστε για να συζητάμε και να ανταλλάσουμε απόψεις (και ναι η διαφωνία ειναι στο κυριώς μενιού και όπως επισήμανε ο Δούκας να μιλάμε και να διαφωνούμε με επιχειρήματα)...όποιος θέλει να βγάνει τα μάτια του....υπάρχουν οι εξής τρόποι....πμ, από κοντά σε συνάντηση:D:D:D

Δεν μανουριαζει κανεις μια σκεψη εκανα...

Υ.Γ χμμ... σε συναντηση??? (κατι ξερω και δεν εχω ερθει μεχρι τωρα)

Giovi
12-09-2007, 14:15
Μπα, σε συναντήσεις δεν βγάζουμε μάτια... μαστιγώνουμε μόνο!!!!:p:p:p

Εγω δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατι το συζητάτε τόσο πολύ? Ειστε σε ένα τοπικ που αναφέρεται σε προτάσεις βελτίωσης. Κάποιος κάνει μια πρόταση και απο εκεί και πέρα το λαμβάνουν υπόψιν οι moderator και ο admin και το συζητάνε.

Πάντως, και η μέχρι τώρα λειτουργία του forum και ο "διαχωρισμός" αυτός των μελών γινεται μετά από συζήτηση των αρμοδίων! Ας περιμένουμε λίγο λοιπόν και εάν πραγματικά υπάρχει λόγος να γίνουν αλλαγές θα τις δούμε στο άμεσο μέλλον!:bigwink:

malvi
12-09-2007, 14:17

ναι αλλά έτσι όπως το διατύπωσες φανηκε περισσότερο σαν παράπονο-μανούριασμα παρά σα σκέψη....

Υ.Γ. κακώς ξέρεις και δεν έρχεσαι...εντάξει πλακωνόμαστε στο ξύλο, κατεβάζουμε μπινελίκια και καντήλια...αλλά έχουμε πρώτες βοήθειες και φυσικά έχουμε πλάκα...και πάνω απ'ολα...ύστερα από όλο αυτό το μπουγιουρντι τρώμε μπυρόνια και πίνουμε βρωμιές:D:D:D:p:p:p:p:p

duke21gr
12-09-2007, 15:03

1) δε περιστρέφεται όλο το club γύρω από ένα πρόσωπο που έχει πάρει μια μικρή διάκριση μέσα από κάποιο διαγωνισμό.

2) είναι η ιδέα σου

3) λάθος σκέψη

4) αφού δεν έχεις έρθει σε συνάντηση δε ξέρεις τίποτα

5) καλό θα ήταν αν θες να έχεις μαι πιο ξεκάθαρη εικόνα να έρθεις σε κάποια από της συναντήσεις μας.

Giovi
12-09-2007, 15:10
Sorry που θα βγω off topic αλλα Δούκα, πάλι στραβά ξύπνησες????
Ο καθένας μπορεί να πει την αποψή του, όσον αφορά το συγκεκριμένο τοπικ πάντα! Δεν υπάρχει λόγος ούτε να γινόμαστε επιθετικοί, ούτε να σχολιάζουμε off topic πράγματα και κυρίως πράγματα που δεν γνωρίζουμε και που δεν μπορούμε να έχουμε άποψη (αφού δεν τα γνωρίζουμε!!!)

Υπενθυμίζω οτι δεν υπάρχει κανέναν λόγος να μανουριάζουμε σε ένα θεμα που ναι μεν μπορούμε να έχουμε άποψη αλλα είναι θέμα των αρμοδίων το αν θα ασχοληθούν ή οχι!

malvi
12-09-2007, 15:17

1) δε περιστρέφεται όλο το club γύρω από ένα πρόσωπο που έχει πάρει μια μικρή διάκριση μέσα από κάποιο διαγωνισμό.

2) είναι η ιδέα σου

3) λάθος σκέψη

5) καλό θα ήταν αν θες να έχεις μαι πιο ξεκάθαρη εικόνα να έρθεις σε κάποια από της συναντήσεις μας.

Ο καθένας μπορεί να πει την αποψή του, όσον αφορά το συγκεκριμένο τοπικ πάντα! Δεν υπάρχει λόγος ούτε να γινόμαστε επιθετικοί, ούτε να σχολιάζουμε off topic πράγματα και κυρίως πράγματα που δεν γνωρίζουμε και που δεν μπορούμε να έχουμε άποψη (αφού δεν τα γνωρίζουμε!!!)

Υπενθυμίζω οτι δεν υπάρχει κανέναν λόγος να μανουριάζουμε σε ένα θεμα που ναι μεν μπορούμε να έχουμε άποψη αλλα είναι θέμα των αρμοδίων το αν θα ασχοληθούν ή οχι!

τα παραπάνω Γιόβη μου όμως είναι ένα καλό παράδειγμα ότι οι αρμόδιοι θα έπρεπε να ασχοληθούν προς κάθε δυνατή αποφυγή παρεξηγήσεων μιας και όλοι είμαστε χαζά παιδιά ενέργεια γεμάτα...και αρκετά θερμόαιμα...λες να φταίει η κλίμα???

Giovi
12-09-2007, 15:24
Μαλβίνα μου ...

Ας περιμένουμε λίγο λοιπόν και εάν πραγματικά υπάρχει λόγος να γίνουν αλλαγές θα τις δούμε στο άμεσο μέλλον!:bigwink:

Αν θέλουμε να μανουριάσουμε ή να παρεξηγηθούμε ή να βγάλουμε την θερμόαιμη ενέργειά μας, υπάρχουν ένα σωρό άλλα τοπικ να το κάνουμε, οχι εδω :bigwink:

jos
12-09-2007, 15:29
Ηρεμήστε κυρίες....

atlantis
12-09-2007, 15:35
συγνωμηηηηηηηηηηη..........
εχετε μπει εστω και λιιιγο στον κοπο να δειτε το τιτλο του θεματος???????
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ..........και μονο αυτο δεν βλεπω!

malvi
12-09-2007, 15:37
Μαλβίνα μου ..
Αν θέλουμε να μανουριάσουμε ή να παρεξηγηθούμε ή να βγάλουμε την θερμόαιμη ενέργειά μας, υπάρχουν ένα σωρό άλλα τοπικ να το κάνουμε, οχι εδω :bigwink:

Γιόβη μου δε θα μπορούσα να διαφωνήσω με τίποτα....καθώς μια κυρία προέδρου έχει πάντα δίκιο:p:p:p:p.....(διότι έχει ειπωθεί άλλωστε ότι εδώ μέσα είμαστε βασιλευομένη δημοκρατία:p:p:p.)...και καλό θα ήταν απο τούδε και στο εξής να ποστάρονται αυτά που πρέπει.....ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ....ένα δύο τρία....πόστ του τύπου γιατι εμένα και όχι αυτός...μάνα δε μου κολλάν τα ένσημα...καλό θα ήταν να μη γίνονται...τουλάχιστον όχι εδώ....όπως καλά αναφέρει συνέχεια η Βάσω (αλλά ποιός την ακούει:p)

malvi
12-09-2007, 15:38
Ηρεμήστε κυρίες....

