PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τοποθέτηση A/C

Michaelsmart
12-09-2007, 16:15
ΧΘΕΣ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΑΠΟ ΤΗΝ MICROCAR TO SMARTAKI ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ A/C. ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΗΤΑΝ 1300 ΕΥΡΩ.
ΤΑΞΙΔΕΨΑ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΑ ΠΑΤΡΑ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΤΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟΥΣ

nexus
21-09-2007, 22:23
Σαν πολλα δεν ειναι τα 1300 ? Ουτε γω εχω Α/Ψ αλλα προτειμω να το πουλησω και να παρω ενα αλλο παρα να δωσω 1300... Επισης εχω ακουσει οτι για να μπει Α/C θελει νεο εγκεφαλο το smart, δεν ξερω αν αληθευει...

Michaelsmart
26-09-2007, 11:18
ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ MICROCAR ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΑΝΑΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ.
ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ 1300 ΕΥΡΩ ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΑΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΑ - ΛΑΪΝΟΠΟΥΛΟ ΚΛΠ. ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΤΑ ΔΙΠΛΑ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ SMARTAKI ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΕΞΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ( ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ, ΤΕΜΠΕΛΗ, ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 88 ΗΡ , ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ ) ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΝΑ ΡΙΞΩ 1300 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ ( ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΧΩΡΙΣ A/C ) KAI NA ΔΩΣΩ ΠΑΛΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΑΛΗΡΟ ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΜΑ ΠΑΡΩ ΚΑΜΙΑ ΜΑΛ.......

ggeos
24-10-2008, 15:07
Καλησπερα σε ολους τους φιλους των smart.:a26:
Θελω να πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ σε αυτους που εχουν φτιαξει ενα τοσο ωραιο site αλλα και σε οσους συμβαλουν στην ενημερωση πανω σε διαφορα θεματα συντηρησης,βλαβων κ.α.:a04:
Ειμαι νεο μελος στο forum οπως επισης και στα smart και μεσα απο το forum εμαθα αρκετα πραγματα πανω σε αυτα τα ιδιορυθμα αυτοκινητα.
Εχω ενα smart fortwo μοντελο 2001 700cc και θελω να ρωτησω αν αξιζει τον κοπο να του τοποθετησω AC.

Ευχαριστω πολυ.:a26:

cannibal
24-10-2008, 15:23
φιλε 700 και 2001?εισαι σιγουρος?

mysmart.gr
24-10-2008, 15:28
Καλησπερα σε ολους τους φιλους των smart.:a26:
Θελω να πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ σε αυτους που εχουν φτιαξει ενα τοσο ωραιο site αλλα και σε οσους συμβαλουν στην ενημερωση πανω σε διαφορα θεματα συντηρησης,βλαβων κ.α.:a04:
Ειμαι νεο μελος στο forum οπως επισης και στα smart και μεσα απο το forum εμαθα αρκετα πραγματα πανω σε αυτα τα ιδιορυθμα αυτοκινητα.
Εχω ενα smart fortwo μοντελο 2001 700cc και θελω να ρωτησω αν αξιζει τον κοπο να του τοποθετησω AC.

Ευχαριστω πολυ.:a26:

Τιμες κυμαινονται απο 900 κ ανω μεταχειρισμενο τοποθετημενο,εφοσον δν εχεις ,πρεπει το αυτοκινητο να εχει πλαστικη οροφη,ενα θετικο ακομα για την μετατροπη.Γενικα παντως αξιζει.2001 κ 700 κυβικα δν γινεται,οποτε καποιο λαθος εχεις κανει

Garfito
24-10-2008, 18:11
700 του 2001;ακουγεται ενδιαφερον,μαλλον εχει αλλαξει μηχανη,αλλιως τι παιζει οοεεοοο;;;;;;;;;;;;;

ggeos
27-10-2008, 13:22
Καλησπερα και παλι.
Απο δικο μου λαθος εγραψα οτι το smart που εχω ειναι 2001 700cc.:a33:
Ειναι 2001 600cc.
Θελω να ρωτησω αν αξιζει να βαλω AC και τι γινεται με την αποδοση του αυτοκινητου.Δηλαδη μηπως χανει αρκετη ιπποδυναμη και δεν τραβαει καθολου οταν δουλευει το ac?