Μα πως να ηρεμήσω Γιάννη μου....δε με μαστίγωσε η κυρία σήμερα!!!!:p:p:p:p:p (οφφ δι τόπικ!!!)

jos
12-09-2007, 15:42
Να συνεχίσετε το μαστίγωμα στην ΤΚ! Άντε γιατί θα σας κάνω baaaaaaaaaaaannnnnnnnnn. Τα offtopic μυνήματα θα αυτοκαταστραφούν σύντομα!!!!!

duke21gr
12-09-2007, 17:12

εγώ απλά έλυσα τις απορίες του.....
τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

:bigwink::bigwink::bigwink::bigwink::bigwink::bigw ink::bigwink::bigwink::bigwink::bigwink::bigwink:: bigwink:

soupatoras
12-09-2007, 18:47

2) είναι η ιδέα σου

3) λάθος σκέψη

1)δεν ειπα οτι ολα περιστρεφονται απο εμενα..
2)το καταλαβα οτι ειναι η ιδεα μου.
3)ε που και που κανω και λαθος σκεψεις...
4)ενα χαζο σχολιο ηταν αυτο που εγινε απο εμενα για κατι που εγραψε η φιλη Malvi και αν διαβασες συνεχιστικε αυτη η ''πλακιτσα'' και με αλλα μελη!
5)αλλα λογια να αγαπιομαστε διαβασε λιγο πιο πανω και θα καταλαβεις πως και γιατι αναφερθηκα στο ''(κατι ξερω και δεν εχω ερθει μεχρι τωρα)'' χιουμοριστικα....

soupatoras
12-09-2007, 18:57
εγώ απλά έλυσα τις απορίες του.....
τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

:bigwink::bigwink::bigwink::bigwink::bigwink::bigw ink::bigwink::bigwink::bigwink::bigwink::bigwink:: bigwink:

Δεν ελυσες τιποτα εσυ... αλλα μελοι και τα ευχαριστω

pigoy
12-09-2007, 20:02
Aυτο που λετε με τις συναντησεις λογικο αλλα καποια μελη οπως εγω δεν ειναι απο αθηνα και ειναι 600 χιλιομετρα μακρια για αυτους δεν ειναι λιγο αδικο?Προσπαθω πριν το καλοκαιρι να κανονισω να ερθω και ολο κατι τυχαινει γιατι για να ερθω θελει μιση μερα να ερθω και μιση να φυγω!Εγω αποψη μου λεω!

Sphinxgr
12-09-2007, 21:01

Φυσικά και όχι φίλε. Να είσαι σίγουρος για αυτό.;) Απλά έγινε μια πρόταση από τον Voli και συμφωνούμε ή διαφωνούμε ανάλογα. Δεν έχει γίνει καμία συνεννόηση μεταξύ μας με στόχο κάποιον ή κάτι.:)

soupatoras
12-09-2007, 22:05
Το ξερω φιλε σφιγγα ηταν μια αστοχη διατυπωση δικια μου... γιατι συμπεσανε μαζι...

Giovi
13-09-2007, 12:57
Aυτο που λετε με τις συναντησεις λογικο αλλα καποια μελη οπως εγω δεν ειναι απο αθηνα και ειναι 600 χιλιομετρα μακρια για αυτους δεν ειναι λιγο αδικο?Προσπαθω πριν το καλοκαιρι να κανονισω να ερθω και ολο κατι τυχαινει γιατι για να ερθω θελει μιση μερα να ερθω και μιση να φυγω!Εγω αποψη μου λεω!

εχμ... εσύ είσαι VIP....
Αυτό λέμε, οτι οι συναντήσεις δεν παίζουν ρόλο!

zakgeor
12-10-2007, 01:05
Γεια σε ολους !:thumb:

Ας προσθεσω και εγω:g:
την δικη μου πινελια σαν νεος σμαρτακιας και μελος εδω σε αυτο το φορουμ.

Παιρνοντας θαρρος απο την σημερινη πρωτη μου ζωντανη συναντηση, με καποιους/ες τρελοσμαρτακιδες απο εδω.

Το να μπεις σε μια παρεα κανονας απαραβατος πρεπει να αρεσεις,πρεπει να λαμπεις πρεπει να εισαι ενεργος και αρεστος σε ολους , η σχεδον σε ολους, τους υπολοιπους αλλα και να σου αρεσει αυτο που κανεις και τα ατομα που υπαρχουν στην παρεα αυτη η καποια μελη που να ταιριαζετε να εχετε καποια κοινα σημεια.

Ο καθε ενας υπηρετει εναν σκοπο σε αυτην την παρεα και την μετεπειτα πορεια που ακολουθειτε σε αυτην αλλα και το κλαμπ που ανηκει, γνωριμιες,καινουργιους φιλους,τρελοπαρεα να λεν τα δικα τους νεες εμπειριες, εχουμε γεννηθει να ειμαστε κοινωνικα οντα, χμ..ναι οντως..

Καποιοι ειναι διατοντες αστερες στον ουρανο,κομμητες, αλλοι μονιμοι πλανητες και γυρνουν γυρω απο τον εαυτο τους, αλλοι διαλεγουν τον ρολο του γαλαξια.

Αξια διαχρονικη εχουν οι αληθινες φιλιες που για να αποδειξουν του ρολου το αληθες πρεπει να περασουν απο σαραντα κυμματα η λεξη φιλος ειναι ιερη την εχουμε κανει καραμελα .Γνωστοι υπαρχουν μελη ναι βεβαιως φιλοι ??
χμ. δυσκολο να απαντησεις .
Θελει χρονο,πειρα,τριβη, εμπειρια δεκαδες καθημερινες αποδειξεις απο το πεδιο της μαχης που ονομαζετε ,ζωη!

Η ταχυτητα των σκεψεων πολλες φορες η πειρα οχι εγω διδασκει οτι
τα λαθη και οι μικροψυχες επιλογες πληρωνονται με το
αντιστοιχο νομισμα.= που μπορει να εχει πολλες οψεις.

VIP περισσοτερο σαν ασπιρινη μου μοιαζει με μπολικη δοση αντιβιωτικου.

Δεν πρεπει να ξεχωριζουμε τις καταστασεις και τους ανθρωπους .

Εκτος απο αυτους που πραγματικα θελουν να ξεχωριζουν αυτοπροβαλοντας συνεχως τον εαυτο τους τον εγωισμο τους αλλα και το μεγεθος των λαθων που επαναλαμβανουν καθε μερα σε ολους τους υπολοιπους με την μορφη ρουτινας υπερατλαντικης πτησης.

Σημερα παρατηρησα καποια μικρο λαθακια σαν καινουργιος,
πρεπει να λειτουργει καλυτερα ο μηχανισμο της παρεας λογω του οτι
απο καποιους που παρευρεθηκαν ο καθε ενας ειχε κανει ενα πηγαδακι ειχε στησει το δικο του
γλυκο πηγαδακι δεν με ενοχλησε καθε αλλο αυτο δειχνει οτι πλεον εχουμε
επιλογες και αποψη,ενδιαφερον και μαεστρια στην επιλογη της παρεας.

Αλλα με αυτον τον τροπο δεν δινουμε το δικαιωμα στον καινουργιο να μας γνωρισει και να τον γνωρισουμε...

Ενα καλεσμα σε ολους και μια γνωριμια δεν ειναι και κατι δυσκολο αλλα θα πρεπει να γινετε συνηθεια, ειναι κανονας ενος κλαμπ
Με νεους ενθρωπους με κοινα smart (εξυπνα) ενδιαφεροντα!

ΝΑ κανουμε τον καθε ενα να ειναι σαν το σπιτι του και να μας δειξει τελικα εαν αξιζει η οχι ?
ΝΑ τον συμπεριλαβουμαι αξια στην παρεα μας?
Συντομα θα σπασει ο παγος και θα μας δειξει εαν πραγματικα χριζει προσοχης
η οχι!

Ελαχιστοι ,ελαχιστες εχουν την φλογα της περιεργειας να σιγοκαιει να δουν και να γνωρισουν κατι καινουργιο και στην πορεια να το διαλεξουν να το ξεχωρισουν απο την μαζα.

Ναι εδω υπαρχουν και τετοιοι ανθρωποι δειχνει οτι το νουμερο απο αυτους συνεχεια μεγαλωνει, ευγε!

Ηθελα να γνωρισω και να μιλησω με τους υπολοιπους ειμαι super fan μπλα μπλα , αλλα ε?!πρωτη Χ
δεν μου δοθηκε η ευκαιρια, λογω χρονου...και μικρου
ευελικτου ωραριου της συναντησης μας.

Στον δρομο καθοδον προς την εκθεση καποιοι εκαναν σφηνες και παιχνιδια στην ασφαλτο χμ, νομιζω δεν ειναι σωστο για ενα σοβαρο κλαμπ που θελει να κρατησει καποιο υψος απο τα υπολοιπα.

Ειπαμε στην γραμμη, που βεβαια πολλες Χ εσπασε, βεβαια δεν
ειμαστε και μονοι μας στον δρομο αυτο και αν θα ηταν πολυτελεια.

Προεδρος αξιζει να λεγετε αυτος που κοπιασε να το στησει ολο αυτο και να το κρατησει ζωντανο, απο εμενα ενα μεγαλο μπραβο σε αυτον που το ονειρο του το εκανε πραγματικοτητα. ενα γλυκο σμαρτοκλαμπ γεματο με νεους ανθρωπους με την ιδια χsmart τρελα!

Νομιζω οτι ειναι καλυτερα μια χμ εικονικη καλπη ανοικτη που θα μας δινει το δικαιωμα της θετικης η αρνητικης ψηφου για το εαν αξιζει καποιος να ειναι παρον η παρελθον συμφωνα με τις πραξεις του και τα λογια του αφου τον διαλεξουν ολοι οι υπολοιποι η και η πλειοψηφια, γιατι οχι?
ΚΑι με την καταλληλη βεβαια εκλογολογια γιατι μπορει κατι απο αυτον τον ανθρωπο να μας πειραξε τοτε πρεπει να καταλαβαινει μονος του καποια πραγματα και καταστασεις και να κρατα αποστασεις.

Τελος μπορει να γινετε η συναντηση ΠαρασκευοΣαββατο Κυριακο?

Ευχαριστω για το διαβασμα!

Ομοιοπαθουντες χαρηκα για την γνωριμια τα λεμε την αλλη Χ με τους υπολοιπους!

Ενα κιτρινο καληνυχτα

zakgeor:thumb:

DVCam
12-10-2007, 08:52
Από'τι βλέπω,μάλλον μιλάμε για μεγαλύτερη "αυστηρότητα".
Θα πρότεινα να γίνει μια ολική εκαθάριση των μελών αλλά και των VIP's. Τα κριτήρια όμως θέλουν πολύ ψάξιμο.
Δηλάδη...τα μέλη που δεν έχουν ποστάρει πάνω από 3 μήνες... να πουν αντίο και απλά να μπορούν να μπούνόπως όλοι θέλουν σε κάποιες ενότητες σαν Guest's.
Οι παλιοί Vip που έχουν χαθεί να έρθουν σε κάποια προειδοποιητική φάση μέσο ΠΜ και να εξηγείται η κατάσταση.
Ακόμα και μια απάντηση των παλιών Vip που θα εξηγούσε την σιγή τους ή από τις συναντήσεις ή από το χώρο , θα βοηθούσε σε πολλά και στην κρίση του Προεδρίου στο να αποχωρήσουν ή όχι από τον τομέα Vip.
Τώρα όσο για τις βελτιώσεις... και μιας και το συζητάμε, με ένα απλό ξεκαθάρισμα των μελών και των Vip θα πρέπει να αλλάξει ο τόπος συνάντησεις και να μετακινηθεί στην Αχαρνών όπως ήταν παλιά μιας και τώρα δεν έχουμε τα "τότε" μέλη που δημιουργούσαν προβλήματα με την παρουσία τους και πιστεύω πως αυτό θα φέρει κι άλλο κόσμο στο club.
Το lidl είναι για εμένα και πολλούς άλλους τελείως αντιδιαμετρικά της Αθήνας και η συμφόρηση στο ποτάμι αλλά και στο κέντρο είναι τέτοια που ειλικρεινά... δεν έχω καμία διάθεση να πήξω στην κίνηση.
Αυτός είναι και ο μόνος λόγος για τον οποίο δεν έρχομαι στις συναντήσεις αλλά δεν νομίζω πως με την παρουσία μου στο forum δεν έχω προσφέρει αρκετά με πληροφορίες και φωτογραφίες τόσο για το νέο fortwo , όσο και για το forfour σαν πρώτος κάτοχος μέλος και των δύο.

zakgeor
12-10-2007, 11:51
Yπαρχει μια πιο αποδοτικη και απλη λυση, οχι δεν χρειαζετε Γερμανο, διαθεση χρειαζετε ολοι μας μπορουμε να προτεινουμε καποια μερη που ΕΧΟΥΜΕ παει για φαι διασκεδαση καφε, τα εχουμε δοκιμασει και μπορουμε χωρις φοβο και παθος να τα προτεινουμε!
Επισης μπορει η Αττικη να χωριστει στα τεσσερα, για τυχον μελλοντικη επισκεψη που θα γινει απο ολους μας σε καποια απο τις συναντησεις μας,για να μην εχει κανενας παραπονο οτι γερνει υπερ η κατα η ζυγαρια των συναντησεων συμφωνα με το μερος που διαμενει , η εαν θελετε που συχναζει.
Τωρα για ανοικτο μερος γιατι πολλα διαβασα και ακουσα σαν καινουργιος πιστευω οτι καποιο σημειο μεσα στην Αττικη Οδο σιγουρα βολευει πολυ καλυτερα ειδικα απεναντι απο τον ALPHA που ειναι και καφε η εαν θελετε και στο αεροδρομιο Βενιζελος εχει τεραστια παρκιν και στην μερια της SHELL..

Αλλα για πολλοστη Χ γινετε να αλλαξει η μερα να γινει Παρασκευοσαββατοκυριακο?:g:
Ευχαριστω!

zakgeor
12-10-2007, 11:58
?Τι λετε για την περιπτωση ψηφου?
Κατα προτιμηση !
Αλλα φυσικα εαν ειναι ολα μαυρα η κατα καποιου/ας θα πρεπει να υπαρχει και ο σωστος σοβαρος λογος και η σωστη τοποθετηση των μελων,γραπτος, που εχουν παραπονο, ε, ανθρωποι ειμαστε παντα υπαρχει η κακια ωρα και η δυνατοτητα της βελτιωσης! και εαν δεν διορθωνονται τα πραγματα τοτε...... υπαρχει και η κατευθυνση της οικιοθελους αποχωρησης απο το club...
Ευχαριστω

Sphinxgr
12-10-2007, 12:07
Αυτά τα ζητήματα έχουν αναλυθεί εις βάθος στο παρελθόν πάρα πολλές φορές.