Ευχαριστω και παλι.:a04:

kavrakos smart
27-10-2008, 13:26
φιλε μου στο 600 γινεται ξανα προγραματισμος του εγκεφαλου και για να το δει το a/c και να του επιστρεψει να δουλευει αλλα και για να παρει μεγαλυτερη ιπποδυναμη!!! ολο το κοστος ειναι 1000 ευρω τελειωμενο......

gavanos
28-10-2008, 02:49
Δηλαδη μηπως χανει αρκετη ιπποδυναμη και δεν τραβαει καθολου οταν δουλευει το ac?

Ευχαριστω και παλι.:a04:

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Σίγουρα θα κόβει λίγο έως αρκετά (στις πολλές ζέστες), αλλά όχι ότι θα έχεις πρόβλημα να κινήσεις το αυτοκίνητο...:a26:

ggeos
28-10-2008, 11:26
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις χρηριμες πληροφοριες.:a26:

Schiller
28-10-2008, 18:59
Γενικα παντως το smartaki ΠΕΘΑΙΝΕΙ οταν αναβεις το aircondition...

Ειδικα αν εχεις και τπτ 17αρες brabus πισω οπως εγω....ειναι δραμα.

ggeos
28-10-2008, 20:23
Γενικα παντως το smartaki ΠΕΘΑΙΝΕΙ οταν αναβεις το aircondition...

Ειδικα αν εχεις και τπτ 17αρες brabus πισω οπως εγω....ειναι δραμα.

Οταν λες πεθαινει δηλαδη ζοριζεται αρκετα με αποτελεσμα να μειωνεται η ζωη του κινητηρα?

gavanos
30-10-2008, 13:32
Mε 17άρες σίγουρα η διαφορά χωρίς και με a/c είναι μεγαλύτερη. Με απλές ζάντες όμως, θα δεις μεν διαφορά, αλλά σε καμία περίπτωση τραγική.
Με το "πεθαίνει" ο φίλος εννοεί ότι πεθαίνει από πλευράς επιδόσεων. Κανένας λόγος για μείωση ζωής κινητήρα κλπ :a26:

miltossmart
09-11-2008, 16:20
Καλησπέρα σε όλους,

Για το παραπάνω θέμα επειδή έτυχε να βρω σε τιμή ευκαιρίας smart pulse 700cc από Γερμανία χωρίς A/C το έψαξα αρκετά και τελικά προχώρησα στην τοποθέτηση. Καταρχήν πρέπει ο κάθε ενδιαφερόμενος να το ψάξει εκτενώς καθώς πολλοί και στη δικιά μου περίπτωση ήταν οι μηχανικοί ενώ έλεγαν ότι μπορούσαν να το τοποθετήσουν, λίγοι πραγματικά είχαν τις γνώσεις. Εγώ ταλαιπωρήθηκα αρκετά καθώς δεν είναι καθόλου απλή διαδικασία και θέλει μηχανικό που πρώτα από όλα του αρέσουν τέτοιου ίδους μετατροπές αλλά και να έχει διάθεση και χρόνο να κάνει προσεκτική δουλειά. Ο μηχανικός μου είχε γνώσεις αλλά όχι χρόνο και έτσι έκανε βιαστική δουλεια. Η μετατροπή αυτή έχει αρκετές διαφορές μεταξύ 600cc και 700cc λόγω της διαφορετικότητας των εγκεφάλων τους. (ZEE UNIT στο 600cc SAM unit στο 700cc). Τα ανταλλακτικά που χρειάζονται είναι τα εξής.