Η μέρα δυστυχώς δεν αλλάζει από Πέμπτη γιατί κάνει ευκολότερο τον ερχομό το πσκ (όπου η συνάντηση αποκλείεται, μιας και ο καθένας βγαίνει με διαφορετικές παρέες, κάτι που δεν αλλάζει.) ενώ είναι η μόνη μέρα όπου μπορούν οι περισσότεροι.

Μέρος συνάντησης πρέπει να είναι αποκλειστικά πάνω στην εθνική όδο, να μην υποχρεώνει κανέναν να πληρώνει για να έρθει και να μοιράζει την απόσταση Βορείων και Νοτίων προαστίων. Δηλαδή πρέπει να είναι από τον Σκλαβενίτη στη Νέα Χαλκηδόνα μέχρι και τον ιππόδρομο.

malvi
12-10-2007, 12:17
Yπαρχει μια πιο αποδοτικη και απλη λυση, οχι δεν χρειαζετε Γερμανο, διαθεση χρειαζετε ολοι μας μπορουμε να προτεινουμε καποια μερη που ΕΧΟΥΜΕ παει για φαι διασκεδαση καφε, τα εχουμε δοκιμασει και μπορουμε χωρις φοβο και παθος να τα προτεινουμε!
Επισης μπορει η Αττικη να χωριστει στα τεσσερα, για τυχον μελλοντικη επισκεψη που θα γινει απο ολους μας σε καποια απο τις συναντησεις μας,για να μην εχει κανενας παραπονο οτι γερνει υπερ η κατα η ζυγαρια των συναντησεων συμφωνα με το μερος που διαμενει , η εαν θελετε που συχναζει.
Τωρα για ανοικτο μερος γιατι πολλα διαβασα και ακουσα σαν καινουργιος πιστευω οτι καποιο σημειο μεσα στην Αττικη Οδο σιγουρα βολευει πολυ καλυτερα ειδικα απεναντι απο τον ALPHA που ειναι και καφε η εαν θελετε και στο αεροδρομιο Βενιζελος εχει τεραστια παρκιν και στην μερια της SHELL..

Αλλα για πολλοστη Χ γινετε να αλλαξει η μερα να γινει Παρασκευοσαββατοκυριακο?:g:
Ευχαριστω!

Υπάρχει τόπικ όπου μπορείς να προτείνεις προορισμούς συναντήσεων...το λιντλ υπάρχει μόνο σαν σημείο όπου μαζευόμαστε να πάμε όλοι μαζί...και αυτό πάλι δεν είναι υποχρεωτικο...μπορεί όποιος θέλει να έρθει κατευθείαν στον προορισμό της συνάντησης

Η Πέμπτη το ξέρω ότι είναι δύσκολή για όλους....αλλά ΠΣΚ θέλουμε να βρισκόμαστε με τις οικογενειές μας και φυσικά να την κάνουμε για εκδρομές...άμα είναι 2 Σουκου το μήνα να μην την κάνω για εκτός Αττικής για να μην χάσω τη συνάντηση εεε...νομίζω ότι δε θα το δεχτεί κανένας

Επίσης πιστεύω ότι το σημείο που αναφέρεις δεν βολεύει πολλούς ειδικά αυτούς που είναι νότια, δυτικά και κεντρικά....και πόσο μάλλον το να πληρώνεις στανταρ 2,70 για να πας στο σημείο συνάντησης
Άλλωστε την Αττική Οδό σαν κλάμπ (για να πάμε στον τελικό προορισμό) την χρησιμοποιούμε ελάχιστα.Άλλωστε ο Λάμπρος διάλεξε το Λιντλ για κάποιο λόγο...να είναι προσβάσιμο σε όσο το δυνατόν γίνεται περισσότερα άτομα...όπως καταλαβαίνεις δε μπορεί να βολεύονται όλοι...οπότε ολίγη κατανόηση δε βλάπτει:)

και κάτι ακόμα...μην βιάζεσαι...χτες μας γνώρισες...και σαφώς από κοντά τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά απ' οτι μέσα σε ένα φόρουμ...επίσης θα πρέπει να δείξεις κατανόηση στο γεγονός ότι και εμείς οι βιπς ή οι πιο παλιοί ή οπως θες πές το είμαστε ολιγόν κουρασμένοι απο την δουλειά, τις έγνοιες και ίσως να μην είμαστε τόσο θερμοί όσο θα θέλαμε και θα θέλατε...ναι είναι αλήθεια ότι είναι άσχημο να μένει κάποιος στη γωνιά και να κοιταει...αλλά θέλει υπομονή και φυσικά όχι απογοήτευση από μέρους των νέων μελών...και φυσικά λίγη προσοχή από μας τους παλιούς....(είχα μια κουβέντα με άλλες δυο κυρίες και επείσθη για το γεγονός ότι δεν μπορούμε να είμαστε όλοι αλέγροι και με μπρίο....οπότε πρέπει να πλησιάζουμε και τους ντροπαλούς για να νιώσουν άνετα:D:p.....πάντως και εγώ ντρεπόμανε στην αρχή...να το ξέρετε εσείς οι πιο παλιοί από μένα:p:p:p:p:p:p)

7am
12-10-2007, 12:22
Πάντώς η Παρασκευή βράδυ θα ήταν πολύ καλή ευκαιρία για λίγο παραπάνω ομαδικό ξενύχτι του ΣΜ...

malvi
12-10-2007, 12:34
Τέσπα νομίζω ότι ξεφύγαμε από το θέμα μας το οποίο έχει να κάνει με την υποβάθμιση-αναβάθμιση VIP μελών...αν θέλει κάποιος μοντ ας τα μετακομίσει κάπου αλλού....

Alex
12-10-2007, 12:56
Καλα ολα αυτα, αλλα λιγο εκτος θεματος...
Το θεμα αφορα την αναβαθμιση η την υποβαθμιση των VIP μελων.
Αυτο ειναι ενα θεμα πανω στο οποιο περιμενω απαντησεις απο ανθρωπους οι οποιοι εχουν περασει καποιο διαστημα στο club, μας εχουν γνωρισει, εχουν καταλαβει ποιοι ειμαστε και τι αντιπροσωπευουμε και ειναι προθυμοι να συμμετεχουν.

Sorry Zakgeor που στο λεω ετσι ωμα, αλλα η γνωμη σου σε αυτη τη φαση πανω στο θεμα των VIP μου ειναι εντελως αδιαφορη. Αυτο δεν αφορα μονο εσενα, αλλα και αρκετα απο τα νεοτερα μελη που εγραψαν απερισκεπτα εδω, χωρις να λογαριασουν οτι αυτο το κλαμπ υπαρχει εδω και 4 χρονια και οτι απο μεσα του εχουν περασει ανθρωποι με πολυ σημαντικοτερη συμμετοχη και προσφορα απο τους ιδιους. Με ποιο δικαιωμα λοιπον αυτοι ασκουν κριτικη και εκφραζουν γνωμη για το ποιος θα μεινει και ποιος θα φυγει, εγω δεν το καταλαβαινω. Η κριτικη αυτη σε παλιοτερα μελη, ειναι κατι που εγω προσωπικα δεν τολμαω να κανω.

@Zakgeor:Για να μην παρεξηγηθω, πολλα απο τα υπολοιπα στα οποια αναφερεσε ειναι σωστα τοποθετημενα, με οριμο και νοσταλγικο -σε καποια σημεια- τροπο και με βρισκουν συμφωνο. Προκειμενου ομως να διατηρησουμε την ταξη και την αναγνωσιμοτητα του φορουμ πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι, αυτα που γραφουμε να ειναι στην αναλογη ενοτητα. Τελος λυπαμαι που δε γνωριστηκαμε χθες, αλλα οπως γραφεις κι εσυ, αυτα τα πραγματα -ειδικα σε μεγαλες ομαδες ανθρωπων- παιρνουν το χρονο τους.

HACCP
12-10-2007, 15:12
Sorry Zakgeor που στο λεω ετσι ωμα, αλλα η γνωμη σου σε αυτη τη φαση πανω στο θεμα των VIP μου ειναι εντελως αδιαφορη. Αυτο δεν αφορα μονο εσενα, αλλα και αρκετα απο τα νεοτερα μελη που εγραψαν απερισκεπτα εδω, χωρις να λογαριασουν οτι αυτο το κλαμπ υπαρχει εδω και 4 χρονια και οτι απο μεσα του εχουν περασει ανθρωποι με πολυ σημαντικοτερη συμμετοχη και προσφορα απο τους ιδιους. Με ποιο δικαιωμα λοιπον αυτοι ασκουν κριτικη και εκφραζουν γνωμη για το ποιος θα μεινει και ποιος θα φυγει, εγω δεν το καταλαβαινω. Η κριτικη αυτη σε παλιοτερα μελη, ειναι κατι που εγω προσωπικα δεν τολμαω να κανω.

Alex δεν συμφωνώ με αυτό που γράφεις , καθώς το thread αυτό έγινε προκειμένου να προτείνουν λύσεις όλοι. Αν η άποψη των νέων μελών δεν σε αφορά ή δεν αφορά και άλλους ''παλιούς''(με την καλή έννοια, για να μην παρεξηγηθώ) καλό θα ήταν να μεταφερθεί το thread στο vip section ή άν δεν σε αφορά ούτε η γνώμη των vip μελών ( γιατι μπορεί να είναι ''φρέσκοι'') να στέλνεται pm και όχι να ποστάρετε προκειμένου να απαντήσουν 5-6 άτομα.
Φιλικά HACCP

Υ.γ Να σε ρωτήσω και κάτι? Αν όταν πρωτογράφτηκες σου έλεγα ότι η γνώμη σου μου είναι αδιάφορη , πώς θα αισθανόσουν? Ρωτάω γιατί μου φάνηκε κάπως ''άγαρμπη'' η απαντησή σου προς τον zakgeor.

kardiopa8eias
12-10-2007, 15:22
αυτοι που ειχαν αλλα το πουλησαν αλλα εχουν <δεσμους> (το βλεπετε πως το εγραψα μην παρεξηγηθω) με καποια μελη τι θα γινουν(με)?

Doctor
12-10-2007, 15:25
Πολλές κουβέντες, μα πάρα πολλές.....αλλά προτάσεις αντιστρόφως ανάλογα!
VIP είναι ένας τίτλος με προνόμια που τα κερδίζει όποιος είναι σε αυτόν τον σμαρτόκοσμο ενεργός.

Τα κρητήρια είναι όμως το ζήτημα !!!!
Λοιπόν
1. Οι συναντήσεις, να παίζουν ρόλο....αλλά οχι βασικό
2. Τα post να παίζουν ρόλο εξίσου
3. Η όλη εικόνα να είναι διαβαθμισμένη

Αναλυτικά
1. Όντως σε αρκετούς δεν είναι εύκολο να παρεβρίσκονται, κυρίως για τους εκτός Αθηνων.....Για αυτούς αυτό το κρητήριο δεν πρέπει να παίζει.....και σύμφωνα με τους κανονισμούς, όντως δεν παίζει
2. Τα post....
α) να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα η δημιουργία thread.....παρά η απάντηση του στυλ....ναι, συμφωνώ!!! οχι, δεν συμφωνώ !!!λολ, χαμόγελα, και άλλα χαζά!!!

β)Οι αξιολογήσεις είναι κάπως αρρώστια....όποιος δεν γουστάρει κάποιον τον κοκκινίζει....δεν είναι δίκαιο λοιπόν να λαμβάνεται υπ'όψιν

γ) Η συμμετοχή και η βοήθεια που προσφέρει ο οποιοσδήποτε π.χ. Στην έκθεση τις προάλες, κάποιος μπορεί να ήταν ένα χέρι βοηθείας απο την αρχή έως και το τέλος της έκθεσης.....αυτός να επιβραβευτεί για τις υπηρεσίες του

δ) Κάποιος μπορεί να κάνει ότι περνάει απο το χέρι του για την σωστη λειτουργία και εξάπλωση του club....να επιβραβέβεται.....

Άν μου έρθουν και άλλες σκέψεις και προτάσεις θα τις θέσω

malvi
12-10-2007, 15:30
Το θεμα αφορα την αναβαθμιση η την υποβαθμιση των VIP μελων.
Αυτο ειναι ενα θεμα πανω στο οποιο περιμενω απαντησεις απο ανθρωπους οι οποιοι εχουν περασει καποιο διαστημα στο club, μας εχουν γνωρισει, εχουν καταλαβει ποιοι ειμαστε και τι αντιπροσωπευουμε και ειναι προθυμοι να συμμετεχουν.

Alex δεν συμφωνώ με αυτό που γράφεις , καθώς το thread αυτό έγινε προκειμένου να προτείνουν λύσεις όλοι. Αν η άποψη των νέων μελών δεν σε αφορά ή δεν αφορά και άλλους ''παλιούς''(με την καλή έννοια, για να μην παρεξηγηθώ) καλό θα ήταν να μεταφερθεί το thread στο vip section ή άν δεν σε αφορά ούτε η γνώμη των vip μελών ( γιατι μπορεί να είναι ''φρέσκοι'') να στέλνεται pm και όχι να ποστάρετε προκειμένου να απαντήσουν 5-6 άτομα.
Φιλικά HACCP

Haccp....όταν θες να προτείνεις κάτι πρέπει να ξέρεις γιατί το προτείνεις, που σημαίνει ότι έχεις καταλάβει ποια είναι η δομή του club, οι ανάγκες του, οι δραστηριοτητές του, τα ενεργά μέλη του και οι απόψεις του...και στην τελική δε του ειπε να μην προτείνει κάτι αλλά πριν το κάνει να γνωρίσει και να κατανοήσει κάποια πράγματα και σαφώς να συνεισφέρει όπως μπορεί....απλά ο Alex το έκανε με το δικό του τρόπο:D:D:D:D......και δεν τα λέω για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου στον Alex γιατί αφενώς δε με χρειάζεται (είναι αρκετά ετοιμόλογος και χειρίζεται το λόγο καλύτερα από μένα) αλλά για ακόμα μια φορά βιάζεσαι να την πεις.....

MaD
12-10-2007, 15:31
αυτοι που ειχαν αλλα το πουλησαν αλλα εχουν <δεσμους> (το βλεπετε πως το εγραψα μην παρεξηγηθω) με καποια μελη τι θα γινουν(με)?