1)Α/C compressor
2)Ψυγείο A/C.
3)Σωλήνες Α/C.(Χαμηλής - υψηλής πίεσης.)
4)Βάση τριγωνική για τη στερέωση του A/C compressor.
5)Ιμάντας A/C
6)Τεντωτήρας A/C
7)Πλαστικές βάσεις για τους σωλήνες.
8)Άλλο βεντιλατερ μπροστά (έχει πιο μεγάλο από του απλού).
9)Βαπορέτο εντός της καμπίνας που αντικαθιστά το παλιό.
10)Επαναπρογραμματισμός του εγκεφάλου για να ενεργοποιηθεί το A/C αλλά και να ανεβάζει τις στροφές του κινητήρα.(Δύσκολη μετατροπή καθώς δεν είναι δυνατός ο προγραμματισμός μέσω της φύσας του OBD).

Η διαδικασία έχει περίπου ως εξής.

Πρέπει να χαμηλώσει ο κινητήρας για να τοποθετηθούν το A/C compressor, η βάση, ο τεντωτήρας αλλά και οι σωλήνες. Δημιουργία καλωδίωσης για το compressor (όχι σε όλα τα μοντέλα καθώς σε κάποια υπάρχει ήδη από το εργοστάσιο). Λύνεται το ταμπλώ για να μπει το βαπορέτο. Τοποθετείται μπροστά το ψυγείο του A/C compressor αλλά και το μεγαλύτερο βεντυλατέρ. Τελευταίο και δυσκολότερο είναι ο σωστός προγραμματισμός του εγκεφάλου για να δουλέψει το A/C. Στα 700αρια είναι αρκετά δυσκολότερο καθώς πρέπει να αφαιρεθεί ο εγκέφαλος και να προγραμματιστεί εκτός αυτοκινήτου. Σε ορισμένες μάλιστα περιπτώσεις χρειάζεται να ξεκλιδώσει για να προγραμματιστεί. Αυτό γίνεται με κάποιο βραχυκύκλωμα σε κάποιες υποδοχές μέσα στην πλακέτα). Στα 600άρια ορισμένοι μηχανικοί λένε ότι δε χρειάζεται προγραμματισμός. (Δεν το έχω διασταυρώσει από κάποιον που το έχει κάνει οπότε λογικά όσοι έχουν 600αρια γλυτώνουν από μεγάλο βάσανο).

Όλα τα παραπάνω δεν είναι καθόλου εύκολα και θέλουν χρόνο. Φυσικά συζητάμε για χρησιμοποίηση μεταχειρισμένων ανταλλακτικών (καινούργια πανάκριβα) που πάντα έχουν και τον κίνδυνο να έχουν προβλήματα. Αυτό όμως που κατά τη γνώμη μου πρέπει να προσέξει ο υποψήφιος τέτοιας μετατροπής, είναι ο μηχανικός που θα το τοποθετήσει. Πρέπει να μιλήσει μαζί του για να διαπιστώσει αν το έχει ξανακάνει και πόσο πρόθυμος είναι να μπει σε τέτοια διαδικασία με λογικό κόστος. Εγώ όταν το έψαχνα υπήρχε μηχανικός που το έκανε με 450 ευρώ με δικά μου ανταλλακτικά και άλλος (αντιπροσωπεία πολύ γνωστή που το έκανε με 1300 ευρώ χωρίς τα ανταλλακτικά!!!!!!). Όλα αυτά αν όλα πάνε καλά και δεν υπάρχουν προβλήματα (πράγμα σπάνιο) πχ εμένα ο μηχανικός μου έσπασε το A/C compressor, η μια σωλήνα ήταν τρύπια (την αντικατέστησε) όμως και πάλι έβαλε στραβά τους σωλήνες οπότε τώρα ο ένας βρίσκει στο πίσω μέρος και δεν κάθονται σωστά στις βάσεις που μπαίνουν κάτω από το αμάξωμα, έτσι στο επόμενο σερβις πρέπει να βγάλουν πάλι τον ένα σωλήνα και να τον βάλουν σωστά. (πάλι φρεον και δε συμμαζεύεται). Βέβαια μετά από πολλα δούλεψε και έτσι το καλοκαιράκι πέρασε καλά.