βετεράνο σε κόβω και εσένα!! :D:D

Lgeor
12-10-2007, 15:39
Το θέμα του πως θα γίνονται ή θα ξεγίνονται τα Vip μέλη είναι πολύπλοκο και με πολλές παραμέτρους.

Θα μπορούσαμε να το έχουμε κάνει πολύ απλό βάζοντας μία ετήσια συνδρομή.
Όσοι πλήρωναν θα ήταν και όσοι δεν πλήρωναν δεν θα ήταν.
Η πολιτική μας όμως είναι εκ διαμέτρου αντίθετη από το να παίρνουμε λεφτά από τα μέλη μας, άρα έχουμε αποκλείσει το ενδεχόμενο της συνδρομής.

Έχουμε καταλήξει σε ένα τρόπο επιλογής και αποεπιλογής των Vip ο οποίος κατά την γνώμη μου είναι ο λιγότερο άδικος.

Vip θα γίνονται όσοι πληρούν τα παρακάτω κριτήρια
1. Να είναι εγγεγραμμένα μέλη του club τουλάχιστον 1 μήνα
2. Να έχουν 2.000 credits ή να έχουν έρθει σε 2 συναντήσεις.

Στο τέλος κάθε χρόνου θα στέλνεται ένα ενημερωτικό e-mail, το οποίο θα λέει ότι όποιος θέλει να παραμείνει Vip, θα πρέπει να ξανασυμπληρώσει την αίτηση. Όσοι την συμπληρώσουν θα παραμείνουν και όσοι όχι, θα φύγουν.

Εμείς αυτόν τον τρόπο θεωρούμε τον πιο δίκαιο, αλλά κάθε σχόλιο ή πρόταση είναι ευπρόσδεκτη και ευχαρίστως να τη συζητήσουμε.

7am
12-10-2007, 15:43
Ναι σωστά, και τί θα γινει και με φίλες μελών που είχαν δεσμούς με μέλη???:smt017

Υποβαθμίζονται και αυτές?

HACCP
12-10-2007, 15:44
αλλά για ακόμα μια φορά βιάζεσαι να την πεις.....
Θα σου απαντούσα με όλη την καλή διάθεση σε αυτά που είπες , αλλά μόνο και μόνο από αυτή σου την φράση νομίζω οτι δεν αξίζει

Υ.γ ερώτηση. Το ''ακόμα μια φορά'' , το έχω ξανά κάνει δηλαδή?
Υ.γ2 δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να κοντραριστώ με εσένα. Αλλά με αυτά που γράφεις ........
Υ.γ Δεν την είπα στον alex. Δεν έχω κανένα λόγο. Απλά με προβλημάτισε η απάντησή του και μόνο αυτό. Όμως να μην ξεφεύγουμε από το θέμα....:thumb:

7am
12-10-2007, 15:46
Προσωπικά πιστεύω ότι ο Λάμπρος βρήκε μια χρυσή τομή και ανα τακτά χρονικά διαστήματα, βελτιώνει τον τρόπο που λειτουργεί το φόρουμ.
:23_28_100:

Giovi
12-10-2007, 15:46
Vip θα γίνονται όσοι πληρούν τα παρακάτω κριτήρια
1. Να είναι εγγεγραμμένα μέλη του club τουλάχιστον 1 μήνα
2. Να έχουν 2.000 credits ή να έχουν έρθει σε 2 συναντήσεις.

Στο τέλος κάθε χρόνου θα στέλνεται ένα ενημερωτικό e-mail, το οποίο θα λέει ότι όποιος θέλει να παραμείνει Vip, θα πρέπει να ξανασυμπληρώσει την αίτηση. Όσοι την συμπληρώσουν θα παραμείνουν και όσοι όχι, θα φύγουν.

Ναι σωστά, και τί θα γινει και με φίλες μελών που είχαν δεσμούς με μέλη???:smt017

Υποβαθμίζονται και αυτές?

:bigwink:

soupatoras
12-10-2007, 15:53
Αν και νεος VIP εχω να πω οτι μια χαρα ειναι και τωρα τα πραγματα οπως τα εχει κανει ο προεδρος, αλλαγες μπορουν να υπαρξουν αλλα για αυτες αποφασιζει η διοικηση του Club και οχι απλα μελη οι νεοι VIP's βεβαια γνωμη εχουν ολοι και δεν πιστευω να ειναι κακο να εκφραζονται... ισα ισα αμα δεν υπαρχουν μελη ενεργα και μη, δεν υπαρχει Club σωστα? οποτε ταπεινη γνωμη μου ειναι να ακουγουνται ολα και να αποφασιζουν αυτοι που πρεπει...

malvi
12-10-2007, 15:55
Θα σου απαντούσα με όλη την καλή διάθεση σε αυτά που είπες , αλλά μόνο και μόνο από αυτή σου την φράση νομίζω οτι δεν αξίζει

Υ.γ ερώτηση. Το ''ακόμα μια φορά'' , το έχω ξανά κάνει δηλαδή?
Υ.γ2 δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να κοντραριστώ με εσένα. Αλλά με αυτά που γράφεις ........
Υ.γ Δεν την είπα στον alex. Δεν έχω κανένα λόγο. Απλά με προβλημάτισε η απάντησή του και μόνο αυτό. Όμως να μην ξεφεύγουμε από το θέμα....:thumb:

Ειλικρινά βαριέμαι να ψάξω παλιά σου ποστ....αλλά χαίρομαι που έχεις όλη την καλη διάθεση....keep up the good work:thumb:

Giovi
12-10-2007, 16:00
ψιτ, φιλενάδα και απο πάνε της... φτάνει τώρα... stay on topic pleaseeeeeeeee:D:D:D

αλλαγες μπορουν να υπαρξουν αλλα για αυτες αποφασιζει η διοικηση του Club
βεβαια γνωμη εχουν ολοι και δεν πιστευω να ειναι κακο να εκφραζονται... ισα ισα αμα δεν υπαρχουν μελη ενεργα και μη, δεν υπαρχει Club σωστα? οποτε ταπεινη γνωμη μου ειναι να ακουγουνται ολα και να αποφασιζουν αυτοι που πρεπει...

:thumb::thumb::thumb:

kardiopa8eias
12-10-2007, 16:03
μ αυτα και μ αυτα καποιοι αναρωτιουνται γιατι χαθηκα...... (ασχετο κοινως off topic)

7am
12-10-2007, 16:05
Ευτυχώς που είναι Παρασκευή!

Αν ήταν Δευτέρα θα είχαμε αιματοκύλισμα!:D

zakgeor
12-10-2007, 16:54
????:smt017 Λαθος ???

Προτεινα κατι σε καποιους που γνωρισα μολις για 3 λεπτα και ειμασταν μαζι

για αλλα 30λεπτα, εχοντας την εντυπωση οτι οποιος ειναι εξω απο τον χωρο

βλεπει καλυτερα μην μου δημιουργειτε καποιοι την εντυπωση οτι εριξα καλαμποκι σε κοτετσι...:g:

Ηρεμα..Απλα μετεφερα την γνωμη μου σε λαθος ποστ ? οκ

ουδεις αναμαρτητος...:bigwink:

Παρακαλω πολυ ,την φαγωμαρα δεν την συμπαθω και την

διαβαθμιση,ταξινομηση δεν την αγαπησα ποτε!:mad:

Θεωρω αναλογα με την αξια που μεταδιδει ο καθε ενας μας ξεχωριστους

και ανεπαναληπτους με τα δικα του μετρα και σταθμα προσθετει την δικια του

αξια στην ζουγκλα αυτης της πολης...

Ηρθα με το χαμογελο και εχω σκοπο να το κρατησω μου ταιριαζει - κανει η

παρεα τον σωστο συνδιασμο με την σωστη και καταλληλη κινηση την σωστη

στιγμη . Μαζι σας!

Δεν κανει ο καθε ενας ...στο ποστ στο του.. η με αυτους που ταιριαζει

γιατι οχι?:D

Λυπαμαι εαν σας εβγαλα εξω απο τα ρουχα σας!:D

Αλλα κανει και ζεστη!:p

Πρεπει να με ευχαριστειτε για αυτο!:D

Με περισσοτερο χαμογελο και διαθεση γιατι ολοι εχουμε τις δουλειες μας και

τις υποχρεωσεις μας...

Καλη συνεχεια στις συναντησεις σας..

zakgeor:thumb:

gavanos
12-10-2007, 20:44
Εγώ ήμουν ένας από αυτούς που μίλησα με τον zakgeor, όπως και κάποια άλλα παιδιά. Ίσως είναι λογικό ένα νέο μέλος που έρχεται σε συνάντηση να νιώθει λίγο άβολα βλέποντας ένα σωρό άλλα μέλη, άγνωστά του, να μιλάνε όλα μαζί, ή σε πηγαδάκια. Το θέμα με τα "πηγαδάκια" το θεωρώ "αναγκαίο κακό", αφού 30-40 άτομα δεν γίνεται να σχηματίσουν έναν μεγάλο κύκλο και να μιλάνε όλοι μαζί. Το χαρακτηριστικό πάντως είναι ότι αυτά τα πηγαδάκια συνέχεια αλλάζουν όσον αφορά τα άτομα που τα αποτελούν. Και εγώ προσπαθώ να πηγαίνω από το ένα στο άλλο, αλλά είναι δύσκολο όταν έχεις να δεις τόσο κόσμο για 15 μέρες να προλαβαίνεις να μιλήσεις με όλους.

Πολύ καλά όμως κάνεις και μας λες την άποψή σου, η οποία, όπως και όλων των νέων μελών, κατά τη γνώμη μου, έχει ιδιαίτερη βαρύτητα στο πως τους φαίνεται όταν μπαίνουν σε μια νέα παρέα. Πώς τους υποδέχονται τα άλλα μέλη κλπ.

Επειδή όμως ξέφυγα τελείως εκτός θέματος, να τονίσω για άλλη μια φορά το εξής:

Επί της ουσίας δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός ανάμεσα στα μέλη και τα VIP μέλη. Ένα VIP μέλος ΔΕΝ έχει πιο βαρύνουσα γνώμη σε σχέση με ένα μή VIP μέλος. Ένα VIP μέλος έχει την ίδια αντιμετώπιση σε σχέση με ένα μή VIP μέλος. Ουσιαστικά, τα VIP μέλη είναι εκείνα τα οποία έχουν ενεργή παρουσία στο forum. Αυτό και τίποτα άλλο. Απόδειξη αυτού, το ότι όλα τα μέλη, μπορούν να γίνουν VIP, αρκεί να το θελήσουν. Είναι ουσιαστικά και ένας τρόπος για να βλέπουμε ποια μέλη ασχολούνται πιο ενεργά με το SM.

Και θα σταθώ λίγο σε αυτό που ανέφερες ότι δεν χρειάζεται να γίνεται διαχωρισμός μεταξύ των μελών. Με την προηγούμενή μου απάντηση ελπίζω να σε κάλυψα. Επίσης, χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το εξής: Έχω γραφτεί σε πολλά forum, για να δω κάτι που ήθελα εκείνη τη στιγμή (π.χ. στο ibizaclub). Από εκείνη τη μέρα που γράφτηκα δεν έχω ξαναμπει, είτε επειδή δεν έχω χρόνο, είτε επειδή δεν με ενδιαφέρει. Δεν θεωρούμαι ενεργό μέλος λοιπόν. Αυτό και μόνο. :)

Όσον αφορά τους αναβαθμισμένους όρους για να γίνει ή να μην είναι πλέον κάποιο μέλος VIP, με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.

Ελπίζω να κάλυψα αρκετές από τις απορίες. Φυσικά είμαι πάντα στη διάθεση του οποιουδήποτε για να το συζητήσουμε και από κοντά (ίσως και στην ερχόμενη αλητεία) ;)

7am
12-10-2007, 23:56
Πρώτα να αναφέρω ότι συμφωνώ απόλυτα με τον Λευτέρη.

Δεύτερον, να πώ ότι μετά από μερικούς μήνες στο ΣΜ καταλαβαίνω (όχι επαρκώς αλλά κάποια στιγμή θα φτάσω εκεί-παίρνει χρόνο) τους νόμους που διέπουν το club. Και για να μην μακρυγορώ, θέλει καιρό η ένταξη σε ένα club τόσο ιδιαίτερο όπως το ΣΜ. Κοιτάζοντας τους τελευταίους 6 μήνες που πέρασα μαζί σας, αναγνωρίζω ότι πολλά πράγματα και καταστάσεις μπορούν να παρεξηγηθούν, αλλά με την πάροδο του χρόνου αυτό μπορεί να αλλάξει. Αρκεί να υπάρχει θέληση και καλή καρδιά.

Καταλήγοντας, δίνοντας τίτλους πχ VIP, moderator, donator κλπ, στο κατω κατω της γραφης δεν αλλάζει κάτι στην πραγματικότητα. Αυτό που μετράει είναι το ποιοί είμαστε και το πως λειτουργούμε μέσα στο σύνολο. Τα ράσαα δεν κάνουν τον παπά...

Βέβαια υπάρχουν κανόνες και στο ΣΜ που πρέπει να σεβόμαστε και σίγουρα υπάρχει λόγος που θα πρέπει να τους σεβόμαστε. Όπως και στην οποιαδήποτε κοινωνία πρέπει να ακολουθούμε κανόνες. με τον καιρό, πιστεύω πως, αυτό γίνεται πιό σαφές και ευδιάκριτο.

Alex
13-10-2007, 21:37
Πολυ ομορφα ολα αυτα, αλλα δυστηχως, για αλλη μια φορα τελειως :offtopic:

Οχι μονο εσυ Βασιλη (εισαι ο τελευταιος και δε θελω να πιστεψεις οτι αναφερομαι σε εσενα), αλλα και οι μισοι περιπου που εγραψαν εδω.

zakgeor
14-10-2007, 05:36
Σε συνεχεια....:g:

Προς ΟΛΟΥΣ :bigwink:και ειδικα προς τον Κ.Γκαβανο:thumb:

Φυσικα και με καλυπτουν 100% :thumb:αυτα που απαντησες.

Αλλα περισσοτερο ο παρα πολυ απλος φιλικος τροπος που αντιμετωπισες και

εθεσες το παραπανω ζητημα μεσα στο φορουμ.