Συμπέρασμα: Κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ασύμφορη μετατροπή ιδίως στα 700άρια λόγω εγκεφάλου SAM UNIT, που θέλει και προσωπικό χρόνο και μεράκι για να βρεθούν ανταλλακτικά σε καλή κατάσταση. Αν έχουμε καλό μηχανικό που τον γνωρίζουμε καλά, το έχει ξανακάνει με επιτυχία και το αναλαμβάνει σε λογικό κόστος, τότε μόνο αξίζει τον κόπο εκτός αν ξεκινήσουμε να το κάνουμε και από δική μας έφεση στις μετατροπές. Τελικά για το δικό μου smartaki το κόστος της μετατροπής ήταν:

1)Αρχικά ανταλλακτικά 380 ευρώ
2)Κόστος μηχανικού 500 ευρώ
3)Extraανταλλακτικά 1 ακόμα μεταχειρισμένο A/Ccompressor + ένας σωλήνας ) = 250 ευρώ

Σύνολο 1130 ευρώ. Βέβαια αν είχα γλυτώσει τους αστάθμητους παράγοντες (extraανταλλακτικα 250 ευρώ) Θα ήταν ακόμα καλύτερα.

kavrakos smart
10-11-2008, 00:51
φιλε μου προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως αναλυεις και ειλικρινα δεν εχω βγαλει ακρη....... τα ανταλακτικα σου 380 ευρω? απο που? παντως σιγουρα οχι απο παλιατζη ετσι? μετα παλι μιλας για sam τι σχεση εχει αυτη? χαμηλωνει το μοτερ για να μπουν τα πραγματα που αναφερεις. με το τεποζιτο τι γινεται αραγε? με το καπακι της μηχανης? αλλαζεις τεντωτηρα για ποιο λογο? τον εγκεφαλο τον κεντρικο δεν τον πειραξε? μαλλον κατι μπερδεψες και θα μπερδεψεις και αλλους. εντελως πληροφοριακα να σου πω οτι μονο smart συνεργεια μπορουν να βαλουν a/c σε smart και πιστεψε με οχι ολα.

miltossmart
10-11-2008, 01:42
Οι πληροφορίες που αναφέρω είναι από την προσωπική μου εμπειρία πάνω στη συγκεκριμένη μετατροπή. Τα βήματα που αναφέρω είναι συνοπτικά και δε μπαίνω σε λεπτομέριες τις οποίες και σαφώς δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω. Παρόλα αυτά ανέφερα το χαμήλωμα κινητήρα για να μπορέσει ο μηχανικός να τοποθετήσει το A/C compressor, μετά φυσικά τον επαναφέρει στη θέση του. Το ντεπόζιτο αφαιρείται βέβαια για να περάσουν οι σωλήνες. Όσον αφορά τον τεντωτήρα, μίλαγα για τον τεντωτήρα του ιμάντα του Α/C, τον οποίο αγόρασα σαν ανταλλακτικό καθότι δεν υπήρχε στο δικό μου smart αφού δεν είχε A/C. Τώρα οσον αφορά τη διατύπωση SAM unit και Zee unit, απλά την έκανα επειδή σίγουρα διαφέρει η διαδίκασία προγραμματισμού 600αριού από το 700αρι λόγω διαφορετικότητας των εγκεφάλων. Όλοι οι μηχανικοί που ρώτησα αλλά και από ξένα site που πήρα πληροφορίες μου είπαν ότι είναι πιο περίπλοκο να προγραμματιστεί το 700αρι από το 600αρι λόγω εγκεφάλου. Όσον αφορά τα ανταλλακτικά τα βρήκα από χρυσή ευκαιρία και ίσως για αυτό αντιμετώπισα extra προβλήματα, στραβοί σωλήνες, τρύπιοι σωλήνες κλπ. Από παλιατζή τα έβρισκα 550 - 600 ευρώ. Ίσως αν έκανα αυτή την επιλογή να γλύτωνα από πολύ κόπο. Πάντως δεν είχα σκοπό να μπερδέψω με την περιγραφή της διαδικασίας (την οποία έμαθα εντελώς εμπειρικά παίρνοντας πληροφορίες κυρίως από άτομα μέλη πολύ γνωστών site από UK) και αν έκανα κάπου λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε.

miltossmart
10-11-2008, 15:14
Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος δεν αναφέρθηκα στον κεντρικό εγκέφαλο. Αν δεν κάνω λάθος αλλιώς ας με διορθώσει, ο προηγούμενος αναγνώστης αναφερόταν στη μονάδα ECU που βρίσκεται στο πίσω μέρος του smart στην πλαινή μεριά του φιλτροκουτιού. Εκεί αποθηκεύονται σε επανεγγράψιμο τσιπάκι τύπου ROM (ώστε να μη χάνονται με την αποσύνδεση της μπαταρίας) όλες οι αλλαγές - αναβαθμίσεις software οπότε υποθέτω ότι έγινε και εκεί ο αντίστοιχος προγραμματισμός, αλλά και δημιουργία καλωδίωσης στις υπάρχουσες φύσες για να δουλέψει το Α/C compressor. Έγινε επίσης αναφορά στο καπάκι της μηχανής. Επειδή δε γνωρίζω κάτι σχετικά με αυτό μπορεί να με ενημερώσει ο φίλος που έκανε την αναφορά για το συγκεκριμένο θέμα.

kavrakos smart
11-11-2008, 22:49
φιλε μιλτο απο τον τροπο σου φαινετε οτι εισαι μορφωμενος και ευγενικος ανθρωπος και αυτο σπανιζει σημερα. στο θεμα μας τωρα ναι αυτος ειναι ο εγκεφαλος που προγραματιζετε η και αλλαζετε προκειμενου να δουλεψει το Α/C. η καλωδιωση τιποτα το σπουδαιο, βασικα δυο καλωδια τραβιουντε απο βαπορετα στο sam για να δει τον αισθητηρα. το καπακι της μηχανης τωρα.... οταν δεν εχει a/c το αμαξι τοτε εκει που ανεφερες τη βαση του κομπρεσορα δηλαδη πανω στο καπακι υπαρχουν τρυπες αλλα δεν εχουν βολτες οποτε θελει κι εκει το θεμα του για την τοποθετηση. αυτα απο εμενα.

mysmart.gr
12-11-2008, 09:34
Οι βολτες πανω στο καπακι,οπως κ στα καινουργια μοτερ, οι σπειρες φτιαχνονται με τη βιδα,δν ανοιγονται σπειρωματα κτλ,εφοσον φυσικα εχεις τη σωστη βιδα για την συγκεκριμμενη θεση

kavrakos smart
12-11-2008, 09:47
δεν νομιζω οτι ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος για να ανοιξεις ενα σπειρωμα αλλα τεσπα ο καθενας οπως βολευεται. αλλωστε δεν ειναι και τοσο ακριβο ενα σετ κολαουζα προκειμενου να κανεις σωστα τη δουλεια σου, ουτε τα δεκα λεπτα παραπανω δουλειας θα κανουν τη διαφορα για τον μαστορα.........!!!!!!!

mysmart.gr
12-11-2008, 09:52
Ναι στανταρ,αλλα δν θα εχει διαφορα σε ποιοτητα,μιας κ το κραμα στις οπες για τα σπειρωματα,ειναι μαλακο μεταλλο,που ευκολα φτιαχνεις βολτες χωρις να υπαρχει κινδυνος να χαλασει.Σε ολα τα καινουργια μοτερ απο τις βασεις τους μεχρι τη βιδα για knock sensor,δν εχουν σπειρωμα,για αυτο κ το κραμα για λογους ευκολιας κ εξοικονομισης χρονου

miltossmart
13-11-2008, 16:05
Πάντως φαντάζομαι ότι θέλει ιδιαίτερη προσοχή να φτιάξεις βόλτες μόνο με τη βίδα...(Αναφερόμενος στο θέμα ο φίλος για το καπάκι της μηχανής, κατάλαβα και γιατί έπαθα εγώ ότι έπαθα με το A/C compressor). Ο μηχανικός μου έβαλε στραβά τη βίδα το A/C compressor για αυτό και το έσπασε στη βάση του εκεί ακριβώς που πίανει πάνω στη μηχανή με τη μια από τις βίδες την ώρα που πήγε να "καργάρει" τον ιμάντα. Με την ευκαιρία...μήπως ξέρει κάποιος αν το A/C compressor μπορεί να ελεγθεί για το αν είναι καλό χωρίς να τοποθετηθεί στο αυτοκίνητό; Ροτάω γιατί από χόμπι άνοιξα το σπασμένο compressor, και αντικατέστησα το καπάκι που είχε σπάσει με ένα άλλο από χαλασμένο που μου έδωσε ένας παλιατζής.

kavrakos smart
13-11-2008, 18:22
φιλε μιλτο μπορεις να του δωσεις ρευμα για να δεις αν κομπλαρει. απλα βαζοντας στη φυσα και ανοιγεις a/c και το βλεπεις. οσο για τις βολτες στο καπακι η αποψη μου ειναι παγια και πιο πανω διατυπωμενη.

mysmart.gr
13-11-2008, 19:55
Πάντως φαντάζομαι ότι θέλει ιδιαίτερη προσοχή να φτιάξεις βόλτες μόνο με τη βίδα...(Αναφερόμενος στο θέμα ο φίλος για το καπάκι της μηχανής, κατάλαβα και γιατί έπαθα εγώ ότι έπαθα με το A/C compressor). Ο μηχανικός μου έβαλε στραβά τη βίδα το A/C compressor για αυτό και το έσπασε στη βάση του εκεί ακριβώς που πίανει πάνω στη μηχανή με τη μια από τις βίδες την ώρα που πήγε να "καργάρει" τον ιμάντα. Με την ευκαιρία...μήπως ξέρει κάποιος αν το A/C compressor μπορεί να ελεγθεί για το αν είναι καλό χωρίς να τοποθετηθεί στο αυτοκίνητό; Ροτάω γιατί από χόμπι άνοιξα το σπασμένο compressor, και αντικατέστησα το καπάκι που είχε σπάσει με ένα άλλο από χαλασμένο που μου έδωσε ένας παλιατζής.Εχει δυο βιδες εκει 6αρες,οι οποιες εχουν περιπου 1,3cm μηκος οπως κ αν την βαλεις μιας κ μπαινει στην αρχη λιγο δν μπορει να σπασει την φωλια,μηπως λοιπον εβαλε λαθος βιδα;;;Προσοχη θελει κ σωστες βιδες,να γνωριζεις ποιες βιδες μπαινουν στη αυτοδιατρητες φωλιες,ωστε να αποφευγονται τετοια περιστατικα

chris75
03-10-2009, 14:33
Καλησπέρα στο forum. Ήθελα να ρωτήσω αν είναι δυνατή η τοποθέτηση air condition σε smart cabrio 700cc του 2005, αν ναι με τι κόστος?

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
03-10-2009, 14:35
ναι είναι !!!
τιμές .... ανάλογα με το που θα το πας ( ποιό συνεργείο) :a26:

Garfito
03-10-2009, 20:16
με καλυψε ο μητσαρας

Dr28
04-10-2009, 10:25
τιμες νομιζω πανω απο 500 σιγουρα...στο περιπου, αν κανω λαθος ας με διορθωσουν...

miltossmart
04-10-2009, 12:22
Επειδή αυτή η μετατροπούλα έχει γίνει και στο smartaki μου. Κάνε ένα search και θα βρεις σχετικό θέμα με τι ακριβώς χρειάζεσαι και τι πρέπει να γίνει.

miltossmart
04-10-2009, 12:29
http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=27554

chris75
04-10-2009, 13:37
Ευχαριστώ παιδιά