Η καλυτερη αμυνα δεν ειναι η επιθεση, για τους υπολοιπους το λεω.:mad:

Και οταν γραφετε- πληκτρολογειτε να βουτατε την γλωσσα στο μυαλο και

μετα ολα τα υπολοιπα.:smt017

ΩΠΣ ..ΣΤΟΠ ...Μην συνεχισουμε το σου ειπα μου ειπες...:mad:

Αφηστε το στην ακρη..:D

ΘΑ πεσουμε στην επαναληψη με καινουργιες λεξουλες να διακοσμουν τις

προτασεις..:thumb:

Οχι δεν αισθανθηκα σε καμμια περιπτωση τρακαρισμενος η οτιδηποτε αλλο,

ετσι που να με κανει να νοιωσω αβολα μαζι με ολους και ολες σας!:thumb:

Καθε αλλο ΟΛΟΙ ΣΑΣ δειχνετε απο μια πρωτη ματια μια χαρα σμαρτακιδες!:rolleyes:

Με το χαμογελο σας με μπολικη διαθεση για μπλα μπλα !και με το σμαρτακι

σας!:D

Αν μη τι αλλο προσγειωμενοι με το αισθημα της ομαδας.;)

Δεν αισθανθηκα οτι καποιος μου γυρισε την πλατη το αντιθετο!!:bigwink:

Η αποψη μου ηταν ενα στιγμα για το πως ΜΠΟΡΕΙ :smt017να νοιωσει καποιος

οχι απαραιτητα πως νοιωθει.:)

Εξαλου το ανεφερα, οποιος ειναι εξω απο τον χορο κοιτα πιστευω

καλυτερα.:rolleyes:

Τωρα εαν εβαλα καποιο ζητημα- ερωτηση σε λαθος κεφαλαιο ........:blush-anim-cl:

Χαμογελαστε ειναι μεταδοτικο!:D

Για τα υπολοιπα απο κοντα..:bigwink:

Ερωτηση το auto club, τι ωρες λειτουργει?:smt017

Alex
14-10-2007, 11:14
:offtopic::offtopic::offtopic:

Toσο δυσκολο ειναι να το καταλαβετε πια? :mad:

gavanos
14-10-2007, 15:25
Επειδή όντως είχαμε ξεφύγει εντελώς από το αρχικό θέμα, αυτό μετονομάστηκε (μέχρι να ξεκαθαριστούν τα posts). ;)

matoula
14-10-2007, 20:05
Στην αρχή του θέματος δεν ήθελα να γράψω κάτι γιατί πίστευα και πιστεύω ότι είναι καλύτερο να βρούν τη λύση εκείνοι που έιναι πολύ περισσότερο καιρό εδω και όχι για να αναλάβουν περισσότερες ευθύνες αλλά γιατί εκείνοι ξέρουν καλήτερα και περισσότερα... Προσωπικά ψιλόξενέρωσα με όλο αυτό που δημιουργήθηκε (θα μου πείτε και με το δίκιο σας ότι δεν σας ενδιαφέρει γιατί δεν έχω κάνει τίποτα και γιατί είμαι ένα απλό νέο μέλος).
Από τη μία καταλαβαίνω ότι πρέπει να γίνουν αλλαγές γιατί όντως υπάρχουν πολλά vip μέλη και πρέπει να γίνει κάποιο ξεκαθάρισμα για τους παλαιούς και για να παραμείνει το ξεκαθάρισμα πρέπει και για τα νέα μέλη να μην είναι τόσο εύκολο να γίνονται vip.
Από την άλλη όμως μου φαίνεται ότι δεν θέλετε και πολλά νέα μέλη στην παρέα σας και δεν σας ενθιαφέρει κιόλας (τουλάχιστον εγώ ένοιωσα και τέτοιο συναίσθημα)
Όταν πρωτογράφτηκα δεν με ενδιέφερε τίποτα παρα μόνο να διαβάζω θέματα μόνο για το smartaki μου...μετά από λίγο καιρό αυτό άλλαξε τελείως γιατί μ'άρεσε πολύ το όπως περνάτε εδω μέσα και γι' αυτό άρχισα να συμμετέχω και εγώ κάπως (όχι σε πολλά θέματα διότι γνωρίζω κάποια πράγματα για αυτοκίνητα αλλα όχι πολλά). Επείσης θέλω πολύ να βρίσκονται και εγώ στις συναντήσεις σας (όπως είχα πεί και στη Βασούλα).
Τέλως πάντων παιδιά ότι και να διαλέξετε ξέρω ότι θα είναι το σωστό για όλους και όλα. Και τέλος μ'άρεσε η λύση που έδωσε ο Λάμπρος....:thumb:

Anastasis
14-10-2007, 20:35
ματουλα θα διαφωνησω σε πολλα μερη μαζι σου αλλα θα σου ζητησω και συγνωμη γιατι απο καποιους δημιουργηθηκε(κατα εμε)ενα ζητημα χωρις να υπαρχει ουσιαστικος λογος.
πρωτα θα διαφωνισω οτι σε αυτο που λες"οτι δεν ενδιαφερομαστε επειδη εισαι νεο μελος και δεν εχεις κανει τιποτα μιας και εισαι νεο μελος".ΕΣΥ εισαι που μας ενδιαφερεις πιο πολυ γιατι αμα σου δινουμε τετοια εντυπωση τοτε θα δεις το smartmania με αλλο ματι και αυτο δεν ειναι το σωστο!αρα μας ενδιαφερει η αποψη σου και για αυτο λεγεται forum...ανταλλαγη αποψεων στα πλαισια φυσικα που το επιτρεπουν να γινεται αυτο!

τωρα οσο για το αν πρεπει να φυγουν καποιοι "παλιοι"vips αυτο πιστευω ειναι αποκλειστικα και μονο θεμα για τον προεδρο και για κανεναν αλλον!το να γινουν πιο αυστηρα κριτηρια ουτε αυτο μπορω να το απαντησω γιατι δεν εχω καποια ουσιωδης ιδεα ωστε να το προτεινω κι για αυτο απεχω απο αυτην την συζητηση επιδεικτικα!αλλα δε μπορω να βλεπω τετοια εικονα "αντιπαλοτητας"!καποιοι ειλικρινα ξεχνανε τον πραγματικο λογο αυτου του club και απλα τον εχουν ταμπελοποιησει με ονοματα!
σου ζητω συγνωμη για την εικονα που εισεπραξες...

manousakis
14-10-2007, 20:52
συμφωνώ με τον Αναστάση τα καινούρια μέλη είναι που πετάνε ιδέες για το club και τα παλιά είναι για να τις πραγματοποιούν ( μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα )

matoula
14-10-2007, 21:06
Παιδιά ευχαριστώ πολύ και ειδικά που απαντήσατε γρήγορα....Μπορεί να έχω άδικο...Μπορεί να το παρεξήγησα λίγο περισσότερο απ'ότι έπρεπε...
Τώρα γι'αυτό που έγραψα για τα vip μέλη δεν θέλω να παρεξηγηθώ, το έκανα διότι θεώρησα με τόσα που γράφονται ότι πολλοί έχουν γίνει vip και δεν συμμετέχουν για καιρό ή όσο πρέπει (δεν μου πέφτει λόγως)...
Και πάλι ευχαριστώ και μακάρι όλοι μας να ήμαστε καλά και να ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ το forum γιατί αυτό έχει την πρώτη ουσία, αυτό μας ένωσε...:thumb:
Και πάλι ευχαριστώ....:)

zakgeor
14-10-2007, 21:51
:thumb:

Παμε παρακατω ...

:thumb: